Jugoslavija 1980-1992

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Locked
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1 Jugoslavija 1980-1992

Post by El_comadante »

dakle interesuje me period od Titine smrti pa do definitivnog raspada SFRJ. dakle jeli to bila ista Juga sa i bez Tita? da li se je mogla sačuvati? zašto Tito nije ostavio nasljednika na čelu KPJ-u? da li je tačno da se več početkom 80tih Juga počela ekonomski raspasti, pa su na to došli nacionalisti koji su je i definitivno razvalili?
User avatar
Suicidal Siberian
Posts: 1107
Joined: 30/11/2006 14:07

#2 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by Suicidal Siberian »

Well...poslije smrti Tita, zapad je vec nanunjsio krv, odnosno poceo je da koristi situaciju nedostatka autoriteta na kojeg su jugosloveni bili navikli...s obzirom da je u to vrijeme juga bila razvijena, pogotovo industrijski, puno je bilo pretendenata s vana koji su sebi zadali cilj, da se na svaki moguci nacin dokopaju toga :)...to vrijeme je generalno bilo vrijeme promjena u svijetu, pogotovo u Evropi tako da je sve bilo s te distance gledano, rađeno "u naše dobro"..pogotovo kada su pocele "reforme" pod vodstvom imf-a i sv.banke, koje su u stvari dovele do prve krize i bukvalno žestokog smanjenja srednjeg sloja stanovništva koje je inace bilo najzastupljenije u ex yu...tu je vec pocelo sve da puca po šavovima jer su komunisti izgubili svu potporu s vana (a i medju vlastitim redovima) dok su nacionalistički korpusi dobijali svu logistiku, pod nekim izgovorom demokratizacije jugoslavije...the rest is history :)
nibergsund
Posts: 48
Joined: 06/03/2012 08:09

#3 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by nibergsund »

Jednostavno.

Odlaskom Tita,raspao se komunizam,a ojačao nacionalizam,što je prouzrokovalo otcijepljenje pojedinih zemalja,a zatim i rat.
Ostavio je Tito dosta nasljednika,ali su svi oni potajno bili nacionalistički obojeni i jednostavno je poslije njegove smrti sve to isplivalo.
Moglo bi se čak reći da nacionalizam nikad nije ni prestajao ,tj.da ga je bilo i od 45.pa do 80.samo što je bio dobro upakovan i ostavljen negdje u ćošak da čeka pogodan momenat,kad će da iskoči i napravi haos.
Kad je Tito umro,nacionalizam se kao neki virus proširio na cijele narode i rat je bio neizbježan.Po mom mišljenju rata ne bi bilo jedino u slučaju da Tito nije nacrtao "avnojevske granice" i napravio republike i pokrajine.Tad bi vjerovatno došlo do nekakvog postepenog razjedinjenja mirnim putem.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#4 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by nosara »

nibergsund wrote:Jednostavno.

Odlaskom Tita,raspao se komunizam,a ojačao nacionalizam,što je prouzrokovalo otcijepljenje pojedinih zemalja,a zatim i rat.
Ostavio je Tito dosta nasljednika,ali su svi oni potajno bili nacionalistički obojeni i jednostavno je poslije njegove smrti sve to isplivalo.
Moglo bi se čak reći da nacionalizam nikad nije ni prestajao ,tj.da ga je bilo i od 45.pa do 80.samo što je bio dobro upakovan i ostavljen negdje u ćošak da čeka pogodan momenat,kad će da iskoči i napravi haos.
Kad je Tito umro,nacionalizam se kao neki virus proširio na cijele narode i rat je bio neizbježan.Po mom mišljenju rata ne bi bilo jedino u slučaju da Tito nije nacrtao "avnojevske granice" i napravio republike i pokrajine.Tad bi vjerovatno došlo do nekakvog postepenog razjedinjenja mirnim putem.
Nacionalizam nikad nije ni prestajao...? Nije problem u nacionalizmu, vec naci-sovinizmu... Bivsi sistem je imao solidno rijeseno nacionalno pitanje, manje-vise... Sovinizam je neizljeciva bolest...

