Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#1701 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Didier wrote: 09/12/2022 00:10
skafiskafsnjak wrote: 09/12/2022 00:09

Izvini molim te , jel to se trebam svega odreci i prestati dolaziti u BiH ?
Na forumu sam veoma dugo i vecina tih postova je dok sam dole zivio. Pogresan ti je zakljucak. A realno, sto bismo rekli nidje vezze :lol:
Super...

A čime se baviš?
Sta je super?
Ne mogu ti reci, tajna je :lol:
Fizicki je teze nego u BiH sto sam radio ali sam rahatniji da ti ne mogu opisati. A promjenice se brzo i posao :run:
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1702 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

skafiskafsnjak wrote: 09/12/2022 00:12
Didier wrote: 09/12/2022 00:10

Super...

A čime se baviš?
Sta je super?
Ne mogu ti reci, tajna je :lol:
Fizicki je teze nego u BiH sto sam radio ali sam rahatniji da ti ne mogu opisati. A promjenice se brzo i posao :run:
Znači, jezik ti nije ni potreban previše. To sam i pretpostavio.

Ja sam na holandskom i engleskom pisao tekstove po čitav dan, a s kolegama komunicirao na francuskom jer sam živio u Briselu. Francuski nikad nisam dovoljno dobro savladao, na holandskom griješim, ali ne previše. Radio sam uredski posao gdje je jezik vrlo bitan. Probaj, pa ćeš vidjeti je li isto na svom ili stranom jeziku. Nijedan od tih stranih mi nije maternji, došao sam u Belgiju 2011. godine, i zadržao se devet godina na relaciji Brisel - Hag - Sarajevo. Sada sam najviše u Sarajevu, i imam repove u obje zemlje na sjeveru, i radim privatno, potpuno sam, i to posao za koji se nikad nisam školovao. I super mi je. Ne bih ponovo radio tamo za nekoga.

Eh sad, nije svako za privatnike, samo hoću da ti kažem da nije isto raditi na njemačkom, holandskom, francuskom ako radiš kao prehrambeni inženjer, ili ako si marketing stručnjak. U ovom drugom ne smiješ griješiti, a kao inženjer i smiješ. I kao guzoperač takođe smiješ.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#1703 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Jezik je potreban, ali svakako ne na nivou pisanja tekstova. Ali moras sefa razumiti kada neshto kaze, logicno.

Pa ti rece da si znao jezik?
A sad kazes Francuski nikad nisi dobro savladao, a na holandskom grijesis.

Jedan nisi dobro savladao, na drugom grijesis. Kao sto rekoh, zato te cijedio.
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1704 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

skafiskafsnjak wrote: 09/12/2022 00:26 Jezik je potreban, ali svakako ne na nivou pisanja tekstova. Ali moras sefa razumiti kada neshto kaze, logicno.

Pa ti rece da si znao jezik?
A sad kazes Francuski nikad nisi dobro savladao, a na holandskom grijesis.

Jedan nisi dobro savladao, na drugom grijesis. Kao sto rekoh, zato te cijedio.
Joj frajera, jedno je šefa razumjeti na poslu na kojem radiš fizički, a drugo je napisati pet stranica dnevno svaki dan.

Većinom sam radio na engleskom, holandski sam jedini u firmi znao, i zato je na mene i to spadalo. Francuski sam pričao bez problema, ali ne bih mogao raditi na tom jeziku. Dakle, sva tri znam vjerovatno na boljem nivou nego što je tebi potrebno. Sad kontaš?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#1705 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Didier wrote: 09/12/2022 00:31
skafiskafsnjak wrote: 09/12/2022 00:26 Jezik je potreban, ali svakako ne na nivou pisanja tekstova. Ali moras sefa razumiti kada neshto kaze, logicno.

Pa ti rece da si znao jezik?
A sad kazes Francuski nikad nisi dobro savladao, a na holandskom grijesis.

Jedan nisi dobro savladao, na drugom grijesis. Kao sto rekoh, zato te cijedio.
Joj frajera, jedno je šefa razumjeti na poslu na kojem radiš fizički, a drugo je napisati pet stranica dnevno svaki dan.

