Kad zaboravimo isključiti šporet...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#1 Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by Pera Trta »

Pošto sam totalni laik za elektriku, interesuje me jedna stvar, naizgled glupa, ali kako rekoh, ne razumijem se u to, pa ko zna neka odgovori:
-šta će se desiti ako se ostavi uključen električni šporet, na čijem kolu nema ništa? Da li je opravdan strah da može doći do požara (jer svi znamo kako se uključeno kolo usije kada nema na njemu ničega na šta bi prenijelo toplotu) i ako može, ŠTA se u stvari zapali (sa usijanog kola počnu da lete varnice ili šta)? Ili će se prije desiti da pregori neki spoj u šporetu i da strada samo šporet, ali ne i stan? Molim neka mi odgovori neko ko se razumije u elektriku. Ovo me često kopka :) Hvala.
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#2 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by pape »

Samo ti ostavljaj sporet upaljen, .... reci ce ti komisija nakon pozara sta je bio uzrok, ... :roll: :skoljka:
Thundercracker
Posts: 31
Joined: 30/10/2009 12:12
Location: 44° 21' 0" North, 19° 3' 0" East

#3 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by Thundercracker »

Sve zavisi koji sporet posedujes. Za ove starije ne znam. Medjutim ovi noviji sporeti( barem onaj koji ja posedujem ), sami prekinu dotok toplotne energije kada se dostigne zeljena temperatura ringle ili rerne.A za ovaj drugi deo pitanja ne znam ti odgovoriti, ne razumem se u sporete bas toliko...
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#4 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by Pera Trta »

Ma masu puta mi se desilo da krenem na posao i vratim se s puta da provjerim jesam li ga isključio. Naravno, svaki put je bio isključen, ali to je nešto jače od čovjeka valjda. Pa zato pitam, onako da znam je li to stvarno realna opasnost ili je strah od toga precijenjen.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#5 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by Skyfox »

meni je vise dodijalo provjeravati jesam li pogasio kucanske aparate, zavrnuo slavine i zakljucao vrata... Od nedavno sam osloboden te fobije... dok ne bude jednom komsija, sta se to cuje kod vas... BOOM!!! :D
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#6 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by Pera Trta »

Skyfox wrote:meni je vise dodijalo provjeravati jesam li pogasio kucanske aparate, zavrnuo slavine i zakljucao vrata... Od nedavno sam osloboden te fobije... dok ne bude jednom komsija, sta se to cuje kod vas... BOOM!!! :D
Meni su odnedavno sve slavine na spuštanje i dizanje, a ne na zavrtanje...pa opet provjeravam i to. I kad izlazim iz stana još pet minuta cimam šteku da vidim jesam li dobro zaključao...protuprovalna vrata :roll:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#7 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by PipiDugaDevetka »

Isprintaš sebi poruku većih dimenzija, pa je staviš na izlazna vrata sa unutrašnje strane:
@Pero-Trto, provjeri:
1.) Ringlu
2.) Plin
3.) Balkonska vrata
4.) UPS i punjače baterija
5.) Programiraj veš-mašinu na jeftinu struju (14-16)
6.) Kići staviti sipinu kost i dosuti vode
7.) Zaliti cvijeeće (Suzama sreće) :mrgreen:

Nije mi do zezancije i ja zaboravljam, konfuzan sam, sto puta mi je mlijeko pokipilo dok ja za pc-om internetlišem. Matera osta bez toplog mlijeka, a čitav komšiluk kandiše.
Otvorim regal, pa se upitam, bože, šta sam ja trebao uzeti iz regala.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#8 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by Skyfox »

:lol: @Trta
Ma sjoo rijesi se toga da vidis jes dobro. Ja sam prije oblijetao i oko auta ono cimnem sva vrata iako imam centralnu reko da vidim da neka nisu bila dobro zatvorena pa ostala otkljucana i jesu li svi prozori podignuti, da nije legla koja guma, ima li koja ogrebotina nova... ma nahodam se okolo ko mahnit :-D but no more...
djana h
Posts: 39272
Joined: 06/08/2009 18:23

