juga 1950.-1990.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44792
Joined: 29/12/2005 01:20

#8426 Re: juga 1950.-1990.

Post by jeza u ledja »

Ali ima tih razlicitih, nesto sa zvjezdicama. Valjda njihova verzija VS i VSOP, znam da je onaj jedan bio dosta bolji od ovog sa manje zvjezdica.
svi u napad
Posts: 1859
Joined: 14/10/2012 14:40

#8427 Re: juga 1950.-1990.

Post by svi u napad »

Prvo da se zahvalim Jezu sto je ukratko na lijep nacin objasnio stvar. Ja sam zeli samo ispraviti ono sto je pogresno napisano. Na flasi Zvekana je pisalo brandy a na Rubinu vinjak te istaci razliku u kvaliteti izmedju ta dva pica.
Brandy je u sustini vrsta alkohola dobivena destilacijom vina (Loza , Grappa se dobivaju presovanjem). Konjak je takodjer brandy koji je zbog geografskog porijekla zasticen. Konjak se dva puta destilira i mora najmanje odlezati 6 mjeseci u buradima. Sto vise vremena odleze u buradima to su skuplji. Na cijenu utice i u kakvim buradima odleze (hrastovo je najkvalitetnije).
Vinjak je odlezavao 6 mjeseci i zbog toga je bio puno tamniji za razliku od Zvekana koji se bukvalno pravio tj punio danonocno tj. tu se radlia tzv. kolon (najobicnija) destilacija i zbog toga je i bio jako slabog kvaliteta.
Nadam se da je ovo bilo koliko toliko jasnije i dovoljno objasnjenje. Zivjeli.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#8428 Re: juga 1950.-1990.

Post by uglavnomja »

vekija ili vecchia romagna pretjerano razvikana, malo iznad zvekana , ali dobro ispod stoka

s tim da je postojala original italijanska vekija i nasa vekija, ono kao talijanska dobra, odlicna ... ma sve u 5 deka :-)


ne sjecam se da li se kurvoasje u neobicnim flasama (sire i nize sa duzim vratom) pojavio prije ili poslije rata? nije bio los

mislim da je meni najvise legao remy martin :oops:

a od viskija teacher i glennfidish su mi bili ok (dzoni setac, balanatjan :| , ako zanemarimo prvo probanje i ushicenje heeej viski :-)

jednom sweet whisky :cry: :run:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#8429 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

Fudo387 wrote:I bila je nekakva lincura, marnes dvije i zamanta ti se.
Poslije cijedis onu malesnu tuborg svunoc, ko fol zajeban.
:thumbup: Lincura 52%alc.....radio je Miloduh Kragujevac
Image

A bila je i Takovo ekstra prepecenica...bolja je bila od bilo kojeg Whiskiya :-D
Iz konjaka je bio najbolji Badelov i Slovinov
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#8430 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

pustopoljina wrote:E, al' jebat' ga...nije bilo jogurta
:skoljka:
:thumbup: ....a odkud joj onolike sise kad nije bilo jogurta :oops: ...lazljivica Istarska :lol: :lol:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#8431 Re: juga 1950.-1990.

Post by uglavnomja »

cuj miloduh :lol: :lol: :lol: sa 52% :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#8432 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

uglavnomja wrote:cuj miloduh :lol: :lol: :lol: sa 52% :D
da Tako se je zvala firma koja je pravila tu rakiju...bas sam malo googlo i vidim da ih je capila neka svicarska firma Swislion ili tako nesto...jer je to dodato sad ispred naziva Miloduh
User avatar
zgiba
Posts: 565
Joined: 05/09/2003 00:00

#8433 Re: juga 1950.-1990.

Post by zgiba »

spreca wrote:
uglavnomja wrote:cuj miloduh :lol: :lol: :lol: sa 52% :D
da Tako se je zvala firma koja je pravila tu rakiju...bas sam malo googlo i vidim da ih je capila neka svicarska firma Swislion ili tako nesto...jer je to dodato sad ispred naziva Miloduh
Swisslion-Takovo je srpska prehrambena kompanija u vlasništvu Rodoljuba Draškovića, brata srpskog političara Vuka Draškovića
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#8434 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

uglavnomja wrote:vekija ili vecchia romagna pretjerano razvikana, malo iznad zvekana , ali dobro ispod stoka

s tim da je postojala original italijanska vekija i nasa vekija, ono kao talijanska dobra, odlicna ... ma sve u 5 deka :-)


ne sjecam se da li se kurvoasje u neobicnim flasama (sire i nize sa duzim vratom) pojavio prije ili poslije rata? nije bio los

mislim da je meni najvise legao remy martin :oops:

a od viskija teacher i glennfidish su mi bili ok (dzoni setac, balanatjan :| , ako zanemarimo prvo probanje i ushicenje heeej viski :-)

jednom sweet whisky :cry: :run:
Dzoni Setac mi je sasvim okej viski, malo bolji nego Ballantines.

