Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#51 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by aurora313 »

Fudo Bosna wrote:...Pa sam ti argumentovano pojasnio da autentičnost izvorne Božije Objave koju zoveš Biblija, nije , do danas očuvana i to više tvrde hrišćani, nego mi muslimani, a ja u principu na ovome topicu najviše raspravljam o islamu , ali natjetrao si me , da ti odgovorim ...
Zato nam je svima 'vako kada nas takvi kao ti prosvjećuju! :-)
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#52 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by Fudo Bosna »

aurora313 wrote:
Fudo Bosna wrote:...Pa sam ti argumentovano pojasnio da autentičnost izvorne Božije Objave koju zoveš Biblija, nije , do danas očuvana i to više tvrde hrišćani, nego mi muslimani, a ja u principu na ovome topicu najviše raspravljam o islamu , ali natjetrao si me , da ti odgovorim ...
Zato nam je svima 'vako kada nas takvi kao ti prosvjećuju! :-)

"Ovo je samo tvoje mišljenje,potpuno pogrešno nažalost,zato i nebitno!
Evanđelja jesu Božja objava,isto kao i cjeli N.Zavjet i Stari a Kuran nije!"

Ovo je citat posta na koji sam replicirao, argumentovano, jasno i u okviru teme, ko tebe "prosvjećuje", o čemu pišeš? :lol:

Kolega forumaš mi replicirao , ja mu odgovorio, imaš temu, ako želiš,iznesi svoje argumente niko ti to ne brani da učiniš, da izneseš svoj stav, a ako nečeš , (nego samo hinjski provociraš), poštedi me/nas tih upadica, koje nemaju veze sa temom :-) ...
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#53 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by Fudo Bosna »

-----------------------------
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#54 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by fatamorgana »

Biblija je nastala u I svj. ratu a Kuran u II svj. ratu! :lol:
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#55 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by patriot_1 »

Fudo Bosna wrote:-----------------------------
I?
Našo ti par debila i kao,,dokazao si nam da smo u krivu!
Ejjj!
https://www.youtube.com/watch?v=4AXO4EB6Be4
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#56 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by Fudo Bosna »

patriot_1 wrote:
Fudo Bosna wrote:-----------------------------
I?
Našo ti par debila i kao,,dokazao si nam da smo u krivu!
Ejjj!
https://www.youtube.com/watch?v=4AXO4EB6Be4




Ma vjeruj ti u šta hočeš, ali vjerovati za bilo kojeg od Poslanika : Muhammeda saws, Isaa as, /Isusa, Musaa as /Mojsija, Ibrahima as/Abrahama i ostale...da imaju svojstvo, neuzibillah,(da mi Bog oprosti), Boga, izjednačavati ih sa Jedinim Bogom Uzvišenim, je, po islamu, bogohuljene/širk, jer ove velike ljude, Poslanike Božije, moramo poštovati, ali Bog je samo Jedan, nije to čovjek, a ti radi šta ti je volja, a značeš Istinu, i poslije smrti i na Sudnjemu Danu...

Svi imamo mogučnost izbora, ali ćemo biti pitani za isti :bih:
Tigar77
Posts: 75
Joined: 31/10/2015 20:20

#57 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by Tigar77 »

Mene stvarno zanima odgovor na par pitanja, ali bez nekih copy-paste tekstova demagogije ili 20-tosatnih video debata istog karaktera, znači ne ulazim u kontardikcije koje se pojavljuju u Bibliji, pa i Kur'anu, nego idem na ono što im je zajedničko i predstavlja neke od najvažnijih priča u ,,obje'' knjige, pošto se pod Biblijom smatra niz knjiga Starog i Novog zavjeta.

Zanima me sljedeće:

1) Adam i Eva, Adem i Hava, njihova djeca, šta dalje? Miriše na incest i prkošenje zakonima genetike u mogućnosti opstanka zdravih jedinki rase.

2) Mojsije, Musa razdvaja Crveno more štapom, uz to priča s grmom? Stvarno uvjerljiva priča

3) Noa/Nuh sagradi lađu i natrpa na nju sve moguće životinjske vrste, prvo gdje stanu sve, svi ćete se složiti da u čašu od pola litra nije moguće nasuti litar vode, jednostavno ima određenu zapreminu, prostorno je ograničena, isti je slučaj i sa brodom, ali da nekako uspije da ih nagura na drvenu barku, a tu su slonovi, lavovi, tigrovi, nosorozi, žirafe,hijene i sve ostale životinje, kako se ne pokolju, ili čime se hrane, gdje obavljaju nuždu? Šta tek reći za ovo..

4) Jona/Junus boravi u utrobi kita, živ, poslije i izađe.. How?

Ljudi se od malena uče da je ovo realnost, ne pokušava se stvoriti neka simbolika, nego se udara na temelje načina poimanja svijeta i stvara se jebena distorzija realnosti, jer ko vjeruje da je ovo navedeno moguće, taj nema principe racionalne diferencijacije, a ima još mnoštvo primjera, mrsko mi sad navoditi, ovi su dovoljni da dokažu da su takva uvjerenja u samom startu iracionalna i prkose zdravom razumu, nikakav radikalni ateizam, u smislu ne može postojati neka božija sila.

Pitanje se čisto odnosi na navedene primjere koje su i mene učili u mektebu i na vjeronauci( što je krajnji paradoks, riječ nauka u dogmatici koja ne dopušta propitivanje) pitao sam ja i tad predavače, bilo je Bog je svemoguć,opet paradoks logički(svemoćnost podrazumijeva radnje tipa zapaliti vatru koju ne možeš ugasiti ili famozni primjer s kamenom koji onda ne možeš podići), uči nekakve dove, to te šejtan zavodi i slično.

I onda se ljudi natežu oko nečega, što je u samom startu apsurdno i takmiče se čije je shvatanje iracionalnog racionalnije :-)
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#58 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by Fudo Bosna »

Tigar77 wrote:Mene stvarno zanima odgovor na par pitanja, ali bez nekih copy-paste tekstova demagogije ili 20-tosatnih video debata istog karaktera, znači ne ulazim u kontardikcije koje se pojavljuju u Bibliji, pa i Kur'anu, nego idem na ono što im je zajedničko i predstavlja neke od najvažnijih priča u ,,obje'' knjige, pošto se pod Biblijom smatra niz knjiga Starog i Novog zavjeta.

Zanima me sljedeće:

1) Adam i Eva, Adem i Hava, njihova djeca, šta dalje? Miriše na incest i prkošenje zakonima genetike u mogućnosti opstanka zdravih jedinki rase.

2) Mojsije, Musa razdvaja Crveno more štapom, uz to priča s grmom? Stvarno uvjerljiva priča

3) Noa/Nuh sagradi lađu i natrpa na nju sve moguće životinjske vrste, prvo gdje stanu sve, svi ćete se složiti da u čašu od pola litra nije moguće nasuti litar vode, jednostavno ima određenu zapreminu, prostorno je ograničena, isti je slučaj i sa brodom, ali da nekako uspije da ih nagura na drvenu barku, a tu su slonovi, lavovi, tigrovi, nosorozi, žirafe,hijene i sve ostale životinje, kako se ne pokolju, ili čime se hrane, gdje obavljaju nuždu? Šta tek reći za ovo..

