Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

JazzNote
Posts: 47
Joined: 01/11/2012 16:00

#1 Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by JazzNote »

Ovo pisem ovdje jer smatram da cete vi iz ovog dijela foruma najbolje shvatiti ovu situaciju.

Danas u toku dana je moj otac ispred svoje radnje na ulici pronasao malo stene. Nije bilo starije od mjesec dana. Udarilo ga je auto. Kada ga je pronasao jos je bio ziv. Imao je izrazeno oteknuto oko i krvarila mu je njuska. Veoma je tesko disao. Nije imao nikakvih izgleda da prezivi jer je ocigledno imao krvarenje u mozgu. Zvali smo eko policiju, zatim neko udruzenje za zastitu zivotinja, regularnu policiju itd. Nikoga nije bilo briga. Po logicnom slijedu smo kontaktirali veterinarsku ordinaciju gdje nam je gospodja doktorica rekla da ce ga eutanizirati ukoliko ga mi dovezemo i platimo 40KM za injekciju. Dakle, mi snosimo troskove za psa koji nije nas, koji je na samrti i koji se muci cekajuci smrt, a veterinarsku ordinaciju, koja je po nekom principu, moralnom kodeksu i profesionalnoj doktrini zaduzena za medicinsku pomoc zivotinjama zanima samo zarada. Otac je s jednim prijateljem pokupio psa i odvezao ga u ordinaciju gdje ga je ta ista doktorica pregledala i rekla da bi mogao jos zivjeti neko krace vrijeme u tom stanju prije nego umre i da ce ga eutanizirati samo ako se to plati. Otac je zelio platiti jer nije mogao vise gledati to stvorenje kako jedva dise, ali njegov prijatelj se pobunio i nije zelio da neko daje novac za to. Pozvao je policiju i oni su rekli da ostave psa u ordinaciji i da se doktori moraju pobrinuti za to.
Sada me zanima koliki olos i jad moras biti da bi bio u stanju gledati jedno takvo stvorenje u takvom stanju kako se pati a ti odbiti "pomoci" mu bez novcane naknade a uz sve to i nazivati se doktorom veterinarske medicine. Zar niste vi, doktori, odlucili baviti se tim zanimanjem iz nekog malo svetijeg razloga od novca? Danas je to bilo jedno malo stene, sutra ce to biti jedna mala ljudska beba a niko joj pomoci nece ako novca nema. Ima li imalo covjecnosti ili bilo kakvih naznaka inteligencije i razuma u tim vasim lobanjama!
Stvar bi bila podnosljiva da je u pitanju samo jedan slucaj, samo danas, da se "omaklo", ali ocigledno hiljade ovakvih slucajeva, bilo da su u pitanju zivotinje ili ljudi, postaje samo statistika. Neshvatljiv mi je ovaj nas narod, koji cijelu vjecnost zivi u vlastitoj muci i tragediji a da nista od toga nije naucio i da je dusevno hendikepiran u shvacanju tudje nesrece. Onda, i kada se nadje u situaciji gdje moze pomoci nekome, oglasi se njegov malodusni instinkt jednog zohara kojeg nije briga. Ne vidimo dalje od svoje kvarne kapije.
Vjerujem da svi vi koji posjecujete ovaj dio foruma imate ljubimca i da je nekada morao veterinaru. Zato vas molim da razmislite dobro o ovome. Ovo nije samo stvar na relaciji zivotinja-veterinar vec je ovo odraz nase drzave i naseg naroda koji je zabio glavu u rupu iz koje je dosao. Otvorim novine svaki dan i lose mi bude nakon toga. I kad se isto ponavlja toliko godina, svaki skoro dan, onda shvatim da nije problem u drugima vec u nama, obicnom narodu, koji je postao taako prokleto rigidan i patetican, nesposoban za bilo kakvu promjenu.
Za ove kvazi doktore i srdacne zastitnike zivotinja zelim barem jedan krug u paklu, nadam se da ce biti dovoljno mjesta jer ih ima puno.
Uz sve ovo sto sam gore napisao, za one koji ce mozda procitati sve ovo, zamolio bih vas bez komentara tipa "Ma znas, to ti dzabe pricas, milion takvih slucajeva." ili "Pusti to ima vaznijih stvari".. da ne pisete to jer me takva misljenja ni najmanje ne zanimaju, a vjerujem da ce mnogi upravo ovo pomisliti nakon polovine ovog teksta. A i oni koji ostave komentar neka bude smislen, jer ne kazu dzabe da je misljenje ko dupe, svi ga imamo. Meni ne trebaju neki posebni komentari vec da malo razmislite, to je sve. U suprotnom cemo jos 1000 godina zivjeti s navikom na kandziju i sibanje za dobro jutro. Problem nije u onome ko tuce vec u onome ko dopusta da ga se tuce. Prijatno.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by bizet »

