Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
aston_martin
Posts: 394
Joined: 26/09/2020 18:41

#1851 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by aston_martin »

Ozimician wrote: 09/12/2022 23:55
elcaliente wrote: 09/12/2022 23:52

A sta trebaju da rade oni koji su dobili obrazovanje ali nisu nikada nasli posao u BiH? Da traze dodatni novac od drzave jer im nije omogucila dostojan zivot?
Drzava im je ponudila obrazovanje a oni su se potrudili da uce i zavrse skole, gdje je nagrada za to?
Nije to jednosmijerna ulica.
Vrlo malo je ljudi iz BiH otišlo a da nisu imali posao. Većina koju ja znam su oni koji su već radili neki posao u BiH ili nisu ni tražili posao, već odmah iz škole otišli vani. Ja sam u BiH imao posao.

A čak i ako ti država nije ponudila posao - dala ti je obrazovanje kojeg možeš unovčiti negdje drugdje, Njemačka je naravno pripomogla jer je omogućila useljavanje.

Kako sam rekao - obostrana korist. Dvosmjerna ulica.
Mi smo drzavi dali - kroz poreze, pa je ona nama dala iz toga. Oni koji rade u drzavi zive ko lordovi od nasih para. Samo kazem.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#1852 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Ozimician wrote: 09/12/2022 23:49
skafiskafsnjak wrote: 09/12/2022 23:47

Nisam ga od Bosne dobio nego od roditelja koji su finansirali sve te godine.
Finansirali su i mene, ali računaj da si se mogao roditi u zemlji u kojoj se i osnovno obrazovanje plaća, pa bi onda teže stekao to obrazovanje koje sada imaš. Previše mi stvari uzimamo kao zdravo za gotovo.

EDIT: Mislim da bi i ova zemlja BiH, takva kakva jeste - bila dosta bolje mjesto kad bi pokazivali zahvalnost prema njoj i svojoj lokalnoj zajednici, ako ne možeš urediti zemlju, možeš svoje dvorište, avliju, mahalu. Time si već dosta napravio. Mi odemo na Zapad i divimo se kako su im uredna dvorišta, sigurno im je to država dala. (ovo se ne odnosi na tebe konkretno)
Pa u vecino zemalja je vjerovatno besplatno. Ne znam u kojima se placa.

Jos samo fali da kao tvoj stranacki sef kazes da treba tim drzavama naplacivati radnu snagu koja im dodje iz BiH :D

Pa vidi ... ja sam pokusao sve posteno, po Ps-u. Zavrsio skolu, volontirao, nakupio staza na birou ahahha. I na kraju posao dobije neko sa manje skole manje volontiranja ... ali zato u stranci :skoljka:

Vise sam prilike dobio u Njemackoj nego cu ikada u BiH. Uostalom, i ti radis u Njemackoj.
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#1853 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by anelsol »

Da dodam. Zapadna Evropa privlači ljude sa Balkana zato što ne može obezbjedi ni prostu demografsku reprodukciju svoga stanovništva. U pravilu evropske porodice imaju maksimalno dvoje, jedno a često niti jedno dijete. Dakle razlozi su čisto u tome da spašavaju svoju guzicu, a ne da nekome pomognu. Ovo iseljavanje se radi čiato po projektu. Isto kao što neko u firmi dobije neki projekat da završi, tako se i to dešava već godinama po nečijem planu i zadatim ciljevima. Obratite pažnju nekada, evo konkretno na Klixu godinama smo na dnevnoj bazi (sada malo rijeđe) mogli pročitati neki članak koji ima veze aa odlaskom najčešće u Njemčku. Od kuda? Pa neko i to financira.
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#1854 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 09/12/2022 23:55
elcaliente wrote: 09/12/2022 23:52

A sta trebaju da rade oni koji su dobili obrazovanje ali nisu nikada nasli posao u BiH? Da traze dodatni novac od drzave jer im nije omogucila dostojan zivot?
Drzava im je ponudila obrazovanje a oni su se potrudili da uce i zavrse skole, gdje je nagrada za to?
Nije to jednosmijerna ulica.
Vrlo malo je ljudi iz BiH otišlo a da nisu imali posao. Većina koju ja znam su oni koji su već radili neki posao u BiH ili nisu ni tražili posao, već odmah iz škole otišli vani. Ja sam u BiH imao posao.

A čak i ako ti država nije ponudila posao - dala ti je obrazovanje kojeg možeš unovčiti negdje drugdje, Njemačka je naravno pripomogla jer je omogućila useljavanje.

