Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1626 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Ozimician wrote: 07/12/2022 14:50
sabanss wrote: 07/12/2022 14:23

To je dio koji mi se lično prilično sviđa za razliku od našeg južnjačkog haosa. "Kein stress" je moto života i lično vrijeme se poštuje što mi je također ok.

No kako vidimo ima i Švaba kojima to ne odgovara tako da savršena zemlja izgleda ne postoji.
Po meni treba naci balans, kao sto frustrira kod nas cekanje satima, frustrira i dogovaranje termina sedmicama unaprijed.

Npr. situacija: nazoves neku sluzbu - javi ti se sekretarica i kaze: molim, kontaktirajte nas na Email, na telefonske pozive ne odgovaramo.

Ti posaljes E-mail, oni ti automatski posalju da su primili E-Mail i da cekas na odgovor.

OK, cekas par dana, nekad i par sedmica i dobijes termin nekad za mjesec. Ti napises da ti taj termin ne odgovara i da zelis drugi, opet cekas danima da ti daju drugi termin. Itd.

Eh sad problem se moze desiti da je tebi to nesto jako bitno, od cega ti zavisi posao / boravak, ali bukvalno nemas nacina da to ubrzas. Meni je to "veci stres" cekati tako danima neizvjesno bez odgovora, nego cekati par sati u guzvi i znati da ces dobiti odgovor i zavrsiti taj dan sto si naumio.

Ali eto, kako rekoh, najbolje neki balans naci.
:thumbup:
User avatar
Didier
Posts: 2192
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1627 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Ozimician wrote: 07/12/2022 14:50
sabanss wrote: 07/12/2022 14:23

To je dio koji mi se lično prilično sviđa za razliku od našeg južnjačkog haosa. "Kein stress" je moto života i lično vrijeme se poštuje što mi je također ok.

No kako vidimo ima i Švaba kojima to ne odgovara tako da savršena zemlja izgleda ne postoji.
Po meni treba naci balans, kao sto frustrira kod nas cekanje satima, frustrira i dogovaranje termina sedmicama unaprijed.

Npr. situacija: nazoves neku sluzbu - javi ti se sekretarica i kaze: molim, kontaktirajte nas na Email, na telefonske pozive ne odgovaramo.

Ti posaljes E-mail, oni ti automatski posalju da su primili E-Mail i da cekas na odgovor.

OK, cekas par dana, nekad i par sedmica i dobijes termin nekad za mjesec. Ti napises da ti taj termin ne odgovara i da zelis drugi, opet cekas danima da ti daju drugi termin. Itd.

Eh sad problem se moze desiti da je tebi to nesto jako bitno, od cega ti zavisi posao / boravak, ali bukvalno nemas nacina da to ubrzas. Meni je to "veci stres" cekati tako danima neizvjesno bez odgovora, nego cekati par sati u guzvi i znati da ces dobiti odgovor i zavrsiti taj dan sto si naumio.

Ali eto, kako rekoh, najbolje neki balans naci.
Evo isto sam htio napisati, ali si mi uzeo cijeli tekst iz usta. Bravo.


Kad sam predavao za belgijsku vozačku, dobio sam termin za tri sedmice. Tad sam samo predao. Onda sam čekao četiri sedmice da mi odobre zamjenu, a onda još tri sedmice na novi termin. Dakle, deset sedmica za nešto što kod nas traje tri dana. Kako znam da je tri dana? Tako što sam taj proces uradio i kad sam se vratio. Sačekao sam u MUP-u Novi Grad deset minuta da sve predam.
User avatar
Didier
Posts: 2192
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1628 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

elcaliente wrote: 07/12/2022 14:49

Ti si brate mene sa nekim zamjenio.
Ja sam u Njemacakoj a ne du Danskoj. U Njemackoj sam preko 30 godina. Dosao sam kao dijete.

Nisi ti razumio uopste moje pitanje izgleda.
De jos jedno procitaj.
Ma kako da ne :D :D :D

Ali lijepo te vidjeti povremeno, interesantno mi je kako uvijek na istim forama budeš prepoznat. :skoljka:
elcaliente
Posts: 4542
Joined: 13/06/2012 15:52

#1629 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Didier wrote: 07/12/2022 15:06
elcaliente wrote: 07/12/2022 14:49

Ti si brate mene sa nekim zamjenio.
Ja sam u Njemacakoj a ne du Danskoj. U Njemackoj sam preko 30 godina. Dosao sam kao dijete.

