Kafa i zdravlje...

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
luksica
Posts: 373
Joined: 28/07/2004 14:50

#1 Kafa i zdravlje...

Post by luksica »

Kafa vjerovatno pruža daleko više zdravih antioksidansa u hrani nego voće i povrće, pokazalo je istraživanje američkih naucnika koji su mjerili sadržaj antioksidansa u više od 100 različitih vrsta hrane uključujući povrće, voće, orašaste plodove, sjemenke, začine, ulja i pića. Dobivene rezultate zatim su kombinovali s podacima američkog ministarstva poljoprivrede o tome koliko je svaki sastojak prisutan u redovnom dnevnom unosu hrane u prosečnoj američkoj ihrani. Rezultat je pokazao da je kafa najveći izvor antioksidansa po obroku i po nivou konzumacije. Slede je crni čaj, banane, grah i kukuruz. "Amerikanci više antioksidansa primaju putem kafe nego drugom hranom - ništa drugo čak se ne približava kafi", rekao je profesor Joe Vinson sa sveučilišta Cranton u Pennsylvaniji.

Antioksidansi pomažu tijelu da se liši štetnih slobodnih radikala, destruktivnih molekula koje štete celijama i DNK. Antioksidansi imaju dobro dejstvo po zdravlje uključujući i zaštitu od srčanih obolenja i raka. Studije su povezivale pijenje kafe sa smanjenjem opasnosti od raka jetre i debelog crijeva, dijabetesa tipa dva, i Parkinsonove bolesti. Važno je ne zanemarivati korisna dejstva svježeg voća i povrća, upozorio je. "Nažalost, potrošači još uvijek ne jedu dovoljno voća i povrća, što je mnogo bolje s cjelokupnog prehrambenog stajališta s obzirom na visok sadržaj vitamina, minerala i biljnih vlakana" (u voću i povrću), rekao je Vinson. Naucnici su pokazali da u poredjenju s drugom hranom, datulje pružaju najveći izvor antioksidansa. Takođe velik postotak imaju i brusnice i crno grožđe.



Sta vi mislite i koliko cesto pijete kafu?

Ne prodje dan da je ne popijem , a znam i hladnu popiti ...zato valjda imam dobar ten
:D :-D :)
hemac
Posts: 243
Joined: 28/02/2007 00:44
Location: Sarajevo

#2

Post by hemac »

Meni je mama uvijek govorila da rep izlazi kad djeca rano počnu kafu da piju. Kako stvari stoje na vrijeme sam počeo da pijem :)
Ne možeš na fakultetu bez dvije proć, jednu sa automata poslije negdje, i još jedna kući min rekao bih da sam na tri dnevno.
Postane čovjek ovisan definitivno, boli glava bez nje i ona gorča mi je slatka. Sigurno da utiče na pritisak i na stolicu za one sa slabijim stomakom. Kažu kafica poslije jela i dobra linija!
Kao i sve ostalo u razumnim količinama ne šteti!
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#3

Post by zena21 »

Pravi sam kafopija :P

Ne brojim koliko dnevno kafa popijem... Samo znam da je previse :oops: :D

Pijem kafu bez secera i ne smeta mi ni kad se ohladi :D
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#4

Post by melb26sa »

Ne tolerisem kafu - jedna solja i odmah moram gdje car ide pjeske :roll:
Pijem cajeve, sokove... ali kafu ne.
_sa_
Posts: 1048
Joined: 11/02/2007 14:57

#5

Post by _sa_ »

ujutro litar :D :D
tokom dana ili uvece je rijetko pijem jer presjedim noc :D
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#6

Post by van Basten »

da i ovdje priznam svoju ovisnost o kafi, onoj pravoj bosanskoj... (ujutro, poslije obroka... + kad god se stigne)... - Hello, I'm van Basten and I'm a kofeeholic :D
U slučaju nužde može pomoći i espresso i slične zezancije iako ja to ni ne ubrajam u kafu
bedifferent12
Posts: 99
Joined: 18/02/2007 12:11

#7

Post by bedifferent12 »

pijem kafu
cesto
i mnogo.
pokusala sam prestati,
smanjiti kolicinu.
uspijevalo je
na kratko..
vise ne pokusavam..
pijem i uzivam.

