Jugoslovenski treneri u svijetu

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#26 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by van Basten »

Mesa, Pape, Hadzija 8)
Kazu i da je Osim jr ostavio traga u Qataru
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#27 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by megaman4 »

svi u napad wrote:Vidi se da je Muha malo "mladji" pa vadi ove najpoznatije. Muha slazem se dosta sa tobom. Posto sam i ja malo Mladji napisat cu par recenica u vezi teme. Ako se gleda koje je sve ekipe vodio onda ja Antic najvece ime sa nasih prostora i jedan od najvecih u svijetu. Bio je trener sva tri najveca spanska kluba Atletika, Barce i Reala i smatra se osvajanje titule prvaka sa slabsnim Atletikom jednim od najvecih uspjeha ovog kluba i jednim od najvecih iznenadjenja. Po mom i tvom ukusu Muha je najveci Tomislav Ivic jer on je jedan od stvaraoca novog modernog fudbala zajedno sa holandjanima. Murinjo je licno izjavio da je sve naucio od njega i da mu je on bio uzor. Murinjo mu je bio i na sahrani. Sa Hajdukom je harao Jugom a onda je i u Portu napravio dobre rezultate.
Jedan od najvecih je svakako i gospodin Vujadin Boskov koji je imao rezultate sa Sampdorijom (to je bilo cudo) kao i sa Realom. Ima jedna prica u vezi njegovog treniranja Reala gdje je pokazao koliki je gospodin pokojnik bio. Naime kad je preuzeo Real ondasnji kapiten Reala(ne mogu da se sjetim trenutno njegovog imena -demens polako fata a ne da mi se guglati) je trazio sastanak sa njim kako bi mu objasnio sta je Real i da on ne moze biti tu diktator kao u Sampdoriji. Boskov ga je saslusao i onda mu lijepo odgovorio da je on trener Reala i da je dosao da sa Realom osvoji kup sampiona jer svako moze sa Realom osvojiti prvenstvo Spanije. Informisao ga je da ce on nastaviti raditi kako je radio ranije i da ga kapiten ne moze odvratiti od toga niti ga impresionirati kao igrac jer je on bio veci igrac nego sto je on i da pita selektora Kubalu kakav je on bio igrac. Posto nije osvojio ligu sampiona ali je osvojio prvenstvo Spanije gospodin Boskov kakv je uvijek bio dao je sam licno otkaz na trenersku funkciju u Realu.
Cicko Miljanic nije bio ni veliki igrac ni veliki trener ali je bio veliki organizator, strateg i inovator. On je prvi uveo timski rad sa vise trenera, zatim novi sistem sa tri boda za pobjedu kao i gol u gostima da se duplo vrednuje su njegove ideje koje su prihvacen u cijelom svijetu. Bio je selektor Yuge, trener Reala i Zvijezde. Kao selektor je prodavao igrace (to su mnogi radili) i to mu je bio cilj iako smo u njegovo vrijeme mogli puno vise uciniti na WM i Em.
Na kraju moram i spomenuti bracu Cajkovski od kojih je Cik bio legenda Njemackoj kao i pokojni Zebec kojeg su Svabe obozavale iako je bio jedanod najvecih trenera diktatora.
Milutinovic ima posebno mjesto u istoriji fudbala kao selektor 5 repki ali nije nesto posebno uspio tako da mislim da je "slabiji" u odnosu na gor navedene.
P.S. - jebi se Muha sa svojim slikama i pamcenjem. Zbog tebe sjedim 15 minuta za kompjuterom iakom sam operisan prije 10 dana i ne smijem se naprezati. Ziv mi i zdrav bio.
Pionir modernog fudbala u bivsoj drzavi pocetkom 70-ih godina proslog vijeka, bio je rahmetli Sulejman Sula Rebac, legendarni fudbaler Veleza i Hajduka. To je izjavio i sam pokojni Tomislav Ivic, koji je rekao da ono sto Velez igra pod palicom Sule Repca, to je jos jedino vidio u Holandiji sa totalnim fudbalom.