Titovi nasljednici...? Manje-vise nestali sa scene daleko prije vrenja... Njihovi nasljednici su problem, ali to nema veze sa Titom... Oni koji su preostali, a bili su direktni titovi politicki nasljednici, opet vise-manje, bili su svijetle tacke u mraku bratoubilackog ludila (Kiro, Racan, Kucan, Bogic, Raif, Stambolic...)

Balkanski papanluk i lijenost je uzrok svih nasih problema, i bivsih i sadasnjih... Moze bit sistem koji hoces, ali balkanac ce od svakog napravit svinjac... Danas je situacija jos slozenija jer je odnekud izronila "demokratija"... Zalosna joj majka... :D
nibergsund
Posts: 48
Joined: 06/03/2012 08:09

#5 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by nibergsund »

Nije demokratija izronila sad,ona se pojavila zajedno sa tim nacionalističkim strankama,Srpska DEMOKRATSKA stranka,stranka DEMOKRATSKE akcije...da bi naivni narod glasao za njih.
Najveća žalost kod demokratije je to što ona uopšte ne postoji.Nek mi neko definiše demokratiju i nek mi da primjer,gdje se to ona primjenjuje.
User avatar
karanana
Posts: 47219
Joined: 26/02/2004 00:00

#6 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by karanana »

nibergsund wrote:Po mom mišljenju rata ne bi bilo jedino u slučaju da Tito nije nacrtao "avnojevske granice" i napravio republike i pokrajine.Tad bi vjerovatno došlo do nekakvog postepenog razjedinjenja mirnim putem.
ovaj dio ne razumijem. moze li objasnjenje/primjer na sta se misli?
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#7 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by Henry Chinaski »

Činjenica je da je lakše razvaliti nešto, nego nešto stvoriti. Time su ove destruktivne snage, u startu bile u prednosti. Zašto su Dodik i Čović trenutno u prednosti? Zato što razvaljuju.
Ipak, kako to Dežulović reče, nije ni nezavisna država za svakog. Ja bih dodao, demokratija pogotovo.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#8 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by amrica »

da ne ulazim u dubokoumne rasprave i teorije :zzzz:

80-ih je bila najbolja muzika, bila olimpijada :) , pravili se dobri filmovi i serije, najvece plate i penzije, turizam se razvijao, milion kafica i kafana i restorana...
NACIONALIZAM MEDJU MLADOM RAJOM - 0 BODOVA!

negativno: nestasice benzina, kafe itd... ali to se dalo srediti, trknuti do trsta, nakupovati sve sto treba i jos se obuci talijanski.

prvi pravi znak koji sam cak i ja tad skontala (imala sam druga interesovanja u zivotu :D ) su bili sverceri deviza ispred vjecne vatre :x
nekakvi likovi sto dvije rijeci nisu znali sastaviti, sa 2 zuba u glavi, prljavi, neuredni, zarasli, ono.... da se prepadnes, a vade gute love iz dzepa, javno, nasred ulice, po metar debele.... :roll:
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#9 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by zlajaBHF »

Koji je bio razlog nestasice kafe i nestasice kafe i benzina??? :-?
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#10 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by nosara »

zlajaBHF wrote:Koji je bio razlog nestasice kafe i nestasice kafe i benzina??? :-?
Stabilizacija... Smanjenje uvoza... Ono sto nam je danas potrebno kao kruh...
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#11 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by amrica »

ma nije bilo bas da nije bilo.....
moralo se cekati u redu, ali bi se natocilo :D

kome je trebalo vise, isao je u slavonski brod ili tamo negdje pa tocio u burad :D

isto i za kafu, kad doje, kupi se par kila, a bilo i na pijacama sirove, u sis pa przi :D


ee, a to je bilo i doba kad su se pojavili buvljaci, pijace sa svim i svacim, bofl, dupljaci, od garderobe do namjestaja i masina... a zamalo dzaba :-)

