Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4001 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

elcaliente wrote: 29/01/2023 18:33
skafiskafsnjak wrote: 29/01/2023 16:58

Buhahahahaa pravi neprijatelji Bosne mu to mozda spocitavaju :lol:
Bilo bi dobro da se osnuje grupa za ostanak i privlacenje ljudi u BiH pa da vidimo koja je bolja.
Pa sto da ne .....
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#4002 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

skafiskafsnjak wrote: 29/01/2023 17:02
konoplja wrote: 29/01/2023 14:44

Naravno ne sve. Nema gdje je sve, ali je mnogo vise toga dozvoljeno nego u Njemačkoj.
Zapaliti zastavu smijes, u Njemackoj ne.
Brandenburg v. Ohio je trenutna presuda i doktrina koja je na snazi. Dozvoljeno je pricati protiv drzave i ustava.
I takodjer ne postoje zakoni "govora mrznje" ili negiranja genocida ili neki drugih zlocina, kao ni kaznjavanje za mis-dis-mal informacije.
Pa zato imas rasizam i pun k problema. U neku ruku, divlji zapad i jeste u odnosu na Evropu.
Rasizma i problema kao i svugdje. Ni manje ni vise. Svako mjesto ima svoje specificne probleme pa tako i Amerika.
Mislim da sam kompetentan da usporedim Ameriku i Njemacku/EU generalno pa cu ti reci da iz moje perspektive u Europi je mnogo vise rasizma nego u Americi.

Naravno, historijski gledano, rasizam se cini kao mnogo veci problem u Americi. I ne bih nikog krivio da tako sto tvrdi. Ipak, treba malo dublje zagrebati temu i rasclaniti kako se pojam "rase" razlikuje kroz vrijeme i prostor na dvije strane okeana.
U Americi je to razlika u boji koze kroz paletu crno-bijelo, a Europi 30tih i 40tih je rasa bila zamjenica za etnicku pripadnost. Tako da su Arijevci bili na vrhu, Zidovi na dnu, sa Slavenima malo iznad njih. To je bilo razumijevanje rase za vrijeme Treceg rajha. Danas bi doduse na sve te rase gledali kao bijelu rasu, ali u vremenu kad je u Americi bilo veliko sranje po pitanju rasizma nije ni u Europi, kao sto vidimo, nista bolje bilo samo je poimanje "rase" drugacije bilo.

Premotaj do danas i vidi se napredak na obje strane bare. Ipak, rasizam je idalje prisutan, ali gdje je bolje?
Ja mislim da je bolje u Americi i za to ima mnogo dobrih razloga.

Prvo sto je useljenicka zemlja pa se ne provlace te stare linije koje sezu stotinama godina u proslost, broje se krvna zrnca, osluskuju se naglasci, gledaju se imena i vjeroispovijesti. To je sve u Americi nebitno.
Preseli se sad u Ameriku i uzmi njihov papir i ti si Amerikanc. Nece te nitko propitiviati, niti ce biti bitno sto govoris engleski sa ruskim naglaskom, sto ti je ime takvo kakvo je itd.
U Njemackoj i Europi znamo kako to vec ide. Pisalo se na temi da cr tek treca generacija se moci Nijemcima smatrati.

Druga stvar je sto je Amerika mnogo duze u ovom filmu rasizma i tolerancije i integracija. Za Europu je ovo novi film. EU je bijeli kontinent. 99% populacije Europe su bijelci, a Amerike nekih 60%-70% zavisi kako se koji latinio izjasnjava. A znamo da sto vise dodira i druzenja sa razlicitim grupama smanjuje predrasude. Tako da trenutno situacija sa rasizmom i predrasudama ne moze biti bolja u Europi nego u Americi. To tvrdim isto na osnovu licni iskustava, ako ti to ista znaci.

I brzinski sto se govora tice. Evo u Njemackoj je 70+ godina zabranjeno svasta nesto, od izbacivanja stihova hime, cenura nazi ovog, brisanja svastike pa nedavno novi rajh u drzavnom udaru. Svako malo neko nazi sranje. Dobro te zabrane pomazu. AfD za koje ce vecina mainstream potpaljivacki medija reci da su jedan stepen od neonacista su na 15% podrske.
"Ekstremna" desnica cini vladu u Svedskoj, kao i u Italiji, u Francuskoj uvijek tu negdje, Britanija izasla iz EU zahvaljuci njima. Brate katastrofa.
Sreca pa imamo zakone protiv "govora mrznje". Ne zelim ni da pomislim kako bi lose bilo u suprotnom slucaju. Kek.
Last edited by konoplja on 29/01/2023 18:44, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50411
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4003 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bloo »

U Americi je bolje sve dok si whiter shade of pale ili varijacije na bjelkost. :D
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#4004 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

Bloo wrote: 29/01/2023 18:44 U Americi je bolje sve dok si whiter shade of pale ili varijacije na bjelkost. :D
Tako je. Zato na aplikacijama za fakultet, posao i bilo kakve druge natjecaje gdje se moze upisati rasa, ljudi gledaju da upisu bilo sto osim white. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50411
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4005 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bloo »

konoplja wrote: 29/01/2023 18:47
Bloo wrote: 29/01/2023 18:44 U Americi je bolje sve dok si whiter shade of pale ili varijacije na bjelkost. :D
Tako je. Zato na aplikacijama za fakultet, posao i bilo kakve druge natjecaje gdje se moze upisati rasa, ljudi gledaju da upisu bilo sto osim white. :D
Yes. Pozitivna diskriminacija znaci da nema rasizma i diskriminacije. :D
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#4006 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

Bloo wrote: 29/01/2023 20:33
konoplja wrote: 29/01/2023 18:47

Tako je. Zato na aplikacijama za fakultet, posao i bilo kakve druge natjecaje gdje se moze upisati rasa, ljudi gledaju da upisu bilo sto osim white. :D
Yes. Pozitivna diskriminacija znaci da nema rasizma i diskriminacije. :D
1. Pozitiva diskriminacija je diskriminacija, a o tome je li rasizam mozemo
2. Nemoj me strawmanat. Nisam napisao da nema rasizma i diskriminacije.
3.
U Americi je bolje sve dok si whiter shade of pale ili varijacije na bjelkost. :D
Dao sam ti primjer kad ocito nije tako.
4. Je li u Europi sve bolje dok si whiter shade of pale ili varijacije na bjelokost?
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#4007 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Seyfo »