Kako sam rekao - obostrana korist. Dvosmjerna ulica.
Da, ali zato ja kazem Njemacka je svakom Bosancu i Hercegovcu koji je dosao omogucila dostojanstven zivot i ono sto nije imao BiH.
Naravno da imaju svoju korist a BiH niti je omogucila dostojanstven zivot niti je iskoristila taj potencijal u svoju korist.
Jako apstraktna tvorevina sa ignorirajucim odnosom prema svom stanovnistvu. Rijec ignorisanje ustvari pogresna, vise se ponasa kao da stanovnistvo uopste ne postoji. Kao neki prazan prostor. Sto ce za 5-10 godina vjerovatno tako i biti, jer niko ko je u mogucnosti da ode nece ostati. Jednostavno nema svrhe ostati na tom podrucuju zivjeti ako zelis sebi i svojoj djeci dobro.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1855 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

aston_martin wrote: 09/12/2022 23:57
Ozimician wrote: 09/12/2022 23:55

Vrlo malo je ljudi iz BiH otišlo a da nisu imali posao. Većina koju ja znam su oni koji su već radili neki posao u BiH ili nisu ni tražili posao, već odmah iz škole otišli vani. Ja sam u BiH imao posao.

A čak i ako ti država nije ponudila posao - dala ti je obrazovanje kojeg možeš unovčiti negdje drugdje, Njemačka je naravno pripomogla jer je omogućila useljavanje.

Kako sam rekao - obostrana korist. Dvosmjerna ulica.
Mi smo drzavi dali - kroz poreze, pa je ona nama dala iz toga. Oni koji rade u drzavi zive ko lordovi od nasih para. Samo kazem.
Zavisi - ako si završio školu i nisi radio u BiH, ili radio relativno kratko - nisi joj ništa ostavio kroz poreze.

Država funkcioniše po principu da ulaže u tebe do radne sposobnosti (zdravstvo, sigurnost, obrazovanje) - ti u međuvremenu radiš, vratiš to državi kroz poreze - država ponovo brine o tebi u starosti (penzija, sigurnost, zdravstvo).

Tako da je inostranstvo, u navedenom primjeru - Njemačka dobila idealnog stanovnika, u kojeg ne mora ulagati do radne sposobnosti niti će ulagati u starosti (jer će se vjerovatno vratiti nazad u penziji), dakle dobija produktivnog člana zajednice u kojeg do tada nije uložila centa.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1856 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

skafiskafsnjak wrote: 10/12/2022 00:03
Ozimician wrote: 09/12/2022 23:49

Finansirali su i mene, ali računaj da si se mogao roditi u zemlji u kojoj se i osnovno obrazovanje plaća, pa bi onda teže stekao to obrazovanje koje sada imaš. Previše mi stvari uzimamo kao zdravo za gotovo.

EDIT: Mislim da bi i ova zemlja BiH, takva kakva jeste - bila dosta bolje mjesto kad bi pokazivali zahvalnost prema njoj i svojoj lokalnoj zajednici, ako ne možeš urediti zemlju, možeš svoje dvorište, avliju, mahalu. Time si već dosta napravio. Mi odemo na Zapad i divimo se kako su im uredna dvorišta, sigurno im je to država dala. (ovo se ne odnosi na tebe konkretno)
Pa u vecino zemalja je vjerovatno besplatno. Ne znam u kojima se placa.

Jos samo fali da kao tvoj stranacki sef kazes da treba tim drzavama naplacivati radnu snagu koja im dodje iz BiH :D

Pa vidi ... ja sam pokusao sve posteno, po Ps-u. Zavrsio skolu, volontirao, nakupio staza na birou ahahha. I na kraju posao dobije neko sa manje skole manje volontiranja ... ali zato u stranci :skoljka:

Vise sam prilike dobio u Njemackoj nego cu ikada u BiH. Uostalom, i ti radis u Njemackoj.
Naravno, i ja radim u Njemačkoj - tako da ti ta priča o stranačkim šefovima stvarno nema mjesta ovdje.

Slažem se za pomenutu nepravdu i svjestan sam te nepravde i bio sam dijelom i žrtva iste.

Ono što želim da kažem da sve to postoji i u Njemačkoj, samo je zemlja i tržište rada i privatni sektor ogroman, pa ti nemaš potrebe za takvim stvarima i nećeš direktno osjetiti takve stvari u Njemačkoj.

Postoje zemlje kao što su UAE npr. gdje kada odeš - moraš djeci platiti školovanje, vjerovatno ih ima još, ali ne da mi se istraživati sad.

