Jugoslavija

Post Reply
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19622
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#2226 Re: Jugoslavija

Post by teskeredzic_22 »

@John Cleese

Nemoguće je da Tito nije znao za lijeva skretanja ali je moguće da nije mogao potpuno uticati na spriječavanje lijevih skretanja odnosno da je vjerovatno žmirio na lijeva skretanja zbog mira u kući.

Partija nije djelovala legalno 20 godina zbog Obznane , povela je ustanak tek napadom Njemačke na SSSR u povremenoj koordinaciji i saradnji s četnicima (do Užičke republike a potpuni prekid saradnje prestaje formiranjem Prve proleterske brigade i da ne graknu vrane forumske , Partija je sarađivala sa četnicima da bi dobila legalitet i infrastrukturno ojačala što je u suštini i iskoristila) i žmirenje na lijeva skretanja su posljedica vrlo skromnog broja ideoloških komunista u odnosu na ukupan broj partizana.
Nikada Partija nije rekla da su lijeva skretanja bila ispravna - sama ih je okarakterizala kao skretanja , veliki broj ljudi je ili strijeljan ili uhapšen ali veliki broj se nažalost izvukao (sami Pijade i Đilas su kasnije optuživani za mnogo toga , oba su imali nezgodan karakter i moglo im se ali eto , nije dokazano , zapravo nije procesuirano).

Tito snosi odgovornost kao čovjek na čelu tog pokreta , ne vjerujem ni da je smanjenje lijevih skretanja njegova direktna zasluga nego je to više posljedica straha komesara da to vrše jer nije bilo uporišta ali apsurdno ga je optuživati za svaki detalj - to je nemoguće.
Tito je dokazao pragmatizam hiljadu puta , sigurno bi prećutao da zaštiti svoje ljude ali bi očekivao poslušnost i tražio bi prestanak toga.

Radnici su uglavnom bili na strani partije , seljaci nisu.

Taj "kulački" mentalitet (uz dužno poštovanje i izvinjenje svim časnim i radnim ljudima sa sela) nas košta i dan- danas , "kulački" mentalitet vodi ovu zemlju.
John Cleese
Posts: 37353
Joined: 25/05/2010 18:30

#2227 Re: Jugoslavija

Post by John Cleese »

piupiu wrote: 14/04/2024 15:58 Svašta se znalo, i mnogo toga se nije znalo i nije moglo znati u datom trenutku na terenu. Kao što rekoh, naknadno možemo sastaviti naraciju - i naknadno se mnogo toga povezuje tako što svako iz svoje perspektive popunjava praznine i od istih stvara 'trendove' i ekstrapolira ih na kompletnu ideju i pokret u svim situacijama.

Da ponovim ono što sam već 2-3 puta psomenula, u mojoj porodici su izmedju ostalog bile dvije žene aktivne partizanke s kojima sam puno razgovarala o njihovim iskustvima. One puno toga što mi na forumu 'znamo da su svi znali' nisu znale, bile su previše zauzete sopstvenim opstankom i zadacima. Redovna komunikacija je relativan pojam u ratnim uslovima. Ona nije mogla spriječiti nekog Peru, Žiku, Lazu da provodi svoju pravdu u nekoj šumskoj pripizidni u datom trenutku. Kao što rekoh (a i ti) - šovinistička, primitivna kultura je u datim uslovima imala redovne ispade.
Ma ne govorim o tome sta su znali borci, nego sta je znalo rukovodstvo, pogotovo vrhovno i sta je u svjetlu tih saznanja poduzimalo.
U mojoj uzoj porodici su bila dva partizana i to od '41, kao i dvije zrtve fasistickog terora, koje nisam imao priliku upoznati ni sa njima razgovarati, jer nisu prezivili rat, pa se oslanjam na svedocenje onih koji jesu prezivili rat i koji su u to vrijeme s njima na neki nacin komunicirali, ukljucujuci i njihovog prvog rodjaka, takodje prvoborca.
Predmet pomenutih svjedocenja su fragmenti ratnih zbivanja, kako u prvim danima izvjesnog partizanskog odreda, tako i u radu ilegalne gradske partijske organizacije.
John Cleese
Posts: 37353
Joined: 25/05/2010 18:30

#2228 Re: Jugoslavija

Post by John Cleese »

teskeredzic_22 wrote: 14/04/2024 16:14 @John Cleese

Nemoguće je da Tito nije znao za lijeva skretanja ali je moguće da nije mogao potpuno uticati na spriječavanje lijevih skretanja odnosno da je vjerovatno žmirio na lijeva skretanja zbog mira u kući.

