Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
izvrsni direktor
Posts: 9377
Joined: 20/12/2018 16:11

#17926 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Athlon64 wrote: 29/03/2024 00:48 Ma sve OK, samo kažem jbg ja da odem tamo, morao bih plaćati stan (za kojeg čujem da je normalno plaćati 1000€) ovdje nemam taj trošak, morao bih plaćati vrtić, ovdje nemam ni taj trošak. OK; imaju ti dječiji doplatci, ali mislim da ne pokrivaju trošak vrtića.

Onda ovi mi se žale moji da ne mogu naći pedijatra? Ne znam da li je to istina.
Ja svoju pedijatricu (a i sve ostale doktore koji mi trebaju) imam na viberu. Ako je stvarno tako, onda ja imam jednu veliku blagodat.

Ima tu dosta pluseva i minusa svakako.

Da bih održao isti standard života, morali bi i ja i žena zarađivati nadprosječno. Dakle morali bi imati jako dobro znanje njemačkog (koje nemamo) i na poslove u strukama bi mogli zaboraviti. Dakle morali bi uložiti barem 5 godina života i rada i truda da dođemo na ovo što sad imamo. Jbg za 5 godina prođe mladost posve. Usput roditelji stare i moji i njeni.

Onda imam hobije koje vjerovatno tamo ne bih mogao uživati kao ovdje. Itd.

Tako da ja stvarno ne vidim svrhu, možda nekad da sam s 20 otišao, pa hajd, ali sad kao ostvaren u svakom smislu da se starta ispod nule, nema smisla.
Dobro i normalno razmisljanje :thumbup:
Neko ko ima porodicu, izgradjen zivot i karijeru ne odlazi u inostranstvo da pocinje od nule. Otici ces samo u slucaju da imas tamo posao istog nivoa i primanja od starta takva da ti kvalitet zivota ne opada.
izvrsni direktor
Posts: 9377
Joined: 20/12/2018 16:11

#17927 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

izvrsni direktor wrote: 28/03/2024 21:41
n+1 wrote: 28/03/2024 21:34 Moguće je najnormalnije, samo što košta u poređenju sa brokerskim provizijama u US ili Evropi.
Preko kojeg online brokera moze?
Ja jos uvijek cekam odgovor. Ozbiljno pitam
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#17928 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

konami666 wrote: 29/03/2024 07:13 Treba gledati dugoročno, mislim da to većina ovdje zaboravlja. Kako će biti prvih 5 godina provedenih u inostranstvu VS tih 5 godina provedenih u Bosni. Pa onda opet kako će biti idućih 10, 20, 30 godina.
Na početku prednost ima ostanak u BiH, ja bi rekao prvih par godina jer u Bosni imas poznanstva i znaš kako stvari funkcionisu. Govorim o onima sa visokim obrazovanjem. Onda, kada se gleda na duže staze, BiH jednostavno ne može da ponudi ono sto zapad nudi sto se tiče poslovnih mogućnosti, napredovanja i edukacije na poslu, primanja koja nakon X godina krenu da rastu eksponencijalno te sigurnosti na poslu, penzioni i zdravstvenog sistema. I eto kao sto neko spomenu, da moraš platiti vrtić i stan, prosječan par mora da uradi i u Bosni. Pitanje je koliko % ti to uzima od Plate i koliko ti na kraju ostane. Recimo, vrtić u većini europe je ako ne besplatan, onda je cijena minimalna. Ono sto je najveći izdatak je stambeni kredit, tj.povrat istog plus kamata. U zadnje vrijeme je kamata otišla gore ali opet ako možeš ustediti pored toga, sve je ok.
Jedino sto je bitno je kad ides i zasto ides. Kad si mladji sve je lakse naravno. Ako ides zbog love onda je kalkulacija bitna. Ako ides jer ne zelis da zivis u bosni onda nista nije bitno