I ja sam mnogo više prilike dobio u Njemačkoj i zahvalan sam na tome, ali nije red zaboraviti odakle sam krenuo, tako da sam zahvalan i na tome "prije Njemačke" i zahvalan ću biti i na onoj zemlji gdje budem poslije Njemačke.
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#1857 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

anelsol wrote: 10/12/2022 00:04 Da dodam. Zapadna Evropa privlači ljude sa Balkana zato što ne može obezbjedi ni prostu demografsku reprodukciju svoga stanovništva. U pravilu evropske porodice imaju maksimalno dvoje, jedno a često niti jedno dijete. Dakle razlozi su čisto u tome da spašavaju svoju guzicu, a ne da nekome pomognu. Ovo iseljavanje se radi čiato po projektu. Isto kao što neko u firmi dobije neki projekat da završi, tako se i to dešava već godinama po nečijem planu i zadatim ciljevima. Obratite pažnju nekada, evo konkretno na Klixu godinama smo na dnevnoj bazi (sada malo rijeđe) mogli pročitati neki članak koji ima veze aa odlaskom najčešće u Njemčku. Od kuda? Pa neko i to financira.
Godinama/decenijama slušamo izjave kako zapadna Europa ne investira u BiH i druge balkanske zemlje zbog korupcije, birokratije, nestabilne političke situacije... U posljednje vrijeme počinjem da mislim da to nisu radili iz razloga što smo mi već dugo u njihovim planovima kao narod kojim će da nasele svoje države kada im zatreba radne snage, populacije.
EU kompanije masovno otvaraju firme i sele svoju proizvodnju u države kao što su Turska, Indija, Bangladeš... Tamo im ne smetaju diktature, sukobi sa kurdima, indijsko,pakistansko i sjevernokorejsko zveckanje sa nuklearnim bombama...
Slažem se s tobom i da se iseljavanje i uništavanje ove države potiče i finansira iz Njemačke, ako se dobro sjećam Njemačka je prije par godina plaćala troškove polaganja Njemačkog jezika onim koji to uspiju iz prvog pokušaja što nije ništa drugo do stimulacija. Njihova drskost ide do te mjere da su njihove firme počele maloljetnu djecu iz škola da vode u Njemačku i mame ih poslovima tamo što je skoro bio slučaj sa Željezničkim školskim centrom iz Sarajeva i Martin Rose Gleisbau iz Berlina. Od iseljavanja države je napravljen biznis, škole Njemačkog jezika, ustanove za prekvalifikaciju (uglavnom medicinski smjer) i agencije za posredovanje pri zapošljavanju u Njemačkoj iskaču na internetu češće od ove Hrvatice Knoll.
Za one koji kažu "Njemačka je spasila mnoge ljude". Ako ćemo da se vodimo tom politikom i SDA je spasila mnoge ljude jer da nije SDA mnogi bi radili ma traci za 800KM a sad su milioneri ili primaju finu plaću u fotelji. Mora da se gleda i negativna strana te politike, njemačka politika jest mnogim dala plaće koje 90% planete može samo da sanja ali cijena tih plaća su prazna sela, prazni gradovi, prazne škole, prazni vrtići, prazne ulice, uništenje jedne države za koju su stoljećima mnogi proljevali svoju krv i znoj, živote dali.
Na YT postoji debata na temu imigracije u Njemačku, u studio je doveden jedan pravi Nijemac, zanatlija, i 15+ ljudi koji imaju migracionu pozadinu. Svi protiv jednog. Taj Nijemac iako ne pretjerano obrazovan je rekao jednu stvar koja mi se jako svidjela a to je "Mi državama iz kojih oni dolaze uzimamo najbolje ljude, mislite li da je to fer?". Svjesni su i njemački političari da to nije fer ali koga zanima, zapad je spreman da izazove ratove zarad vlastiti interesa,ne zanima njih što će Mujo koji je 40g radio i placao poreze i doprinose sutra da umre na bolničkom hodniku jer u njegovom gradu više nema hirurga koji će da ga operiše. Kao što ne zanima ni "Danke Deutschland" Bosance.
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#1858 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

