Kakav je sad novi zakon ? da li je nastupio ? jer imam vec ugovor

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Jabastaba
Posts: 4
Joined: 17/06/2018 15:32

#1 Kakav je sad novi zakon ? da li je nastupio ? jer imam vec ugovor

Post by Jabastaba »

Poz svima :)
Imam ugovor da radim u posti.
Radio sam kao student tu i dobio ugovor na godinu.
2017te sam aplicirao za vizu u novembru.
Jos uvijek cekam vizu i sad cu dobit ponovo novi ugovor jer ocekujem nekad vizu, pa da ce me pozvat u mart/april.

Zanima me novi zakon koji je dosao i ako je dosao da li mogu sta ubrzat proces vize ako imam ugovor vec za rad ?
Jer sam citao nesto o tome ko ima ugovor da moze odmah ici raditi da ne mora kao cekati za vizu dugo.
Usput i da pitam jos da li je potrebno znanje njemackog jezika ako mi to u ugovoru ne pise ? Da li ce mi dati vizu.
Hvala svima na bilo kojoj informaciji...
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#2 Re: Kakav je sad novi zakon ? da li je nastupio ? jer imam vec ugovor

Post by nlt »

viza je tvoja, ako imaš ugovor :D
nelle_tz
Posts: 849
Joined: 30/09/2012 19:11

#3 Re: Kakav je sad novi zakon ? da li je nastupio ? jer imam vec ugovor

Post by nelle_tz »

Jabastaba wrote:Poz svima :)
Imam ugovor da radim u posti.
Radio sam kao student tu i dobio ugovor na godinu.
2017te sam aplicirao za vizu u novembru.
Jos uvijek cekam vizu i sad cu dobit ponovo novi ugovor jer ocekujem nekad vizu, pa da ce me pozvat u mart/april.

Zanima me novi zakon koji je dosao i ako je dosao da li mogu sta ubrzat proces vize ako imam ugovor vec za rad ?
Jer sam citao nesto o tome ko ima ugovor da moze odmah ici raditi da ne mora kao cekati za vizu dugo.
Usput i da pitam jos da li je potrebno znanje njemackog jezika ako mi to u ugovoru ne pise ? Da li ce mi dati vizu.
Hvala svima na bilo kojoj informaciji...
nikakav novi zakon nije dosao, mozda ce stupiti na snagu ako ga izglasa Bundestag, a i to se ne zna da li ce, jer konzervativna linija CDU nije bas za to.
Ako stupi na snagu,nece prije 01.01.2019.
sa terminima su stigli tek do juna 2017. sve najbolje
Jabastaba
Posts: 4
Joined: 17/06/2018 15:32

#4 Re: Kakav je sad novi zakon ? da li je nastupio ? jer imam vec ugovor

Post by Jabastaba »

nlt wrote:viza je tvoja, ako imaš ugovor :D
I ja se nadam abd samo mi je problem jezik znam samo neke sitnice i malo nest progovorit ono sto sam naucio kao student dok sam radio hah.
Pa me to brine da me nece ispitivati sta na njemackom za tu vizu ili kak vec ide.
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#5 Re: Kakav je sad novi zakon ? da li je nastupio ? jer imam vec ugovor

Post by All Apologies »

Jabastaba wrote:
nlt wrote:viza je tvoja, ako imaš ugovor :D
I ja se nadam abd samo mi je problem jezik znam samo neke sitnice i malo nest progovorit ono sto sam naucio kao student dok sam radio hah.
Pa me to brine da me nece ispitivati sta na njemackom za tu vizu ili kak vec ide.
Poznavanje jezika potrebno je samo za medicinare i njegovatelje. Tebi je bitno da imas ugovor i satnicu koja nije manja od minimalne i nema problema za vizu.
Sto se tice novog zakona on i ako bude izglasan stupa na snagu s prvim danom 2020 i radnicima koji zele doci s balkana ne donosi nista dobro. Isti bi vazio za sve zemlje, a ne samo balkan, a po migrantima vidimo da svi zele upravo u njemacku.
Post Reply