Kabbalah

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#1 Kabbalah

Post by anais_nin »

dugo sam se premisljala da li da stavim ovu temu na PF Religija ili ovde...iako usko povezana sa Judaizmom, iz kojeg i potice, Kabbalah nije religija koliko poseban nacin razmisljanja o svijetu, zivotu, spiritualnosti...Znam da su je zbog zainteresiranosti nekih poznatih licnosti kao sto su Madonna i Demi Moore/Ashton Kutcher mnogi svrstavali u kategoriju sekte/kulta kao sto je Sajentologija...

Igrom slucaja prisustvovala sam jednom predavanju koje je imalo veze sa Kabbalom i eto onako malo me je zaintrigiralo...malo ta misticnost, jer je to navodno tajna nauka (spiritualne mudrosti) starih hebreja...

zaista ne zelim da se ova tema pretvori u neko prepucavanje o religiji...zanima me koliko znate o Kabbali, koliko ste citali, sta mislite o njoj...da li je to jos samo jedan modni trend - sve popularnije odvajanje spiritualnosti od religije ili ima nesto u cijeloj toj prici o energiji, zakonu privlacnosti itd itd...
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#2 Re: Kabbalah

Post by callmethebreeeze »

citao sam ja, a i britney spears se zanima.

http://www.newyorker.com/humor/2009/07/ ... s_borowitz


:D :D :D :D :D
User avatar
cartman
Posts: 1106
Joined: 02/12/2004 13:31

#3 Re: Kabbalah

Post by cartman »

Samo sto ta "moderna" kabbalah nema veze sa istinskim korijenima kabbale. Kabbala je, barem po meni, nacin filozofije i nacin zivota, a ne religija ili kult. Nisam pripadnik iste, mada sam se zanimao za historiju,nastanak i prakticiranje iste.

Da ne duljim, prema nekim mojim saznanjima prica o kabbali ide ovako... Jedan decko, nekada daaavno, pet - shest stoljeca pr.k, koji se zvao Ezikiel imao je viziju Boga i lika je furo trip da je vidio raj i boga u njemu. Ispricao je to sve grupici izraelita koji su i sami pokusali dostignut raj i vidjeti boga te ostat gore, tako sto ce proucavat slike i rijeci boga.
Nacin na koji se to proucavanje prakticira, jeste nesto kao meditacija koja ima vise tehnika. Prvo je proucavanje Tore ( Jevrejske svete knjige), mantranje svih imena Elohima etc.
Postoje cak i skupine kabalaca koji misle da je put do raja kao neki spiralni toranj pun prepreka,vrata i andjela koji nedaju da prodjes. A da prodjes kroz sve to, moras naucit imena svih andjela i moras reci to ime andjelu tacno puta da te ovaj pusti. Kako se kabala razvijala i sirila,tako se razvijala i njena filozofija. Drvo zivota, boziji dualizam, misticizam sve dolazi od kabale... fina stvar za proucavat dosta se moze nauchit, mada previse radikalno za moj shmek =)
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#4 Re: Kabbalah

Post by dr.Gonzo »

Ja se sjecam prica o Kabali iz nekih Kisovih pripovjetki, cini mi se iz Enciklopedije mrtvih. Ta ezotericna ucenja uvijek djeluju zanimljivo, ali gdje bi covjek dospio kada bi se svima posvetio. Neko bi rekao raj, al ja nisam jedan od tih :mrgreen:
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#5 Re: Kabbalah

Post by Shoshana »

Ne znam.... Za mene je kabala jevrejski misticizam, kao sto je sufizam islamski misticizam.

A ova nova cuda.... sve na istu stranu... Jal' piramida, jal' sekta, jal' financial advising..... jos jedan u nizu nacina da se blesavim ljudima uzmu pare.
User avatar
piupiu
Posts: 16297
Joined: 05/01/2008 05:08

#6 Re: Kabbalah

Post by piupiu »

Kao sto Shoshana rece, mislim da su Kabbalah i Sufizam povezani na neki nacin, citala sam u jednoj knjizi da se ta veza jako dobro preplice i vidi bas u nasoj kulturi i da dio nekih kabalistickih ucenja dozivljava svoj put ka ostatku svijeta kroz Bosnu (kroz seobe Jevereja iz Andaluzije), itd, it sl. Jako me zanima ta teza.
User avatar
einiac
Posts: 60
Joined: 23/02/2010 18:59

