Kada cemo poceti govoriti u zenskom rodu?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

sunday_morning
Posts: 635
Joined: 23/01/2003 00:00

#26

Post by sunday_morning »

_BosanaC wrote:Koliko god mi se gadio sovinizam nista manje mi se ne gadi ni feminizam i borba za prava u bransama u kojima strogo zenama odgovara... Da... Zasto zene ne idu u rudnike, kao sto neko vec upita? Mislim da bi se vecina muskaraca rado prihvatila odgajanja djeca ako bi zena pristala lopatat, raditi na skeli, u kanalu... Ali ne, bitno je da li je direktor ili direktorica, a ocito nije dovoljno to sto je na tako odgovornu funkciju postavljena zena!
zao mi je..ovdje je definitivno po srijedi nerazumijevanje pojma jednakopravnost.
ja isto tako poznajem zene koje su u ratu bile u Armiji BIH, i da..nisu radile kao konobarice u komandi, u menzi, niti su samo previjale rane..vec su bile u rovovima sa muskima, nosile puske...tada su vjerovatno mislile na jednakopravnost u smislu odabira u branjenju domovine.

po Zakonu cini mi se, zene je zbranjeno zaposljavati u rudnik i sl. to nisam sigurna mozda neko bolje zna...

i po meni nije dovoljno sto joj je dodijeljena pozicija direktora...nego je treba zvati pravim imenom..poziciju nije dobila kao utjesnu nagradu, vec ce direktno raditi za poznatu korporaciju moderne robovlasnicke klase...

i to nije feminizam..feministkinje idu dosta radikalnije...recimo B.a.B.e. iz Zagreba - mi u BIH nemamo NVO tog kalibra, ne brini.
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#27

Post by rumenko »

ovo strasna pusacica sto A navodi ....bi ostavio kao izuzetak...zvuci interesantno a i u duhu je naseg jezika....
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#28

Post by car-x »

kako se zove muska medicinska sestra?

nije li totalno nepravedno prema ovim radnicima, da im se radno mjesto zove "medicinska sestra"?? zasto feministice-dokazane ratnice u borbi za jednokost spolova nigdje ne pominju konrektno ovo zanimanje na kojem itekako ima i muskaraca??

po meni je ovo samo nepotrebeno zakompliciranje stvari.. zar nije dovoljan dokaz jednakopravnosti to sto je na tako vazno mjesto izabrana zena koja umije radit svoj poso? neeee.. sad treba napraviti i da se ne zove direktor, nego direktorica..

i sjetim se mog drugog vojnog roka u VF BiH.. mjesec dana mi je direktni nadredjeni bila kapetan K.B... i ona sama se jezila, kad bi je neko oslovio sa kapetanice.. a sad eto, aktivne feministice se bore da se i njen cin vise ne zove kapetan, nego kapetanica..

sorry, ali meni je to sve jako pretjerano i pomalo debilno..
metastasio
Posts: 215
Joined: 16/02/2004 00:00

#29

Post by metastasio »

Problem u čitavoj priči je činjenica da su muški nazivi u razvoju jezika postali generični, znači odnose se i na muški i na ženski rod. Ja lično smatram da se takva praksa treba mijenjati, i doista su u zapadnoevropskim jezicima u zadnje dvije decenije napravljeni ogromni pomaci. Mislim da ženske izvedenice naziva zanimanja treba upotrebljavati gdje god je moguće jezičkim materijalom napraviti takvu imenicu, znači ova dama iz prvog posta nije nikakav direktor već isključivo direktorica, ako ne postoji u jeziku način da se napravi zenski rod zanimanja (npr. od vojnik), ne vidim razloga zašto ne upotrebljavati ono što rade englezi, lady soldier, pa je sasvim u duhu našeg jezika reći žena vojnik. Uostalom, i sama jezička praksa nam sugerira ovakvu upotrebu, ako smo kao đaci u školi imali ženu direktora ili nastavnika, svi smo je zvali direktorica odnosno nastavnica, a nikad u muškom rodu!
Ono što bi možda trebalo izbjegavati je unošenje nekih stranih sufiksa za tvorbu ženskih zanimanja, pa čujemo dekanesa, što po meni zvuči zaista smiješno kad već imamo u našem jeziku imenicu koju upotrebljavamo, a to je dekanica.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#30