Vala kad god prođem kroz Njemačku,dobijem dojam da sve više liči na SAD. Toliko azijata,crnaca,Arapa i ostalih da ne mogu povjerovati u objavljene cifre o procentu bijelaca u EU. U SAD ima naravno rasizma,više onog "vidljivog" tj crnci-bijelci,a u Evropi je to detaljnije,recimo balkanci su bijelci i vizualno se ne razlikuju od Švaba ali ...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4008 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moonca »

:lol: svashta..
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#4009 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Spit_fire »

snijeg_led wrote: 28/01/2023 01:07
acuupo wrote: 27/01/2023 23:51 Osoba A i osoba B (supruznici ,zivotna dob -cetrdesetak godina , sa dvoje maloljetne djece ) i jedno i drugo profesori ,zaposleni za stalno.
Primanja osoba A oko 2000KM i osoba B oko 1600KM plus putni trosak i ostalo sto ide.
Osoba B putuje do posla 55min svaki dan u jednom pravcu i 55min nazad kuci .
Poslovi normalni sa normalnom dozom stresa hajmo rec zadovoljni i jedno i drugo.
Radi se ponedjeljak -petak,ako treba moze se izaci i sa posla kad zatreba moze se uzeti koji dan i mimo godisnjih i to nije problem.
Stambeno pitanje rijeseno ,lijepo namjesteno ,godisnje se ode na more ,kad kad malo i po evropi,na planinu i td.
Lijep krug prijatelja se ima ,druzenja ,sijela sve ok,roditelji od jedne i od druge strane su ok i u blizini kad treba malo priskociti pricuvati djecu i td
Hoce u opstinu znaju nekoga, ako treba savjet ili sta vec ,hoce u Bolnicu znaju nekoga znaci ko svoj na svome u svom gradu.
Pravio se plan i za vikendicu u blizini da se ima gdje izlaziti subota i njedjelja malo priroda ,vozi se osrednja octavia i ODJEDNOM kazu znas drugovi mi planiramo za Njemacku .
...............................................
Prica je ta da eto sistem nije ok,nema ovdje napredka i td .
Osoba A radi trenutno na sklapanju kuhinja sjeverni dio njemacke (nivo jezika B1) kaze da je grad prelijep,ima rijeka i td i da je smjestaj skup ,osoba B je u fazi odlaska sa djecom za mjesec do dva gdje ce da krene raditi u svojoj bransi obdaniste ali 3 ljestvice ispod (nivo jezika A2) .
U podrucju drustvenih znanosti su i jedno i drugo sto se tice obrazovanja ,nisu trazena radna snaga niti jedno niti drugo.

Da li je ovo dobar zivotni potez,da li oni mogu ocekivati bolje u Njemackoj odnosno da li ce te dodatne pare nadoknaditi roditelje ili prijatelje i sta vec ,mozda one dane kad odes sa posla u po radnog vremena zato sto znas vec 20 godina sve u skoli pa jedni drugima se kroz prste gleda i te neke dobre stvari ,druzenja i td .
Sta mislite da li je ovo potrebno ili je neka kriza godina pa daj treba mi neka zivotna promjena ili mozda kad komsija dodje sa x3 BMW iz njemacke ili nesto trece ?
Nece im biti bolje, ali mozda hoce njihovoj djeci i zato su otisli i zrtvuju se da njima obezbijede bolju buducnost.
Barem misle tako, jer je kod nas situacija jako nesigurna.

Ali odlazak u Njemacku ne garantuje bolju buducnost ni za djecu, treba tu puno stvari da se poklope. Istina bice u sistemu gdje ce moci ostvariti svoja osnovna prava.

Jedini opravdana odlazak ovakve porodice ja vidim da je bio tokom rata. Mnogi nasi koji su otisli i dobro se snasli otisli su ili tokom rata ili odmah po zavrsetku.

Pitanje veliko je da li bi ti isti, da sad imaju iole pristojan zivot u Bosni, ipak otisli. Ne vjerujem

Ali naravno svi koji odlaze ipak imaju svoje razloge i to mi je potpuno jasno.
Pravi se narativ da jedini nacin da imas "upsjeha" u zivotu je da odes odavde...

Ja nisam nikakav aman uspjesan covjek kao ni moja supruga, a garantujem ti da zivimo bolje nego 2/3 dijasporaca, u svakom pogledu ne samo ekonomskom..

Pisao sam vec i imam misljenje (koje ne mora bit tacno) da kod nas raju dosta deru kompleksi. Kod nas ce ti bruku mladih radije zivotarit sa 1200 iz javne uprave nego da ima 4/5 hiljada kao majstor, elektricar, moler itd...jer jbg u BiH nije bitna plata samo , ovdje se mora bit "gospodin"...onda ljudi rade svojevrsni "cheat", odu i budu majstori u njemackoj al je automatski u "gospodi" jer je IZ NJEMACKE

BiH je malo trziste..ja sam naprimjer skontao sta zelim sta je cilj dao sebe i okrenuo za 180 stepeni svoju profesiju i eo uspio sam

Sa druge strane dodje mi jaran zavrsio engleski jezik i zali se nema posla a vss...bez uvrede ikom, cijenim svakii kurs a kamol
fakultet koji neko zavrsi, al stani brate malo..jesi ti mislio ista sta ces kaf to zavrsis? Npr nece da bude nastavnik..on bi nesto ne zna ni on sta? Sta je cilj? Da imam para i kul poso...? Koji sta kako..pojma nema? I eno sad hoce da ode u Njemacku da radi kao maltene fizikaner i sav je odusevljen time..

Ako nekog nevolja natjera to je drugo.

A ova prica zrtva zbog djece...mislim znam da su djeca bitna svakom, al mislis li malo i na sebe? Moze djete i samo otic da sturdira tamo ili da radi sa 20/24 kad zavrsi fakutltet il zanat? Ne razumijem stvarno...sta tacno znaci zrtva? Zasto zrtva? Iskreno nek prica ko sta hoce al sto se tice obrazovanja i ostalog ne vidim da je iko nesto zakinut..ako ti je dijete pametno i vrijedno nez u cemu je problem..moze samo otic vani u jednom trenutku.

Opasan je to narativ da dijete u BiH nema apsolutno nikakvu sansu...a sto nema veze s mozgom. Mislim da je to u dosta slucajeva prikrivanje vlastitog neuspjeha ili to sto nisi ono sto si zamisljao... pricom o djeci.