4) Jona/Junus boravi u utrobi kita, živ, poslije i izađe.. How?

Ljudi se od malena uče da je ovo realnost, ne pokušava se stvoriti neka simbolika, nego se udara na temelje načina poimanja svijeta i stvara se jebena distorzija realnosti, jer ko vjeruje da je ovo navedeno moguće, taj nema principe racionalne diferencijacije, a ima još mnoštvo primjera, mrsko mi sad navoditi, ovi su dovoljni da dokažu da su takva uvjerenja u samom startu iracionalna i prkose zdravom razumu, nikakav radikalni ateizam, u smislu ne može postojati neka božija sila.

Pitanje se čisto odnosi na navedene primjere koje su i mene učili u mektebu i na vjeronauci( što je krajnji paradoks, riječ nauka u dogmatici koja ne dopušta propitivanje) pitao sam ja i tad predavače, bilo je Bog je svemoguć,opet paradoks logički(svemoćnost podrazumijeva radnje tipa zapaliti vatru koju ne možeš ugasiti ili famozni primjer s kamenom koji onda ne možeš podići), uči nekakve dove, to te šejtan zavodi i slično.

I onda se ljudi natežu oko nečega, što je u samom startu apsurdno i takmiče se čije je shvatanje iracionalnog racionalnije :-)


Ne znam da je Nuhova as ladža toliko "čudo" ili razdvajanje mora, (Bog dao Musa as), nešto što Bog džš ne bi mogao učiniti, ako je bio kadar stvoriti čitav Kosmos, ako vjeruješ u Boga, a ako ne vjeruješ, ti onda vjeruj, da je sve nastalo, "samo od sebe", i Kosmos, ali meni kao vjerniku je ovo da ima Tvorac Bog, logičnije i realnije...


Da si ljudima prije 100-200 godina, rekao za telefon/mob i da će moći nazvati čovjeka i pričati sa njim, i imati čak i sliku na ekranu, i to sa kontinenta na kontinent, pomislili bi da si lud, a da si to rekao ranije, u vrijeme Kopernika, vjerovatno bi te spalili javno, na centralnom gradskom trgu, jer si "vještac" i govoriš nebuloze/opsihran?

Zašto Bog , "ne može", razdvojiti more, a mogao je stvoriti Kosmos, pa nije valjda, "samo sve od sebe nastalo" :-) i sve se "spontano i samo održava" :roll: , ravnoteža u prirodi, kretanje nebeskih tijela/sunaca, rotacije i revolucije , pa ni ekser neće sam da se ukuca a ne Svemir da "sam " funkcioniše :-) ...



Koliko je, barem za vjernike, ateizam nelogičan evo slikovito u priči iz života velikog islamskoga učenjaka Ebu Hanife:

"Jednom je Ebu Hanife bio pozvan na raspravu sa nekim ateistima. U tu svrhu je zakazan i određeni termin. Kada je vrijeme za početak rasprave nastupilo ateisti u bili na određenom mjestu ispred okupljenog naroda. Ebu Hanife je mnogo kasnio, a ljudi su čekali sve dok se nisu umorili od čekanja, a ateisti su se među sobom došaptavali i jedni druge uvjeravali više o nepostojanju Uzvišenog Boga. Zbog nedolaska Ebu Hanife u dogovoreno vrijeme oni su shvatili da je to nemogućnost da dokaže ono što tvrdi.
Kada je priča ateista dosezala svoj vrhunac a dosada prisutnih bivala sve veća zbog kašnjenja imama, Ebu Hanife je stigao. On je odmah zatražio od prisutnih da prihvate njegovo izvinjenje, rekavši da je namjeravao da stigne na vrijeme: „Bio sam na suprotnoj obali Tigrisa i nisam našao čamac da me prebaci preko rijeke. Morao sam da čekam još neko vrijeme, ali nisam našao nikakav čamac. Kada sam bio razočaran u prebačaj htio sam da se vratim svojoj kući. Međutim, iz daleka sam vidio neke daske kako mi se približavaju (bez mornara). Kada su te daske došle blizu mene, počele su da se organizuju tako da su formirale jedan lijepi čamac. Tako sam je upao u taj čamac, prešao rijeku i došao kod vas“.
Nakon toga, slobodnomisleći ljudi su rekli, da li nas ti to zafrkavaš Ebu Hanife?! Nije logično da daske same dođu do tebe, kao što si nam rekao, i da same naprave čamac?! On reče, pa zbog toga ste se vi okupili ovdje da raspravljate samnom. Ako vi ne možete da prihvatite da daske same od sebe mogu formirati jedan čamac, kako je onda moguće da tvrdite da ovaj savršeno uređeni svijet, sa nebesima, zemljom, ljudima, životinjama, itd., sam sebe stvori, te da je nastao slučajno bez stvoritelja?! Nakon toga su slobodnoumni ljudi zanijemili ne mogavši da kažu ni jednu riječ nakon ovih iznijetih dokaza. Potom su izjavili povratak islamu na rukama Ebu Hanife, r.a.
Da li nam je potreban dokaz o postojanju Allaha, Boga Uzvišenog?"
Tigar77
Posts: 75
Joined: 31/10/2015 20:20

#59 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by Tigar77 »

Fudo Bosna wrote:
Ne znam da je Nuhova as ladža toliko "čudo" ili razdvajanje mora, (Bog dao Musa as), nešto što Bog džš ne bi mogao učiniti, ako je bio kadar stvoriti čitav Kosmos, ako vjeruješ u Boga, a ako ne vjeruješ, ti onda vjeruj, da je sve nastalo, "samo od sebe", i Kosmos, ali meni kao vjerniku je ovo da ima Tvorac Bog, logičnije i realnije...


Da si ljudima prije 100-200 godina, rekao za telefon/mob i da će moći nazvati čovjeka i pričati sa njim, i imati čak i sliku na ekranu, i to sa kontinenta na kontinent, pomislili bi da si lud, a da si to rekao ranije, u vrijeme Kopernika, vjerovatno bi te spalili javno, na centralnom gradskom trgu, jer si "vještac" i govoriš nebuloze/opsihran?

Zašto Bog , "ne može", razdvojiti more, a mogao je stvoriti Kosmos, pa nije valjda, "samo sve od sebe nastalo" :-) i sve se "spontano i samo održava" :roll: , ravnoteža u prirodi, kretanje nebeskih tijela/sunaca, rotacije i revolucije , pa ni ekser neće sam da se ukuca a ne Svemir da "sam " funkcioniše :-) ...