Ako je do para, debilna je prica bez poredjenja troskova
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#17929 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

izvrsni direktor wrote: 29/03/2024 09:08
izvrsni direktor wrote: 28/03/2024 21:41
n+1 wrote: 28/03/2024 21:34 Moguće je najnormalnije, samo što košta u poređenju sa brokerskim provizijama u US ili Evropi.
Preko kojeg online brokera moze?
Ja jos uvijek cekam odgovor. Ozbiljno pitam
Ni jednog
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#17930 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ajatolah_ »

Bodkin wrote: 29/03/2024 09:19
izvrsni direktor wrote: 29/03/2024 09:08
izvrsni direktor wrote: 28/03/2024 21:41

Preko kojeg online brokera moze?
Ja jos uvijek cekam odgovor. Ozbiljno pitam
Ni jednog
Funkcioniše preko Raiffeisena bez problema. Nalog možeš poslati mailom. Nije valjda neka drama što copy pasteaš ISIN i pritisneš send umjesto dugmeta u aplikaciji.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#17931 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

Ajatolah_ wrote: 29/03/2024 09:24
Bodkin wrote: 29/03/2024 09:19
izvrsni direktor wrote: 29/03/2024 09:08

Ja jos uvijek cekam odgovor. Ozbiljno pitam
Ni jednog
Funkcioniše preko Raiffeisena bez problema. Nalog možeš poslati mailom. Nije valjda neka drama što copy pasteaš ISIN i pritisneš send umjesto dugmeta u aplikaciji.
To je koliko znam jedina banka preko kojeg mozes. Apsolutni monopol. A i pitanje je bilo online broker. A o naknadama da ne pricam
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#17932 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Nije pitanje bilo online broker, nego je pitanje bilo da li se iz BiH može investirati na strana tržišta.

Kada ste ispravljeni, onda je počelo pomjeranje stativa i priča o online brokeru.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#17933 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Athlon64 wrote: 29/03/2024 00:48 Tako da ja stvarno ne vidim svrhu, možda nekad da sam s 20 otišao, pa hajd, ali sad kao ostvaren u svakom smislu da se starta ispod nule, nema smisla.
Svi razumniji forumasi su vise puta ponovili na temi - nije isto otici sa minimalca u BiH i otici ako si se vec ostvario u nekoj karijeri.

Naravno da se na prvu ne isplati bilo kome ko ima solidna primanja u BiH.
Dugorocno gledano mozda da, ali onda treba proci X godina dok stvari ne dodju na svoje.

S druge strane, ljudima sa prosjecnim il ispodprosjecnim primanjima se isplati odmah ili jako brzo, pogotovo ako nemaju djecu.

Sve ovo dabome iskljucivo gledajuci sa strane finansija. A, kako smo rekli mnogo puta, ljudi koji imaju OK finansije u BiH ne idu da bi eto stedili 300 eura vise mjesecno, vec zbog milion drugih razloga gdje svako ima svoje.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#17934 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Athlon64 »

Dope_Man wrote: 29/03/2024 10:28
Athlon64 wrote: 29/03/2024 00:48 Tako da ja stvarno ne vidim svrhu, možda nekad da sam s 20 otišao, pa hajd, ali sad kao ostvaren u svakom smislu da se starta ispod nule, nema smisla.
Svi razumniji forumasi su vise puta ponovili na temi - nije isto otici sa minimalca u BiH i otici ako si se vec ostvario u nekoj karijeri.

Naravno da se na prvu ne isplati bilo kome ko ima solidna primanja u BiH.
Dugorocno gledano mozda da, ali onda treba proci X godina dok stvari ne dodju na svoje.

S druge strane, ljudima sa prosjecnim il ispodprosjecnim primanjima se isplati odmah ili jako brzo, pogotovo ako nemaju djecu.

Sve ovo dabome iskljucivo gledajuci sa strane finansija. A, kako smo rekli mnogo puta, ljudi koji imaju OK finansije u BiH ne idu da bi eto stedili 300 eura vise mjesecno, vec zbog milion drugih razloga gdje svako ima svoje.
Pa o tim stvarima drugim ja i govorim, kukaju npr kako ne mogu pronaći pedijatra i da neće niko da ih primi, ako je tako, onda ja imam mnogo veći razlog da ostanem - jer pedijatra imam u svaka doba na viberu. Da li to mogu imati tamo gdje odem?