bilo bisuper da si nam dao neki konkretan prijedlog kako da rijesimo ove i slicne probleme
ali hajde, neka si olaksao dusu

sto se tice veterinarske sluzbe ne znam kakav im je zakon...ne branim ih, ali primjetio si da je ovakvih slucajeva mnogo, mozda je bas to uticalo da oguglaju na pruzanje pomoci onima kojima je potrebna,pa makar to bilo i skratiti muke
ista je stvar i sa ljudima, zasto bi bilo drugacije sa psima, mackama

treba naravno sve dovesti u red (cijelu drzavu), ali kako...reci kako da rijesimo ovaj problem?...ljuti me sto pet udruzenja nekakvih i nvo sektora za prava imamo i previse, svi bi da sisu sa drzavne sise a nista se ne rijesava...to treba drzava da donese zakone i da osigura njihovo sprovodjenje, sve na drzavnom nivou
pregazis zivotinju, udaris ili povrijedis, placas lijecenje ili eutanaziju, plus drzavi kaznu
nisi sterilisao svoje pse plati kaznu, hoces da ih paris legalizuj, neka sve kontrolise, a ne ovako na divlje

e sad ima li ko konkretnorjedenje ili je tvoja svrha bila samo da ocrnis veterinare?
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#3 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by sheilak »

oprosti, nije mi namjera da umanjujem znacaj smrti (a ni tragediju) tog malog psa, ali šta ocekivati od veterinara kada se doktori jednako ili čak i gore ponašaju prema ljudskim bicima? kada su u stanju pustiti da dijete umre, upravo zbog nedostatka novca? kada ti otvoreno kazu "spasicu ti zivot, spasicu zivot tvome ocu, majci, djetetu, ako platiš..."? mozda je nemoralno od nas ocekivati plemenitost takvih ljudi, mozda je nemoralno od nas i dalje biti tako naivan i glup.
User avatar
BadSanta
Posts: 387
Joined: 30/11/2011 22:43
Location: Sarajevo

#4 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by BadSanta »

Ne može se puno toga reći na ovu priču. Pretpostavljam da se možemo zgražati nad nedostatkom samilosti čovjeka prema čovjeku i naravno čovjeka prema životinji. Ali većini koja pročita tvoj post, on neće predstavljati veliko iznenađenje. Neće nas spriječiti da večeras zaspemo, ujutro se popišamo i odemo na posao kojeg mrzimo.

Prema načinu pisanja pretpostavljam da si mlad, ili jednostavno naivan, možda neiskvaren. Čisto sumnjam da možeš promijeniti svijet, ili da ne idem tako daleko ovu našu državu i čovjeka koji sijedi do tebe.
Ali u mogućnosti si da oblikuješ kvadratni metar svog svijeta. Zato izađi vani na Wilsonovo i trči par sati, ili do Olimpijskog na plivanje. Izmori se i pusti mislima da ti se razbistre. Na putu do kuće otkini pola sendviča koji si mislio pojesti i daj gladnom cuki, digni se starijem dok se voziš tramvajem, ostavi neku siću djetetu što prosi.
Mislim da više od ovoga ne možeš učiniti. Ili možda griješim?
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#5 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by Pasiflora »

