Jugoslovenski treneri u svijetu

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#1 Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by sinuhe »

U ovo doba pred svjetsko prvenstvo da se prisjetimo i ovih fudbalskih evangelista koji su prodrli i do najzabacenijih dijelova svijeta.
Prije koju godina gledao sam dokumentarac o nekom Zoranu u Juznom Sudanu.
Nezaobilazni je Bora Milutinovic kojeg uvijek spomenu u onim novinskim specijalima pred svako prvenstvo ili Abdulah Gegic koji je prema nekima utemeljitelj turskog fudbala. Tu su i Zlatko Cajkovski i Branko Zebec legende i njemackog fudbala.
Ne znam da li se neko opsirnije bavio ovim lijepim fudbalskim pricama ili cak napisao knjigu.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11046
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#2 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by Tito_i_Partija »

Bio je onaj jedan, kako mu ono bijese ime. Jovica Osim, Perica Osim, tako nesto.
User avatar
pizarro
Posts: 4193
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#3 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by pizarro »

srdjan tufegdzic trenira islandskog prvoligasa akureyri.

Image
User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#4 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by sinuhe »

Vujadin Boskov, prvak Spanije sa Real Madridom i Italije sa Sampdorijom ali tek skromnijeg trenerskog ucinka u Jugoslaviji.
Koji su razlozi i jesu li mu nesto napakovali, mozda saradnju sa neprijateljskom emigracijom :P
User avatar
muha_sa
Posts: 128609
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#5 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by muha_sa »

Radomir Antic

Image
Bazinga1234
Posts: 7612
Joined: 17/07/2017 15:20
Location: Mostar

#6 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by Bazinga1234 »

Dragan Jovic :P
User avatar
muha_sa
Posts: 128609
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#7 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by muha_sa »

Image
User avatar
muha_sa
Posts: 128609
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#8 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by muha_sa »

jedan od najveci ako ne i najveci

Tomislav Ivic

Image
User avatar
pizarro
Posts: 4193
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#9 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by pizarro »

anel dzaka, od februara trenira tus koblenz.

Image
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#10 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by bersK »

Image

Dalian Transcendence i Dzelo
User avatar
pizarro
Posts: 4193
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#11 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by pizarro »

a sto se tice trenerskog posla, srbi su nedostizni na prvom mjestu.
ne znam ima li ko kakvu teoriju zbog cega je to tako?
mi smo skroz tanki.
Bazinga1234
Posts: 7612
Joined: 17/07/2017 15:20
Location: Mostar

#12 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by Bazinga1234 »

pizarro wrote:anel dzaka, od februara trenira tus koblenz.

Image
Dzaka :lol: ovaj odbio nas kad je igrao, čekao poziv Njemačke. :D Ako se sjećam. Nekad važio za velikog talenta, čak je bio i u sastavu za LP 2002. u Leverkusenu.
User avatar
Point.
Posts: 27754
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#13 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by Point. »

Image
Image
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#14 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by mali_milojica »

sinuhe wrote:Vujadin Boskov, prvak Spanije sa Real Madridom i Italije sa Sampdorijom ali tek skromnijeg trenerskog ucinka u Jugoslaviji.
Koji su razlozi i jesu li mu nesto napakovali, mozda saradnju sa neprijateljskom emigracijom :P
Mislim da je igrao finale LP sa oba kluba i oba izgubio.
81 sa Realom, izgubio od Liverpoola i 92 sa Sampdoriom izgubio od Barcelone.
SSemir
Posts: 4577
Joined: 26/02/2009 08:42

#15 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by SSemir »

Bazinga1234 wrote:
pizarro wrote:anel dzaka, od februara trenira tus koblenz.