PaulTracy wrote: 10/12/2022 01:15
anelsol wrote: 10/12/2022 00:04 Da dodam. Zapadna Evropa privlači ljude sa Balkana zato što ne može obezbjedi ni prostu demografsku reprodukciju svoga stanovništva. U pravilu evropske porodice imaju maksimalno dvoje, jedno a često niti jedno dijete. Dakle razlozi su čisto u tome da spašavaju svoju guzicu, a ne da nekome pomognu. Ovo iseljavanje se radi čiato po projektu. Isto kao što neko u firmi dobije neki projekat da završi, tako se i to dešava već godinama po nečijem planu i zadatim ciljevima. Obratite pažnju nekada, evo konkretno na Klixu godinama smo na dnevnoj bazi (sada malo rijeđe) mogli pročitati neki članak koji ima veze aa odlaskom najčešće u Njemčku. Od kuda? Pa neko i to financira.
Godinama/decenijama slušamo izjave kako zapadna Europa ne investira u BiH i druge balkanske zemlje zbog korupcije, birokratije, nestabilne političke situacije... U posljednje vrijeme počinjem da mislim da to nisu radili iz razloga što smo mi već dugo u njihovim planovima kao narod kojim će da nasele svoje države kada im zatreba radne snage, populacije.
EU kompanije masovno otvaraju firme i sele svoju proizvodnju u države kao što su Turska, Indija, Bangladeš... Tamo im ne smetaju diktature, sukobi sa kurdima, indijsko,pakistansko i sjevernokorejsko zveckanje sa nuklearnim bombama...
Slažem se s tobom i da se iseljavanje i uništavanje ove države potiče i finansira iz Njemačke, ako se dobro sjećam Njemačka je prije par godina plaćala troškove polaganja Njemačkog jezika onim koji to uspiju iz prvog pokušaja što nije ništa drugo do stimulacija. Njihova drskost ide do te mjere da su njihove firme počele maloljetnu djecu iz škola da vode u Njemačku i mame ih poslovima tamo što je skoro bio slučaj sa Željezničkim školskim centrom iz Sarajeva i Martin Rose Gleisbau iz Berlina. Od iseljavanja države je napravljen biznis, škole Njemačkog jezika, ustanove za prekvalifikaciju (uglavnom medicinski smjer) i agencije za posredovanje pri zapošljavanju u Njemačkoj iskaču na internetu češće od ove Hrvatice Knoll.
Za one koji kažu "Njemačka je spasila mnoge ljude". Ako ćemo da se vodimo tom politikom i SDA je spasila mnoge ljude jer da nije SDA mnogi bi radili ma traci za 800KM a sad su milioneri ili primaju finu plaću u fotelji. Mora da se gleda i negativna strana te politike, njemačka politika jest mnogim dala plaće koje 90% planete može samo da sanja ali cijena tih plaća su prazna sela, prazni gradovi, prazne škole, prazni vrtići, prazne ulice, uništenje jedne države za koju su stoljećima mnogi proljevali svoju krv i znoj, živote dali.
Na YT postoji debata na temu imigracije u Njemačku, u studio je doveden jedan pravi Nijemac, zanatlija, i 15+ ljudi koji imaju migracionu pozadinu. Svi protiv jednog. Taj Nijemac iako ne pretjerano obrazovan je rekao jednu stvar koja mi se jako svidjela a to je "Mi državama iz kojih oni dolaze uzimamo najbolje ljude, mislite li da je to fer?". Svjesni su i njemački političari da to nije fer ali koga zanima, zapad je spreman da izazove ratove zarad vlastiti interesa,ne zanima njih što će Mujo koji je 40g radio i placao poreze i doprinose sutra da umre na bolničkom hodniku jer u njegovom gradu više nema hirurga koji će da ga operiše. Kao što ne zanima ni "Danke Deutschland" Bosance.
Ma sta naprica......sve nam neko drugi kriv, vazda nama neko neke zavjere pravi, vazda nam neko zeli zlo.....samo cekam izjavu da je ovo zvajera krscanskog svijeta da bosnje satare, ko sto srbi kukaji na cjelosvjetsku zavjeru protiv srpskog naroda...
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#1859 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