#7 Re: Kabbalah

Post by einiac »

piupiu wrote:Kao sto Shoshana rece, mislim da su Kabbalah i Sufizam povezani na neki nacin, citala sam u jednoj knjizi da se ta veza jako dobro preplice i vidi bas u nasoj kulturi i da dio nekih kabalistickih ucenja dozivljava svoj put ka ostatku svijeta kroz Bosnu (kroz seobe Jevereja iz Andaluzije), itd, it sl. Jako me zanima ta teza.
Mah uglavnom to sto trazite ne mozete dobiti citajuci, niti samoproglasavajuci se kabalistom, sufistom ili sl... to jednostavno morate dozivjeti, a kad dozivite sami cete shvatiti sve sto u tim "knjigama" pise... btw, sto ici daleko, imate sve to ovdje u BiH, tj. religiji srednjovjekovne Bosne koju pogresno nazivaju bogumilskom. Uglavnom, sretno vam ;)
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#8 Re: Kabbalah

Post by fakat »

deleted post.
User avatar
JoeBonaWho
Posts: 85
Joined: 03/08/2014 02:31
Contact:

#9 Re: Kabbalah

Post by JoeBonaWho »

Popularna koncepcija da je kabala misticizam je pogresna. Kabala je logika, ali koja zadire toliko duboko u logiku da moze dovesti do misticnog iskustva. Kabalisticki pristup je u svojoj osnovi matematicki u kojem postoje dvije strane jednacine o postojanju. Jedna strana jednacine bavi se sa "materijalnim" svijetom, druga sa spiritualnim. Bilo koja aktivnost u jednom svijetu uzrokuje paralelno aktivnost u drugom svijetu. Medjutim, kabala nije studija o Bogu. Bilo bi jako prepotentno i arogantno misliti da ograniceno (ljudski mozak) moze razumjeti beskonacno. Dakle kabala je studiranje o tome kako beskonacno saradjuje sa konacnom kreacijom.
Ovdje postoje dvije koncepcije. Prva, jedinstvo prozima i provlaci se kroz sve sto postoji (Vjecni je Jedno). Druga je tzv, tzimtzum, hebrejska rijec za kontrakciju (smanjenje), spiritualnost koja se povlaci od strane Vjecnog da omoguci prostor za postojanje. Preporucujem ti ovaj video u kome Haramein govori o konceptu beskonacnog u ogranicenom.

drevni
Posts: 4
Joined: 13/08/2014 18:32

#10 Re: Kabbalah

Post by drevni »

Ja već duže vrijeme čitam knjige vezane za Kabalu i prvo što bih htio reći je da uopšte nije istina da je Kabala neka vrsta crne magije ili slično što se dugo vremena govorilo za Kabalu. Sljedeće je da nema nikakve veze ni sa kojom religijom, jer sama Kabala uopšte nije relilgija, već je više kao drevna ''nauka'', koja služi kao priručniik da se percepira realnost koju nismo u mogućnosti spoznati pomoću naših 5 čula (dakle kao neki vodič koji u detalje objašnjava kako u nama stvoriti ''šesto čulo'' ). Tamo gdje je kvantna fizika stala, tu nastupa Kabala.

Da bi se to postiglo, moramo se KAO PRVO osloboditi našeg egoizma. Ne možemo biti egoistični (jer zbog toga je danas svijet ovakav kakav jest), već moramo našu (egoističnu) prirodu trransformirati u altruističnu (darežljivu), kao što i je sama priroda koja nas okružuje. Tada ćete polahko početi shvatati i da smo svi mi (čovječanstvo) jedan dio jednog velikog ''organizma'' i da naša svrha nije samo u tome da se rodimo, odškolujemo, zaposlimo, osnujemo obitelj, penzionišemo se i umremo, kao i koja je uopšte srvha kreacije čovjeka. Sedam dana kreacije se uopšte ne odnosi na dane kao što ih mi danas znamo, sve je duboka simbolika, čija je istina ''ZAKLJUČANA IZA 1000 VRATA'' ! A knjige Kabale (Torah, Zohar, ...) su sakrivene sve do danaje generacije, kada budu najpotrebnije, jer pogledajte samo kakav je svijet oko nas. Ljudi umjesto da shvate da smo svi JEDNO, razvodjeni smo na milijun razina: po vjeri, po državi, po zastavi, boji kože, po tome kakav auto ko vozi, koju brend ko nosi itd,itd ... mislim da se svi slažete sa mnom da u tome ne postoji NIKAKAV smisao života i da su male šanse da ćemo moći još dugo tako izdržati . :)

Na stranici kabbalah.info imate sve knjige koje su vam potrebene i moja je preporuka da ih držite u rukama kad god imate vremena i da POLAHKO ČITATE šta piše i kako je objašnjeno u njima. I zapamtite da apsolutno nije bitno da li je neko musliman, srbin, hrvat, kinez, itd, itd ... religija je samo jedan oblik manipulacije ljudima, koji NAPOKON gubi svoju moć ;)
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#11 Re: Kabbalah

