Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19601 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

jeza u ledja wrote: 15/05/2024 18:03
sumirprimus wrote: 15/05/2024 17:58 Mi smo samo u jednom vremenskom prozoru bili plodno tlo za rast i razvijanje iza rata reko bih 60 70 i 80te . U te tri decenije se bih razvila ko sto nikad dotad nije. I opet su ljudi isli odavde.
Ma mi smo jako puno dobili time sto smo bili u zajednickoj drzavi. Kazem namjerno tako jer hocu naglasiti ne samo zbog sistema vec zbog tih drugih republika.

Steta samo sto su bili malo genocidno nastrojeni.
Naravno. Dpsta smo toga dobili. I na kraju izgubili :)
Ali sta imamo sad kad smo sami? Samostalni, skoro .
Kontas pametan momak obrazovan a on zavrsi privatni kurs u rs.u koji zovu fakultetom :lol:
Poenta je, obrazovanje gradi bolje, prosperitetnije i pravednije drustvo a mi smo debelo neobrazovana nacija sa nikad vise fakulteta, univerziteta i diploma u istoriji. Paradoks?
elcaliente
Posts: 4617
Joined: 13/06/2012 15:52

#19602 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 10/05/2024 10:24 @elcaliente

Hoce li ovo sada postati trend kod svih osiguranja?

https://www.manager-magazin.de/finanzen ... de87e3d456

Sta veli tvoji na tim fortbildunzima?
Pisao sam vec da su auto osiguranja u dubokoj krizi. Zakasnili sa dizanjem cijena, zato ce ove i iduce godine da deru guzove.

Combined ratio katastrofalan, HUK ce praviti velike rezove.

Kao sto sam vec i pisao da drazva nema zakon o obaveznom osigurnju niti jedno osiguranje ne bi prodavalo obicna osiguranja za auta, to je fakticki biznis u kojem si uvjek u minusu sa ovim cjenama.

Alianz pokusava sada sa ovim da smanji kasko troskove. Sto je i uredu. Ne smiju se svi polovni djelovi ugradjivati. Ali zasto ne vrata ili haubu polovno ugraditi.
Sa ovim produktom pokrivaju i obaveze iz Nachhaltigkeit i za karbonski otisak koji nam svima stoji za vratom.
melac
Posts: 1711
Joined: 25/08/2008 19:33

#19603 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by melac »

Ecci wrote: 15/05/2024 12:32 Kad smo kod zanimanja i zarade, probajte u DE naci elektricara ili instalatera kojemu je satnica niza od 100€, tesko.
Takav bez problema izadje mjesecno i do 10K € netto. A ne treba ti fakultet za takvo sta.
Je li u Njemackoj progresivni porez, sto vise zaradjujes to porezno opterecenje raste?
User avatar
Ozimician
Posts: 5726
Joined: 05/09/2012 23:21

#19604 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 15/05/2024 18:40
Ozimician wrote: 10/05/2024 10:24 @elcaliente

Hoce li ovo sada postati trend kod svih osiguranja?

https://www.manager-magazin.de/finanzen ... de87e3d456

Sta veli tvoji na tim fortbildunzima?
Pisao sam vec da su auto osiguranja u dubokoj krizi. Zakasnili sa dizanjem cijena, zato ce ove i iduce godine da deru guzove.

Combined ratio katastrofalan, HUK ce praviti velike rezove.

Kao sto sam vec i pisao da drazva nema zakon o obaveznom osigurnju niti jedno osiguranje ne bi prodavalo obicna osiguranja za auta, to je fakticki biznis u kojem si uvjek u minusu sa ovim cjenama.

Alianz pokusava sada sa ovim da smanji kasko troskove. Sto je i uredu. Ne smiju se svi polovni djelovi ugradjivati. Ali zasto ne vrata ili haubu polovno ugraditi.
Sa ovim produktom pokrivaju i obaveze iz Nachhaltigkeit i za karbonski otisak koji nam svima stoji za vratom.
Pa ako je tako, onda ce time samo jos vise izgubiti kasko klijentele, a sam kazes da je tu najveci profit.

