Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
caseytron
Posts: 2136
Joined: 01/06/2016 16:42

#19826 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by caseytron »

moimoi wrote: 22/05/2024 22:02
caseytron wrote: 22/05/2024 19:33


Ako ces halaliti pet godina zivota i posvetiti se sebi, isplati se ici vani. Ako kontas doci da vozis pakete, slazes gajbe, cistis haustore, sjedi dje si ni za dje si nijesi :-D
Upoznah naseg lika koji je hausmeister… poceo je laganini sa manjim popravkama, krecenjem, mijenjanjem sijalica, zena cisti etc. a sada ima firmu :D
Kupio kucu sa pet stanova, voza bemve
Ima osnovnu zavrsenu, ali je vrijedan i ascare inteligentan.
Tako da… you never know:D
Ima tih slucajeva naravno, takodjer upoznao jednog. Vozio dostavu za Hofer, sada ima u svojoj floti nekih 50-tak kamiona.
caseytron
Posts: 2136
Joined: 01/06/2016 16:42

#19827 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by caseytron »

jeza u ledja wrote: 22/05/2024 22:08
caseytron wrote: 22/05/2024 21:26
jeza u ledja wrote: 22/05/2024 21:02

Malo ljudi je u mogucnosti izdvajati toliko godisnje kad tek pocnu raditi. Govorim ne samo o dijaspori vec uopste i o domacim. Nevezano za priroritete.
Jebiga, vecina nasih nije u stanju. Pogotvo ko dodje tek tako, bez nekog ozbiljnijeg posla. Opcenito nasi ljudi slabo ulazu u sebe, ne zele placati kurseve itd. Najlakse je u Lidlu slagati gajbe, mozak na pasu i za dest godina krivih ledja hodat. Iskreno ostajao sam na pocetku sa 20 eura na kraju mejseca, nisam otisao na more tri godine. Sve sto sam skupio sam dao na kurseve jer sam znao da mi se isplatiti kasnije i jeste. Nemam fakultet zavrsen, radim posao gdje se trazi fakultetsko obrazovanje. Neko je prepoznao moj trud i zelju za napretkom, sto u nasoj drzavi nazalost je gotovo pa misaona imenica.

Ako ces halaliti pet godina zivota i posvetiti se sebi, isplati se ici vani. Ako kontas doci da vozis pakete, slazes gajbe, cistis haustore, sjedi dje si ni za dje si nijesi :-D

Ah ja sam mislio da si ti odmah od prve godine 20k godisnje stedio?
Prve godine nisam ni mogao doci do posla jer nisam znao ni hranu naruciti na tom jeziku :-D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45822
Joined: 29/12/2005 01:20

#19828 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

caseytron wrote: 22/05/2024 22:46
jeza u ledja wrote: 22/05/2024 22:08
caseytron wrote: 22/05/2024 21:26

Jebiga, vecina nasih nije u stanju. Pogotvo ko dodje tek tako, bez nekog ozbiljnijeg posla. Opcenito nasi ljudi slabo ulazu u sebe, ne zele placati kurseve itd. Najlakse je u Lidlu slagati gajbe, mozak na pasu i za dest godina krivih ledja hodat. Iskreno ostajao sam na pocetku sa 20 eura na kraju mejseca, nisam otisao na more tri godine. Sve sto sam skupio sam dao na kurseve jer sam znao da mi se isplatiti kasnije i jeste. Nemam fakultet zavrsen, radim posao gdje se trazi fakultetsko obrazovanje. Neko je prepoznao moj trud i zelju za napretkom, sto u nasoj drzavi nazalost je gotovo pa misaona imenica.

Ako ces halaliti pet godina zivota i posvetiti se sebi, isplati se ici vani. Ako kontas doci da vozis pakete, slazes gajbe, cistis haustore, sjedi dje si ni za dje si nijesi :-D

Ah ja sam mislio da si ti odmah od prve godine 20k godisnje stedio?
Prve godine nisam ni mogao doci do posla jer nisam znao ni hranu naruciti na tom jeziku :-D
Pa mislim, koliko ti je trebalo godina da dodjes do te u kojoj si ustedio cca 20k?
caseytron
Posts: 2136
Joined: 01/06/2016 16:42