Ivic je to samo usavrsio u Hajduku, koji je u tom vremenu bio najbolji jugoslovenski klub.

Pokojni Miljanic je izjavio jedne prilike da "ne znam ko igra dobar fudbal ali znam ko igra ubjedljivo najljepsi fudbal a to je Velez".

Po meni najbolji treneri sa ovih prostora svih vremena su: Ivic i Boskov.
svi u napad
Posts: 1872
Joined: 14/10/2012 14:40

#28 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by svi u napad »

Megaman i ja mislim da su njih dvojica bila najbolja medjutim rezultatski i klubove koje je vodio ispada Antic. Ima jos jedan trener kojeg smo svi zaboravili spomenuti a to je bio veliki Bice Mladinic koji je stvorio gotovo sve igrace ondasnjeg Hajduka a sa Partizanom je osvojio prvenstvo sa rekordnim brojem bodova. Naravno da je i Sula Rebac bio jedan od velikih i tu trebamo dodati pokojnog Ribara ali ova trojica nisu bila angazovana van Yuge pa ne dolaze u ozir za ovu temu. Zivio!
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#29 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by megaman4 »

svi u napad wrote:Megaman i ja mislim da su njih dvojica bila najbolja medjutim rezultatski i klubove koje je vodio ispada Antic. Ima jos jedan trener kojeg smo svi zaboravili spomenuti a to je bio veliki Bice Mladinic koji je stvorio gotovo sve igrace ondasnjeg Hajduka a sa Partizanom je osvojio prvenstvo sa rekordnim brojem bodova. Naravno da je i Sula Rebac bio jedan od velikih i tu trebamo dodati pokojnog Ribara ali ova trojica nisu bila angazovana van Yuge pa ne dolaze u ozir za ovu temu. Zivio!
Zaboravili smo naseg Duska Bajevica, koji je skoro citav zivot radio izvan BiH tj. u Grckoj. Tu je i Vaha Halilhodzic. Zaboravili smo i Boru Milutinovica, brat legendarnog Milosa Milutinovica. Bora Milutinovic je citav zivot radio vani. Ima bogatu trenersku karijeru.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#30 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by Better Man »

megaman4 wrote:
svi u napad wrote:Megaman i ja mislim da su njih dvojica bila najbolja medjutim rezultatski i klubove koje je vodio ispada Antic. Ima jos jedan trener kojeg smo svi zaboravili spomenuti a to je bio veliki Bice Mladinic koji je stvorio gotovo sve igrace ondasnjeg Hajduka a sa Partizanom je osvojio prvenstvo sa rekordnim brojem bodova. Naravno da je i Sula Rebac bio jedan od velikih i tu trebamo dodati pokojnog Ribara ali ova trojica nisu bila angazovana van Yuge pa ne dolaze u ozir za ovu temu. Zivio!
Zaboravili smo naseg Duska Bajevica, koji je skoro citav zivot radio izvan BiH tj. u Grckoj. Tu je i Vaha Halilhodzic. Zaboravili smo i Boru Milutinovica, brat legendarnog Milosa Milutinovica. Bora Milutinovic je citav zivot radio vani. Ima bogatu trenersku karijeru.
Bora Milutinović bio redovan učesnik svjetskih prvenstava. Koju god repku preuzme, odvede je na SP.
svi u napad
Posts: 1872
Joined: 14/10/2012 14:40

#31 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by svi u napad »

better man Milutinovica sam spomenuo u svom prvom komentaru i on jedini na svijetu bio selektor 5 repki sa kojima je igrao na WM. To jeste veliki uspjeh ali ipak je on slöabiji trener od Antica, Boskova i Ivica. naravno da se moze dikutovati o ovome "slabiji".
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55683
Joined: 15/12/2008 16:53

#32 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by ultima_palabra »

Malo ste Ivicu Osima zapostavili u citavoj prici...
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#33 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by Edin H. »