Koliko je, barem za vjernike, ateizam nelogičan evo slikovito u priči iz života velikog islamskoga učenjaka Ebu Hanife:

"Jednom je Ebu Hanife bio pozvan na raspravu sa nekim ateistima. U tu svrhu je zakazan i određeni termin. Kada je vrijeme za početak rasprave nastupilo ateisti u bili na određenom mjestu ispred okupljenog naroda. Ebu Hanife je mnogo kasnio, a ljudi su čekali sve dok se nisu umorili od čekanja, a ateisti su se među sobom došaptavali i jedni druge uvjeravali više o nepostojanju Uzvišenog Boga. Zbog nedolaska Ebu Hanife u dogovoreno vrijeme oni su shvatili da je to nemogućnost da dokaže ono što tvrdi.
Kada je priča ateista dosezala svoj vrhunac a dosada prisutnih bivala sve veća zbog kašnjenja imama, Ebu Hanife je stigao. On je odmah zatražio od prisutnih da prihvate njegovo izvinjenje, rekavši da je namjeravao da stigne na vrijeme: „Bio sam na suprotnoj obali Tigrisa i nisam našao čamac da me prebaci preko rijeke. Morao sam da čekam još neko vrijeme, ali nisam našao nikakav čamac. Kada sam bio razočaran u prebačaj htio sam da se vratim svojoj kući. Međutim, iz daleka sam vidio neke daske kako mi se približavaju (bez mornara). Kada su te daske došle blizu mene, počele su da se organizuju tako da su formirale jedan lijepi čamac. Tako sam je upao u taj čamac, prešao rijeku i došao kod vas“.
Nakon toga, slobodnomisleći ljudi su rekli, da li nas ti to zafrkavaš Ebu Hanife?! Nije logično da daske same dođu do tebe, kao što si nam rekao, i da same naprave čamac?! On reče, pa zbog toga ste se vi okupili ovdje da raspravljate samnom. Ako vi ne možete da prihvatite da daske same od sebe mogu formirati jedan čamac, kako je onda moguće da tvrdite da ovaj savršeno uređeni svijet, sa nebesima, zemljom, ljudima, životinjama, itd., sam sebe stvori, te da je nastao slučajno bez stvoritelja?! Nakon toga su slobodnoumni ljudi zanijemili ne mogavši da kažu ni jednu riječ nakon ovih iznijetih dokaza. Potom su izjavili povratak islamu na rukama Ebu Hanife, r.a.
Da li nam je potreban dokaz o postojanju Allaha, Boga Uzvišenog?"
Hajde reci da se zajebaješ sa mnom :D

Nije ti iracionalno da na drvenu lađu od 130 metara, čovjek od 600 godina starosti, još jedan zanimljiv i uvjerljiv podatak, ubaci sve moguće životinjske vrste?

Hajde razmisli, nije preteško, uzmi fildžan, spominjao sam primjer s vodom, i pokušavaj litar vode u fildžan da naspeš.. Prostorno ograničenje, nije prevelika mudrost da shvatiš da ne može.

Kako je skupio sve životinje, još jedno zanimljivo pitanje, npr. i ljenivac je životinja i u 24 sata pređe 10 metara i to ako je dobre volje, koliko bi mu trebalo da dođe do našeg druga Noe, pod pretpostavkom da tamo uopšte krene..

Odlično da spominješ to za prije 200 godina, razumljivo mi je da su tad ljudi bili uskraćeni za neke stvari, mada su i već tada znali da je ovo nemoguće, a tek danas u 21. stoljeću, očito da mentalna progresija ne prati onu vremensku.

A ostao si mi dužan ostala pitanja, samo ako su odgovori ovakvi, brani se šutnjom, i na sudu prolazi, a što se tiče sir Ebu Hanife, lijepo je on to retorički sročio, a očito da i sagovornici nisu bili baš na nekom naročitom nivou, ali je iznio niz teza koje se mogu oboriti, naročito danas uz sva naučna dostignuća, a mogla su i tad biti, samo da su sagovornici bili malo vještiji oratori, jer prvo šta znači savršeno uređen svijet? Ja vidim dosta nesavršenosti u istom, a vodeći se Hanifinom logikom da mora postojati inteligentni dizajn, da ništa ne nastaje samo iz sebe, jednostavno pitanje bi bilo odakle je nastao Bog, šta je njega stvorilo, koji proces? Eh sad ako je argument piše u knjizi nekoj, ja sam oduvijek i zauvijek, opet diskutabilno jer nešto možda nema kraj, ali početak mora imati barem u vremenskoj orijentaciji, gdje je bio Bog prije stvaranja svemira? Niz mogućnosti da se dotični razoruža, a ako se prihvati takav način debate, onda komotno svako može tvrditi bilo šta i pozivati se na svoju, recimo maštu kao objektivno mjerilo realnosti, to je tako, jer ja kažem da jest.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#60 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by aurora313 »

Tigar77 wrote:
Fudo Bosna wrote:...Ako vi ne možete da prihvatite da daske same od sebe mogu formirati jedan čamac, kako je onda moguće da tvrdite da ovaj savršeno uređeni svijet, sa nebesima, zemljom, ljudima, životinjama, itd., sam sebe stvori, te da je nastao slučajno bez stvoritelja?! Nakon toga su slobodnoumni ljudi zanijemili ne mogavši da kažu ni jednu riječ nakon ovih iznijetih dokaza. Potom su izjavili povratak islamu na rukama Ebu Hanife, r.a.
Da li nam je potreban dokaz o postojanju Allaha, Boga Uzvišenog?"[/b]
... a što se tiče sir Ebu Hanife, lijepo je on to retorički sročio, a očito da i sagovornici nisu bili baš na nekom naročitom nivou, ali je iznio niz teza koje se mogu oboriti...
Ne znam kakvi su bili sagovornici Ebu Hanife, ali brale, naš je problem IQ savremenika! :D
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#61 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by patriot_1 »

Tigar77 wrote:Mene stvarno zanima odgovor na par pitanja, ali bez nekih copy-paste tekstova demagogije ili 20-tosatnih video debata istog karaktera, znači ne ulazim u kontardikcije koje se pojavljuju u Bibliji, pa i Kur'anu, nego idem na ono što im je zajedničko i predstavlja neke od najvažnijih priča u ,,obje'' knjige, pošto se pod Biblijom smatra niz knjiga Starog i Novog zavjeta.

Zanima me sljedeće:

1) Adam i Eva, Adem i Hava, njihova djeca, šta dalje? Miriše na incest i prkošenje zakonima genetike u mogućnosti opstanka zdravih jedinki rase.
1)Ako nije bilo druge mogućnosti onda to nije grijeh!Drugo mišljenje je da je Bog stvorio ljude i žene jer Adam može značiti i čovjek kao jedinka i ljudi.Eva znači isto i jedninu i množinu!Dakle,stvorio je ljude i žene a Biblija se fokusira na pojedinca!
2) Mojsije, Musa razdvaja Crveno more štapom, uz to priča s grmom? Stvarno uvjerljiva priča
2)Zar je Bogu koji je stvorio svemir problem razdvojiti more?Grm je samo znak prisutnosti Božje a ne Bog!

3) Noa/Nuh sagradi lađu i natrpa na nju sve moguće životinjske vrste, prvo gdje stanu sve, svi ćete se složiti da u čašu od pola litra nije moguće nasuti litar vode, jednostavno ima određenu zapreminu, prostorno je ograničena, isti je slučaj i sa brodom, ali da nekako uspije da ih nagura na drvenu barku, a tu su slonovi, lavovi, tigrovi, nosorozi, žirafe,hijene i sve ostale životinje, kako se ne pokolju, ili čime se hrane, gdje obavljaju nuždu? Šta tek reći za ovo..
3)Uzeo je mladunčad,od svih po par jedan,imao je i hrane za sve,bila je to štala na donjem nivou,bacalo se u vodu izmet!
4) Jona/Junus boravi u utrobi kita, živ, poslije i izađe.. How?
4)Neke priče iz Biblije ne moraju biti stvaran događaj,bitna je pouka priče!
Ljudi se od malena uče da je ovo realnost, ne pokušava se stvoriti neka simbolika, nego se udara na temelje načina poimanja svijeta i stvara se jebena distorzija realnosti, jer ko vjeruje da je ovo navedeno moguće, taj nema principe racionalne diferencijacije, a ima još mnoštvo primjera, mrsko mi sad navoditi, ovi su dovoljni da dokažu da su takva uvjerenja u samom startu iracionalna i prkose zdravom razumu, nikakav radikalni ateizam, u smislu ne može postojati neka božija sila.

