Jugoslavija 1980-1992

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Locked
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#101 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by nosara »

El_comadante wrote:
nosara wrote:
El_comadante wrote:što se tiče duga Juge današnje države moraju vračati i taj dug jer taj dug niko nije ni oprostio ni zaboravio, a Hrvati su napravili više km autoputa za ovih godina iza rata nego Juga 45-90 a imamo Sloveniju u EU a uskoro i Hrvatsku. toliko o rezultatima rebuplika nastalim raspadom. a dosta se para i potrošilo na vojne objekte, a valjalo je to sve vratiti.
Sve su bivse Jugo-republike u krizi, neko vise, neko manje... Bruka i sramota je da se jedini izlaz vidi u svojevoljnom pristanku na okupaciju... Sta ima hrvatska od tih auto-puteva kad je jedina guzva koja je stalna tokom godine ona ispred kontejnera sa plasticnim bocama...?
nema ništa ali su autoputevi jedna od stavki koja država ide naprijed jer nema turizma bez autoputeva. a Hrvatska manje-više živi od turizma. a u neku ruku je i Jugoslavija bila okupacija za pojedine države i narode zavisno od toga kako ko gleda. npr. Kosovo je 80tih izgubilo status autonomije...
Imali visoku autonomiju, trazili drzavu u drzavi... Prvi ozbiljniji akt rusenja integriteta SFRJ...
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#102 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by radostan dan »

Ja ne znam nikoga ko je krio svoja religijska osjećanja ili praktikovanje istih, posebno u navedenom periodu. Iz ovog izuzimam članove SKJ, mada znam slučajeva da je među njima bilo vjernika koji su sasvim normalno učestvovali u vjerskim obredima, ali eto, u globalu, pretpostavljam da su sa tim raskrstili ili su praktikovali što neko reče - polutajno.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#103 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by Woody »

Mnogi nisu smatrali YU svojom zemljom, za razliku od onoga što su nam punili agit-propovci (B&J i ostala sranja). Pođimo od Kosova: borili su se protiv Jugoslavije od kako je nastala, što oružjem što politički. Slovenija se nikad nije smatrala niti dijelom Balkana, a kamoli YU. CRO se konstantno borila protiv YU od 45-te, čaki i oružanim putem. Ni Srbi nisu baš nešto mirisali YU, smatrali su je svojim siročetom i tako se i ponašali. Da ne govorimo o aktivnim "nacionalnim manjinama", tipa Talijani koji i dan danas imaju gradonačelnika Zadra, kao i vladu Istre u egzilu.
Jednostavno, YU je bila zasnovana na nezdravim temeljima još 1918 i dvaputa se krvavo raspala. SFRJ je sjedila na tronošcu (Tito-SKJ-JNA), i kako je dovoljno da se jedna noga slomije, sve ostalo ide u helać.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#104 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by nosara »

El_comadante wrote: izalziš iz konteksta priče jer tema niej poređenje Juge i današnjih država. a recimo pitaj Hrvate jeli im bolje sada ili u Jugi ili recimo Kosovare. a samim tim što je bilo tajno i poluilegalno znaći da nije bilo potpune vjerske slobode. a šta imaš o toga što se smjelo prenočiti napolju? i da li je to iko uistinu i radio?! a za more i zdravstvo stoji. kakva je situacija jeftinije je otići u Tursku na more nego u Hrvatsku ali imamo ljudi ko i nevole more i njima nije bitno to toliko.
hrvati kukaju za Jugom, a kosovari su eksperiment, neodrziv bez stranog uplitanja... Smijesna drzava...

Vjerske slobode u SFRJ su bile potpune, ali je vjera kao zanimacija bila na dnu popularnosti medju gradjanima SFRJ, tretirana kao licno pravo i privatna stvar...