#9 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by djana h »

Pera Trta wrote:
Skyfox wrote:meni je vise dodijalo provjeravati jesam li pogasio kucanske aparate, zavrnuo slavine i zakljucao vrata... Od nedavno sam osloboden te fobije... dok ne bude jednom komsija, sta se to cuje kod vas... BOOM!!! :D
Meni su odnedavno sve slavine na spuštanje i dizanje, a ne na zavrtanje...pa opet provjeravam i to. I kad izlazim iz stana još pet minuta cimam šteku da vidim jesam li dobro zaključao...protuprovalna vrata :roll:
Ipak da se malo smiris.
Ma,o cemu ja...i sama sam takva.Citavo vrijeme dok sam van kuce sto misli mi je u glavi,a jos kad odem negdje na par dana,samo mislim sad ce me zvati komsija da imamo pozar,poplavu i sl,
To je neka vrsta straha,samo kako ga se osloboditi.Inace se divim ljudima koji su nonsalantni i koje ne peku moje brige,cesto nepotrebne :( :(
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#10 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by Skyfox »

PipiDugaDevetka wrote:Isprintaš sebi poruku većih dimenzija, pa je staviš na izlazna vrata sa unutrašnje strane:
@Pero-Trto, provjeri:
1.) Ringlu
2.) Plin
3.) Balkonska vrata
4.) UPS i punjače baterija
5.) Programiraj veš-mašinu na jeftinu struju (14-16)
6.) Kići staviti sipinu kost i dosuti vode
7.) Zaliti cvijeeće (Suzama sreće) :mrgreen:

Nije mi do zezancije i ja zaboravljam, konfuzan sam, sto puta mi je mlijeko pokipilo dok ja za pc-om internetlišem. Matera osta bez toplog mlijeka, a čitav komšiluk kandiše.
Otvorim regal, pa se upitam, bože, šta sam ja trebao uzeti iz regala.
Ovo za regal sam ja u origanu, dodem u kuhinju i stanem u dovratku u chudu sto li sam dosao vamo :shock: :D
A ovo za Kiku je neprevazideno, kod mene ako ne bi propricao ne bi nigdje i to - Gladan sam i zedan :lol:
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#11 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by black »

Pera Trta wrote: Meni su odnedavno sve slavine na spuštanje i dizanje, a ne na zavrtanje...pa opet provjeravam i to. I kad izlazim iz stana još pet minuta cimam šteku da vidim jesam li dobro zaključao...protuprovalna vrata :roll:
opusti se malo, ako nastavis mogli bi ti dijagnosticirati OKP (opsesivno kompulzivni poremecaj) u nekom blazem obliku :mrgreen:
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#12 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by bez_ideje »

Jooj ,gotovo u pravilu svaki put se s vrata vratim da provjerim sporet-nema veze sto ga ja ne koristim,vec ovi moji ukucani sto su ga ostavili ukljucenog dovoljno puta da mi stvore fobiju :-)
Ulazna vrata,4 puta zakljucaj,2 puta se vrati da provjeris ,sto neko rece nema veze sto su protuprovalna ......najjace mi je u tome,sto sve mislim u sebi kako onu steku cimam,garant me gledaju komsije kroz spijunku i misle vidi budale :oops: :lol: :lol: :lol:
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#13 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by Pera Trta »

black wrote:
Pera Trta wrote: Meni su odnedavno sve slavine na spuštanje i dizanje, a ne na zavrtanje...pa opet provjeravam i to. I kad izlazim iz stana još pet minuta cimam šteku da vidim jesam li dobro zaključao...protuprovalna vrata :roll:
opusti se malo, ako nastavis mogli bi ti dijagnosticirati OKP (opsesivno kompulzivni poremecaj) u nekom blazem obliku :mrgreen:
Sjećam se još iz studentskih dana...kad vidim sebe na spisku onih koji su položili znao sam se dobro nastajati pred spiskom i nagledati da budem siguran da sam to ja :D .
Ali nije to bila samo moja boljka, i drugi su mi govorili da su i oni slično reagovali. :D
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#14 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by ladyblue18 »