Pitanje se čisto odnosi na navedene primjere koje su i mene učili u mektebu i na vjeronauci( što je krajnji paradoks, riječ nauka u dogmatici koja ne dopušta propitivanje) pitao sam ja i tad predavače, bilo je Bog je svemoguć,opet paradoks logički(svemoćnost podrazumijeva radnje tipa zapaliti vatru koju ne možeš ugasiti ili famozni primjer s kamenom koji onda ne možeš podići), uči nekakve dove, to te šejtan zavodi i slično.

I onda se ljudi natežu oko nečega, što je u samom startu apsurdno i takmiče se čije je shvatanje iracionalnog racionalnije :-)
Boldano su pokušaji da se odgovori!
Vidiš,ima dosta nepoznatih stvari glede vjere,teško razumljivih ali zar nema i u nauci?Gdje je sve kristalno jasno?Nigdje!
O svemiru,nastanku,njegovoj veličini itd i danas imamo samo hipoteze!
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#62 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by fortaleza »

šarf wrote:Dva pitanja za sve koji kažu da je Biblija iskrivljena:
PRVO:Da li si pročitao Bibliju pa si našao ono što je iskrivljeno,ili samo ponavljaš ono što su drugi rekli?
DRUGO:Koji dio je iskrivljen,i ako smatraš da je iskrivljen,kako bi trebalo da stoji u originalu?
Sve knjige su pisane od strane ljudi pa tako i Biblija i Kuran, činjenica je da je danas poznato da su se prijašnji lideri jasnije dogovarali što je u Bibliji trebalo, a što ne pa su tako i odbili uvrstiti gnostička evanđelja te još neka.

Isto tako ljudi koji proučavaju Bibliju nailaze na razne kontradiktornosti, pa recimo primjer, u jednom dijelu piše da je Zemlja okrugla: "Drži je obješenu o ništa", a u drugom da je ravna ploča kako se i mislilo u to vrijeme. Svi citati i ostale zanimljivosti kao i analize se mogu pronaći na netu.

Što bi trebala značiti "iskrivljenost"?
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#63 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by aurora313 »

fortaleza wrote:...Sve knjige su pisane od strane ljudi pa tako i Biblija i Kuran, činjenica je da je danas poznato da su se prijašnji lideri jasnije dogovarali što je u Bibliji trebalo, a što ne pa su tako i odbili uvrstiti gnostička evanđelja te još neka...
JESTE DA JE PODUGO O TOME KAKO JE NASTALA BIBLIJA, ALI KOPIRAM SVOJ MATERIJAL:




Ulogu ovozemaljskog autoriteta i tvorca moderne verzije Novog Testamenta, preuzeo je na sebe Vizantijski imperator Konstantin I, čije je puno ime bilo Flavius Valerius Aurelius Constantinus Augustus (inače, rođen u Nišu—nekadašnjem Naisusu—27. II. 272, a umro je 22. V. 337 godine naše ere). Konstantin I je vladao u Konstantinopolu, današnjem Istanbulu, kojeg je nazvao Novi Rim. Imperator je bio interesantna i kontraverzna ličnost, pun sebe kao i mnogi rimski imperatori, grub, bezobziran, ali i rijetko nadaren političar. Konstantin I—ili kako ga srpski pravoslavci nazivaju Konstantin Veliki—znao je da prihvati dobar savjet. Dosta dugu i isključivo hvalisavu knjigu o njemu (Church History, Life of Constantine, Oration in Praise of Constantine, a u prevodu: Crkvena Istorija, Konstantinov Život, Specijalni govor u Hvalu Konstantina) napisao je i njegov savremenik Euzebius, inače biskup od Cezareje, veličajući ga skoro kao sveca. A svetac nije bio. Euzebije nije spominjao da je imperator dao pogubiti najprije svog sina, zatim dao odsjeći glavu svom badži, a onda likvidirao drugu imperatorovu suprugu, koju je živu dao skuhati u vreloj vodi.



Konstantin (da ne ponavljamo ono ‘prvi’) je 325 godine naše ere organizovao religiozni koncil u Nikeji—drugi po važnosti nakon skupa u Milanu 313 godine kojim je prekinuto proganjanje hrišćana—gdje su zvanično razriješena mnoga pitanja oko hrišćanstva kao državne vjere oko kojih se nisu ranije slagali sami hrišćanski velikodostojnici. Sam koncil za zvanice je trajao oko četiri nedjelje, ali je rad na detaljima oko Novog Testamenta i korekcijama nastavljen slijedećih godina.

Treba imati u vidu da se ono što je prethodilo zboru nije podudaralo sa našim današnjim razumjevanjem hrišćanstva, crkvenih učenja i dogmi, obzirom da su crkvene vođe u to doba imale različite prilaze oko uloge Isusa, njegove veze sa Bogom, te zajedničkih detalja u stvaranju njegovog imidža. Mišljenja pojedinih crkava nisu predstavljale utvrđene dogme jer ih u praksi nije ni bilo, pa je dolazilo do ozbiljnih sukoba stavova među crkvenim velikodostojnicima. Naime, u to vrijeme nije postojala hrišćanska Biblija kao knjiga kakvu je danas znamo.
Današnja Biblija je kombinacija Hebrejske Biblije koja je starija od hrišćanske za nekih desetak vijekova, i učenja o hrišćanstvu preko Isusa.

Prva poznata verzija hrišćanskog Novog Testamenta koji nije ni blizu onom kakvim ga danas poznajemo, nastala je daleko nakon navodne smrti Isusa. Jedan od idejnih tvoraca bio biskup Irinej (Irenaeus, oko 130–202 nove ere), iz Lugdunuma u Galiji, današnji Lion, Francuska. Irinej je također bio tvorac ili jedan od tvoraca ideje ‘originalnog grijeha,’ kojeg na sebe za cijelo čovječanstvo kao preuzima sam Isus, zbog čega navodno umire na krstu. U Islamu je ova lakrdija razumno zamjenjena činjenicom da smo svi mi rođeni nevini, i da samo svojim svjesnim aktima možemo da postanemo grešnici.



Jedno od pitanja je kako i zašto hrišćanstvo prihvata jevrejski Stari Zavjet ili Testament kao bazu za svoje vjerovanje? Razlog je u društvenim uslovima koja su postojala u doba nastanka hrišćanstva. Sam Isus—ako je bio začetnik religije—mogao je samo da bude Jevrej, te na taj način nije mogao da se izdvoji od svoga vlastitog naslijeđa. A zna se da su Jevreji u tim vremenima stalnih sukoba sa Rimljanima, bili veoma sektaški razdvojeni; negdje po vjerskim ali više po političkim pitanjima. Pojedinci su se ponekada sektaški izjašnjavali kao Saduceji, Farizeji, Eseni, Jovaniti, Zeloti, Terapeuti... Zato je i logično da su prvi slijedbenici hrišćanstva bili Judeohrišćani. Dakle, hrišćanstvo je krenulo od postojeće baze vjerovanja u jednog boga, a razvijalo se prema uslovima i shvatanjima onih koji su ga kroz taj rani period uobličavali na bazi priča i predanja. To potvrdjuju i činjenice obzirom da ništa nije pronađeno u vezi pisanih materijala oko učenja Isusa, bilo da se radilo o nekim navodno njegovim materijalima ili njegovih savremenika.


