Jugwndamt/Kindergeld/alimentacija/ Njemacka

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
senainter
Posts: 345
Joined: 12/12/2010 09:56

#1 Jugwndamt/Kindergeld/alimentacija/ Njemacka

Post by senainter »

Zdravo svima. Naime muz i ja smo doselili u Nj nedavno i vec je dobio papir od Jugendamta kako treba davati 300 eur za dijete iz prvog braka. Mene zanima, posto je on na minimalcu (1500 eur neto) a ja sam trudna, da nije doslo do nwke greske. On jos nije mene prijavio jer nemamo stan, ali takva je situacija. I ako iz Jugendamta traze novac, sta je onda Kindergeld. Hvala unaprijed na odgovoru.
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#2 Re: Jugwndamt/Kindergeld/alimentacija/ Njemacka

Post by Ranni »

Kindergeld je iznos koje vi dobijate od drzave za svako dijete koje imate.
Njemu je doslo rjesenje vjerovatno da placa Unterhalt i nema veze s Kindergeldom. To sto nisi prijavljena svakako ti ne ide na ruku iz vise razloga, iako i da jesi to ne mijenja situaciju. Placati mora svakako...
swanfilter
Posts: 7806
Joined: 06/06/2008 18:52

#3 Re: Jugwndamt/Kindergeld/alimentacija/ Njemacka

Post by swanfilter »

Nema tu greske. Drzava za djecu daje, al isto tako brine da, kao u vasem slucaju, muz placa alimentaciju djetetu iz proslog braka. Nece drzava placati njegovu alimentaciju ...
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#4 Re: Jugwndamt/Kindergeld/alimentacija/ Njemacka

Post by King Theoden »

senainter wrote: 25/01/2020 23:06 posto je on na minimalcu (1500 eur neto)
Prvo, 1500 eura nije minimalac. Ako izdržava i tebe, te ako će izdržavati i dijete koje treba da se rodi, onda će Amt ponovo izračunati koliko će se para izdvajati na ime alimentacije.
Gdje živite ako nemate stan? Imate li vjenčani list?
Prvo što trebate uraditi jeste ulaganje žalbe (Widerspruch) na odluku tog amta koji vam je poslao to pismo.
Po pravilu, imate dvije sedmice vremena.
U obrazloženju navesti da izdržava tebe i da će izdržavati i bebu koju nosiš.
Ti se moraš prijaviti. U njamackoj postoji allgemeine Meldepflicht. Kad dođeš imaš dvije sedmice vremena da se prijaviš.
Ako ne uradiš, onda to može imati ozbiljne posljedice.
swanfilter wrote: 26/01/2020 00:23 Nece drzava placati njegovu alimentaciju ...
Ma nemoj :mrgreen: znači, ako neko nije u stanju da plaća alimentaciju, onda se ta djeca bacaju, il šta već :lol:
Ako roditelj nema sredstava iz kojih bi izdvojio alimentaciju iliti Unterhalt, onda je država ta koja preuzima istu.
Preduslov je naravno da majka nema dovoljno velika primanja kako bi sama odgajala dijete.
Kad dotični bude plaćao stan i izdržavao ovu novu porodicu, definitivno neće imati dovoljno i za alimentaciju.
swanfilter
Posts: 7806
Joined: 06/06/2008 18:52

#5 Re: Jugwndamt/Kindergeld/alimentacija/ Njemacka

Post by swanfilter »

King Theoden wrote: 26/01/2020 10:16
senainter wrote: 25/01/2020 23:06 posto je on na minimalcu (1500 eur neto)
Prvo, 1500 eura nije minimalac. Ako izdržava i tebe, te ako će izdržavati i dijete koje treba da se rodi, onda će Amt ponovo izračunati koliko će se para izdvajati na ime alimentacije.
Gdje živite ako nemate stan? Imate li vjenčani list?
Prvo što trebate uraditi jeste ulaganje žalbe (Widerspruch) na odluku tog amta koji vam je poslao to pismo.
Po pravilu, imate dvije sedmice vremena.
U obrazloženju navesti da izdržava tebe i da će izdržavati i bebu koju nosiš.
Ti se moraš prijaviti. U njamackoj postoji allgemeine Meldepflicht. Kad dođeš imaš dvije sedmice vremena da se prijaviš.
Ako ne uradiš, onda to može imati ozbiljne posljedice.
swanfilter wrote: 26/01/2020 00:23 Nece drzava placati njegovu alimentaciju ...
Ma nemoj :mrgreen: znači, ako neko nije u stanju da plaća alimentaciju, onda se ta djeca bacaju, il šta već :lol:
Ako roditelj nema sredstava iz kojih bi izdvojio alimentaciju iliti Unterhalt, onda je država ta koja preuzima istu.
Preduslov je naravno da majka nema dovoljno velika primanja kako bi sama odgajala dijete.
Kad dotični bude plaćao stan i izdržavao ovu novu porodicu, definitivno neće imati dovoljno i za alimentaciju.
Ne budi povrsan toliko. Pisao sam na osnovu informacije da on ima primanja. Druga stvar je sto ima mala primanja, pa sada ih sve to zajedno dođe previse. Nisu privatna reprodukcija i razvodi problem drzave ...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#6 Re: Jugwndamt/Kindergeld/alimentacija/ Njemacka