Post by _BosanaC »

sunday_morning wrote: zao mi je..ovdje je definitivno po srijedi nerazumijevanje pojma jednakopravnost.
ja isto tako poznajem zene koje su u ratu bile u Armiji BIH, i da..nisu radile kao konobarice u komandi, u menzi, niti su samo previjale rane..vec su bile u rovovima sa muskima, nosile puske...tada su vjerovatno mislile na jednakopravnost u smislu odabira u branjenju domovine.

po Zakonu cini mi se, zene je zbranjeno zaposljavati u rudnik i sl. to nisam sigurna mozda neko bolje zna...

i po meni nije dovoljno sto joj je dodijeljena pozicija direktora...nego je treba zvati pravim imenom..poziciju nije dobila kao utjesnu nagradu, vec ce direktno raditi za poznatu korporaciju moderne robovlasnicke klase...

i to nije feminizam..feministkinje idu dosta radikalnije...recimo B.a.B.e. iz Zagreba - mi u BIH nemamo NVO tog kalibra, ne brini.


Zena je po zakonu zasticenija od muskarca, kao majka, kao neko ko nosi duhovno porodicu, kao "slabiji" spol koji slucajno nece uprtiti ceker pa donjeti drva, uzeti sjekiru u ruke pa iscjepati nekih desetak metara nek' se nadje za zime, poturiti ledja ako gdje zatreba... Ali kada je jezik u pitanju, tu imate moje iskreno priznanje: NEMA VAM PREMCA MEDJU MUSKARCIMA!

I opet kazem, ne sumnjam da je gospodja zasluzila svoju poziciju. Ne sumnjam da su sefovi u mojoj firmi (zene, ko bi rekao) zasluzili svoju poziciju, da je moja direktorica (kojoj isto tako kapu skidam) zasluzila svoju poziciju.

Ali ne treba se ni preseravati i traziti dlaku u jajetu.
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#31

Post by car-x »

A wrote: Ma bijah prisutna kad je zenska rekla "ja sam bivsa pushachica", a muska raja u glas "steta..." 8-)
heheheheh.. dobar joj je fazon.. ;)
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#32

Post by car-x »

A wrote: 1 - Cini mi se da ih zovu "medicinski brat" ili bolnicar. Ne znam da li isto vazi i za muske casne sestre :-)
mozda u zajebanciji.. u opisu posla im to sigurno ne stoji.. ;)

A wrote: 2 - Nije feminizam u pitanju, jer mnogo feminista nije za takvu reformu, jer nije u duhu jezika. Pitanje je stava koji se opet formira na osnovu vise kriterija, ne samo tog pitanja prava zena i jednakosti. Ja sam protiv feminiziranja profesija, meni je normalno reci da je zena profesor, akademik, arhitekt, vojnik, mislilac, filozof....
moram priznati da o ovom nisam dublje razmisljo.. jer zasto je bas odabrano da su zanimanja muskog roda.. mada se ravnopravno koristi i arhitektica, naucnica, filozofkinja, itd.. opet je nekako opce-prihvaceno da su vecina tih nekih profesija muskog roda.. vjerovatno to vuce istorijske korijene (kad je zena bila i sredstvo placanja i kusur i baksis i sve ostalo - na zalost) i da bi trebalo ozbiljnije poraditi na tome, i naci neko rjesenje koje bi zadovoljilo sve strane..

u austriji se zadnjih godina pocesto mogu naci uopsteni - dvospolni izrazi:
StudentInnen
AssistentInnen

itd..
jes da to malkice komplikuje ionako komplikovanu sintaksu njemackog jezika, ali se koristi..
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#33

Post by shin »

Kako bi se zvao zenski vatrogasac?