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 26/12/2019 23:47, edited 1 time in total.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#12 Re: Kabbalah

Post by salik79 »

drevni wrote:Ja već duže vrijeme čitam knjige vezane za Kabalu i prvo što bih htio reći je da uopšte nije istina da je Kabala neka vrsta crne magije ili slično što se dugo vremena govorilo za Kabalu. Sljedeće je da nema nikakve veze ni sa kojom religijom, jer sama Kabala uopšte nije relilgija, već je više kao drevna ''nauka'', koja služi kao priručniik da se percepira realnost koju nismo u mogućnosti spoznati pomoću naših 5 čula (dakle kao neki vodič koji u detalje objašnjava kako u nama stvoriti ''šesto čulo'' ). Tamo gdje je kvantna fizika stala, tu nastupa Kabala.

Da bi se to postiglo, moramo se KAO PRVO osloboditi našeg egoizma. Ne možemo biti egoistični (jer zbog toga je danas svijet ovakav kakav jest), već moramo našu (egoističnu) prirodu trransformirati u altruističnu (darežljivu), kao što i je sama priroda koja nas okružuje. Tada ćete polahko početi shvatati i da smo svi mi (čovječanstvo) jedan dio jednog velikog ''organizma'' i da naša svrha nije samo u tome da se rodimo, odškolujemo, zaposlimo, osnujemo obitelj, penzionišemo se i umremo, kao i koja je uopšte srvha kreacije čovjeka. Sedam dana kreacije se uopšte ne odnosi na dane kao što ih mi danas znamo, sve je duboka simbolika, čija je istina ''ZAKLJUČANA IZA 1000 VRATA'' ! A knjige Kabale (Torah, Zohar, ...) su sakrivene sve do danaje generacije, kada budu najpotrebnije, jer pogledajte samo kakav je svijet oko nas. Ljudi umjesto da shvate da smo svi JEDNO, razvodjeni smo na milijun razina: po vjeri, po državi, po zastavi, boji kože, po tome kakav auto ko vozi, koju brend ko nosi itd,itd ... mislim da se svi slažete sa mnom da u tome ne postoji NIKAKAV smisao života i da su male šanse da ćemo moći još dugo tako izdržati . :)

Na stranici kabbalah.info imate sve knjige koje su vam potrebene i moja je preporuka da ih držite u rukama kad god imate vremena i da POLAHKO ČITATE šta piše i kako je objašnjeno u njima. I zapamtite da apsolutno nije bitno da li je neko musliman, srbin, hrvat, kinez, itd, itd ... religija je samo jedan oblik manipulacije ljudima, koji NAPOKON gubi svoju moć ;)

Zasto spominjes, u ovom kontekstu, jednu vjeroispovijest, a dalje nabrajas tri nacije? Najvise mi je ovo zapalo za oko zbog tvoje zavrsne izjave vezane za religiju - ne i naciju !?
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#13 Re: Kabbalah

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 26/12/2019 23:47, edited 1 time in total.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#14 Re: Kabbalah

Post by salik79 »

pussysmoke wrote:@salik79

Sve vjere iste, svi ljudi isti, sve nacije iste...
Razumijem sta zelis reci, ali kolega spominje iskljucivo jednu religiju, a dalje nabraja nacije. Netom iza toga, kao zakljucak, dolazi zavrsna izjava vezana iskljucivo za religiju, a ne i nacije.
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#15 Re: Kabbalah

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 26/12/2019 23:47, edited 1 time in total.
drevni
Posts: 4
Joined: 13/08/2014 18:32

#16 Re: Kabbalah

Post by drevni »

Htio sam reći da je moja preporuka da se Kabali posveti svako, nebitno koje je vjere ili nacije. Jer kabala uči da samo svi JEDNO, dio nečeg mnogo većeg od nas.

''Love thy friend as thyself''

''As one man in one heart''

Teško je razumjeti u početku, ali ko odvoji vremena da pročita barem nešto, a pri tome ne razmišlja intelektom, već srcem, počet će polahko shvatati o čemu se radi i da život ''prolazi'' kroz nas i ako se iz ''dubine srca'' javi pitanje ''KO SAM JA'' ili ''ZAŠTO SAM OVDJE'' postepeno će početi razumijeti sve što piše i u knjigama kabale, kao i 5 knjiga o postanku.

Zaista mi nije bila namjera da ikoga uvrijedim !