nego sam zaboravila napisati da je bilo ekstra sigurno!
x puta sam se vracala sama kuci u 2-3 ujutro, nikad me nije bilo strah.
nije bilo pucanja, kockastih glava, balavih nasilnika, malih pljackasa lancica... postojala je jalija koja je sve rjesavala sakama. ja se sjecam samo jednog ubistva koje se desilo u sarajevu, to bilo cudo :shock:
imali smo par cela, njufka, brneta, .... i ostale malo starije i malo mladje likove, ali normalnog covjeka nije bilo strah da ce zavrsiti kao kolateralna steta kad se dva bezmozga magarca odluce potkusurati.
raja isla na more po mjesec dana, spavala na plazi, stopala... podju sa dvije crvene, vrate sa 3 :D
nibergsund
Posts: 48
Joined: 06/03/2012 08:09

#12 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by nibergsund »

karanana wrote:
nibergsund wrote:Po mom mišljenju rata ne bi bilo jedino u slučaju da Tito nije nacrtao "avnojevske granice" i napravio republike i pokrajine.Tad bi vjerovatno došlo do nekakvog postepenog razjedinjenja mirnim putem.
ovaj dio ne razumijem. moze li objasnjenje/primjer na sta se misli?
Hoću da kažem,da nije bilo granica unutar SFRJ,da bi se razjedinjenje okončalo bez rata.Razdvojili bi se kao Češka i Slovačka.Tamo gdje su živjeli Česi,pripalo je Češkoj,a tamo gdje su živjeli Slovaci pripalo je Slovačkoj i svi sretni i zadovoljni.
Kod nas bi to bilo malo teže izvesti,jer je bilo dosta onih,koji su se izjašnjavali kao Jugosloveni,pa bi oni morali sami da odluče u kojoj će državi da žive.Bilo je dosta "izmiješanog" stanovništva.To bi bio problem,ali definitivno ovako krvavog rata ne bi bilo.
User avatar
pojedinac
Posts: 1456
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#13 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by pojedinac »

nibergsund wrote:
karanana wrote:
nibergsund wrote:Po mom mišljenju rata ne bi bilo jedino u slučaju da Tito nije nacrtao "avnojevske granice" i napravio republike i pokrajine.Tad bi vjerovatno došlo do nekakvog postepenog razjedinjenja mirnim putem.
ovaj dio ne razumijem. moze li objasnjenje/primjer na sta se misli?
Hoću da kažem,da nije bilo granica unutar SFRJ,da bi se razjedinjenje okončalo bez rata.Razdvojili bi se kao Češka i Slovačka.Tamo gdje su živjeli Česi,pripalo je Češkoj,a tamo gdje su živjeli Slovaci pripalo je Slovačkoj i svi sretni i zadovoljni.
Kod nas bi to bilo malo teže izvesti,jer je bilo dosta onih,koji su se izjašnjavali kao Jugosloveni,pa bi oni morali sami da odluče u kojoj će državi da žive.Bilo je dosta "izmiješanog" stanovništva.To bi bio problem,ali definitivno ovako krvavog rata ne bi bilo.
Problem je bio sasvim druge prirode!
Zna se ko je, odnosno koji narod, imao u posjedu vojnu silu tzv. JNA.
Tako da je moralo biti po njihovom da bi se sve "mirno" bez krvi riješilo.
I da, ko je to prvi krenuo sa krvavim pirom, počev od Kosova pa nadalje?
Odgovor je vidljiv u Hagu.
:run:
ins
Posts: 2710
Joined: 12/05/2005 10:50

#14 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by ins »

1980-1992

Godine ekonomskog sloma.
Godine inflacije koja se izrazavala ovim brojkama xxxx
Godine u kojima je SRBiH konstantno imala pad BDP
Godine u kojima se platila cijena finog zivota 1970-ih...
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#15 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by palamuda »

Zaboravlja se da se Juga raspala zbog težnje ka stvaranju velike Srbije i nastojanja da se drugi narodi istrjebe i etnički počiste sa mnogih teritorija. Razlaz kod nas nikad nije bio moguć kao u Čehoslovačkoj.