#19829 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by caseytron »

jeza u ledja wrote: 22/05/2024 22:57
caseytron wrote: 22/05/2024 22:46
jeza u ledja wrote: 22/05/2024 22:08

Ah ja sam mislio da si ti odmah od prve godine 20k godisnje stedio?
Prve godine nisam ni mogao doci do posla jer nisam znao ni hranu naruciti na tom jeziku :-D
Pa mislim, koliko ti je trebalo godina da dodjes do te u kojoj si ustedio cca 20k?
U petoj godini sam dobio "normalan" posao. Do tada je bilo provlacenje i naravno period integracije
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45822
Joined: 29/12/2005 01:20

#19830 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

caseytron wrote: 22/05/2024 23:04
jeza u ledja wrote: 22/05/2024 22:57
caseytron wrote: 22/05/2024 22:46

Prve godine nisam ni mogao doci do posla jer nisam znao ni hranu naruciti na tom jeziku :-D
Pa mislim, koliko ti je trebalo godina da dodjes do te u kojoj si ustedio cca 20k?
U petoj godini sam dobio "normalan" posao. Do tada je bilo provlacenje i naravno period integracije

Eee pa jarane to ti govorim. Valja proci vremena. Znaci bar 7-8 godina da skupis neki kapital.
User avatar
sehohari
Posts: 8757
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#19831 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sehohari »

Imam jedno pitanje za vas koji ste isto često po Njemačkoj i zemljama Beneluxa:

Da li ste primjetili OGROMNU razliku u kvaliteti hrane između Nizozemske i Njemačke?

Svaki put kada odemo u nizozemske markete, volimo dosta hrane nakupovati.
Neobjašnjivo koliko je sve tamo kvalitetnije i sa puno jačim intenzitetom ukusa. Meso, pekarski proizvodi, pa i pića.

Kupim npr. neki čips u njihovom Plusu, i onda isti u prodavnici preko puta mene. Ovaj proizveden u Njemačkoj bukvalno ima ukus papira naspram nizozemskog.
sarenoselo
Posts: 48
Joined: 02/06/2020 02:32

#19832 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sarenoselo »

sehohari wrote: 26/05/2024 23:02 Imam jedno pitanje za vas koji ste isto često po Njemačkoj i zemljama Beneluxa:

Da li ste primjetili OGROMNU razliku u kvaliteti hrane između Nizozemske i Njemačke?

Svaki put kada odemo u nizozemske markete, volimo dosta hrane nakupovati.
Neobjašnjivo koliko je sve tamo kvalitetnije i sa puno jačim intenzitetom ukusa. Meso, pekarski proizvodi, pa i pića.

Kupim npr. neki čips u njihovom Plusu, i onda isti u prodavnici preko puta mene. Ovaj proizveden u Njemačkoj bukvalno ima ukus papira naspram nizozemskog.
Ja stanujem u Nizozemskoj a odem u Njemačku u kupovinu. Sve ti je to subjektivno. (A što se tiče čipsa, isto ‘ranje, samo drugo pakovanje :-)
elcaliente
Posts: 4647
Joined: 13/06/2012 15:52

#19833 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ja bi malo podsjetio na 2027 godinu i pocetak trgovanja sa CO2 vrijednostnim papirima.
Zanimljivo za one koji imaju nekretnine ili koju zele kao i za one koji kupuju auto, vazno je da se informisu.
swanfilter
Posts: 8027
Joined: 06/06/2008 18:52

#19834 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by swanfilter »

elcaliente wrote: 27/05/2024 19:19 Ja bi malo podsjetio na 2027 godinu i pocetak trgovanja sa CO2 vrijednostnim papirima.
Zanimljivo za one koji imaju nekretnine ili koju zele kao i za one koji kupuju auto, vazno je da se informisu.
U Slo je slucaj covjeka koji se zaradom na tim kuponima, kako ih ovdje nazivaju, probio na 3. mjesto najbogatijih zadnje 2-4 god. Slagacu.

