Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4176 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

PaulTracy wrote: 31/01/2023 15:53
Ozimician wrote: 31/01/2023 15:39

Naravno, ali BIH jos uvijek ne uvozi doktore - vidis da ih ima na birou, dakle ocito imamo hiperprodukciju tog kadra, koje domace trziste rada ne moze zaposluti, tako da i nema potrebe da se kvote povecavaju.

Njemacko trziste rada ima potrebu za tom radnom snagom, mora je uvoziti iz vana, a ima kod sebe vise nego dovoljan broj zainteresovanih za taj studij...
Ja pretpostavljam da je većina ovih ljudi iz Sarajeva , Banja Luke, Tuzle, Mostara, Zenice i drugih "većih" gradova koji ne žele da rade van svoje čaršije.
Postoji i ta mogucnost, sad se vracamo na ono da je jednom doktoru iz Sarajeva iz ponizenja reci da radi kao doktor u nekom selu kod Gorazda, ali mu nije iz ponizenja otici raditi u slicnom selu u Njemackoj. - ovako bi raji govorio da je u tom XY selu kod Gorazda (svi ga otuzno gledaju), a ovako moze reci da je doktor u Njemackoj - i odmah ga svije cijene...
ucenik1234
Posts: 928
Joined: 06/11/2012 22:10

#4177 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ucenik1234 »

Rugafet wrote: 31/01/2023 14:20
Dope_Man wrote: 31/01/2023 14:09 Tako je, samo nas 15 imalo toliku platu, ostali zive od 300 maraka. Sve znas.
A nisam napisao 15 pročitaj ponovo, a ni da ostali žive od 300, ima ih i bez primanja ili imaju samo 200 KM

Nego zemljak ti si vani je li? Razgulio pa sad raspravljaš sa mnom o tome kako je dole dobro i sve funkcioniše. Ako je tako, najjači si :thumbup:
Druze moj, nerealnu sliku imas i slazem se sa dope_man ovdje. Ja zivim u Sarajevu i sa ekonomskim fakultetom imam skoro 2k platu sa par godina iskustva. SVA moja raja, ko god je bio dobar student i ko nesto vrijedi radi za 1400KM+. Da napomenem - fakultetaki obrazovana raja.

ne kazem da nema bijede, ima itekako, ali nije sve tako crno, i zivot u Sarajevu je malcice bolji nego kakvim se reklamira, samo pogledaj sta se vozi...

I opet cu ponoviti, nudio mi se skoro posao za 2200 eur netto (to je 20-30% vise o kojima prica dope), ali isto tako i kirije u gradu u koji bih selio se krecu 800-1000, i kada sam bacio na papir ne isplati mi se. Nemam djevojku tamo, drustvo, nista ko bi izgradio bazu pa da ja na gotovo dodjem. Nije to mala promjena i nije za svakoga, a trenutno sam zadovoljan zivotom u Sarajevu, onog momenta kad ne budem - idem. Mozda je i do godina


Jos sam mlad, imam 26 godina i nikad se ne zna.

Al cinjenica je da se dobro pretjeruje na temi, sto u korist inostranstva, sto u korist BiH.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4178 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moonca »

:-)
znam tipa. vozi McLaren 'polovan' talijan . ima svoju firmu( seljenje).. podstanar.. i zali se shto mu je gazda povecjao kiriju za nekih $300..
a gazda misli on bogarash :-D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#4179 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Ozimician wrote: 31/01/2023 16:02 ovako bi raji govorio da je u tom XY selu kod Gorazda (svi ga otuzno gledaju), a ovako moze reci da je doktor u Njemackoj - i odmah ga svije cijene...
Naravno da uvijek ima i toga.. a i na to se opet nadovezuje gdje mozes dalje iz ambulante u selu kod Gorazda i neke u selu kod Berlina.

Edit: Da, Graz.
Last edited by Dope_Man on 31/01/2023 19:52, edited 1 time in total.
GVIP
Posts: 90
Joined: 01/03/2017 22:20

#4180 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by GVIP »

Rugafet wrote: 31/01/2023 13:41
Dope_Man wrote: 31/01/2023 13:13

Ne znam od kad su tvoje informacije, ali plata od 2000, bar u Sarajevu i za bilo kakav posteniji posao, nije nikakav supljak niti je rezervisama za ministre. Ja sam toliko imao kao obican analiticar u banci, dakle ne sef, ne neka silna pozicija, prvi rang al sa nekim iskustvom (bez iskustva dobiju oko 1500), i znam da su mnogi imali i vise (naravno, bilo ih je i sa nize, pogotov salterasi su smijesno placeni s tim da imaju mogucnost nekih bonusa). U zadnjih godinu dana dok smo intervjuisali kandidate trazeci neku buducu zamjenu za mene, kandidati skoro svi, ako su imali ikakvog iskustva, na pitanje o plati su odgovarali sa oko 2000, a oni iskusniji su trazili i vise, par i 3000.