Ne griješiš :( :(
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#6 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by uglavnomja »

ekonomski gledano, inekcija stoji nesto para, ciscenje prostorije poslije eutanazije, odvoz tijela, unistavanje ili zakopavanje ili sta vec rade sa mrtvim zivotinjama takodjer kosta ...

je li doktorica to treba da plati iz svog dzepa?

izgleda da je u pitanju privatna ordinacaja? sta ste ocekivali? pa ni ljudi se ne lijece dzaba u privatnim ordinacijama.

:run:
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#7 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by odr0n »

Žalosno... :(

Ovako se to radi kod "bolesnih Amerikanca" kako ih mi napredni Balkanci volimo nazvati:

http://www.aspca.org/About-Us
http://www.sfspca.org/about-us
http://uspca.co.uk/about/

User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#8 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by otherside »

uglavnomja wrote:ekonomski gledano, inekcija stoji nesto para, ciscenje prostorije poslije eutanazije, odvoz tijela, unistavanje ili zakopavanje ili sta vec rade sa mrtvim zivotinjama takodjer kosta ...

je li doktorica to treba da plati iz svog dzepa?

izgleda da je u pitanju privatna ordinacaja? sta ste ocekivali? pa ni ljudi se ne lijece dzaba u privatnim ordinacijama.

:run:
upravo. po toj logici bi gladnim i siromasnim svaki trgovac, cevapdzija, ugostitelj trebao dati besplatan obrok jer covjek nema da plati obrok a od hrane se zivi. logicki, bez hrane se umire, zar ne?
nesto ne vidim te humaniste koji hrane, oblace, apoteke koje daju besplatno lijekove teskim bolesnicima koji ih ne mogu kupiti...
btw, postoji li danas ista dzabe? :?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#9 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by uglavnomja »

odr0n wrote:Žalosno... :(

Ovako se to radi kod "bolesnih Amerikanca" kako ih mi napredni Balkanci volimo nazvati:

http://www.aspca.org/About-Us
http://www.sfspca.org/about-us
http://uspca.co.uk/about/


to su sve neprofitabilne organizacije koje zive i placaju sve od DONACIJA!!!
Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#10 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by Cober »

JazzNote je potpuno u pravu. Postoji budžet iz kojega se financiraju sve javne državne veterinarske institucije, brojne veterinarske stanice, brojna vozila i oprema koja im je kupljena, milioni koji se izdvajaju za plate i rad uposlenika. Oni uzimaju pare i plaćeni su godinama, i obavezni da djeluju. To je zloupotreba službenog položaja, Zakona, i kriminalna hobotnica koja je pravi uzrok i generator problema i patnje pasa na ulicama. Generator, jer imaju brojne institucije, fakultete, institute, desetine veterinarskih stanica i ambulanti, u svakoj imaju operacione sale, lijekove, doktore, sestre, administraciju, vozila, sredstva i novac koji redovno dobijaju iz bzudžeta po raznim osnovsama, bilo kao budžetski korisnici, bilo po osnovu nepovretnih grantova opet iz budžeta. Raspitajte se, vlada KS je u toku 2011 (za 2012 Vlada KS neće da da odgovor) zvanično iz budžeta u vidu nekoliko raznih grantova nepovratno i dodatno izdvojila oko 900.000 KM za JP Veterinarske stanice kantona Sarajevo. Državni veterrinari su glavni krivci za loše stanje i patnju na ulicama, jer godinama dobijaju ogromne pare za to i imaju kompletnu državnu infrastrukturu iza sebe, a sve se to svodi na pronevjeru i ogromnu pljačku, kao i odbijanje trošenja i dijelića te infrastrukture i tog novca za ono za što je namijenjen, a to je između ostalog i upravo za ono što je JazzNote i pisao. I pored kriminogene vlasti i administracije koja pokušava da prikrije to stanje i svoju odgovornost u višemilionskom kriminalu i pljački budžeta, googlajte malo, postoji masa dostupnih informacija o tome.