Ja sam do sada 2,3 puta zamalo kucu zapalila, pa smo mogli ostati beskucnici :-)
Jednom plin upalila i krpu ostavila u blizini a krpa se nasljanala na bocu od plina koja je tu bila bog zna kako. :-)
Drugi put sam ostavila upaljeno kolo strujno i spustila poklopac od peci i otisla vani. :-)
Treci put je isto nesto slicno bilo.

A kako vidjeh temu nasmijah se, jer danas dok sam pravila rucak nesto sam se zanjela bila i krpa pocela da gori na plinu, ako ovako nastavim... :roll: :lol: :lol: :lol:
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#15 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by black »

Pera Trta wrote: Sjećam se još iz studentskih dana...kad vidim sebe na spisku onih koji su položili znao sam se dobro nastajati pred spiskom i nagledati da budem siguran da sam to ja :D .
Ali nije to bila samo moja boljka, i drugi su mi govorili da su i oni slično reagovali. :D
mislim da svi mi imamo (ponekad) tako nekih mali 'opsesija' upravo tog tipa (najcesce) jesam li zakljucao vrata, iskuljucio sporet/peglu, zatvorio vodu i sl. razlicite su vrste opsesija i kombinacija simptoma
Opsesivne sumnje i neodlučnost u svom najgorem obliku mogu trošiti iznimno mnogo vremena, pa čak i paralizirati čovjeka. Drugo obilježje opsesivnog razmišljanja uključuje nedostatak sigurnosti ili neprestanu sumnju, primjerice: "Jesu li moje ruke čiste?", "Jesu li vrata zaključana?".
Opsesivne misli u pravilu slijede kompulzivni rituali, kao što su pretjerano pranje ili provjeravanje, no čini se da se pojavljuju upravo zbog pretjerana manjka sigurnosti i sastoje se od neprimjerenih, katkad i pogrešnih pokušaja povećanja sigurnosti. Kompulzivni ritual je ponašanje koje obično smanjuje nelagodu, no izvodi se na prisilan ili nefleksibilan način. Takvo ponašanje može uključivati rituale koji se sastoje od pranja, provjeravanja, ponavljanja, izbjegavanja, žudnje za pedantnošću, potpunošću i savršenstvom. Takve osobe zabrinute su zbog prljavštine, zaraze klicama i mogu provoditi sate i sate perući ruke ili se tuširajući. Mogu pokušavati izbjeći zarazu fecesom, urinom ili vaginalnim sekretima. Nerijetko, patološki sumnjaju i zbog toga kompulzivno provjeravaju kako bi se uvjerili jesu li npr. nekoga pregazili automobilom, jesu li ostavili nezaključana vrata ili uključen štednjak. Provjeravanje često ne dovodi do uklanjanja sumnje, a u nekim slučajevima čak je može i pogoršati.
no ovo bi vec bilo neshto drugo, shto i nije bash tema emisije, ali ima dodirnih tachaka :mrgreen:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#16 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by Bosanac sa dna kace »

:shock: ova tema nije za mene, ja nekad znam obic sve po kuci, provjerit jesu prozori dobro zatvoreni, da ne puse kroz njih....znam se vratit sa stanice da provjerim jel kuca zakljucana....a plina na ispitu kad se sjetim samo me nesto pposred stomaka sjekne....i dobijem gasove od neuroze :run: :run:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#17 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by PipiDugaDevetka »

black wrote: opusti se malo, ako nastavis mogli bi ti dijagnosticirati OKP (opsesivno kompulzivni poremecaj) u nekom blazem obliku :mrgreen:
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#18 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by Neelix »