Vatrogasica. :D

Pekar.
Zlatar.
Taxista.


Probaj prabacit :lol:
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#34

Post by car-x »

shin wrote:Kako bi se zvao zenski vatrogasac?

Vatrogasica. :D

Pekar.
Zlatar.
Taxista.


Probaj prabacit :lol:
zlatarka sigurno vec odavno postoji
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#35

Post by Svemirski_Jebach »

sunday_morning wrote:nisam htjela diskutirati o znacaju otvaranja jednog ovakvog ureda u BIH..jer je cini mi se skoro bila takva tema, ako ne i vise...

jako je vazno, znacajno..super..

ali ovo je odlicna prilika da vidimo sta nasi elokventni forumasi, briljantni umovi misle o gender sezitivnom izvjestavanju...jeste li se zapitali vrijedja li nas to...zasto bih ja bila koordinator, kada mogu biti jednostavno koordinatorica??? ali, nazalost, zvanicno mi zakon jos ne dopusta da se tako potpisem.

i da plavusa sam :D nosim kratke suknje i stikle...mo's mislit i jos se pravim pametna :-D

ali posto je tebi zasmetalo ono sto je meni zasmetalo :D to dovoljno govori o tvojoj sirini i evoluciji... 8)
Slažem se s tobom i potpuno te podržavam. jednakost spolova i u tome smislu. ne znam zašto bi to bio problem.
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#36

Post by rumenko »

Kako nazvati suprugu od gospodina Topica....gospodja Topicka....kakva ba emancipacija vidis da ne fercera...
User avatar
black
Posts: 17169
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#37

Post by black »

ako je sudija sudac sta je onda kurir :D
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#38

Post by car-x »

sunday_morning wrote:ali ovo je odlicna prilika da vidimo sta nasi elokventni forumasi, briljantni umovi misle o gender sezitivnom izvjestavanju...jeste li se zapitali vrijedja li nas to...zasto bih ja bila koordinator, kada mogu biti jednostavno koordinatorica??? ali, nazalost, zvanicno mi zakon jos ne dopusta da se tako potpisem.
a jel tebe to stvarno vrijedja, kad u novinama procitas direktor majkrosofta ta i ta, a ne direktorica??

a sumnjam da ce je neko u firmi oslovite sa gospodjo direktor.. barem po dosadasnjem iskustvu, svi ce je zvati direktorice ili sefice.. ;)

ili ko u skoli gdje radi moj otac - ravnateljice.. ;)
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#39

Post by mIRCerka »

dokle god muskarci zene tretiraju kao ljude druge klase, vala me ne moraju ni zvati DIREKTORICE...
hebes lingvisticku sminku....
sunday_morning
Posts: 635
Joined: 23/01/2003 00:00

#40

Post by sunday_morning »

car-x wrote:kako se zove muska medicinska sestra?
zove se medicinski tehnicar...sluzbeno.

znam jer na mojoj srednjoskolskoj diplomi pise:
zvanje: medicinska sestra-tehnicar
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#41

Post by car-x »

sunday_morning wrote:
car-x wrote:kako se zove muska medicinska sestra?
zove se medicinski tehnicar...sluzbeno.

znam jer na mojoj srednjoskolskoj diplomi pise:
zvanje: medicinska sestra-tehnicar
sluzbeno.. da..
i zamisli sad sebi pacijenta koji lezi, i zna da je moj jaran sike dezurni/a medicinska sestra - tehnicar i zove ga da cijelo odjeljenje cuje:
tehnicaaaaaaruuuuu.. ko sto je u prethodnoj smjeni dozivo medicinsku sestru milku, seeeeeeeestroooooo...

jebes ga, gdje je tu jednakopravnost.. ;)
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#42

Post by car-x »

seka wrote: ostade taxistkinja :-) . ja kod nas jos nisam vidjela zenu.
sjeti se one iz "praznik u sarajevu".. ;)

u becu ih ima.. i to pravo puno.. i jednako agresivno voze ko i muske im kolege.. ;)
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#43