Imam mozda pogresan stav o djeci ..al Ok imace dijete vise sanse tamo, medjutim koliko god mi dijete bilo vazno, vazan sam
bgm i sam sebi...necu svoj zivot da olako bacim...sta su moji rodtielji sve prezivjeli i ja u ratu, od nacina na koji sam dosao na ovaj svijet pa nadalje, pa kad je sve to zavrsilo onda se bori sa postratnom neimastinom ..pa evo me ne fali mi nista...sumnjam da ce i mom djetetu koje ce imati 50 puta bolju startnu poziciju nego sto sam je ja imao...
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#4010 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Spit_fire wrote: 30/01/2023 10:15
snijeg_led wrote: 28/01/2023 01:07

Nece im biti bolje, ali mozda hoce njihovoj djeci i zato su otisli i zrtvuju se da njima obezbijede bolju buducnost.
Barem misle tako, jer je kod nas situacija jako nesigurna.

Ali odlazak u Njemacku ne garantuje bolju buducnost ni za djecu, treba tu puno stvari da se poklope. Istina bice u sistemu gdje ce moci ostvariti svoja osnovna prava.

Jedini opravdana odlazak ovakve porodice ja vidim da je bio tokom rata. Mnogi nasi koji su otisli i dobro se snasli otisli su ili tokom rata ili odmah po zavrsetku.

Pitanje veliko je da li bi ti isti, da sad imaju iole pristojan zivot u Bosni, ipak otisli. Ne vjerujem

Ali naravno svi koji odlaze ipak imaju svoje razloge i to mi je potpuno jasno.
Pravi se narativ da jedini nacin da imas "upsjeha" u zivotu je da odes odavde...

Ja nisam nikakav aman uspjesan covjek kao ni moja supruga, a garantujem ti da zivimo bolje nego 2/3 dijasporaca, u svakom pogledu ne samo ekonomskom..

Pisao sam vec i imam misljenje (koje ne mora bit tacno) da kod nas raju dosta deru kompleksi. Kod nas ce ti bruku mladih radije zivotarit sa 1200 iz javne uprave nego da ima 4/5 hiljada kao majstor, elektricar, moler itd...jer jbg u BiH nije bitna plata samo , ovdje se mora bit "gospodin"...onda ljudi rade svojevrsni "cheat", odu i budu majstori u njemackoj al je automatski u "gospodi" jer je IZ NJEMACKE

BiH je malo trziste..ja sam naprimjer skontao sta zelim sta je cilj dao sebe i okrenuo za 180 stepeni svoju profesiju i eo uspio sam

Sa druge strane dodje mi jaran zavrsio engleski jezik i zali se nema posla a vss...bez uvrede ikom, cijenim svakii kurs a kamol
fakultet koji neko zavrsi, al stani brate malo..jesi ti mislio ista sta ces kaf to zavrsis? Npr nece da bude nastavnik..on bi nesto ne zna ni on sta? Sta je cilj? Da imam para i kul poso...? Koji sta kako..pojma nema? I eno sad hoce da ode u Njemacku da radi kao maltene fizikaner i sav je odusevljen time..

Ako nekog nevolja natjera to je drugo.

A ova prica zrtva zbog djece...mislim znam da su djeca bitna svakom, al mislis li malo i na sebe? Moze djete i samo otic da sturdira tamo ili da radi sa 20/24 kad zavrsi fakutltet il zanat? Ne razumijem stvarno...sta tacno znaci zrtva? Zasto zrtva? Iskreno nek prica ko sta hoce al sto se tice obrazovanja i ostalog ne vidim da je iko nesto zakinut..ako ti je dijete pametno i vrijedno nez u cemu je problem..moze samo otic vani u jednom trenutku.

Opasan je to narativ da dijete u BiH nema apsolutno nikakvu sansu...a sto nema veze s mozgom. Mislim da je to u dosta slucajeva prikrivanje vlastitog neuspjeha ili to sto nisi ono sto si zamisljao... pricom o djeci.

Imam mozda pogresan stav o djeci ..al Ok imace dijete vise sanse tamo, medjutim koliko god mi dijete bilo vazno, vazan sam
bgm i sam sebi...necu svoj zivot da olako bacim...sta su moji rodtielji sve prezivjeli i ja u ratu, od nacina na koji sam dosao na ovaj svijet pa nadalje, pa kad je sve to zavrsilo onda se bori sa postratnom neimastinom ..pa evo me ne fali mi nista...sumnjam da ce i mom djetetu koje ce imati 50 puta bolju startnu poziciju nego sto sam je ja imao...

Ako je porodica funcionalna, ako su roditelji skolovani onda dijete u Njemackoj ima u startu bolju poziciju od djeteta u Bosni.
Sto se tice skolstva svakako ali i u svim ostalim segmentima. BiH drustvo je totalno disfukcionalno bez ikakvih vrijednosti i normi.
To se vidi i na tome da visoko skolovani ljudi u vecini slucaja uspiju izvan BiH dok u BiH gotovo nemaju nikakvog napredka, pogotovo ljudi koji se bave naucno istrazivackom radom.
Zato nije pitanje ostati ili otici radi djece, nego je pitanje da li kupiti kartu za odlazak danas ili sutra ujutro. Jer prekosutra moze biti vec kasno.
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#4011 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Tabijat »

Bloo wrote: 29/01/2023 18:44 U Americi je bolje sve dok si whiter shade of pale ili varijacije na bjelkost. :D
Jest, kažu u Njemačkoj Afganistanci i Sirijci pravo dobro prolaze. U ovim ostalim državama da ne govorimo, pogotovo u odnosu na Ukrajince.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#4012 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Spit_fire »

elcaliente wrote: 30/01/2023 12:23
Spit_fire wrote: 30/01/2023 10:15

Pravi se narativ da jedini nacin da imas "upsjeha" u zivotu je da odes odavde...

Ja nisam nikakav aman uspjesan covjek kao ni moja supruga, a garantujem ti da zivimo bolje nego 2/3 dijasporaca, u svakom pogledu ne samo ekonomskom..