Većinom sam radio na engleskom, holandski sam jedini u firmi znao, i zato je na mene i to spadalo. Francuski sam pričao bez problema, ali ne bih mogao raditi na tom jeziku. Dakle, sva tri znam vjerovatno na boljem nivou nego što je tebi potrebno. Sad kontaš?
Nebitan sam ja.
Ti si rekao da te strani jezik "cijedi" ili ti otezava 20-30%. Tvrdim da nije tako ako ga znas kako treba. A ti ne znas dovoljno za ono u sta si se upustio tj sta si radio. Kontas ti sad?

Moja zena tecno i bez akcenta prica njemacki i bas nikakvih problema nema. A radi kao zamjenik direktora. Znaci ima pisanja, a i odgovornosti. Nikada u zivotu se nije pozalila na jezik.
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1706 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

skafiskafsnjak wrote: 09/12/2022 00:38 Nebitan sam ja.
Ti si rekao da te strani jezik "cijedi" ili ti otezava 20-30%. Tvrdim da nije tako ako ga znas kako treba. A ti ne znas dovoljno za ono u sta si se upustio tj sta si radio. Kontas ti sad?

Moja zena tecno i bez akcenta prica njemacki i bas nikakvih problema nema. A radi kao zamjenik direktora. Znaci ima pisanja, a i odgovornosti. Nikada u zivotu se nije pozalila na jezik.
Tvojoj ženi je onda njemački maternji. To nije isto.

A bitan si ti, jer misliš da znaš, a nemaš pojma, radiš na gradilištu ili nešto slično, ali bi raspravljao o jeziku :D . Ali eto, ja ti želim da dođeš do uredskog posla, pa ćeš vidjeti, mada i tu ima poslova gdje je jezik manje bitan. Arhitekti recimo mogu griješiti koliko god žele, bitno je da nacrtaju kako treba.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#1707 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Didier wrote: 09/12/2022 00:39
skafiskafsnjak wrote: 09/12/2022 00:38 Nebitan sam ja.
Ti si rekao da te strani jezik "cijedi" ili ti otezava 20-30%. Tvrdim da nije tako ako ga znas kako treba. A ti ne znas dovoljno za ono u sta si se upustio tj sta si radio. Kontas ti sad?

Moja zena tecno i bez akcenta prica njemacki i bas nikakvih problema nema. A radi kao zamjenik direktora. Znaci ima pisanja, a i odgovornosti. Nikada u zivotu se nije pozalila na jezik.
Tvojoj ženi je onda njemački maternji. To nije isto.

A bitan si ti, jer misliš da znaš, a nemaš pojma, radiš na gradilištu ili nešto slično, ali bi raspravljao o jeziku :D . Ali eto, ja ti želim da dođeš do uredskog posla, pa ćeš vidjeti, mada i tu ima poslova gdje je jezik manje bitan. Arhitekti recimo mogu griješiti koliko god žele, bitno je da nacrtaju kako treba.
Nije joj maternji, odakle ti to?

Znaci, ako neko radi na bausteli, automatski je glup i nekompetentan? E zakljucujes svaka ti dala :skoljka:

Imam diplomu koju trenutno "prevodim" ali jos nisam pokusao raditi u tome jer cekam da naucim jezik dovoljno. Da me jezik ne cijedi 20% :lol:
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#1708 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Ne znam što vam je teško shvatiti da ima ljudi koji ne idu zbog para već svega ostalog. U IT branši se u BiH zarađuje skoro isto u apsolutnim iznosima kao u Njemačkoj za seniore pa ipak ljudi odoše.

Jezik manje-više, engleski je i ne umara toliko, valjda jer ga ljudi govore vrlo dobro a i u struci i da hoćeš ne možeš drugi koristiti. Koriste ga i Švabe i Bosanci.
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1709 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

skafiskafsnjak wrote: 09/12/2022 00:41
Didier wrote: 09/12/2022 00:39

Tvojoj ženi je onda njemački maternji. To nije isto.

A bitan si ti, jer misliš da znaš, a nemaš pojma, radiš na gradilištu ili nešto slično, ali bi raspravljao o jeziku :D . Ali eto, ja ti želim da dođeš do uredskog posla, pa ćeš vidjeti, mada i tu ima poslova gdje je jezik manje bitan. Arhitekti recimo mogu griješiti koliko god žele, bitno je da nacrtaju kako treba.
Nije joj maternji, odakle ti to?

