JRT-Jugoslovenska radio i televizija

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#351 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by avicena »

kojeime wrote:Ti ne shvatas da govorimo o sasvim razlicitim stvarima. Politika nasuprot zivotu.

Ovako: Ako si zelio da se bavis politikom i drugim stvarima na nacin koji se nije svidjao KP-u onda si imao probleme. Svi klipovi koje stavljas govore o ljudima koji su imali probleme ili su bili nezadovoljni zbog politike ili neceg drugog ali da t opredstavlja problem KP-u.

Sa druge strane, svakodnevni zivot gradjana koji se nisu bavili politikom je za vecinu bio mnogo bolji nego sto je danas.

Nije ti bilo dozvoljeno da se obogatis (iako je bilo ljudi sa puno novca), ali prosjecan gradjanin se nije patio kao sto se patimo danas. Tada je vecina zivjela relativno dobro, manjina izuzetno dobro i druga manjina lose, danas manjina zivi izuzetno dobro, vecina lose, a povelik broj izuzetno lose.

To ti je objektivno tako.
Ti meni pričaš kao da ja živim na Novom Zelandu i ne znam šta se ovdje dešava ili šta se ovdje dešavalo. Siromašnih ili bolje rečeno onih koji su jedva sastavljali kraj s krajem je bilo i onda kao i sada. Pričaš mi o nevjerovatnom siromaštvu trenutno, a prošetaj po temama o tehnici ili o ljetovanjima ili o autima ili....i nećeš steći takvu sliku. Ne treba ti ni to nego prošetaj ulicama ili sjedni u neku od stotina ljetnih bašta i posmatraj. Objektivno, ko je onda i sada bio bliže politici taj je i bolje živio. Politička podobnost se tražila i onda i sada. Zašto su snimljene tolike humorističke serije kao što su Kamiondžije ili Južni vetar ili filmovi kao što je Kuduz ili Ovo malo duše ili...gdje je prikazan taj običan čovjek u onom vremenu. Posmatraj sav ambijent i tu i ja ti ništa ne trebam reći. Ima i more dokumentaraca na YT. Kada želiš biti objektivan ne prepuštaš se emocijama i ne uzvikuješ parole. I ja sam isto protiv svakog totalitarizma.

nickname-83
Posts: 111
Joined: 31/01/2011 20:26

#352 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by nickname-83 »

touch brain wrote: djaba ti to njemu pises....njemu je njegov babo pricao da je bilo lose, nije mogu klanjat i nema Boga da ga uvjeris u suprotno..
Što volim ove koji izvrcu teze. Ipak istina je možda bliža ovome : "djaba ti to njemu pises....njemu je njegov tata pricao da je bilo super, imalo se svega, ni Tito ga više ne bi mogao uvjeriti u suprotno.."
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#353 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by poznanik »

@avicena, odgovori samo u pet-šest rečenica: Da imaš mogućnost biranja, koju državu bi odabrao za život - SFRJ ili BiH i zbog čega konkretno?
User avatar
dale cooper
Posts: 28484
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#354 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by dale cooper »

@kojeime je potpuno u pravu. Ovdje se radi o političkim progonima nasuprot životu ogromne
većine ljudi koji se nisu mješali u te stvari. Je li bilo u redu što su se ljudi progonili na osnovu
njihovih političkih uvjerenja? Naravno da nije. Ali ako otvoreno radiš na podrijevanju sistema i
države u kojoj živiš svjestan si mogućih posljedica. I politički progon nije nešto što je bilo samo
u komunističkoj Jugoslaviji. Dešavalo se čak i u Americi 50-tih godina sa Josephom McCarthyem
i njegovim famoznim lovom na (komunističke) vještice, u kojem su karijere mnogih ljudi stradale
zbog same sumnje da su gajili simpatije prema komunizmu. A Amerika bi trebala da bude svjetska
demokratija br.1. I danas dan je komunizam tabu tema u Americi.
Činjenica ostaje da ako si radio i gledao svoja posla u Jugoslaviji kao što je radila ogromna većina
ljudi, niko te nije dirao i živio si sasvim solidno. Danas možeš govoriti šta hoćeš ali te niko ne jebe
ni dva posto, apsolutno si nemoćan.
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#355 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by avicena »

nickname-83 wrote:
touch brain wrote: djaba ti to njemu pises....njemu je njegov babo pricao da je bilo lose, nije mogu klanjat i nema Boga da ga uvjeris u suprotno..
Što volim ove koji izvrcu teze. Ipak istina je možda bliža ovome : "djaba ti to njemu pises....njemu je njegov tata pricao da je bilo super, imalo se svega, ni Tito ga više ne bi mogao uvjeriti u suprotno.."
Ne osvrćem se ja na to. Kada bih to slušao onda bih morao samo šutjeti. Forumsko pravilo br. 1.