Moj otac je sve slavio javno, u svojoj firmi, kao i ostali... Kad je kakav praznik okupe se raja za dorucak, popije se malo, frustukuje, kolaci i to, u to tri sata i lagano razlaz (ili kafana, kako kad)... Drzava za covjeka...
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#105 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by radostan dan »

4 Woody-To sam i ja pisao na temi - zašto je propala YU...previše nezdravih temelja. To ne znači da je nisam obožavao, i da mi nije bilo ljepše. Jednostavno, emocije na stranu, dobro piće, meze, usluga,pjevaljka, ali daj da vidimo šta kelner kaže, koliki je račun.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#106 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by nosara »

Woody wrote:Mnogi nisu smatrali YU svojom zemljom, za razliku od onoga što su nam punili agit-propovci (B&J i ostala sranja). Pođimo od Kosova: borili su se protiv Jugoslavije od kako je nastala, što oružjem što politički. Slovenija se nikad nije smatrala niti dijelom Balkana, a kamoli YU. CRO se konstantno borila protiv YU od 45-te, čaki i oružanim putem. Ni Srbi nisu baš nešto mirisali YU, smatrali su je svojim siročetom i tako se i ponašali. Da ne govorimo o aktivnim "nacionalnim manjinama", tipa Talijani koji i dan danas imaju gradonačelnika Zadra, kao i vladu Istre u egzilu.
Jednostavno, YU je bila zasnovana na nezdravim temeljima još 1918 i dvaputa se krvavo raspala. SFRJ je sjedila na tronošcu (Tito-SKJ-JNA), i kako je dovoljno da se jedna noga slomije, sve ostalo ide u helać.
A ovo sto je ostalo od Juge nije helac...?

Zajednicka drzava (bilo kojeg tipa) je izlaz za ove banana-kolonije, ali treba vremena da se to shvati... Kostace mnogo, ali ce se isplatit...
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#107 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by nosara »

radostan dan wrote:4 Woody-To sam i ja pisao na temi - zašto je propala YU...previše nezdravih temelja. To ne znači da je nisam obožavao, i da mi nije bilo ljepše. Jednostavno, emocije na stranu, dobro piće, meze, usluga,pjevaljka, ali daj da vidimo šta kelner kaže, koliki je račun.
Evo prilike da se temelji poprave... "Nezavisne" i "suverene" drzave nastale raspadom Jugoslavije imaju sansu, konacno...

Proteklih 20 godina ulijeva nadu... :-)
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#108 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by simpozijum delirijum »

nosara wrote:
radostan dan wrote:4 Woody-To sam i ja pisao na temi - zašto je propala YU...previše nezdravih temelja. To ne znači da je nisam obožavao, i da mi nije bilo ljepše. Jednostavno, emocije na stranu, dobro piće, meze, usluga,pjevaljka, ali daj da vidimo šta kelner kaže, koliki je račun.
Evo prilike da se temelji poprave... "Nezavisne" i "suverene" drzave nastale raspadom Jugoslavije imaju sansu, konacno...

Proteklih 20 godina ulijeva nadu... :-)
odlican sarkazam i ironija
na primjer;
Hrvatska ima oko 17 milijardi dolara duga i clanica je NATO
Slovenija ? koja je kao 'najuspjesnija " oko 5 milijardi , clanica NATO
BiH ? a joj Dejtonski sporazum i Dodik , karaju nas kako hoce ..
vrijedi li uopste pricati gdje je Makedonija kojoj niti ime drzave ne mogu priznati ( zbog Grckoga suprostavljanja )
Srbija ?
jadna im majka , ne vrijedi ni spominjati..
ne da smo banane drzave ? vec smo roblje i neopisivo sjebani bez ikakvoga respecta i postovanja
Slovenija je kao nesto je trgla ali i ona pada rapidno u zadnje vrijeme ... sicusna , prave viceve o njoj ..
do jaja
e tu smo sada ..
Jay Gatsby
Posts: 1687
Joined: 06/03/2012 18:14

#109 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by Jay Gatsby »

simpozijum delirijum wrote:
amrica wrote:ma nije bilo bas da nije bilo.....
moralo se cekati u redu, ali bi se natocilo :D

kome je trebalo vise, isao je u slavonski brod ili tamo negdje pa tocio u burad :D

isto i za kafu, kad doje, kupi se par kila, a bilo i na pijacama sirove, u sis pa przi :D


ee, a to je bilo i doba kad su se pojavili buvljaci, pijace sa svim i svacim, bofl, dupljaci, od garderobe do namjestaja i masina... a zamalo dzaba :-)