Pisao sam vec i imam misljenje (koje ne mora bit tacno) da kod nas raju dosta deru kompleksi. Kod nas ce ti bruku mladih radije zivotarit sa 1200 iz javne uprave nego da ima 4/5 hiljada kao majstor, elektricar, moler itd...jer jbg u BiH nije bitna plata samo , ovdje se mora bit "gospodin"...onda ljudi rade svojevrsni "cheat", odu i budu majstori u njemackoj al je automatski u "gospodi" jer je IZ NJEMACKE

BiH je malo trziste..ja sam naprimjer skontao sta zelim sta je cilj dao sebe i okrenuo za 180 stepeni svoju profesiju i eo uspio sam

Sa druge strane dodje mi jaran zavrsio engleski jezik i zali se nema posla a vss...bez uvrede ikom, cijenim svakii kurs a kamol
fakultet koji neko zavrsi, al stani brate malo..jesi ti mislio ista sta ces kaf to zavrsis? Npr nece da bude nastavnik..on bi nesto ne zna ni on sta? Sta je cilj? Da imam para i kul poso...? Koji sta kako..pojma nema? I eno sad hoce da ode u Njemacku da radi kao maltene fizikaner i sav je odusevljen time..

Ako nekog nevolja natjera to je drugo.

A ova prica zrtva zbog djece...mislim znam da su djeca bitna svakom, al mislis li malo i na sebe? Moze djete i samo otic da sturdira tamo ili da radi sa 20/24 kad zavrsi fakutltet il zanat? Ne razumijem stvarno...sta tacno znaci zrtva? Zasto zrtva? Iskreno nek prica ko sta hoce al sto se tice obrazovanja i ostalog ne vidim da je iko nesto zakinut..ako ti je dijete pametno i vrijedno nez u cemu je problem..moze samo otic vani u jednom trenutku.

Opasan je to narativ da dijete u BiH nema apsolutno nikakvu sansu...a sto nema veze s mozgom. Mislim da je to u dosta slucajeva prikrivanje vlastitog neuspjeha ili to sto nisi ono sto si zamisljao... pricom o djeci.

Imam mozda pogresan stav o djeci ..al Ok imace dijete vise sanse tamo, medjutim koliko god mi dijete bilo vazno, vazan sam
bgm i sam sebi...necu svoj zivot da olako bacim...sta su moji rodtielji sve prezivjeli i ja u ratu, od nacina na koji sam dosao na ovaj svijet pa nadalje, pa kad je sve to zavrsilo onda se bori sa postratnom neimastinom ..pa evo me ne fali mi nista...sumnjam da ce i mom djetetu koje ce imati 50 puta bolju startnu poziciju nego sto sam je ja imao...

Ako je porodica funcionalna, ako su roditelji skolovani onda dijete u Njemackoj ima u startu bolju poziciju od djeteta u Bosni.
Sto se tice skolstva svakako ali i u svim ostalim segmentima. BiH drustvo je totalno disfukcionalno bez ikakvih vrijednosti i normi.
To se vidi i na tome da visoko skolovani ljudi u vecini slucaja uspiju izvan BiH dok u BiH gotovo nemaju nikakvog napredka, pogotovo ljudi koji se bave naucno istrazivackom radom.
Zato nije pitanje ostati ili otici radi djece, nego je pitanje da li kupiti kartu za odlazak danas ili sutra ujutro. Jer prekosutra moze biti vec kasno.
Glupost...

Lakse je uspjet jer je veca ekonomija logicno...vise mogucnosti, al daleko od toga da je za uspjeh potrbno otici..

Iskreno ja mislim da mnogo nasih ljudih za svoje zivotne neuspjehe krivi drzavu cak tamo i gdje nije kriva...jer u svojoj glavi stvara sebi skidanje odgovornosti..al na kraju dana svak u sebi duboko zna da je prije svega jedini krivac on.

Ne kazem nepravde ima i ne da nije lako nego je yebeno tesko, al isto tako ako ti mislis da je u Njemackoj lako onda se varas i to
zestoko. Uostalom ne mozes ti potrdit njemca koji od rodjenja zivi tamo i tebe koji dodjes sa 30 godina...

Ako cemo gledat neki zivot na ivici prosjeka sigurno je da ga je lakse tamo ostvarit, al zato ces i platit cijenu u 50 drugih stvari..ako mislis da je vrijedno plati ...svakom njegovo

Sto se djece tice smijesna prica..eto mali mujo ce u nakom njemackom pickojevcu bit astronatu i dobit noblrovu nagradu..hoce al u q. Ako je taj mujo sposoban za to on ce to ostvariti i iz sela kod Gacka
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#4013 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

Spit_fire wrote: 30/01/2023 12:45
elcaliente wrote: 30/01/2023 12:23


Ako je porodica funcionalna, ako su roditelji skolovani onda dijete u Njemackoj ima u startu bolju poziciju od djeteta u Bosni.
Sto se tice skolstva svakako ali i u svim ostalim segmentima. BiH drustvo je totalno disfukcionalno bez ikakvih vrijednosti i normi.
To se vidi i na tome da visoko skolovani ljudi u vecini slucaja uspiju izvan BiH dok u BiH gotovo nemaju nikakvog napredka, pogotovo ljudi koji se bave naucno istrazivackom radom.
Zato nije pitanje ostati ili otici radi djece, nego je pitanje da li kupiti kartu za odlazak danas ili sutra ujutro. Jer prekosutra moze biti vec kasno.
Glupost...

Lakse je uspjet jer je veca ekonomija logicno...vise mogucnosti, al daleko od toga da je za uspjeh potrbno otici..

Iskreno ja mislim da mnogo nasih ljudih za svoje zivotne neuspjehe krivi drzavu cak tamo i gdje nije kriva...jer u svojoj glavi stvara sebi skidanje odgovornosti..al na kraju dana svak u sebi duboko zna da je prije svega jedini krivac on.

Ne kazem nepravde ima i ne da nije lako nego je yebeno tesko, al isto tako ako ti mislis da je u Njemackoj lako onda se varas i to
zestoko. Uostalom ne mozes ti potrdit njemca koji od rodjenja zivi tamo i tebe koji dodjes sa 30 godina...

Ako cemo gledat neki zivot na ivici prosjeka sigurno je da ga je lakse tamo ostvarit, al zato ces i platit cijenu u 50 drugih stvari..ako mislis da je vrijedno plati ...svakom njegovo

Sto se djece tice smijesna prica..eto mali mujo ce u nakom njemackom pickojevcu bit astronatu i dobit noblrovu nagradu..hoce al u q. Ako je taj mujo sposoban za to on ce to ostvariti i iz sela kod Gacka
U Bosni i Hercegovini je "nemoguće" uspjeti jer je kod Bosanaca jedino mjerilo novac a sve tuđe je veće i bolje.
Evo ti primjer.
Haso je bio najboji student na Medicinskom fakultetu u Sarajevu, sve je naravno završio u roku i imao je prosjek ocjena 9,80. Specijalizirao je hirurgiju i sada radi u Tuzli, ima platu od 4000 KM i vozi Škodu Octaviu.
Huso je Hasin kolega, studirao je 10g sa prosjekom ocjena 7,20. I on je specijalizirao hirurgiju i danas radi u bolnici u Beču. Huso ima platu od 5000€ i vozi novi Porsche Cayenne.
Za 90% Bosanaca i Hercegovaca Huso će biti super uspješni hirurg, čovjek koji je toliko dobar da je dogurao do najveće austrijske bolnice, dobit će tekstove na bosanskim portalima a linkovi istih će se copy/paste po forumima.
Haso će za Bosance biti samo tamo neki obični hirurg iz Tuzle.
Kada im kažeš da je Haso urinisaao na studiju po Husi njihov komentar će biti "To je tad bilo, Huso je u Austriji puno više napredovao i davno ga prestigao, ne mogu se oni poredit sad".