Da se razumijemo, odakle ce naci za novo auto (potpuno ispravna) polovna vrata i haubu, cak i da to planiraju.
sabanss
Posts: 4709
Joined: 13/08/2006 11:20

#19605 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

sumirprimus wrote: 15/05/2024 18:08
jeza u ledja wrote: 15/05/2024 18:03
sumirprimus wrote: 15/05/2024 17:58 Mi smo samo u jednom vremenskom prozoru bili plodno tlo za rast i razvijanje iza rata reko bih 60 70 i 80te . U te tri decenije se bih razvila ko sto nikad dotad nije. I opet su ljudi isli odavde.
Ma mi smo jako puno dobili time sto smo bili u zajednickoj drzavi. Kazem namjerno tako jer hocu naglasiti ne samo zbog sistema vec zbog tih drugih republika.

Steta samo sto su bili malo genocidno nastrojeni.
Naravno. Dpsta smo toga dobili. I na kraju izgubili :)
Ali sta imamo sad kad smo sami? Samostalni, skoro .
Kontas pametan momak obrazovan a on zavrsi privatni kurs u rs.u koji zovu fakultetom :lol:
Poenta je, obrazovanje gradi bolje, prosperitetnije i pravednije drustvo a mi smo debelo neobrazovana nacija sa nikad vise fakulteta, univerziteta i diploma u istoriji. Paradoks?
Čak i sa tolikim brojem univerziteta i lakoćom dolaska do diplome procenat visoko obrazovanih je mislim oko 10-tak %.

Neki donji prag zemalja kojima trebamo stremiti je oko 35% - kada dignemo kvantitet i kvalitet obrazovanja možemo se nadati boljem.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#19606 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Lajavikrelac »

sabanss wrote: 16/05/2024 08:26 Čak i sa tolikim brojem univerziteta i lakoćom dolaska do diplome procenat visoko obrazovanih je mislim oko 10-tak %.

Neki donji prag zemalja kojima trebamo stremiti je oko 35% - kada dignemo kvantitet i kvalitet obrazovanja možemo se nadati boljem.

I za tih famoznih 10% nema mjesta na tržištu rada, a neki bi stručnjaci to uvećavali tri puta :-)

Malo li je konobara, kasirki i dostavljača sa VSS :jbt:
User avatar
JohnnyS
Posts: 14103
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#19607 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by JohnnyS »

jeza u ledja wrote: 15/05/2024 18:03
sumirprimus wrote: 15/05/2024 17:58 Mi smo samo u jednom vremenskom prozoru bili plodno tlo za rast i razvijanje iza rata reko bih 60 70 i 80te . U te tri decenije se bih razvila ko sto nikad dotad nije. I opet su ljudi isli odavde.
Ma mi smo jako puno dobili time sto smo bili u zajednickoj drzavi. Kazem namjerno tako jer hocu naglasiti ne samo zbog sistema vec zbog tih drugih republika.

Steta samo sto su bili malo genocidno nastrojeni.
Ali nije pogrešno ni naglasiti da ima do sistema, jer smo i prije bili u zajedničkoj državi pa ništa...
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#19608 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Lajavikrelac »

Nego šta je do sistema! Kako u DE sjede zajedno i druže se Munib iz Travnika, Duško iz Gradiške i Damir iz Vinkovaca i govore da su zemljaci?
User avatar
Ozimician
Posts: 5726
Joined: 05/09/2012 23:21

#19609 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Lajavikrelac wrote: 16/05/2024 08:37 Nego šta je do sistema! Kako u DE sjede zajedno i druže se Munib iz Travnika, Duško iz Gradiške i Damir iz Vinkovaca i govore da su zemljaci?
Sjede i u BIH kad se nadju u istoj firmi, na istom radnom mjestu, u istom gradu...
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#19610 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Lajavikrelac »

Više izuzetak nego pravilo, al neka bude...
sabanss
Posts: 4709
Joined: 13/08/2006 11:20

#19611 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Lajavikrelac wrote: 16/05/2024 08:31
sabanss wrote: 16/05/2024 08:26 Čak i sa tolikim brojem univerziteta i lakoćom dolaska do diplome procenat visoko obrazovanih je mislim oko 10-tak %.

Neki donji prag zemalja kojima trebamo stremiti je oko 35% - kada dignemo kvantitet i kvalitet obrazovanja možemo se nadati boljem.

I za tih famoznih 10% nema mjesta na tržištu rada, a neki bi stručnjaci to uvećavali tri puta :-)

Malo li je konobara, kasirki i dostavljača sa VSS :jbt:
Malo tržište rada i nerazvijena zemlja. Jbg ga... ne treba nam toliki broj diplomanata sa političkih nauka, ekonomije, filozofije ili prava pa ih imamo samo na UNSA par hiljada godišnje. Sa druge strane STEM i medicina zajedno ne prebace hiljadu.