@touch brain...odskrolaj... :mrgreen:

Sluzili ste JNA..gdje??
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#356 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by avicena »

poznanik wrote:@avicena, odgovori samo u pet-šest rečenica: Da imaš mogućnost biranja, koju državu bi odabrao za život - SFRJ ili BiH i zbog čega konkretno?
Da si me pitao prije svih onih obiđenih možda bih i tražio razloge za i protiv, ali ovako imam svog favorita kao kosmopolita i on nije na Balkanu, što ni malo ne umanjuje moju ljubav prema komadu zemlje na kom sam se rodio.


Rekoh već Sabini da se odjavljujem ovdje milenijskim postom pa vi dalje bez mene.

User avatar
touch brain
Posts: 579
Joined: 28/01/2012 23:22
Location: negdje na moru

#357 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by touch brain »

avicena wrote:.......
jedini koji ovdje trolla si ti sa svojim klipovima nekih filmova i serija :shock: koji nemaju veze sa zivotom a ni sa cime drugim ...jos malo ces postavljat klipove iz neke americke teen komedije kao dokaz
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#358 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by poznanik »

avicena wrote:
poznanik wrote:@avicena, odgovori samo u pet-šest rečenica: Da imaš mogućnost biranja, koju državu bi odabrao za život - SFRJ ili BiH i zbog čega konkretno?
Da si me pitao prije svih onih obiđenih možda bih i tražio razloge za i protiv, ali ovako imam svog favorita kao kosmopolita i on nije na Balkanu, što ni malo ne umanjuje moju ljubav prema komadu zemlje na kom sam se rodio.
Rekoh već Sabini da se odjavljujem ovdje milenijskim postom pa vi dalje bez mene.

Šta je, opet se vraćaš u Jordan? Je li postdiplomski u pitanju?
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#359 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by Sezam »

Dzaba vam svo omalovazovanje jugonostalgicari, covjek vas je razvalio na temi.
User avatar
Tiger 033
Posts: 8695
Joined: 12/11/2010 09:47
Location: Sarajevo

#360 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by Tiger 033 »

Sezam wrote:Dzaba vam svo omalovazovanje jugonostalgicari, covjek vas je razvalio na temi.
:lol: :lol: :lol: Odvala godine nego udahnite po koji put...ako nista malo :D :D :D



User avatar
Tiger 033
Posts: 8695
Joined: 12/11/2010 09:47
Location: Sarajevo

#361 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by Tiger 033 »

User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#362 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by Sezam »

Odvala ne odvala, tako vam je.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#363 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by dezurni_ucenik »

avicena wrote:
poznanik wrote:@avicena, odgovori samo u pet-šest rečenica: Da imaš mogućnost biranja, koju državu bi odabrao za život - SFRJ ili BiH i zbog čega konkretno?
Da si me pitao prije svih onih obiđenih možda bih i tražio razloge za i protiv, ali ovako imam svog favorita kao kosmopolita i on nije na Balkanu, što ni malo ne umanjuje moju ljubav prema komadu zemlje na kom sam se rodio.


Rekoh već Sabini da se odjavljujem ovdje milenijskim postom pa vi dalje bez mene.


Ti stavljas inserte iz filmova,evo ti clipova iz stvarnog zivota.Neki su ranije postavljeni,a naravno presutio si komentare.
Jel ovoga bilo prije u bivsoj drzavi ????



User avatar
Tiger 033
Posts: 8695
Joined: 12/11/2010 09:47
Location: Sarajevo

#364 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by Tiger 033 »

Za sve ovo je Tito kriv
http://www.slobodnaevropa.org/content/n ... 57765.html
26.07.2012
"Prema najnovijim procjenama Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije, nezaposlenost je najveća u BiH i Makedoniji, a tako će ostati i u naredne tri godine.
U BiH je u ovoj godini nezaposlenost 28 posto, a u Makedoniji 31 prema podacima Instituta.Davno je rečeno da „tamo gdje prestaje logika počinje Bosna i Hercegovina“. Tako mladi ljudi u BiH što više škole završe, manje imaju šanse za zaposlenje.

To potvrđuje i primjer Miljane Prodan iz Višegrada, diplomirane profesorice srpskog jezika i književnosti, koja je nedavno iz protesta napravila izložbu svojih odbijenica za posao. Tražila je posao po cijeloj BiH, a odbijenice su stizale iz Višegrada, Rogatice, Banje Luke, Bijeljine, Sarajeva, Pala, Kneževa, Foče, Bratunca i mnogih drugih mjesta. Sa profesorskom diplomom nije mogla raditi ni kao čistačica, a obrazloženja su, kaže, veoma zanimljiva."

viva :bih:
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#365 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by zateznistub »

Tiger 033 wrote:
hehehe gdje ovo iskopa? Moja malenkost je negdje na oba ova ZOI-jeva promotivna spota.