Partija nije djelovala legalno 20 godina zbog Obznane , povela je ustanak tek napadom Njemačke na SSSR u povremenoj koordinaciji i saradnji s četnicima (do Užičke republike a potpuni prekid saradnje prestaje formiranjem Prve proleterske brigade i da ne graknu vrane forumske , Partija je sarađivala sa četnicima da bi dobila legalitet i infrastrukturno ojačala što je u suštini i iskoristila) i žmirenje na lijeva skretanja su posljedica vrlo skromnog broja ideoloških komunista u odnosu na ukupan broj partizana.
Nikada Partija nije rekla da su lijeva skretanja bila ispravna - sama ih je okarakterizala kao skretanja , veliki broj ljudi je ili strijeljan ili uhapšen ali veliki broj se nažalost izvukao (sami Pijade i Đilas su kasnije optuživani za mnogo toga , oba su imali nezgodan karakter i moglo im se ali eto , nije dokazano , zapravo nije procesuirano).

Tito snosi odgovornost kao čovjek na čelu tog pokreta , ne vjerujem ni da je smanjenje lijevih skretanja njegova direktna zasluga nego je to više posljedica straha komesara da to vrše jer nije bilo uporišta ali apsurdno ga je optuživati za svaki detalj - to je nemoguće.
Tito je dokazao pragmatizam hiljadu puta , sigurno bi prećutao da zaštiti svoje ljude ali bi očekivao poslušnost i tražio bi prestanak toga.

Radnici su uglavnom bili na strani partije , seljaci nisu.

Taj "kulački" mentalitet (uz dužno poštovanje i izvinjenje svim časnim i radnim ljudima sa sela) nas košta i dan- danas , "kulački" mentalitet vodi ovu zemlju.
Nisam bas najsigurniji da su lijeva skretanja uopce bila skretanja.

Prije ce biti da je rijec o preuranjenoj realizaciji svekolikom partijskom clanstvu dobro poznate i kontinuirano prisutne namjere, jer su vec neposredno nakon rata krenuli u sveobuhvatnu akciju teroriziranja seljastva pod izlikom borbe protiv "kulaka".

A to koga su sve smatrali "kulakom" bi bilo urnebesno smijesno, da nije imalo tragicne posljedice, jer su skakavci imali vlast ne samo nad imovinom, nego i nad zivotima, pa bi nerijetko uz nezivu materiju i vrijeme, uz te nesretne godine, "pojeli" i ljude.

I naravno da seljaci mahom nisu bili na strani partije.
Niko pri cistoj svijesti u njihovoj poziciji ne bi bio na strani partije.
User avatar
piupiu
Posts: 16663
Joined: 05/01/2008 05:08

#2229 Re: Jugoslavija

Post by piupiu »

Imam utisak, druže @teskeredzic_22, da je kod druga @John Cleese došlo do neželjenog opadanja simpatija prema revolucionarnim zadacima socijalističkih snaga i da ga tišti nemogućnost da se ravnopravno uključi u izgradnju naše socijalističke samoupravne zajednice. Možda je vrijeme da preduzmemo prve korake u pravcu ukjlučivanja druga Kliza u društveno koristan rad? :| :D
John Cleese
Posts: 37353
Joined: 25/05/2010 18:30

