Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
moimoi
Posts: 4604
Joined: 01/07/2006 12:59

#7276 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

Didier wrote: 31/05/2023 17:14
sehohari wrote: 31/05/2023 16:52 Mislim da ovi miksevi fakat samo stvaraju loše govornike i jednog i drugog jezika.
Ti si ono iz Nizozemske, jelde? Ima li i kod vas onih mladih Turaka, Arapa i tkd. što nekako imaju neki "svoj" jezik? Ono, gramatički je sve korektno, ali tačno po vokabuluru i dikciji znaš da je dijete stranca.
Po mom iskustvu, djeca koja su odrasla u tom nekom misku najviše završe u toj grupi.
Holandski Marokanci imaju svoj naglasak, odmah znaš da su Marokanci. Turci malo manje jer oni obično između sebe pričaju turski, ali Marokanci na kraju završe da ne znaju ni svoj, a ni jezik zemlje gdje žive, iako su čak treća ili četvrta generacija.

Holandski nije najljepši jezik, ali je daleko ljepši kad ga čuješ na televiziji nego kad ga govore Marokanci. Meni je tih ljudi žao, nigdje nisu prihvaćeni, nikad neće biti Holanđani, a nisu ni Marokanci više, jer odu u Maroko i pričaju engleski, koji je tamo ljudima četvrti ili peti jezik po redu.

Belgijski Marokanci pričaju malo drugačije i podnošljivije, ali njih više ima u valonskom dijelu, barem je to neki moj osjećaj, možda se varam.
Pa to se desava bas zato sto su “getonizirani” i sto se ne druze sa drugima. Tako nesto se ne moze desiti ako rastes okruzen domacim stanovnistvom. To ti je isto kao i sa nasim sandzaklijama ili albancima koji generacijama zive u BiH
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#7277 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

moimoi wrote: 31/05/2023 17:20 Pa to se desava bas zato sto su “getonizirani” i sto se ne druze sa drugima. Tako nesto se ne moze desiti ako rastes okruzen domacim stanovnistvom. To ti je isto kao i sa nasim sandzaklijama ili albancima koji generacijama zive u BiH
U Belgiji su getoizirani, u Holandiji nisu, nego to biraju biti.

Zašto onda pričaju holandski međusobno?
moimoi
Posts: 4604
Joined: 01/07/2006 12:59

#7278 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

Didier wrote: 31/05/2023 17:21
moimoi wrote: 31/05/2023 17:20 Pa to se desava bas zato sto su “getonizirani” i sto se ne druze sa drugima. Tako nesto se ne moze desiti ako rastes okruzen domacim stanovnistvom. To ti je isto kao i sa nasim sandzaklijama ili albancima koji generacijama zive u BiH
U Belgiji su getoizirani, u Holandiji nisu, nego to biraju biti.

Zašto onda pričaju holandski međusobno?
Pa isti slucaj ti je i sa turcima u njem. Mislim da je prije do neke furke tj. naglaska. I u njem ne pricaju svi isto i tesko ih je razumjeti, govorim o nijemcima. Generacijama su stvorili svoj naglasak :D Sto bi moja mati rekla-jezik je ziva materija.
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#7279 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Alles-Tamam »

Didier wrote: 31/05/2023 17:11
Alles-Tamam wrote: 31/05/2023 16:48

Ti ako si normalan onda niko nije lud :run:
Ne znam tacno kako ti zamisljas ljude koji zive u Drzavi u kojoj se nisu rodili Ali nesto mi govori da je to jako Stereotipno, da svi nabadamo rijeci, zvucimo kao sovjetski roboti i zivimo u getu.

Ako gledamo skolski onda mislim da je C2 Njemackog jezika sasvim dovoljno da mi se potomstvo ne getoizira a i partnerica je iz njemacke pa mozda i to pomogne da nam se klinci ne osjecaju kao krme u Teheranu.

Nemoj da te plaho zanima kako drugi odgajaju klince svoje,nije to akademski
A koji je onda razlog zbog kojeg ćeš ti sa svojim djetetom pričati njemački, ako ti već žena priča njemački, i ako će ga škola naučiti?

