Jugoslavija

Post Reply
Piaty
Posts: 5748
Joined: 01/12/2020 00:58

#2126 Re: Jugoslavija

Post by Piaty »

muha_sa wrote: 07/04/2024 15:26
PM72 wrote: 07/04/2024 15:24 Vjerovatno niste znali da SABNOR raspolaže sa dosta stanova po gradu...lično znam za slučaj kad je moj poznanik uspio otkupiti takav stan za certifikate a naštimao mu rođak što je bio u vrhu SABNOR-a.Korisnica stana,neka partizanka što nije imala djece,umrla,stan zapečaćen...znači,ti ublehaši koji polože par puta cvijeće na spomenike imaju debele računice...i to cvijeće dobiju naguzove
:lol: :lol: :lol:

Umal se ne udavih orahom :-)
:lol: i ja
User avatar
piupiu
Posts: 16663
Joined: 05/01/2008 05:08

#2127 Re: Jugoslavija

Post by piupiu »

Za vas koji ne zalazite na temu feminizam, evo jednog instersantnog pisma Titu iz 1946. :oops:



Stvarno je ta Jugoslavija bila tamnica za čo'eka - nema mu ko krpati, prati, kuhati, na polju pomagati, da mu čuva mater i ratno siroče, jedino što još nije nabrojao izostavio je iz pristojnosti iako bi ga drug TIto sasvim demokratski shvatio i po tom pitanju :D
snijeg_led
Posts: 6768
Joined: 08/12/2019 21:35

#2128 Re: Jugoslavija

Post by snijeg_led »

:lol:

Pa dobro moze neka kazna, ali ovdje se trazi kazna smrcu :oops:
User avatar
piupiu
Posts: 16663
Joined: 05/01/2008 05:08

#2129 Re: Jugoslavija

Post by piupiu »

snijeg_led wrote: 10/04/2024 06:02 :lol:

Pa dobro moze neka kazna, ali ovdje se trazi kazna smrcu :oops:
Možda bi se drugovi i složili, ali nisu još partizanke razoružali :D :lol:
User avatar
sinuhe
Posts: 11497
Joined: 03/06/2011 11:33

#2130 Re: Jugoslavija

Post by sinuhe »

Bavili su se jugoslovenski komunisti bračnim pitanjima. Koča Popović se razveo od žene jer ona nije bila u partizanima. Skandal je bio i kad je Peko Dapčević oženio buržujku.
Đilas se razveo od žene s kojom je bio dvadeset godina kada mu je u 40toj godini rodila kćer.

Jednopartijskom režimu jeste lakše provesti neke stvari koje mogu biti progresivne ali to ne znači da su oni sami bili progresivni ili liberalni.
Jesu li kemalisti u Turskoj feministi?
User avatar
piupiu
Posts: 16663
Joined: 05/01/2008 05:08

#2131 Re: Jugoslavija

Post by piupiu »

sinuhe wrote: 10/04/2024 07:45 Bavili su se jugoslovenski komunisti bračnim pitanjima. Koča Popović se razveo od žene jer ona nije bila u partizanima. Skandal je bio i kad je Peko Dapčević oženio buržujku.
Đilas se razveo od žene s kojom je bio dvadeset godina kada mu je u 40toj godini rodila kćer.

Jednopartijskom režimu jeste lakše provesti neke stvari koje mogu biti progresivne ali to ne znači da su oni sami bili progresivni ili liberalni.
Jesu li kemalisti u Turskoj feministi?
Modernizatori, kao i socijalisti. S tom razlikom što su kod naših 'za sve bile krive' Klara Cetkin i Roza Luksemburg, a nakon njih aktivne učesnice NOB-a i ostale članice AFŽ-a. AFŽ je bio izuzetno brojčajno jaka organizacija, dok ih nisu rasformirali 1952.. One su svoja prava suštinski izvojevale.
User avatar
geralt
Posts: 5205
Joined: 14/09/2017 12:45

#2132 Re: Jugoslavija

Post by geralt »