Statistika na koju sam naletio kaže da je od ukupnog broja visokoobrazovanih samo oko 15% u tehničkim naukama i medicini. Tako da stanje je još poraznije nego što se čini.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12729
Joined: 01/07/2019 15:35

#19612 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

Lajavikrelac wrote: 16/05/2024 08:37 Nego šta je do sistema! Kako u DE sjede zajedno i druže se Munib iz Travnika, Duško iz Gradiške i Damir iz Vinkovaca i govore da su zemljaci?
U toj kombinaciji obicno Munib pojede najvise slanine od ove dvojice i prica kako je BiH sastavljena zemlja. Jer iskustveno znamo da je odgojen da bude savitljiv.

Dusko prica ko nas bre zavadi i svi smo mi braca, pa i Munibu dedo je isao u crkvu gdje i moj.

Damir sve to mudro posmatra i gleda moze li se gdje sta oparit ako se ova dvojica posvadjaju.

Kombinacija gdje su Munib, Dusko i Damir sjedili uz tri ljute i razgovarali o radnickim pravima, potlacenom radnickom stalezu, socijalnim nepravdama, genocidu u Palestini i Sudanu, i sta znaci danas biti kozmpolit.. pa to je na prste jedne ruke, ali kada pronadjes takve ljude posmatrati ih kao brata.
mali_balon
Posts: 11546
Joined: 12/09/2012 09:57

#19613 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

dr_Evil wrote: 16/05/2024 09:15
Lajavikrelac wrote: 16/05/2024 08:37 Nego šta je do sistema! Kako u DE sjede zajedno i druže se Munib iz Travnika, Duško iz Gradiške i Damir iz Vinkovaca i govore da su zemljaci?
U toj kombinaciji obicno Munib pojede najvise slanine od ove dvojice i prica kako je BiH sastavljena zemlja. Jer iskustveno znamo da je odgojen da bude savitljiv.

Dusko prica ko nas bre zavadi i svi smo mi braca, pa i Munibu dedo je isao u crkvu gdje i moj.

Damir sve to mudro posmatra i gleda moze li se gdje sta oparit ako se ova dvojica posvadjaju.

Kombinacija gdje su Munib, Dusko i Damir sjedili uz tri ljute i razgovarali o radnickim pravima, potlacenom radnickom stalezu, socijalnim nepravdama, genocidu u Palestini i Sudanu, i sta znaci danas biti kozmpolit.. pa to je na prste jedne ruke, ali kada pronadjes takve ljude posmatrati ih kao brata.
Sta fali slanini.....
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#19614 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Lajavikrelac »

sabanss wrote: 16/05/2024 09:01 Statistika na koju sam naletio kaže da je od ukupnog broja visokoobrazovanih samo oko 15% u tehničkim naukama i medicini.
Medicinara bruka na birou, a ljekari se fataju noge jer ako nemaju jaku vezu ne mogu pripravnički, a kamo li stažiranje da odrade...a kao, fali ih :roll:

Od STEM zanimanja problema nema samo IT sektor uglavnom, ostalo tanjež, jer gotovo da nema industrije.

I da ih ima 50% posto samo bi imao još porazniju statistiku, a logično je da ne mogu svi biti ljekari, inženjeri i naučnici. Da je drugačije nešto ozbiljno ne bi bilo u redu :-?
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#19615 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Lajavikrelac »

dr_Evil wrote: 16/05/2024 09:15
U toj kombinaciji obicno Munib pojede najvise slanine od ove dvojice i prica kako je BiH sastavljena zemlja. Jer iskustveno znamo da je odgojen da bude savitljiv.

Dusko prica ko nas bre zavadi i svi smo mi braca, pa i Munibu dedo je isao u crkvu gdje i moj.

Damir sve to mudro posmatra i gleda moze li se gdje sta oparit ako se ova dvojica posvadjaju.

