Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
izvrsni direktor
Posts: 9672
Joined: 20/12/2018 16:11

#19251 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Ne znaju da saobracaj nije samo autoput vec i pruga, javni prevoz..
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45508
Joined: 29/12/2005 01:20

#19252 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Jbt Svicarska samo planincuge i jezera. Mozes kojekakvim vozovima, zicarama, brodicima kurcima palcima haman cijelu zemlju prec bez auta. Japan slicno.

Al Norveska je druga prica. Gustoca naseljenosti trci trci pa irvas. A okolo sve planincuge i fjordovi. I ne ocekujem neki cestovni sistem. Mada onaj neki gore autoput preko nekih ostrva na sjeveru cesto izlazi na listama kao jedna od najljepsih voznji na svijetu.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#19253 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

jeza u ledja wrote: 07/05/2024 16:05 Jebo autoput, dajte nam malo svojih pruga. :(
Pa nije Norveska Japan ili Kina da ima moderne pruge :D

7 sati se vozi Oslo Bergen, nekih 480km. Pruga je cesto zatvorena zbog odrona ili snijega, ali najvise zbog odrona. Ponekad nestane i struje :D

Ali je ugodno, super pogled, i fin voz.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45508
Joined: 29/12/2005 01:20

#19254 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

dr_Evil wrote: 07/05/2024 09:24
izvrsni direktor wrote: 07/05/2024 08:41
Ja bih ipak rekao 1:1. Oni imaju korist od tebe, ti imas korist od njih. Nisi ni ti otisao iz boljeg, samo da im pomognes, mani suplje bgt.
Merhametli bosnjo otisao da se pati u norveskoj kako bi ih izvukao iz govana, a oni nezahvalni i ocekuju da radis :-)

Znaci bosanska saobracajna infrastruktura je bolja od norveske. Ko bi rek'o
To je privatna korist(pojedinca koji odlazi) kao sto sam vec naveo.

Ja sam rekao Bosna vs Skandinavija. Bosna nema nista od toga sto sam ja otisao. Mozda bi imala da nisam radno sposoban.

A da li sam ja otisao iz boljeg, pa to ni sam zaista ne znam. Otisao sam u uredjen sistem, ali ne osjetim da zivim nesto bolje jer sam i u BiH imao solidan zivot, i u BiH sam imao 2 auta, stan, i isao 2 puta na odmor, ne osjetim nikakav znacajan skok, ali mozda mi se i cini jer se zivot odvija normalno to jest radim i gradim linearno. Ako poredim moj zivot sada i period moje familije onih 10ak godina iza rata, to je nesto drugo, ali ja nisam otisao sa tog standarda nego kao mlada zaposlena osoba 20ak godina iza rata.

A saobracajna infrastruktura izuzev Osla je nula u Norveskoj. Ono sta je sigurno je da su saobracajnice uredjene, svaki put kad vozim tu cestu smrti Oslo-Bergen, smijem se jer niti jedna kuca ni prodavnica nema izlaz na cestu, niti me iko prestize preko pune u krivini! Pa bog nas ne ubio, kako svaka kuca i restoran uz magistralu moze da ima izlaz na istu, onda je to seoska cesta. I bog nas ne ubio opet, koja budala zeli da pravi kucu uz magistralu da ne moze dijete izbacit ispred kuce.
Pa koji je onda po tebi odgovor na pitanje iz naslova teme? Mislim, ako ni ti ne znas da li ti je u Norge bolje?
User avatar
JohnnyS
Posts: 13939
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#19255 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by JohnnyS »

ZoomZoomKiwi wrote: 07/05/2024 10:51
JohnnyS wrote: 06/05/2024 19:35 https://bljesak.info/lifestyle/flash/i- ... IV0Uw61Gzx

Što ti je uređena država
Hahaha, kod nas se staro ulje baca u odvod, ustvari to je nekad bilo, sad se koristi za grijanje ha ja. :bih:
U Hrvatskoj staro ulje mogu odnijeti na benzinsku, mogu li igdje u Bosni i Hercegovini
User avatar
Ozimician
Posts: 5719
Joined: 05/09/2012 23:21

#19256 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Zna li iko sta je fora u Njemackoj sa ovim vjecnim baustelama?