nego sam zaboravila napisati da je bilo ekstra sigurno!
x puta sam se vracala sama kuci u 2-3 ujutro, nikad me nije bilo strah.
nije bilo pucanja, kockastih glava, balavih nasilnika, malih pljackasa lancica... postojala je jalija koja je sve rjesavala sakama. ja se sjecam samo jednog ubistva koje se desilo u sarajevu, to bilo cudo :shock:
imali smo par cela, njufka, brneta, .... i ostale malo starije i malo mladje likove, ali normalnog covjeka nije bilo strah da ce zavrsiti kao kolateralna steta kad se dva bezmozga magarca odluce potkusurati.
raja isla na more po mjesec dana, spavala na plazi, stopala... podju sa dvije crvene, vrate sa 3 :D
nije bilo banana i slicnoga "povrca' , bilo je par -nepar da vozis auto da natankas benzina
ali ? imao si sigurnost , djeca idu u skolu , ako nekome pozli ? ode u bolnicu nista ne placa , nije se umiralo a da se trazi donacija za lijekove

islo se na more , firma placa ili partija ( i komunalnim radnicima i svima po zakonu ) bar sedam dana
cak i u Dubrovnik i Hvar i Opatiju , govorim , bas svima ..
a gdje danas kokuz ne smije prismrditi bez 1000 eura
i bilo sigurno , sto forumasica kaze
meni bilo dobro , deset puta bolje nego u 'demokratiji " danas i na zapadu i vidim kod vas u BiH
gdje ledja ne smijes okrenuti..
uz svu oskudicu i sve "Komunisticke propagande"?
imao sam fino djetinjstvo
a bogami i dosta moje rodbine je i u Dzamiju i Crkve islo za vjerske praznike ( tajno naravno, ali ih nisu streljali i hapsili kako to prikazuju danas, "prvoborci ")
bogami i Bajram se slavio i ( polu-ilegalno ) a cijel carsija na somune mirise i u Travniku gdje mi je rodbina bila a i u Sarajevu

a milicija nije nikoga hapsila za to
Masa nabrojanih stvari bi se morala mijenjati i da je opstala Jugoslavija. Siva ekonomija, privatna inicijativa, višestranačje, veće vjerske slobode... sve bi to došlo na red. Naravno, to bi i sada trebalo biti na dnevnom redu. Jasno je da ni Jugoslavija ne bi ostala pošteđena promjena koje su zadesile ostale zemlje istočnog bloka. I da smo imali najbolju vladu i najbolje ljude, većina nabrojanih stvari bi otišla u helać.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#110 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by nosara »

Jay Gatsby wrote: Masa nabrojanih stvari bi se morala mijenjati i da je opstala Jugoslavija. Siva ekonomija, privatna inicijativa, višestranačje, veće vjerske slobode... sve bi to došlo na red. Naravno, to bi i sada trebalo biti na dnevnom redu. Jasno je da ni Jugoslavija ne bi ostala pošteđena promjena koje su zadesile ostale zemlje istočnog bloka. I da smo imali najbolju vladu i najbolje ljude, većina nabrojanih stvari bi otišla u helać.
Vece vjerske slobode od onih koje su ljudi imali u SFRJ, podrazumijevaju uplitanje vjere u drzavu... To je recept za propast, sto se u nasem primjeru, a mislim na cijeli prostor bivse drzave, vise-manje, i pokazalo...

Za pravilnu percepciju neke slobode potreban je nivo razvoja koji mi nemamo... Tu uskace drzava kao korektor, ali ni to nemamo... Ostaje haos, kojeg ne manjka...
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#111 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by radostan dan »

Jay Gatsby wrote:
Masa nabrojanih stvari bi se morala mijenjati i da je opstala Jugoslavija. Siva ekonomija, privatna inicijativa, višestranačje, veće vjerske slobode... sve bi to došlo na red. Naravno, to bi i sada trebalo biti na dnevnom redu. Jasno je da ni Jugoslavija ne bi ostala pošteđena promjena koje su zadesile ostale zemlje istočnog bloka. I da smo imali najbolju vladu i najbolje ljude, većina nabrojanih stvari bi otišla u helać.
Moje mišljenje je da to nije tačno. Tačno je da bi to sve došlo na red, ali jednostavno nije iskorištena prilika sa A. Markovićem, koga ne smatram nikakvim čudotvorcem, ali je mogao biti ono jezgro (ne on nego program reformista, što politički, što ekonomski), oko koga se vrte ostali.
Jednostavno nije bilo ni volje ni vizije. Ili obrnuto - ni vizije ni volje.
El_comadante
Posts: 7945
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#112 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by El_comadante »