PaulTracy wrote: 10/12/2022 01:15
anelsol wrote: 10/12/2022 00:04 Da dodam. Zapadna Evropa privlači ljude sa Balkana zato što ne može obezbjedi ni prostu demografsku reprodukciju svoga stanovništva. U pravilu evropske porodice imaju maksimalno dvoje, jedno a često niti jedno dijete. Dakle razlozi su čisto u tome da spašavaju svoju guzicu, a ne da nekome pomognu. Ovo iseljavanje se radi čiato po projektu. Isto kao što neko u firmi dobije neki projekat da završi, tako se i to dešava već godinama po nečijem planu i zadatim ciljevima. Obratite pažnju nekada, evo konkretno na Klixu godinama smo na dnevnoj bazi (sada malo rijeđe) mogli pročitati neki članak koji ima veze aa odlaskom najčešće u Njemčku. Od kuda? Pa neko i to financira.
Godinama/decenijama slušamo izjave kako zapadna Europa ne investira u BiH i druge balkanske zemlje zbog korupcije, birokratije, nestabilne političke situacije... U posljednje vrijeme počinjem da mislim da to nisu radili iz razloga što smo mi već dugo u njihovim planovima kao narod kojim će da nasele svoje države kada im zatreba radne snage, populacije.
EU kompanije masovno otvaraju firme i sele svoju proizvodnju u države kao što su Turska, Indija, Bangladeš... Tamo im ne smetaju diktature, sukobi sa kurdima, indijsko,pakistansko i sjevernokorejsko zveckanje sa nuklearnim bombama...
Slažem se s tobom i da se iseljavanje i uništavanje ove države potiče i finansira iz Njemačke, ako se dobro sjećam Njemačka je prije par godina plaćala troškove polaganja Njemačkog jezika onim koji to uspiju iz prvog pokušaja što nije ništa drugo do stimulacija. Njihova drskost ide do te mjere da su njihove firme počele maloljetnu djecu iz škola da vode u Njemačku i mame ih poslovima tamo što je skoro bio slučaj sa Željezničkim školskim centrom iz Sarajeva i Martin Rose Gleisbau iz Berlina. Od iseljavanja države je napravljen biznis, škole Njemačkog jezika, ustanove za prekvalifikaciju (uglavnom medicinski smjer) i agencije za posredovanje pri zapošljavanju u Njemačkoj iskaču na internetu češće od ove Hrvatice Knoll.
Za one koji kažu "Njemačka je spasila mnoge ljude". Ako ćemo da se vodimo tom politikom i SDA je spasila mnoge ljude jer da nije SDA mnogi bi radili ma traci za 800KM a sad su milioneri ili primaju finu plaću u fotelji. Mora da se gleda i negativna strana te politike, njemačka politika jest mnogim dala plaće koje 90% planete može samo da sanja ali cijena tih plaća su prazna sela, prazni gradovi, prazne škole, prazni vrtići, prazne ulice, uništenje jedne države za koju su stoljećima mnogi proljevali svoju krv i znoj, živote dali.
Na YT postoji debata na temu imigracije u Njemačku, u studio je doveden jedan pravi Nijemac, zanatlija, i 15+ ljudi koji imaju migracionu pozadinu. Svi protiv jednog. Taj Nijemac iako ne pretjerano obrazovan je rekao jednu stvar koja mi se jako svidjela a to je "Mi državama iz kojih oni dolaze uzimamo najbolje ljude, mislite li da je to fer?". Svjesni su i njemački političari da to nije fer ali koga zanima, zapad je spreman da izazove ratove zarad vlastiti interesa,ne zanima njih što će Mujo koji je 40g radio i placao poreze i doprinose sutra da umre na bolničkom hodniku jer u njegovom gradu više nema hirurga koji će da ga operiše. Kao što ne zanima ni "Danke Deutschland" Bosance.
Vidis li ta zla Njemacka.
A Bake ridzi i dzidzi-midzi nista?

Njemacka odvodi silom ljude iz Bosne a Bosna se svim silama trudi da ih zadrzi tu.
Non stop neke akcije i reforme kako bi zadrzali ljude, bas se trude al ta zla Njemacka uvjek nekako na prevaru uzme par hiljada ljudi.
newera86
Posts: 247
Joined: 11/12/2012 00:18

#1860 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by newera86 »

PaulTracy wrote: 09/12/2022 17:28
Ecci wrote: 09/12/2022 15:09 Promijenilo se i vrijeme, nije danas isto kao prije 20tak godina, ljudi su postali fleksibilniji, komunikacija je jednostavnija, na par klikova dobijes sve informacije iz prve ruke.

Drugo, i narod se malo opametio, vidi da je sejtan dosao po svoje, ne vjeruje vise u laze, skontalo se da se prodaje magla i da je prijeko trava ipak zelenija🙂.

Niko te ne pita kako se zoves nego hoces li raditi, nikoga ne interesuje u kojoj si stranci, nego sta znas raditi, niko ne gleda kako da te prijavi na minimalac.

U DE je covjek rahat.
Najviše se promijenilo to da su zapadnoeuropske zemlje u posljednjih 10-tak godina došle na Balkan u pljačku radne snage i stanovništva.
Ljudi kažu "osnovni razlog odlaska ljudi je loša ekonomska i politička situacija".
Da je ekonomska i politička situacija loša to niko poreći ne može ali takva je bila i prije 15/20/25 godina pa nismo imali masovne odlaske. Puno je malih (ispod 5mil stanovnika) država u kojim ljudi žive lošije nego u BiH pa u posljednjih 10 godina nisu izgubili 20% stanovništva. Zašto? Pa zato što u te države nisu došli zapadni otimači i počeli da dijele vize. Ni u BiH ih nije bilo 2010 i nismo imali masovne odlaske.
Njemačka, Austrija, Švedska i Slovenija su u posljednjih 10 godina uspjeli da unište BiH više nego SDA, HDZ, SNSD i ostale stranke zajedno, puno više je BiH izgubila stanovništva od 2013 pa ovamo nego od 1992 do 2012 sto je 2x duži period koji obuhvata i 3,5 godina rata.
Ljudima koji su pobjegli u Njemačku, Austriju ili treću zemlju to je super, njima je dobro, imaju plaću 3-4 puta veću od svjetskog prosjeka i baš ih briga za druge, isto kao što je dobro onim koji su u stranci, sjede u fotelji i plaću primaju, usput i pljačkaju malo. To što njihova nova država odnosno stranka uništavaju BiH uopšte ih ne zanima 😉
Istina. Zalosno je samo da bosanci ne mogu da uvide da je ovaj projekat odseljavanja stanovnistva sa balkana dobro isplaniran zbog prirodnih bogatstava nase zemlje. Mi smo u periodu pripreme ekploatacije rudnih, energetskih i svih drugih bogatstava.
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#1861 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