Ovdje u mom kraju kliziste pokrenulo jednu traku (lokalnog) puta i super sve osigurano, ogradjeno, postavljen semafor za naizmjenicni saobracaj jednom trakom i tako evo stoji otkako sam dosao u Njemacku, 4,5 god. mozda je bilo i ranije, ali eto ja pamtim toliko. :-)

I jos more slicnih primjera, osiguraju neko mjesto, zabarikadiraju i to stoji godinama tako. Kod nas se barem pred izbore potrude da stagod zakrpe.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#19257 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

jeza u ledja wrote: 07/05/2024 16:13
Pa koji je onda po tebi odgovor na pitanje iz naslova teme? Mislim, ako ni ti ne znas da li ti je u Norge bolje?
Po meni je naslov teme los, jer "isplati", to "isplati" za svakoga znaci nesto drugo.

Gledaj profesionalno nisam imao gdje dalje u BiH, to je bilo to jer BiH je industrijski mrtav konj, evo profesionalno mi se isplatilo, ostvario sam svoje planove, vidio i radio gdje sam zelio, dalje mogu napredovati samo administrativno. Zdrastveno sam profitirao, napustio sam toksicno radno mjesto i okruzenje koje me sputavalo, i imam vremena se posvetiti sebi i porodici. Naucio sam jezik koji mi je otvorio trziste od 20mil ljudi, mislim na Skandinaviju. Poslom sam bio na 4 kontinenta, a radio sa ljudima iz svih krajeva svijeta.

Kad kazes "isplati", balkanski mentalitet ocekuje neku financijsku dobit, ja je ne primjetim, ali nisam relevantan mozda, sve zavisi sa cega si otisao. Ne zivim sada u vili, niti sam zivio u vili. Ne vozim novu S klasu, niti sam je vozio. Ne idem na Havaje, niti sam isao na njih. S druge strane danas nemam nikakav stres zbog mogucih gubitka primanja i mogu svakom poslodavcu pokazati srednjak, jer znam da me drzava stoji, a to nije bas tako los osjecaj, a ne moram se brinuti ni zbog primanja po stare dane.
mali_balon
Posts: 11455
Joined: 12/09/2012 09:57

#19258 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

Ozimician wrote: 07/05/2024 16:23 Zna li iko sta je fora u Njemackoj sa ovim vjecnim baustelama?

Ovdje u mom kraju kliziste pokrenulo jednu traku (lokalnog) puta i super sve osigurano, ogradjeno, postavljen semafor za naizmjenicni saobracaj jednom trakom i tako evo stoji otkako sam dosao u Njemacku, 4,5 god. mozda je bilo i ranije, ali eto ja pamtim toliko. :-)

I jos more slicnih primjera, osiguraju neko mjesto, zabarikadiraju i to stoji godinama tako. Kod nas se barem pred izbore potrude da stagod zakrpe.
:lol: :lol: :lol:
Deutschland ili Stauland......vole svabe da prave guzve pa svrsavaju na te guzve.....a ima i da nema radne snage.....
User avatar
512MB
Posts: 10609
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19259 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by 512MB »

dr_Evil wrote: 07/05/2024 16:30 Po meni je naslov teme los, jer "isplati", to "isplati" za svakoga znaci nesto drugo.

Gledaj profesionalno nisam imao gdje dalje u BiH, to je bilo to jer BiH je industrijski mrtav konj, evo profesionalno mi se isplatilo, ostvario sam svoje planove, vidio i radio gdje sam zelio, dalje mogu napredovati samo administrativno. Zdrastveno sam profitirao, napustio sam toksicno radno mjesto i okruzenje koje me sputavalo, i imam vremena se posvetiti sebi i porodici. Naucio sam jezik koji mi je otvorio trziste od 20mil ljudi, mislim na Skandinaviju. Poslom sam bio na 4 kontinenta, a radio sa ljudima iz svih krajeva svijeta.
Kako ti to Norveški jezik tačno pomaže u Švedskoj i Finskoj? :)
Kad kazes "isplati", balkanski mentalitet ocekuje neku financijsku dobit, ja je ne primjetim, ali nisam relevantan mozda, sve zavisi sa cega si otisao. Ne zivim sada u vili, niti sam zivio u vili. Ne vozim novu S klasu, niti sam je vozio. Ne idem na Havaje, niti sam isao na njih. S druge strane danas nemam nikakav stres zbog mogucih gubitka primanja i mogu svakom poslodavcu pokazati srednjak, jer znam da me drzava stoji, a to nije bas tako los osjecaj, a ne moram se brinuti ni zbog primanja po stare dane.
E jbga sad :D
User avatar
Ozimician
Posts: 5719
Joined: 05/09/2012 23:21

#19260 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

mali_balon wrote: 07/05/2024 16:33
Ozimician wrote: 07/05/2024 16:23 Zna li iko sta je fora u Njemackoj sa ovim vjecnim baustelama?