Milan Ribar trenirao Zeytinburnuspor :izet:
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#34 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by sinuhe »

Milorad Pavic. Vodio je Benficu i Sporting i sa Benficom bio prvak Portugala. Sa A. Bilbaom osvojio spanski kup.
Ni on se nakon odlaska iz Jugoslavije vise nije vracao osim jedne sezone u Vojvodini.
https://en.wikipedia.org/wiki/Milorad_P ... ootballer)
kakonako
Posts: 601
Joined: 20/05/2013 16:26

#35 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by kakonako »

Pa i Dzemal Hadziabdic Cortba je bio trener(uspjesan) u nekim arapskim klubovima,zaboravljen je i Bajevic,Nenad Bijedic...Velezovac sam,pa stoga.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#36 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by muha_sa »

svi u napad wrote:Vidi se da je Muha malo "mladji" pa vadi ove najpoznatije. Muha slazem se dosta sa tobom. Posto sam i ja malo Mladji napisat cu par recenica u vezi teme. Ako se gleda koje je sve ekipe vodio onda ja Antic najvece ime sa nasih prostora i jedan od najvecih u svijetu. Bio je trener sva tri najveca spanska kluba Atletika, Barce i Reala i smatra se osvajanje titule prvaka sa slabsnim Atletikom jednim od najvecih uspjeha ovog kluba i jednim od najvecih iznenadjenja. Po mom i tvom ukusu Muha je najveci Tomislav Ivic jer on je jedan od stvaraoca novog modernog fudbala zajedno sa holandjanima. Murinjo je licno izjavio da je sve naucio od njega i da mu je on bio uzor. Murinjo mu je bio i na sahrani. Sa Hajdukom je harao Jugom a onda je i u Portu napravio dobre rezultate.
Jedan od najvecih je svakako i gospodin Vujadin Boskov koji je imao rezultate sa Sampdorijom (to je bilo cudo) kao i sa Realom. Ima jedna prica u vezi njegovog treniranja Reala gdje je pokazao koliki je gospodin pokojnik bio. Naime kad je preuzeo Real ondasnji kapiten Reala(ne mogu da se sjetim trenutno njegovog imena -demens polako fata a ne da mi se guglati) je trazio sastanak sa njim kako bi mu objasnio sta je Real i da on ne moze biti tu diktator kao u Sampdoriji. Boskov ga je saslusao i onda mu lijepo odgovorio da je on trener Reala i da je dosao da sa Realom osvoji kup sampiona jer svako moze sa Realom osvojiti prvenstvo Spanije. Informisao ga je da ce on nastaviti raditi kako je radio ranije i da ga kapiten ne moze odvratiti od toga niti ga impresionirati kao igrac jer je on bio veci igrac nego sto je on i da pita selektora Kubalu kakav je on bio igrac. Posto nije osvojio ligu sampiona ali je osvojio prvenstvo Spanije gospodin Boskov kakv je uvijek bio dao je sam licno otkaz na trenersku funkciju u Realu.
Cicko Miljanic nije bio ni veliki igrac ni veliki trener ali je bio veliki organizator, strateg i inovator. On je prvi uveo timski rad sa vise trenera, zatim novi sistem sa tri boda za pobjedu kao i gol u gostima da se duplo vrednuje su njegove ideje koje su prihvacen u cijelom svijetu. Bio je selektor Yuge, trener Reala i Zvijezde. Kao selektor je prodavao igrace (to su mnogi radili) i to mu je bio cilj iako smo u njegovo vrijeme mogli puno vise uciniti na WM i Em.
Na kraju moram i spomenuti bracu Cajkovski od kojih je Cik bio legenda Njemackoj kao i pokojni Zebec kojeg su Svabe obozavale iako je bio jedanod najvecih trenera diktatora.
Milutinovic ima posebno mjesto u istoriji fudbala kao selektor 5 repki ali nije nesto posebno uspio tako da mislim da je "slabiji" u odnosu na gor navedene.
P.S. - jebi se Muha sa svojim slikama i pamcenjem. Zbog tebe sjedim 15 minuta za kompjuterom iakom sam operisan prije 10 dana i ne smijem se naprezati. Ziv mi i zdrav bio.
:thumbup:

halali što prije ne vidjeh--obaveze navalile :D
User avatar
Point.
Posts: 27791
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#37 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by Point. »