Nema pouzdanih informacija da li je postojalo više primjeraka Irinejevog Novog Testamenta. To je važno napomenuti jer je u rano vrijeme hrišćanstva većina pisanog materijala širena prepisivanjem postojećeg i slobodnom interpretacijom pojedinih dijelova od strane klera. Takvi bi materijali bili podložni izmjenama i tumačenjima drugih crkvenih velikodostojnika, apokrifa ili čak običnih scriba, koji bi svaki po svom nahođenju mogao da koriguje neke od postojećih dijelova, ili bi jednostavno dodavali svoja mišljenja i tumačenja u te javne dokumente. Naravno, i navedeni su imali svoje nadređene velikodostojnike koji bi u vlastitom božanskom nadahnuću dodavali svoje interpretacije ili izmišljali nešto novo što je ubačeno u pisane materijale. Zato je bilo normalno da se sa različitim materijalima—a oko istih Isusovnih pitanja života i učenja—služila recimo crkva u jednom dijelu Rimskog carstva, ali ne i u drugom.

Tek je na Nikejskom koncilu došlo do pročišćavanja i objedinjavanja postojećeg materijala te su ustanovljene dogme koje su postale osnov hrišćanskog učenja Novog Testamenta. Možemo dodati i to da je u Novi Testament također ubačeno oko 300 citata iz Starog Testamenta, kao i brojni navodi izreka i pouka iz raznih poznatih ili nepoznatih izvora.



Jedan od problema ranog hrišćanstva kako ga je počela da shvata svjetovna vlast, bio je u postojanju jakih sekti sa oprečnim tumačenjima pojedinih hrišćanskih učenja. A to za vlastodršce nije bilo prihvatljivo jer je dovodilo do sektašenja i razmimoilaženja. Tu se posebno isticala gnosistička sekta. Gnosizam (gnosis, Grčki = znanje) je vjerovanje zasnovano na tome da osnove za ljudsko spašenje nalaze u traženju istine unutar same jedinke, kako bi se na taj način slabile veze sa materijalnim svijetom, što opet treba da dovede do bolje individualne spoznaje Boga. Baza njihovog vjerskog učenja je također zasnovana na učenjima Isusa, s tim da su se oni istovremeno služili i sa gnosističkim jevanđeljima, od kojih je jedno bilo i jevanđelje po Mariji Magdaleni. Dakle, oni jesu bili slijedbenici Hrista pa time i ‘hrišćani,’ ali ne i oni koji prihvataju stavove zasnovane na dogmatskim stavovima katoličke crkve po kojima mi danas poznajemo hrišćanstvo.


A u vrijednostima hrišćanstva kao državne vjere, Konstantinu su kao svjetovnom vladaru definitivno bila važna ova tri elementa:
• da crkva bude jedinstvena;
• da svako crkveno zdanje bude centar vjere, tj. dogmatski organizovan centar;
• i što je najvažnije, da crkva služi svjetovnoj vlasti.

Koliko god je Konstantinu trebala čvrsta crkvena vlast, slaboj hrišćanskoj crkvi je još i više trebala čvrsta svjetovna potpora i zaštita. Nije prošlo ni nekih stotinjak godina nakon Nikejskog koncila, kada je došlo do situacije da crkveni uticaj na društvo postaje jači i to na uštrb sekularnog. Sve češće se javljaju slučajevi gdje crkva ukorava i kažnjava vladare ako se protive vjerskim vrhovima. Naravno, to je bio rezultat postojanosti doktrina crkve koja je stajala kao jedinstven predstavnik Boga i time davala nadu obespravljenim, dok su istovremeno svjetovni vladari dolazili i odlazili. Crkva polako preuzima primat nad svjetovnom vlasti jer pokazuje da je Bog ‘vječan i nepogrešiv’.

Ali da se vratimo Nikeji. Da bi se sve oko hrišćanstva praktično sprovelo i napravila religiozna ‘teorija svega’, Konstantin je u Nikeji zasjeo sa nekih 300 hrišćanskih velikodostojnika sa današnjih prostora Italije, Grčke, Egipta, Izraela, Francuske, Sirije, Turske, pa čak i Perzije kako bi se sa njima dogovorio šta će ući u Novi Testament a šta ne, te koje izmjene moderno hrišćanstvo treba da prihvati a koje da odbije.

Da bi pridobio crkvene vođe na samom početku, Konstantin je najprije ponudio pozamašan finansijski podstrek onima koji su došli na skup, da bi nakon toga—budući da je bio zadovoljan završenim poslom—dekretom oslobodio crkvu plaćanja državnih taksi. Ta se praksa nastavila sve do danas. Šta više, danas u mnogim zemljama svjetovna vlast plaća određen danak Vatikanu, dok katolička crkva i dalje nije dužna da polaže račune svjetovnoj vlasti! Primjera radi, Hrvatska je u 2012. godini izdvojila za katoličku crkvu oko jednu milijardu kuna, dok sama Hrvatska grca u dugovima. Nazdravlje.

(A sav materijal oko Nevandjelja je ovdje:
https://drive.google.com/file/d/0B5Syb0 ... sp=sharing )
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#64 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by fatamorgana »

Irenej je po prof. Elaine Pagels, Princeton, ekspertu za rano hrišćanstvo zapravo sastavio Novi zavjet, izabravši 4 evanđelja kao oficijelna, priznata tj. kanonska proglasivši sva druga koja su tad bila u opticaju kao gnostička i time heretička.

Dovoljno je je napomenuti da moderni biblisti smatraju da su četiri "kanonska" evanđelja nastala prilično kasnije, prvo po Marku, između 60 - 80 poslije smrti Isusa pa poslije ostala te također se smatra da njih nisu zabilježili Marko, Luka, Matej i Ivan već neko ko se poslužio njihovim imenima.
schnappi
Posts: 243
Joined: 19/12/2013 14:44

#65 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by schnappi »

Identifikacija- Indzil koji Kuran priznaje

U Kuranu se pominje samo jedan Indzil, ne 4. Misljenja sam da se radi o nazarenskom evandjelju po Mateju koje se razlikuje od onog u NZ, pisano je hebrejskim slovima na aramejskom jeziku, puno opsirnije od NZ-Mateja i sa nekim razlikama. O njemu je JErome pisao i identifikovao ga kao originalni Matej, ali ga nije uvrstio u NZ, vec se drzao skracene i izmijenjene grcke verzije. Zna se da su nazareni kao judeokrscani zivjeli u Arabiji u vrijeme dok su kao heretici bili proganjani od strane rimskih krscana. Nisu priznavali grcki NZ, imali su svoje evandjelje nazivano originalni Matej, hebrejsko, nazarensko, ebionitsko itd. Neki smatraju da su ovo razlicite verzije istog evandjelja, nebitno.(Ovo ne mijesati sa hebrejskim Matejom iz 13. vijeka, skracenom verzijom na hebrejskom a ne aramejskom jeziku otkrivenom kod nekog jevreja iz Spanije)

Matej 19:24
Again I tell you, it is easier for a camel to go through the eye of a needle than for a rich man to enter the kingdom of God.