Jedino što mi pada na pamet je da jednostavno ne želiš da ti dijete zna bosanski, koji kao što rekoh, ima preko 25 miliona govornika, i uopšte nije bezveze jezik, čak se više govori od holandskog. Kako ti znaš da mu nikad neće zatrebati? Ja sam svoj svaki posao u Belgiji i Holandiji dobio zahvaljujući našem jeziku, uvijek sam bio predstavnik za Balkan, a radio sam u četiri različite firme.
Ne znam sto tebe toliko zanima kako ce ko pricati sa svojom djecom,hoce li citati knjige,svirat klavir ili trenirati biathlon,Ako mi se sa njim prica Klingonski pricat cu Klingonski.
Ja bih volio da zna sve jezike svijeta,ali hoce li ga to zanimati je na kraju do njega/nje.
Kao sto rekoh,pokusat cu da nauci i bosanski ali ne iz nekog nacionalog nagona nego jer smatram da je svaki jezik koji znas bogatstvo i ne moze ti naskoditi nikako.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#7280 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

elcaliente wrote: 31/05/2023 17:19
Dope_Man wrote: 31/05/2023 16:25

Zbog takvog nacina razmisljanja i vodjenja stvari u BiH i jeste tako kako jeste u svim sferama - od sporta do bitnijih stvari poput velikih javnih preduzeca.

De malo, mali onaj Susic se zove, pa zna on bolan igrati, prezime mu samo kaze.. de onaj je Salihamidzic, mora znati trcat i babo mu je znao... jah.

Pa to je bosanski sistem, to raja voli i praktikuje.
Nece tu jedan Nik sa dvije utakmice nista promijeniti.
Ovo ti ja licno garantujem.
Samo cu podebljati tvoje rijeci kao odgovor na temu. Nemam sta dodati.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#7281 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Dope_Man wrote: 31/05/2023 18:00
elcaliente wrote: 31/05/2023 17:19

Pa to je bosanski sistem, to raja voli i praktikuje.
Nece tu jedan Nik sa dvije utakmice nista promijeniti.
Ovo ti ja licno garantujem.
Samo cu podebljati tvoje rijeci kao odgovor na temu. Nemam sta dodati.
To je to, ne treba na silu mijenjati tradicionalne vrijednosti jednog naroda.
broj dva
Posts: 4544
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#7282 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by broj dva »

Didier wrote: 30/05/2023 19:22
broj dva wrote: 30/05/2023 15:11

Ja svoju ne učim bosanski niti ga kući pričam tako da ne znaju ni rječ.Ako im zatreba naučit će mada ne vidim zašto bi im trebo...
I bolje da ih ne učiš.

Pitam se samo o čemu vi razgovarate sa svojom djecom, i gdje se tačno izgubi poveznica između lika koji ima preko šest tisuća postova na sarajevskom forumu i djeteta koje mu se obraća na norveškom. Kako izgledaju ti razgovori? Poznajete li vi svoju djecu uopšte?

Pricamo o Pokemonima. Jos malo pa sam sva imena naucio.
Ako imas djecu znas kako idu ti razgovori. Smotani su, ne uspjevaju ispricati pricu kako treba, nemaju kognitivni aparat za to. Sve nesto zbrda zdola, sa prekidima. Ali trpis jer su tvoja.
Poveznica je da pricam vise jezika pa po potrebi. Zivim u No. Radim u No. Djeca zive i odgajaju se u No. Naravno da ce NO jezik uciti i da ce im biti maternji. Ne bolujem od patriotizma i boli me k za pitanja identiteta, samo pragmatika, samo prilagodjavanje, samo dalje. Nije me briga za komsiluk, ko ce sta reci, pomisliti, odobriti ili pokuditi.
Cij je da prebacim svoje porodicno stablo u drugu bastu i da tu raste, bez moje istorije. Kada ja umrem da im ne padne balkan na pamet, da se otudje maksimalno i da djeca moje djece nikada nogom ne kroce tu.
broj dva
Posts: 4544
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#7283 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by broj dva »

skafiskafsnjak wrote: 31/05/2023 13:51
elcaliente wrote: 31/05/2023 12:55

Braco nije ozenjen za Njemicu, kod Brace se cuje da mu Njemacki nije maternji ali kod njegove zene se i vidi i cuje iz aviona da joj je njemacki strani jezik.
Igrom slucaja sam se nasao vise puta u blizini kada je ona pricala sa jaranicama na Njemackom. Izlazili smo na ista mjesta.
To je onda jos jadnije.... ni on Njemac, ni ona Njemica .... a imena svabska. Jadno
Trebao ga je nazvat Šaćir u inat dušmanima
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#7284 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sehohari »

broj dva wrote: 01/06/2023 12:43
skafiskafsnjak wrote: 31/05/2023 13:51

To je onda jos jadnije.... ni on Njemac, ni ona Njemica .... a imena svabska. Jadno
Trebao ga je nazvat Šaćir u inat dušmanima
Bolje nego srat po forumu

Legitimno je otici vani i ookusati se sto prije asimilirati u drugo drustvo. Ali ne mozes u isto vrijeme ovdje onda nabiti 4000+ postova
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#7285 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

broj dva wrote: 01/06/2023 12:38
Didier wrote: 30/05/2023 19:22

I bolje da ih ne učiš.