Sta je zanimljivo, niko ne zna kako trziste tim papirima funkcionise. Osim doticnog i sa zaradom od nekoliko stotina mil eura ...
gunner89
Posts: 11
Joined: 19/03/2011 19:03

#19835 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by gunner89 »

Koliko ce čeka plava karta za Njemačku?
sabanss
Posts: 4710
Joined: 13/08/2006 11:20

#19836 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

gunner89 wrote: 04/06/2024 23:07 Koliko ce čeka plava karta za Njemačku?
Ako je sve ok 2-3 dana
gunner89
Posts: 11
Joined: 19/03/2011 19:03

#19837 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by gunner89 »

sabanss wrote: 04/06/2024 23:13
gunner89 wrote: 04/06/2024 23:07 Koliko ce čeka plava karta za Njemačku?
Ako je sve ok 2-3 dana
Negdje sam procitao da se to ceka od 1 do 3 mjesesca, pa me zanima jel to tacno?
sabanss
Posts: 4710
Joined: 13/08/2006 11:20

#19838 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

gunner89 wrote: 01/01/1970 01:00
sabanss wrote: 04/06/2024 23:13
gunner89 wrote: 04/06/2024 23:07 Koliko ce čeka plava karta za Njemačku?
Ako je sve ok 2-3 dana
Negdje sam procitao da se to ceka od 1 do 3 mjesesca, pa me zanima jel to tacno?
:shock:

Nije najsvježije ali mislim da se ništa bitno nije promijenilo, bila je lutrija već aktuelna.

Otvoriš listu termina, odabereš termin (moj je bio za dva dana), predaš papire, dođeš po vizu za dva dana. Porodica može odmah predati sa tobom i dobiti vizu, ne trebaju čekati spajanje porodice niti znati jezik. Ne znam možda li lakše.

Da nisi pomiješao sa Austrijom?
P.S. Ja govorim o ulaznoj vizi na 6 mjeseci, ti možda misliš na plavu kartu u Njemačkoj? To podneseš zahtjev čim stigneš u Njemačku. Zavisi u koji grad ideš, u većim se čeka par mjeseci, u manjim par dana :D Mada svakako imaš šest mjeseci.... Završi se
Last edited by sabanss on 05/06/2024 22:15, edited 1 time in total.
mali_balon
Posts: 11584
Joined: 12/09/2012 09:57

#19839 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

Cek BA zar nije sad od 01.06 to sve promjenjeno, bitno ti je naci poso u D i gore sve zavrsavas....nema ambasade i tako to....
mali_balon
Posts: 11584
Joined: 12/09/2012 09:57

#19840 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

sehohari wrote: 26/05/2024 23:02 Imam jedno pitanje za vas koji ste isto često po Njemačkoj i zemljama Beneluxa:

Da li ste primjetili OGROMNU razliku u kvaliteti hrane između Nizozemske i Njemačke?

Svaki put kada odemo u nizozemske markete, volimo dosta hrane nakupovati.
Neobjašnjivo koliko je sve tamo kvalitetnije i sa puno jačim intenzitetom ukusa. Meso, pekarski proizvodi, pa i pića.

Kupim npr. neki čips u njihovom Plusu, i onda isti u prodavnici preko puta mene. Ovaj proizveden u Njemačkoj bukvalno ima ukus papira naspram nizozemskog.
To se na mesu najvise osjeti.....meso i D i A ko karton dok je u NL ukusnije a FR je druga planeta....ali zato je D jefrinija od NL....FR zavisi gdje kupujes
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31621
Joined: 16/04/2011 18:46

#19841 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

mali_balon wrote: 05/06/2024 22:15 Cek BA zar nije sad od 01.06 to sve promjenjeno, bitno ti je naci poso u D i gore sve zavrsavas....nema ambasade i tako to....
Nije istina.
Nadje se posao, onda poslodavac salje tvoje podatke na biro rada gdje moras dobiti "dozvolu" od njih. Onda zakazujes termin na ambasadi i ides.

E sad, koliko ce trajati njihova provjera, samo Bog zna. Ja mislim da ce se to nakon nekog vremena oduziti kao nekad sto je bilo.... ja sam skoro 2 godine cekao
mali_balon
Posts: 11584
Joined: 12/09/2012 09:57

#19842 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

PRIVREDA NJEMAČKA
Od 1. juna lakše do posla u Njemačkoj

Od 1. juna radnici iz zemalja koje nisu članice EU mogu aplicirati za "Karticu mogućnosti" koja im omogućava dolazak u Njemačku i traženje posla do godinu dana.