Daleko od toga da su svi komunisti ili partizani bili liberalno nastrojeni prema zenama. Enver Cemalovic, govoreci o Mostarskom partizanskom bataljonu:
Nenad Vasić je naredio da se strijelja naš drug, star oko 18 godina, đak gimnazije, kome je puška ispala iz ruke prilikom povlačenja, a nije prošlo dugo vremena, u sličnoj situaciji se našao i on, te je ostao bez svoje puške. On ne samo da nije strijeljan, nego nije ni partijski odgovarao. Kriterijum kažnjavanja nije bio isti za sve nas. Pitanje je koji su korijeni oportunističkog ponašanja u našem bataljonu i partijskoj organizaciji. Mislim da je gradski ilegalni život ostavio traga, da je svaki drug stariji po partijskom radu, bio za svakog od nas zakon. Čini mi se da je takav način ilegalnog partijskog i skojevskog života imao presudan uticaj u stvaranju autoriteta u tom vremenu.

Ne bih ovom prilikom htio govoriti o strijeljanju dvije drugarice, što je bila naša sramota. Drugovi zbog kojih su stradale, bili su vodnici ili viši rukovodioci. Međutim, samo su one platile glavom, zbog svoje slobode i, duboko sam uvjeren, zbog našeg pogrešnog propovijedanja, »slobodne ljubavi«.
Meni je, kao komesaru čete, stiglo pismo u kojem je pored ostalog, rečeno: »Očistite kulake na terenu čete, ili ćemo mi doći i očistiti oportuniste«. Partijska ćelija naše čete zasijedala je skoro cijelu noć, tražeći kulake kod nas. Kao takvog smo obilježili nekog starinu Lazu iz sela Luke koji je bio pročetnički orijentisan, imao oko 150-200 ovaca, jednu kućerinu sa pojatama i nekoliko malih vrtača za krompir, te smo ga iduće noći strijeljali. Pročetnički orijentisan je bio i naš Lazar Račić Radinovac sa Zijemalja, koji je imao oko 250-300 ovaca i kao najbogatijeg četničkog saradnika smo ga strijeljali.
Vise detalja o boldiranom daje Vasko Gnjatic:
Dolaskom Vasića na taj teren postavilo se pitanje likvidiranja i uništenja pete kolone, dok je pismo Operativnog štaba, napisano u martu 1942. godine, do kraja zaoštrilo to pitanje. Ističem, pismo je Komanda uputila bataljonskom Birou. Zanimljivo je da su pismo u ime Komande Operativnog štaba, potpisali komandant i politički komesar. Oni naređuju bataljonskom Birou Partije i Komandi bataljona da preduzmu konkretnu akciju za likvidiranje pete kolone. U pismu je doslovno rečeno da je krajnje vrijeme da se počne tući peta kolona na našem terenu. Ukoliko to ne uradimo, zaprijetili su nam da će poslati Udarni bataljon da nas likvidira. Sazvali smo prošireni sastanak bataljonskog Biroa, na kome smo pročitali pismo kao i informaciju u kojoj je vrlo slikovito prikazan način i metod likvidacije pete kolone u selima u Hercegovini. Priloženi su bili spiskovi sa imenima ljudi koji su likvidirani.

Pismo je ostavilo vrlo mučan utisak, a posebno komandant Šator i ja, kao komesar, nismo bili ubijeđeni u ispravnost takvog postupka. Ipak, pismo je trebalo sprovesti u život.

U nekim selima su likvidirani pojedini imućniji seljaci i bivši žandarmi, ali masovnog likvidiranja nije bilo. U stvari, donekle smo zadovoljili formu, iako nismo bili ubijeđeni u ispravnost takvog postupka.

Koliko je Nenad Vasić bio tvrdoglav i prijek, govori i sljedeći podatak. Decembra 1941. godine iz Mostara je stigao jedan omladinac - skojevac, musliman čijeg se imena ne sjećam. U prvoj akciji, krajem januara 1942. godine, po velikoj hladnoći i snijegu, on se okliznuo i pao, uhvatio se za neko drvo da ne bi pao u provaliju, ali je tom prilikom izgubio pušku. Nenad Vasić je rekao da ga treba strijeljati. Komandant Šator i ja smo pokušali da ga razuvjerimo, ukazujući na izuzetne okolnosti pod kojima se to dogodilo. Vasić je bio kategoričan, napao je posebno mene, smatrajući da sam ja, s obzirom na to što se radilo o Muslimanu, pokušao da mu se suprotstavim. Napao me je da branim oportuniste i kukavice. Ja sam mu odgovorio da je važnije to što se radi o skojevcu, Muslimanu koji je dobrovoljno došao u partizane. To nije uradio pod prisilom, nije bio kompromitovan, niti mu je prijetila neka opasnost. Međutim, Vasića niko nije mogao ubijediti da griješi i mladić je strijeljan. To je teško i poražavajuće djelovalo na sve borce bataljona.