Pitam se samo o čemu vi razgovarate sa svojom djecom, i gdje se tačno izgubi poveznica između lika koji ima preko šest tisuća postova na sarajevskom forumu i djeteta koje mu se obraća na norveškom. Kako izgledaju ti razgovori? Poznajete li vi svoju djecu uopšte?

Pricamo o Pokemonima. Jos malo pa sam sva imena naucio.
Ako imas djecu znas kako idu ti razgovori. Smotani su, ne uspjevaju ispricati pricu kako treba, nemaju kognitivni aparat za to. Sve nesto zbrda zdola, sa prekidima. Ali trpis jer su tvoja.
Poveznica je da pricam vise jezika pa po potrebi. Zivim u No. Radim u No. Djeca zive i odgajaju se u No. Naravno da ce NO jezik uciti i da ce im biti maternji. Ne bolujem od patriotizma i boli me k za pitanja identiteta, samo pragmatika, samo prilagodjavanje, samo dalje. Nije me briga za komsiluk, ko ce sta reci, pomisliti, odobriti ili pokuditi.
Cij je da prebacim svoje porodicno stablo u drugu bastu i da tu raste, bez moje istorije. Kada ja umrem da im ne padne balkan na pamet, da se otudje maksimalno i da djeca moje djece nikada nogom ne kroce tu.
Po mom misljenju uzas, ali hajde svako ima svoje. Sto ljudi, sto cudi.

Koliko god da se trudis za norske ces uvijek biti jævla utlander(ko ne razumije doslovno jebeni stranac, cesto se cuje od njih). Naravno da ako se trudis da ces uspjeti, i biti im sef, i da ce ti se obracat za savjet, ali ces opet biti jævla utlander

Samo sto sada imas jedan novi nivo, da ces i za svoje zemljake biti isprdak.

ALi ko ga hebe, 5 kruna ima rupu, da se sve moze gledat kroz nju.

Ali iskreno, ne vjerujem da je to tako, inace ne bi visio na ovom forumu.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#7286 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

sehohari wrote: 01/06/2023 15:14
broj dva wrote: 01/06/2023 12:43

Trebao ga je nazvat Šaćir u inat dušmanima
Bolje nego srat po forumu

Legitimno je otici vani i ookusati se sto prije asimilirati u drugo drustvo. Ali ne mozes u isto vrijeme ovdje onda nabiti 4000+ postova
Uvijek je ausländer. Jebe ga prezime na -ic :run:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#7287 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

skafiskafsnjak wrote: 01/06/2023 15:26
sehohari wrote: 01/06/2023 15:14

Bolje nego srat po forumu

Legitimno je otici vani i ookusati se sto prije asimilirati u drugo drustvo. Ali ne mozes u isto vrijeme ovdje onda nabiti 4000+ postova
Uvijek je ausländer. Jebe ga prezime na -ic :run:
Nek promijeni u "Denis Gratz" i onda nek se uclani u SDA. Ako nista imat ce vise para :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7288 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moonca »

Takvih kao vi, shto komentarishete na taj nachin . je jako malo u RL :-) :wink:
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#7289 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sehohari »

moonca wrote: 01/06/2023 15:29 Takvih kao vi, shto komentarishete na taj nachin . je jako malo u RL :-) :wink:
Znam

Mozda 5% dijaspore

Ali tih 95% i nije ovdje na forumu, sto je razumljivo.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#7290 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

sehohari wrote: 31/05/2023 16:55
Pitanje je kakav je Njemački u pitanju.
Većina ljudi nikad i ne dođe do nekog C-nivoa, već se 90% komunikacije vrši negdje oko B2.
Ako nisi isao u skolu vani onda je B2 vrh. Realno! Bez obzira koji certifikat imas.
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#7291 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Seyfo »