Post by klif »

Jel' do mene ili stvarno imamo dvije iste teme?
sunday_morning
Posts: 635
Joined: 23/01/2003 00:00

#44

Post by sunday_morning »

seka wrote:ostade taxistkinja :-)
ja kod nas jos nisam vidjela zenu.
bogami seko, kod nas u gradu soli...vec par godina vidjam 3-4 zene taksistkinje. ima jedna mirela...luda ko struja, plavka, ali extra vozi..casna pionirska. 8-) :D
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#45

Post by rumenko »

zena koja pravi peksimete.....Peeeksa..
sunday_morning
Posts: 635
Joined: 23/01/2003 00:00

#46

Post by sunday_morning »

car-x wrote:a jel tebe to stvarno vrijedja, kad u novinama procitas direktor majkrosofta ta i ta, a ne direktorica??
nije da me vrijedja u onom klasicnom smislu, ali mi smeta...stvar je percepcije. recimo da radim u dosta kreativnom okruzenju i da fakat o tome vodimo racuna i zalazemo se za gender senzitivno izvjestavanje, pisanje, jednakopravnost u procesima donosenja odluka itd.

to je isto kao kad ekolog ode u eki grad prvi put..odmah ce primjetiti zagadjenje, cist zrak, kolicinu zelenih povrsina..jednostavno percepcija..ali nejse..da se ja vratim na Zemlju...

no tesko je mijenjati svijest, kognitivnu shemu ljudi...
Last edited by sunday_morning on 28/02/2006 16:55, edited 1 time in total.
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#47

Post by rumenko »

jes to ali s obzirom na globalno zagrijavanje...nece to ici lako....
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#48 Re: Kada cemo poceti govoriti u zenskom rodu?

Post by kub lajkan »

sunday_morning wrote:kada cemo imati u sluzbenom jeziku, medijima i sl. direktorica? inzenjerka? novinarka? lijecnica?

a ne samo domacica, cistacica, pralja, kurva, drolja, budala i sl. pezorativni termini?! pitam se kada cemo pobijediti nas primitivizam, sovinizam i uska shvatanja?
I nama muskima je dosta zenskog sovinizma! Neke od nas zaboli kad ih nazivaju budalama, a to je ipak zenski rod.

Zato zahtijevamo da se raspise referendum kako bi se svi konstitutivni narodi mogli izjasniti o uvodjenju rijeci BUDAL u nas jezik!

:D
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#49 Re: Kada cemo poceti govoriti u zenskom rodu?

Post by car-x »

kub lajkan wrote:
sunday_morning wrote:kada cemo imati u sluzbenom jeziku, medijima i sl. direktorica? inzenjerka? novinarka? lijecnica?

a ne samo domacica, cistacica, pralja, kurva, drolja, budala i sl. pezorativni termini?! pitam se kada cemo pobijediti nas primitivizam, sovinizam i uska shvatanja?
I nama muskima je dosta zenskog sovinizma! Neke od nas zaboli kad ih nazivaju budalama, a to je ipak zenski rod.

Zato zahtijevamo da se raspise referendum kako bi se svi konstitutivni narodi mogli izjasniti o uvodjenju rijeci BUDAL u nas jezik!

:D
ok.. sve dok postoji alternativa, npr. debil, jednakopravnost je obezbijedjenja.. ali kad debil postane debilcina, opet imamo problem.. elem, ako se zatalasa, bice svega u nasem jeziku.. ;)

pa cemo onda ko svabe, imati u kratko vrijeme reformu reforme, i naposljetku, vracanje na staro.. ;)
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#50

Post by rumenko »

osim toga lingvisticke promjene u urbanom segmentu globalne depolarizacije polova s akcentom na liberalizaciju pluralno demografskih fikcija ne mogu se zadovoljiti sa parcijalnim bazicnim metaforizmima baziranim na defragmentaciji apliciranih deskripcija...ovo sam malo uprostio da bi me sunday_morning skont'o-ala...
Post Reply