Nisu pomogla nikakva obrazloženja - stvorena je vrlo mučna situacija i psihoza. Kada bi neko bio pozvan u Glavatičevo, sa strepnjom je odlazio, posebno ako je znao da se radi o Vasićevom pozivu. Ljudi su se plašili i pitali se da li će natrag vratiti žive glave.

Posebna priča je slučaj maturantkinje Učiteljske škole iz Mostara, člana SKJ, Suzane Lakatoš. Ona je prije rata sa Ljubicom Mihić pohađala Učiteljsku školu. Po nacionalnosti bila je Mađarica. Imala je svoje posebne stavove u pogledu odnosa sa muškarcima. Nenad Vasić je oformio sud koji je ispitao njen odnos sa jednim komandirom čete. Suzana je priznala, ali je rekla da joj se to ne može zabraniti, nakon čega je naredio da se strijelja. Nenad je imao apsolutnu vlast i niko od nas nije mogao spriječiti Suzanino strijeljanje.
Kao i mnoge stvari vezane za "lijeva skretanja", i ovdje su svi zlocini i greske svaljene na ljude koji su kasnije postali IB-ovci (npr. ovaj Vasic), razisli se sa zvanicnom politikom Partije (Djilas u Crnoj Gori), ili nisu vise bili medju zivima i nisu mogli da se brane (Drapsin i Popara u Hercegovini).
User avatar
piupiu
Posts: 16663
Joined: 05/01/2008 05:08

#2133 Re: Jugoslavija

Post by piupiu »

geralt wrote: 10/04/2024 15:25 Daleko od toga da su svi komunisti ili partizani bili liberalno nastrojeni prema zenama. Enver Cemalovic, govoreci o Mostarskom partizanskom bataljonu:
...
Kao i mnoge stvari vezane za "lijeva skretanja", i ovdje su svi zlocini i greske svaljene na ljude koji su kasnije postali IB-ovci (npr. ovaj Vasic), razisli se sa zvanicnom politikom Partije (Djilas u Crnoj Gori), ili nisu vise bili medju zivima i nisu mogli da se brane (Drapsin i Popara u Hercegovini).
Hvala ti na ovom tekstu, odakle je?

Da. Kad kažem da su žene s puškom u ruci izvojevale svoja prava, ne šalim se. Nije slučajno da je AFŽ rasformiran 1952. - postoje usmena svjedočanstva žena iz tog perioda (koja nisu bila po partijskoj liniji), da su bile prejaka organizacija - jedni kažu s oko dva, neki drugi vele izmedju dva i tri miliona žena, koje su aktivno tražile svoja prava. Medjutim, u jednom trenutku je 'postalo neophodno da se žene vrate kućama, svojim porodicama' (citiram iz glave, ne sjećam se ni koga, 'citat' je odokativan)... upravo zato jer je sentiment iz gornjeg pisma bio široko rasprostranjen.

Za Djilasa sam negdje pročitala da je bio popriličan tradicionalac, da ne kažem šovinista, da napravimo samo analizu partijskog vrha, za koji znamo da su bili, ako ništa, intelektualci i dogmatici, stvašta bi iskopali (na primjer, da Tito nije baš znao šta da radi sa hiljadama žena koje su se pridružile NOP-u). A tek kad se spustiš u bazu... :oops:

A što se tog Vasića tiče, ne znam jesi ikad čitao Vladimira Dedijera? Najjača impresija koja mi je ostala nakon čitanja njegovih knjiga je da je balkansko selo s početka 20. stoljeća jedan veliki rasadnik sadizma i nasilja, pa još kad to stavimo u kontekst dva balkanska i dva svjetska rata u kontinuitetu. :cry:
User avatar
piupiu
Posts: 16663
Joined: 05/01/2008 05:08

#2134 Re: Jugoslavija

Post by piupiu »

Evo jedna razglednica 'del SaraHevo' 1976. u najavi za evrovizijski nastup, a i tekst je primjeren za jugosnostalgiju :D