Kuran 7:40
Indeed, those who deny Our verses and are arrogant toward them - the gates of Heaven will not be opened for them, nor will they enter Paradise until a camel enters into the eye of a needle. And thus do We recompense the criminals.

Inace, Jerusalim je imao 6 vrata od kojih bi nocu ostajala otvorena samo ona najmanja vrata zvana "iglene usi". Ako bi kakav putnik dosao sa kamilom, ona ne bi mogla proci kroz ta vrata (osim mozda puzajuci i bez tereta). Eto, strucnjaci islamskih nauka tvrde da Jerusalim nije pomenut u Kuranu i kakve veze imaju vrata jerusalimska sa Arapima?!

Nisu samo gnosticka evandjelja proglasena heretickim vec i tzv. judeokrscanska.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#66 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by zagortenej »

Hvaljen neka je Onaj koji je u jednom času noći preveo Svoga roba iz Hrama časnog (Mesdžidul-harama) u Hram daleki (Mesdžidul-aksa), čiju smo okolinu blagoslovili, da bismo mu neka znamenja Naša pokazali. On je, uistinu, onaj koji čuje i vidi. (17:1)
Kazu da se Hram daleki odnosi na hram u Jerusalimu (koji je sagrađen 50-tak god.nakon sto je spomenut u Kur'anu) .
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#67 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by Fudo Bosna »

Tigar77 wrote:
Fudo Bosna wrote:
Pazi, to su mudžize,(čuda/izuzeci od pravila fizike i slično), iznimke, koje je Bog davao preko Poslanika, odabranih ljudi, mi koji vjerujemo u to zovemo se vjernici, a oni koji ne vjeruju ateisti, itd...

Znači tako ne funkcioniše svakodnevni život, to NISU zakoni fizike,a i oni su, ti zakoni, isto tako, po nama vjernicima, dati od Boga...

Zato su neki ateisti a drugi vjernici, a ako ti kažeš, šališ se samnom, potpuno ISTA I JOŠ VEĆA NELOGIČNOST:
Je li se ateisti "šprdaju" sa ostatkom čovječanstva koje vjeruje u Boga, kada kažu da je Kosmos nastao sam od sebe, i da on opstaje u harmoniji galaksija, sunčevih sistema, planeta, "sam od sebe"? (Znači tvoja "šprdancija" sa, "kako su stali u lađu", za mene je ništa u odnosu na moju "šprdanciju" tezom, sve je nastalo i opstoji "samo od sebe", jer to nema dodira sa zdravorazumskim logičkim promišljanjem, jer ni ekser se neče u drvo ukucati, "sam od sebe", dok Tigar77 me digne guz... i ne zakuca ga, a kako može sav svemir, "sam od sebe", nastati i opstajati :-) )!

Znači dilema, na koju mi vjernici imamo odgovor, a imaće ga i atesti poslije smrti, ali što bi naš narod rekao "dockan hajrula", jer kada te Bog upita zašto nisi vjerovao, kasno će biti reči, "ja sada vjerujem", zato i jeste "vjera", jer čovječanstvo se , između ostalog, u religijskom smislu dijeli na one koji su povjerovali Poslanicima i one koji nisu...

Znači dalja rasprava nema svrhe, neko vjeruje, mislim da večina čovječanstva vjeruje u Boga, a neko ne, pa kada umremo značemo Istinu, teoretski,a mi vjernici je več znamo, ovi koji ne vjeruju isto misle da znaju pa sačekajmo, saznačemo, (oni koji su umrli, več su na istini )!

Pošto je nevjerovanje ili vjerovanje, stvar ličnog odabira, nemam potrebe dalje raspravljati sa tobom...
Tigar77
Posts: 75
Joined: 31/10/2015 20:20

#68 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by Tigar77 »

Opet niz logičkih grešaka, kao i iznošenja zaključaka koji nisu plod pročitanog teksta..

Čitajući tvoj tekst, ispada da bi bio vjernik u neku višu silu ,moraš vjerovati u nemoguće pojave, za koje je upravo ta sila odredila da su nemoguće. Jednostavno tako je i nema objašnjenja,vrhunac ranog srednjovjekovnog promišljanja, a još kao dodatak pojašnjenje, Bog stvori pravila, pa ih onda mijenja, pravi izuzetke, može mu se.

Ja ne vidim da sam bilo gdje spomenuo da je sve moralo nastati samo od sebe, da ne postoji mogućnost božanske sile, ali ti kažem tim postavljenjem inteligentnog dizajna u okvir priče, otvori se i moguće pitanje ko je stvorio Boga, jer ako je Bog mogao nastati sam od sebe, zašto je svemir isključen od te logike, ili zašto možda i sam svemir nije božanstvo, a to da je sve savršeno i harmonično, i nije, pogledaj samo ovu planetu i uvidjet ćeš niz stvari i pojava koje iskaču iz tog okvira, ako se posmatraju bez naočala dogmatike i nameću niz novih pitanja..Osim ako se ne ide začaranim krugom, ljudima koje smatramo dobrima, mada su dobro i zlo krajnje relativni pojmovi, se ono što nazivamo lošim događa da ih iskuša, a kada se to desi onima koje smatramo zlim osobama, onda je to kazna, s takvim zaključivanjem i nema potrebe za postavljanjem pitanja.

A ovo tvoje smrt, patnja kazna i ostalo je klasični turn off promišljanja, i navešću jedan post koji sam na drugoj temi napisao: ,,To me dovodi do definicije samog Boga, ovo što se provlači kao ustaljena varijanta religijskih učenja, meni iskreno predstavlja narcisoidnog tiranina sklonog sadizmu, više podsjeća na Staljina ili Mao Ce Tunga, nego na neku bezgraničnu milost i dobrotu i stvarno mi je besmisleno da neko, ko je valjda u teoriji kreator svega, od galaksija do mrava, ima kompleks niže vrijednosti i očekuje da ga ljudi neprestano hvale, a čak i to na neke posebne načine i prijeti im vječnom patnjom, ako to ne čine, kažnjava ih ako piju pive i upražnjavaju sex prije braka, kao da ja kroz mikroskop gledam bakterije i prijetim lavinom antibakterijskog sapuna ako ne rade ono što se meni sviđa.''

A što se tiče ovog patriJote, zanimljiv pokušaj s tim mladuncima, ali i dalje nemoguć po nizu parametara, nisam zoolog ili nešto slično, ali zapitaj se koliko samo vrsta životinja postoji, koje od njih mogu da prežive bez skrbi roditelja ili je jednostavno pokupio svaku u idealnom momentu i za svaku imao adekvatnu ishranu, a čisto informativno samo paukolikoh vrsta ima preko 400.000...