opet ide poređenje navedenog perioda od današnjeg. ja smatram kad več poredimo da je Hrvatskoj i Sloveniji bolje nego u Jugi, pa tu su još Kosovo i Crna gora. ali da se vratimo na spomenuti period. več je nego spomenuo da je bilo redukcija nafte a i nedostatka nekih artikala. ona Juga se morala reformisati ali je nažalost Ante Marković stiga kasno. ali mislim isto da nije za nas višestranačije odnosno jest ali 5-6 stranaka a ne današnji pa ima sigurno oko 100 na prostoru Juge.
Jay Gatsby
Posts: 1687
Joined: 06/03/2012 18:14

#113 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by Jay Gatsby »

nosara wrote:
Jay Gatsby wrote: Masa nabrojanih stvari bi se morala mijenjati i da je opstala Jugoslavija. Siva ekonomija, privatna inicijativa, višestranačje, veće vjerske slobode... sve bi to došlo na red. Naravno, to bi i sada trebalo biti na dnevnom redu. Jasno je da ni Jugoslavija ne bi ostala pošteđena promjena koje su zadesile ostale zemlje istočnog bloka. I da smo imali najbolju vladu i najbolje ljude, većina nabrojanih stvari bi otišla u helać.
Vece vjerske slobode od onih koje su ljudi imali u SFRJ, podrazumijevaju uplitanje vjere u drzavu... To je recept za propast, sto se u nasem primjeru, a mislim na cijeli prostor bivse drzave, vise-manje, i pokazalo...

Za pravilnu percepciju neke slobode potreban je nivo razvoja koji mi nemamo... Tu uskace drzava kao korektor, ali ni to nemamo... Ostaje haos, kojeg ne manjka...
Slažem se. Ali bi išli pritisci/zahtjevi u tom smjeru. Koliko znam, čak ni organizacije tipa "Prosvjeta" ili "Napredak" nisu mogle zvanično raditi u bivšoj državi. Ako je bilo tako, teško bi se takvo nešto moglo opravdati u današnje vrijeme. Red veličine vjerskih sloboda bi morao biti barem jednak onom u ostalim evropskim zemljama. Cijeli korpus "ljudskih prava" bi došao na red i world as we knew it u bivšoj Jugoslaviji bi se svakako okrenuo naglavačke - čak i da je sve išlo bez rata i raspada i u najboljoj namjeri. To se desilo drugim državama. I dešava se.

Mi (opravdano) žalimo za dobrim vremena bivše države, ali je danas malo ko zaista spreman (u)činiti ono što je potrebno da bismo promijenili trenutnu situaciju. Od vrha do dna je tako. A mogli smo i možemo. Ali vrlo često nećemo.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#114 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by nosara »

Jay Gatsby wrote:
nosara wrote:
Jay Gatsby wrote: Masa nabrojanih stvari bi se morala mijenjati i da je opstala Jugoslavija. Siva ekonomija, privatna inicijativa, višestranačje, veće vjerske slobode... sve bi to došlo na red. Naravno, to bi i sada trebalo biti na dnevnom redu. Jasno je da ni Jugoslavija ne bi ostala pošteđena promjena koje su zadesile ostale zemlje istočnog bloka. I da smo imali najbolju vladu i najbolje ljude, većina nabrojanih stvari bi otišla u helać.
Vece vjerske slobode od onih koje su ljudi imali u SFRJ, podrazumijevaju uplitanje vjere u drzavu... To je recept za propast, sto se u nasem primjeru, a mislim na cijeli prostor bivse drzave, vise-manje, i pokazalo...