Kombinacija gdje su Munib, Dusko i Damir sjedili uz tri ljute i razgovarali o radnickim pravima, potlacenom radnickom stalezu, socijalnim nepravdama, genocidu u Palestini i Sudanu, i sta znaci danas biti kozmpolit.. pa to je na prste jedne ruke, ali kada pronadjes takve ljude posmatrati ih kao brata.
A sva trojica pobjegli istim autobusom od te etno-vjerske kaljuge :mrgreen:

Pretjeruješ. Normalan neopreterćen narod gleda kako da živi i obezbijedi dostojan život svojoj porodici i bolju budućnost djeci. Munibu je bliži Damir i Duško nego Hans ili Johan kada je mentalitet u pitanju.
User avatar
JohnnyS
Posts: 14103
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#19616 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by JohnnyS »

mali_balon wrote: 16/05/2024 09:24
dr_Evil wrote: 16/05/2024 09:15
Lajavikrelac wrote: 16/05/2024 08:37 Nego šta je do sistema! Kako u DE sjede zajedno i druže se Munib iz Travnika, Duško iz Gradiške i Damir iz Vinkovaca i govore da su zemljaci?
U toj kombinaciji obicno Munib pojede najvise slanine od ove dvojice i prica kako je BiH sastavljena zemlja. Jer iskustveno znamo da je odgojen da bude savitljiv.

Dusko prica ko nas bre zavadi i svi smo mi braca, pa i Munibu dedo je isao u crkvu gdje i moj.

Damir sve to mudro posmatra i gleda moze li se gdje sta oparit ako se ova dvojica posvadjaju.

Kombinacija gdje su Munib, Dusko i Damir sjedili uz tri ljute i razgovarali o radnickim pravima, potlacenom radnickom stalezu, socijalnim nepravdama, genocidu u Palestini i Sudanu, i sta znaci danas biti kozmpolit.. pa to je na prste jedne ruke, ali kada pronadjes takve ljude posmatrati ih kao brata.
Sta fali slanini.....
Ne počinji molim te
User avatar
Ozimician
Posts: 5726
Joined: 05/09/2012 23:21

#19617 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sabanss wrote: 16/05/2024 09:01
Lajavikrelac wrote: 16/05/2024 08:31
sabanss wrote: 16/05/2024 08:26 Čak i sa tolikim brojem univerziteta i lakoćom dolaska do diplome procenat visoko obrazovanih je mislim oko 10-tak %.

Neki donji prag zemalja kojima trebamo stremiti je oko 35% - kada dignemo kvantitet i kvalitet obrazovanja možemo se nadati boljem.

I za tih famoznih 10% nema mjesta na tržištu rada, a neki bi stručnjaci to uvećavali tri puta :-)

Malo li je konobara, kasirki i dostavljača sa VSS :jbt:
Malo tržište rada i nerazvijena zemlja. Jbg ga... ne treba nam toliki broj diplomanata sa političkih nauka, ekonomije, filozofije ili prava pa ih imamo samo na UNSA par hiljada godišnje. Sa druge strane STEM i medicina zajedno ne prebace hiljadu.

Statistika na koju sam naletio kaže da je od ukupnog broja visokoobrazovanih samo oko 15% u tehničkim naukama i medicini. Tako da stanje je još poraznije nego što se čini.
Jos poraznije je sto i takvi vise na birou onda:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12729
Joined: 01/07/2019 15:35

#19618 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

Lajavikrelac wrote: 16/05/2024 09:27
A sva trojica pobjegli istim autobusom od te etno-vjerske kaljuge :mrgreen:

Pretjeruješ. Normalan neopreterćen narod gleda kako da živi i obezbijedi dostojan život svojoj porodici i bolju budućnost djeci. Munibu je bliži Damir i Duško nego Hans ili Johan kada je mentalitet u pitanju.
Pobjegli iz sela, ali ne moze selo iz njih.

Gledaj, nije problem biti kozmopolita kada si u drustvu istih, ja na sred svoje Avenije sjedim, pijem Pelin i filozofiram, ne moze mi ljepse biti. Sta se desi cim dodje prvi zeleni kockoglavi ili crveno-bijeli kockoglavi? Pa desit ce se isto sta i u sred Vrankfurta, normalnom covjeku tu mjesta mjesta nema, sto obicno znaci da citavom mom stolu tu mjesta nema, a za stolom i Dusko i Damir.