U 80 tim nije bilo loše mladost ludost nismo pojma imali šta se sprema ni otkud onim zapuštenim pred vječnom vatrom onolika lova.
User avatar
pojedinac
Posts: 1456
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#16 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by pojedinac »

R. Karadžić, sa govornice Skupštine R BiH, 21.10. 1991. wrote:
Nemojte da mislite da nećete odvesti Bosnu i Hercegovinu u pakao,

a muslimanski narod možda u nestanak,

jer muslimanski narod ne može da se obrani,

ako rat bude ovdje.
Govorio je to uzdignute glave i tonom prijeteće epsko-cinične nadmenosti onoga koji se, u svojoj pozerskoj samodopadnosti, eto, nikoga ne boji.

No, na šta je stvarno oslanjao svoju "hrabru" prijetnju o sanjanom nestanku čitavog jednog naroda (genocid), najbolje svjedoči njegov nekadašnji saborac (poslije pokajnik koji je smogao snage da se javno izvine) Novak Kilibarda, koji u knjizi Slavoljuba Šćekića: KILIBARDA, ispovijest o deceniji koja je promijenila lice Crne Gore (Izdavač: Vijesti, Daily press d.o.o.; Podgorica, 2001.), na str. 78. govori ovako:

Jednom smo imali miting na Ivanjici, između Trebinja i Dubrovnika. Ivanjicom su odjekivali poklici: Hoćemo oružje! Hoćemo oružje!

Radovan Karadžić na to je uzvratio:

Braćo Srbi ne treba nam nikakvo oružje. Mi imamo slavnu Jugoslavensku narodnu armiju koja će nas zaštititi ....
:run:
gomilego
Posts: 411
Joined: 30/09/2010 13:58

#17 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by gomilego »

nosara wrote: Balkanski papanluk i lijenost je uzrok svih nasih problema, i bivsih i sadasnjih... Moze bit sistem koji hoces, ali balkanac ce od svakog napravit svinjac...
'BRAVO, pravo u sridu :thumbup:
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#18 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by nosara »

ins wrote:1980-1992

Godine ekonomskog sloma.
Godine inflacije koja se izrazavala ovim brojkama xxxx
Godine u kojima je SRBiH konstantno imala pad BDP
Godine u kojima se platila cijena finog zivota 1970-ih...
Ja sam fino zivio do '88.... I onda jos kratko 90-91...

Danas mozemo sanjat bdp iz '91...
radostan dan
Posts: 27091
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#19 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by radostan dan »

El_comadante wrote:dakle interesuje me period od Titine smrti pa do definitivnog raspada SFRJ.
1. dakle jeli to bila ista Juga sa i bez Tita?
2. da li se je mogla sačuvati?
3. zašto Tito nije ostavio nasljednika na čelu KPJ-u?
4. da li je tačno da se več početkom 80tih Juga počela ekonomski raspasti, pa su na to došli nacionalisti koji su je i definitivno razvalili?
1. da.
2. ne.
3. nije znao kako da se izvuče iz ofsajda u koji je upao 1974.
4. nije, ekonomski nikad nije ni bila sastavljena kako treba, živjela najprije od tuđih para a zatim od skupih kredita, cijeli svoj kratki vijek od 45 godina.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#20 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by baja »

palamuda wrote:Zaboravlja se da se Juga raspala zbog težnje ka stvaranju velike Srbije i nastojanja da se drugi narodi istrjebe i etnički počiste sa mnogih teritorija. Razlaz kod nas nikad nije bio moguć kao u Čehoslovačkoj.