Za pravilnu percepciju neke slobode potreban je nivo razvoja koji mi nemamo... Tu uskace drzava kao korektor, ali ni to nemamo... Ostaje haos, kojeg ne manjka...
Slažem se. Ali bi išli pritisci/zahtjevi u tom smjeru. Koliko znam, čak ni organizacije tipa "Prosvjeta" ili "Napredak" nisu mogle zvanično raditi u bivšoj državi. Ako je bilo tako, teško bi se takvo nešto moglo opravdati u današnje vrijeme. Red veličine vjerskih sloboda bi morao biti barem jednak onom u ostalim evropskim zemljama. Cijeli korpus "ljudskih prava" bi došao na red i world as we knew it u bivšoj Jugoslaviji bi se svakako okrenuo naglavačke - čak i da je sve išlo bez rata i raspada i u najboljoj namjeri. To se desilo drugim državama. I dešava se.

Mi (opravdano) žalimo za dobrim vremena bivše države, ali je danas malo ko zaista spreman (u)činiti ono što je potrebno da bismo promijenili trenutnu situaciju. Od vrha do dna je tako. A mogli smo i možemo. Ali vrlo često nećemo.
Bilo je diskutabilno sve sto je imalo nacionalni predznak... Svaki period u kome je afirmisana nacionalna podijeljenost, obiljezen je i nestabilnoscu, koja je prije ili kasnije vodila sukobima...

Opet kazem, postojala je sloboda ispoljavanja vjere, ali kao privatne okupacije... Sto je, s moje tacke gledista, sasvim dovoljno...
Jay Gatsby
Posts: 1687
Joined: 06/03/2012 18:14

#115 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by Jay Gatsby »

radostan dan wrote:
Jay Gatsby wrote:
Masa nabrojanih stvari bi se morala mijenjati i da je opstala Jugoslavija. Siva ekonomija, privatna inicijativa, višestranačje, veće vjerske slobode... sve bi to došlo na red. Naravno, to bi i sada trebalo biti na dnevnom redu. Jasno je da ni Jugoslavija ne bi ostala pošteđena promjena koje su zadesile ostale zemlje istočnog bloka. I da smo imali najbolju vladu i najbolje ljude, većina nabrojanih stvari bi otišla u helać.
Moje mišljenje je da to nije tačno. Tačno je da bi to sve došlo na red, ali jednostavno nije iskorištena prilika sa A. Markovićem, koga ne smatram nikakvim čudotvorcem, ali je mogao biti ono jezgro (ne on nego program reformista, što politički, što ekonomski), oko koga se vrte ostali.
Jednostavno nije bilo ni volje ni vizije. Ili obrnuto - ni vizije ni volje.
Nije bilo volje. Ne treba čak ni neka velika vizija. Ni sada. Svi mi znamo gdje su problemi, ali nismo spremni da istinski radimo na njihovom rješavanju.
Jay Gatsby
Posts: 1687
Joined: 06/03/2012 18:14

#116 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by Jay Gatsby »

nosara wrote:
Bilo je diskutabilno sve sto je imalo nacionalni predznak... Svaki period u kome je afirmisana nacionalna podijeljenost, obiljezen je i nestabilnoscu, koja je prije ili kasnije vodila sukobima...

Opet kazem, postojala je sloboda ispoljavanja vjere, ali kao privatne okupacije... Sto je, s moje tacke gledista, sasvim dovoljno...
Slažem se ja s tobom, ali sasvim je druga računica kad u zemlji imaš višestranačje, tržišnu privredu, privatne medije itd. (čak i kad su najbolje organizirani, a ne ovako nakaradno). I obavezu poštivanja ljudskih prava prema "evropskim standardima" - bez npr. verbalnog delikta, prekomjerne upotrebe policijske sile i svega ostalog (makar na papiru). Stvari se stubokom mijenjaju.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#117 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by janko_007 »