#2230 Re: Jugoslavija

Post by John Cleese »

piupiu wrote: 14/04/2024 19:54 Imam utisak, druže @teskeredzic_22, da je kod druga @John Cleese došlo do neželjenog opadanja simpatija prema revolucionarnim zadacima socijalističkih snaga i da ga tišti nemogućnost da se ravnopravno uključi u izgradnju naše socijalističke samoupravne zajednice. Možda je vrijeme da preduzmemo prve korake u pravcu ukjlučivanja druga Kliza u društveno koristan rad? :| :D
Parafrazirao bih E. Dervishalidovica - a sta imam ja od tog kad mi nije dao bog da vas sretnem ranije... :|

Helem, neka mene na poziciji disidenta :D
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19622
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#2231 Re: Jugoslavija

Post by teskeredzic_22 »

John Cleese wrote: 14/04/2024 20:00
piupiu wrote: 14/04/2024 19:54 Imam utisak, druže @teskeredzic_22, da je kod druga @John Cleese došlo do neželjenog opadanja simpatija prema revolucionarnim zadacima socijalističkih snaga i da ga tišti nemogućnost da se ravnopravno uključi u izgradnju naše socijalističke samoupravne zajednice. Možda je vrijeme da preduzmemo prve korake u pravcu ukjlučivanja druga Kliza u društveno koristan rad? :| :D
Parafrazirao bih E. Dervishalidovica - a sta imam ja od tog kad mi nije dao bog da vas sretnem ranije... :|

Helem, neka mene na poziciji disidenta :D
U Londonu ili u Buenos Airesu :lol: ?
:thumbup:

Drugarica @piupiu i ja održavamo jasan partijski zadatak koji nema kraj.

Drug Tito je jasno preostalim drugivima pred kraj svog kratkog ali nadasve plodonosnog života zadao vječni zadatak - i poslije mene JA :mrgreen:
User avatar
piupiu
Posts: 16663
Joined: 05/01/2008 05:08

#2232 Re: Jugoslavija

Post by piupiu »

John Cleese wrote: 14/04/2024 20:00
piupiu wrote: 14/04/2024 19:54 Imam utisak, druže @teskeredzic_22, da je kod druga @John Cleese došlo do neželjenog opadanja simpatija prema revolucionarnim zadacima socijalističkih snaga i da ga tišti nemogućnost da se ravnopravno uključi u izgradnju naše socijalističke samoupravne zajednice. Možda je vrijeme da preduzmemo prve korake u pravcu ukjlučivanja druga Kliza u društveno koristan rad? :| :D
Parafrazirao bih E. Dervishalidovica - a sta imam ja od tog kad mi nije dao bog da vas sretnem ranije... :|

Helem, neka mene na poziciji disidenta :D
Dana 14. 04. odbija da se uključi u društveno koristan rad. :kulerka:
User avatar
piupiu
Posts: 16663
Joined: 05/01/2008 05:08

#2233 Re: Jugoslavija

Post by piupiu »

teskeredzic_22 wrote: 14/04/2024 23:22 U Londonu ili u Buenos Airesu :lol: ?
:thumbup:

Drugarica @piupiu i ja održavamo jasan partijski zadatak koji nema kraj.

Drug Tito je jasno preostalim drugivima pred kraj svog kratkog ali nadasve plodonosnog života zadao vječni zadatak - i poslije mene JA :mrgreen:
:lol: A sad ozbiljno - čija je bila ideja za tu kampanju I poslije TIta, Tito?

To je jako zanimljivo, jer zapravo ima maltene religijske konotacije.

Tito kao socijalistički prorok. :oops:
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19622
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#2234 Re: Jugoslavija

Post by teskeredzic_22 »

piupiu wrote: 15/04/2024 05:13
teskeredzic_22 wrote: 14/04/2024 23:22 U Londonu ili u Buenos Airesu :lol: ?
:thumbup:

Drugarica @piupiu i ja održavamo jasan partijski zadatak koji nema kraj.

Drug Tito je jasno preostalim drugivima pred kraj svog kratkog ali nadasve plodonosnog života zadao vječni zadatak - i poslije mene JA :mrgreen:
:lol: A sad ozbiljno - čija je bila ideja za tu kampanju I poslije TIta, Tito?

To je jako zanimljivo, jer zapravo ima maltene religijske konotacije.