Kad se povela priča o Marokancima, sjetih se nereda i nemira u Briselu tokom posljednjeg svjetskog prvenstva. Maroko je zaista pozitivno iznenadio, što su Marokanci u Briselu obilježili tako što su devastirali grad. Može li neko to da pojasni? Slaviš pobjedu zemlje porijekla tako što uništis i devastiras zemlju u kojoj si se rodio i u kojoj planiraš budućnost. I onda očekujes da domicilni narod to ne zamjeri i ne osjeća mržnju.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#7292 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Seyfo wrote: 02/06/2023 00:23 Kad se povela priča o Marokancima, sjetih se nereda i nemira u Briselu tokom posljednjeg svjetskog prvenstva. Maroko je zaista pozitivno iznenadio, što su Marokanci u Briselu obilježili tako što su devastirali grad. Može li neko to da pojasni? Slaviš pobjedu zemlje porijekla tako što uništis i devastiras zemlju u kojoj si se rodio i u kojoj planiraš budućnost. I onda očekujes da domicilni narod to ne zamjeri i ne osjeća mržnju.
Objasnjenje - "navijaci" su idioti. Nije to nesto mnogo drugacije od Engleza koji su pravili nerede gdje god stignu, il bilo koje "ultras" grupe nekog od timova koji imaju te ekstremne navijace tipa Napoli. Cisto ljudi bez licnog dostignuca, iskaljuju sav bijes na sve oko sebe kroz bilo pobjedu il poraz nekog tima.

Al kad su ovi u pitanju, sto se mene tice, pravila za ulazak i ostajanje u drzavama (svim, ukljucujuci i BiH) trebaju biti stroga - napravis bilo kakav tezi prekrsaj i letis van. Naravno, ne mozes vise letit van kad dobijes drzavljanstvo, al siguran sam da je dobar dio te stoke bio sa marokanskim papirima. Pohvataj 10-20, deportuj, posalji poruku ostalima.
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#7293 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Seyfo »

Slažem se ali je većina njih druga ili treća generacija,rođeni u EU a u toj domicilnoj zemlji moždanisu nikad ni bili. I kako ih protjerati, gdje?
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#7294 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

Dope_Man wrote: 31/05/2023 13:13 Da mi je znati cime se to ljudi toliko ponose u imenu, u drzavi gdje su rodjeni itd.. pa da to isto MORAJU* prenijeti na dijete zbog kojeg su, izmedju ostalog, otisli u drugu drzavu da ono odraste u nekom boljem svijetu.

Sta je to lose da se Hasanov sin zove Nick? Nick je sasvim normalno ime za okolinu u kojoj je rodjen, odrastao i zivjece citav zivot. A i ako bude selio, ici ce po Norveskoj, Britaniji, USA.. a sigurno nece u BiH ici da zivi? Pa sta je onda problem? Zasto MORA* znati bosanski, jezik s kojim nit odrasta nit ce koristit u zivotu? Sta bi to on jos morao furati da bi dijete rodjeno od roditelja u drzavi A, od roditelja iz drzave B i C, mogli s "ponosom" proglasit da je "nas B-ovac"?

*(Naglasavam MORA jer se tako ponasate, znati 10 jezika nije lose, nece odmoci, al realnost je da je nekom rodjenom u zapadnoj Evropi bosanski nebitan izuzev konteksta porodicnih veza).

Zar nije sustina covjeka njegov karakter, a ne debilne odrednice popup imena, il furanja da to sto si iz zemlje A ili B nesto kao znaci?
Sve stoji osim jezika. Valjda zelis sa svojim djetetom na svom jeziku da pricas
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#7295 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Takvima ne mozes nista, osim mijenjati drustveni i obrazovni sistem da uci ljude da prihvate zemlju u kojoj jesu, a ne da si rodjen i odrastao tu, vrlo cesto i otac i mater, i ti i dalje blejis u neku tamo vujebinu u kojoj nikad nisi bio, nit bi otisao i kad bi ti charter let besplatno organizovali.

Ali ja sam siguran da u toj bagri ima dosta onih koji su dosli zadnjih godina. Takve deportovat bez mogucnosti da ikad vise dodje i turisticki. Ostalo u zatvor na hladjenje i onda isplata svakog centa napravljene stete.
User avatar
_Reds_
Posts: 9352
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#7296 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _Reds_ »

Svijet se mijenja, jezici se mijenjaju, ljudi nisu spremni na promjene i ondaa kukaju.

U ovom svijetu uspijeva onaj ko je spreman da se prilagodi.