User avatar
geralt
Posts: 5205
Joined: 14/09/2017 12:45

#2135 Re: Jugoslavija

Post by geralt »

piupiu wrote: 11/04/2024 10:54
geralt wrote: 10/04/2024 15:25 Daleko od toga da su svi komunisti ili partizani bili liberalno nastrojeni prema zenama. Enver Cemalovic, govoreci o Mostarskom partizanskom bataljonu:
...
Kao i mnoge stvari vezane za "lijeva skretanja", i ovdje su svi zlocini i greske svaljene na ljude koji su kasnije postali IB-ovci (npr. ovaj Vasic), razisli se sa zvanicnom politikom Partije (Djilas u Crnoj Gori), ili nisu vise bili medju zivima i nisu mogli da se brane (Drapsin i Popara u Hercegovini).
Hvala ti na ovom tekstu, odakle je?
Tekst je iz "Hercegovina u NOB", 4. dio, sa sastanka u Trebinju na kojem su ucestvovali organizatori ustanka u Hercegovini, a na kojem se diskutovalo o "lijevim skretanjima". Sastanak je odrzan 1982., nakon djelimicne liberalizacije kada se moglo slobodnije pricati o nekim temama, i bio je dio sire diskusije o tome da li su "lijeva skretanja" rezultat Titove naredbe "odozgo" izdate na savjetovanju u Ivancicima, ili licna inicijativa lokalnih komandanata i partijaca u Crnoj Gori i Hercegovini. Naravno, odluceno je da je to bile individualne greske lokalnih pojedinaca koji nisu bili medju zivima ni prisutni na tom sastanku.
User avatar
piupiu
Posts: 16663
Joined: 05/01/2008 05:08

#2136 Re: Jugoslavija

Post by piupiu »

@geralt Hvala! Je li ovaj tekst iz te knjige?
User avatar
piupiu
Posts: 16663
Joined: 05/01/2008 05:08

#2137 Re: Jugoslavija

Post by piupiu »

Na današnj dan: Branko Mikulić

Za Branka Mikulića vezuje se najznačajniji period razvoja BiH nakon Drugog svjetskog rata, zlatne godine razvoja Republike unutar Jugoslovenske federacije i posebno uspostavljanja BiH kao relevantne i po svemu ravnopravne članice bivše Jugoslavije.

Branko Mikulić bosanskohercegovački (jugoslovenski) političar rođen je 10. juna 1928. godine u Podgrađu kod Bugojna. Po struci je bio ekonomista, ali se bavio politikom. Bio je član Predsjedništva SFRJ iz BiH, član CKSK BiH, sekretar Izvršnog komiteta te predsjednik CKSK BiH, predsjednik Izvršnog vijeća Skupštine SRBiH, član Predsjedništva CKSKJ.

Za Branka Mikulića vezuje se najznačajniji period razvoja BiH nakon Drugog svjetskog rata, zlatne godine razvoja Republike unutar Jugoslovenske federacije i posebno uspostavljanja BiH kao relevantne i po svemu ravnopravne članice bivše Jugoslavije. Zaslužan je za ubrzano ekonomsko i privredno jačanje republike, razvoj institucija. Borio se za nacionalni identitet Muslimana, ravnopravnost naroda, organizaciju Olimpijade.

Od 1982. do 1983. bio je predsjednik Predsjedništva SRBiH. Za člana Predsjedništva SFRJ izabran je maja 1984. godine. Na toj dužnosti ostaje do maja 1986. kada je imenovan za predsjednika Saveznog Izvršnog Vijeća. Na tu funkciju podnio je ostavku 30. decembra 1988. godine zbog neizglasavanja proračuna u Skupštini SFRJ. Na dužnosti je ostao do izbora novog SIV-a 14. marta 1989. na čelu s Antom Markovićem. Tada podnosi ostavku i vraća se u Sarajevo.