Titova Jugoslavija je, od samog pocetka, sama po sebi bila eksperiment. Te nece sa Staljinom i istocnim blokom, te nece sa dekadentnim zapadom, te hoce da bude lider medju, tim jadnim nesvrstanim svijetom. SFRJ je za kratko vrijeme svog postojanja, stekla toliko mocnih neprijatelja, da je pravo cudo, da je toliko dugo i opstala. Na unutrasnjem planu, eksperiment je bio i to radnicko samoupravljanje i uopste pojam privatnog vlasnistva. Nazalost, eksperiment sa dalekoseznim posledicama, koje se i danas osjecaju.Da zakljucim, SFRJ je imala veoma, veoma mnogo , mocnih neprijatelja. Opstajala je, tako dugo, zahvaljujuci prije svega Titu i njegovoj karizmi. I zahvaljujuci njegovoj cvrstoj ruci da pobjedi unutrasnjeg neprijatelja, nacionalizam i kler. Kako nije ostavio nikakvog naslednika, bila je to vladavina, "za vijeka hadzije ". Zapad, citaj USA, kad je prisla rjesavanju problema komunizma i istocnog bloka, nije niti mogla , niti smjela, po njima, zaobici Jugoslaviju. Trebalo je samo u samoj Jugoslaviji naci saveznike za njeno razbijanje iznutra.A njih je, kako se danas vidi, bilo vise nego dovoljno.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#118 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by radostan dan »

Jay Gatsby wrote:
Nije bilo volje. Ne treba čak ni neka velika vizija. Ni sada. Svi mi znamo gdje su problemi, ali nismo spremni da istinski radimo na njihovom rješavanju.
Mislim da je sada prošao voz, sve i da postoji spremnost ne ka formiranju neke ZND ili sl., nego nešto kao ekonomska regija, to već Zapad ne bi dozvolio, jer ispadaju iz igre po pitanju kontrole proizvodnje i tržišta uopšte.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#119 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by nosara »

radostan dan wrote:
Jay Gatsby wrote:
Nije bilo volje. Ne treba čak ni neka velika vizija. Ni sada. Svi mi znamo gdje su problemi, ali nismo spremni da istinski radimo na njihovom rješavanju.
Mislim da je sada prošao voz, sve i da postoji spremnost ne ka formiranju neke ZND ili sl., nego nešto kao ekonomska regija, to već Zapad ne bi dozvolio, jer ispadaju iz igre po pitanju kontrole proizvodnje i tržišta uopšte.
Bice prilike, kad se oni o sebi zabave, a pripadanje njihovom "klubu" postane bespredmetno... Kriticna masa uzroka i posljedica...
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#120 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by Hajlac »

janko_007 wrote:Titova Jugoslavija je, od samog pocetka, sama po sebi bila eksperiment. Te nece sa Staljinom i istocnim blokom, te nece sa dekadentnim zapadom, te hoce da bude lider medju, tim jadnim nesvrstanim svijetom. SFRJ je za kratko vrijeme svog postojanja, stekla toliko mocnih neprijatelja, da je pravo cudo, da je toliko dugo i opstala. Na unutrasnjem planu, eksperiment je bio i to radnicko samoupravljanje i uopste pojam privatnog vlasnistva. Nazalost, eksperiment sa dalekoseznim posledicama, koje se i danas osjecaju.Da zakljucim, SFRJ je imala veoma, veoma mnogo , mocnih neprijatelja. Opstajala je, tako dugo, zahvaljujuci prije svega Titu i njegovoj karizmi. I zahvaljujuci njegovoj cvrstoj ruci da pobjedi unutrasnjeg neprijatelja, nacionalizam i kler. Kako nije ostavio nikakvog naslednika, bila je to vladavina, "za vijeka hadzije ". Zapad, citaj USA, kad je prisla rjesavanju problema komunizma i istocnog bloka, nije niti mogla , niti smjela, po njima, zaobici Jugoslaviju. Trebalo je samo u samoj Jugoslaviji naci saveznike za njeno razbijanje iznutra.A njih je, kako se danas vidi, bilo vise nego dovoljno.
I sam sam na tragu ove misli otkad sam kroz mnoge dokumentarce o tom periodu saznao kako su se ponasali Amerikanci prema vjecnoj im fobiji - komunizmu i kakvu su ulogu imali u s*ebavanju citavog tog Istocnog bloka.
Pogotovo na ekonomskom planu zvrcke poput shok doktrine, prakticno preuzimanje ekonomskog kormila od strane tih institucija ala IMF & WB s famoznim forsiranjem 'reprogramiranja' kredita i 'restruktuiranja' ekonomije.
U Yugi su za te manipulacije u Markovicu nasli pogodnog izvrsioca/pijuna.
Npr. u Rusiji to je radjeno za Jeljcina a zapoceto za Gorbacova.