Tito kao socijalistički prorok. :oops:
Ne znam zaista.
Što više upoznajem NAS u godinama koje su prošle i koje slijede sve manje sam oduševljen NAMA i nimalo ponosan izuzev par puta godišnje kad se javi neki inat zbog nekog događaja.
Otežavajuća okolnost mom sudu je što sam vrlo malo putovao van zemlje (mislim na Ju) i ne mogu dati referentno poređenje nas sa bilo kojim drugim narodima ili državama.

Elem kad vidim kako danas funkcionišu procesi i kad vidim kako ljudi percepiraju i vide državu , defintivno je bilo časno živjeti s Titom :thumbup:
John Cleese
Posts: 37353
Joined: 25/05/2010 18:30

#2235 Re: Jugoslavija

Post by John Cleese »

teskeredzic_22 wrote: 15/04/2024 06:49 Defintivno je bilo časno živjeti s Titom :thumbup:
https://www.youtube.com/watch?v=NRy9UJCAL4o&t=5310s :D :lol: :run:
User avatar
piupiu
Posts: 16663
Joined: 05/01/2008 05:08

#2236 Re: Jugoslavija

Post by piupiu »

Da li je Bijelo dugme moglo da sruši Tita 1977.? :D

Evo priča Brega kako mu je bilo super u partiji na faksu :D

User avatar
Haris.ba
Posts: 24938
Joined: 08/09/2005 20:08

#2237 Re: Jugoslavija

Post by Haris.ba »

Tito prosao sovjetske skole u teoriji i praksi, prezivio sve cistke, pisao protiv jarana iz partije sto je znacilo osudu na smrt, a da se neko cudi sto je mozda zadrzao takav obrazac ponasanja kada je zasjeo u vlast drzave?
RtrnOfSalisbury
Posts: 3607
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#2238 Re: Jugoslavija

Post by RtrnOfSalisbury »

jebesga mene yugovina podsjeca na klackalicu :-D da je joza uspio zahvatit malo austrije i austrijanaca, sto je navodno bilo pokusato, koturaski slovenci itd. onda bi imali jednu djinovsku klackalicu dze bi se mogli danonocno klackati, na jednoj strani talijani, slovenci, austrijanci ... a na drugom kraju aljbanci, makedoncite i ko zna ko jos. samo je trebalo nac onu tacku dze se klackalica oslanja, odokativno nedze u bejundha al ne uzimajuc u obzir tezine. moglo se klackati i na potezu sjever-jug: madzari gore a rvati dole itd. izgleda da je daska na kojoj se klackalo pukla, trula gradza potopi se ladza stono bi se reklo :D
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19622
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#2239 Re: Jugoslavija

Post by teskeredzic_22 »

09.10.1944

Image
User avatar
Truba
Posts: 81837
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2240 Re: Jugoslavija

Post by Truba »

svaki dan iskopaš neki komunistički zločin u miru... ali se uvijek šokiram ubijanjem djece i žena

ajd dobro znam da su 1949. ubadali mladi jurišnici muškarce u vrat samo zato što nisu komunisti ili ne dijele njihovo mišljenje...al to su bili odrasli muškarci uvijek im možeš podvaliti da su bili ujke u jasenovcu a ljudi čitav rat proveli u talijanskj istri


ali vidim po sloveniji su ubijali i žene... i to 1949.

Njezino je tijelo bačeno u Cerkničko jezero. U kolovozu 1951. mještanin Žnidaršič udario je u ostatke sestre u raspadanju dok je kosio. Mještani su je htjeli dostojanstveno pokopati, ali komunističke vlasti su to spriječile uzeli su sve njene ostatke te ih bacili na nepoznato mjesto. Do danas nije dostojno pokopana.

https://radio.ognjisce.si/sl/220/oddaje ... remrov.htm

komunjare
broj dva
Posts: 4555
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#2241 Re: Jugoslavija

Post by broj dva »

Truba wrote: 23/04/2024 10:11 svaki dan iskopaš neki komunistički zločin u miru... ali se uvijek šokiram ubijanjem djece i žena

ajd dobro znam da su 1949. ubadali mladi jurišnici muškarce u vrat samo zato što nisu komunisti ili ne dijele njihovo mišljenje...al to su bili odrasli muškarci uvijek im možeš podvaliti da su bili ujke u jasenovcu a ljudi čitav rat proveli u talijanskj istri


ali vidim po sloveniji su ubijali i žene... i to 1949.