Pera Trta wrote:
Skyfox wrote:meni je vise dodijalo provjeravati jesam li pogasio kucanske aparate, zavrnuo slavine i zakljucao vrata... Od nedavno sam osloboden te fobije... dok ne bude jednom komsija, sta se to cuje kod vas... BOOM!!! :D
Meni su odnedavno sve slavine na spuštanje i dizanje, a ne na zavrtanje...pa opet provjeravam i to. I kad izlazim iz stana još pet minuta cimam šteku da vidim jesam li dobro zaključao...protuprovalna vrata :roll:
to se zove opsesivno kompulsivni poremecaj :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Obsessive% ... e_disorder
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#19 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by Pera Trta »

Ma znam ja šta je to. Učio sam to...al u elektriku se ne razumijem :D
budala_mahnita
Posts: 196
Joined: 29/06/2006 15:42
Location: iza ormara gdje si me i ostavio

#20 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by budala_mahnita »

Ja, ima jedno dvije godine, kad podjem iz kuce, ponesem i peglu! :wink: :lol: :mrgreen:
nova_korisnica
Posts: 1207
Joined: 19/09/2008 12:48

#21 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by nova_korisnica »

ima nesto sto se zove pametna kuca :) kad krenete sve se pogasi osim onoga sto je neophodno da bude prikljuceno..
kad porastem, kupicu si tu kucu :D
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#22 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by PipiDugaDevetka »

Pera Trta wrote:Ma znam ja šta je to. Učio sam to...al u elektriku se ne razumijem :D
Pa, odgovorio ti je @Thundercracker.

Ako je stariji šporet, grije se, grije, iskrivi se ringla dok ne pregori grijač. Ako je neka posuda na ringli, ona se zalijepi/zavari za ringlu, a sadržaj posude se pretvori u C (Carbon-ćumur-ugljik),...E, to je opasno, jer ćumur gori ako se zagrijava,...U mom komšiluku ljetos vatrogasci ugasili takav požar, a stariji čovjek u drugoj sobi sjedio, niti je šta osjetio da gori i kandiše, niti čuo,...Ni zvono nije čuo, nego su mu provalili,...Bolestan, stariji čovjek.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#23 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by sheilak »

Taj problem s provjeravanjem ima dosta ljudi. To bas zna izluditi. Crv sumnje uvijek kopka, ali trik je da ga zanemarite, ako je ikako moguce. Dobar je savjet sa popisom svega sto bi trebalo biti provjereno, a najbolje je vjerovati sebi i reci tom crvu sumnje " de, ba, bjezi od mene" :-D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#24 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by Bosanac sa dna kace »

sheilak wrote:Taj problem s provjeravanjem ima dosta ljudi. To bas zna izluditi. Crv sumnje uvijek kopka, ali trik je da ga zanemarite, ako je ikako moguce. Dobar je savjet sa popisom svega sto bi trebalo biti provjereno, a najbolje je vjerovati sebi i reci tom crvu sumnje " de, ba, bjezi od mene" :-D
uglavnom vjerujem seb, nijesam bas opsjednut al ponekad provjeravam...cak i slic po vise puta :lol: ...al plinu nikako ne vjerujem...to samo iskrica i ode sve u BOOOOOOOOOOOOOOOOOmmmmmmmmmmm :cry:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#25 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by Chmoljo »

hm, ja se nekad zabrinem za sebe, i mislim da imam taj poremećaj...

nekad se borim protiv toga, jer nekad krenem iz kuće, pređem nekih stotinjak metara i spuca me sumnja, jesam ili nisam uopšte zaključao kuću? :?

a da ne govorim o jednoj čudnoj stvari koja me morila, ali sam se izborio protiv nje.

naime, dok sam hodao po pločniku, i dok sam prelazio pukotine, i lijeva i desna noga su morale preći preko jednakog broja tih pukotina. ako nisu, u jednoj bi osjećaj bio da je "teža".

smijao sam se kada sam gledao film sa Jackom Nicholsonom čini mi se da se zove "Gore ne može"... kad glumi onog ekscentrika, pisca... on je imao istih problema :D :D :D
Post Reply