Znaci, ako neko radi na bausteli, automatski je glup i nekompetentan? E zakljucujes svaka ti dala :skoljka:

Imam diplomu koju trenutno "prevodim" ali jos nisam pokusao raditi u tome jer cekam da naucim jezik dovoljno. Da me jezik ne cijedi 20% :lol:
Ako priča bez akcenta, onda joj mora biti maternji. Nemoguće je naučiti bez akcenta u ovim godinama, osim ako si možda oženio Muhameda Mešića. Pusti šuplju ba, hajde fino pričamo.

Nisam rekao da si glup i nekompetentan, nego samo da o jeziku ne znaš mnogo, što si i sam potvrdio. Eto zaposli se u marketingu, komunikacijama, računovodstvu, bankarstvu, i sl., pa mi onda reci cijedi li te njemački.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#1710 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Didier wrote: 09/12/2022 00:47
skafiskafsnjak wrote: 09/12/2022 00:41

Nije joj maternji, odakle ti to?

Znaci, ako neko radi na bausteli, automatski je glup i nekompetentan? E zakljucujes svaka ti dala :skoljka:

Imam diplomu koju trenutno "prevodim" ali jos nisam pokusao raditi u tome jer cekam da naucim jezik dovoljno. Da me jezik ne cijedi 20% :lol:
Ako priča bez akcenta, onda joj mora biti maternji. Nemoguće je naučiti bez akcenta u ovim godinama, osim ako si možda oženio Muhameda Mešića. Pusti šuplju ba, hajde fino pričamo.

Nisam rekao da si glup i nekompetentan, nego samo da o jeziku ne znaš mnogo, što si i sam potvrdio. Eto zaposli se u marketingu, komunikacijama, računovodstvu, bankarstvu, i sl., pa mi onda reci cijedi li te njemački.
Vidim ja, ti znas sve :thumbup:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1711 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

sabanss wrote: 09/12/2022 00:44 U IT branši se u BiH zarađuje skoro isto u apsolutnim iznosima kao u Njemačkoj za seniore pa ipak ljudi odoše.
Apsolutno netačno. Prosječan senior dev u Njemačkoj zaradi oko 5.9k eur mjesečno bruto što je cca 4k eura neto. Neto platu od 8 hiljada maraka u Bosni ima samo C-level menadžment najuspješnijih IT firmi. Tipa, CTO.

Ljudi koji rade direktno za strance su druga priča, ali o njima svakako ne pričamo.
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#1712 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

skafiskafsnjak wrote: 09/12/2022 00:53
Didier wrote: 09/12/2022 00:47

Ako priča bez akcenta, onda joj mora biti maternji. Nemoguće je naučiti bez akcenta u ovim godinama, osim ako si možda oženio Muhameda Mešića. Pusti šuplju ba, hajde fino pričamo.

Nisam rekao da si glup i nekompetentan, nego samo da o jeziku ne znaš mnogo, što si i sam potvrdio. Eto zaposli se u marketingu, komunikacijama, računovodstvu, bankarstvu, i sl., pa mi onda reci cijedi li te njemački.
Vidim ja, ti znas sve :thumbup:
Ma pusti ga vidis da u jednom postu zna jezik u drugom neko u trecem ga smara itd itd......
Vecini djece u bih engleski nije maternji pa kada ih cujes i vidis kako pisu u 5om osnovne, kada sam ga ja tek pocinjao uciti, sjebes se
Vidis da lik ima predrasude vecina nasih gore ili je baustela ili periguz ali on zato parla 3 jezika....perfektno....ili nako.....ili....
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1713 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Ja se ovdje slazem sa @Didier.

Ja sam prije 3,5 god dosao u Njemacku sa polozenim C1 Goethe u Sarajevu, njemacki sam ucio i u osnovnoj i u srednjoj skoli.

Dakle s mojim predznanjem, od nasih ljudi koji dolaze u Njemacku, dodje max 5-10%, vecini je problem i B1 na Goethe poloziti.

I evo i trenutno, nakon 3,5 god. boravka u Njemackoj i aktivne komunikacije, pomirio sam se da to nikad nece biti kao na maternjem jeziku.
Kad ti je posao komunikacija sa klijentima na malo visem nivou, odgovaranje na e-mailove sa njima (gdje Njemci vole koristiti "visoki jezik"), tacno je da uzima najmanje 20-30% vise energije. Ono sto je takodjer tacno, Njemci su svakako mnogo tolerantni na jezicke greske, sve dok su te razumjeli, jer i sami znaju kakav im je jezik.

Sto se stranih jezika tice - engleski na jednu stranu - svi ostali na drugu. Jednostavnijeg jezika od engleskog nema, a i tu se mnogi pate.