Ovdje u mom kraju kliziste pokrenulo jednu traku (lokalnog) puta i super sve osigurano, ogradjeno, postavljen semafor za naizmjenicni saobracaj jednom trakom i tako evo stoji otkako sam dosao u Njemacku, 4,5 god. mozda je bilo i ranije, ali eto ja pamtim toliko. :-)

I jos more slicnih primjera, osiguraju neko mjesto, zabarikadiraju i to stoji godinama tako. Kod nas se barem pred izbore potrude da stagod zakrpe.
:lol: :lol: :lol:
Deutschland ili Stauland......vole svabe da prave guzve pa svrsavaju na te guzve.....a ima i da nema radne snage.....
Ma problem je sto je to cak preslo i na pjesacke staze, ovdje kod mene isto jesenas nekad oktobar/novembar u parku iznad jednih stepenica odlomila se grana i pala na te stepenice.

Oni su te stepenice zabarikadirali, prvo s onim plastičnim crveno-bijelim ogradama, ali narod se provlačio i dalje - jer su stepenice prečica koja štedi 3-4 min hoda okolo, nakon toga su sve to ogradili dodatno s onim visokim ogradama 2,5m :-)

I bas za vikend prolazim tu i dalje stoji zabarikadirano a i ta slomljena grana i dalje na tim stepenicama.

Dakle trebalo je jedno barem 20x manje vremena i truda da se ta grana skloni sa tih stepenica nego toliko ogradjivanje. :-) :-) :-) :-)
Tako da sigurno nije do radne snage. Radne snage ima.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#19262 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

512MB wrote: 07/05/2024 17:05
Kako ti to Norveški jezik tačno pomaže u Švedskoj i Finskoj? :)
Norveski, Svedski I Danski su jedan jezik, samo dijalekt. Ne kontam sve sta mi svedi kazu, valjda jer sam jezik ucio, ali bez problema citam strucnu literaturu. Finski je nesto sasvim drugo, nisam na njih ni pomislio.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45508
Joined: 29/12/2005 01:20

#19263 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Finska nije Skandinavija. :oops:

Ha, nisam ni ja znao da je Norveski toliko slican Svedskom i Danskom (koji meni zvuce ko isti jezik). Norveski mi zvuci drukcije. Ali sta ja znam o tome. :D


Iz ovoga sto govoris zvuci da ti se definitivno isplatilo. Finansijski, ako nista, pretpostavljam vise mjesecno mozes ustediti (ne procentualno). Plus ti se otvorio novi svijet. Ne znam da li je ovo dio tvog "paketa" ali ako si dobio i drzvaljanstvo, to je dodatna dobit.

Necu da pitam o mentalitetu, druzenju i drustvenim aktivnostima, o tome si vec dovoljno pricao i reklo bi se da nisi bas nesto specijalno zadovoljan, ali da li ti se isplatilo sto se tice nekog zivota u "uredjenom sistemu"? Koliko ti je to bitno?
belfy
Posts: 7738
Joined: 06/08/2007 09:00

#19264 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by belfy »

Ozimician wrote: 07/05/2024 16:23 Zna li iko sta je fora u Njemackoj sa ovim vjecnim baustelama?

Ovdje u mom kraju kliziste pokrenulo jednu traku (lokalnog) puta i super sve osigurano, ogradjeno, postavljen semafor za naizmjenicni saobracaj jednom trakom i tako evo stoji otkako sam dosao u Njemacku, 4,5 god. mozda je bilo i ranije, ali eto ja pamtim toliko. :-)

I jos more slicnih primjera, osiguraju neko mjesto, zabarikadiraju i to stoji godinama tako. Kod nas se barem pred izbore potrude da stagod zakrpe.
pa, prvi razlog je sto si u s. od R... :D
a izgledalo je da si dosada savladao taj dio. i oni, bukvalno to otezu zbog izbora... prave se da se radi da bi zavrsili pred izbore, slikali se i pokupili glasove...
melac
Posts: 1655
Joined: 25/08/2008 19:33

#19265 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by melac »

Seyfo wrote: 07/05/2024 09:01 Meni isto reče jedan naš u Norveškoj da su im ceste baš loše i da je Norveška po tome poznata.
Ko b' reko ko b' se nado.
Ja u ovom dijelu gdje sam bio, ceste su odlicne i odlicno odrzavane. Samo nema autoputeva kao kroz Svabiju, jer ovi fjordovi i planine onemogucavaju.

