Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
sabanss
Posts: 4574
Joined: 13/08/2006 11:20

#4276 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

freman wrote: 01/02/2023 19:48
sabanss wrote: 01/02/2023 08:55 Kafa je poskupila da, ali je poskupila i u Sarajevu. Manuel je recimo blizu 50 KM, ova Lavazza je oko 45 KM. Naravno da niti u Njemačkoj osim nekih robnih marki se ne može uzeti kafa za 7 eura - možda DM može ali mislim da i ona nije toliko.

Ma Idealo je samo referenca. U većim gradovima se bez muke nađu te cijene i u normalnim prodavnicama. Za sve koji se žale da je Njemačka užasno poskupila, inflacija im je skoro dupo manja od BiH. Tako da se dijaspora ne iznenadi kad se vrati :D
Lijepa Italija, upravo kupio pola kile kafe sigurno vrhunskog kvaliteta (Segafredo) za 3.42 Eur. :-D
Segafredo je pristojna srednja klasa. I to je dobra cijena :thumbup:

U BiH se za 20 KM ne može ni Merka uzeti :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#4277 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by madner »

Didier wrote: 01/02/2023 16:21
madner wrote: 01/02/2023 15:02 4. je odlicna stvar i puna podrska, nema diktature dok ima oruzja.
Jest jest, ludilo je kad neki takav lik počne pucati po djeci u školi. Puna podrška :D
To je sto djecu rokaju medikamentima kada nisu popularni. Ali budes popularan.
User avatar
geralt
Posts: 5180
Joined: 14/09/2017 12:45

#4278 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by geralt »

Najjace mi je kad ljudi iz zemlje u kojoj se diplome kupuju kao na pijaci izjave za zemlju sa najboljim univerzitetima na svijetu i najvecim brojem nobelovaca da su "95% glupi ko kurac". I to dok kucaju na masini izumljenoj u zemlji "ljudi glupih ko kurac" (mobitel, tablet ili kompjuter, isto vrijedi za sve), preko Interneta izumljenog u... da se ne ponavljam.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65934
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4279 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

A sve zahvaljujuci liku sa ovih prostora :D
User avatar
geralt
Posts: 5180
Joined: 14/09/2017 12:45

#4280 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by geralt »

_BataZiv_0809 wrote: 01/02/2023 21:47 A sve zahvaljujuci liku sa ovih prostora :D
Koji bi bio seoski pop ili opstinski pisar da je ostao na ovim prostorima.
User avatar
Didier
Posts: 2192
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#4281 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

geralt wrote: 01/02/2023 21:33 Najjace mi je kad ljudi iz zemlje u kojoj se diplome kupuju kao na pijaci izjave za zemlju sa najboljim univerzitetima na svijetu i najvecim brojem nobelovaca da su "95% glupi ko kurac". I to dok kucaju na masini izumljenoj u zemlji "ljudi glupih ko kurac" (mobitel, tablet ili kompjuter, isto vrijedi za sve), preko Interneta izumljenog u... da se ne ponavljam.
Problem je u tome što Škafiškafnjak i slični škafiškafnjaci nikad neće doći do ovih 5% koji su genijalni. I od tih 5% mnogi jesu pametni, ali su govna, što se vidi po cijelom svijetu koji demokratizuju silom i ubijaju djecu po muslimanskim zemljama. Naravno, ima i super ljudi, ali naši migranti nikad neće upasti u te krugove, i to ne samo u Americi, nego i u bilo kojoj drugoj zemlji. Za razliku od toga, družiće se sa svojima s Balkana, drugim migrantima i sl., a djeca će im se družiti "s pravim Amerikancima" koji su talijanskog, portorikanskog i sličnog porijekla.

Nije mi jasno kako se neko može pogledati u ogledalo nakon što kaže neku lijepu riječ o masovnom ubici Obami, a vidim da to naši u Americi konstantno rade.