Prosjecnom Munibu je blizi prosjecni Dusko i prosjecni Damir po svemu, zato sto su sva trojica kockoglava. Samo je jedna avangarda bila na ovim prostorima, a nestala je sa Jolom Musom.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12729
Joined: 01/07/2019 15:35

#19619 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

mali_balon wrote: 16/05/2024 09:24
Sta fali slanini.....
Komad slanine u 7 ujutru na gladan stomak, i onda kad sve bakterije i virusi krenu na nju bacis im hemijski otrov u vidu dvije travarice, alkohol ubije bakterije a trave oporave zeludac. Garantuju stari zivit ces 100 godina!
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#19620 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Lajavikrelac »

Nema dobrog roštilja bez slanine :) Kada dobro namažeš rešetku prije svake ture... :-D
User avatar
dr_Evil
Posts: 12729
Joined: 01/07/2019 15:35

#19621 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

Lajavikrelac wrote: 16/05/2024 09:48 Nema dobrog roštilja bez slanine :) Kada dobro namažeš rešetku prije svake ture... :-D
Vjerujem ali eto mogu ja i sa kravljim lojem, nije mi mrsko zamastit ruku. Nema nista bolje nego izrostiljas, popije se prvo koja ljuta, pa onda koja hladna i seres o svemu, samo ne o politici:


sabanss
Posts: 4709
Joined: 13/08/2006 11:20

#19622 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Lajavikrelac wrote: 16/05/2024 09:24
sabanss wrote: 16/05/2024 09:01 Statistika na koju sam naletio kaže da je od ukupnog broja visokoobrazovanih samo oko 15% u tehničkim naukama i medicini.
Medicinara bruka na birou, a ljekari se fataju noge jer ako nemaju jaku vezu ne mogu pripravnički, a kamo li stažiranje da odrade...a kao, fali ih :roll:

Od STEM zanimanja problema nema samo IT sektor uglavnom, ostalo tanjež, jer gotovo da nema industrije.

I da ih ima 50% posto samo bi imao još porazniju statistiku, a logično je da ne mogu svi biti ljekari, inženjeri i naučnici. Da je drugačije nešto ozbiljno ne bi bilo u redu :-?
Jasno da ne mogu svi u STEM jer ne mogu ni svi završiti jezički ili muzički studij. To je dio kada sam rekao da smo nerazvijena zemlja. U nekim zemljama će ljudi sretno preavati maternji jezik ili se svirati klavir i živjeti život srednje klase. U BiH neće.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12729
Joined: 01/07/2019 15:35

#19623 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

Lajavikrelac wrote: 16/05/2024 09:24
sabanss wrote: 16/05/2024 09:01 Statistika na koju sam naletio kaže da je od ukupnog broja visokoobrazovanih samo oko 15% u tehničkim naukama i medicini.
Medicinara bruka na birou, a ljekari se fataju noge jer ako nemaju jaku vezu ne mogu pripravnički, a kamo li stažiranje da odrade...a kao, fali ih :roll:

Od STEM zanimanja problema nema samo IT sektor uglavnom, ostalo tanjež, jer gotovo da nema industrije.

I da ih ima 50% posto samo bi imao još porazniju statistiku, a logično je da ne mogu svi biti ljekari, inženjeri i naučnici. Da je drugačije nešto ozbiljno ne bi bilo u redu :-?

Zapravo nije samo IT sektor, recimo masinstvo i gradjevina su postali dosta jaki zadnjih 10-ak godina, kod nas je to tradicionalno jako ali sada hocu reci da su uspjeli se probiti na zapadno trziste. Imas vec dosta firmi koje se bave projektiranjem, ali najvise zaposlenih imaju ovi sta su se okrenuli na BIM. Stvar kod ovih ljudi je da za razliku od IT-ovaca koji imaju neku potrebu da se oglasavaju, hvalisaju, i svima poturaju svoje HR, ljudi koji su u inzinjeringu vise su inkognito. Sto rece jedan moj dobar drug: "nisam mahnit pa da mi neko sutra djecu pokupi u kombi".
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19624 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

Lajavikrelac wrote: 16/05/2024 09:48 Nema dobrog roštilja bez slanine :) Kada dobro namažeš rešetku prije svake ture... :-D
Kontam sta pricate al ne moze bosnjacki nacionalista bez ovih packi, to je javce od njih jednostavno, a gore su manji od makova zrna, lova cuda cini. A tek kuzina :)
Odu oni iz Bosne al ta zadrtost nikad iz njih, cinjenica je.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19625 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

Tuzlanski bazen je industrijski bazen i ko takav trebao bi biti pogodno tlo za tehnicke nauke, ali po visini plata i nije bas.
Post Reply