Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi :

ZA
78
74%
PROTIV
27
26%
 
Total votes: 105

Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#76 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by Korisničkoime »

Apsolutno protiv.
Kao sto Tuzlanka rece
Bolje grob nego rob.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#77 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by ExNihilo »

Nego, zanimljiva je ova korelacija između masovnog iseljavanja s Balkana u Njemačku i recesije koja se nadvila nad istoimenom državom. :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 12429
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#78 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by dr_Evil »

Thorgerson wrote: Jebiga.

Takvi smo kakvi smo. Mi smo krenuli na tu stranu...i sto je najgore evo opet srljamo u propast. Opet radimo ono sto smo radili 90 i znamo i vidjeli smo sta nam je to donijelo.

Ja se npr. divim zemljama poput npr. Litvanije, Latvije i Estonije. :(

A tek ceska, kad se sjetim dedo pricao kako je za par najlonki dok je putovao u cesku mogao pola prodavnice tamo da kupi. Sta ces
User avatar
dr_Evil
Posts: 12429
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#79 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by dr_Evil »

ExNihilo wrote:Nego, zanimljiva je ova korelacija između masovnog iseljavanja s Balkana u Njemačku i recesije koja se nadvila nad istoimenom državom. :D
Iako su nasi poduzetnici poznati da varaju na porezu (svi do jednoga) u njemackoj, mislim da je ova recesija veca od nas, upali su trougao kine, amerike i rusa
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#80 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by ExNihilo »

Gavrilo opali iz štoljpija misleći kako i mi možemo biti veliki evropski narod samo ako skinemo sužanjski jaram s vratova, ali stotinu godina vlastite pameti učini da plačemo za jarmom. :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#81 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by ExNihilo »

dr_Evil wrote:
ExNihilo wrote:Nego, zanimljiva je ova korelacija između masovnog iseljavanja s Balkana u Njemačku i recesije koja se nadvila nad istoimenom državom. :D
Iako su nasi poduzetnici poznati da varaju na porezu (svi do jednoga) u njemackoj, mislim da je ova recesija veca od nas, upali su trougao kine, amerike i rusa
Zajebavam se.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#82 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by Thorgerson »

ExNihilo wrote:Nego, zanimljiva je ova korelacija između masovnog iseljavanja s Balkana u Njemačku i recesije koja se nadvila nad istoimenom državom. :D
Da, bas ce grohnuti. :lol:

Nakon sto su 2018. ostvarili najvisi GDP u historiji države od 4 triliona dolara. :-)

Zamisli sad kad padnu na citavih 3.9 triliona dolara. Joj jada i čemera.
Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#83 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by Korisničkoime »

dr_Evil wrote:
Korisničkoime wrote:
animals wrote:Cekaj koga si ovo pitao..
ako si Hrvate, onda bi sigurno pristali..
ako Srbe, onda bi oni da ih Rusi kupe..
a Bosnjaci bi radije Turci da ih kupe..
ili se varam..
Ako bi se vec morali prodavati Bosnje sigurno nebi Turcima to sto domaci Hrvati svrsavaju na krosane ne znaci da smo i mi Bosnje zaludjene Turcima (osim Bakefa i vrha SDA ali cak ni oni nisu toliko tupavi da bi izabrali Turke)
Sasvim sigurno vecina bosnjaka bi pristala na svabe, mislim da svi vole period austrije vise nego period turske, iako treba istaci da je austrija bila pravo zeznuta okupaciona sila, ali izgradili su brate svaka im cast.
Austrijanci pod uticajem Njemacke u tom vremenskom razdoblju su bili militantan narod, vojska, red, zakon, sluzba, strogoca medjutim kod istih je vec tada postojao zacetak vladavine prava najbolji ti je primjer Gavrilo Princip koji nakon atentata nije osudjen nansmrt jer je bio maloljetan (ispod 21 godinu).
Sto se tice izgradnje ljudi su preporodili infrastrukturu u roku desetljeca o cemu mi mozemo samo sanjati.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#84 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by ExNihilo »

Mislim da je jedini ispravan odgovor prosječnog Bošnje na anketu: neka nezavisne i gorde Bosne, ali po mogućnosti što dalje od mene.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#85 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by ExNihilo »

Thorgerson wrote:
ExNihilo wrote:Nego, zanimljiva je ova korelacija između masovnog iseljavanja s Balkana u Njemačku i recesije koja se nadvila nad istoimenom državom. :D
Da, bas ce grohnuti. :lol:

Nakon sto su 2018. ostvarili najvisi GDP u historiji države od 4 triliona dolara. :-)

Zamisli sad kad padnu na citavih 3.9 triliona dolara. Joj jada i čemera.
Pa i nije baš tako jednostavno.
User avatar
Point.
Posts: 27791
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#86 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by Point. »

I da gledamo derbi 3. Regionalne lige Kaiserslautern - Zeljeznischar i Alemagna Aachen - Sarajewo. Neka, hvala.
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#87 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by Concord »

ExNihilo wrote:Mislim da je jedini ispravan odgovor prosječnog Bošnje na anketu: neka nezavisne i gorde Bosne, ali po mogućnosti što dalje od mene.
Po mogucnosti da zivim i radim u Njemackoj. Bosnjo style logika :lol:
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#88 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by Seyfo »