I da su izmislili cijeli svijet, to opet ne pobija činjenicu da ih 60% nikad nije imalo pasoš, da nisu mogli otići do jebenog Toronta ili Vankuvera, a kamoli negdje dalje. Jedino gore od toga je Njemačka, u svakom Švabi čuči mali nacista, i to naši prije ili kasnije shvate, samo je problem što uglavnom uživaju u tome, odnosno podržavaju takve stavove, pa se to onda i ne vidi.
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#4282 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rugafet »

Prestani da se prosipaš…ovo ti je najdobronamjerniji savjet
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#4283 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by bumerangss »

sabanss wrote: 30/01/2023 13:26
Spit_fire wrote: 30/01/2023 13:18 Ma ja ba imo ja malog ubijao al trener mu nije dao da igra

Ako zelis, ako znas, ako si pametan, ako si vrijedan...NE POSTOJI NI JEDNA JEDINA PREPREKA DANAS ZA DIJETE ILI STUDENTA..citav svijet ti je na dlanu pa cak i u BiH....to ko kaze drugacije laze i tako pravda svoje neuspjeh...

Sta je napravio u njemackoj? Ovsje zavrsio filozofiju fakultet sa kojim ni tamo nema posla, otiso u njemacku vozat viljuskar i eto uspio je u zivotu...ma hajde....

Stvari da si zrtvovo citav svoj zivot da bi tamo u najboljem slucaju zivio basic zivot, kakav si manje vise imao i ovdje..s tim da sve ove ne "ekonomske" stvari su nepostojece..
Ti si spominjao odlazak radi djece i kako je to glupost. Istina je da trenutno IT može konkurisati svjetskom tržištu i slažem se da se ne mora ići vani ako se gleda samo ekonomski aspekt.

No šta ako dijete hoće da bude prehrambeni tehničar, profesor istorije, vozač autobusa? Istina je da će u Njemačkoj imati milion puta bolje šanse. Također, roditelji su studirali "krivi" fakultet u BiH, ali njihova djeca će studirati u Njemačkoj i tržište rada je toliko da teško može biti "krivih" fakulteta.
Pogledajte sinošnju emisiju Biznis na TVSA u 20 sati ko ima mogučnost da vrati sadržaj ili ako ima na YT nek neko okači ovdje gde se između ostalog govorilo o godišnjici Centrotransa i imaju oko 600 zaposlenih, prosječna plata oko 1750 KM i to mi je zaparalo uši da se oko 50 vozača VRATILO iz inostranstva!!! Kao nigdje nije ko u Bosni :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65934
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4284 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

bumerangss wrote: 02/02/2023 06:00 i to mi je zaparalo uši da se oko 50 vozača VRATILO iz inostranstva!!! Kao nigdje nije ko u Bosni :D
Fakat bi bilo zanimljivo ovo provjeriti
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#4285 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

_BataZiv_0809 wrote: 02/02/2023 07:03
bumerangss wrote: 02/02/2023 06:00 i to mi je zaparalo uši da se oko 50 vozača VRATILO iz inostranstva!!! Kao nigdje nije ko u Bosni :D
Fakat bi bilo zanimljivo ovo provjeriti
I kojih su godina
User avatar
anelsol
Posts: 3059
Joined: 10/05/2017 22:41

#4286 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by anelsol »

Sretoh poznanika juče koji je bio otišao da proba u Danskoj da radi. Hotelski recepcioner. Vratio se, kaže ubiše porezi. Da bi tamo ostao kao samac moraš raditi dva posla.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4287 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

bumerangss wrote: 02/02/2023 06:00
sabanss wrote: 30/01/2023 13:26

Ti si spominjao odlazak radi djece i kako je to glupost. Istina je da trenutno IT može konkurisati svjetskom tržištu i slažem se da se ne mora ići vani ako se gleda samo ekonomski aspekt.