Meni je zdravstvena zaštita mog djeteta najbitnija, a ne da moram moliti negdje nekog da ga primi i pogleda.

I mnogo sličnih stvari. Ja sam se šokirao kad su mi rekli da pedijatar neće da prima djecu.
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#17935 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Može iz Bosne sve al malo sutra. Može sve jer u današnjem svijetu se može sve.... To što košta para, živaca i života to mazohistima ne smeta.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#17936 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

Athlon64 wrote: 29/03/2024 11:18
Dope_Man wrote: 29/03/2024 10:28
Athlon64 wrote: 29/03/2024 00:48 Tako da ja stvarno ne vidim svrhu, možda nekad da sam s 20 otišao, pa hajd, ali sad kao ostvaren u svakom smislu da se starta ispod nule, nema smisla.
Svi razumniji forumasi su vise puta ponovili na temi - nije isto otici sa minimalca u BiH i otici ako si se vec ostvario u nekoj karijeri.

Naravno da se na prvu ne isplati bilo kome ko ima solidna primanja u BiH.
Dugorocno gledano mozda da, ali onda treba proci X godina dok stvari ne dodju na svoje.

S druge strane, ljudima sa prosjecnim il ispodprosjecnim primanjima se isplati odmah ili jako brzo, pogotovo ako nemaju djecu.

Sve ovo dabome iskljucivo gledajuci sa strane finansija. A, kako smo rekli mnogo puta, ljudi koji imaju OK finansije u BiH ne idu da bi eto stedili 300 eura vise mjesecno, vec zbog milion drugih razloga gdje svako ima svoje.
Pa o tim stvarima drugim ja i govorim, kukaju npr kako ne mogu pronaći pedijatra i da neće niko da ih primi, ako je tako, onda ja imam mnogo veći razlog da ostanem - jer pedijatra imam u svaka doba na viberu. Da li to mogu imati tamo gdje odem?

Meni je zdravstvena zaštita mog djeteta najbitnija, a ne da moram moliti negdje nekog da ga primi i pogleda.

I mnogo sličnih stvari. Ja sam se šokirao kad su mi rekli da pedijatar neće da prima djecu.
Tebi je dobro dole. Zasto bi isao? Imati pedijatra na viberu u svako doba nije normalno nigdje na svijetu. Ako ti je to najbitnije, naravno da neces nigdje ici
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10619
Joined: 10/03/2022 22:16

#17937 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

Nema niđe vakog rahatluka :bih:
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#17938 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Athlon64 »

Bodkin wrote: 29/03/2024 11:22 Tebi je dobro dole. Zasto bi isao? Imati pedijatra na viberu u svako doba nije normalno nigdje na svijetu. Ako ti je to najbitnije, naravno da neces nigdje ici
Pedijatar je privatnik, nije u državnoj službi.

Zašto to ne bi bilo normalno u 21. stoljeću imati?
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#17939 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

EFD22 wrote: 29/03/2024 11:22 Nema niđe vakog rahatluka :bih:
Vala ima definitivno, vjerujem da je u americi jos veci rahatluk. Doduse ja ne bi imao nista protiv ni australije.
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#17940 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

Athlon64 wrote: 29/03/2024 11:24
Bodkin wrote: 29/03/2024 11:22 Tebi je dobro dole. Zasto bi isao? Imati pedijatra na viberu u svako doba nije normalno nigdje na svijetu. Ako ti je to najbitnije, naravno da neces nigdje ici
Pedijatar je privatnik, nije u državnoj službi.