Kao mali pokušaj da probudim interes u što većem broju ljudi, otkriću Vam nešto ''sasvim sitno'' ;)
Kao što svi znate, u drevnom Babilonu kralj Nimrod je htio da sagradi 'toranj' koji će dosezati nebesa. Ljudi su uzvlačili kamenje kojim se gradilo i kada bi neko pao i poginuo, nikog ne bi mario za izgubljenim životom, ali bi svi plakali zzbog toga je i kamen pao. E sada ... taj toranj uopšte ne predstavlja nikakvu građevinu, već naš urođeni egoizam koji generacijama konstanto raste. Dalje pokušajte sami da razumijete šta vam se želi reći, a glavno što trebate imati u vidu (tokom čitanja knjiga o postanku) jeste da se u tim knjigama radi SAMO O VAMA !!! Ne o nekim ljudima koji su pričali sa Bogovima, ne o vašem tijelu, već o vašoj duši,prirodi i kojim putem treba ići (biti u balansu sa prirodom i njenim zakonima).

LP
drevni
Posts: 4
Joined: 13/08/2014 18:32

#17 Re: Kabbalah

Post by drevni »

pussysmoke wrote:Molio bih samo da oni koji poznaju literaturu vezanu za ovu temu napišu šta bi neko trebao pročitati i odakle početi kako bi se upoznao sa osnovama. Hvala unaprijed!
ja ti mogu preporučiti iknjige na engleskom ako si zainteresovan

LP
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#18 Re: Kabbalah

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 26/12/2019 23:41, edited 1 time in total.
User avatar
JoeBonaWho
Posts: 85
Joined: 03/08/2014 02:31
Contact:

#19 Re: Kabbalah

Post by JoeBonaWho »

salik79 wrote:
drevni wrote:"......."


Zasto spominjes, u ovom kontekstu, jednu vjeroispovijest, a dalje nabrajas tri nacije? Najvise mi je ovo zapalo za oko zbog tvoje zavrsne izjave vezane za religiju - ne i naciju !?
Mozes biti siguran da kabala nije napad na Islam i religiju generalno (ja sam musliman). Negativan stav (sto se dogadja uglavnom iz neznanja) koji ima drevni o religiji je njegov licni problem i nema nikakve veze sa kabalistickim nacinom razmisljanja. :-D
drevni
Posts: 4
Joined: 13/08/2014 18:32

#20 Re: Kabbalah

Post by drevni »

JoeBonaWho wrote:
salik79 wrote:
drevni wrote:"......."


Zasto spominjes, u ovom kontekstu, jednu vjeroispovijest, a dalje nabrajas tri nacije? Najvise mi je ovo zapalo za oko zbog tvoje zavrsne izjave vezane za religiju - ne i naciju !?
Mozes biti siguran da kabala nije napad na Islam i religiju generalno (ja sam musliman). Negativan stav (sto se dogadja uglavnom iz neznanja) koji ima drevni o religiji je njegov licni problem i nema nikakve veze sa kabalistickim nacinom razmisljanja. :-D

Uopšte nemam negativan stav prema religijama, samo želim da kažem da je problem to ljudi ''doslovno'' shvataju što piše u njima :) Nadam se da napokon razumijete. Sve vjerske knjige govore o APSOLUTNO ISTIM STVARIMA, a samo onaj ko ih shvati u dubinu razumjet će zašto su pisane na način na koji su pisane. To su ''kodirane'' knjige, mada sa samo jednim kodom, ali koje je tako duboko sakriven i koji se ne otkriva intelektom, nego srcem. Vjerujem da mnogima je nije baš tako jednostavno shvatiti čak ni ovo što ja pišem, ali sve što čitate u bilo kojoj svetoj knjizi nemojte posmatrati kako neki događaj koji je ''desio'' u vanjskomo svijetu, dakle nijedan od likova ili događaja nije nikada postojao u svijetu, niti se kad dogodilo. Sve se zapravo dešava u nama. Upamti da su sve te knjige pišu SAMO O TEBI !!!

Prednost Kabale (po meni) jeste jedino ta, što je pedantno napisana, u svaki detalj.


Nadam se da sada shvatate da nemam apsolutno nikakav negativan stav prema bilo čemu, što je također jedna od svrha tih knjiga (nebitno da li je Kabala, Kur'an ili koja god druga). - sve kriju jednu istinu
User avatar
nikobitein
Posts: 18
Joined: 24/08/2014 00:32
Location: BiH
Contact:

#21 Re: Kabbalah

Post by nikobitein »

Ona govori o tome kako se Vječni EinSof spušta iz Nevidljivog i Vječnog u pojavni Svijet. Muzika Skrivenog, Hexoousia, Sile Božanske kako se prepliću kroz Stvaranje Poiesis
Post Reply