Kada ste preboljeli gripu?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply

Kada ste posljednji put preboljeli gripu?

2021.
5
31%
2020.
0
No votes
2019.
5
31%
2018.
0
No votes
2017.
0
No votes
2016.
0
No votes
2015.
0
No votes
2014.
0
No votes
Prije 2014. godine
6
38%
 
Total votes: 16

User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#1 Kada ste preboljeli gripu?

Post by -Chesterfield- »

http://gripa.hr/Content/pitaj_strucnjak ... spx?id=273
P: Gdje se nalazi virus gripe u prirodi kad nije aktivan, tj. kad nema epidemije i što ga potakne na aktivnost ?
O: Gripa je u biti zoonoza, znači bolest koja se prenosi sa životinje na čovjeka. Svi virusi gripe porijeklom su od divljih ptica koji kod njih ne izazivaju bolest, ali one šire viruse i rezervoar su virusa influence. Virusi gripe u ljudi najčešće se javljaju u hladnim mjesecima u godini, pa se tako i sa promjenama godišnjih doba sele sa sjeverne na južnu polutku i obratno. U tropskom i suptropskom pojasu virusi influence cirkuliraju gotovo tijekom cijele godine, pa kao što vidite postoje brojne mogućnosti kad se za to stvore uvijeti u vidu hladnijeg vremena koje pogoduje virusima i intenzivnijeg boravka u zatvorenim prostorima što je karakteritično za zimske mjesece kada se epidemije i javljaju.
Zenicanka21
Posts: 7
Joined: 03/09/2021 18:13

#2 Re: Kada ste preboljeli gripu?

Post by Zenicanka21 »

Kad ste imali gripu?
User avatar
Truba
Posts: 81710
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: Kada ste preboljeli gripu?

Post by Truba »

1998.
Ja mislim 3 dana nisam isao u skolu
Na radiju je svirala pjesma ja te volim cak i kad si u londonu...il parizu...to je ta ljubav fatalna
I sad mi se povraca i muka mi kad je cujem
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1202
Joined: 27/10/2021 22:23

#4 Re: Kada ste preboljeli gripu?

Post by ljubicasti limun »

Jan. 2019. najtezu gripu u mom zivotu. Imala sam sve simptome COVID-a od pocetnog grebanja u grlu, preko polako rastuce temp. koja je onda skakala i do 40 zbog cega sam gubila svijet do teske upale pluca, razdiruceg kaslja i bolova i pritiska u plucima. Pomogao mi koktel antibiotika i sumamed zbog upale pluca Smanjena plucna funkcija jos pola godine iza toga. Opadanje kose, probadanja u prsima. Onda sam se u okt. iste godine prvi put vakcinisala protiv gripe. Od tada nisam imala ni prehladu, hvala Bogu, kontam da mi je ta vakcina pomogla i protiv COVID-a u onom prvom naletu. Idioti su svi kazu da je COVID tek teza gripa. I da jeste, a nije, vec je puno gori, nije to nesto s cim se treba zezati. Nije gripa bezazlena bolest.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#5

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 08/06/2023 12:39, edited 1 time in total.
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2593
Joined: 16/05/2015 12:49

#6 Re: Kada ste preboljeli gripu?

Post by SpecialOffer »

ljubicasti limun wrote: 01/11/2021 20:28 Jan. 2019. najtezu gripu u mom zivotu. Imala sam sve simptome COVID-a od pocetnog grebanja u grlu, preko polako rastuce temp. koja je onda skakala i do 40 zbog cega sam gubila svijet do teske upale pluca, razdiruceg kaslja i bolova i pritiska u plucima. Pomogao mi koktel antibiotika i sumamed zbog upale pluca Smanjena plucna funkcija jos pola godine iza toga. Opadanje kose, probadanja u prsima. Onda sam se u okt. iste godine prvi put vakcinisala protiv gripe. Od tada nisam imala ni prehladu, hvala Bogu, kontam da mi je ta vakcina pomogla i protiv COVID-a u onom prvom naletu. Idioti su svi kazu da je COVID tek teza gripa. I da jeste, a nije, vec je puno gori, nije to nesto s cim se treba zezati. Nije gripa bezazlena bolest.
Identican period. Nesto najjace sto sam do sada imao i dugo me je drzalo. Ocito smo isto pokupili. :D
laik1981
Posts: 12994
Joined: 05/12/2012 13:04

#7 Re: Kada ste preboljeli gripu?