No šta ako dijete hoće da bude prehrambeni tehničar, profesor istorije, vozač autobusa? Istina je da će u Njemačkoj imati milion puta bolje šanse. Također, roditelji su studirali "krivi" fakultet u BiH, ali njihova djeca će studirati u Njemačkoj i tržište rada je toliko da teško može biti "krivih" fakulteta.
Pogledajte sinošnju emisiju Biznis na TVSA u 20 sati ko ima mogučnost da vrati sadržaj ili ako ima na YT nek neko okači ovdje gde se između ostalog govorilo o godišnjici Centrotransa i imaju oko 600 zaposlenih, prosječna plata oko 1750 KM i to mi je zaparalo uši da se oko 50 vozača VRATILO iz inostranstva!!! Kao nigdje nije ko u Bosni :D
Pa to je sad politika .... patnja vani, vraca se raja u BiH .... :lol:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4288 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Didier wrote: 02/02/2023 00:54
geralt wrote: 01/02/2023 21:33 Najjace mi je kad ljudi iz zemlje u kojoj se diplome kupuju kao na pijaci izjave za zemlju sa najboljim univerzitetima na svijetu i najvecim brojem nobelovaca da su "95% glupi ko kurac". I to dok kucaju na masini izumljenoj u zemlji "ljudi glupih ko kurac" (mobitel, tablet ili kompjuter, isto vrijedi za sve), preko Interneta izumljenog u... da se ne ponavljam.
Problem je u tome što Škafiškafnjak i slični škafiškafnjaci nikad neće doći do ovih 5% koji su genijalni. I od tih 5% mnogi jesu pametni, ali su govna, što se vidi po cijelom svijetu koji demokratizuju silom i ubijaju djecu po muslimanskim zemljama. Naravno, ima i super ljudi, ali naši migranti nikad neće upasti u te krugove, i to ne samo u Americi, nego i u bilo kojoj drugoj zemlji. Za razliku od toga, družiće se sa svojima s Balkana, drugim migrantima i sl., a djeca će im se družiti "s pravim Amerikancima" koji su talijanskog, portorikanskog i sličnog porijekla.

Nije mi jasno kako se neko može pogledati u ogledalo nakon što kaže neku lijepu riječ o masovnom ubici Obami, a vidim da to naši u Americi konstantno rade.

I da su izmislili cijeli svijet, to opet ne pobija činjenicu da ih 60% nikad nije imalo pasoš, da nisu mogli otići do jebenog Toronta ili Vankuvera, a kamoli negdje dalje. Jedino gore od toga je Njemačka, u svakom Švabi čuči mali nacista, i to naši prije ili kasnije shvate, samo je problem što uglavnom uživaju u tome, odnosno podržavaju takve stavove, pa se to onda i ne vidi.
Gazda, sto mene spominjes kada veze nemam s tim postom? :?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#4289 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

bumerangss wrote: 02/02/2023 06:00 to mi je zaparalo uši da se oko 50 vozača VRATILO iz inostranstva!!! Kao nigdje nije ko u Bosni :D
Ma to je onih 50 koji su taj dan imali liniju Bec- Sarajevo, Minhen-Sarajevo itd.. pa su se tako gledano vratili :D
sabanss
Posts: 4574
Joined: 13/08/2006 11:20

#4290 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

_BataZiv_0809 wrote: 02/02/2023 07:03
bumerangss wrote: 02/02/2023 06:00 i to mi je zaparalo uši da se oko 50 vozača VRATILO iz inostranstva!!! Kao nigdje nije ko u Bosni :D
Fakat bi bilo zanimljivo ovo provjeriti
Da, mada ja ne sumnjam u podatak da se toliko vozača vratilo. Ima ljudi kojima je primarni motiv zarada, što kada uvide da plata vozača nije toliko sjajna ako si samac, teško je dovesti porodicu sa takvim zanimanjem, pritisak u prvih par godina života zbog promjene sredine rezultira povratkom.

Ukoliko se odlučiš da ipak to izdrže i dovedu porodicu troškovi života neznatno porastu ali je rasterećenje u svakom drugom pogledu. Dakle novac kao motiv dovodi do povratka u većini slučajeva ako je čovjek imao imalo normalan život u BiH što vozači ipak imaju sa svojim primanjima.