A što se tiče komparacije nauke i religije, nauka je upravo to koja nudi odgovore koji nisu zasnovani na praznoj priči, naravno da nema odgovore na sva pitanja, ali uvijek pruža mogućnost testiranja onoga za što tvrdi da je naučna činjenica i uvijek ima progresivan karakter, a spremna je i da prizna da ne poznaje sve, ali da teži tome, dok mitološko-dogmatično shvatanje sve odvodi u metafiziku i daje odgovore koji su često u rangu navedenih primjera, postaje opijum za široke narodne mase, oružje manipulacije i ispiranja mozga.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#69 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by aurora313 »

zagortenej wrote:
Hvaljen neka je Onaj koji je u jednom času noći preveo Svoga roba iz Hrama časnog (Mesdžidul-harama) u Hram daleki (Mesdžidul-aksa), čiju smo okolinu blagoslovili, da bismo mu neka znamenja Naša pokazali. On je, uistinu, onaj koji čuje i vidi. (17:1)
Kazu da se Hram daleki odnosi na hram u Jerusalimu (koji je sagrađen 50-tak god.nakon sto je spomenut u Kur'anu) .
O čemu ti govoriš tj. na koji Jerusalemski hram misliš? Nikakav hram nije građen u vrijeme nastanka Islama, a Jehvin hram je konačno uništen od strane Rimljana 70 godine nove ere.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#70 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by Fudo Bosna »

Tigar77 wrote:Opet niz logičkih grešaka, kao i iznošenja zaključaka koji nisu plod pročitanog teksta..

Čitajući tvoj tekst, ispada da bi bio vjernik u neku višu silu ,moraš vjerovati u nemoguće pojave, za koje je upravo ta sila odredila da su nemoguće. Jednostavno tako je i nema objašnjenja,vrhunac ranog srednjovjekovnog promišljanja, a još kao dodatak pojašnjenje, Bog stvori pravila, pa ih onda mijenja, pravi izuzetke, može mu se.

Ja ne vidim da sam bilo gdje spomenuo da je sve moralo nastati samo od sebe, da ne postoji mogućnost božanske sile, ali ti kažem tim postavljenjem inteligentnog dizajna u okvir priče, otvori se i moguće pitanje ko je stvorio Boga, jer ako je Bog mogao nastati sam od sebe, zašto je svemir isključen od te logike, ili zašto možda i sam svemir nije božanstvo, a to da je sve savršeno i harmonično, i nije, pogledaj samo ovu planetu i uvidjet ćeš niz stvari i pojava koje iskaču iz tog okvira, ako se posmatraju bez naočala dogmatike i nameću niz novih pitanja..Osim ako se ne ide začaranim krugom, ljudima koje smatramo dobrima, mada su dobro i zlo krajnje relativni pojmovi, se ono što nazivamo lošim događa da ih iskuša, a kada se to desi onima koje smatramo zlim osobama, onda je to kazna, s takvim zaključivanjem i nema potrebe za postavljanjem pitanja.

A ovo tvoje smrt, patnja kazna i ostalo je klasični turn off promišljanja, i navešću jedan post koji sam na drugoj temi napisao: ,,To me dovodi do definicije samog Boga, ovo što se provlači kao ustaljena varijanta religijskih učenja, meni iskreno predstavlja narcisoidnog tiranina sklonog sadizmu, više podsjeća na Staljina ili Mao Ce Tunga, nego na neku bezgraničnu milost i dobrotu i stvarno mi je besmisleno da neko, ko je valjda u teoriji kreator svega, od galaksija do mrava, ima kompleks niže vrijednosti i očekuje da ga ljudi neprestano hvale, a čak i to na neke posebne načine i prijeti im vječnom patnjom, ako to ne čine, kažnjava ih ako piju pive i upražnjavaju sex prije braka, kao da ja kroz mikroskop gledam bakterije i prijetim lavinom antibakterijskog sapuna ako ne rade ono što se meni sviđa.''

A što se tiče ovog patriJote, zanimljiv pokušaj s tim mladuncima, ali i dalje nemoguć po nizu parametara, nisam zoolog ili nešto slično, ali zapitaj se koliko samo vrsta životinja postoji, koje od njih mogu da prežive bez skrbi roditelja ili je jednostavno pokupio svaku u idealnom momentu i za svaku imao adekvatnu ishranu, a čisto informativno samo paukolikoh vrsta ima preko 400.000...

A što se tiče komparacije nauke i religije, nauka je upravo to koja nudi odgovore koji nisu zasnovani na praznoj priči, naravno da nema odgovore na sva pitanja, ali uvijek pruža mogućnost testiranja onoga za što tvrdi da je naučna činjenica i uvijek ima progresivan karakter, a spremna je i da prizna da ne poznaje sve, ali da teži tome, dok mitološko-dogmatično shvatanje sve odvodi u metafiziku i daje odgovore koji su često u rangu navedenih primjera, postaje opijum za široke narodne mase, oružje manipulacije i ispiranja mozga.
Baš me briga šta ti misliš, meni mudžize , (čuda data Pejgamberima/Poslanicima) , od strane Allahadžš, Njega Jedinog ,koji je stvorio Kosmos,i održava ga u savršenom redu, sve sunčeve sisteme, galaksije, bez koga ni ti ni ja ne bi mogli ni dahnuti, bez Njegove volje,( ako ti ON/Uzvišeni ne da da dahneš), nisu ništa nemoguće i ne interesuje me zoologija , (daleko je veče čudo bilo stvoriti ovaj svijet iz ništa), pa ga Allah dž š Uzvišeni stvori, a ti, (žalosno je ako si išao u mekteb kako kažeš), pa sada ne vjerovanjem u tekst Kur`ana hodaš opasnom stazom, jer ne vjerovati u Kur`anski tekst, to je opasno igranje sa imanom, da ne upotrijebim težu riječ, i baš me briga šta je tebi "nelogično", meni su ljudi koji ne mogu ni dahnuti ni sekunde živjeti bez Božije volje , a nije im "logićna" neka mudžiza , od Stvoritelja svih svjetova nelogični, i time svoju raspravu sa tobom završavam i žalim te, ako se ne pokaješ zbog tvoje ahiretske budučnosti a ona je vječna nagrada ili kazna, pa pamet u glavu !


"...To me dovodi do definicije samog Boga, ovo što se provlači kao ustaljena varijanta religijskih učenja, meni iskreno predstavlja narcisoidnog tiranina sklonog sadizmu, više podsjeća na Staljina ili Mao Ce Tunga, nego na neku bezgraničnu milost i dobrotu i stvarno mi je besmisleno da neko, ko je valjda u teoriji ..."