U 80 tim nije bilo loše mladost ludost nismo pojma imali šta se sprema ni otkud onim zapuštenim pred vječnom vatrom onolika lova.
:thumbup:

sve osim ovoga je palamuđenje 8-)
User avatar
UltrasNaBaterije
Posts: 580
Joined: 28/08/2009 14:51
Location: Grbavica-zgrade u nizu, u kopu-jedan drugom uvijek blizu

#21 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by UltrasNaBaterije »

nosara wrote:
ins wrote:1980-1992

Godine ekonomskog sloma.
Godine inflacije koja se izrazavala ovim brojkama xxxx
Godine u kojima je SRBiH konstantno imala pad BDP
Godine u kojima se platila cijena finog zivota 1970-ih...
Ja sam fino zivio do '88.... I onda jos kratko 90-91...

Danas mozemo sanjat bdp iz '91...
Jesi ti fino zivio, ali država je tad već bila prezadužena. Nije ni ta Juga imala čiste račune što se tiče ekonomije. Loša ekonomska politika, nekonkurentnost u izvozu već se počela osjećati. Uzimam primjer zeničke željezare koja je od 1978 pa na dalje samo proizvodila gubitak. Dalje da ne uzimam primjer socijalne politike koja je zakonski imala regulisanu obavezu da prima nove radnike (visoko stručne i NK) iako nisu bili potrebni, dakle socijalizam koji je počeo da se urušava kao i u ostalim zemljama istočnog bloka. Svi su se hranili, radili na "državnom budzetu", jer je državna imovina sve, a nije bilo potrebe, tako je u dosta firmi na nekim mjestima i organizacionim jedinicama radilo i po pet šest puta više ljudi nego što je trebalo. To jeste dobro za nas, građane, ali kasnije za državu je pogubno. Lažna slika o nezaposlenosti.

Da ne govorim o evaluaciji radnog mjesta, diplomirani inženjer neke struke i specijalista medicine imao je u prosjeku primanja ko i portir na ulazu zgrade u kojoj radi, dok ovaj drka ku.rac čitavu noć za iste pare. Onda inflacija, ko se sjeća, strajkuju rudari rudnika Breza i Zenica, ovi u Beogradu naštampaju dinara i riješe problem. Katastrofalna monetarna politika, zaduženje kod MMFa i Amerike. Tito je još od Kenedija "uzajmio" milijarde, sa grejs periodom od 10 godina. Sve to mora doć na naplatu.

Glavne uzroke treba tražiti u ekonomiji i u krahu ekonomije koji je krenuo od 1982 pa na dalje. Kad nema para i hljeba onda se ljude lahko uhvate za naciju, za partije, i lahko ih je nahuškati i daj da ratujemo.

Lijepo se jeste živilo, omladini je bilo lijepo, uostalom kao i nama studentima i mladjim danas, kafice, druženja, more, stopanje, zajebancija. To sve mi i danas imamo ionako i vi ste živili od roditelja, a ne odsvojih para. Svakom je njegovo djetinstvo najljepše, to je subjektivno mišljenje pojedinca.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#22 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by nosara »

UltrasNaBaterije wrote:
nosara wrote:
ins wrote:1980-1992

Godine ekonomskog sloma.
Godine inflacije koja se izrazavala ovim brojkama xxxx
Godine u kojima je SRBiH konstantno imala pad BDP
Godine u kojima se platila cijena finog zivota 1970-ih...
Ja sam fino zivio do '88.... I onda jos kratko 90-91...

Danas mozemo sanjat bdp iz '91...
Jesi ti fino zivio, ali država je tad već bila prezadužena. Nije ni ta Juga imala čiste račune što se tiče ekonomije. Loša ekonomska politika, nekonkurentnost u izvozu već se počela osjećati. Uzimam primjer zeničke željezare koja je od 1978 pa na dalje samo proizvodila gubitak. Dalje da ne uzimam primjer socijalne politike koja je zakonski imala regulisanu obavezu da prima nove radnike (visoko stručne i NK) iako nisu bili potrebni, dakle socijalizam koji je počeo da se urušava kao i u ostalim zemljama istočnog bloka. Svi su se hranili, radili na "državnom budzetu", jer je državna imovina sve, a nije bilo potrebe, tako je u dosta firmi na nekim mjestima i organizacionim jedinicama radilo i po pet šest puta više ljudi nego što je trebalo. To jeste dobro za nas, građane, ali kasnije za državu je pogubno. Lažna slika o nezaposlenosti.