newera86 wrote: 10/12/2022 07:08
PaulTracy wrote: 09/12/2022 17:28

Najviše se promijenilo to da su zapadnoeuropske zemlje u posljednjih 10-tak godina došle na Balkan u pljačku radne snage i stanovništva.
Ljudi kažu "osnovni razlog odlaska ljudi je loša ekonomska i politička situacija".
Da je ekonomska i politička situacija loša to niko poreći ne može ali takva je bila i prije 15/20/25 godina pa nismo imali masovne odlaske. Puno je malih (ispod 5mil stanovnika) država u kojim ljudi žive lošije nego u BiH pa u posljednjih 10 godina nisu izgubili 20% stanovništva. Zašto? Pa zato što u te države nisu došli zapadni otimači i počeli da dijele vize. Ni u BiH ih nije bilo 2010 i nismo imali masovne odlaske.
Njemačka, Austrija, Švedska i Slovenija su u posljednjih 10 godina uspjeli da unište BiH više nego SDA, HDZ, SNSD i ostale stranke zajedno, puno više je BiH izgubila stanovništva od 2013 pa ovamo nego od 1992 do 2012 sto je 2x duži period koji obuhvata i 3,5 godina rata.
Ljudima koji su pobjegli u Njemačku, Austriju ili treću zemlju to je super, njima je dobro, imaju plaću 3-4 puta veću od svjetskog prosjeka i baš ih briga za druge, isto kao što je dobro onim koji su u stranci, sjede u fotelji i plaću primaju, usput i pljačkaju malo. To što njihova nova država odnosno stranka uništavaju BiH uopšte ih ne zanima 😉
Istina. Zalosno je samo da bosanci ne mogu da uvide da je ovaj projekat odseljavanja stanovnistva sa balkana dobro isplaniran zbog prirodnih bogatstava nase zemlje. Mi smo u periodu pripreme ekploatacije rudnih, energetskih i svih drugih bogatstava.
Jeste zli i mrski zapad se urotio protiv bosnja.....e to za eksploataciju pa to se vec desava....samo vama treba neko drugi da ukaze na to, tj cenrala da bi se vi kao zabrinuli.....
newera86
Posts: 247
Joined: 11/12/2012 00:18

#1862 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by newera86 »

Nisam ja iz neke centrale, samo nisam naivan i pratim stvari. Geopoliticko preslagivanje svijeta koje se trenutno desava nije nimalo bezazleno. Zemlje BRICS dogovorile valutu koja ce biti vezana za zlato. Na strani BRICS su resursi i energija. Zapad ovaj put sasvim sigurno ide dole.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7755
Joined: 03/06/2016 16:31

#1863 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Zapad propada, zapad se urotio protiv BiH, djeci BiH salju lanc pakete u kojima im uvale vizu izmedju dva komada hljeba, eto zasto ljudi idu na propali zapad :-)
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#1864 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

newera86 wrote: 10/12/2022 07:16 Nisam ja iz neke centrale, samo nisam naivan i pratim stvari. Geopoliticko preslagivanje svijeta koje se trenutno desava nije nimalo bezazleno. Zemlje BRICS dogovorile valutu koja ce biti vezana za zlato. Na strani BRICS su resursi i energija. Zapad ovaj put sasvim sigurno ide dole.
slabo ti to pratis.....eno jedna ukrajina jebe ti ruse...ne vadi...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65588
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1865 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Ali kad Bosnje krenu ovako branit Njemacku ko da su Hansovi :-)
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#1866 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Bezogen auf die Ausländer aus den EU-Staaten hatten die meisten die Staatsbürgerschaft von Polen (867 Tsd.), Rumänien (799 Tsd.), Italien
(648 Tsd.), Kroatien (427 Tsd.), Bulgarien (389
Tsd.) oder Griechenland (364 Tsd.). Knapp 1,5 Millionen Ausländer besaßen Ende 2020 die türkische Staatsangehörigkeit - das entsprach gut einem Achtel aller in Deutschland lebenden Ausländer (12,8 Prozent). 1,35 Millionen
Ausländer besaßen die Staatsangehörigkeit eines Nachfolgestaates Jugoslawiens (11,8 Prozent aller Ausländer). 6,4 Prozent aller Ausländer (726
Tsd.) stammten aus den Nachfolgestaaten der Sowjetunion - darunter die meisten aus Russland
(263 Tsd.) und der Ukraine (146 Tsd.).