Kurvoasje sam jednom kupio u Tax Free Shopu na povratku sa jednog putovanja (da li bi Turska ili Maroko, ne sjecam se) i godinama je stajao neotvoren. Otvorio sam ga tek kad sam se ozenio i popio casu-dvije zajedno sa starim, pa onda opet cep u flasu i kad smo djetetu slavili prvi rodjendan - onda smo ga dotukli. Sta znam, nije bas da sam bio imponiran ali slazem se s tobom po pitanju Remy Martina.

U Svedskoj se krajem devedesetih svercerskim putem pojavio whiskey Statesman (nasi su ovo citali po Karadzicevom pravilu, citaj kako je napisano :)) i to si pio bas ako si htio samom sebi da zadas toliko muke i glavobolje da pocnes ozbiljno razmisljati o samoubistvu.
Kasnije sam saznao da su to ilegalno proizvodilo i punilo u nekakvoj fabrici u Malmöu ali eto vidjao sam ga i u regularnim prodavnicama.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#8435 Re: juga 1950.-1990.

Post by Tromblon »

spreca wrote:sve te cokolade pobacate a uzmete pravu cokoladu :D

Image
Kad sam ovu cokoladu neke 94 u Varesu mlatno vidio sam i Isusa, Muhameda, Mojsija i Budu skupa kako plesu ispred mene :D
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#8436 Re: juga 1950.-1990.

Post by Tromblon »

Laertes wrote:
dječak sa šibicama wrote:Zvecevo Jubilarni ili znan kao Zvekan u kafanskim krugovima, cugao se po bircuzima i stanicnim bifeima.

Mislim da je taj... kad sam ja stasao za cuganje, vec je bio rat, i prosao. Mi smo trusili Stock 84 i Vekiju sinjoru.
Ispravka krivog navoda:
Vecchia Romagna
Prvi put se u životu napio od nje, nikad je više nisam okusio :sad:

Hahaha isti smo :D

Da se nismo skupa napili hahahahahaha
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#8437 Re: juga 1950.-1990.

Post by julisiz es grant »

svi u napad wrote:Prvo da se zahvalim Jezu sto je ukratko na lijep nacin objasnio stvar. Ja sam zeli samo ispraviti ono sto je pogresno napisano. Na flasi Zvekana je pisalo brandy a na Rubinu vinjak te istaci razliku u kvaliteti izmedju ta dva pica.
Brandy je u sustini vrsta alkohola dobivena destilacijom vina (Loza , Grappa se dobivaju presovanjem). Konjak je takodjer brandy koji je zbog geografskog porijekla zasticen. Konjak se dva puta destilira i mora najmanje odlezati 6 mjeseci u buradima. Sto vise vremena odleze u buradima to su skuplji. Na cijenu utice i u kakvim buradima odleze (hrastovo je najkvalitetnije).
Vinjak je odlezavao 6 mjeseci i zbog toga je bio puno tamniji za razliku od Zvekana koji se bukvalno pravio tj punio danonocno tj. tu se radlia tzv. kolon (najobicnija) destilacija i zbog toga je i bio jako slabog kvaliteta.
Nadam se da je ovo bilo koliko toliko jasnije i dovoljno objasnjenje. Zivjeli.
Aaaa hvala na pojašnjenju :thumbup:
Zato je znači Zvekan haman žut, a svi drugi vinjaci mrki :D
Last edited by julisiz es grant on 27/09/2018 11:36, edited 1 time in total.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#8438 Re: juga 1950.-1990.