I nije to samo u firmi gdje sam ja bio. Naravno, imas i drugu stranu medalje gdje jos ljudi rade za 700-800 maraka kod nekih malih privatnih firmica ili po manjim prodavnicama, security kompanije i slicno.
Opet Sarajevo :-) Pa nekakavi analitičari po bankama 8-) astronauti i slična zanimanja. Aj skokni malo kad mognes do Maglaja, Dervente, Kladnja, Vlasenice, Višegrada, Zavidovića itd itd o okolnim selima da i ne govorim, mada možda ovo vise nije BiH sudeći po pisanju ovdje više nisam siguran pa malo popričaj sa običnom rajom (od 7 do 77) na ovu temu pa nam napisi šta su ti rekli
Iz Zavidovića
Sam svoj gazda
Prosjecna mjesecna dobit u 2022.god 2900 BAM
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4181 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

GVIP wrote: 31/01/2023 17:50
Rugafet wrote: 31/01/2023 13:41

Opet Sarajevo :-) Pa nekakavi analitičari po bankama 8-) astronauti i slična zanimanja. Aj skokni malo kad mognes do Maglaja, Dervente, Kladnja, Vlasenice, Višegrada, Zavidovića itd itd o okolnim selima da i ne govorim, mada možda ovo vise nije BiH sudeći po pisanju ovdje više nisam siguran pa malo popričaj sa običnom rajom (od 7 do 77) na ovu temu pa nam napisi šta su ti rekli
Iz Zavidovića
Sam svoj gazda
Prosjecna mjesecna dobit u 2022.god 2900 BAM
Šta radiš?
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#4182 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rugafet »

ucenik1234 wrote: 31/01/2023 16:25
Rugafet wrote: 31/01/2023 14:20

A nisam napisao 15 pročitaj ponovo, a ni da ostali žive od 300, ima ih i bez primanja ili imaju samo 200 KM

Nego zemljak ti si vani je li? Razgulio pa sad raspravljaš sa mnom o tome kako je dole dobro i sve funkcioniše. Ako je tako, najjači si :thumbup:
Druze moj, nerealnu sliku imas i slazem se sa dope_man ovdje. Ja zivim u Sarajevu i sa ekonomskim fakultetom imam skoro 2k platu sa par godina iskustva. SVA moja raja, ko god je bio dobar student i ko nesto vrijedi radi za 1400KM+. Da napomenem - fakultetaki obrazovana raja.

ne kazem da nema bijede, ima itekako, ali nije sve tako crno, i zivot u Sarajevu je malcice bolji nego kakvim se reklamira, samo pogledaj sta se vozi...

I opet cu ponoviti, nudio mi se skoro posao za 2200 eur netto (to je 20-30% vise o kojima prica dope), ali isto tako i kirije u gradu u koji bih selio se krecu 800-1000, i kada sam bacio na papir ne isplati mi se. Nemam djevojku tamo, drustvo, nista ko bi izgradio bazu pa da ja na gotovo dodjem. Nije to mala promjena i nije za svakoga, a trenutno sam zadovoljan zivotom u Sarajevu, onog momenta kad ne budem - idem. Mozda je i do godina


Jos sam mlad, imam 26 godina i nikad se ne zna.

Al cinjenica je da se dobro pretjeruje na temi, sto u korist inostranstva, sto u korist BiH.
Bravo, opet Sarajevo i opet fakulteti, hirurzi i bankari…
Nemam nerealnu sliku, živio sam tu do prije 5 godina i ama bas ništa danas nije bolje nego je još gore, za 5 godina biće jos gore i tako u nedogled. Nego poslušaj ti mene pa zapali malo vani, najbolje u USA ako možeš, pa da vidis šta je uređena država, neće ti BiH takva kakva je sad past na pamet narednih 100 godina, jos kakvu sebi hanumu povedi, pa dvije plate udaraš i Bog da te vidi.
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#4183 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

Rugafet wrote: 31/01/2023 19:06
ucenik1234 wrote: 31/01/2023 16:25

Druze moj, nerealnu sliku imas i slazem se sa dope_man ovdje. Ja zivim u Sarajevu i sa ekonomskim fakultetom imam skoro 2k platu sa par godina iskustva. SVA moja raja, ko god je bio dobar student i ko nesto vrijedi radi za 1400KM+. Da napomenem - fakultetaki obrazovana raja.

ne kazem da nema bijede, ima itekako, ali nije sve tako crno, i zivot u Sarajevu je malcice bolji nego kakvim se reklamira, samo pogledaj sta se vozi...