Nisi ti razumio uopste moje pitanje izgleda.
De jos jedno procitaj.
Ma kako da ne :D :D :D

Ali lijepo te vidjeti povremeno, interesantno mi je kako uvijek na istim forama budeš prepoznat. :skoljka:
Ok, ja sam od 2012 ovdje pod istim imenom al kako god tebi odgovara.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8217
Joined: 25/05/2013 23:49

#1630 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by apsidejzi »

Nevezano za pare a vezano za naslov teme. Iz Bosne se isplati otici onda kad uvidis da zavod za zdravstvo ne zeli objaviti u kojoj vodi su otkrili bakterije te kada skontas da im je bitniji lobi nego zdravlje gradjana. Tad skontas da zivis u drustvu gdje ljudi ne rade posao koji vole zato sto ga vole, nego zato sto su se tu uvalili i sad sute. I to ti bude razlog zasto odes. Nisu u pitanju pare, nije u pitanju voda il respirator. U pitanju je kolektivna ubijenost u pojam gdje ljudi zive u mizeriji i gdje uvidis da ti ne zelis biti dio te mizerije. Onda odes.

Ja imam samo jedan zivot i 8sata koje provedem na poslu su trecina tog zivota. Ja moram napraviti da se radujem tom dijelu dana i idem radostan u taj dio svog zivota. Inace zivim mizeran zivot. Prodajem zivot za patnju. Ako sam u BiH velika je vjerovatnoca da cu biti prisiljen na to. Igrom prilika. Igrom lobija. Okrutnim i primitivnim malim kapitalistima. Koji gledaju iskljucivo kratkorocnu dobit. Nece taj nikad investirat da mojih 8 sata budu ugodniji i da ja radostan tu dolazim. Meni trebaju veci kapitalisti. Koji razumiju da sam ja masina u njihovoj proizodnji novca i da me treba redovno servisirati i podmazivati.
Hakiz
Posts: 40307
Joined: 30/07/2015 20:01

#1631 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hakiz »

apsidejzi wrote: 08/12/2022 00:42 Nevezano za pare a vezano za naslov teme. Iz Bosne se isplati otici onda kad uvidis da zavod za zdravstvo ne zeli objaviti u kojoj vodi su otkrili bakterije te kada skontas da im je bitniji lobi nego zdravlje gradjana. Tad skontas da zivis u drustvu gdje ljudi ne rade posao koji vole zato sto ga vole, nego zato sto su se tu uvalili i sad sute. I to ti bude razlog zasto odes. Nisu u pitanju pare, nije u pitanju voda il respirator. U pitanju je kolektivna ubijenost u pojam gdje ljudi zive u mizeriji i gdje uvidis da ti ne zelis biti dio te mizerije. Onda odes.

Ja imam samo jedan zivot i 8sata koje provedem na poslu su trecina tog zivota. Ja moram napraviti da se radujem tom dijelu dana i idem radostan u taj dio svog zivota. Inace zivim mizeran zivot. Prodajem zivot za patnju. Ako sam u BiH velika je vjerovatnoca da cu biti prisiljen na to. Igrom prilika. Igrom lobija. Okrutnim i primitivnim malim kapitalistima. Koji gledaju iskljucivo kratkorocnu dobit. Nece taj nikad investirat da mojih 8 sata budu ugodniji i da ja radostan tu dolazim. Meni trebaju veci kapitalisti. Koji razumiju da sam ja masina u njihovoj proizodnji novca i da me treba redovno servisirati i podmazivati.
:thumbup:
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#1632 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

apsidejzi wrote: 08/12/2022 00:42 Nevezano za pare a vezano za naslov teme. Iz Bosne se isplati otici onda kad uvidis da zavod za zdravstvo ne zeli objaviti u kojoj vodi su otkrili bakterije te kada skontas da im je bitniji lobi nego zdravlje gradjana. Tad skontas da zivis u drustvu gdje ljudi ne rade posao koji vole zato sto ga vole, nego zato sto su se tu uvalili i sad sute. I to ti bude razlog zasto odes. Nisu u pitanju pare, nije u pitanju voda il respirator. U pitanju je kolektivna ubijenost u pojam gdje ljudi zive u mizeriji i gdje uvidis da ti ne zelis biti dio te mizerije. Onda odes.