Post by laik1981 »

U zadnjih 30 godina 3 puta sam imao gnojnu anginu i par puta upalu sinusa. Potrosio mozda desetak kutija antibiotika, a tu ubrajam i 2-3 upale zuba. Ne sjecam se da sam gripu ikad imao. Ne ubrajam ove neke blage prehlade sa simptomima poput smrcanja i kasljucanja.. Uglavnom, da nisam imao malo ozbiljniju povredu noge zdravstveni karton bi mi bio skoro prazan, a dvadeset godina uplacujem zdravstveno :-x
laik1981
Posts: 12994
Joined: 05/12/2012 13:04

#8 Re: Kada ste preboljeli gripu?

Post by laik1981 »

ljubicasti limun wrote: 01/11/2021 20:28 Jan. 2019. najtezu gripu u mom zivotu. Imala sam sve simptome COVID-a od pocetnog grebanja u grlu, preko polako rastuce temp. koja je onda skakala i do 40 zbog cega sam gubila svijet do teske upale pluca, razdiruceg kaslja i bolova i pritiska u plucima. Pomogao mi koktel antibiotika i sumamed zbog upale pluca Smanjena plucna funkcija jos pola godine iza toga. Opadanje kose, probadanja u prsima. Onda sam se u okt. iste godine prvi put vakcinisala protiv gripe. Od tada nisam imala ni prehladu, hvala Bogu, kontam da mi je ta vakcina pomogla i protiv COVID-a u onom prvom naletu. Idioti su svi kazu da je COVID tek teza gripa. I da jeste, a nije, vec je puno gori, nije to nesto s cim se treba zezati. Nije gripa bezazlena bolest.
Pa to ti je vjerovatno i bio covid..
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1202
Joined: 27/10/2021 22:23

#9 Re: Kada ste preboljeli gripu?

Post by ljubicasti limun »

SpecialOffer wrote: 10/11/2021 20:55
ljubicasti limun wrote: 01/11/2021 20:28 Jan. 2019. najtezu gripu u mom zivotu. Imala sam sve simptome COVID-a od pocetnog grebanja u grlu, preko polako rastuce temp. koja je onda skakala i do 40 zbog cega sam gubila svijet do teske upale pluca, razdiruceg kaslja i bolova i pritiska u plucima. Pomogao mi koktel antibiotika i sumamed zbog upale pluca Smanjena plucna funkcija jos pola godine iza toga. Opadanje kose, probadanja u prsima. Onda sam se u okt. iste godine prvi put vakcinisala protiv gripe. Od tada nisam imala ni prehladu, hvala Bogu, kontam da mi je ta vakcina pomogla i protiv COVID-a u onom prvom naletu. Idioti su svi kazu da je COVID tek teza gripa. I da jeste, a nije, vec je puno gori, nije to nesto s cim se treba zezati. Nije gripa bezazlena bolest.
Identican period. Nesto najjace sto sam do sada imao i dugo me je drzalo. Ocito smo isto pokupili. :D
Nekolicina ljudi mi je ovo isto rekla. Mislila sam cak da je mozda to i bio COVID, pogotovo jer su tokom 2019. u kanalizaciji, cini mi se u Spaniji, nasli tragove COVID-a. Jer ono nije bilo normalno, uzasni su bolovi bili u plucima i disati skoro nikako nisam mogla. Ali jedna lijecnica koja je isto to prosla tada smatra da je bila mutacija virusa gripe. Ali ko ce znati sada. Uglavnom, meni je pomogla vakcina protiv gripe. I vise je ne propustam nikako.
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1202
Joined: 27/10/2021 22:23

#10 Re: Kada ste preboljeli gripu?