Da ne govorim o evaluaciji radnog mjesta, diplomirani inženjer neke struke i specijalista medicine imao je u prosjeku primanja ko i portir na ulazu zgrade u kojoj radi, dok ovaj drka ku.rac čitavu noć za iste pare. Onda inflacija, ko se sjeća, strajkuju rudari rudnika Breza i Zenica, ovi u Beogradu naštampaju dinara i riješe problem. Katastrofalna monetarna politika, zaduženje kod MMFa i Amerike. Tito je još od Kenedija "uzajmio" milijarde, sa grejs periodom od 10 godina. Sve to mora doć na naplatu.

Glavne uzroke treba tražiti u ekonomiji i u krahu ekonomije koji je krenuo od 1982 pa na dalje. Kad nema para i hljeba onda se ljude lahko uhvate za naciju, za partije, i lahko ih je nahuškati i daj da ratujemo.

Lijepo se jeste živilo, omladini je bilo lijepo, uostalom kao i nama studentima i mladjim danas, kafice, druženja, more, stopanje, zajebancija. To sve mi i danas imamo ionako i vi ste živili od roditelja, a ne odsvojih para. Svakom je njegovo djetinstvo najljepše, to je subjektivno mišljenje pojedinca.
Sve dok je danas objektivno gore, po svim parametrima, tada je bilo objektivno bolje... Kad dostignemo ono sto smo tad imali, mozemo objektivno procijenit koliko je to bilo vrijedno... Toliko...
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#23 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by El_comadante »

eh to je i poenta da su se uzimali krediti i onda su 80tih došli na naplatu i lagano je ekonomija krenula padati što su nacionalisti iskoristili i razvalili državu, a možda se mogla i izvuči. ali je meni bar interesantno da niti u jedno državi osim u SFRJ nije bilo predsjedništvo. mislim na komunističke države. pa sam na to mislio zašto je u Jugi bilo tako?
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#24 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by nosara »

El_comadante wrote:eh to je i poenta da su se uzimali krediti i onda su 80tih došli na naplatu i lagano je ekonomija krenula padati što su nacionalisti iskoristili i razvalili državu, a možda se mogla i izvuči. ali je meni bar interesantno da niti u jedno državi osim u SFRJ nije bilo predsjedništvo. mislim na komunističke države. pa sam na to mislio zašto je u Jugi bilo tako?
Ako su krediti mjerilo, ovaj prostor ce za 10 godina bit pakao na zemlji...

Sto se tice predsjednistva, SFRJ je bila savezna drzava... Postojao je predsjedavajuci, kao i danas u bih... Garant ravnopravnosti...
radostan dan
Posts: 27091
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#25 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by radostan dan »

Sve te klackalice - od narodne imovine, preko zadruga, državne svojine, pa društvenog vlasništva, te na njenom samom izdisaju društva dioničara (u povoju), govore da se nije znalo šta se htjelo.

I to i nije najveći problem. Da se bar znalo šta se nije htjelo.

Sva ta mjenjanja oblika svojine rezultat su nedostatka novca. Posebno vlastitog.

Tako da temelji nisu valjali. Nikako. I tu se slažem sa ovim kolekgom (zaboravih nik).

Ono u čemu se slažem sa Nosarom je da smo i takvi nikakvi i lažni, opet, božijim proviđenjem, slučajnošću, sticajem sretnih okolnosti i sl, imali šansu pred sam kraj da se utrpamo (a to nije 89,90,91 već 84,85,86-ta)i uključimo u Evropu.
Najprije vojno (zbog geopoložaja i vojne industrije) a kasnije i ekonomski.

Najveća dobit bi došla na kraju - formiranje zdravog i odgovornog društva. Odgovornog prema sebi i državi.
Locked