Kad su počele pripreme za rat?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Mario979
Posts: 278
Joined: 08/12/2013 21:35

#1 Kad su počele pripreme za rat?

Post by Mario979 »

Ima mnogo tema koje opisuju ratna dešavanja u svim krajevima BiH , ali šta je sa godinama koje su predhodile ratnim dešavanjima.
Iako je rat počeo 1992 , pripreme su morale početi puno ranije. Neki ljudi su se ispalili iz BiH već sredinom osamdesetih jer su znali ili su predosijetili šta će biti. Otišli su u inostranstvo kao da rade, a praktično su emigrirali.
Većina nije to znala niti je primićivala naznake sukoba i za njih je rat počeo preko noći.
Last edited by Mario979 on 12/12/2014 23:40, edited 1 time in total.
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#2 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by walter kurtz »

znas koja tema nedostaje hoće li rat u BiH ikada završiti :roll:
Mario979
Posts: 278
Joined: 08/12/2013 21:35

#3 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Mario979 »

walter kurtz wrote:znas koja tema nedostaje hoće li rat u BiH ikada završiti :roll:
Važno je da se nepuca
Mario979
Posts: 278
Joined: 08/12/2013 21:35

#5 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Mario979 »

lokalni_razdjevicar wrote:1974
Teško Tito još bio živ,SFRJ je bila spremna samo za stranu agresiju.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#6 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by zambaklija »

puno,puno prije,ko će to znati,ali ja se sjećam jednog događaja i tu sam ubijeđen da to ima sa pripremama veze,Naime bila je 82 ili 83 ,ja izviđač,najavljena nam je posjeta kojoj trebamo ići na ruku,stiže vojni autobus pun oficira i sve su vjerovatno bili srbijanci jer su isključivo pričali ekavicom(do tada niti jednog pravoslavca Bosanca nisam čuo da koristi isključivo ekavicu),vodali smo ih po brdima i čukama najduže su se zadržali na tvrđavi koja je u centru grada i sa nje se sve super vidi,tu su crtali po kartama ,kada se poslije zaratilo oni su držali baš tuda linije kuda smo ih vodali zato se toga sjećam...
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Truba »

Pametni ljudi su se poceli pripremati
02.09.1945.
Mario979
Posts: 278
Joined: 08/12/2013 21:35

#8 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Mario979 »

Black swan wrote:Pametni ljudi su se poceli pripremati
02.09.1945.
Šta to znači?
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Truba »

Znaci da na vrijeme nismo rijesili probleme kao europa i da cemo za 25 godina imati iste teme

Problemi su postojali 45
Pametne obitelji su vec tada znale kud sve ide
A neki su to skontali 1989

Solucija je bila emigrcija na vrijeme...

Sto se konkrernih priprema tice vjerujem.da su one bile stihijske...sporadicne
Negdje od 1989.
Mozda cak i od olimpijade
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#10 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by kosava »

Mario979 wrote:Ima mnogo tema koje opisuju ratna dešavanja u svim krajevima BiH , ali šta je sa godinama koje su predhodile ratnim dešavanjima.
Iako je rat počeo 1992 , pripreme su morale početi puno ranije. Neki ljudi su se ispalili iz BiH već sredinom osamdesetih jer su znali ili su predosijetili šta će biti. Otišli su u inostranstvo kao da rade, a praktično su emigrirali.
Većina nije to znala niti je primićivala naznake sukoba i za njih je rat počeo preko noći.
Mario svako ko je sagledao situaciju mozgom a ne srcem znao je da ce biti rata, zato su mnogi otisli da rade magisterije i doktorate u inostranstvo '80 godina. Na Kosovu se vodio rat 80-81 samo se drzalo pod medijiskom blokadom pa su samo odobrene informacije se pustale u javnost a svi koji su sluzili vojsku tih godina posebno na Kosovu znali su da se vodi pravi rat .
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#11 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by sinuhe »