Ja imam samo jedan zivot i 8sata koje provedem na poslu su trecina tog zivota. Ja moram napraviti da se radujem tom dijelu dana i idem radostan u taj dio svog zivota. Inace zivim mizeran zivot. Prodajem zivot za patnju. Ako sam u BiH velika je vjerovatnoca da cu biti prisiljen na to. Igrom prilika. Igrom lobija. Okrutnim i primitivnim malim kapitalistima. Koji gledaju iskljucivo kratkorocnu dobit. Nece taj nikad investirat da mojih 8 sata budu ugodniji i da ja radostan tu dolazim. Meni trebaju veci kapitalisti. Koji razumiju da sam ja masina u njihovoj proizodnji novca i da me treba redovno servisirati i podmazivati.
Sad ces cut....sve to ima tako i u njemackoj, pidzama radno odjelo, i kod njih se prodaje smece, birokrtaija gora nego kod nast, zdravsrvi isto, plate iste, standard isti, nemas gdje otic s kim kafu popit itd itd itd....
sumirprimus
Posts: 81283
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#1633 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

ko god je mlad i nije jos zasnovAo porodicu, isplati se ali odmah ispalit se iz ove vukojebine. odmah ne zalit ni mjesto, ni familiju, ma nista.
gdje god odes bolje ce ti bit nego ovde s nama.
jedina stvar u vezi koje se mozes kajati kasnije , je da nisi bar probao.
gdje podizes porodicu prvo se pitas? kakav zrak dises, kakvu hranu jedes, vodu pijes, kakve su ti usluge, komunalne, putevi?
kakav je obrazovni sistem, imal stela, a zdravstveni ko ce te i gdje lijecit? stkad trebas potrazit pravdu na sudu? kome se obratit u policiji? ima li pravde?
ii lagano podvuces refu da vidis isplatil se il ne isplati.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1634 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Nierika »

Ozimician wrote: 07/12/2022 11:12
Nierika wrote: 07/12/2022 00:51 Imaju barem expats okupljanja na Couchsurfingu i sl a i hrpa naših ljudi.
Zavisi jako od toga gdje zivis, u velikim i zvucnijim gradovima - DA.

Ako si u gradu manjem od 100 000 stanovnika, posebno na sjeveru i istoku zemlje, male su sanse da ces sresti nekog naseg, cak i strance opcenito.
Vjerovatno. Mada ima i ljudima kojima je okej da ne sreću previše ljudi. A imaju i forumi i sl.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1635 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Nierika »

Didier wrote: 07/12/2022 11:41
Ozimician wrote: 07/12/2022 11:12

Zavisi jako od toga gdje zivis, u velikim i zvucnijim gradovima - DA.

Ako si u gradu manjem od 100 000 stanovnika, posebno na sjeveru i istoku zemlje, male su sanse da ces sresti nekog naseg, cak i strance opcenito.
A zamisli tog mozga kojem je okej da dođe na couchsurfing okupljanje, na paradu smrdljivaca koji džaba spavaju kod drugih smrdljivaca :D
Mislim da u dosta gradova budu sedmična okupljanja vezano za učenje jezika, projekcije filmova itd, uglavnom za druženje. Možda ima i još takvih sajtova.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1636 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

apsidejzi wrote: 08/12/2022 00:42 Nevezano za pare a vezano za naslov teme. Iz Bosne se isplati otici onda kad uvidis da zavod za zdravstvo ne zeli objaviti u kojoj vodi su otkrili bakterije te kada skontas da im je bitniji lobi nego zdravlje gradjana. Tad skontas da zivis u drustvu gdje ljudi ne rade posao koji vole zato sto ga vole, nego zato sto su se tu uvalili i sad sute. I to ti bude razlog zasto odes. Nisu u pitanju pare, nije u pitanju voda il respirator. U pitanju je kolektivna ubijenost u pojam gdje ljudi zive u mizeriji i gdje uvidis da ti ne zelis biti dio te mizerije. Onda odes.