Još jedna bitna stvar za vozače je KOD95 koji moraju imati (i obnavljati) i savladan Njemački jezik makar na B1 nivou nakon godinu-dvije. To većina nije u stanju nažalost te rezultira stavom "Jebo ovo, nigdje Bosne nema" i ekspresnim povratkom. Dakle stvarno motivi su negdje na sredini, pogrešan osnovni motiv (novac), nostalgija i vlastita nesposobnost.
sabanss
Posts: 4574
Joined: 13/08/2006 11:20

#4291 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Didier wrote: 02/02/2023 00:54
geralt wrote: 01/02/2023 21:33 Najjace mi je kad ljudi iz zemlje u kojoj se diplome kupuju kao na pijaci izjave za zemlju sa najboljim univerzitetima na svijetu i najvecim brojem nobelovaca da su "95% glupi ko kurac". I to dok kucaju na masini izumljenoj u zemlji "ljudi glupih ko kurac" (mobitel, tablet ili kompjuter, isto vrijedi za sve), preko Interneta izumljenog u... da se ne ponavljam.
Problem je u tome što Škafiškafnjak i slični škafiškafnjaci nikad neće doći do ovih 5% koji su genijalni. I od tih 5% mnogi jesu pametni, ali su govna, što se vidi po cijelom svijetu koji demokratizuju silom i ubijaju djecu po muslimanskim zemljama. Naravno, ima i super ljudi, ali naši migranti nikad neće upasti u te krugove, i to ne samo u Americi, nego i u bilo kojoj drugoj zemlji. Za razliku od toga, družiće se sa svojima s Balkana, drugim migrantima i sl., a djeca će im se družiti "s pravim Amerikancima" koji su talijanskog, portorikanskog i sličnog porijekla.

Nije mi jasno kako se neko može pogledati u ogledalo nakon što kaže neku lijepu riječ o masovnom ubici Obami, a vidim da to naši u Americi konstantno rade.

I da su izmislili cijeli svijet, to opet ne pobija činjenicu da ih 60% nikad nije imalo pasoš, da nisu mogli otići do jebenog Toronta ili Vankuvera, a kamoli negdje dalje. Jedino gore od toga je Njemačka, u svakom Švabi čuči mali nacista, i to naši prije ili kasnije shvate, samo je problem što uglavnom uživaju u tome, odnosno podržavaju takve stavove, pa se to onda i ne vidi.
Brate iz tvojih postova također izbija nacizam samo ne znam da li vidiš. Naši ljudi koji odu uspiju koliko bi uspjeli i u BiH. Ne znam šta očekuješ od građevinca. Da bude premijer? Hirurzi i IT-evci lako dospiju na rukovodeće pozicije ako su sposobni. Nema diskriminacije po nacionalnosti - ustvari više je ima kod nas. Klinac će inžinjer Bošnjak ikada biti direktor u mTelu ma kako sposoban bio.

Samo u BiH nastavnici fizičkog i bageristi budu ministri vanjskih poslova ili načelnici opština ili bilo šta drugo. Još uvijek imamo i dvije škole pod istim krovom tako da grupisanje u klanove nam nije strano. Ne znam šta imamo zamjerati portorikancima.

Mi smo bolja zemlja za ostvarenje amerričkog sna od same Amerika ako si nepismen i bezobrazan :D I spomenuti Tesla bi ovdje u najboljem slučaju ostao pastir u nekom selu u Lici ili bi u gorem slučaju bio ubijen u besmislenih 20 ratova vođenih na ovim prostorima....
User avatar
Didier
Posts: 2192
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#4292 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

skafiskafsnjak wrote: 02/02/2023 08:27

Gazda, sto mene spominjes kada veze nemam s tim postom? :?
Ma tvoj nick mi je simpatičan, nije ništa lično.

Vidiš da sam spomenuo i druge škafiškafnjake.
User avatar
Didier
Posts: 2192
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#4293 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

sabanss wrote: 02/02/2023 08:50

Brate iz tvojih postova također izbija nacizam samo ne znam da li vidiš. Naši ljudi koji odu uspiju koliko bi uspjeli i u BiH. Ne znam šta očekuješ od građevinca. Da bude premijer? Hirurzi i IT-evci lako dospiju na rukovodeće pozicije ako su sposobni. Nema diskriminacije po nacionalnosti - ustvari više je ima kod nas. Klinac će inžinjer Bošnjak ikada biti direktor u mTelu ma kako sposoban bio.

Samo u BiH nastavnici fizičkog i bageristi budu ministri vanjskih poslova ili načelnici opština ili bilo šta drugo. Još uvijek imamo i dvije škole pod istim krovom tako da grupisanje u klanove nam nije strano. Ne znam šta imamo zamjerati portorikancima.