:) haman i inspirise :) hahah
User avatar
black
Posts: 17169
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#8

Post by black »

Image
User avatar
energy_shock
Posts: 212
Joined: 08/06/2008 14:47

#9 Re: Kafa i zdravlje...

Post by energy_shock »

ujutro pijem dzezvu kafe , tj. pola litre kafe ; i poslije kad sam u gradu popijem 1-2 expreso kafe i navecer veliku solju kafe takodje ....izbjegavam piti kafu iz malih soljica pa uzimam one velike cajne solje ali ima i sistem odnosno 70-75 % kafe i ostatak mlijeko stoga mogu reci da sam ovisnik o kahvi, kafi , kavi od malih godina :dance:
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#10 Re: Kafa i zdravlje...

Post by d2 »

luksica wrote:

Sta vi mislite i koliko cesto pijete kafu?

Ne prodje dan da je ne popijem , a znam i hladnu popiti ...zato valjda imam dobar ten
:D :-D :)
kafa zakon, moze u svako doba dana... u zadnje vrijeme najradije pijem ili instant obicnu ili nescafe vaniliju... valjda mi mrsko kuhati onu pravu iako je uvijek rado pijem...
User avatar
balashevic
Posts: 41
Joined: 29/03/2008 18:03
Location: Sarajevo

#11 Re: Kafa i zdravlje...

Post by balashevic »

d2 wrote:
luksica wrote:

Sta vi mislite i koliko cesto pijete kafu?

Ne prodje dan da je ne popijem , a znam i hladnu popiti ...zato valjda imam dobar ten
:D :-D :)
kafa zakon, moze u svako doba dana... u zadnje vrijeme najradije pijem ili instant obicnu ili nescafe vaniliju... valjda mi mrsko kuhati onu pravu iako je uvijek rado pijem...
to nije vidjelo kahve :D
User avatar
x0z0y0
Posts: 1473
Joined: 10/11/2007 21:51

#12 Re: Kafa i zdravlje...

Post by x0z0y0 »

rijetko
odrasla sam na kafi (bijela za dorucak SVAKI DAN) ali mi se ovisnost prema kafi nije razvila
moji kod kuce ako je ne popiju citav dan imaju zdravstvenih problema...bez zezancije
ja je popijem sa rajom na faxu...ili kad izadjemo ali bi vala mogla bez nje i po mjesec
na tome sam veoma zahvalna :D
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#13 Re: Kafa i zdravlje...

Post by sheilak »

Ja kafu ne podnosim - uvijek mi pozlije! A stid me, potjecem iz familije starih i strastvenih kahvedzija. :-D

Citala sam da djeluje povoljno na organizam, ako se konzumira umjereno ( iako ja imam dokaze da djeluje dobro i kod ekscesivnog konzumiranja :-D ). Ja je , na zalost, ne mogu piti, najvjerovatnije zbog zeluca. :(
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#14 Re: Kafa i zdravlje...

Post by ljubav_aha »

volim kafu i sve varijacije kafe,kuci pravim upotrebom french press:

Image

kod raje pijem bosansku,na poslu iz italijanskog automata,esspreso i naravno iz standardne masine za "kuhanje" kafe

iance,nisma ovisnica o kaffeinu,cak sta vise,ujutro ne smijem piti jacu kolicinu kafe,pocnem drhtati,lupanje srca,kao i lagana vrtolgavica :-)
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#15 Re: Kafa i zdravlje...

Post by tranquil »

5-6 dnevno.

Prvo kod kuće, zlatna džezva premium, ipak je bosanska kahva prije svih ostalih.

Onda na poslu automat pa još jedno 4-5 u toku dana. Dakle ovisnik.

Naveče ne pijem.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#16 Re: Kafa i zdravlje...

Post by Better Man »

Kafu ne pijem nikad ili bolje rečeno odvratna mi je. To mi dođe kao da razmutiš u šolji vode malo zemlje. I nema mi veće ublehe i gluposti od one ako ne popijem ujutro kafu ne mogu funkcionirati li boli će me glava.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#17 Re: Kafa i zdravlje...