A onaj u BiH ko ima puno novca koji je mjerilo svega je za Bosance "lopov koji je ukrao, preko tuđih leđa zaradio".
Prema tome ni on nije uspješan već lopov.
Kako god okreneš ne možeš biti uspješan, ako si pametan nisi uspješan jer nemaš puno para a ako imaš puno para ne možeš bit uspješan jer si tad lopov.
Last edited by PaulTracy on 30/01/2023 13:10, edited 1 time in total.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#4014 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Spit_fire »

PaulTracy wrote: 30/01/2023 13:05
Spit_fire wrote: 30/01/2023 12:45

Glupost...

Lakse je uspjet jer je veca ekonomija logicno...vise mogucnosti, al daleko od toga da je za uspjeh potrbno otici..

Iskreno ja mislim da mnogo nasih ljudih za svoje zivotne neuspjehe krivi drzavu cak tamo i gdje nije kriva...jer u svojoj glavi stvara sebi skidanje odgovornosti..al na kraju dana svak u sebi duboko zna da je prije svega jedini krivac on.

Ne kazem nepravde ima i ne da nije lako nego je yebeno tesko, al isto tako ako ti mislis da je u Njemackoj lako onda se varas i to
zestoko. Uostalom ne mozes ti potrdit njemca koji od rodjenja zivi tamo i tebe koji dodjes sa 30 godina...

Ako cemo gledat neki zivot na ivici prosjeka sigurno je da ga je lakse tamo ostvarit, al zato ces i platit cijenu u 50 drugih stvari..ako mislis da je vrijedno plati ...svakom njegovo

Sto se djece tice smijesna prica..eto mali mujo ce u nakom njemackom pickojevcu bit astronatu i dobit noblrovu nagradu..hoce al u q. Ako je taj mujo sposoban za to on ce to ostvariti i iz sela kod Gacka
U Bosni i Hercegovini je "nemoguće" uspjeti jer je kod Bosanaca jedino mjerilo novac a sve tuđe je veće i bolje.
Evo ti primjer.
Haso je bio najboji student na Medicinskom fakultetu u Sarajevu, sve je naravno završio u roku i imao je prosjek ocjena 9,80. Specijalizirao je hirurgiju i sada radi u Tuzli, ima platu od 4000 KM i vozi Škodu Octaviu.
Huso je Hasin kolega, studirao je 10g sa prosjekom ocjena 7,20. I on je specijalizirao hirurgiju i danas radi u bolnici u Beču. Huso ima platu od 5000€ i vozi novi Porsche Cayenne.
Za 90% Bosanaca i Hercegovaca Huso će biti super uspješni hirurg, čovjek koji je toliko dobar da je dogurao do najveće austrijske bolnice, dobit će tekstove na bosanskim portalima a linkovi istih će se copy/paste po forumima.
Haso će za Bosance biti samo tamo neki obični hirurg iz Tuzle.
Kada im kažeš da je Haso urinisaao na studiju po Husi njihov komentar će biti "To je tad bilo, Huso je u Austriji puno više napredovao i davno ga prestigao, ne mogu se oni poredit sad".

A onaj u BiH ko ima puno novca koji je mjerilo svega je za Bosance "lopov koji je ukrao, preko tuđih leđa zaradio".
Prema tome ni on nije uspješan već lopov.
Kako god okreneš ne možeš biti uspješan, ako si pametan nisi uspješan jer nemaš puno para a ako imaš puno para nemožeš bit uspješan jer si tad lopov.
S tim da je i ta ekonomska granica poprilicno smanjena...sa prosjecnom platom iz njemacke tesko da bi se nesto previse kur.cio kad dodjes u BiH...ekvicalent plate od 4k KM u BiH je nekih 6.5k eura vani..ja bgm ne znam puno nasih da imaju to
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#4015 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Spit_fire wrote: 30/01/2023 12:45
elcaliente wrote: 30/01/2023 12:23


Ako je porodica funcionalna, ako su roditelji skolovani onda dijete u Njemackoj ima u startu bolju poziciju od djeteta u Bosni.
Sto se tice skolstva svakako ali i u svim ostalim segmentima. BiH drustvo je totalno disfukcionalno bez ikakvih vrijednosti i normi.
To se vidi i na tome da visoko skolovani ljudi u vecini slucaja uspiju izvan BiH dok u BiH gotovo nemaju nikakvog napredka, pogotovo ljudi koji se bave naucno istrazivackom radom.
Zato nije pitanje ostati ili otici radi djece, nego je pitanje da li kupiti kartu za odlazak danas ili sutra ujutro. Jer prekosutra moze biti vec kasno.
Glupost...

Lakse je uspjet jer je veca ekonomija logicno...vise mogucnosti, al daleko od toga da je za uspjeh potrbno otici..

Iskreno ja mislim da mnogo nasih ljudih za svoje zivotne neuspjehe krivi drzavu cak tamo i gdje nije kriva...jer u svojoj glavi stvara sebi skidanje odgovornosti..al na kraju dana svak u sebi duboko zna da je prije svega jedini krivac on.

Ne kazem nepravde ima i ne da nije lako nego je yebeno tesko, al isto tako ako ti mislis da je u Njemackoj lako onda se varas i to
zestoko. Uostalom ne mozes ti potrdit njemca koji od rodjenja zivi tamo i tebe koji dodjes sa 30 godina...