Zašto to ne bi bilo normalno u 21. stoljeću imati?
Malo previse medis situaicju u RL, odakle si tacno?
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#17941 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

Athlon64 wrote: 28/03/2024 16:46
konami666 wrote: 28/03/2024 06:39
Athlon64 wrote: 27/03/2024 21:09 Mene najviše fasciniraju ovi što govore o 2 plate i dodatnom poslu i kolektivnom smještaju, pa kralju moj, da si tako u BIH razmišljao i živio i radio ne bi ti trebala Švabija i Gastarbajter i Aerodrom Minhen.

Ja evo ne poznajem bračni par u BiH da izlazi ispod 3000KM, nekad je 1,5-1,5 nekad 2-1. Ali to su jelde dvije plate.
To nije neka suma ako se uzme u obzir da potrošačka korpa za jednu prosječnu obitelj od 3/4 člana iznosi 2000km.
Ja mislim da za onako ok zivot u Bosni za jednu porodicu je potrebno minimalno 5000km
Na što izađe rasprava dok sam bio na poslu. :-)

Da je neka cifra i nije slažem se, ali nije ni da se oskudjeva. Nego ja sam poentirao ovo što odmah spominju 2 plate, dodatni posao, dodatke...

Evo ja i žena u Bosni izađemo zajedno 4000KM, jedno dijete, bez kredita, bez dodatnog posla, ja radim 8h i svaku drugu subotu, žena radi u školi, dakle 5h pon-petak, jednu platu trošimo, onu drugu (doduše nešto manju od prve) - ostavljamo cijelu sa strane i ne dižemo je.
Znaci dijete ne ide u vrtic nemas stambeni kredit, dakle zivis u kuci sa starcima?
Tako nasem svijetu moze biti i 1500.
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#17942 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

Sta je bolje u razvoju djeteta vrtic, ili ostati kod kuce sa nanama i bakama?
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#17943 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

Athlon64 wrote: 29/03/2024 11:24
Bodkin wrote: 29/03/2024 11:22 Tebi je dobro dole. Zasto bi isao? Imati pedijatra na viberu u svako doba nije normalno nigdje na svijetu. Ako ti je to najbitnije, naravno da neces nigdje ici
Pedijatar je privatnik, nije u državnoj službi.

Zašto to ne bi bilo normalno u 21. stoljeću imati?
Meni nije. Nema niko ni mene na viberu da me zove u svako doba sa kim poslovno saradjujem. Kako rekoh, ako ti je to najbitnije, ti i ne trebas razmisljati o odlasku
Karikaturist
Posts: 3832
Joined: 20/12/2020 10:03

#17944 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Karikaturist »

sumirprimus wrote: 29/03/2024 11:34 Sta je bolje u razvoju djeteta vrtic, ili ostati kod kuce sa nanama i bakama?
Ja bi iipak glasao za trecu opciju - registrovati ga na forum.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#17945 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Athlon64 wrote: 29/03/2024 11:18
Dope_Man wrote: 29/03/2024 10:28
Athlon64 wrote: 29/03/2024 00:48 Tako da ja stvarno ne vidim svrhu, možda nekad da sam s 20 otišao, pa hajd, ali sad kao ostvaren u svakom smislu da se starta ispod nule, nema smisla.
Svi razumniji forumasi su vise puta ponovili na temi - nije isto otici sa minimalca u BiH i otici ako si se vec ostvario u nekoj karijeri.

Naravno da se na prvu ne isplati bilo kome ko ima solidna primanja u BiH.
Dugorocno gledano mozda da, ali onda treba proci X godina dok stvari ne dodju na svoje.

S druge strane, ljudima sa prosjecnim il ispodprosjecnim primanjima se isplati odmah ili jako brzo, pogotovo ako nemaju djecu.

Sve ovo dabome iskljucivo gledajuci sa strane finansija. A, kako smo rekli mnogo puta, ljudi koji imaju OK finansije u BiH ne idu da bi eto stedili 300 eura vise mjesecno, vec zbog milion drugih razloga gdje svako ima svoje.
Pa o tim stvarima drugim ja i govorim, kukaju npr kako ne mogu pronaći pedijatra i da neće niko da ih primi, ako je tako, onda ja imam mnogo veći razlog da ostanem - jer pedijatra imam u svaka doba na viberu. Da li to mogu imati tamo gdje odem?