Tema je na mjestu, jer smo svakako ekonomski robovi.
Međutim, treba biti svjestan da nas je Austrija već držala jedan kratak period (35-36 godina), i skoro sve od njih što je danas ostalo - valja. Evo pogledajte samo Sarajevo: korito Miljacke koje jedino ne plavi, aleje, zgrade, prvi tramvaj,...zatim širom BiH, pruge iz njihovog vakta (doduše pravili su ih da bi izvlačili drvnu građu), itd isl.
Pitanje je šta bismo bili danas da smo ostali pod njima, da nije bio I sv. rat, pa prva Jugoslavija, pa II sv.rat pa SFRJ...u svakom slučaju, meni se čini da bi bilo bolje nego sad.
Da li bismo pričali Njemački? Ne znam, moguće.
Bilo bi možda manje identiteta a više sistema.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12429
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#89 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by dr_Evil »

Seyfo wrote:Tema je na mjestu, jer smo svakako ekonomski robovi.
Međutim, treba biti svjestan da nas je Austrija već držala jedan kratak period (35-36 godina), i skoro sve od njih što je danas ostalo - valja. Evo pogledajte samo Sarajevo: korito Miljacke koje jedino ne plavi, aleje, zgrade, prvi tramvaj,...zatim širom BiH, pruge iz njihovog vakta (doduše pravili su ih da bi izvlačili drvnu građu), itd isl.
Pitanje je šta bismo bili danas da smo ostali pod njima, da nije bio I sv. rat, pa prva Jugoslavija, pa II sv.rat pa SFRJ...u svakom slučaju, meni se čini da bi bilo bolje nego sad.
Da li bismo pričali Njemački? Ne znam, moguće.
Bilo bi možda manje identiteta a više sistema.
Mozda se moze i reci da je tokom B. Kalaja bilo vise identiteta nego i za turske i Juge.. Nije ni svabama bilo lako

Sto me podsjeti, imal u Bosni ista da se zove po njemu, kod nas u 'ercegovini nejma nista?
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#90 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by Concord »

Kad smo vec kod tog identiteta pod austrijancima, evo nesto zanimljivo (izvor: wikipedia, bosanska):

Image

Evo jos nesto zanimljivije: ista historija, napisana iz druge perspektive (izvor: wikipedia, hrvatska):

Image

Ova 2 teksta su sa identicnog clanka, jedan na bosanskoj a drugi na hrvatskoj verziji wikipedie. Srpsku nisam smio ni da otvorim.
Nevjerovatno ali istinito, austrijanac nas je pokusao spasiti nacionalizma prije 135 godina, napraviti od nas kakvu-takvu (ali jedinstvenu) naciju i drzavu. Glupo je govoriti sta bi bilo kad bi bilo, ali da je AU ostala ovdje vjerovatno bi imali bolju nacionalnost/identitet nego sto je sad imamo.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12429
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#91 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by dr_Evil »

Concord wrote:Kad smo vec kod tog identiteta pod austrijancima, evo nesto zanimljivo (izvor: wikipedia, bosanska):

Ova 2 teksta su sa identicnog clanka, jedan na bosanskoj a drugi na hrvatskoj verziji wikipedie. Srpsku nisam smio ni da otvorim.
Nevjerovatno ali istinito, austrijanac nas je pokusao spasiti nacionalizma prije 135 godina, napraviti od nas kakvu-takvu (ali jedinstvenu) naciju i drzavu. Glupo je govoriti sta bi bilo kad bi bilo, ali da je AU ostala ovdje vjerovatno bi imali bolju nacionalnost/identitet nego sto je sad imamo.
Tu se slazemo, ali eto 3 nacionalne stranke 1900-te pokvarise sve, i onda 1990-te 3 nacionalne stranke skontale da je dosta vise bilo hljeba hajde opet da kvarimo :D
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#92 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by broj dva »

Prodat samo Jamajci, da regge-sevdah fuzija iz kafića dopire i da u šišama hašiša bude.
Njemcima iznajmit na određeno vrjeme.
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#93 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by Seyfo »

Možda je malo off topic, ali ovo što je neko postirao o pristranim člancima na wikipediji je prosto nevjerovatno ! Imao sam priliku nagledati se svakakvih budalaština i uvjeriti se da to piše i postavlja svako kome mu se ćefne!

Naročito su u tome agilni Srbi i Hrvati, koji sebi prisvajaju apsolutno sve što im padne na pamet.

Problem je što to niko ne kontroliše (čini se), i jednom napisane bljuvotine ostaju trajno, dok se širom svijeta Wikipedija smatra prilično pouzdanim izvorom informacija.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12429
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#94 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by dr_Evil »

Seyfo wrote:Možda je malo off topic, ali ovo što je neko postirao o pristranim člancima na wikipediji je prosto nevjerovatno ! Imao sam priliku nagledati se svakakvih budalaština i uvjeriti se da to piše i postavlja svako kome mu se ćefne!

Naročito su u tome agilni Srbi i Hrvati, koji sebi prisvajaju apsolutno sve što im padne na pamet.

Problem je što to niko ne kontroliše (čini se), i jednom napisane bljuvotine ostaju trajno, dok se širom svijeta Wikipedija smatra prilično pouzdanim izvorom informacija.
Pa dovoljno je da procitas clanak o bosni na hrvatskoj verziji, svi bosanski plemici redom hrvati, a bosna je morala biti hrvatska zemlja, jer'vo logicno ban je hrvatska titula i nicija vise, 99,9% nam rijeci isto ali eto ban ne moze biti :D

I da ga ucinimo jos zabavnijim, pogledaj pod bosancica.. :D
User avatar
denimb
Posts: 2616
Joined: 27/03/2009 14:33

#95 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by denimb »

Dijaspora glasa protiv, a domaci glasaju ZA...cudno :lol:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12429
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#97 Re: Kad bi Njemačka ponudila da kupi BiH bili bi : ZA/PROTIV ?

Post by dr_Evil »

sogandolma13337 wrote:Neka nas kupi Apple :idea:

Pa da mi uzmu android, nema sanse
Post Reply