Nacionalizam i ekonomske mahinacije bili su osnova rusenja najcvrsceg uporista mrskog im komunizma medju zemljama tog Istocnog bloka.
Ja najvise krivim sam narod koji se premalo interesovao za politiku i ekonomiju - to je dozvolilo truljenje citavog sistema koje se ispoljilo osamdesetih.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#121 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by nosara »

Hajlac wrote: U Yugi su za te manipulacije u Markovicu nasli pogodnog izvrsioca/pijuna.
:?

Citav post nista niscim... :-)
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#122 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by poznanik »

Hajlac wrote:
janko_007 wrote:Titova Jugoslavija je, od samog pocetka, sama po sebi bila eksperiment...[/b]
I sam sam na tragu ove misli otkad sam kroz mnoge dokumentarce o tom periodu saznao...
Jugoslavija nije "Titov eksperiment", obrazujte se više ili pogledajte kakav drugi dokumentarac :-)
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#123 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by Nele9 »

Bio sam pravi klinjo kad je Marsal umro i plakali smo skoro svi u razredu.
Onda smo sadili "88 sadnica za Tita", nosali stafete, pioniri, kape i marame.
Otac je bio poslovodja u preduzecu, ali je radio i poslije posla da bi sebi mogli priustiti malo bolje.
Robna kuca u Tuzli je imala 2 vrste zimskih jakni i pamtim k'o sad kad me je babo odveo da sebi kupim jednu. Izbor je bio prilicno lagan.

84-e je bila Olimpijada. Odusevljenje, Jure Franko i srebro, itd.

Negdje 87-e hoce me za predsjednika Saveza socijalisticke omladine u skoli. Otac veli "opiri se, znas ko ti je djed, a i mi smo muslimani. Al' nemoj plaho, mogu pravit' probleme". Ja kazem tom nekakvom komunisti "ne bih ja, nije to za mene. Bolji je X". Veli lik "mozda je X bolji, ali mi hocemo tebe". Skontam da hoce da prekinu rahmetli djedovu "zaostavtinu" (djed je bio u Legiji). :D
Mamin otac je bio u partizanima, nosilac ordena za hrabrost, ali nije plaho pomoglo. Hoce me komunisti u suru pa eto. :D
Pristanem ja, sta cu imace babo belaja na poslu ako se budem kurcio. Idem ja na te sastanke. Stare komunjare govore "religija, opijum za mase", "nacionalizam kao prijetnja ustavnom poretku", "cuvati bratstvo i jedinstvo kao zjenicu oka svog", "vanjski i unutrasnji neprijatelji", "samoupravljanje kao buduci ekonomski model"...

87-e posalju me na zimovanje u Makedoniju. Socijalisticka omladina, fazoni. Ima raje sa svih strana SFRJ. Ja odmah uz Sarajlije, pjesma i muzika. Dodjose i curice a ja se i s njima pocnem druzit'. Ne zna se koje su bolje, Makedonke ili Hrvatice. Slovenci su totalno odvojeni od svih i ne druze se ni s kim. Upraznjavaju auto-druzenje. :D
Najavljuju dolazi raja iz Pristine k'o da dolazi Handzar Divizija. Svi nesto u grcu. Ja se sretnem s njima. 4-5 Albanaca i 2 Srbina. OK mi likovi skroz, vole se zezat'. Sve dobro ide do neke zucnije rasprave kad jedan od Srba Albancu: "Suti Siptaru"! Ja k'o Marsalov omladinac protestvujem. Za Srbina s Kosova je to normalno jer "tako to oni".
U to vrijeme Dugme ubija sa "Hajdemo u planine". Ekstra druzenje.
Nas iz Bosne vodio jedan brkati nastavnik koji ce za vrijeme rata postati jedan od najzescih cetnika na Ozrenu ili Doboju. Haman zaboravio bosnjacku djecu. A, mozda smo preko noci postali balijska djeca.

Gledam na TV-u govori nekakav politicar komunjara na nekakvom skupu na Kosovu. Sila se ljudi skupilo. Nista ne kontam sta prica ali babo veli "nije dobro, poceli su srat'". Ne kontam k'o sere a ko lize, ali komsija milicioner ode na intervenciju na Kosovo. Vele, hoce nekakvi iredentisti da se separatisu. Starija raja kad se zapiju pricaju da je neki lik dobio da ide u Pristinu ili Prizren i da je .ebeno pravo.