A zivio sam godinu dana u blizoj okolici Stavangera u gradicu Jorpeland, i ceste su odlicne cak i u selima.
melac
Posts: 1655
Joined: 25/08/2008 19:33

#19266 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by melac »

jeza u ledja wrote: 07/05/2024 16:05 Jebo autoput, dajte nam malo svojih pruga. :(
Zar se ne gradi sada pruga Is-Za? Procitao sam da ce Siemens isporuciti lokomotive i kompozicije.
melac
Posts: 1655
Joined: 25/08/2008 19:33

#19267 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by melac »

Ozimician wrote: 07/05/2024 16:23 Zna li iko sta je fora u Njemackoj sa ovim vjecnim baustelama?

Ovdje u mom kraju kliziste pokrenulo jednu traku (lokalnog) puta i super sve osigurano, ogradjeno, postavljen semafor za naizmjenicni saobracaj jednom trakom i tako evo stoji otkako sam dosao u Njemacku, 4,5 god. mozda je bilo i ranije, ali eto ja pamtim toliko. :-)

I jos more slicnih primjera, osiguraju neko mjesto, zabarikadiraju i to stoji godinama tako. Kod nas se barem pred izbore potrude da stagod zakrpe.
Ili nema ko da radi, ili nema rjesenja.Nekada su klizisne plohe jako duboke tako da nema rjesenja za njih, ili se ceka neko ispitivanje tla i projektovanje rjesenja. Ali to sa klizistima je ponekad nemoguce rijesenje, ili jako skupo i dugotrajno.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45508
Joined: 29/12/2005 01:20

#19268 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

melac wrote: 07/05/2024 22:05
jeza u ledja wrote: 07/05/2024 16:05 Jebo autoput, dajte nam malo svojih pruga. :(
Zar se ne gradi sada pruga Is-Za? Procitao sam da ce Siemens isporuciti lokomotive i kompozicije.
U Americi bolan.
melac
Posts: 1655
Joined: 25/08/2008 19:33

#19269 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by melac »

jeza u ledja wrote: 07/05/2024 23:18
melac wrote: 07/05/2024 22:05
jeza u ledja wrote: 07/05/2024 16:05 Jebo autoput, dajte nam malo svojih pruga. :(
Zar se ne gradi sada pruga Is-Za? Procitao sam da ce Siemens isporuciti lokomotive i kompozicije.
U Americi bolan.
Da, o Cemerici i govorim, je li se gradi nesto ili sam ja sanjao?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45508
Joined: 29/12/2005 01:20

#19270 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

melac wrote: 07/05/2024 23:50
jeza u ledja wrote: 07/05/2024 23:18
melac wrote: 07/05/2024 22:05

Zar se ne gradi sada pruga Is-Za? Procitao sam da ce Siemens isporuciti lokomotive i kompozicije.
U Americi bolan.
Da, o Cemerici i govorim, je li se gradi nesto ili sam ja sanjao?
aha, ja kontam nesto za bih govoris.


veze neImam.

nama treba mnogo vise od jedne pruge.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#19271 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

melac wrote: 07/05/2024 22:00
Seyfo wrote: 07/05/2024 09:01 Meni isto reče jedan naš u Norveškoj da su im ceste baš loše i da je Norveška po tome poznata.
Ko b' reko ko b' se nado.
Ja u ovom dijelu gdje sam bio, ceste su odlicne i odlicno odrzavane. Samo nema autoputeva kao kroz Svabiju, jer ovi fjordovi i planine onemogucavaju.

A zivio sam godinu dana u blizoj okolici Stavangera u gradicu Jorpeland, i ceste su odlicne cak i u selima.
I najbolje od svega niti jedna kuca nema izlaz na glavnu cestu :D

I @melac , ta isprika sa fjordovima i planinama ne prolazi bas, vozis se citavom Njemackom i upadas na jug, prema Austriji, e ono su braca planine, a docekaju te oni tuneli sta izgledaju kao skakavac na ulazima, 2-3 trake citavom duzinom sve dok se ne spustis u Slo.