Pozdrav, Cober.
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#11 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by muniza »

Nedavno je moju komšinicu od nekih 80 godina ugrizao pas lutalica i završila je sa nekoliko šavova na nozi. Tetanus je morala SAMA kupiti, odnosno tražiti po cijelom gradu u apotekama, ne moram ni spominjati da ona nema nikog svog i da sa povredama nije bila u stanju. Na kraju se cijeli haustor razletio i našli smo ga na kraju hvala bogu.

I kako onda očekivati da se izdvaja ikakav novac za lutalice, brate ko ih voli neka izvoli...
Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#12 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by Cober »

muniza wrote:Nedavno je moju komšinicu od nekih 80 godina ugrizao pas lutalica i završila je sa nekoliko šavova na nozi. Tetanus je morala SAMA kupiti, odnosno tražiti po cijelom gradu u apotekama, ne moram ni spominjati da ona nema nikog svog i da sa povredama nije bila u stanju. Na kraju se cijeli haustor razletio i našli smo ga na kraju hvala bogu.

I kako onda očekivati da se izdvaja ikakav novac za lutalice, brate ko ih voli neka izvoli...
Muniza, a da pročitaš malo prethodni post i pokušaš razmišljati smisleno? Ogroman novac u desetinama višemilionskih iznosa se već izdvaja, i to godinama..
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#13 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by odr0n »

muniza wrote:Nedavno je moju komšinicu od nekih 80 godina ugrizao pas lutalica i završila je sa nekoliko šavova na nozi. Tetanus je morala SAMA kupiti, odnosno tražiti po cijelom gradu u apotekama, ne moram ni spominjati da ona nema nikog svog i da sa povredama nije bila u stanju. Na kraju se cijeli haustor razletio i našli smo ga na kraju hvala bogu.

I kako onda očekivati da se izdvaja ikakav novac za lutalice, brate ko ih voli neka izvoli...
Zači krivac se traži u posljedici odnosno u psu koji je ujeo nekoga, a ne u uzroku koji je doveo psa do tog stanja da ujeda, da malo realno sagledamo situaciju pa tek onda zaključujemo? :roll:
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#14 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by otherside »

izdvaja se i za zdravstvo pa opet ljudi veliki broj lijekova moraju kupiti.
da ne govorimo o participacijama za odredjene pretrage, snimanja, laboratoriju...
e haj' ti sad meni reci, sta mislis, da li se vise izdvaja za ljudsko zdravlje ili zdravlje zivotinja i kako onda ta ogromna sredstva ne mogu pokriti lijecenje i med.potrebe svakog covjeka?
btw, za razliku od zivotinja, svakom od nas se odbija od plate za zdravstvo pa opet neke usluge, lijekove i sl. treba platiti.
zasto? kako?
ne zivimo u idealnom svijetu, nazalost... :(
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#15 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by muniza »

Cober wrote:
muniza wrote:Nedavno je moju komšinicu od nekih 80 godina ugrizao pas lutalica i završila je sa nekoliko šavova na nozi. Tetanus je morala SAMA kupiti, odnosno tražiti po cijelom gradu u apotekama, ne moram ni spominjati da ona nema nikog svog i da sa povredama nije bila u stanju. Na kraju se cijeli haustor razletio i našli smo ga na kraju hvala bogu.

I kako onda očekivati da se izdvaja ikakav novac za lutalice, brate ko ih voli neka izvoli...
Muniza, a da pročitaš malo prethodni post i pokušaš razmišljati smisleno? Ogroman novac u desetinama višemilionskih iznosa se već izdvaja, i to godinama..
Znači psi kod nas imaju bolje osiguranje nego ljudi, odlično!
Ovaj možda nije bio osiguran :-? ?