Meni je zdravstvena zaštita mog djeteta najbitnija, a ne da moram moliti negdje nekog da ga primi i pogleda.

I mnogo sličnih stvari. Ja sam se šokirao kad su mi rekli da pedijatar neće da prima djecu.
To su vec individualna iskustva pa ne mogu reci da jeste ili nije tako u globalu. I ja sam imao u BiH majstora za auto koji bi mi u 2 ujutro ustao ako treba da pogleda i dao svoje auto da vozim kuci i koristim dok moj ne sredi. Al to je bio splet srece i okolnosti da se upoznamo i razvijemo takav odnos. Mozda bih i ovdje takvog mogao igrom slucaja upoznati, a mozda nikad necu. Jedan prijatelj ovdje ima takvog jer su se upoznali kroz posao, dakle nije nemoguce al treba da se desi splet okolonosti.

Ja mogu samo iz iskustva reci da nismo imali nikakav problem naci ginekologa za vodjenje trudnoce, da je iskustvo u bolnici bilo fenomenalno u poredjenju sa onim sto su iskusili bliski prijatelji u Sarajevu, i da nije bio problem naci pedijatra. Al to je moje iskustvo, u gradu gdje zivim. Mozda u nekom drugom gradu/regiji/drzavi to jeste problem, pa ti ljudi kukaju, al meni nije bio. Isto tako ni u BiH nije svejedno da li su u Sarajevu, Jajcu ili Glamocu za neke stvari.

Opet ponavljam, nije svima isto. Ti imas sredjen sitem, karijeru itd.. i naravno da ti, u hipotetickom scenariju odlaska, gubis dosta toga. Odmah u startu tvoj krug ljudi se gubi, a to zahtjeva dosta vremena da se ponovo izgradi. Al ti si izuzetak, i za tebe ocito i nije razmisljane o odlasku. Al vecina ljudi nema doktora, mehanicara i slicne kojima se moze javiti bilo kad. Ti ljudi ne gube te pogodnosti jer ih nisu ni imali.
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#17946 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

Karikaturist wrote: 29/03/2024 11:36
sumirprimus wrote: 29/03/2024 11:34 Sta je bolje u razvoju djeteta vrtic, ili ostati kod kuce sa nanama i bakama?
Ja bi iipak glasao za trecu opciju - registrovati ga na forum.
meeh, gubi se poenta. Ovo gore napisano je odlika nasih manjih sredina, svako svakog licno zna i svak sebi svasta dopusti, i onda to ubraja u pozitivne stvari i pluseve u odnosu na samostalan zivot vANI, u stvari nasi ljudi nisu sposbni da zive samostalno, ni ovde a kamoli vani. Istina boli, al je tako. Cast izuzecima i borcima u zivotu.
izvrsni direktor
Posts: 9377
Joined: 20/12/2018 16:11

#17947 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

sumirprimus wrote: 29/03/2024 11:34 Sta je bolje u razvoju djeteta vrtic, ili ostati kod kuce sa nanama i bakama?
Sa nanama kafe ispijati i gledat serije, nema bolje odgoja a ni obrazovanja za djecu. Ako djeca ne slusaju, onda im se prijeti slanjem u vrtic kako bi se prepali i smirili
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#17948 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

izvrsni direktor wrote: 29/03/2024 11:41
sumirprimus wrote: 29/03/2024 11:34 Sta je bolje u razvoju djeteta vrtic, ili ostati kod kuce sa nanama i bakama?
Sa nanama kafe ispijati i gledat serije, nema bolje odgoja a ni obrazovanja za djecu. Ako djeca ne slusaju, onda im se prijeti slanjem u vrtic kako bi se prepali i smirili
mislim da je to plus za ostat.
aston_martin
Posts: 457
Joined: 26/09/2020 18:41

#17949 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by aston_martin »

Dope_Man wrote: 29/03/2024 11:38
Athlon64 wrote: 29/03/2024 11:18
Dope_Man wrote: 29/03/2024 10:28

Svi razumniji forumasi su vise puta ponovili na temi - nije isto otici sa minimalca u BiH i otici ako si se vec ostvario u nekoj karijeri.