U Sarajevu je ostao sve do smrti 12. aprila 1994. godine.

https://magazinplus.eu/godisnjica-smrti ... 2-04-1994/
User avatar
geralt
Posts: 5205
Joined: 14/09/2017 12:45

#2138 Re: Jugoslavija

Post by geralt »

piupiu wrote: 12/04/2024 15:11 @geralt Hvala! Je li ovaj tekst iz te knjige?
Nije, to je napisano nekom drugom prilikom.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24942
Joined: 08/09/2005 20:08

#2139 Re: Jugoslavija

Post by Haris.ba »

piupiu wrote: 12/04/2024 16:26
Na današnj dan: Branko Mikulić

Za Branka Mikulića vezuje se najznačajniji period razvoja BiH nakon Drugog svjetskog rata, zlatne godine razvoja Republike unutar Jugoslovenske federacije i posebno uspostavljanja BiH kao relevantne i po svemu ravnopravne članice bivše Jugoslavije.

Branko Mikulić bosanskohercegovački (jugoslovenski) političar rođen je 10. juna 1928. godine u Podgrađu kod Bugojna. Po struci je bio ekonomista, ali se bavio politikom. Bio je član Predsjedništva SFRJ iz BiH, član CKSK BiH, sekretar Izvršnog komiteta te predsjednik CKSK BiH, predsjednik Izvršnog vijeća Skupštine SRBiH, član Predsjedništva CKSKJ.

Za Branka Mikulića vezuje se najznačajniji period razvoja BiH nakon Drugog svjetskog rata, zlatne godine razvoja Republike unutar Jugoslovenske federacije i posebno uspostavljanja BiH kao relevantne i po svemu ravnopravne članice bivše Jugoslavije. Zaslužan je za ubrzano ekonomsko i privredno jačanje republike, razvoj institucija. Borio se za nacionalni identitet Muslimana, ravnopravnost naroda, organizaciju Olimpijade.

Od 1982. do 1983. bio je predsjednik Predsjedništva SRBiH. Za člana Predsjedništva SFRJ izabran je maja 1984. godine. Na toj dužnosti ostaje do maja 1986. kada je imenovan za predsjednika Saveznog Izvršnog Vijeća. Na tu funkciju podnio je ostavku 30. decembra 1988. godine zbog neizglasavanja proračuna u Skupštini SFRJ. Na dužnosti je ostao do izbora novog SIV-a 14. marta 1989. na čelu s Antom Markovićem. Tada podnosi ostavku i vraća se u Sarajevo.

U Sarajevu je ostao sve do smrti 12. aprila 1994. godine.

https://magazinplus.eu/godisnjica-smrti ... 2-04-1994/
Mislim da je u ovakvim biografijama vazno navesti da mu je otac bio izaslanik na Avnoju i Narodni heroj Jugoslavije.

Zarad nase buducnosti.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2140 Re: Jugoslavija

Post by sehohari »

Da li mislite da je Jugoslavija, paradoksalno, dovela do određenog animoziteta naspram drugih slavenskih naroda?
Da, kao rezultat toga što smo ipak uvijek bili malo drugačiji politički i ekonomski tokom perioda 45-90, na njih i dan-danas gledamo sa visine?

Primjetio sam da često ljudi sa naših prostora baš i ne vole istočnoevropske narode, imamo puno predrasuda, mada ne znam da li je to reprezentativno.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19622
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#2141 Re: Jugoslavija

Post by teskeredzic_22 »

sehohari wrote: 12/04/2024 21:17 Da li mislite da je Jugoslavija, paradoksalno, dovela do određenog animoziteta naspram drugih slavenskih naroda?
Da, kao rezultat toga što smo ipak uvijek bili malo drugačiji politički i ekonomski tokom perioda 45-90, na njih i dan-danas gledamo sa visine?

Primjetio sam da često ljudi sa naših prostora baš i ne vole istočnoevropske narode, imamo puno predrasuda, mada ne znam da li je to reprezentativno.
Ma čisto sumnjam da prema nama postoje animoziteti izuzev što nas vjerovatno svi gledaju podjcjenjivački zbog ratova 1991-1999.
Generalno teško se možemo nositi s Poljacima i Česima koji su neuporedivo više doprinjeli svjetskoj civilizaciji odnosno Rusima koji su jedan od deset najznačajnijih naroda , eventualno se nosimo s Bugarima i...to je to :D
Potcjenjujemo mi i Grke i Rumune pa i Mađare , taj period 1945-1990 je bio jedini period kada smo bolje stajali od svih pomenutih mada ne pretjerano.
Mislim da se u Istočnoj Njemačkoj živjelo bolje uprkos žestoko ograničenom legalnom odlasku na zapad.
Kratko i jasno - bili smo vukojebina od postanka, doduše naš geografski položaj je to inicirao , recimo da je rijedak izuzetak Beograd u geografskom smislu.
sinuhe wrote: 10/04/2024 07:45 Bavili su se jugoslovenski komunisti bračnim pitanjima. Koča Popović se razveo od žene jer ona nije bila u partizanima. Skandal je bio i kad je Peko Dapčević oženio buržujku.
Đilas se razveo od žene s kojom je bio dvadeset godina kada mu je u 40toj godini rodila kćer.