I opet cu ponoviti, nudio mi se skoro posao za 2200 eur netto (to je 20-30% vise o kojima prica dope), ali isto tako i kirije u gradu u koji bih selio se krecu 800-1000, i kada sam bacio na papir ne isplati mi se. Nemam djevojku tamo, drustvo, nista ko bi izgradio bazu pa da ja na gotovo dodjem. Nije to mala promjena i nije za svakoga, a trenutno sam zadovoljan zivotom u Sarajevu, onog momenta kad ne budem - idem. Mozda je i do godina


Jos sam mlad, imam 26 godina i nikad se ne zna.

Al cinjenica je da se dobro pretjeruje na temi, sto u korist inostranstva, sto u korist BiH.
Bravo, opet Sarajevo i opet fakulteti, hirurzi i bankari…
Nemam nerealnu sliku, živio sam tu do prije 5 godina i ama bas ništa danas nije bolje nego je još gore, za 5 godina biće jos gore i tako u nedogled. Nego poslušaj ti mene pa zapali malo vani, najbolje u USA ako možeš, pa da vidis šta je uređena država, neće ti BiH takva kakva je sad past na pamet narednih 100 godina, jos kakvu sebi hanumu povedi, pa dvije plate udaraš i Bog da te vidi.
Dok izbrojim do 0 zaboravit ćeš da neuređena i bijedna BiH postoji i nikad više nećeš ući na Klix forum, slobodno vrijeme ćeš da provodiš sa svojom novom super cool USA rajom.

3...., 2...., 1...., 0.

Bye bye.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#4184 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Da se jednom slozim i sa tobom :thumbup:
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#4185 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rugafet »

God bless America, land that I love
Stand beside her and guide her
Through the night with the light from above
From the mountains to the prairies…
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#4186 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

I ja isto kažem,u tvom slučaju su se osevapili pravo.
Allah ih nagradio 🙂
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4187 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Najbolje odabran avatar na forumu.
User avatar
qlface
Posts: 305
Joined: 04/04/2013 09:38

#4188 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by qlface »

Radio sam u Portugalu kratko, pa onda malo u Austriji. Dovoljno dugo da vidim da jeste uređenije ali nikakav specijalan standard to nije, sve to možeš i u BiH da postigneš lagano, govorim o omjeru prihodi/rashodi. Kod nas su ljudi nekako parazitski orijentisani i naučeni da će ih neko uhljebiti u njihovoj bajci sa savršenim krajem. Nema uhljebljenja koje se može mjeriti sa sopstvenim biznisom, a svako ga može pokrenuti.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4189 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Pa nije svako za vlastitog biznisa.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#4190 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

skafiskafsnjak wrote: 31/01/2023 21:08 Pa nije svako za vlastitog biznisa.
Skafe, odose ljiljani u zaborav, vidim zamjenio si ih monahom.
Korak po korak, tako to ide. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65965
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4191 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

n+1 wrote: 31/01/2023 12:35 Sjećam se kad je insomnija pričao da mu je šok što u Francuskoj ljudi imaju zube. Ipak je taj komentar više govorio o njemu, nego o Bosni. :lol: Tako i priča da je Bosna rupčaga više govori o socioekonomskom statusu onih koji su otišli, nego o samoj Bosni.
:D fakat
madner wrote: 31/01/2023 13:48 Dakle ako ignorisemo sve sto se ne uklapa u sliku, dobicemo pravu sliku. :D
:lol:
n+1 wrote: 31/01/2023 20:04 Najbolje odabran avatar na forumu.
:lol: :lol:

Hahahha
User avatar
Edin H.
Posts: 46983
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#4192 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Edin H. »

qlface wrote: 31/01/2023 21:04 Radio sam u Portugalu kratko, pa onda malo u Austriji. Dovoljno dugo da vidim da jeste uređenije ali nikakav specijalan standard to nije, sve to možeš i u BiH da postigneš lagano, govorim o omjeru prihodi/rashodi. Kod nas su ljudi nekako parazitski orijentisani i naučeni da će ih neko uhljebiti u njihovoj bajci sa savršenim krajem. Nema uhljebljenja koje se može mjeriti sa sopstvenim biznisom, a svako ga može pokrenuti.
Naš narod voli imati sredstva, ali ne voli raditi. :izet:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4193 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

elcaliente wrote: 31/01/2023 21:22
skafiskafsnjak wrote: 31/01/2023 21:08 Pa nije svako za vlastitog biznisa.
Skafe, odose ljiljani u zaborav, vidim zamjenio si ih monahom.
Korak po korak, tako to ide. :D
Ma mnogi mi zamjeraju ... kazu ne mozes imati ljiljane na avataru , a ne pricati sve najbolje o BiH .... pa jbg sta cu
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#4194 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

skafiskafsnjak wrote: 31/01/2023 21:34
elcaliente wrote: 31/01/2023 21:22

Skafe, odose ljiljani u zaborav, vidim zamjenio si ih monahom.
Korak po korak, tako to ide. :D
Ma mnogi mi zamjeraju ... kazu ne mozes imati ljiljane na avataru , a ne pricati sve najbolje o BiH .... pa jbg sta cu
Ne moraš pričati najbolje, puno ljudi iznosi negativne stvari s kojim se možemo složit ili ne složit. Ono čim Rugafet i ti bodete u oči je likovanje, naslađivanje, nipodaštavanje ili kako god nazovi.
Vaš način je malo disrespectful.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#4195 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

skafiskafsnjak wrote: 31/01/2023 21:34
elcaliente wrote: 31/01/2023 21:22

Skafe, odose ljiljani u zaborav, vidim zamjenio si ih monahom.
Korak po korak, tako to ide. :D
Ma mnogi mi zamjeraju ... kazu ne mozes imati ljiljane na avataru , a ne pricati sve najbolje o BiH .... pa jbg sta cu
Tako je.Covjek treba biti kao voda.
Marihuana007
Posts: 292
Joined: 03/03/2022 20:22

#4196 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Marihuana007 »

Kada odeš u Njemačkoj nemaš utisak neke vele države. Gradovi izgledaju kao iz komunizma, jedino što ih izdvaja su moderna infrastrukture, saobraćaj i pokojim neboderim. Tako da nemaš taj vau efekt kao da odeš u New York ili Dubai jedini vau efekt je po pitanju eura, e tek tad vidiš vau efekt.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#4197 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Marihuana007 wrote: 31/01/2023 22:11 Kada odeš u Njemačkoj nemaš utisak neke vele države. Gradovi izgledaju kao iz komunizma, jedino što ih izdvaja su moderna infrastrukture, saobraćaj i pokojim neboderim. Tako da nemaš taj vau efekt kao da odeš u New York ili Dubai jedini vau efekt je po pitanju eura, e tek tad vidiš vau efekt.
Nigdje veze. Kako ce se New York ili Dubai porediti sa starim njemackim gradzevinama?
Pogotovo Dubai koji je umjetni grad bez ikakve istorije.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4199 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

PaulTracy wrote: 31/01/2023 22:00
skafiskafsnjak wrote: 31/01/2023 21:34

Ma mnogi mi zamjeraju ... kazu ne mozes imati ljiljane na avataru , a ne pricati sve najbolje o BiH .... pa jbg sta cu
Ne moraš pričati najbolje, puno ljudi iznosi negativne stvari s kojim se možemo složit ili ne složit. Ono čim Rugafet i ti bodete u oči je likovanje, naslađivanje, nipodaštavanje ili kako god nazovi.
Vaš način je malo disrespectful.
Sarkastican sam bio, logicno da ne moram. Uostalom, nikad nisam lose rekao o zemlji, samo o drzavi. I dalje stojim iza toga. Uredjenje i politika su katastrofa.

Mislim da nisam bas toliko ostar kao navedeni forumas :lol:
Ali da mi se smucilo dole pa sam otisao, to jeste.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4200 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Marihuana007 wrote: 31/01/2023 22:11 Kada odeš u Njemačkoj nemaš utisak neke vele države. Gradovi izgledaju kao iz komunizma, jedino što ih izdvaja su moderna infrastrukture, saobraćaj i pokojim neboderim. Tako da nemaš taj vau efekt kao da odeš u New York ili Dubai jedini vau efekt je po pitanju eura, e tek tad vidiš vau efekt.
Brate, lupas gluposti bas ....
Isto kao moja jedna komsinica ... otisla kod sestre u posjetu, neko selo oko Kölna. Dosla nazad, kaze sta je ooonooo.... samo neke kuce, nema velikih zgraadaaa :lol:

Znaci tebi su velike zgrade znak da je neka drzava "vele" :run:
Post Reply