Naravno da se na prvu ne isplati bilo kome ko ima solidna primanja u BiH.
Dugorocno gledano mozda da, ali onda treba proci X godina dok stvari ne dodju na svoje.

S druge strane, ljudima sa prosjecnim il ispodprosjecnim primanjima se isplati odmah ili jako brzo, pogotovo ako nemaju djecu.

Sve ovo dabome iskljucivo gledajuci sa strane finansija. A, kako smo rekli mnogo puta, ljudi koji imaju OK finansije u BiH ne idu da bi eto stedili 300 eura vise mjesecno, vec zbog milion drugih razloga gdje svako ima svoje.
Pa o tim stvarima drugim ja i govorim, kukaju npr kako ne mogu pronaći pedijatra i da neće niko da ih primi, ako je tako, onda ja imam mnogo veći razlog da ostanem - jer pedijatra imam u svaka doba na viberu. Da li to mogu imati tamo gdje odem?

Meni je zdravstvena zaštita mog djeteta najbitnija, a ne da moram moliti negdje nekog da ga primi i pogleda.

I mnogo sličnih stvari. Ja sam se šokirao kad su mi rekli da pedijatar neće da prima djecu.
To su vec individualna iskustva pa ne mogu reci da jeste ili nije tako u globalu. I ja sam imao u BiH majstora za auto koji bi mi u 2 ujutro ustao ako treba da pogleda i dao svoje auto da vozim kuci i koristim dok moj ne sredi. Al to je bio splet srece i okolnosti da se upoznamo i razvijemo takav odnos. Mozda bih i ovdje takvog mogao igrom slucaja upoznati, a mozda nikad necu. Jedan prijatelj ovdje ima takvog jer su se upoznali kroz posao, dakle nije nemoguce al treba da se desi splet okolonosti.
A šta s onima što kažu da ne mogu naći majstora (električara, vodoinstalatera) po 8 mjeseci? Mislim da je takvih ipak više.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45296
Joined: 29/12/2005 01:20

#17950 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

aston_martin wrote: 29/03/2024 15:45
Dope_Man wrote: 29/03/2024 11:38
Athlon64 wrote: 29/03/2024 11:18

Pa o tim stvarima drugim ja i govorim, kukaju npr kako ne mogu pronaći pedijatra i da neće niko da ih primi, ako je tako, onda ja imam mnogo veći razlog da ostanem - jer pedijatra imam u svaka doba na viberu. Da li to mogu imati tamo gdje odem?

Meni je zdravstvena zaštita mog djeteta najbitnija, a ne da moram moliti negdje nekog da ga primi i pogleda.

I mnogo sličnih stvari. Ja sam se šokirao kad su mi rekli da pedijatar neće da prima djecu.
To su vec individualna iskustva pa ne mogu reci da jeste ili nije tako u globalu. I ja sam imao u BiH majstora za auto koji bi mi u 2 ujutro ustao ako treba da pogleda i dao svoje auto da vozim kuci i koristim dok moj ne sredi. Al to je bio splet srece i okolnosti da se upoznamo i razvijemo takav odnos. Mozda bih i ovdje takvog mogao igrom slucaja upoznati, a mozda nikad necu. Jedan prijatelj ovdje ima takvog jer su se upoznali kroz posao, dakle nije nemoguce al treba da se desi splet okolonosti.
A šta s onima što kažu da ne mogu naći majstora (električara, vodoinstalatera) po 8 mjeseci? Mislim da je takvih ipak više.
:shock: :?

Gdje je to slucaj?

Cuj 8 mjeseci? Pa nije hirurg jbt.
Post Reply