Amerikanci nisu promjenili engleski i ne mijenjaju ga svaki dan ?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#7297 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Bodkin wrote: 02/06/2023 08:56 Sve stoji osim jezika. Valjda zelis sa svojim djetetom na svom jeziku da pricas
Sto se mene tice - moj jezik je svaki jezik koji znam pricati. Apsolutno nista u zivotu mi nikad nije bio vazniji bosanski od engleskog, ili spanskog, ili sad njemackog koji tek ucim. Jezik je alat za sporazumjevanje sa drugima, sto vise znas to bolje, al da imam sentimentalnu vezanost za bilo koji - nemam.
broj dva
Posts: 4544
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#7298 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by broj dva »

dr_Evil wrote: 01/06/2023 15:22
broj dva wrote: 01/06/2023 12:38


Pricamo o Pokemonima. Jos malo pa sam sva imena naucio.
Ako imas djecu znas kako idu ti razgovori. Smotani su, ne uspjevaju ispricati pricu kako treba, nemaju kognitivni aparat za to. Sve nesto zbrda zdola, sa prekidima. Ali trpis jer su tvoja.
Poveznica je da pricam vise jezika pa po potrebi. Zivim u No. Radim u No. Djeca zive i odgajaju se u No. Naravno da ce NO jezik uciti i da ce im biti maternji. Ne bolujem od patriotizma i boli me k za pitanja identiteta, samo pragmatika, samo prilagodjavanje, samo dalje. Nije me briga za komsiluk, ko ce sta reci, pomisliti, odobriti ili pokuditi.
Cij je da prebacim svoje porodicno stablo u drugu bastu i da tu raste, bez moje istorije. Kada ja umrem da im ne padne balkan na pamet, da se otudje maksimalno i da djeca moje djece nikada nogom ne kroce tu.
Po mom misljenju uzas, ali hajde svako ima svoje. Sto ljudi, sto cudi.

Koliko god da se trudis za norske ces uvijek biti jævla utlander(ko ne razumije doslovno jebeni stranac, cesto se cuje od njih). Naravno da ako se trudis da ces uspjeti, i biti im sef, i da ce ti se obracat za savjet, ali ces opet biti jævla utlander

Samo sto sada imas jedan novi nivo, da ces i za svoje zemljake biti isprdak.

ALi ko ga hebe, 5 kruna ima rupu, da se sve moze gledat kroz nju.

Ali iskreno, ne vjerujem da je to tako, inace ne bi visio na ovom forumu.

U pravu si, 100 ljudi 100 ćudi. Nismo svi isti, ne razmišljamo isto...
E sada.Za određeni broj urođenika ja ću vazda biti jebeni stranac. Fair enough i libo me rac...svuđe svakakvi ljudi šta ću im ja.
Za zamljake i šta će mislit/reći...mislim da postoji oko 20ak ljudi na planeti do čijeg mišljenja mi je stalo, za ostale liboe rac...na kvadrat, bili oni zemljaci ili ne.
Ali moja djeca neće biti jebeni stranci i u tome je skoro cjela poenta.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#7299 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

broj dva wrote: 02/06/2023 09:21
dr_Evil wrote: 01/06/2023 15:22

Po mom misljenju uzas, ali hajde svako ima svoje. Sto ljudi, sto cudi.

Koliko god da se trudis za norske ces uvijek biti jævla utlander(ko ne razumije doslovno jebeni stranac, cesto se cuje od njih). Naravno da ako se trudis da ces uspjeti, i biti im sef, i da ce ti se obracat za savjet, ali ces opet biti jævla utlander

Samo sto sada imas jedan novi nivo, da ces i za svoje zemljake biti isprdak.

ALi ko ga hebe, 5 kruna ima rupu, da se sve moze gledat kroz nju.

Ali iskreno, ne vjerujem da je to tako, inace ne bi visio na ovom forumu.

U pravu si, 100 ljudi 100 ćudi. Nismo svi isti, ne razmišljamo isto...
E sada.Za određeni broj urođenika ja ću vazda biti jebeni stranac. Fair enough i libo me rac...svuđe svakakvi ljudi šta ću im ja.
Za zamljake i šta će mislit/reći...mislim da postoji oko 20ak ljudi na planeti do čijeg mišljenja mi je stalo, za ostale liboe rac...na kvadrat, bili oni zemljaci ili ne.
Ali moja djeca neće biti jebeni stranci i u tome je skoro cjela poenta.

Nece biti stranci, a ni Norvezani ....
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#7300 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Dijete ako je rodjeno gore jedino sto ga moze izdvajati medju njegovim vrsnjacima je njegovo ime. Naravno da ce Bjorn i Erik odmah vidjeti da Mehmed nije njihov. A da nema toga.. ne bi ih nikad niko od vrsnjaka pitao "oklen si ti".

Sto se mene tice - ako sam vec otisao da bi i neka moja djeca imala pristojan zivot, onda im sigurno necu davati hendikep kojim ce ih odmah etiketirati neko.
Post Reply