Ja imam samo jedan zivot i 8sata koje provedem na poslu su trecina tog zivota. Ja moram napraviti da se radujem tom dijelu dana i idem radostan u taj dio svog zivota. Inace zivim mizeran zivot. Prodajem zivot za patnju. Ako sam u BiH velika je vjerovatnoca da cu biti prisiljen na to. Igrom prilika. Igrom lobija. Okrutnim i primitivnim malim kapitalistima. Koji gledaju iskljucivo kratkorocnu dobit. Nece taj nikad investirat da mojih 8 sata budu ugodniji i da ja radostan tu dolazim. Meni trebaju veci kapitalisti. Koji razumiju da sam ja masina u njihovoj proizodnji novca i da me treba redovno servisirati i podmazivati.
Sve je to lijepo, ali evo posto su moja iskustva iz Njemacke, predlazem ti da svaki dan otvaras FOCUS.DE - umjesto Klix.ba

Pa ces vidjeti da takvih slicnih afera ima svugdje, razlika je u nijansama. Ne znam samo zasto nisi vec ovamo ako je vec tako, vjerujem da si i proteklih godina imao dovoljno razloga da odes ili ipak nemas dovoljno razloga da odes. ?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1637 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Ka'e nema političkih problema, a jučer vijest

Najveća policijska akcija u historiji, tri hiljade policajaca spriječilo državni udar i osujetilo planove o uspostavljanju Četvrtog rajha. :gunjastajl:
sumirprimus
Posts: 81283
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#1638 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

jeste vijest jed a su ljudi sprijecili udar za dan, a mi zivimo u udaru 30 godina.. i to u vaktu prije berlinskog kongresa i dolaska au na ovo podneblje :chmoljava:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1639 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Mi živimo vlast koju biramo. To što biramo kretene, nije državni udar. :D
sumirprimus
Posts: 81283
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#1640 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

ja nisam birao ove klosare sto se opiru, nikad. i ne zasluzujem ih vise gledat. zato djeco, omladino ako necete pod stare dane da se kajete, samo bjezite i ne okrecite se. nece ovde biti bolje, tako su i nas lagali godinama. a zivot leti...
User avatar
Ecci
Posts: 436
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#1641 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ecci »

Shvatili su da se od patriotskog populizma kojeg serviraju politicari ne zivi.

Pametan zivi gdje mu je bolje a budala gdje je navik'o.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1642 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sumirprimus wrote: 08/12/2022 13:10 ja nisam birao ove klosare sto se opiru, nikad. i ne zasluzujem ih vise gledat. zato djeco, omladino ako necete pod stare dane da se kajete, samo bjezite i ne okrecite se. nece ovde biti bolje, tako su i nas lagali godinama. a zivot leti...
Gdje ti i tvoja djeca zivite?

P.S. Na drugim temama sam primjetio da aktivno zagovaras raspad i podjelu BiH.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8217
Joined: 25/05/2013 23:49

#1643 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by apsidejzi »

Ozimician wrote: 08/12/2022 12:59
apsidejzi wrote: 08/12/2022 00:42 Nevezano za pare a vezano za naslov teme. Iz Bosne se isplati otici onda kad uvidis da zavod za zdravstvo ne zeli objaviti u kojoj vodi su otkrili bakterije te kada skontas da im je bitniji lobi nego zdravlje gradjana. Tad skontas da zivis u drustvu gdje ljudi ne rade posao koji vole zato sto ga vole, nego zato sto su se tu uvalili i sad sute. I to ti bude razlog zasto odes. Nisu u pitanju pare, nije u pitanju voda il respirator. U pitanju je kolektivna ubijenost u pojam gdje ljudi zive u mizeriji i gdje uvidis da ti ne zelis biti dio te mizerije. Onda odes.

Ja imam samo jedan zivot i 8sata koje provedem na poslu su trecina tog zivota. Ja moram napraviti da se radujem tom dijelu dana i idem radostan u taj dio svog zivota. Inace zivim mizeran zivot. Prodajem zivot za patnju. Ako sam u BiH velika je vjerovatnoca da cu biti prisiljen na to. Igrom prilika. Igrom lobija. Okrutnim i primitivnim malim kapitalistima. Koji gledaju iskljucivo kratkorocnu dobit. Nece taj nikad investirat da mojih 8 sata budu ugodniji i da ja radostan tu dolazim. Meni trebaju veci kapitalisti. Koji razumiju da sam ja masina u njihovoj proizodnji novca i da me treba redovno servisirati i podmazivati.
Sve je to lijepo, ali evo posto su moja iskustva iz Njemacke, predlazem ti da svaki dan otvaras FOCUS.DE - umjesto Klix.ba