„Kartica mogućnosti", koja je nastala prije dvije godine, namijenjena je popunjavanju praznina na njemačkom tržištu rada, posebno u sektorima inženjerstva, informacionih tehnologija (IT) i zdravstva, gdje godišnje nedostaje čak 400.000 radnika.

"Kartica mogućnosti" pruža privremenu vizu ili radnu dozvolu, omogućavajući nosiocima da rade do 20 sati sedmično ili da steknu dvosedmično probno radno iskustvo. Ako radnici iz zemalja koje nisu članice EU žele raditi puno radno vrijeme, mogu podnijeti zahtjev za produženje boravka ako već imaju ponudu za posao.

Da bi dobili karticu, kandidati moraju znati njemački ili engleski jezik i imati dokaz o sredstvima ili plati koja je dovoljna za pokrivanje troškova boravka u Njemačkoj tokom jedne godine u iznosu od 12.000 eura.

Radovi na vodovodnim cijevima
Do 2035. godine će sedam miliona kvalifikovanih radnika morati biti zamijenjeno zbog starenja društva

Bodovi za "Karticu mogućnosti"

Kandidati se boduju za dobijanje kartice.

Četiri boda se dobijaju za priznatu profesionalnu kvalifikaciju ili dozvolu za rad u profesijama kao što su nastavnici, medicinska sestra ili inženjer.

Tri boda se dobijaju za pet godina radnog iskustva u posljednjih sedam godina ili za poznavanje njemačkog jezika na nivou B2.

Dok se dva boda dodjeljuju za dvogodišnje radno iskustvo u posljednjih pet godina i to za kandidate mlađe od 35 godina ili za poznavanje jezika na nivou B1.

Jedan bod se pak daje kandidatima mlađim od 40 godina, za boravak u Njemačkoj u posljednjih šest mjeseci (ali ne turistički), za poznavanje engleskog jezika na nivou C1 ili njemačkog na nivou A2, za obuku za deficitarna zanimanja ili za apliciranje za posao zajedno sa supružnikom.

Pravilo za Zapadni Balkan

Ova regulativa olakšava pristup njemačkom tržištu rada za državljane Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Sjeverne Makedonije, Crne Gore i Srbije. Do sada je Savezna agencija za rad radnicima iz ovih država, koji imaju ponudu za posao, izdavala 25.000 dozvola godišnje. Ova kvota će sada biti udvostručena na 50.000 dozvola godišnje.

Ministar rada Hubertus Heil (SPD) je nedavno na kongresu o radnoj snazi, pozivajući se na informacije Instituta za istraživanje tržišta rada i zanimanja, rekao da će do 2035. godine „sedam miliona kvalifikovanih radnika morati biti zamijenjeno zbog starenja društva. Posebno je ozbiljan nedostatak radnika u sektorima poput njege i ugostiteljstva. IT stručnjaci nedostaju u mnogim kompanijama, pa čak i u državnim institucijama. Zbog slabog ekonomskog rasta, Savezna agencija za rad zabilježila je u martu 707.000 otvorenih radnih mjesta, što je za 70.000 manje u odnosu na isti period prošle godine.

Zainteresovani mogu podnijeti zahtjev za "Karticu mogućnosti" u njemačkom konzulatu u svojoj matičnoj zemlji.
User avatar
Ozimician
Posts: 5727
Joined: 05/09/2012 23:21

#19843 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

mali_balon wrote: 05/06/2024 22:15 Cek BA zar nije sad od 01.06 to sve promjenjeno, bitno ti je naci poso u D i gore sve zavrsavas....nema ambasade i tako to....
Pa jeste promjenjeno, sad umjesto lutrije imas dodatnu papirologiju u Njemackoj. Da li je promjenjeno na bolje ili na gore, to cemo tek vidjeti. S tim da je glavna razlika sto ovaj put moras naci poslodavca kome nece biti mrsko da se zeza s papirologijom i tim zahtjevima.

S lutrijom je dosta ljudi prvo cekalo da dobiju termin, pa tek onda ganjalo poslodavca, u tom slucaju je poslodavac bio obavezan samo da ti dostavi ugovor o radu, a sad ima vise posla oko tebe i cekanja.