P.S. ovdje ponovo dolazimo do onog problema koji sam naveo, ako u BiH imas dobar kancelarijski posao i zelis da dodjes u Njemacku na dobar kancelarijski posao npr. - morat ces se bas bas potruditi. Ukoliko si u BIH npr. keramicar i ides u Njemacku da budes keramicar - za tebe je svakako Njemacka bolja opcija, jer ces uz isti trud biti dosta bolje placen + ostali benefiti.
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1714 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

Nisam hrvatski savladao nakon 30 godina
A njemacki cu aha
Nismo svi poliglote i jezicari
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#1715 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

n+1 wrote: 09/12/2022 00:53
sabanss wrote: 09/12/2022 00:44 U IT branši se u BiH zarađuje skoro isto u apsolutnim iznosima kao u Njemačkoj za seniore pa ipak ljudi odoše.
Apsolutno netačno. Prosječan senior dev u Njemačkoj zaradi oko 5.9k eur mjesečno bruto što je cca 4k eura neto. Neto platu od 8 hiljada maraka u Bosni ima samo C-level menadžment najuspješnijih IT firmi. Tipa, CTO.

Ljudi koji rade direktno za strance su druga priča, ali o njima svakako ne pričamo.
Oooo, molim te nemoj koristiti riječ apsolutno. Plata koju si naveo za seniora u DE je u prosjeku otprilike tu negdje pa te neću hvatati za riječ - sjećam se da je bilo oko 65k bruto godišnje i vjerovatno da sa bonusom je to ok. Samo što zavisno od porezne klase to je 3400 - 3900 eura. Nije strašna cifra ako nemaš riješeno stambeno pitanje i hoćeš malo bolji standard (ovo govorim za DE uslove, ne BH standard).

Seniora u Sarajevu između 5 i 6k KM znam prilično i svi sa malo dodatnog angažmana mogu preći gore navedenu cifru. Većina neće jer nema potrebe i potroši čovjeka ali je dostižno, zato sam i rekao "skoro". Od ovih koji su ostali u Sarajevu čujem da je rezon upravo novac. Ovdje mogu puno više zaraditi i uglavnom se radi o samcima. One koji su otišli novac uglavnom nije zanimao, razlog su otprilike djeca i loše životno okruženje.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1716 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

sabanss wrote: 09/12/2022 08:24
n+1 wrote: 09/12/2022 00:53

Apsolutno netačno. Prosječan senior dev u Njemačkoj zaradi oko 5.9k eur mjesečno bruto što je cca 4k eura neto. Neto platu od 8 hiljada maraka u Bosni ima samo C-level menadžment najuspješnijih IT firmi. Tipa, CTO.

Ljudi koji rade direktno za strance su druga priča, ali o njima svakako ne pričamo.
Oooo, molim te nemoj koristiti riječ apsolutno. Plata koju si naveo za seniora u DE je u prosjeku otprilike tu negdje pa te neću hvatati za riječ - sjećam se da je bilo oko 65k bruto godišnje i vjerovatno da sa bonusom je to ok. Samo što zavisno od porezne klase to je 3400 - 3900 eura. Nije strašna cifra ako nemaš riješeno stambeno pitanje i hoćeš malo bolji standard (ovo govorim za DE uslove, ne BH standard).

Seniora u Sarajevu između 5 i 6k KM znam prilično i svi sa malo dodatnog angažmana mogu preći gore navedenu cifru. Većina neće jer nema potrebe i potroši čovjeka ali je dostižno, zato sam i rekao "skoro". Od ovih koji su ostali u Sarajevu čujem da je rezon upravo novac. Ovdje mogu puno više zaraditi i uglavnom se radi o samcima. One koji su otišli novac uglavnom nije zanimao, razlog su otprilike djeca i loše životno okruženje.
Aha, znači to ipak nije redovna cifra za seniora u Sarajevu, nego "ima ih", koji pri tome još moraju dodatno se angažirati da bi zarađivali kao u što zarađuje prosječan senior u Njemačkoj. Lijepo što si dodatno precizirao, samo što tako postavljeno stvar zvuči kao da Bosna i Njemačka uopće nisu uporedive za devove. Može dev zarađivati i više nego u Njemačkoj ako radi tri posla, je l'.