Mi smo bolja zemlja za ostvarenje amerričkog sna od same Amerika ako si nepismen i bezobrazan :D I spomenuti Tesla bi ovdje u najboljem slučaju ostao pastir u nekom selu u Lici ili bi u gorem slučaju bio ubijen u besmislenih 20 ratova vođenih na ovim prostorima....
A po čemu iz mojih postova izbija nacizam, ako kažem nešto što je puka statistika?

Možemo se složiti da naši uspiju u inostranstvu koliko su mogli i u BiH, ali u BiH ne žele da rade nebenjob ili da prate dodatne edukacije, dok tamo to moraju.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4294 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Didier wrote: 02/02/2023 09:34
skafiskafsnjak wrote: 02/02/2023 08:27

Gazda, sto mene spominjes kada veze nemam s tim postom? :?
Ma tvoj nick mi je simpatičan, nije ništa lično.

Vidiš da sam spomenuo i druge škafiškafnjake.
De nadji neke Drogbe i takve, ziv bio.

Pa eto me za 15 dana u Sarajevo, vodim te na shishu i kafu.

Ja castim, naravno. Jesam u Njemackoj ili nisam 8-)
User avatar
Didier
Posts: 2192
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#4295 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

skafiskafsnjak wrote: 02/02/2023 09:47
Didier wrote: 02/02/2023 09:34

Ma tvoj nick mi je simpatičan, nije ništa lično.

Vidiš da sam spomenuo i druge škafiškafnjake.
De nadji neke Drogbe i takve, ziv bio.

Pa eto me za 15 dana u Sarajevo, vodim te na shishu i kafu.

Ja castim, naravno. Jesam u Njemackoj ili nisam 8-)
Iskreno, stvarno bih se našao s tobom jer mislim da si dobar čovjek, ali neću biti tu, putujem poslom naredna dva mjeseca.

Ali ja bih tebe vodio na kafu ili pivu, ne dojim ja šnjuru :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#4296 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by madner »

Ocekivano je da ce se dio dijaspore vracati, kako se plate u BiH povecavaju. To se desilo u ostatku I. Evrope, nece ni nas zaobici. Ali taj postotak ce biti 10-20%.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4297 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Didier wrote: 02/02/2023 09:49
skafiskafsnjak wrote: 02/02/2023 09:47

De nadji neke Drogbe i takve, ziv bio.

Pa eto me za 15 dana u Sarajevo, vodim te na shishu i kafu.

Ja castim, naravno. Jesam u Njemackoj ili nisam 8-)
Iskreno, stvarno bih se našao s tobom jer mislim da si dobar čovjek, ali neću biti tu, putujem poslom naredna dva mjeseca.

Ali ja bih tebe vodio na kafu ili pivu, ne dojim ja šnjuru :D
Jbg ne dojis ... ne uklapas se. Imas li bar Jala brat bradu? :D
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4298 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Ovaj navodi primjer sta ako dijete zeli biti, pazi sad: Vozac autobusa !

Evo da mu ja odmah kazem da ce u BiH - lakse postati vozac autobusa nego u Njemackoj i radit ce za platu 20-50% iznad prosjecne. + baksis i ostalo za pakete (ko vozi dalje relacije) - cega u Njemackoj nema.

Dakle lakse i puno jeftinije ce doci do vozacke za autobus i sva ostala procedura ce mu biti laksa u BiH, nego u Njemackoj.

U Njemackoj moze samo sanjati da ce dobiti platu 20-50% iznad drzavnog prosjeka.
User avatar
anelsol
Posts: 3059
Joined: 10/05/2017 22:41

#4299 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by anelsol »

Pitanje za nase forumase koji zive vani a vezano za jedan kulturološko-medicinski pojam. Jeste li prestali vjerovati u propuh/promaju?
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4300 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

anelsol wrote: 02/02/2023 10:00 Pitanje za nase forumase koji zive vani a vezano za jedan kulturološko-medicinski pojam. Jeste li prestali vjerovati u propuh/promaju?
Ima toga u cijelom svijetu - samo sto ovamo to nije uzrok za sve nevolje u zivotu.
Ovdje je za sve uzrok - Stres.
Post Reply