Ako cemo gledat neki zivot na ivici prosjeka sigurno je da ga je lakse tamo ostvarit, al zato ces i platit cijenu u 50 drugih stvari..ako mislis da je vrijedno plati ...svakom njegovo

Sto se djece tice smijesna prica..eto mali mujo ce u nakom njemackom pickojevcu bit astronatu i dobit noblrovu nagradu..hoce al u q. Ako je taj mujo sposoban za to on ce to ostvariti i iz sela kod Gacka
Nekako su ti argumenti nelogicni, pises:

Glupost... pa Lakse je uspjet jer je veca ekonomija logicno...vise mogucnosti.

Iskreno ja mislim da mnogo nasih ljudih za svoje zivotne neuspjehe krivi drzavu cak tamo i gdje nije kriva, Ne kazem nepravde ima i ne da nije lako nego je yebeno tesko.

Ako cemo gledat neki zivot na ivici prosjeka sigurno je da ga je lakse tamo ostvarit, al zato ces i platit cijenu u 50 drugih stvari.

Kakve su to druge stvari??

Sto se djece tice smijesna prica..eto mali mujo ce u nakom njemackom pickojevcu bit astronatu i dobit noblrovu nagradu..hoce al u q. Ako je taj mujo sposoban za to on ce to ostvariti i iz sela kod Gacka.
Ovo apsolutno nije istina. Ici ces na univerzitet ili razne talent programe tako da to odakle si nece utjecti previse na tvoj uspjeh.
Ovdje mozemo uzeti veliki broj nasih doktora ili strucnjaka koji su u Bosni opstuirani i nisu mogli postici nista a su svijetu napravili veliki uspjeh.
Last edited by elcaliente on 30/01/2023 13:16, edited 1 time in total.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#4016 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

PaulTracy wrote: 30/01/2023 13:05
Spit_fire wrote: 30/01/2023 12:45

Glupost...

Lakse je uspjet jer je veca ekonomija logicno...vise mogucnosti, al daleko od toga da je za uspjeh potrbno otici..

Iskreno ja mislim da mnogo nasih ljudih za svoje zivotne neuspjehe krivi drzavu cak tamo i gdje nije kriva...jer u svojoj glavi stvara sebi skidanje odgovornosti..al na kraju dana svak u sebi duboko zna da je prije svega jedini krivac on.

Ne kazem nepravde ima i ne da nije lako nego je yebeno tesko, al isto tako ako ti mislis da je u Njemackoj lako onda se varas i to
zestoko. Uostalom ne mozes ti potrdit njemca koji od rodjenja zivi tamo i tebe koji dodjes sa 30 godina...

Ako cemo gledat neki zivot na ivici prosjeka sigurno je da ga je lakse tamo ostvarit, al zato ces i platit cijenu u 50 drugih stvari..ako mislis da je vrijedno plati ...svakom njegovo

Sto se djece tice smijesna prica..eto mali mujo ce u nakom njemackom pickojevcu bit astronatu i dobit noblrovu nagradu..hoce al u q. Ako je taj mujo sposoban za to on ce to ostvariti i iz sela kod Gacka
U Bosni i Hercegovini je "nemoguće" uspjeti jer je kod Bosanaca jedino mjerilo novac a sve tuđe je veće i bolje.
Evo ti primjer.
Haso je bio najboji student na Medicinskom fakultetu u Sarajevu, sve je naravno završio u roku i imao je prosjek ocjena 9,80. Specijalizirao je hirurgiju i sada radi u Tuzli, ima platu od 4000 KM i vozi Škodu Octaviu.
Huso je Hasin kolega, studirao je 10g sa prosjekom ocjena 7,20. I on je specijalizirao hirurgiju i danas radi u bolnici u Beču. Huso ima platu od 5000€ i vozi novi Porsche Cayenne.
Za 90% Bosanaca i Hercegovaca Huso će biti super uspješni hirurg, čovjek koji je toliko dobar da je dogurao do najveće austrijske bolnice, dobit će tekstove na bosanskim portalima a linkovi istih će se copy/paste po forumima.
Haso će za Bosance biti samo tamo neki obični hirurg iz Tuzle.
Kada im kažeš da je Haso urinisaao na studiju po Husi njihov komentar će biti "To je tad bilo, Huso je u Austriji puno više napredovao i davno ga prestigao, ne mogu se oni poredit sad".

A onaj u BiH ko ima puno novca koji je mjerilo svega je za Bosance "lopov koji je ukrao, preko tuđih leđa zaradio".
Prema tome ni on nije uspješan već lopov.
Kako god okreneš ne možeš biti uspješan, ako si pametan nisi uspješan jer nemaš puno para a ako imaš puno para ne možeš bit uspješan jer si tad lopov.
Ima tu istine, u pravu si. Drzava treba da postavi vrijednosti na svoje.
Zato i kazem da je BiH jedna totalno disfunkcionalna drzava bez vrijednosti i normi.
Osnovni primjeri su, pusenje u zatvorenim prostorima, zagadzenje zraka, bacanje flasa u rijeke itd, itd. Nema nikakvih vrijednosti, cemu se nadati kada te osnovne stvari ne zeli niko da promjeni.
broj dva
Posts: 4544
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#4017 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by broj dva »

elcaliente wrote: 29/01/2023 18:33
skafiskafsnjak wrote: 29/01/2023 16:58

Buhahahahaa pravi neprijatelji Bosne mu to mozda spocitavaju :lol:
Bilo bi dobro da se osnuje grupa za ostanak i privlacenje ljudi u BiH pa da vidimo koja je bolja.
Tu bi uhljebili djecu direktora i parlamentaraca da objasnjavaju narodu kako je sve udure.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#4018 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Spit_fire »

elcaliente wrote: 30/01/2023 13:12
Spit_fire wrote: 30/01/2023 12:45

Glupost...

Lakse je uspjet jer je veca ekonomija logicno...vise mogucnosti, al daleko od toga da je za uspjeh potrbno otici..

Iskreno ja mislim da mnogo nasih ljudih za svoje zivotne neuspjehe krivi drzavu cak tamo i gdje nije kriva...jer u svojoj glavi stvara sebi skidanje odgovornosti..al na kraju dana svak u sebi duboko zna da je prije svega jedini krivac on.

Ne kazem nepravde ima i ne da nije lako nego je yebeno tesko, al isto tako ako ti mislis da je u Njemackoj lako onda se varas i to
zestoko. Uostalom ne mozes ti potrdit njemca koji od rodjenja zivi tamo i tebe koji dodjes sa 30 godina...