Pa ces vidjeti da takvih slicnih afera ima svugdje, razlika je u nijansama. Ne znam samo zasto nisi vec ovamo ako je vec tako, vjerujem da si i proteklih godina imao dovoljno razloga da odes ili ipak nemas dovoljno razloga da odes. ?
Naravno da ima afera. Razlika je sto se te afere sankcionisu i sto oni sto se upuste u iste znaju da imaju rizik. Kod nasih nema rizika. Samo dobit.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1644 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

apsidejzi wrote: 08/12/2022 15:45
Ozimician wrote: 08/12/2022 12:59

Sve je to lijepo, ali evo posto su moja iskustva iz Njemacke, predlazem ti da svaki dan otvaras FOCUS.DE - umjesto Klix.ba

Pa ces vidjeti da takvih slicnih afera ima svugdje, razlika je u nijansama. Ne znam samo zasto nisi vec ovamo ako je vec tako, vjerujem da si i proteklih godina imao dovoljno razloga da odes ili ipak nemas dovoljno razloga da odes. ?
Naravno da ima afera. Razlika je sto se te afere sankcionisu i sto oni sto se upuste u iste znaju da imaju rizik. Kod nasih nema rizika. Samo dobit.
Pa tacno je da se ne povlace po medijima 100 god. kao kod nas - bude afera par dana - par ljudi da ostavke i premjeste ih na druga mjesta, mediji prestanu spominjati i to je to, a ako mislis da ima nekih aman sudskih procesa kao kod nas sto je aktuelno zadnje 2-3 god., morat cu te razocarati.

Eto kreni od danas pratiti focus.de, imas google translate ako ti ne ide jezik.

Ja sam licno nedavno rekao - odoh malo na Klix da mozak odmorim nakon pola sati citanja vijesti tamo xD.

Naravno, opet da napomenem, BiH nije bolja kao drzava od ovih zapadnih, ali ako mislis da takvih stvari koje ti ovdje spominjes kao razlog - nema na Zapadu, morat cu te razocarati.

I da, default radno vrijeme u Njemackoj je 08-17h, pauzu ne racunaju, tako da izadje 9h, a ne 8h.
User avatar
Didier
Posts: 2192
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1645 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Ozimician wrote: 08/12/2022 15:49 I da, default radno vrijeme u Njemackoj je 08-17h, pauzu ne racunaju, tako da izadje 9h, a ne 8h.

Često od 9 do 18, a pauza koje nema se mora iskoristiti. Ako ne ostaneš duže na poslu, dođeš kući u sedam, dok nešto skuhaš i pojedeš, već je pola devet, dan gotov.

U Sarajevu 99% ljudi koje znam su u 16:01 već na kafi, ručku, kući i sl.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1646 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Didier wrote: 08/12/2022 16:40
Ozimician wrote: 08/12/2022 15:49 I da, default radno vrijeme u Njemackoj je 08-17h, pauzu ne racunaju, tako da izadje 9h, a ne 8h.

Često od 9 do 18, a pauza koje nema se mora iskoristiti. Ako ne ostaneš duže na poslu, dođeš kući u sedam, dok nešto skuhaš i pojedeš, već je pola devet, dan gotov.

U Sarajevu 99% ljudi koje znam su u 16:01 već na kafi, ručku, kući i sl.
Tako nekako, i onda se svi pitaju kako u Njemackoj niko nece s tobom na kafu osim vikendom - jednostavno nema se kad, gdje si prispio u ta doba da se spremas i izlazis.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8217
Joined: 25/05/2013 23:49

#1647 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by apsidejzi »

Ozimician wrote: 08/12/2022 15:49
apsidejzi wrote: 08/12/2022 15:45
Naravno da ima afera. Razlika je sto se te afere sankcionisu i sto oni sto se upuste u iste znaju da imaju rizik. Kod nasih nema rizika. Samo dobit.
Pa tacno je da se ne povlace po medijima 100 god. kao kod nas - bude afera par dana - par ljudi da ostavke i premjeste ih na druga mjesta, mediji prestanu spominjati i to je to, a ako mislis da ima nekih aman sudskih procesa kao kod nas sto je aktuelno zadnje 2-3 god., morat cu te razocarati.

Eto kreni od danas pratiti focus.de, imas google translate ako ti ne ide jezik.

Ja sam licno nedavno rekao - odoh malo na Klix da mozak odmorim nakon pola sati citanja vijesti tamo xD.