Kako češ se, ako ne dođeš tobe ,ne pokaješ se prije smrti gorko kajati u grobu /kaburu zbog ovih riječi i tebi tvoja vjere /nevjerovanje a meni moja elhamdulillah, hvala Allahu Uzvišenom kada me je uputio, lijep pozdrav želim ti zdravlja i duga života i ovim zavrašavam diskusiju sa tobom !!!
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#71 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by zagortenej »

aurora313 wrote:
zagortenej wrote:
Hvaljen neka je Onaj koji je u jednom času noći preveo Svoga roba iz Hrama časnog (Mesdžidul-harama) u Hram daleki (Mesdžidul-aksa), čiju smo okolinu blagoslovili, da bismo mu neka znamenja Naša pokazali. On je, uistinu, onaj koji čuje i vidi. (17:1)
Kazu da se Hram daleki odnosi na hram u Jerusalimu (koji je sagrađen 50-tak god.nakon sto je spomenut u Kur'anu) .
O čemu ti govoriš tj. na koji Jerusalemski hram misliš? Nikakav hram nije građen u vrijeme nastanka Islama, a Jehvin hram je konačno uništen od strane Rimljana 70 godine nove ere.
Mislim na džamiju Al Aqsu, koju su muslimani sagradili nakon osvojenja Jerusalima.
Tigar77
Posts: 75
Joined: 31/10/2015 20:20

#72 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by Tigar77 »

Fudo Bosna wrote:
Baš me briga šta ti misliš, meni mudžize , (čuda data Pejgamberima/Poslanicima) , od strane Allahadžš, Njega Jedinog ,koji je stvorio Kosmos,i održava ga u savršenom redu, sve sunčeve sisteme, galaksije, bez koga ni ti ni ja ne bi mogli ni dahnuti, bez Njegove volje,( ako ti ON/Uzvišeni ne da da dahneš), nisu ništa nemoguće i ne interesuje me zoologija , (daleko je veče čudo bilo stvoriti ovaj svijet iz ništa), pa ga Allah dž š Uzvišeni stvori, a ti, (žalosno je ako si išao u mekteb kako kažeš), pa sada ne vjerovanjem u tekst Kur`ana hodaš opasnom stazom, jer ne vjerovati u Kur`anski tekst, to je opasno igranje sa imanom, da ne upotrijebim težu riječ, i baš me briga šta je tebi "nelogično", meni su ljudi koji ne mogu ni dahnuti ni sekunde živjeti bez Božije volje , a nije im "logićna" neka mudžiza , od Stvoritelja svih svjetova nelogični, i time svoju raspravu sa tobom završavam i žalim te, ako se ne pokaješ zbog tvoje ahiretske budučnosti a ona je vječna nagrada ili kazna, pa pamet u glavu !


"...To me dovodi do definicije samog Boga, ovo što se provlači kao ustaljena varijanta religijskih učenja, meni iskreno predstavlja narcisoidnog tiranina sklonog sadizmu, više podsjeća na Staljina ili Mao Ce Tunga, nego na neku bezgraničnu milost i dobrotu i stvarno mi je besmisleno da neko, ko je valjda u teoriji ..."


Kako češ se, ako ne dođeš tobe ,ne pokaješ se prije smrti gorko kajati u grobu /kaburu zbog ovih riječi i tebi tvoja vjere /nevjerovanje a meni moja elhamdulillah, hvala Allahu Uzvišenom kada me je uputio, lijep pozdrav želim ti zdravlja i duga života i ovim zavrašavam diskusiju sa tobom !!!
Nema nekog hajra od dijaloga s tobom, tako da ću i ja odustati, jedino što još mogu je da pravim pisani show, demonstriram intelektualnu superiornost, ali nemam želju da se iživljavam nad nekim ko nije u stanju da se bori, kao da tučeš čovjeka bez ruku. Jednostavno nema svrhe, i tvojim argumentima te dovedem na tanak led, ti se samo izvučeš novom nebulozom, to može ići u nedogled, i jedan savjet, na stranu što ti logičko promišljanje ne ide, nisam voljan da držim predavanja iz osnova istog, ali valjda te afrikate možeš naučiti, tako da barem stvoriš privid ozbiljnijeg sagovornika, pozdrav i tebi.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#73 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by Fudo Bosna »

Tigar77 wrote:
Fudo Bosna wrote:
Baš me briga šta ti misliš, meni mudžize , (čuda data Pejgamberima/Poslanicima) , od strane Allahadžš, Njega Jedinog ,koji je stvorio Kosmos,i održava ga u savršenom redu, sve sunčeve sisteme, galaksije, bez koga ni ti ni ja ne bi mogli ni dahnuti, bez Njegove volje,( ako ti ON/Uzvišeni ne da da dahneš), nisu ništa nemoguće i ne interesuje me zoologija , (daleko je veče čudo bilo stvoriti ovaj svijet iz ništa), pa ga Allah dž š Uzvišeni stvori, a ti, (žalosno je ako si išao u mekteb kako kažeš), pa sada ne vjerovanjem u tekst Kur`ana hodaš opasnom stazom, jer ne vjerovati u Kur`anski tekst, to je opasno igranje sa imanom, da ne upotrijebim težu riječ, i baš me briga šta je tebi "nelogično", meni su ljudi koji ne mogu ni dahnuti ni sekunde živjeti bez Božije volje , a nije im "logićna" neka mudžiza , od Stvoritelja svih svjetova nelogični, i time svoju raspravu sa tobom završavam i žalim te, ako se ne pokaješ zbog tvoje ahiretske budučnosti a ona je vječna nagrada ili kazna, pa pamet u glavu !


"...To me dovodi do definicije samog Boga, ovo što se provlači kao ustaljena varijanta religijskih učenja, meni iskreno predstavlja narcisoidnog tiranina sklonog sadizmu, više podsjeća na Staljina ili Mao Ce Tunga, nego na neku bezgraničnu milost i dobrotu i stvarno mi je besmisleno da neko, ko je valjda u teoriji ..."


Kako češ se, ako ne dođeš tobe ,ne pokaješ se prije smrti gorko kajati u grobu /kaburu zbog ovih riječi i tebi tvoja vjere /nevjerovanje a meni moja elhamdulillah, hvala Allahu Uzvišenom kada me je uputio, lijep pozdrav želim ti zdravlja i duga života i ovim zavrašavam diskusiju sa tobom !!!
Nema nekog hajra od dijaloga s tobom, tako da ću i ja odustati, jedino što još mogu je da pravim pisani show, demonstriram intelektualnu superiornost, ali nemam želju da se iživljavam nad nekim ko nije u stanju da se bori, kao da tučeš čovjeka bez ruku. Jednostavno nema svrhe, i tvojim argumentima te dovedem na tanak led, ti se samo izvučeš novom nebulozom, to može ići u nedogled, i jedan savjea t, na stranu što ti logičko promišljanje ne ide, nisam voljan da držim predavanja iz osnova istog, ali valjda te afrikate možeš naučiti, tako da barem stvoriš privid ozbiljnijeg sagovornika, pozdrav i tebi.
Ti si duhovni patuljak imaš duhovnu blokadu srca, i žao mi te, ali najiskrenije !!! Možda nekada, ako dođeš tobe , shvatiš poentu mojih riječi, tj. veličinu tvoje zablude ...
Last edited by Fudo Bosna on 28/11/2015 17:10, edited 1 time in total.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#74 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by KB9 »

asurbanipal wrote:
zagortenej wrote:zanimljivo je da su rani islamski učenjaci smatrali da Biblija nije iskrivljena, nego njeno tumačenje i navodili dokaze iz Kur'ana. poslije su ovi radikalniji uveli tezu da je iskrivljena.

:)



jel dobar dokumentarac?
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#75 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by Fudo Bosna »

KB9 wrote:
asurbanipal wrote:
zagortenej wrote:zanimljivo je da su rani islamski učenjaci smatrali da Biblija nije iskrivljena, nego njeno tumačenje i navodili dokaze iz Kur'ana. poslije su ovi radikalniji uveli tezu da je iskrivljena.

:)



jel dobar dokumentarac?

Neistina, nisu nikada islamski učenjaci tvrdili da je autentična, odnosno da je Inđil ili Tevrat sačuvan u potpunosti u autentičnom obliiku !!!
Post Reply