Post by tranquil »

A ja je pijem bez mlijeka i šećera, i uživam u svakom gutljaju, pogotovo onu prvu, domaću.

Prvo je pomirišem, udahnem duboko, onda lagano prinesem šolju ustima, pokvasim usne i obližem ih, onda prvi gutljaj, opet oblizujem usne i odmah iza toga palim cigaretu i povlačim dubok dim... Ispuštam ga iz usta dok gledam Sarajevo u jutarnjoj izmaglici (zapravo smogu al' ovako bolje zvuči), a u ustima, pa niz grlo osjetim blago hrapav topao i tako drag okus... Ponovo je mirišem i nekoliko puta ponavljam cijeli ciklus, dok šoljica ne bude prazna a cigareta ne dogori.

Can't beat the feeling.

A nemam glavobolja bez kafe, samo je volim jer me kafa malo "diže", tj. djeluje kao stimulans.

AAAAAAAAAAHHHHHHHHHHH kada će to jutro i prva kafa :-) :-) :lol:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#18 Re: Kafa i zdravlje...

Post by madner »

Ne pijem je puno, jedno 5-6 dnevno. I ne osjetim glavobolju kad ne pijem. Uglavnom zato sto ne mogu glavu dic kako mi se navuce mrak. :D
mojgrad
Posts: 1439
Joined: 16/01/2007 13:28

#19 Re: Kafa i zdravlje...

Post by mojgrad »

Bez kafe se ne znam razbuditi. Bitno mi je izjutra popiti a preko dana mogu a i ne moram
User avatar
jaza_HZSA
Posts: 169
Joined: 04/06/2008 21:00
Location: s Muzaferom u kadi...

#20 Re: Kafa i zdravlje...

Post by jaza_HZSA »

kafa rulz :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#21 Re: Kafa i zdravlje...

Post by d2 »

balashevic wrote:
d2 wrote:
luksica wrote:

Sta vi mislite i koliko cesto pijete kafu?

Ne prodje dan da je ne popijem , a znam i hladnu popiti ...zato valjda imam dobar ten
:D :-D :)
kafa zakon, moze u svako doba dana... u zadnje vrijeme najradije pijem ili instant obicnu ili nescafe vaniliju... valjda mi mrsko kuhati onu pravu iako je uvijek rado pijem...
to nije vidjelo kahve :D
o ukusima se ne raspravlja :mrgreen:
User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#22 Re: Kafa i zdravlje...

Post by Irm@ »

hmmm...ovako...
odnedavno nest cesto pravimo neke sjedeljke koje zavrse tako sto se svi negdje povaljaju...i oko podne mene neko obavezno budi da im kafu pravim... u pocetku bilo zanimljivo niko nece kaHve a da nije moja :-D :D ali sad vec dojadilo :-D :D
inace... zatvorenih ociju hodam do kuhinje i pristavljam kafu ujutro...
ne pijem espreso...da izvinite... posalje me u wc :mrgreen:
zavisi koliko vremena za dangubljenje imam...ali 3 kafe su minimalne...
sve u svemu... predivan napitak :-D :D
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#23 Re: Kafa i zdravlje...

Post by Secer_033 »

Pijem, 2-3 kafe na dan. Jednom u nekoliko sedmica mi se desi da popijem i 4. Nije strasno.

Strucnjaci kazu da zene svakako moraju piti 2 kafe na dan da smanje sansu na Alzheimerovu bolest u starim danima.

Nazalost, ovo kod muskaraca nema efekta :razz:
WizzardFromBOZ
Posts: 664
Joined: 21/01/2007 17:14
Location: where beautiful one day is, perfect the next.

#24 Re: Kafa i zdravlje...

Post by WizzardFromBOZ »

luksica wrote:Kafa vjerovatno pruža daleko više zdravih antioksidansa u hrani nego voće i povrće, pokazalo je istraživanje američkih naucnika koji su mjerili sadržaj antioksidansa u više od 100 različitih vrsta hrane uključujući povrće, voće, orašaste plodove, sjemenke, začine, ulja i pića. Dobivene rezultate zatim su kombinovali s podacima američkog ministarstva poljoprivrede o tome koliko je svaki sastojak prisutan u redovnom dnevnom unosu hrane u prosečnoj američkoj ihrani. Rezultat je pokazao da je kafa najveći izvor antioksidansa po obroku i po nivou konzumacije. Slede je crni čaj, banane, grah i kukuruz. "Amerikanci više antioksidansa primaju putem kafe nego drugom hranom - ništa drugo čak se ne približava kafi", rekao je profesor Joe Vinson sa sveučilišta Cranton u Pennsylvaniji.