Post by Tromblon »

detroit-mercy wrote:Btw, badelov Konjak je bio malo rafiniranijeg ukusa, isad mi zamirise ponekad :mrgreen: vazda mi miriso na cokoladu :mrgreen: .
Sta se je toga stuklo, dobro su mi jos dzigere na mjestu :mrgreen:
Jednom neka eksksurzija sa ferijalom u Zagreb. Mi sedmi, osmi razred. Povelo nas u Badel. Em se ponapijali od isparenja em nam poklon kesicu na kraju dali. Sta je jugoslovenski socijalizam. Sve je dozvoljeno. Nema 18+ :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#8439 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

.
Last edited by spreca on 27/09/2018 11:45, edited 1 time in total.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#8440 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

zgiba wrote:
spreca wrote:
uglavnomja wrote:cuj miloduh :lol: :lol: :lol: sa 52% :D
da Tako se je zvala firma koja je pravila tu rakiju...bas sam malo googlo i vidim da ih je capila neka svicarska firma Swislion ili tako nesto...jer je to dodato sad ispred naziva Miloduh
Swisslion-Takovo je srpska prehrambena kompanija u vlasništvu Rodoljuba Draškovića, brata srpskog političara Vuka Draškovića
a cije je ovo?
http://yandex.ru/clck/jsredir?bu=ku03&f ... ime=137974
AD ''Swisslion Miloduh''
Kragujevac
Broj: 091
Dana 30.06.2016.godine
Na osnovu člana 65. stav 2. Zakona o tržištu kapitala (
“Sl.glasnik RS“ br.31/2011
) i člana 2.
Uputstva o načinu na koji javna društva dostavljaju informacije,
AD'' SWISSLION MILODUH ''KRAGUJEVAC
Ulica Dušana Uroševića br.1
, matični broj 07148917, pretežna delatnost 1101
-
Destilacija,
prečišćavanje i mešanje pića, objavljuje sledeći
IZVEŠTAJ O BITNOM DOGAĐAJU
(ODRŽANOJ SKUPŠTINI AKCIONARA)
Na
osnovu
Odluke Nadzornog odbora o sazivanju Skupštine akcionara od 23.05.2016.go
dine,
sazvana je godišnja sednica Skupštine.
Skupština akcionara je održana 28.06.2016.godine, sa početkom u 12 časova u poslovnim
prostorijama Društva u Kragujevcu, ul.Dušana Uroševića br.1.
Sednici je prisustvovao predstavnik većinskog akcionara, po osno
vu Punomoćja za zastupanje
od 27.06.2016.godine, koji poseduje 8.172 obične akcije sa pravom glasa i akcionari sa brojem
akcija za lično učešće, sa 44 obične akcije sa pravom glasa, što čini 8.216 akcija od ukupno
12.279 običnih akcija sa pravom glasa, u
tvrđeno danom akcionara.
Sve odluke o kojima se glasalo po utvrđenom dnevnom redu sednice Skupštine, donete su,
zakonom propisanom većinom, a prema predlozima Nadzornog odbora:
1
.
Izbor predsednika Skupštine, zapisničara, Komisije za glasanje i sastavljanj
e spiska
učesnika. Neposrednom primenom zakonskih odredaba, konstatovano je da je predsednik
Skupštine Ćurčić Snežana, predstavnik većinskog akcionara Kompanije
“Takovo“ a.d.
Gornji Milanovac, po Punomoćju za zastupanje, bez sprovođenja postupka izbora
predsednika. Za članove Komisije za glasanje i sastavljanje spiska učesnika predsednik je
imenovao: Marković Slavicu, Milovanović Jasminu i Urošević Jadranku. Komis
ija je
obavestila prisutne da su ispunjeni uslovi za održavanje i rad Skupštine, jer istoj prisustvuju
punomoćnik akcionara i akcionari sa brojem glasova za lično učešće, što predstavlja 8.216
od ukupno 12.279 glasova;
2
.Zapisnik sa prethodne redov
ne sednice Skupštine akcionara usvojen je jednoglasno, bez
primedbi
;
3
.
Doneta je odluka o usvajanju Godišnjeg fi
nansijskog izveštaja Društva sa
31.12.2015.godine, jednoglasno;
4.
Doneta je odluka o raspodeli dobiti iz poslovanja u 201
5
.godini
,s
a 8.185 prisutnih glasova;
5
.
Doneta je odluka o usvajanju Izveštaja o izvršenoj reviziji godišnjeg finansijskog izveštaja
za 201
5
.godinu
, jednoglasno
;
6
.
Doneta je odluka o načinu izbora revizora za 201
6
.godinu
, jednoglasno
.
Za
AD ''Swisslion Miloduh''
Generalni direktor
Miloje Simović
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#8441 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

Tromblon wrote:
spreca wrote:sve te cokolade pobacate a uzmete pravu cokoladu :D

Image
Kad sam ovu cokoladu neke 94 u Varesu mlatno vidio sam i Isusa, Muhameda, Mojsija i Budu skupa kako plesu ispred mene :D
:thumbup: :lol:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#8442 Re: juga 1950.-1990.