Ako cemo gledat neki zivot na ivici prosjeka sigurno je da ga je lakse tamo ostvarit, al zato ces i platit cijenu u 50 drugih stvari..ako mislis da je vrijedno plati ...svakom njegovo

Sto se djece tice smijesna prica..eto mali mujo ce u nakom njemackom pickojevcu bit astronatu i dobit noblrovu nagradu..hoce al u q. Ako je taj mujo sposoban za to on ce to ostvariti i iz sela kod Gacka
Nekako su ti argumenti nelogicni, pises:

Glupost... pa Lakse je uspjet jer je veca ekonomija logicno...vise mogucnosti.

Iskreno ja mislim da mnogo nasih ljudih za svoje zivotne neuspjehe krivi drzavu cak tamo i gdje nije kriva, Ne kazem nepravde ima i ne da nije lako nego je yebeno tesko.

Ako cemo gledat neki zivot na ivici prosjeka sigurno je da ga je lakse tamo ostvarit, al zato ces i platit cijenu u 50 drugih stvari.

Kakve su do druge stvari??

Sto se djece tice smijesna prica..eto mali mujo ce u nakom njemackom pickojevcu bit astronatu i dobit noblrovu nagradu..hoce al u q. Ako je taj mujo sposoban za to on ce to ostvariti i iz sela kod Gacka.
Ovo apsolutno nije istina. Ici ces na univerzitet ili razne talent programe tako da to odakle si nece utjecti previse na tvoj uspjeh.
Ovdje mozemo uzeti veliki broj nasih doktora ili strucnjaka koji su u Bosni opstuirani i nisu mogli postici nista a su svijetu napravili veliki uspjeh.
Ma ja ba imo ja malog ubijao al trener mu nije dao da igra

Ako zelis, ako znas, ako si pametan, ako si vrijedan...NE POSTOJI NI JEDNA JEDINA PREPREKA DANAS ZA DIJETE ILI STUDENTA..citav svijet ti je na dlanu pa cak i u BiH....to ko kaze drugacije laze i tako pravda svoje neuspjeh...

Sta je napravio u njemackoj? Ovsje zavrsio filozofiju fakultet sa kojim ni tamo nema posla, otiso u njemacku vozat viljuskar i eto uspio je u zivotu...ma hajde....

Stvari da si zrtvovo citav svoj zivot da bi tamo u najboljem slucaju zivio basic zivot, kakav si manje vise imao i ovdje..s tim da sve ove ne "ekonomske" stvari su nepostojece..
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#4019 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

elcaliente wrote: 30/01/2023 13:16 Ima tu istine, u pravu si. Drzava treba da postavi vrijednosti na svoje.
Zato i kazem da je BiH jedna totalno disfunkcionalna drzava bez vrijednosti i normi.
Osnovni primjeri su, pusenje u zatvorenim prostorima, zagadzenje zraka, bacanje flasa u rijeke itd, itd. Nema nikakvih vrijednosti, cemu se nadati kada te osnovne stvari ne zeli niko da promjeni.
Da smo na tom nivou da nam to budu problemi.... Bukvalno su ismijali ženu kada je rekla da joj je u Austriji odlična stvar što ima tačan i pouzdan javni prevoz. Pušenje, ekologija i slične gluposti... To bogataši jebu sirotinju da prostiš prema mišljenju većine ovih koji ne bi išli.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#4020 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Spit_fire wrote: 30/01/2023 13:18
elcaliente wrote: 30/01/2023 13:12

Nekako su ti argumenti nelogicni, pises:

Glupost... pa Lakse je uspjet jer je veca ekonomija logicno...vise mogucnosti.

Iskreno ja mislim da mnogo nasih ljudih za svoje zivotne neuspjehe krivi drzavu cak tamo i gdje nije kriva, Ne kazem nepravde ima i ne da nije lako nego je yebeno tesko.

Ako cemo gledat neki zivot na ivici prosjeka sigurno je da ga je lakse tamo ostvarit, al zato ces i platit cijenu u 50 drugih stvari.

Kakve su do druge stvari??

Sto se djece tice smijesna prica..eto mali mujo ce u nakom njemackom pickojevcu bit astronatu i dobit noblrovu nagradu..hoce al u q. Ako je taj mujo sposoban za to on ce to ostvariti i iz sela kod Gacka.
Ovo apsolutno nije istina. Ici ces na univerzitet ili razne talent programe tako da to odakle si nece utjecti previse na tvoj uspjeh.
Ovdje mozemo uzeti veliki broj nasih doktora ili strucnjaka koji su u Bosni opstuirani i nisu mogli postici nista a su svijetu napravili veliki uspjeh.
Ma ja ba imo ja malog ubijao al trener mu nije dao da igra

Ako zelis, ako znas, ako si pametan, ako si vrijedan...NE POSTOJI NI JEDNA JEDINA PREPREKA DANAS ZA DIJETE ILI STUDENTA..citav svijet ti je na dlanu pa cak i u BiH....to ko kaze drugacije laze i tako pravda svoje neuspjeh...

Sta je napravio u njemackoj? Ovsje zavrsio filozofiju fakultet sa kojim ni tamo nema posla, otiso u njemacku vozat viljuskar i eto uspio je u zivotu...ma hajde....

Stvari da si zrtvovo citav svoj zivot da bi tamo u najboljem slucaju zivio basic zivot, kakav si manje vise imao i ovdje..s tim da sve ove ne "ekonomske" stvari su nepostojece..
Ne znam o kome pricas, ja mislim da djecu koja od mala u Njemacku ili su rodjeni u Njemackoj i zavrse skole tamo da imaju puno vece sanse u zivotu sto se tice obrazovanja nego djece koja idu u skolu u BiH. Jendostavno imas u startu kvalitetnije obrazovanje i puno vise programa koje financira drzava i industrija tako da mozes uciti i napredovati.

Taj neki koji vozi viljuskara svako vise zaradi nego u BiH i ima lagodniji zivot. Nisam skontao sta je izgubio time sto je otisao?
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#4021 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Spit_fire wrote: 30/01/2023 13:18 Ma ja ba imo ja malog ubijao al trener mu nije dao da igra

Ako zelis, ako znas, ako si pametan, ako si vrijedan...NE POSTOJI NI JEDNA JEDINA PREPREKA DANAS ZA DIJETE ILI STUDENTA..citav svijet ti je na dlanu pa cak i u BiH....to ko kaze drugacije laze i tako pravda svoje neuspjeh...

Sta je napravio u njemackoj? Ovsje zavrsio filozofiju fakultet sa kojim ni tamo nema posla, otiso u njemacku vozat viljuskar i eto uspio je u zivotu...ma hajde....