Image
Dzaka :lol: ovaj odbio nas kad je igrao, čekao poziv Njemačke. :D Ako se sjećam. Nekad važio za velikog talenta, čak je bio i u sastavu za LP 2002. u Leverkusenu.
Ja ga tad bio cak stavio i u champions fantasy svoj tim. Vjerovao sam i ja u njeg. Ne znam jel kad to saznao..
User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#16 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by sinuhe »

Na Olimpijadi u Seoulu 1988 doslo je i do sudara jugoslovenske skole fudbala. Australija ce iznenaditi favorizovanu Jugoslaviju minimalnom pobjedom pod strucnom palicom Ferenca "Franka" Aroka. Clan australskog strucnog staba, neki Gutic koji ce kasnije biti trener Rada, je Tempu rekao da im iz jugoslovenskog strucnog staba nisu ni cestitali. Arok tamo vazi za legendu a prema zadnjim informacijama 86-godisnjak zivi u Novom Sadu.

Last edited by sinuhe on 14/06/2018 16:46, edited 1 time in total.
svi u napad
Posts: 1869
Joined: 14/10/2012 14:40

#17 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by svi u napad »

Vidi se da je Muha malo "mladji" pa vadi ove najpoznatije. Muha slazem se dosta sa tobom. Posto sam i ja malo Mladji napisat cu par recenica u vezi teme. Ako se gleda koje je sve ekipe vodio onda ja Antic najvece ime sa nasih prostora i jedan od najvecih u svijetu. Bio je trener sva tri najveca spanska kluba Atletika, Barce i Reala i smatra se osvajanje titule prvaka sa slabsnim Atletikom jednim od najvecih uspjeha ovog kluba i jednim od najvecih iznenadjenja. Po mom i tvom ukusu Muha je najveci Tomislav Ivic jer on je jedan od stvaraoca novog modernog fudbala zajedno sa holandjanima. Murinjo je licno izjavio da je sve naucio od njega i da mu je on bio uzor. Murinjo mu je bio i na sahrani. Sa Hajdukom je harao Jugom a onda je i u Portu napravio dobre rezultate.
Jedan od najvecih je svakako i gospodin Vujadin Boskov koji je imao rezultate sa Sampdorijom (to je bilo cudo) kao i sa Realom. Ima jedna prica u vezi njegovog treniranja Reala gdje je pokazao koliki je gospodin pokojnik bio. Naime kad je preuzeo Real ondasnji kapiten Reala(ne mogu da se sjetim trenutno njegovog imena -demens polako fata a ne da mi se guglati) je trazio sastanak sa njim kako bi mu objasnio sta je Real i da on ne moze biti tu diktator kao u Sampdoriji. Boskov ga je saslusao i onda mu lijepo odgovorio da je on trener Reala i da je dosao da sa Realom osvoji kup sampiona jer svako moze sa Realom osvojiti prvenstvo Spanije. Informisao ga je da ce on nastaviti raditi kako je radio ranije i da ga kapiten ne moze odvratiti od toga niti ga impresionirati kao igrac jer je on bio veci igrac nego sto je on i da pita selektora Kubalu kakav je on bio igrac. Posto nije osvojio ligu sampiona ali je osvojio prvenstvo Spanije gospodin Boskov kakv je uvijek bio dao je sam licno otkaz na trenersku funkciju u Realu.
Cicko Miljanic nije bio ni veliki igrac ni veliki trener ali je bio veliki organizator, strateg i inovator. On je prvi uveo timski rad sa vise trenera, zatim novi sistem sa tri boda za pobjedu kao i gol u gostima da se duplo vrednuje su njegove ideje koje su prihvacen u cijelom svijetu. Bio je selektor Yuge, trener Reala i Zvijezde. Kao selektor je prodavao igrace (to su mnogi radili) i to mu je bio cilj iako smo u njegovo vrijeme mogli puno vise uciniti na WM i Em.
Na kraju moram i spomenuti bracu Cajkovski od kojih je Cik bio legenda Njemackoj kao i pokojni Zebec kojeg su Svabe obozavale iako je bio jedanod najvecih trenera diktatora.
Milutinovic ima posebno mjesto u istoriji fudbala kao selektor 5 repki ali nije nesto posebno uspio tako da mislim da je "slabiji" u odnosu na gor navedene.
P.S. - jebi se Muha sa svojim slikama i pamcenjem. Zbog tebe sjedim 15 minuta za kompjuterom iakom sam operisan prije 10 dana i ne smijem se naprezati. Ziv mi i zdrav bio.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55633
Joined: 15/12/2008 16:53