Post by seln »

Tromblon wrote:Sta je jugoslovenski socijalizam. Sve je dozvoljeno. Nema 18+ :D
Ko god je imao djecu stariju od 5-6 godina, nikad nije licno isao da kupi pivu i cigare.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#8443 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

seln wrote:
Tromblon wrote:Sta je jugoslovenski socijalizam. Sve je dozvoljeno. Nema 18+ :D
Ko god je imao djecu stariju od 5-6 godina, nikad nije licno isao da kupi pivu i cigare.
Ja kad sam Svedjanima pricao da se u mojoj ulici mjerila jacina djecaka po tome ko moze ocu najvise pive donijeti iz granapa - oni su se cudili, cak me i sazalijevali.
Kad na kraju oni veci alkoholicari od mog oca i od mene - zajedno.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#8444 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

seln wrote:
Tromblon wrote:Sta je jugoslovenski socijalizam. Sve je dozvoljeno. Nema 18+ :D
Ko god je imao djecu stariju od 5-6 godina, nikad nije licno isao da kupi pivu i cigare.
i tad smo manje pusili i pili a da ne govorim o drogiranju...sto ti je demokratija i SDA :lol:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#8445 Re: juga 1950.-1990.

Post by seln »

spreca wrote:
seln wrote:
Tromblon wrote:Sta je jugoslovenski socijalizam. Sve je dozvoljeno. Nema 18+ :D
Ko god je imao djecu stariju od 5-6 godina, nikad nije licno isao da kupi pivu i cigare.
i tad smo manje pusili i pili a da ne govorim o drogiranju...sto ti je demokratija i SDA :lol:
I sjedili smo u sobi u kojoj nisi razaznavao lica od silnog dima cigareta..... i niko rak, niko astmu...
a danas, svako malo neko kljunom u zemlju.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#8446 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

Ma pilo se svaki dan ali u granicama normale. Ja mislim da se pusilo isto kao sto se pusi i danas.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#8447 Re: juga 1950.-1990.

Post by Tromblon »

Ma kakvi svedjani, danci sto se pica tice. Naliju se brzo piva i par zestokih presjeku. Ja kad im kazem da mi sjedimo od jutra do sutra i pijemo i mezimo i pricamo pitaju ovi hudi danci kako se to nauci. Ma mrs tamo.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#8448 Re: juga 1950.-1990.

Post by spreca »

seln wrote: I sjedili smo u sobi u kojoj nisi razaznavao lica od silnog dima cigareta..... i niko rak, niko astmu...
a danas, svako malo neko kljunom u zemlju.
a sad "epidemija " raka srcanih udara itd.....danas zivimo 100 puta stresnije nego tada i tu pocinju svi problemi...nemozes nikome nista a rade sta hoce
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#8449 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

seln wrote: I sjedili smo u sobi u kojoj nisi razaznavao lica od silnog dima cigareta..... i niko rak, niko astmu...
a danas, svako malo neko kljunom u zemlju.
Vjeruj da kad god čujem da je neko rak ili slično fasovao pomislim odmah da je to upravo posljedica tog silnog udisanja dima cigareta.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#8450 Re: juga 1950.-1990.

Post by seln »

Ommadawn wrote:
seln wrote: I sjedili smo u sobi u kojoj nisi razaznavao lica od silnog dima cigareta..... i niko rak, niko astmu...
a danas, svako malo neko kljunom u zemlju.
Vjeruj da kad god čujem da je neko rak ili slično fasovao pomislim odmah da je to upravo posljedica tog silnog udisanja dima cigareta.
Moguce... ali jos niko od ovih koji puse otkako ja pamtim nije fasovao rak.
Ne poricem da pusenje uvecava sanse da obolis, ali ovo oboljelih sto sam vidio... sve sami nepusaci.
Post Reply