Njezino je tijelo bačeno u Cerkničko jezero. U kolovozu 1951. mještanin Žnidaršič udario je u ostatke sestre u raspadanju dok je kosio. Mještani su je htjeli dostojanstveno pokopati, ali komunističke vlasti su to spriječile uzeli su sve njene ostatke te ih bacili na nepoznato mjesto. Do danas nije dostojno pokopana.

https://radio.ognjisce.si/sl/220/oddaje ... remrov.htm

komunjare

Zavisno od kakvoce lopataranja, mozes zlocine svih vrsta da nadjes. Da, sijaset je komunitickih zlocina. I antikomunistickih. Fasistickih naravno.. Kako bi nazvao americku aktivnost po latinskoj americi, valjda zlocin ? E taj je kapitalisticki onda. Pa vjerske zlocine, od katolickih do islamskih, makar gledajuci religiju pocinioca. Svi sistemi, sve ideologije imaju svoje zlocine, a mi ih razlicito gledamo na racun vlasite ideoligije, istorije, interesa i slicno.
User avatar
Truba
Posts: 81837
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2242 Re: Jugoslavija

Post by Truba »

sve to stoji
ali ubiti ženu 1949 i sakriti joj kosti i ne dati ukop 1951 nisu počinili ni KC ni ujke ni fenix 72 ni hdz ni pop špira

nego slovenački komunisti
broj dva
Posts: 4555
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#2243 Re: Jugoslavija

Post by broj dva »

Truba wrote: 23/04/2024 11:24 sve to stoji
ali ubiti ženu 1949 i sakriti joj kosti i ne dati ukop 1951 nisu počinili ni KC ni ujke ni fenix 72 ni hdz ni pop špira

nego slovenački komunisti


Prvenstveno ljudi moj Truba. A ti ljudi, izgleda da nije bitno koju ideologiju ili motivaciju imaju. Moze bilo sta, od politicke ideologije bilo koje vrste (komunizam, fasizam, kapitalizam...), bilo koje vjere, bilo koje boje koze, bilo kojeg spola...
Ostatak su sitnice. Zrvti isto ako te siluje ili zakolje cetnik ili ustasa, partizan ili stormtrooper.
User avatar
Truba
Posts: 81837
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2244 Re: Jugoslavija

Post by Truba »

opet ti o fašizmu 1949

pa tad su komunjare bile najače kakav fašizam
ne razvodnjavaj zločin u miru i ne uspoređuj ga s ratom 1945


nije isto sad upasti u nečiju kuću i ubit ga pa kasnije slat ljude po kanistere benzina da se spale leševi
i 1992.
nije isto i nije ista kazna
toska
Posts: 3007
Joined: 26/09/2016 14:08

#2245 Re: Jugoslavija

Post by toska »

piupiu wrote: 15/04/2024 05:13
:lol: A sad ozbiljno - čija je bila ideja za tu kampanju I poslije TIta, Tito?

To je jako zanimljivo, jer zapravo ima maltene religijske konotacije.

Tito kao socijalistički prorok. :oops:
Kad vlast ukine boga društvo ga samo izmisli, to je izgleda neminovnost.
Tito jeste imao status božanstva, nije bio čovjek, u očima većeg dijela đaka, studenata i radnog naroda.
To je bilo toliko očito svakome ko je bar dvadest godina proživio u Jugoslaviji da je čudno ignorisanje te činjenice.