Nije rijec o sukobu Wehrmachta i Crvene armije pa da je neka posebna priprema potrebna.
Rat je pocinjao malo pomalo, nije poceo svugdje u isto vrijeme, na jednoj strani se ratovalo dok se na drugoj mirovalo.
Uslovi za rat u BiH su stvoreni sarajevskim primirjem 2.1.1992.
pedeset
Posts: 574
Joined: 26/10/2014 14:11

#12 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by pedeset »

zambaklija wrote:puno,puno prije,ko će to znati,ali ja se sjećam jednog događaja i tu sam ubijeđen da to ima sa pripremama veze,Naime bila je 82 ili 83 ,ja izviđač,najavljena nam je posjeta kojoj trebamo ići na ruku,stiže vojni autobus pun oficira i sve su vjerovatno bili srbijanci jer su isključivo pričali ekavicom(do tada niti jednog pravoslavca Bosanca nisam čuo da koristi isključivo ekavicu),vodali smo ih po brdima i čukama najduže su se zadržali na tvrđavi koja je u centru grada i sa nje se sve super vidi,tu su crtali po kartama ,kada se poslije zaratilo oni su držali baš tuda linije kuda smo ih vodali zato se toga sjećam...
Tragikomično, jer zaista mi nije jasno kako neko od naših "mozgova" nije na vrijeme shvatio šta se sprema nego im još kako kažeš pokazivali potencijalne bunkere, izvidnice kako se već kaže, i baš nas odatle najviše granatirali i pravili probleme. Ali šta ćeš takva bila vremena, a mislim da ste se vi slomili ko će im bilje pokazati teritorij, zato sam rekao da je tragikomično. Valjda smo došli tobe.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#13 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by sinuhe »

Vecinu oficirskog kadra u JNA cinili su bosanski i hrvatski Srbi a poslije njih Crnogorci. Malo je tu Srba iz Srbije bilo...Ekavica jeste preovladavala u JNA iz bogzna kog razloga.
Uostalom oficiri drugih nacionalnosti nisu ni dezertirali iz JNA sve do 91.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#14 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by kosava »

pedeset wrote:
zambaklija wrote:puno,puno prije,ko će to znati,ali ja se sjećam jednog događaja i tu sam ubijeđen da to ima sa pripremama veze,Naime bila je 82 ili 83 ,ja izviđač,najavljena nam je posjeta kojoj trebamo ići na ruku,stiže vojni autobus pun oficira i sve su vjerovatno bili srbijanci jer su isključivo pričali ekavicom(do tada niti jednog pravoslavca Bosanca nisam čuo da koristi isključivo ekavicu),vodali smo ih po brdima i čukama najduže su se zadržali na tvrđavi koja je u centru grada i sa nje se sve super vidi,tu su crtali po kartama ,kada se poslije zaratilo oni su držali baš tuda linije kuda smo ih vodali zato se toga sjećam...
Tragikomično, jer zaista mi nije jasno kako neko od naših "mozgova" nije na vrijeme shvatio šta se sprema nego im još kako kažeš pokazivali potencijalne bunkere, izvidnice kako se već kaže, i baš nas odatle najviše granatirali i pravili probleme. Ali šta ćeš takva bila vremena, a mislim da ste se vi slomili ko će im bilje pokazati teritorij, zato sam rekao da je tragikomično. Valjda smo došli tobe.
Eto JNA nije imal kasarne u svakoj carsiji :roll: pa trebali im neki izvidjaci da im pokazu polozaje, JNA je uvijek imal vjezbe crveni vs plavi i planove napada i odbrane svakog mjesta u slucaju invazije pa su ih samo aktivirali.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#17 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by kosava »

Jah pa sto imado smo AVNOJ bilo im je lakse proglasiti Veliku Srbiju i gotova prica.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#18 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Sezam »

8/5/1980
SSemir
Posts: 4560
Joined: 26/02/2009 08:42

#19 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by SSemir »

vise od jebenih 20 godina je proslo i tebi su u glavi i dalje takve teme??? imas li ti svoj vlastiti zivot, razmisljas li o buducnosti? boze sacuvaj
Projecting1500
Posts: 41
Joined: 25/09/2014 10:11

#20 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Projecting1500 »

Vladimir Srebrov, koji je osnovao SDS zajedno sa Karadzicem je imao priliku da procita RAM plan pocetkom 1992. O njemu je rekao:

"RAM plan je definisan sredinom 80-ih od strane generalnog staba JNA. Predvidjao je podjelu Bosne u dvije interesne sfere i stvaranje tzv. Velike Srbije I Velike Hrvatske.