Stvari da si zrtvovo citav svoj zivot da bi tamo u najboljem slucaju zivio basic zivot, kakav si manje vise imao i ovdje..s tim da sve ove ne "ekonomske" stvari su nepostojece..
Ti si spominjao odlazak radi djece i kako je to glupost. Istina je da trenutno IT može konkurisati svjetskom tržištu i slažem se da se ne mora ići vani ako se gleda samo ekonomski aspekt.

No šta ako dijete hoće da bude prehrambeni tehničar, profesor istorije, vozač autobusa? Istina je da će u Njemačkoj imati milion puta bolje šanse. Također, roditelji su studirali "krivi" fakultet u BiH, ali njihova djeca će studirati u Njemačkoj i tržište rada je toliko da teško može biti "krivih" fakulteta.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#4022 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Nije samo stvar da niko ne zeli da promjeni iz politike, vec da narod u BiH VOLI stanje kakvo jeste. To je cinjenica, ljudi vole da je voda mutna i da svi mogu pomalo lovit u mutnom, i svima dobro u takvom. Nekom to pase, nekome ne. Kome ne pase mora se skloniti za svoj mir. Al mentalitet ljudi u BiH, u mnogo vecem procentu nego zemljama centralne/zapadne/sjeverne EU naprosto voli mutnije vode. Takav je cesce i u Italiji i Spaniji/Portugalu.

A politika je, koliko god to neko ne zelio priznati, ipak odraz ljudi koji je biraju. Letargicna, lijena, bez zelje za promjenom trenutnog statusa i mutna k'o Miljacka poslije kise. I OK, kome pase neka bude u tome, kome ne pase ima slobodu da bira drugo.

Meni na ovoj temi nije jasno ovo napadanje ljudi koji odluce da odu. Pobogu, nemam s tobom nista, zivi svoj zivot. Iznesi na temi prednosti zivota u BiH, ja cu prednosti odlaska, neko treci nek procita i nek mu pomogne u odluci. Al pljuvati po ljudima jer zele nesto drugacije.. eto jos jednog razloga za otici.
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#4023 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Dope_Man wrote: 30/01/2023 13:27 Nije samo stvar da niko ne zeli da promjeni iz politike, vec da narod u BiH VOLI stanje kakvo jeste. To je cinjenica, ljudi vole da je voda mutna i da svi mogu pomalo lovit u mutnom, i svima dobro u takvom. Nekom to pase, nekome ne. Kome ne pase mora se skloniti za svoj mir. Al mentalitet ljudi u BiH, u mnogo vecem procentu nego zemljama centralne/zapadne/sjeverne EU naprosto voli mutnije vode. Takav je cesce i u Italiji i Spaniji/Portugalu.

A politika je, koliko god to neko ne zelio priznati, ipak odraz ljudi koji je biraju. Letargicna, lijena, bez zelje za promjenom trenutnog statusa. I OK, kome pase neka bude u tome, kome ne pase ima slobodu da bira drugo.
To sam isto rekao na temi o zagađenju. Jednostavno ih ne možeš pobjediti i pobjegneš. Naravno, većini i zagađenje ne smeta pa ne vide to kao legitiman razlog. Meni jeste, makar da pobjegnem iz Sarajeva. Čovjeku koji hoće da preseli iz Sarajeva u Mostar je prvi komentar bio "tražiš guzici čepa", još je spomenuo da ima bolešljivo dijete.

Ipak vidim po temama da ljudima smetaju i takve stvari i odlaze. Onome ko loži gume je svejedno kakav je zrak ili je siromašan toliko da nema izbora. Mada ne bih rekao da je to slučaj po ostalim pokazateljima.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#4024 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Spit_fire »

sabanss wrote: 30/01/2023 13:26
Spit_fire wrote: 30/01/2023 13:18 Ma ja ba imo ja malog ubijao al trener mu nije dao da igra

Ako zelis, ako znas, ako si pametan, ako si vrijedan...NE POSTOJI NI JEDNA JEDINA PREPREKA DANAS ZA DIJETE ILI STUDENTA..citav svijet ti je na dlanu pa cak i u BiH....to ko kaze drugacije laze i tako pravda svoje neuspjeh...

Sta je napravio u njemackoj? Ovsje zavrsio filozofiju fakultet sa kojim ni tamo nema posla, otiso u njemacku vozat viljuskar i eto uspio je u zivotu...ma hajde....

Stvari da si zrtvovo citav svoj zivot da bi tamo u najboljem slucaju zivio basic zivot, kakav si manje vise imao i ovdje..s tim da sve ove ne "ekonomske" stvari su nepostojece..
Ti si spominjao odlazak radi djece i kako je to glupost. Istina je da trenutno IT može konkurisati svjetskom tržištu i slažem se da se ne mora ići vani ako se gleda samo ekonomski aspekt.

No šta ako dijete hoće da bude prehrambeni tehničar, profesor istorije, vozač autobusa? Istina je da će u Njemačkoj imati milion puta bolje šanse. Također, roditelji su studirali "krivi" fakultet u BiH, ali njihova djeca će studirati u Njemačkoj i tržište rada je toliko da teško može biti "krivih" fakulteta.
Reako sam da je glupost za mene, super je dijete al volim ja i sebe. Ako mu je toliko do Njemacke moze otic sam i bez mene, ako bi bio naucnik u njemackoj bice to i ovdje pa otic tamo

Al ovdje se reano izmedju redova prica, dijete bi mi u njemackoj dobilo nobela a ovdje u BiH je klosar...e jbg
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#4025 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

sabanss wrote: 30/01/2023 13:21
elcaliente wrote: 30/01/2023 13:16 Ima tu istine, u pravu si. Drzava treba da postavi vrijednosti na svoje.
Zato i kazem da je BiH jedna totalno disfunkcionalna drzava bez vrijednosti i normi.
Osnovni primjeri su, pusenje u zatvorenim prostorima, zagadzenje zraka, bacanje flasa u rijeke itd, itd. Nema nikakvih vrijednosti, cemu se nadati kada te osnovne stvari ne zeli niko da promjeni.
Da smo na tom nivou da nam to budu problemi.... Bukvalno su ismijali ženu kada je rekla da joj je u Austriji odlična stvar što ima tačan i pouzdan javni prevoz. Pušenje, ekologija i slične gluposti... To bogataši jebu sirotinju da prostiš prema mišljenju većine ovih koji ne bi išli.
Sta treba imati u glavi da ne bacas flasu u rijeku i da ti to ne smeta. Jel osnovna skola ili plata od 500KM.
Post Reply