Jednopartijskom režimu jeste lakše provesti neke stvari koje mogu biti progresivne ali to ne znači da su oni sami bili progresivni ili liberalni.
Jesu li kemalisti u Turskoj feministi?
Pročitao sam pedesetak što Đilasovih , što knjiga o Đilasu , do ovog momenta nisam znao da je imao i kćerku :shock:
Ajde što je on nije pominjao (možda nisu bili u dobrim odnosima a možda nije htio ni da je ugrozi , bio je disident a Mitra iako ga je jedina uz Dedijera branila na sjednici Poltibiroa , zvanično je ostala na Titovoj strani tako da je uživala sve privilegije visoke funkcionerke) ali se ne sjećam da su je pominjali - drugi i oni koji su pisali afirmativno i oni što su pisali negativno o Đilasu.

Da sam otvarao pitanje za prelazak drugog praga u Milijunašu :D , bez ikakvih pomoći i sa sekundom razmišljanja bih rekao da je Đilas imao jedno dijete (sina).
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40916
Joined: 29/06/2011 23:39

#2142 Re: Jugoslavija

Post by dječak sa šibicama »

Islo se u Madjarsku po vajkrem i smotani dimljeni sir, sirotinja bili, oni.

Danas je Madjarska za nas Luxemburg, a i dalje zivimo u uvjerenju da su Madjari sirotinja i da Cesi dolaze raspalim skodama na more (Skoda u medjuvremenu ko svemirski brod, nasa Mlada Boleslav ni ne postoji)
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2143 Re: Jugoslavija

Post by sehohari »

teskeredzic_22 wrote: 12/04/2024 22:32
sehohari wrote: 12/04/2024 21:17 Da li mislite da je Jugoslavija, paradoksalno, dovela do određenog animoziteta naspram drugih slavenskih naroda?
Da, kao rezultat toga što smo ipak uvijek bili malo drugačiji politički i ekonomski tokom perioda 45-90, na njih i dan-danas gledamo sa visine?

Primjetio sam da često ljudi sa naših prostora baš i ne vole istočnoevropske narode, imamo puno predrasuda, mada ne znam da li je to reprezentativno.
Ma čisto sumnjam da prema nama postoje animoziteti izuzev što nas vjerovatno svi gledaju podjcjenjivački zbog ratova 1991-1999.
Generalno teško se možemo nositi s Poljacima i Česima koji su neuporedivo više doprinjeli svjetskoj civilizaciji odnosno Rusima koji su jedan od deset najznačajnijih naroda , eventualno se nosimo s Bugarima i...to je to :D
Potcjenjujemo mi i Grke i Rumune pa i Mađare , taj period 1945-1990 je bio jedini period kada smo bolje stajali od svih pomenutih mada ne pretjerano.
Mislim da se u Istočnoj Njemačkoj živjelo bolje uprkos žestoko ograničenom legalnom odlasku na zapad.
Kratko i jasno - bili smo vukojebina od postanka, doduše naš geografski položaj je to inicirao , recimo da je rijedak izuzetak Beograd u geografskom smislu.
sinuhe wrote: 10/04/2024 07:45 Bavili su se jugoslovenski komunisti bračnim pitanjima. Koča Popović se razveo od žene jer ona nije bila u partizanima. Skandal je bio i kad je Peko Dapčević oženio buržujku.
Đilas se razveo od žene s kojom je bio dvadeset godina kada mu je u 40toj godini rodila kćer.