Oslobođenje je do 2000 i neke na vrhu naslovne strane imalo slogan o zakletvi Titu.
hadalj8
Posts: 28
Joined: 11/12/2019 08:14

#2246 Re: Jugoslavija

Post by hadalj8 »

toska wrote: 23/04/2024 12:46 Oslobođenje je do 2000 i neke na vrhu naslovne strane imalo slogan o zakletvi Titu.
Da je u godinu dvije ne bi ništa rekao, ali ovo je baš profulano :)
Parola je ukinuta u januaru 1990, sjećam se jer je u to vrijeme sumirano sa "Do nove godine Druže Tito mi ti se kunemo, od nove godine GORENJE ELEKTROTEHNIKA"
toska
Posts: 3007
Joined: 26/09/2016 14:08

#2247 Re: Jugoslavija

Post by toska »

hadalj8 wrote: 23/04/2024 13:07
toska wrote: 23/04/2024 12:46 Oslobođenje je do 2000 i neke na vrhu naslovne strane imalo slogan o zakletvi Titu.
Da je u godinu dvije ne bi ništa rekao, ali ovo je baš profulano :)
Parola je ukinuta u januaru 1990, sjećam se jer je u to vrijeme sumirano sa "Do nove godine Druže Tito mi ti se kunemo, od nove godine GORENJE ELEKTROTEHNIKA"
Ne bih rekao, bilo je i poslije rata, sačekajmo još nekoga.
User avatar
piupiu
Posts: 16663
Joined: 05/01/2008 05:08

#2248 Re: Jugoslavija

Post by piupiu »

toska wrote: 23/04/2024 12:46
piupiu wrote: 15/04/2024 05:13
:lol: A sad ozbiljno - čija je bila ideja za tu kampanju I poslije TIta, Tito?

To je jako zanimljivo, jer zapravo ima maltene religijske konotacije.

Tito kao socijalistički prorok. :oops:
Kad vlast ukine boga društvo ga samo izmisli, to je izgleda neminovnost.
Tito jeste imao status božanstva, nije bio čovjek, u očima većeg dijela đaka, studenata i radnog naroda.
To je bilo toliko očito svakome ko je bar dvadest godina proživio u Jugoslaviji da je čudno ignorisanje te činjenice.

Oslobođenje je do 2000 i neke na vrhu naslovne strane imalo slogan o zakletvi Titu.
Ne bih se složila. Da je bio božanstvo, postojao bi neko strahopoštovanje, pijetet, više negativnih emocija. A čini mi se da je bilo puno više nekog kolektivističkog odnosa prema 'glavaru' zadruge. Za početak - njega je običan svijet oslovljavao sa 'ti' i imao poprilično neposredan odnos s njim - da se vratim opet onoj Jovićevoj knjizi i silnim pismima i korespondenciji koju je vodio s običnom svijetom. On je bio taj neki klasični karizmatični lider starog kova, možda bliži Ataturku nego kraljici Elizabeti?
User avatar
piupiu
Posts: 16663
Joined: 05/01/2008 05:08

#2249 Re: Jugoslavija

Post by piupiu »

toska wrote: 23/04/2024 13:10
hadalj8 wrote: 23/04/2024 13:07
toska wrote: 23/04/2024 12:46 Oslobođenje je do 2000 i neke na vrhu naslovne strane imalo slogan o zakletvi Titu.
Da je u godinu dvije ne bi ništa rekao, ali ovo je baš profulano :)
Parola je ukinuta u januaru 1990, sjećam se jer je u to vrijeme sumirano sa "Do nove godine Druže Tito mi ti se kunemo, od nove godine GORENJE ELEKTROTEHNIKA"
Ne bih rekao, bilo je i poslije rata, sačekajmo još nekoga.
1990.

https://www.slobodnaevropa.org/a/kolumn ... 17041.html
User avatar
Edin H.
Posts: 47065
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#2250 Re: Jugoslavija

Post by Edin H. »

Što reče Rambo: “Druže Tito, večeraj i lezi, čuvaju te naši mitraljezi!”

a u kuloarima bila je i popularna:

“Druže Tito kupiću ti Fiću, a Mercedes Anti Paveliću!”
Last edited by Edin H. on 23/04/2024 13:27, edited 1 time in total.
Post Reply