Pitanje Muslimana bi bilo rijeseno tako sto bi vise od polovine Muslimana bilo ubijeno, manji dio bio bi preveden u pravoslavlje, dok bi najmanjem dijelu, naravno onom koji ima novac, bilo dozvoljeno da ode u Tursku 'turskim koridorom".

Cilj je bio da se Bosna potpuno ocisti od Muslimana a da se zemlja podijeli rijekom Vrbas. Samo ime Bosne bi bilo izbrisano."
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#21 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by dječak sa šibicama »

RAM predvidjao stvaranje Velike Hrvatske :lol: :lol: :lol:
Projecting1500
Posts: 41
Joined: 25/09/2014 10:11

#22 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Projecting1500 »

dječak sa šibicama wrote:RAM predvidjao stvaranje Velike Hrvatske :lol: :lol: :lol:
To su rijeci Srebrova. Ali sustina je bila podijeliti Bosnu sa Hrvatima.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#23 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by stakasa »

Sarajmen wrote:U noći izmedu 14. i 15. oktobra 1991. u Skupštini BiH su poslanici SDS-a odbili prijedlog HDZ-a i SDA o izglasavanju suvereniteta republike. Lider bosanskih Srba Radovan Karadžić je zaprijetio: “Želite da povedete BiH istim putem pakla i stradanja kojim su krenuli Slovenija i Hrvatska. Ne zavaravajte se da BiH nećete odvesti pravo u pakao, i da upravo vi nećete snositi krivicu ako nestane cijeli jedan narod. Jer, ako dođe do rata, Muslimani se ne mogu braniti”

Pripreme za rat su ozbiljno počele da se vrše nakon što su procurile informacije o postojanju i sadržaju plana ''RAM''.

Izetbegović nije bio neinformisan o onome šta se dešava. Dana 28. na 29. maj 1991. saznao je za postojanje plana RAM, koji podrazumijeva zaokruživanje etničkog srpskog prostora. Kasetu sa snimljenim razgovorom Karadžić - Milošević donio mu je načelnik SDB-a Sarajevo Munir Alibabić. Kasetu na kojoj Milošević govori Karadžiću: “Javi se Uzelcu u Banju Luku, sada sam razgovarao na najvišem mjestu, digni ljudi koliko treba, neka sve bude pod oružjem. Preduzmi sve što treba, znaš... RAM...” preslušali su zajedno Izetbegović i Rusmir Mahmutćehajić. Nekoliko dana kasnije Izetbegović je obaviješten o sastanku u Karađorđevu.
Zna li se sta je bila Alijina neposredna reakcija?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#24 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by dječak sa šibicama »

Projecting1500 wrote:
dječak sa šibicama wrote:RAM predvidjao stvaranje Velike Hrvatske :lol: :lol: :lol:
To su rijeci Srebrova. Ali sustina je bila podijeliti Bosnu sa Hrvatima.
I to dolinom Vrbasa :D

Pa nece Srebrov na svoje, naravno... zna se dobro gdje su granice Velike Srbije, i sta je plan RAM, koji je tebi za informaciju, u prvom dijelu djelovanja zaokruzio ili pokusao zaokruziti granice Velike Srbije na Kupi, kod Virovitice, u Lici i tako dalje.

Srebrov rekao :D
PM72
Posts: 17538
Joined: 30/04/2012 16:54

#25 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by PM72 »

Srebrov je jedan od osnivača SDS-a u BiH.Onda im je okrenuo leđa jer ga nisu nigdje ugurali u vlast.Da su tad bili "nezavisni" prešao bi kod njih ili u DF. :D
Post Reply