Idemo mimo teme ali smiješno je da se u ovakvoj zemlji ikakav novac za pse izdvaja osim onaj za šintore.
Izvinjavam se što se uopšte uključih u temu ali naslov me privukao i nije nagovještavao da je ova vrsta "zgražavanja " u pitanju. Promjenite naslov pa trolovi poput mene neće remetiti žalost...
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#16 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by otherside »

odr0n wrote:
muniza wrote:Nedavno je moju komšinicu od nekih 80 godina ugrizao pas lutalica i završila je sa nekoliko šavova na nozi. Tetanus je morala SAMA kupiti, odnosno tražiti po cijelom gradu u apotekama, ne moram ni spominjati da ona nema nikog svog i da sa povredama nije bila u stanju. Na kraju se cijeli haustor razletio i našli smo ga na kraju hvala bogu.

I kako onda očekivati da se izdvaja ikakav novac za lutalice, brate ko ih voli neka izvoli...
Zači krivac se traži u posljedici odnosno u psu koji je ujeo nekoga, a ne u uzroku koji je doveo psa do tog stanja da ujeda, da malo realno sagledamo situaciju pa tek onda zaključujemo? :roll:
fakat nije ironija...
de mi objasni malo uzrok koji je natjerao psa da ugrize 80-godisnju staricu?
ako ces elaborirati politicku situaciju-zaboravi na pitanje.
ocekujes da na ovom primjeru zalim psa a ne jadnu zenu koja u tim godinama moze imati fatalne posljedice, da ne govorimo o stresu, obzirom da zivi sama?
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#17 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by muniza »

odr0n wrote:
muniza wrote:Nedavno je moju komšinicu od nekih 80 godina ugrizao pas lutalica i završila je sa nekoliko šavova na nozi. Tetanus je morala SAMA kupiti, odnosno tražiti po cijelom gradu u apotekama, ne moram ni spominjati da ona nema nikog svog i da sa povredama nije bila u stanju. Na kraju se cijeli haustor razletio i našli smo ga na kraju hvala bogu.

I kako onda očekivati da se izdvaja ikakav novac za lutalice, brate ko ih voli neka izvoli...
Zači krivac se traži u posljedici odnosno u psu koji je ujeo nekoga, a ne u uzroku koji je doveo psa do tog stanja da ujeda, da malo realno sagledamo situaciju pa tek onda zaključujemo? :roll:
Buraz realno, kakvi ba uzroci, rješenje treba tražiti a ono nije u doživotnim azilčićima, tek onda o uzrocima da ne bi opet došlo do ovoga.
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#18 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by AmirBaa »

odr0n wrote:
muniza wrote:Nedavno je moju komšinicu od nekih 80 godina ugrizao pas lutalica i završila je sa nekoliko šavova na nozi. Tetanus je morala SAMA kupiti, odnosno tražiti po cijelom gradu u apotekama, ne moram ni spominjati da ona nema nikog svog i da sa povredama nije bila u stanju. Na kraju se cijeli haustor razletio i našli smo ga na kraju hvala bogu.

I kako onda očekivati da se izdvaja ikakav novac za lutalice, brate ko ih voli neka izvoli...
Zači krivac se traži u posljedici odnosno u psu koji je ujeo nekoga, a ne u uzroku koji je doveo psa do tog stanja da ujeda, da malo realno sagledamo situaciju pa tek onda zaključujemo? :roll:
Doveo psa do tog stanja da ujeda? Razmisli dobro o svojoj recenici. Pas je zivotinja, njemu ne treba neko posebno stanje da ujede, njemu je priroda odredila da on mora ujesti da bi dosao do hrane. Kako inace zive sve zivotinje gdje nema ljudi u blizini? Mi samo sebe uvjeravamo da oni ovise o nama, odnosno da sve na svijetu ovisi o nama. I hoce li ta zena ici traziti odgovorne za ovu situaciju, lomiti se po sudu, ili ce jednostavno otici i izlijeciti ranu ?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#19 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by seoBIH »