Jednopartijskom režimu jeste lakše provesti neke stvari koje mogu biti progresivne ali to ne znači da su oni sami bili progresivni ili liberalni.
Jesu li kemalisti u Turskoj feministi?
Pročitao sam pedesetak što Đilasovih , što knjiga o Đilasu , do ovog momenta nisam znao da je imao i kćerku :shock:
Ajde što je on nije pominjao (možda nisu bili u dobrim odnosima a možda nije htio ni da je ugrozi , bio je disident a Mitra iako ga je jedina uz Dedijera branila na sjednici Poltibiroa , zvanično je ostala na Titovoj strani tako da je uživala sve privilegije visoke funkcionerke) ali se ne sjećam da su je pominjali - drugi i oni koji su pisali afirmativno i oni što su pisali negativno o Đilasu.

Da sam otvarao pitanje za prelazak drugog praga u Milijunašu :D , bez ikakvih pomoći i sa sekundom razmišljanja bih rekao da je Đilas imao jedno dijete (sina).
Ne govorim da oni nas gledaju tako, već mi njih.

Ne bih rekao da smo samo malo bolje živjeli. Poljacima je, kad bi dobili dozvolu za odlazak u Jugu, to izgledao kao neki drugi svijet, makar većina ovih sa kojima sam imao kontakta tako pričaju.
Ne zaboravi da je većina njih falsifikovala statistiku. Kohl je mislio da će za par godina dovesti DDR dovesti na nivo zapada, jer je to ipak po statistici među glavnim ekonomijama evrope, a ono rupa bez dna koja nema ni funkcionirajuću telefonsku mrežu.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19622
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#2144 Re: Jugoslavija

Post by teskeredzic_22 »

sehohari wrote: 12/04/2024 22:41

Ne bih rekao da smo samo malo bolje živjeli. Poljacima je, kad bi dobili dozvolu za odlazak u Jugu, to izgledao kao neki drugi svijet, makar većina ovih sa kojima sam imao kontakta tako pričaju.
Ne zaboravi da je većina njih falsifikovala statistiku. Kohl je mislio da će za par godina dovesti DDR dovesti na nivo zapada, jer je to ipak po statistici među glavnim ekonomijama evrope, a ono rupa bez dna koja nema ni funkcionirajuću telefonsku mrežu.
Pričao sam ja sa Talijanima rođenim početkom sedamsetih kojima je Jugoslavija izgledala kao mali raj , oni nisu talijanska sirotinja , nego jaka srednja klasa.
Za Poljake je to sigurno ali ta se razlika najviše očitovala osamdesetih ili od sredine sedamdesetih , do tada je to bilo đene-đene.
Mada startne pozicije ni u ludilu nisu bile iste , Mađarska i Češka su bile gotovo bez stradanja a bile su srce austrougarske privrede , Poljska jeste stradala do temelja i trebalo je love da se to podigne no i mi (Jugoslavija) smo bili baš u k... nakon rata uzuzev Slovenije mada slovenačka privreda ni u ludilu nije mogla zadovoljiti potrebu cijele zemlje.
O Makedoniji , Crnoj Gori i Kosovu da ne pričamo , njih je Jugoslavija bukvalno - spasila , funkcionalno , privredno , obrazovno , svakako.
Pa mi smo tek 1989 izašli iz ranga nerazvijenih republika.

Tako da...živjeli jesmo bolje ali je generacijska greška prekratka vladavina Ante Markovića i prebrz raspad zemlje.
Kraće rečeno Milošević uz sjajnu asistenciju Tuđmana.

Odavno sam spalio iluzije i glorifikujem zemlju koju ću do smrti smatrati svojom domovinom , ne mislim ni da bi pod Markovićem zemlja politički mnogo opstala u budućnosti , jedino mislim da je mogao iskoristiti potencijal za što pravedniju i kvalitetniju privatizaciju pod budnom prismotrom i poštovanjem pravila i propisa odnosno interesa - društvenih zajednica i planova razvoja a ne pojedinačnih interesa "uglednih biznismena".
Za to je Marković imao vremena u dva mandata od 4 godine , ne bi bilo agresije , ljudi ne bi poginuli , privreda bi se spasila a možda bi Karadžić zbog privrednog kriminala završio u zatvoru , zamijenio bi ga Dodik i danas bi imali nešto slično ovome , samo neuporedivo civilizovanije.