#18 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by ultima_palabra »

Ivić je bio inovator, po tome je najveći. Po uspjesima i klubovima koje su trenirali, vjerovatno Antić, Boškov i Miljanić. Švabo je bio trener za autsajdere, uzme ekipu u kojoj niko živ ne vidi nikakvog potencijala, i za 5-6 godina se može fajtati sa Realom.
User avatar
Romanista 101%
Posts: 8479
Joined: 25/05/2010 22:24
Location: Trigoria
Contact:

#19 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by Romanista 101% »

Aleksandar Ristic, pamtim ga dok je vodio Fortunu Duseldorf bili su u Bundesligi. Solidan trener.

Vidim pominje se Miljanic. Po cemu zasluzuje da se spomene sa najboljim trenerima? Ostace upamcen da je vodio cak 3 puta Jugoslaviju. To sve govori koliko je bio forsiran, a svi znamo zbog cega. Sva 3 puta dozivio katastrofu, plus sto je unistio mozda najbolju generaciju iz 1974. Poznat po tome sto je forsirao igrace Crvene Zvezde i nije zvao najbolje u reprezentaciji.
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#20 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by zomri »

Ivić. Zbog njegovih komentara na HRTu sam fudbal počeo gledati drugim očima.
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#21 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by zomri »

Nije spomenut Ljubisa Brocic, pedesetih vodio Psv u dva navrata, Juventus i Barcelonu.
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#22 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by bersK »

Image

Nešto razmišljam odakle odjednom toliko balkanskih transfera u Leh. Onda se sjetim da je i tu Balkanac diro prstima. Nenad Bjelica!
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#23 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by Nadzorna_ploca »

Jokanovic uveo Fulham u PL.
User avatar
dr socrates
Posts: 176
Joined: 12/10/2013 13:47

#24 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by dr socrates »

Neka mala lista bi izgledala ovako:

1.Miljan Miljanić-Možda najprisutnije ime u YU fudbalu dvadesetog vijeka.Najtrofejniji stručnjak u istoriji Crvene zvezde,prvi stručnjak izvan španskog govornog područja koji je vodio Real,tri puta vodio Jugoslaviju na SP(dva puta kao selektor,jednom kao savezni kapiten).

Vujadin Boškov-Ako bismo gledali međunarodni rejting možda i najveće ime.Bio prvak Jugoslavije sa Vojvodinom,tri godine vodio madridski Real,bio prvak tada ubjedljivo najjače lige svijeta sa Sampdorijom,trenirao Fejenord,Romu, Napoli...

Tomislav Ivić-Trofejni trener Hajduka iz sedamdesetih.Vodio Anderleht,Porto,Benfiku,Ajaks,Olimpik,Atletiko(M)...

Radomir Antić-Prvak Španije sa Atletikom iz Madrida,vodio Real i Barselonu.

Branko Zebec-Jedan od tvoraca velikog Bajerna iz sedamdesetih.Pored toga vodio Hamburger,Štutgart,Borusiju Dortmund....
kakonako
Posts: 601
Joined: 20/05/2013 16:26

#25 Re: Jugoslovenski treneri u svijetu

Post by kakonako »

Kad je Boskov s "Vojvodinom" osvojio prvenstvo u Kupu sampiona zapao ga "Atletiko" Madrid,u N.Sadu 3.1,u Madridu identican poraz,posto se tada nisu igrali produzeci nego nova utakmica,Boskov je pristao da se ponovo igra u Madridu,svi su ga tada pljuvali,a on je hladno uzeo "Atletika" i plus dobru lovu od koje je "Vojvodina"(pricalo se) renovirala stadion i podigla reflektore.
Post Reply