A ova "karta mogucnosti" je tek teski shit, posebno za nas kojima ne treba viza da dodjemo u Njemacku (turisticki) i trazimo posao.
User avatar
sime_cipol
Posts: 17017
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#19844 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sime_cipol »

Ako ima neko gradjevinskih struka svih profila, neka se javi da ga spojim s čovjekom u Dubrovniku. Hrana, smjestaj i prijevoz obezbjedjeni.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67720
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19845 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

sime_cipol wrote: 06/06/2024 11:14 Ako ima neko gradjevinskih struka svih profila, neka se javi da ga spojim s čovjekom u Dubrovniku. Hrana, smjestaj i prijevoz obezbjedjeni.
Ovo ti je bolje na "Forumasi zaposljavaju"
User avatar
sime_cipol
Posts: 17017
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#19846 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sime_cipol »

_BataZiv_0809 wrote: 06/06/2024 11:16
sime_cipol wrote: 06/06/2024 11:14 Ako ima neko gradjevinskih struka svih profila, neka se javi da ga spojim s čovjekom u Dubrovniku. Hrana, smjestaj i prijevoz obezbjedjeni.
Ovo ti je bolje na "Forumasi zaposljavaju"
Stavio sam i tamo
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67720
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19847 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

sime_cipol wrote: 06/06/2024 11:27
_BataZiv_0809 wrote: 06/06/2024 11:16
sime_cipol wrote: 06/06/2024 11:14 Ako ima neko gradjevinskih struka svih profila, neka se javi da ga spojim s čovjekom u Dubrovniku. Hrana, smjestaj i prijevoz obezbjedjeni.
Ovo ti je bolje na "Forumasi zaposljavaju"
Stavio sam i tamo
Pa nemoj na vise tema isti post to je spam :sax:
User avatar
sime_cipol
Posts: 17017
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#19848 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sime_cipol »

_BataZiv_0809 wrote: 06/06/2024 11:29
sime_cipol wrote: 06/06/2024 11:27
_BataZiv_0809 wrote: 06/06/2024 11:16

Ovo ti je bolje na "Forumasi zaposljavaju"
Stavio sam i tamo
Pa nemoj na vise tema isti post to je spam :sax:
Ma znam, ali eto stavio sam na 2-3 da sto vise ljudi vidi :thumbup:
belfy
Posts: 7766
Joined: 06/08/2007 09:00

#19849 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by belfy »

Ozimician wrote: 06/06/2024 07:55
mali_balon wrote: 05/06/2024 22:15 Cek BA zar nije sad od 01.06 to sve promjenjeno, bitno ti je naci poso u D i gore sve zavrsavas....nema ambasade i tako to....
Pa jeste promjenjeno, sad umjesto lutrije imas dodatnu papirologiju u Njemackoj. Da li je promjenjeno na bolje ili na gore, to cemo tek vidjeti. S tim da je glavna razlika sto ovaj put moras naci poslodavca kome nece biti mrsko da se zeza s papirologijom i tim zahtjevima.

S lutrijom je dosta ljudi prvo cekalo da dobiju termin, pa tek onda ganjalo poslodavca, u tom slucaju je poslodavac bio obavezan samo da ti dostavi ugovor o radu, a sad ima vise posla oko tebe i cekanja.

A ova "karta mogucnosti" je tek teski shit, posebno za nas kojima ne treba viza da dodjemo u Njemacku (turisticki) i trazimo posao.
kako, bolan? sa lutrijom su ljudi sa ugovorima mogli cekati neograniceno (pa izgubiti priliku), a znali dobijati oni koji ugovora nemaju (pa ga ne nadju jer su se prijavili "onako"). i, kakve veze tu ima dolazak turisticki sa trazenjem posla? to nikada nije, pa ni sada ne prolazi. odes turisticki, nadjes firmu, dobijes ugovor i sta onda?

naravno da "karta mogucnosti" mijenja stvari, jer od dobijanja iste (koja nije ni slicna lutriji) imas godinu dana da nadjes poslodavca. kako ti to vidis kao "teski shit"?
Sancho___9191
Posts: 25
Joined: 10/12/2017 19:56

#19850 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Sancho___9191 »

Pozdrav, zanima me iskustvo ljudi koji su u zadnjih godinu dvije otisli vani ( Njemacka), kakva je situacija? Da li su zadovoljni ili su se ipak pokajali? Citam dosta losih iskustava ljudi po fb koji su otisli, ali opet niko se nevraca, pa me zanima situacija kod forumasa kakva je.
Hvala
Post Reply