Jedan je Josip Kuže.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#38 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by manijak1 »

ultima_palabra wrote:Malo ste Ivicu Osima zapostavili u citavoj prici...
Puno , puno , ali ....ništa novo kod komšija .Valjda im mrsko romane pisat.
Rebac nas je vratio u Prvu ligu SFRJ :oops: kolko se sjećam samo nam je Iskra uzela bod , a mi njima Idić Stojančeta :D :D .
Usput :D trener Reala , prije Boškova bio je Luis Molowny.
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#39 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by sinuhe »

Uz spomenutog Ljubisu Brocica koji ce sa Juventusom postati i prvak u sezoni 1957/58 tri Jugoslovena su vodili klubove u Serie A.
Ljubo Bencic Bolognu u koju je doveo Vukasa, Milovan Ciric Lazio, Blagoje Marjanovic Torino.
https://it.wikipedia.org/wiki/Serie_A_1957-1958
Brocic, izmedju ostalog i osnivac Crvene Zvezde, se nece vracati u Jugoslaviju nakon sto je optuzen za druzenje sa neprijateljskom emigracijom.

Slabiji trag Jugosloveni su ostavili na Ostrvu i u Skandinaviji. Mislim da su prije Bilica bili tek Ivan Golac, radio u Skotskoj gdje je sa Dundee Unitedom osvojio kup, i Zajec u Portsmouthu. Sarajlija Zoran Lukic je u Svedskoj bio prvak sa Djurgardenom.
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#40 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by sinuhe »

Silvester Takac kao asistent velikom holandskom treneru Rinus Michelsu u FC Kölnu 1982.
Image

Takac ce dugo godina biti trener buducim selektorima Bosne i Hercegovine Bazdarevicu i Hadzibegicu u Sochauxu sa kojim nece zabiljeziti neki uspjeh vec ce tek sa Nicom osvojiti francuski kup. Do nekog prenosa znanja od Michelsa preko Takaca do selektora BiH ocigledno nije doslo.78-godisnjak najvjerovatnije zivi u Francuskoj.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#41 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by sheilak »

Ako gledamo inovacije filozofije i sl tu je bez premca ivic
Ako gledamo uspjehe to se vec moze usporedjivati izmedju nekoliko njih (r)
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#42 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by sinuhe »

Branislav Branko Stankovic. Predratni igrac sarajevske Slavije i beogradskog BSK-a za vrijeme okupacije. Kasnije ce naravno igrati za Zvezdu zajedno sa Miticem a zbog drzanja na terenu i van njega zvali su ga Ambasador. Kao trener zahtijevao je celicnu disciplinu te ce na neki nacin iznenaditi javnost dovodjenjem Sekularca za pomocnika 1989 kada i napusta klupu Zvezde posljednji put. Prije toga ce osvojiti naslov turske lige sa Fenerbahceom i Besiktasom ali i naslov Grcke sa AEK-om. Sa Portom je ostvario skromniji rezultat na cetvrtom mjestu portugalske lige. U fudbalu je proveo pedeset godina ( od rata do rata 1939-1989) i bio vjerovatno posljednji aktivni trener stare garde jugoslovenskog fudbala.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#43 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by Fudo387 »

Ciro Blazevic,
Ostalo je druga liga.
°u°
Posts: 2676
Joined: 11/04/2013 08:49

#44 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by °u° »

muha_sa wrote:jedan od najveci ako ne i najveci

Tomislav Ivic

Image
Bilo ga je užitak slušati kad je komentarisao CL, čovjek je živio fudbal. Svakako najtrofejniji trener s ovih prostora, a i šire.
°u°
Posts: 2676
Joined: 11/04/2013 08:49

#45 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by °u° »

Fudo387 wrote:Ciro Blazevic,
Ostalo je druga liga.
Da nije bilo ovog iznad Ćirina karijera bi bila sasvim drugačija. https://www.youtube.com/watch?v=0BlrSXCFuGw
https://hr.wikipedia.org/wiki/Tomislav_ ... 87#Trofeji
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#46 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by fakat »

Romanista 101% wrote:Aleksandar Ristic, pamtim ga dok je vodio Fortunu Duseldorf bili su u Bundesligi. Solidan trener.