11,8 procenata ili 1,35 miliona stranaca u Njemackoj ima jos jedan od pasosa zemalja nastalih raspadom Yu. To su oni koji jos nisu uzeli Njemacko drzavljanstvo.
Nije malo 1,35 miliona a svaki dan sve vise dolazi. Tu je najmanje jos pola miliona onih koji su se odrekli bivis drzavljanstava i postali Njemci.
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#1867 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by anelsol »

Balkan se u dobroj mjeri ispraznio. Otišao je ko je mislio ići. Naravno taj proces još traje, ali intezitet će biti slabiji nego što je do sada bio. Zato kažem, rat u Ukrajini im je došao kao dar sa neba. U Evropu sada bježe Ukrajinci a i Rusi.

Ono što ja pretpostavljam da bi se moglo desiti je priliv stanovništva na Balkan primarno sa istoka. Taj proces se već u određenoj mjeri već dešava. Bosna ima takva prirodna bogatstva kao malo koja zemlja u svjetu pa i Evropi i na duže staze nemoguće je da ovaj prostor ostane prazan. Kada Bošnjaci budu dolazili na odmor u BiH moglo bi se vrlo lako desiti da ga uslužuje konobar iz Bangladeša. :D
User avatar
Didier
Posts: 2166
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1868 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

anelsol wrote: 10/12/2022 10:34 Balkan se u dobroj mjeri ispraznio. Otišao je ko je mislio ići. Naravno taj proces još traje, ali intezitet će biti slabiji nego što je do sada bio. Zato kažem, rat u Ukrajini im je došao kao dar sa neba. U Evropu sada bježe Ukrajinci a i Rusi.

Ono što ja pretpostavljam da bi se moglo desiti je priliv stanovništva na Balkan primarno sa istoka. Taj proces se već u određenoj mjeri već dešava. Bosna ima takva prirodna bogatstva kao malo koja zemlja u svjetu pa i Evropi i na duže staze nemoguće je da ovaj prostor ostane prazan. Kada Bošnjaci budu dolazili na odmor u BiH moglo bi se vrlo lako desiti da ga uslužuje konobar iz Bangladeša. :D
To će se sigurno i desiti, i već se dešava. Eno Hrvatska je puna Nepalaca i Turaka, čak ni u Dubrovniku nema ko da radi, a tamo su relativno dobre plate. Neki dan sam bio u hotelu Rixos, samo sam s recepcijom progovorio na našem jeziku, dalje niko više nije znao.

A ratovi im svako malo padnu s neba. Kad je Angela Merkel primila Sirijce, sve su to bili mahom obrazovani ljudi, koji su odmah krenuli raditi, i to većinom na nižim poslovima nego što im diplome govore. Nisu budale da im zatvore vrata.

Sa mnom je u Hagu radio tip iz Iraka koji je pilot. Zaposlio se u našoj kafeteriji. Kad mi je pričao da mu licenca ne vrijedi u Evropskoj uniji, umalo nisam počeo plakati od tuge.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65588
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1869 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

To je to. Ovi nasi sto misle da su Svabe misle da ovdje imaju milioni ljudi koji misle doci, ali nema.

Jedino se ne slazem za istocnjake. Oni ce ovdje dolaziti samo kao u tranzitnu tacku. Pun kurac drzava sa prirodnim bogatstvima jacim od BiH odakle svi bjeze.
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#1870 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by anelsol »

Didier wrote: 10/12/2022 10:38
anelsol wrote: 10/12/2022 10:34 Balkan se u dobroj mjeri ispraznio. Otišao je ko je mislio ići. Naravno taj proces još traje, ali intezitet će biti slabiji nego što je do sada bio. Zato kažem, rat u Ukrajini im je došao kao dar sa neba. U Evropu sada bježe Ukrajinci a i Rusi.

Ono što ja pretpostavljam da bi se moglo desiti je priliv stanovništva na Balkan primarno sa istoka. Taj proces se već u određenoj mjeri već dešava. Bosna ima takva prirodna bogatstva kao malo koja zemlja u svjetu pa i Evropi i na duže staze nemoguće je da ovaj prostor ostane prazan. Kada Bošnjaci budu dolazili na odmor u BiH moglo bi se vrlo lako desiti da ga uslužuje konobar iz Bangladeša. :D
To će se sigurno i desiti, i već se dešava. Eno Hrvatska je puna Nepalaca i Turaka, čak ni u Dubrovniku nema ko da radi, a tamo su relativno dobre plate. Neki dan sam bio u hotelu Rixos, samo sam s recepcijom progovorio na našem jeziku, dalje niko više nije znao.