Antioksidansi pomažu tijelu da se liši štetnih slobodnih radikala, destruktivnih molekula koje štete celijama i DNK. Antioksidansi imaju dobro dejstvo po zdravlje uključujući i zaštitu od srčanih obolenja i raka. Studije su povezivale pijenje kafe sa smanjenjem opasnosti od raka jetre i debelog crijeva, dijabetesa tipa dva, i Parkinsonove bolesti. Važno je ne zanemarivati korisna dejstva svježeg voća i povrća, upozorio je. "Nažalost, potrošači još uvijek ne jedu dovoljno voća i povrća, što je mnogo bolje s cjelokupnog prehrambenog stajališta s obzirom na visok sadržaj vitamina, minerala i biljnih vlakana" (u voću i povrću), rekao je Vinson. Naucnici su pokazali da u poredjenju s drugom hranom, datulje pružaju najveći izvor antioksidansa. Takođe velik postotak imaju i brusnice i crno grožđe.



Sta vi mislite i koliko cesto pijete kafu?

Ne prodje dan da je ne popijem , a znam i hladnu popiti ...zato valjda imam dobar ten
:D :-D :)
Sifra F 15

Najrasprostranjenija i najvise konzumirana supstanca koja sadrzi kofein jeste kafa, a pored nje, ova supstanca se nalazi i u cokoladi, caju i nekim drugim napicima. Sifra kojom se u psihijatriji obelezava je F 15. Kofein izaziva blage i stimulirajuce efekte u dozama od 50-150 miligrama (jedna solja kafe), sto ukljucuje povecanu budnost, osecaj dobrog stanja, poboljsava verbalnu i motornu aktivnost. Pri vecim dozama, ako nije tolerancija povecana, javljaju se znaci intoksikacije u vidu nemira, razdrazljivosti, insomnije( nesanice). Visoke doze, (vise od jedan miligram dnevno), mogu da dovedu do epileptickog napada i kome. Apstinencijski sindrom, (sindrom zavisnosti), manifestuje se glavoboljom, pospanoscu, razdrazljivoscu i depresijom.

Hronicna upotreba kofeina dovodi do pojacanog lucenja zeludacnog soka i pogorsava vec prisutna oboljenja zeluca, a takodje utice na anksiozne poremecaje, pa moze da dovede do tzv. "kofeinskog anksioznog poremecaja".

Vec jedna soljica kafe ometa apsorpciju dragocenih vitamina i minerala, posebno kalcijuma, magnezijuma, gvozdja i cinka. Manjak gvozdja najcesci je prehrambeni manjak u Europi, a od blage anemije boluje oko trideset odsto zena u reproduktivnom periodu. Sada se otkriva da tome doprinosi i kofein. Iako je tesko odreci se kafe, cajeva, napitaka na bazi kole, to se ipak moze uciniti.
User avatar
Montana
Posts: 5446
Joined: 03/09/2008 01:56
Location: cuba

#25 Re: Kafa i zdravlje...

Post by Montana »

evo sad je pola tri..i idem u krevet da bi brže onaj tren došo..kad iz kreveta izađem,na putu do kuhinje ruka u gaćama,palim cigaru,gledam kroz prozor naki škiljav,bode svjetlost u oči..vodu stavim da prokuva,minasicu..8 kašikica,jednu šećera u đezvu stavim..čekam da prokuva voda,ćešem jaja...zaljevam minasicu,cigara u ustima,dim kolje za oči ...od onog mirisa minasice koja još jednom prokuvava,,digne mi se...joj meraka jebote..i još onaj prvi fildžan..ma,ej..ko ulje..masna,niz grlo klizi.bez kave nemogu dan počet :shock:
Post Reply