Vidim pominje se Miljanic. Po cemu zasluzuje da se spomene sa najboljim trenerima? Ostace upamcen da je vodio cak 3 puta Jugoslaviju. To sve govori koliko je bio forsiran, a svi znamo zbog cega. Sva 3 puta dozivio katastrofu, plus sto je unistio mozda najbolju generaciju iz 1974. Poznat po tome sto je forsirao igrace Crvene Zvezde i nije zvao najbolje u reprezentaciji.
:thumbup: za obojicu.(mislim sto si napisao za obojicu).
Last edited by fakat on 22/06/2018 19:30, edited 3 times in total.
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#47 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by sinuhe »

Reprezentaciju Egipta vodila su cetiri Jugoslovena. Ljubisa Brocic, neki Kovac, Andrija Pflander i posljednji Dusan Nenkovic prije cetrdeset godina. Nenkovic je vodio i veliki egipatski klub Zamalek. Neki uspjeh nisu zabiljezili jer je Egiptu ovo tek trece SP.
Sa Zamalekom su prvenstvo Egipta osvajali , meni nepoznati, neki Ivan i Josef Vandler sezdesetih godina proslog vijeka.
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#48 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by sinuhe »

Maroko je prvi put igrao na SP 1974 pod vodstvom Blagoja Vidinica bivseg golmana i osvajaca srebrene medalje na olimpijadi 1956 u Melbournu i zlatne 1960 u Rimu. Maroko je odigrao nerijeseno 1:1 sa Bugarskom dok je druge dvije utakmice izgubio. Vidinic ce te 1970 sresti i Horst Dasslera iz Adidasa koji je snadbijevao Maroko sportskom opremom i najavljivao saradnju Adidasa sa FIFA-om koja traje do danas. Te 1970 prvi put se igralo sa Adidasovom, telstar, loptom.
Sa Zairom Vidinic 1974 osvaja africko prvenstvo -Africki kup nacija i odlazi na SP na kojem ce Zair biti porazen od Jugoslavije 9:0. U isto vrijeme bira se novi predsjednik FIFA-e. Vidinic informise Dasslera da africke zemlje preferiraju Joao Havalangea sto ce Dassler iskoristiti prije samog imenovanja i tako je Adidas jedan od glavnih partnera FIFA-e do danas.
Vidinic je bio i selektor Kolumbije 1978-79 kada se povlaci iz fudbala i nastavlja u Adidasu. Umro je 2007 u Francuskoj.
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#49 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by sinuhe »

Od devedesetih mnogi hrvatski treneri su radili u Iranu toliko da, cini mi se, Vinko Begovic govori i perzijski na njihovoj televiziji. Prvi jugovic na celu nacionalnog tima, Team Melli, je bio Zdravko Rajkov 1969-70. Tomislav Ivic je kratko vodio reprezentaciju 1998 ali zbog vjerovatno nekih nesuglasica sa njihovim savezom nije vodio reprezentacju na SP. Sa Cirom se nisu plasirali na SP 2002 ali ce im uspjeti sa Brankom Ivankovicem 2006.
Upravo je Ivankovica koji je trenutno na celu velikana Persepolisa verbalno napao selektor Carlos Queiroz zbog navodno sabotaze priprema reprezentacije za SP nazivajuci ga otrovnim profesorom. :D

http://90tv.ir/video/461242/2018%D8%A7% ... A%A9%D9%88
Post Reply