Ja se zabavljam s curicama, slusam Atomce, Divlje Jagode, idem s rajom vani. Dodje i nekakav Ante Markovic na vlast. Banane marka, joooj. Taksisti mijenjaju one jugosolovenske shamija novce za marke. Odem nekad i na koncert. Zaljubio sam se u jednu curicu iz grada do usiju.
Imao sam najveci fajt u karijeri. 2 lika su izvukla nozeve na mog jarana. Jaran je dobro prosao kako je moglo bit', a ja sad kotiram visoko i ista raja me drugacije gleda. Godi mi.

Regrutuje me JNA. Usao sam u sobu i jedna drugarica doktorka kaze nama cetvorici "skidaj gace". Neko se poce smijat'..a ko ce sad ostat' ozbiljan. Kaze major "Skola rezervnih oficira...mmm, Zadar. Ako bude nas." Cuj, ako bude nas, kontam. Nemas ti pojma majore.

Otac mi ne da kola da vozam. Molim ga, kumim. Veli s.ebacu mu auto.
Pocese nekakve nove stranke. Vele smijes pricat' sta hoces sad. Komunisti dozvolili da ima vise partija. Meni godra, .ebo im ja Partiju i Savez Socijalisticke Omladine Jugoslavije...isprali mi mozak onom pricom. Stariji pricaju o nekim likovima komunjarama sto mijenjaju dresove i prikljucuju se novim strankama

Kazu Slovenci hoce da se otcijepe. Ko im .ebe mater. Nece stafetu, nece u JNA, pa sta hoce?
Nekakva funta i onda shok. Jaran s kojim se znam citav zivot je tesko ranjen u Sloveniji, sluzio u JNA. Prebacili ga na VMA. Zovem ga, drago mu pravo. Jos sam balav, ali pocinjem malo (malo, malo) ozbiljnije razmisljat'. .ebote, lik godinu stariji od mene a fasovo pravo. Ja tek treba da idem.

Top lista nadrealista ide. Kupimo fazone. Uz pricu iz Alan Fordovih romana sad je to glavna spika.

U Hrvatskoj je rat. Jaranov rodjak iz Novog Sada se krije kod njega. Svi kamioni iz Srbije nose sliku onog lika sto je govorio na skupu na Kosovu.
Neko veli da Srbi idu u rezerviste. Ja ne znam ko su Srbi a ko Hrvati.
Jaran mi odlazi u Zadar na sluzenje u JNA. Nazvao rodjaka nakon par mjeseci i veli "reci Neletu nek' ne ide ovamo ni za zivu glavu".
91-a je i san o bratstvu i jednistvu i sarena laza zvana SFRJ se razbija. Rat vode ljudi rodjeni i odskolovani u toj drzavi.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#124 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by Hajlac »

poznanik wrote:
Hajlac wrote:
janko_007 wrote:Titova Jugoslavija je, od samog pocetka, sama po sebi bila eksperiment...[/b]
I sam sam na tragu ove misli otkad sam kroz mnoge dokumentarce o tom periodu saznao...
Jugoslavija nije "Titov eksperiment", obrazujte se više ili pogledajte kakav drugi dokumentarac :-)
Ne izvlaci moj post iz konteksta, molim lijepo. Reagovao sam na boldirani dio :wink:
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#125 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by Hajlac »

nosara wrote:
Hajlac wrote: U Yugi su za te manipulacije u Markovicu nasli pogodnog izvrsioca/pijuna.
:?

Citav post nista niscim... :-)
Kad izmedju redova procitas sta je to bila markoviceva politika tj. kakve poteze je povlacio i s kim se savjetovao, vrlo je jasno da se okrenuo IMFu & WBu ilitiga Americkim interesima.
Kao sto su 60ih uzimali kredite da bi narod vidio konstantni napredak, cesto samog napretka radi, tako je i Markovic krpio vec s*ebanu ekonomiju novim kreditima :wink:
A zauzvrat, dobivao je 'savjete' kako da provede shok doktrinu u cilju uvodjenja privatnog kapitala i kapitalizma samog.
Locked