Imaš kod nas developera koji rade za 2k maraka (uđi na Reddit IT Poslodavci, pa pročitaj tužne priče). Tako da stvarno ne razumijem zašto bi u tom rasponu od 2k do 6k gornju granicu uzimao kao nekakvo pravilo? To što znaš seniora koji zarađuje 5k i može zarađivati kao Švabo, ako pored osnovnog posla prihvati i dodatno rad honorarno, ne znači da "se u BiH zarađuje skoro isto u apsolutnim iznosima kao u Njemačkoj", što je citat tvoje izjave.

Hajde da svi kolektivno manje bombamo na ovoj temi.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#1717 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

@Ozimician
Fazon je u tome sto polozen certifikat nije 100% dokaz da znas jezik. Na prvom produzenju vize zena mi je rekla da bolje pricam od mnogih sa b1 certifikatom. Kada se covjek oslobodi i navikne, to bolje ide.
Naveo sam moju suprugu kao primjer da se moze pricati bez tog otezavanja. Zavrsila je germanistiku kod nas u BiH i nakon toga radila par godina za njemacku firmu u BiH. Znaci, bosanski joj je maternji jezik, ali dosla je dotle da njemacki prica bez problema.
Mozda je to 20-30% u dosta slucajeva, sve zavisi od osobe do osobe i ne moze se generalizovati.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1718 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

skafiskafsnjak wrote: 09/12/2022 08:45 @Ozimician
Fazon je u tome sto polozen certifikat nije 100% dokaz da znas jezik. Na prvom produzenju vize zena mi je rekla da bolje pricam od mnogih sa b1 certifikatom. Kada se covjek oslobodi i navikne, to bolje ide.
Naveo sam moju suprugu kao primjer da se moze pricati bez tog otezavanja. Zavrsila je germanistiku kod nas u BiH i nakon toga radila par godina za njemacku firmu u BiH. Znaci, bosanski joj je maternji jezik, ali dosla je dotle da njemacki prica bez problema.
Mozda je to 20-30% u dosta slucajeva, sve zavisi od osobe do osobe i ne moze se generalizovati.
Opet "napreže" mozak više kad priča njemački nego bosanski. To je ono što ti govore. Treba joj više fokusa i energije da bude elokventna na njemačkom nego na bosanskom.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1719 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

skafiskafsnjak wrote: 09/12/2022 08:45 @Ozimician
Fazon je u tome sto polozen certifikat nije 100% dokaz da znas jezik. Na prvom produzenju vize zena mi je rekla da bolje pricam od mnogih sa b1 certifikatom. Kada se covjek oslobodi i navikne, to bolje ide.
Naveo sam moju suprugu kao primjer da se moze pricati bez tog otezavanja. Zavrsila je germanistiku kod nas u BiH i nakon toga radila par godina za njemacku firmu u BiH. Znaci, bosanski joj je maternji jezik, ali dosla je dotle da njemacki prica bez problema.
Mozda je to 20-30% u dosta slucajeva, sve zavisi od osobe do osobe i ne moze se generalizovati.
Slazem se da certifikat nije 100% dokaz da znas jezik, ali jeste neki najobjektivni pokazatelj koji postoji jer ukljucuje - pisanje, razgovor, slusanje i citanje.

A to sto ti je neko rekao da bolje govoris nego neko XY, i meni su odmah po dolasku u Njemacku rekli da bolje govorim nego vecina Ausländera koji su tu 10+ godina i sve to stoji. Ja se odlicno snalazim s njemackim, od pocetka nisam imao ama bas nikakvih problema sto se jezika tice i vjerujem da ni ti nemas problema s jezikom generalno.

Ali ovo sto @Didier navodi - poslovna komunikacija na visokom nivou zahtjeva energiju i na maternjem jeziku, a na stranom (njemacki, francuski..) - zahtjeva jos 20-30% vise energije i vremena.

Eh sad, uzimati za primjer nekog ko je prof. njemackog kao model - "moze se pricati kao maternji", jednostavno iz ociglednih razloga - ne stoji.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#1720 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