NE znam druze sta ocekujes od jednog veterinara, kad hodza te nece ukopati ako ne platis sve troskove. Dzenaza te zna izaci i preko 1.000KM. Sve je otuslo u tri lijepe..
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#20 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by febo_acm »

AmirBaa wrote:
Doveo psa do tog stanja da ujeda? Razmisli dobro o svojoj recenici. Pas je zivotinja, njemu ne treba neko posebno stanje da ujede, njemu je priroda odredila da on mora ujesti da bi dosao do hrane. Kako inace zive sve zivotinje gdje nema ljudi u blizini? Mi samo sebe uvjeravamo da oni ovise o nama, odnosno da sve na svijetu ovisi o nama. I hoce li ta zena ici traziti odgovorne za ovu situaciju, lomiti se po sudu, ili ce jednostavno otici i izlijeciti ranu ?
Treba ići na sud i tužiti državu jer ne čini skoro ništa po pitanju rješavanja tog problema. Neka je Bakir kupio Audija od 200.000 KM od državnih para, a mi ćemo kriviti lutalice što niko ne brine o njima...
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#21 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by odr0n »

muniza wrote:
odr0n wrote:
muniza wrote:Nedavno je moju komšinicu od nekih 80 godina ugrizao pas lutalica i završila je sa nekoliko šavova na nozi. Tetanus je morala SAMA kupiti, odnosno tražiti po cijelom gradu u apotekama, ne moram ni spominjati da ona nema nikog svog i da sa povredama nije bila u stanju. Na kraju se cijeli haustor razletio i našli smo ga na kraju hvala bogu.

I kako onda očekivati da se izdvaja ikakav novac za lutalice, brate ko ih voli neka izvoli...
Zači krivac se traži u posljedici odnosno u psu koji je ujeo nekoga, a ne u uzroku koji je doveo psa do tog stanja da ujeda, da malo realno sagledamo situaciju pa tek onda zaključujemo? :roll:
Buraz realno, kakvi ba uzroci, rješenje treba tražiti a ono nije u doživotnim azilčićima, tek onda o uzrocima da ne bi opet došlo do ovoga.
Pazi, prvo svjesno negiraš bitnost uzroka "kakvi ba uzroci", te ga zataškavaš navodeći rješenje, pa tek onda ističeš bitnost uzroka. Glavni i odgovorni su ljudi koji su nemarom doveli do tog stanja, da se psi razmnože te time poveća njihova potreba za hranom koju naravno nisu bili u mogućnosti naći u ovakvoj urbanoj sredini, osim hrane tu je problem teritorijalnosti sa ljudima što dovodi do konflikta, što ide preko leđa pasa koji bivaju progonjeni, mrškani, ubijani, sabijani u što manje i bezuslovne teritorije, te je sasvim prirodno i opravdano to što će napasti bilo kojeg čovjeka, naročito one koji općenito imaju strah od tih životinja. Nije kriva ta životinja koja se bori za svoj opstanak, isto kao što ni čovjek ako se nađe u sličnoj situaciji neće sigurno mirno sjediti nego se boriti za svoja prava i komad hljeba, nego oni koji imaju dužnost i sredstva da to riješe, naravno vlast i ko već realizuje. Tako da je žalosno da se žrtve navedenih međusobno optužuju, odnosno i gladni pas i ujedena starica su žrtve, niko od njih nije kriv za to što su oštećeni, nego nadležni koji je imao dužnost da spriječi dolaženja do takvih posljedica.
Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#22 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by Cober »

muniza wrote:
Cober wrote:
muniza wrote:Nedavno je moju komšinicu od nekih 80 godina ugrizao pas lutalica i završila je sa nekoliko šavova na nozi. Tetanus je morala SAMA kupiti, odnosno tražiti po cijelom gradu u apotekama, ne moram ni spominjati da ona nema nikog svog i da sa povredama nije bila u stanju. Na kraju se cijeli haustor razletio i našli smo ga na kraju hvala bogu.