Post by JThomas »

loli ga je najlakše složiti. a šta će biti poslije mislićemo poslije.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#7 Re: Jugwndamt/Kindergeld/alimentacija/ Njemacka

Post by King Theoden »

swanfilter wrote: 26/01/2020 11:46 Ne budi povrsan toliko. Pisao sam na osnovu informacije da on ima primanja. Druga stvar je sto ima mala primanja, pa sada ih sve to zajedno dođe previse.
Pa nemoj pisat ako ne pomažeš, jbo ga ti.
1500 netto je dovoljno i moraš plaćati alimentaciju AKO SI SAMAC.
Problem je što se on vodi kao samac jer žena nije prijavljena.
senainter
Posts: 345
Joined: 12/12/2010 09:56

#8 Re: Jugwndamt/Kindergeld/alimentacija/ Njemacka

Post by senainter »

Hvala na odgovoru.
Onzivi s cimerima u dijeljenom stanu trenutno, ja cekam da nadje neki stan pa da me moze prijaviti. Vjencani smo da.
senainter
Posts: 345
Joined: 12/12/2010 09:56

#9 Re: Jugwndamt/Kindergeld/alimentacija/ Njemacka

Post by senainter »

A sta je onda sa Kindergeldom jer on to ne dobija niti je trazio.....
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#10 Re: Jugwndamt/Kindergeld/alimentacija/ Njemacka

Post by Ranni »

senainter wrote: 26/01/2020 13:09 A sta je onda sa Kindergeldom jer on to ne dobija niti je trazio.....
Mislim da be razumijes pojmove. U prvom postu, i ostala raja, ti je objasnjeno sta je sta. On treba da placa Unterhalt ili Alimentaciju. Mislim da Kondergeld u vasem slucaju nije jos tema ali ce ubrzo biti.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#11 Re: Jugwndamt/Kindergeld/alimentacija/ Njemacka

Post by King Theoden »

senainter wrote: 26/01/2020 13:09 A sta je onda sa Kindergeldom jer on to ne dobija niti je trazio.....
Gdje je dijete?
Ako je dijete kod majke, onda taj dječiji doplatak(Kindergeld) liježe na njen račun.
senainter
Posts: 345
Joined: 12/12/2010 09:56

#12 Re: Jugwndamt/Kindergeld/alimentacija/ Njemacka

Post by senainter »

Da, to znam da lijeze kod nje. Dakle, ovdje ako ste razvedeni sa djetwtom, dobivate kindergeld + alimentaciju koju placa drzava tj. Jugendamt ukoliko otac iz xy razloga nije u stanju. U ovom slucaju, dijete prima sveukupno oko 550 eur.
Procitala sam da, kada Jugendamt racuna alimentaciju oduzme od tog iznosa pola kindergelda tj oko 100 eur, i onda posalje konacnu cifru koju otac treba placati. U svakom slucaju, ako jos iko ista konkretno zna, moze ovdje postaviti.
Hvala svima
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#13 Re: Jugwndamt/Kindergeld/alimentacija/ Njemacka

Post by Bluemore »

King Theoden wrote: 26/01/2020 13:03
swanfilter wrote: 26/01/2020 11:46 Ne budi povrsan toliko. Pisao sam na osnovu informacije da on ima primanja. Druga stvar je sto ima mala primanja, pa sada ih sve to zajedno dođe previse.
Pa nemoj pisat ako ne pomažeš, jbo ga ti.
1500 netto je dovoljno i moraš plaćati alimentaciju AKO SI SAMAC.
Problem je što se on vodi kao samac jer žena nije prijavljena.
Zenu nece moci dovesti jer ce mu na zaradu racunati tu obavezu od 300€ a tek onda ce gledati da li moze i novu zenu i novo dijete da izdrzava. Ako ne oni ostaju Gdje jesu, u domovini.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#14 Re: Jugwndamt/Kindergeld/alimentacija/ Njemacka

Post by Bluemore »

senainter wrote: 26/01/2020 13:09 A sta je onda sa Kindergeldom jer on to ne dobija niti je trazio.....
To dobija roditelj kod koga je dijete
Kod njega ocigledno nije
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#15 Re: Jugwndamt/Kindergeld/alimentacija/ Njemacka

Post by Bluemore »

Plus pises nedavno je dosao
Sto znaci da je vjerovanto jos na probnom radu
Tako da i zbog toga ne moze da ide spajanje porodice dok ne odradi probni rok
Post Reply