n+1 wrote: 09/12/2022 08:53
skafiskafsnjak wrote: 09/12/2022 08:45 @Ozimician
Fazon je u tome sto polozen certifikat nije 100% dokaz da znas jezik. Na prvom produzenju vize zena mi je rekla da bolje pricam od mnogih sa b1 certifikatom. Kada se covjek oslobodi i navikne, to bolje ide.
Naveo sam moju suprugu kao primjer da se moze pricati bez tog otezavanja. Zavrsila je germanistiku kod nas u BiH i nakon toga radila par godina za njemacku firmu u BiH. Znaci, bosanski joj je maternji jezik, ali dosla je dotle da njemacki prica bez problema.
Mozda je to 20-30% u dosta slucajeva, sve zavisi od osobe do osobe i ne moze se generalizovati.
Opet "napreže" mozak više kad priča njemački nego bosanski. To je ono što ti govore. Treba joj više fokusa i energije da bude elokventna na njemačkom nego na bosanskom.
Ja ti kazem da nije.
Al haj ..... nebitno
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#1721 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Ozimician wrote: 09/12/2022 08:53
skafiskafsnjak wrote: 09/12/2022 08:45 @Ozimician
Fazon je u tome sto polozen certifikat nije 100% dokaz da znas jezik. Na prvom produzenju vize zena mi je rekla da bolje pricam od mnogih sa b1 certifikatom. Kada se covjek oslobodi i navikne, to bolje ide.
Naveo sam moju suprugu kao primjer da se moze pricati bez tog otezavanja. Zavrsila je germanistiku kod nas u BiH i nakon toga radila par godina za njemacku firmu u BiH. Znaci, bosanski joj je maternji jezik, ali dosla je dotle da njemacki prica bez problema.
Mozda je to 20-30% u dosta slucajeva, sve zavisi od osobe do osobe i ne moze se generalizovati.
Slazem se da certifikat nije 100% dokaz da znas jezik, ali jeste neki najobjektivni pokazatelj koji postoji jer ukljucuje - pisanje, razgovor, slusanje i citanje.

A to sto ti je neko rekao da bolje govoris nego neko XY, i meni su odmah po dolasku u Njemacku rekli da bolje govorim nego vecina Ausländera koji su tu 10+ godina i sve to stoji. Ja se odlicno snalazim s njemackim, od pocetka nisam imao ama bas nikakvih problema sto se jezika tice i vjerujem da ni ti nemas problema s jezikom generalno.

Ali ovo sto @Didier navodi - poslovna komunikacija na visokom nivou zahtjeva energiju i na maternjem jeziku, a na stranom (njemacki, francuski..) - zahtjeva jos 20-30% vise energije i vremena.

Eh sad, uzimati za primjer nekog ko je prof. njemackog kao model - "moze se pricati kao maternji", jednostavno iz ociglednih razloga - ne stoji.
Naravno da nije isto koristiti normalno jezik i poslovno. Ali su u pitanju ti procenti od osobe do osobe. Pa
Majku mu, problem je na pocetku, nakon godina rada valjda se i taj poslovni nekako usteli.

Pa vidi, znam par osoba koje su isti fakultet zavrsile, pa ne pricaju tako. Kazem, nije za generalizovanja.

Nego, ima li snijega dole blize Alpama :D
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1722 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

skafiskafsnjak wrote: 09/12/2022 08:56
n+1 wrote: 09/12/2022 08:53

Opet "napreže" mozak više kad priča njemački nego bosanski. To je ono što ti govore. Treba joj više fokusa i energije da bude elokventna na njemačkom nego na bosanskom.
Ja ti kazem da nije.
Al haj ..... nebitno
Pa bitno je jer osporavaš psihološku i naučnu činjenicu.
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#1723 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

n+1 wrote: 09/12/2022 08:36 Aha, znači to ipak nije redovna cifra za seniora u Sarajevu, nego "ima ih", koji pri tome još moraju dodatno se angažirati da bi zarađivali kao u što zarađuje prosječan senior u Njemačkoj. Lijepo što si dodatno precizirao, samo što tako postavljeno stvar zvuči kao da Bosna i Njemačka uopće nisu uporedive za devove. Može dev zarađivati i više nego u Njemačkoj ako radi tri posla, je l'.

Imaš kod nas developera koji rade za 2k maraka (uđi na Reddit IT Poslodavci, pa pročitaj tužne priče). Tako da stvarno ne razumijem zašto bi u tom rasponu od 2k do 6k gornju granicu uzimao kao nekakvo pravilo? To što znaš seniora koji zarađuje 5k i može zarađivati kao Švabo, ako pored osnovnog posla prihvati i dodatno rad honorarno, ne znači da "se u BiH zarađuje skoro isto u apsolutnim iznosima kao u Njemačkoj", što je citat tvoje izjave.