A ratovi im svako malo padnu s neba. Kad je Angela Merkel primila Sirijce, sve su to bili mahom obrazovani ljudi, koji su odmah krenuli raditi, i to većinom na nižim poslovima nego što im diplome govore. Nisu budale da im zatvore vrata.

Sa mnom je u Hagu radio tip iz Iraka koji je pilot. Zaposlio se u našoj kafeteriji. Kad mi je pričao da mu licenca ne vrijedi u Evropskoj uniji, umalo nisam počeo plakati od tuge.
I ja sam primjetio, konkretno u Mostaru da se došao određeni broj Turaka koji uglavnom rade kao građevinci kod lokalnih firmi i iskreno to mi nije jasno. Turska je po svim parametrima uređenija i razvijenija od BiH, pa ne razumijem razloge. Razumikem da i tamo ima zabiti gdje se lošije živi, ali da im se porrd Turske isplati doći i raditi ovdje ne razumijem.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#1871 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Haris.ba »

_BataZiv_0809 wrote: 10/12/2022 10:42 To je to. Ovi nasi sto misle da su Svabe misle da ovdje imaju milioni ljudi koji misle doci, ali nema.

Jedino se ne slazem za istocnjake. Oni ce ovdje dolaziti samo kao u tranzitnu tacku. Pun kurac drzava sa prirodnim bogatstvima jacim od BiH odakle svi bjeze.
Ovdje je samo jeftinije. Ako usporedis sa oni afganistanskim golim brdima, bangladeskim zivotom na vodi i vlazi - mi onda jesmo bingo.
anelsol wrote: 10/12/2022 10:45

I ja sam primjetio, konkretno u Mostaru da se došao određeni broj Turaka koji uglavnom rade kao građevinci kod lokalnih firmi i iskreno to mi nije jasno. Turska je po svim parametrima uređenija i razvijenija od BiH, pa ne razumijem razloge. Razumikem da i tamo ima zabiti gdje se lošije živi, ali da im se porrd Turske isplati doći i raditi ovdje ne razumijem.
Male su plate u Turskoj. Plus sada inflacija. To sto vani zarade ne propadne ko u Turskoj.
User avatar
Didier
Posts: 2166
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1872 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

anelsol wrote: 10/12/2022 10:45
I ja sam primjetio, konkretno u Mostaru da se došao određeni broj Turaka koji uglavnom rade kao građevinci kod lokalnih firmi i iskreno to mi nije jasno. Turska je po svim parametrima uređenija i razvijenija od BiH, pa ne razumijem razloge. Razumikem da i tamo ima zabiti gdje se lošije živi, ali da im se porrd Turske isplati doći i raditi ovdje ne razumijem.
Ma to ti ova SDA bagra priča kako je Turska uređena, zajedno s Erdoganom. Ne d'o ti Bog živjeti tamo, rade od jutra do sutra, za crkavicu. Država uze Boga oca za oružje i slična sranja.

Najgora zemlja za život.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65588
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1873 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Turska je ba ogromna zemlja. To sto Boslje znaju samo za Istanbul, Antaliju i Bodrum, to je drugo.
PM72
Posts: 17629
Joined: 30/04/2012 16:54

#1874 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PM72 »

_BataZiv_0809 wrote: 10/12/2022 11:13 Turska je ba ogromna zemlja. To sto Boslje znaju samo za Istanbul, Antaliju i Bodrum, to je drugo.
Niko ne spori da je ogromna ali je dobra samo za provest dio godišnjeg odmora.Za živjet i radit-jok.Ti kao bošnjo bi morao i prezime promjenit.
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#1875 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by anelsol »

Didier wrote: 10/12/2022 11:11
anelsol wrote: 10/12/2022 10:45
I ja sam primjetio, konkretno u Mostaru da se došao određeni broj Turaka koji uglavnom rade kao građevinci kod lokalnih firmi i iskreno to mi nije jasno. Turska je po svim parametrima uređenija i razvijenija od BiH, pa ne razumijem razloge. Razumikem da i tamo ima zabiti gdje se lošije živi, ali da im se porrd Turske isplati doći i raditi ovdje ne razumijem.
Ma to ti ova SDA bagra priča kako je Turska uređena, zajedno s Erdoganom. Ne d'o ti Bog živjeti tamo, rade od jutra do sutra, za crkavicu. Država uze Boga oca za oružje i slična sranja.

Najgora zemlja za život.
Primjetio sam da nemaju radnog vremena, bar u Stambolu gdje sam bio. Ostatak, da budem iskren, nisam obilazio.
Post Reply