To je vise svijest.
Last edited by dr_Evil on 08/05/2024 07:36, edited 1 time in total.
User avatar
512MB
Posts: 10609
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19272 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by 512MB »

- Imamo problem, već tri mjeseca nam curi kanalizacija na ulici i ispred kuća. To je užasan smrad. Drugi problem nam predstavlja ulična rasvjeta koja ne radi već šest mjeseci. Pisali smo Mjesnoj zajednici, niko ništa ne radi. Ne znamo koga da zovemo i kome da se obratimo – kazao nam je mještanin Hrasnog Brda koji je želio ostati anoniman.

Šta kmeči ovaj seronja, znal on da živi blizu mora, a i da BiH ima najljepšu prirodu na dunjaluku.
melac
Posts: 1655
Joined: 25/08/2008 19:33

#19273 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by melac »

dr_Evil wrote: 08/05/2024 07:27
melac wrote: 07/05/2024 22:00
Seyfo wrote: 07/05/2024 09:01 Meni isto reče jedan naš u Norveškoj da su im ceste baš loše i da je Norveška po tome poznata.
Ko b' reko ko b' se nado.
Ja u ovom dijelu gdje sam bio, ceste su odlicne i odlicno odrzavane. Samo nema autoputeva kao kroz Svabiju, jer ovi fjordovi i planine onemogucavaju.

A zivio sam godinu dana u blizoj okolici Stavangera u gradicu Jorpeland, i ceste su odlicne cak i u selima.
I najbolje od svega niti jedna kuca nema izlaz na glavnu cestu :D

I @melac , ta isprika sa fjordovima i planinama ne prolazi bas, vozis se citavom Njemackom i upadas na jug, prema Austriji, e ono su braca planine, a docekaju te oni tuneli sta izgledaju kao skakavac na ulazima, 2-3 trake citavom duzinom sve dok se ne spustis u Slo.

To je vise svijest.
Moze biti i da je samo izgovor. Ali se radi i na tome, eto bas kad sam ja bio tamo gradio se 14km tunel ispod mora od Stavangera i izlazi izmedju ovog mog Jorpelanda i Tau. Treba biti svjestan da su distance na fjordovima 800m pa do par kilometara. A ne moze se izgraditi most tipa Peljeski ili Pocitelj, jer je dno na par stotina metara a to znaci da samo viseci mostovi bi bili opcija, e sad da povezes zapadnu obalu autoputem ti treba par desetaka visecih mostova tipa Golden Gate. Ali nisam nikada vozio unutrasnjosti izmedju Osla i Bergena pa ne znam kako to tamo izgleda sto se tice reljefa.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#19274 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

melac wrote: 08/05/2024 07:50
Moze biti i da je samo izgovor. Ali se radi i na tome, eto bas kad sam ja bio tamo gradio se 14km tunel ispod mora od Stavangera i izlazi izmedju ovog mog Jorpelanda i Tau. Treba biti svjestan da su distance na fjordovima 800m pa do par kilometara. A ne moze se izgraditi most tipa Peljeski ili Pocitelj, jer je dno na par stotina metara a to znaci da samo viseci mostovi bi bili opcija, e sad da povezes zapadnu obalu autoputem ti treba par desetaka visecih mostova tipa Golden Gate. Ali nisam nikada vozio unutrasnjosti izmedju Osla i Bergena pa ne znam kako to tamo izgleda sto se tice reljefa.
Jeste zajebana ta dionica, imaju projekat Stavanger Trondheim bez trajekta, ali ne rade nista na njoj. Imaju par tih tunela pod morem, pravo su fora.

Unutrasnjost se ne razlikuje od vecine drugih planinskih krajeva, penjes se sat vremena i onda se vozis par sati po visoravni, dosta bi licilo na hrvatski autoput(da postoji u Norge).

Ali odrzavano je sve, mada se evo recimo ne moze reci da ceste u federaciji nisu odrzavane, samo sto su postale ciganija sa onim prilazima. RS je vec nesto drugo.
User avatar
Ozimician
Posts: 5719
Joined: 05/09/2012 23:21

#19275 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

https://www.focus.de/politik/meinung/ko ... 23883.html

Sloboda govora i rasizam vrlo rastegljivi pojmovi ovamo.
Realno tekst u rangu ovih bljuvotina iz RS-a kad postavis perspektivu.
Post Reply