I kako onda očekivati da se izdvaja ikakav novac za lutalice, brate ko ih voli neka izvoli...
Muniza, a da pročitaš malo prethodni post i pokušaš razmišljati smisleno? Ogroman novac u desetinama višemilionskih iznosa se već izdvaja, i to godinama..
Znači psi kod nas imaju bolje osiguranje nego ljudi, odlično!
Ovaj možda nije bio osiguran :-? ?

Idemo mimo teme ali smiješno je da se u ovakvoj zemlji ikakav novac za pse izdvaja osim onaj za šintore.
Izvinjavam se što se uopšte uključih u temu ali naslov me privukao i nije nagovještavao da je ova vrsta "zgražavanja " u pitanju. Promjenite naslov pa trolovi poput mene neće remetiti žalost...

Koji demagoški post, spominjanje osiguranja za pse i izvrtanje istine dostojno pravog petljanca. Dakle, da pojasnim ono što je već pojašnjeno: milionski iznosi novca se već godinama izdvajaju za rješenje problema, ali se ne koriste za namjenu nego kradu od strane nadležnih budžetskih korisnika JP Veterinarske stanice KS.
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#23 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by muniza »

@odron: zar je stvarno sada bitno to što je neko prije 5-10-15 godina svog psa izbacio na ulicu? U međuvremenu svaki od njih ima stotine potomaka i oni su problem koji se treba riješiti u skladu sa mogućnostima ove države.
U većini zapadnih zemalja boravak u azilima je ograničen nakon čega slijedi eutanazija, kod nas su azili doživotni smeještaj, absurd. Koliko bi samo trebalo da ih se izgradi da bi se svi smjestili, brate pokupe ga, mjesec dana roka za usvajanje i gotova priča.
I da, za mene je samo starica žrtva a pas slatki štetočina, parazit, izvor problema i zaraza...

@cober: Svrha mog posta je bila da kažem koliko je besmisleno izdvajati te sume pa gdje god one završavale, ironiju si zamjenio sa demagogijom.
Iskreno, i da su te pare iskorištene, da sada oko Sarajeva imamo 5-6 azila u kojima bi imali više hiljada pasa koji bi i dalje mjesečno koštali brdo love, meni bi to podjednako smetalo kao što mi smeta što je te pare neko pokrao.
Lutalice treba svesti na nulu na najjeftiniji mogući način i onda fino krenuti sa kažnjavanjem onih koji ih izbace na ulicu, zlostavljaju...

Eto vi zaključite da sam ja "jad, ološ, nečovjek" ali jednostavno me zaboli to sa komšinicom čiji slučaj nigdje niko nije spomenuo a ovdje lik kuka što mora platiti 40KM za tretman psa...
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#24 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by odr0n »

muniza wrote: I da, za mene je samo starica žrtva a pas slatki štetočina, parazit, izvor problema i zaraza...
Izvor problema, štetnosti, zaraza itd. upravo dolazi od osoba sa mentalnim sklopom kao što si ti i tebi slični, uklopio si se perfektno u naziv teme.
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#25 Re: Kad provedes zivot kao jad, olos i necovjek..

Post by muniza »

odr0n wrote:
muniza wrote: I da, za mene je samo starica žrtva a pas slatki štetočina, parazit, izvor problema i zaraza...
Izvor problema, štetnosti, zaraza itd. upravo dolazi od osoba sa mentalnim sklopom kao što si ti i tebi slični, uklopio si se perfektno u naziv teme.
Oooo ti uzvišena vrsto, ti napredni stvore reci mi kakva je to uloga jednog psa lutalice, daj me ubijedi da lutalice nisu ono šta sam nabrojao, daj me ubijedi da je bitnije da pas ima besplatno liječenje/eutaniziranje dok jedna starica sama sebi mora kupovati tetanus?
Post Reply