Naravno, opet da napomenem, BiH nije bolja kao drzava od ovih zapadnih, ali ako mislis da takvih stvari koje ti ovdje spominjes kao razlog - nema na Zapadu, morat cu te razocarati.

I da, default radno vrijeme u Njemackoj je 08-17h, pauzu ne racunaju, tako da izadje 9h, a ne 8h.
Dieselgate.

ili recimo ovo

https://www.aa.com.tr/en/europe/german- ... se/2732654#

ps promijeni izvor vijesti. taj fokus haman nije bas najbolji
Last edited by apsidejzi on 08/12/2022 16:53, edited 1 time in total.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1648 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

apsidejzi wrote: 08/12/2022 16:49
Ozimician wrote: 08/12/2022 15:49

Pa tacno je da se ne povlace po medijima 100 god. kao kod nas - bude afera par dana - par ljudi da ostavke i premjeste ih na druga mjesta, mediji prestanu spominjati i to je to, a ako mislis da ima nekih aman sudskih procesa kao kod nas sto je aktuelno zadnje 2-3 god., morat cu te razocarati.

Eto kreni od danas pratiti focus.de, imas google translate ako ti ne ide jezik.

Ja sam licno nedavno rekao - odoh malo na Klix da mozak odmorim nakon pola sati citanja vijesti tamo xD.

Naravno, opet da napomenem, BiH nije bolja kao drzava od ovih zapadnih, ali ako mislis da takvih stvari koje ti ovdje spominjes kao razlog - nema na Zapadu, morat cu te razocarati.

I da, default radno vrijeme u Njemackoj je 08-17h, pauzu ne racunaju, tako da izadje 9h, a ne 8h.
Dieselgate.
To je vec staro, bile su sad pronevjere u Koroni kao i kod nas, nabavka maski i tih medicinskih sitnica, cifre 10-100x vece nego kod nas, u medjuvremenu dosla nova vlast, novi ministar - o tom starom niko vise i ne prica.

Srecom nisu nabavljali respiratore, imali su ih od ranije i viska - problem je sto nisu imali personala da radi na tim respiratorima. xD
Nikad 2 dobra sastaviti.

Ali generalno, ko navodi kao razlog za odlazak medijske afere i politicki kriminal - taj ima ruzicaste naocale. Gdje god ima medija - ima i afera, gdje god ima politicara - ima i kriminala. To je standard.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8217
Joined: 25/05/2013 23:49

#1649 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by apsidejzi »

Ozimician wrote: 08/12/2022 16:53
Ali generalno, ko navodi kao razlog za odlazak medijske afere i politicki kriminal - taj ima ruzicaste naocale. Gdje god ima medija - ima i afera, gdje god ima politicara - ima i kriminala. To je standard.
Na osnovu cega si zakljucio da je moj razlog odlaska politicki kriminal? Ocito nisi dobro procitao ili razumio.
User avatar
Didier
Posts: 2192
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1650 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Ozimician wrote: 08/12/2022 16:47
Didier wrote: 08/12/2022 16:40


Često od 9 do 18, a pauza koje nema se mora iskoristiti. Ako ne ostaneš duže na poslu, dođeš kući u sedam, dok nešto skuhaš i pojedeš, već je pola devet, dan gotov.

U Sarajevu 99% ljudi koje znam su u 16:01 već na kafi, ručku, kući i sl.
Tako nekako, i onda se svi pitaju kako u Njemackoj niko nece s tobom na kafu osim vikendom - jednostavno nema se kad, gdje si prispio u ta doba da se spremas i izlazis.
Znam da recimo naša dijaspora godinama obilježava razne datume isključivo subotom. Dakle, Dan žena, Dan nezavinosti, Dan državnosti, Bajram itd., samo subotom. Ako se ne poklapa sa subotom, što je većinom slučaj, onda se Osmi mart slavi 13. marta, a Valentinovo 18. februara.

Ove godine su čak i Dan državnosti prebacili na subotu, iako je originalno bio u petak. Dakle, čak ni petkom ne mogu ispoštovati datum.

Koncert ako nije subotom, niko ti neće doći.

Ja iz Belgije otišao u Kerkrade na koncert Brege, a sutra radio od sedam. Ljudi nisu mogli vjerovati, svi me pitali jesam li normalan.
Post Reply