Ne znam.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40916
Joined: 29/06/2011 23:39

#2145 Re: Jugoslavija

Post by dječak sa šibicama »

Zivjelo se ok ali mojne romantiziranja, osamdesetih se nije zivjelo tako dobro, ljudi su krpali kraj sa krajem pomocu cekova, sindikata, trcalo se jutrom po "narodni hljeb" vozilo se par nepar, kafe cesto nije bilo kao i jos nekih artikala, jedino je socijalna ravnoteza bila daleko povoljnija nego danas.

Nije bilo prebogate klase koja nista ne radi a puna je para, postojala je srednja klasa ili radnicka klasa, socijalno stanje drzave je bilo neuporedivo bolje nego ovo danas smece.
korisnicki
Posts: 190
Joined: 13/03/2021 12:12

#2146 Re: Jugoslavija

Post by korisnicki »

Neosnovano se gledalo sa visoka na građane zemalja Istočnog bloka. Pokondirenost tipa "Kod njih nema farmerki". Zabluda je kao da se u Jugoslaviji živjelo nešto bolje. A stvarnost je da su te zemlje imale obrazovanije i civilizovanije stanovništvo, veći BDP od Jugoslavije sa izuzetkom možda Rumunije i Bugarske.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#2147 Re: Jugoslavija

Post by HelaS »

korisnicki wrote: 12/04/2024 23:09 Neosnovano se gledalo sa visoka na građane zemalja Istočnog bloka. Pokondirenost tipa "Kod njih nema farmerki". Zabluda je kao da se u Jugoslaviji živjelo nešto bolje. A stvarnost je da su te zemlje imale obrazovanije i civilizovanije stanovništvo, veći BDP od Jugoslavije sa izuzetkom možda Rumunije i Bugarske.
Pa jbt. u kojem si ti Svijetu živio :? Ili nisi tada, negdje si čitao te pamflete, pa sada pametuješ :-)
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#2148 Re: Jugoslavija

Post by HelaS »

dječak sa šibicama wrote: 12/04/2024 22:56 Zivjelo se ok ali mojne romantiziranja, osamdesetih se nije zivjelo tako dobro, ljudi su krpali kraj sa krajem pomocu cekova, sindikata, trcalo se jutrom po "narodni hljeb" vozilo se par nepar, kafe cesto nije bilo kao i jos nekih artikala, jedino je socijalna ravnoteza bila daleko povoljnija nego danas.

Nije bilo prebogate klase koja nista ne radi a puna je para, postojala je srednja klasa ili radnicka klasa, socijalno stanje drzave je bilo neuporedivo bolje nego ovo danas smece.
Samo napiši koliko si tada imao godina. Vjerujem 10-tak :-)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45534
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2149 Re: Jugoslavija

Post by Chmoljo »

piupiu wrote: 10/04/2024 05:40 Za vas koji ne zalazite na temu feminizam, evo jednog instersantnog pisma Titu iz 1946. :oops:



Stvarno je ta Jugoslavija bila tamnica za čo'eka - nema mu ko krpati, prati, kuhati, na polju pomagati, da mu čuva mater i ratno siroče, jedino što još nije nabrojao izostavio je iz pristojnosti iako bi ga drug TIto sasvim demokratski shvatio i po tom pitanju :D
ne vidim šta je sporno. pročitati pažljivo i vidjeti da tačka 6. sve jako fino balansira.

:skoljka:
korisnicki
Posts: 190
Joined: 13/03/2021 12:12

#2150 Re: Jugoslavija

Post by korisnicki »

HelaS wrote: 12/04/2024 23:25
korisnicki wrote: 12/04/2024 23:09 Neosnovano se gledalo sa visoka na građane zemalja Istočnog bloka. Pokondirenost tipa "Kod njih nema farmerki". Zabluda je kao da se u Jugoslaviji živjelo nešto bolje. A stvarnost je da su te zemlje imale obrazovanije i civilizovanije stanovništvo, veći BDP od Jugoslavije sa izuzetkom možda Rumunije i Bugarske.
Pa jbt. u kojem si ti Svijetu živio :? Ili nisi tada, negdje si čitao te pamflete, pa sada pametuješ :-)
Škode su i tada bile kvalitetnije od yuge i stojadina. Niti je u Jugoslaviji vladalo blagostanje niti je u Istočnom bloku bilo gladi. Istina malo teže su dolazili do farmerki i žvakaćih guma.
Post Reply