Hajde da svi kolektivno manje bombamo na ovoj temi.
Dev u Njemačkoj ne može imati tri posla sa strane lagano jer postoji porezna i nije se baš zajebavati sa tim. Plata koju sam naveo sa BH je više redovna nego vanredna i iskreno ne znam tačnu statistiku. Znam da u bilo kojoj od tri grane: Dev, QA, DevOps, ljudi koje ja znam imaju znatno veću cifru od te koju ti spominješ ali ne mogu svoje zapažanje tu koristiti kao argument. 2k KM je možda plata u državnim preduzećima (mislim da je nedavno porezna tražila DB admina za 1850KM + TO i prevoz što je tu negdje).

I btw ima seniora i u DE koji uzimaju 80k ako ćemo tako, isto kao što vjerujem da u Sarajevu ima seniora koji imaju CEO rang plata jer tim ljudima toliko vrijede.

Poenta koju sam htio da kažem je da ima ljudi koji ne idu zbog para i da se pare u nekim zanimanjima mogu i u BH zaraditi ali ljudima ne valja sve ostalo. Od mene dosta na ovoj temi, ne dijelim mišljenje vas nekolicine kojima je u BH dobro i stava sam da je najgora Njemačka ili zemlja po volji zapadne Europe deset klasa iznad najbolje BH. No svako ima svoje prioritete i životne stavove ali činjenica je da ljudi odlaze i da će odlaziti i da mi kao društvo smo u par generacija osuđeni na propast zbog te činjenice. Pametni će svojoj djeci obezbjediti bolju budućnost ali to je valjda prirodna selekcija, jbg ga.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#1724 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

n+1 wrote: 09/12/2022 09:06
skafiskafsnjak wrote: 09/12/2022 08:56
Ja ti kazem da nije.
Al haj ..... nebitno
Pa bitno je jer osporavaš psihološku i naučnu činjenicu.
Izuzetaka vazda ima, to je logicno.
Ali da se vratim na pocetak price ... mene su vise cijedili posao i ljudi u BiH nego njemacki jezik i posao.
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#1725 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by gidra »

Razmišlja li iko o arapskim zemljama? Kad vidim kakve iznose pišete za Njemačku i zapadnu Evropu izgledaju presmiješno za iznose koje se vrte i uzimaju dole za visokoplaćene inženjerske poslove.
Moj član porodice radi u Dohi u Kataru već duže godina, inženjerske struke, enormni mjesečni iznosi, desetine hiljada maraka uzme mjesečno (dosta uzima i na "freelance" od arapa i od klijenata sa svih strana svijeta, obzirom da je takva struka, a nije IT-zbog ovoga mu isto tako odgovara ova država). Dole nema neto/bruto, poreski raj, sve keš na račun bez ikakve obaveze prema državi, obzirom da je poreski nerezident u BIH ni ovdje nema nikakvu obavezu prema državi jer dosta novca prebacuje i na račune u našim bankama. Privatno zdravstveno plaćeno od poslodavca. Stanarina, smiješno, ako uzmemo standard i uporedimo sa BiH, to vam dođe, kao da živite u Bosmalu u Sarajevu u 100m2 sa korištenjem bazena i teretane i to plaćate sa svim režijama 300 KM. Ne možete imati svoju nekretninu. Hrana, cijene kao u Sarajevu, odjeća jeftinija.
Jedino što je skupo je alkohol, za to morate imati licencu koju godišnje plaćate cca 2000 KM i alkohol se može kupiti jedino van Dohe, a normalno konzumirati u svim zatvorenim hotelima. Kupiti auto, prejeftino, nova auta su im duplo jeftinija nego u Bosni, gorivo ispod 1 KM. Engleski je haman i oficijelni obzirom na broj radnika koji irgete za arapsku kastu. Otvorenog razisma ima ali prema azijatima :D za Bosance se konta da su zapadnjaci i on se nije susretao sa tim. Doha metropola, konektovana sa svim dijelovima svijeta, a nije ni daleko, svaki dan let iz ZG ili Beograda cca 5 sati, manje nego autom do Njemačke :D , bude i iz Sarajeva 2 puta sedmično, ali zimi ukinu letove.
Sada svjetsko ludnica, preko konekcija kao bijelac upao za Fifu kao neki menadžer (nikakve veze sa poslom koji radi direktno nema)-dnevnica 1000 eura za par sati ubleharenja, uspijeva se uklopiti jer država je stala i svi su na godišnjem do kraja prvenstva.
Post Reply