Post by ljubicasti limun »

laik1981 wrote: 10/11/2021 20:58
ljubicasti limun wrote: 01/11/2021 20:28 Jan. 2019. najtezu gripu u mom zivotu. Imala sam sve simptome COVID-a od pocetnog grebanja u grlu, preko polako rastuce temp. koja je onda skakala i do 40 zbog cega sam gubila svijet do teske upale pluca, razdiruceg kaslja i bolova i pritiska u plucima. Pomogao mi koktel antibiotika i sumamed zbog upale pluca Smanjena plucna funkcija jos pola godine iza toga. Opadanje kose, probadanja u prsima. Onda sam se u okt. iste godine prvi put vakcinisala protiv gripe. Od tada nisam imala ni prehladu, hvala Bogu, kontam da mi je ta vakcina pomogla i protiv COVID-a u onom prvom naletu. Idioti su svi kazu da je COVID tek teza gripa. I da jeste, a nije, vec je puno gori, nije to nesto s cim se treba zezati. Nije gripa bezazlena bolest.
Pa to ti je vjerovatno i bio covid..
A vrlo moguce. Jer nije bilo normalno. Ali godinu prije pandemije.
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2593
Joined: 16/05/2015 12:49

#11 Re: Kada ste preboljeli gripu?

Post by SpecialOffer »

ljubicasti limun wrote: 10/11/2021 21:01
SpecialOffer wrote: 10/11/2021 20:55

Identican period. Nesto najjace sto sam do sada imao i dugo me je drzalo. Ocito smo isto pokupili. :D
Nekolicina ljudi mi je ovo isto rekla. Mislila sam cak da je mozda to i bio COVID, pogotovo jer su tokom 2019. u kanalizaciji, cini mi se u Spaniji, nasli tragove COVID-a. Jer ono nije bilo normalno, uzasni su bolovi bili u plucima i disati skoro nikako nisam mogla. Ali jedna lijecnica koja je isto to prosla tada smatra da je bila mutacija virusa gripe. Ali ko ce znati sada. Uglavnom, meni je pomogla vakcina protiv gripe. I vise je ne propustam nikako.
Nije bio COVID. Gripa neka jaka. Ja sam kontao pticija ili nesto slicno jer je bilo stvarno intenzivno.
User avatar
nepass1
Posts: 9688
Joined: 06/07/2017 07:35

#12 Re: Kada ste preboljeli gripu?

Post by nepass1 »

2013, proljece. Ujutro ustao normalno i na bus kuci, druga smjena trebao biti. Izasao iz autobusa ne mogu da hodam. Sve se uz auta naslanjao do stana. Tri dana na koljenima do kuhinje napravi sebi supu i samo to jeo.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8252
Joined: 25/05/2013 23:49

#13 Re: Kada ste preboljeli gripu?

Post by apsidejzi »

Prehladu fasujem gotovo svake godine al to je znatno slabiji virus. Budem dan bolestan i idemo dalje. Nekad cak ni toliko. Gripu sam imao prije 8-9 godina i to tacno znam kako sam je dobio. Otisao da platim parking za auto a bio red na automatu. Taman kad sam platio i uzeo kartu okrenem se da iz kurtoazije kazem osobi iza sebe da je automat slobodan. Kako sam se okretao tako vidim da ta osoba hoce da kihne (nekakva zenska azijskog porijekla - ne znam iz koje je drzave). Ja pokazujem na automat a ona kihnu bez da stavi ruku na usta i sve ode na mene. Po licu, po jakni cak i po automatu. Mamu joj jebem gadnu.

Stas, obrisem se i odem. 5 dana kasnije kad nisam dusu ispustio :D Temperatura, duboki hrapavi kasalj, groznica picke matarne. Nisam mogao na posao ici sedam dana a narednih sedam isao s mukom po pola. Isao jer su mi trebale pare a nisam bio bas najbolji. Od tada nisam imao gripu. Samo prehladu.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#14 Re: Kada ste preboljeli gripu?

Post by baja »

Prije 3 dana završio s COVID
Post Reply