Sezame, cime nas je razvalio? Kiki bobama? De boga ti.
FrankSlade
Posts: 297
Joined: 07/03/2012 23:47

#366 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by FrankSlade »

zateznistub wrote:
Sezame, cime nas je razvalio? Kiki bobama? De boga ti.
Argumentima. Vi govorite emocijama, avicena argumentima i razumom.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#367 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by Sezam »

FrankSlade wrote:
zateznistub wrote:
Sezame, cime nas je razvalio? Kiki bobama? De boga ti.
Argumentima. Vi govorite emocijama, avicena argumentima i razumom.
Da budemo nacisto, parafraziracu Aristotela, drag mi je Tito, ali mi je istina jos draza.

Lako je uzeti sedamdesete (ekonomski daleko najbolju dekadu u istoriji SFRJ) i na osnovu nje konstruisati raznorazne mitove o medu i mlijeku. Fino je na 4. stranici ove teme objasnjeno kako je doslo do tog ekonomskog napretka, ali i zasto je potpuni ekonomski krah iz osamdesetih bio neminovan. A sa toliko toga loseg pometenog ispod tepiha 45, rat iz 90-ih je bio samo pitanje vremena. To samo najveci slijepac nece da prizna.

Da ne duljim bezze, ova ko fol televizija i ako se ikada pojavi u nekoj ozbiljnoj formi imace mozda oko 5% gledanosti na sveukupnom exYU prostoru, jer otprilike toliko ima Titovih jugonostalgicara. One velikosrpske vukove zamotane u jagnjecu kozu neke trece Jugoslavije ovdje ne racunam.
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#368 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by saibaba »

Tiger 033 wrote:Za sve ovo je Tito kriv
http://www.slobodnaevropa.org/content/n ... 57765.html
26.07.2012
"Prema najnovijim procjenama Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije, nezaposlenost je najveća u BiH i Makedoniji, a tako će ostati i u naredne tri godine.
U BiH je u ovoj godini nezaposlenost 28 posto, a u Makedoniji 31 prema podacima Instituta.Davno je rečeno da „tamo gdje prestaje logika počinje Bosna i Hercegovina“. Tako mladi ljudi u BiH što više škole završe, manje imaju šanse za zaposlenje.

To potvrđuje i primjer Miljane Prodan iz Višegrada, diplomirane profesorice srpskog jezika i književnosti, koja je nedavno iz protesta napravila izložbu svojih odbijenica za posao. Tražila je posao po cijeloj BiH, a odbijenice su stizale iz Višegrada, Rogatice, Banje Luke, Bijeljine, Sarajeva, Pala, Kneževa, Foče, Bratunca i mnogih drugih mjesta. Sa profesorskom diplomom nije mogla raditi ni kao čistačica, a obrazloženja su, kaže, veoma zanimljiva."

viva :bih:
Nemoj matere ti ... To u bivsoj Jugi svi imali posao u struci ... U porodici sam imao nastavnika matematike i medicinsku sestru zaradili su penziju radeci poslove koji nemaju veze s tim ... Kolika je plata bila u Yu pretvorena u njemacke marke ? Sto su ljudi isli u njemacku na arbajt , a ja se ne sjecam da je iko sa truhlog zapada dosao u jugoslaviju da radi ... Mislim jugoslavija zal za mladoscu ok sve to ali ne treba idealizirati proslost... ako se prisjetite malo i tada je bilo i redukcija struje i praznih prodavnica i kupovine na bonove i tackice ...
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#369 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by Sezam »

Ufatila ih nostalgija za Secernim Tablama :lol:
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#370 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by zateznistub »

Sezam wrote:Ufatila ih nostalgija za Secernim Tablama :lol:
Da, mi smo mozdda samo imali te secerne table, ali smo ih mogli kupiti i pojesti.

Danas ima svega, al' nejma para da ih dijete kupi jer im babo i majka ne rade
User avatar
touch brain
Posts: 579
Joined: 28/01/2012 23:22
Location: negdje na moru

#371 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by touch brain »

isli su u njemacku jer je njemackoj bila potrebna radna snaga a bili su placeni i vise nego dobro....to sto su isli ne znaci da se prezivljavalo od plate jer u yugi si sa 500 maraka zivio solidno..ako si zelio vise para onda si isao u njemacku gdje su zaradjivali puno vise... danas se ide prezivilo... tada sigurno ne


ps: samo nemojte kao protuargument stavljat neki klip koji je na nivou disney filmova
Last edited by touch brain on 27/07/2012 10:26, edited 3 times in total.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#372 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by Sezam »

zateznistub wrote:
Sezam wrote:Ufatila ih nostalgija za Secernim Tablama :lol:
Da, mi smo mozdda samo imali te secerne table, ali smo ih mogli kupiti i pojesti.

Danas ima svega, al' nejma para da ih dijete kupi jer im babo i majka ne rade
Ti si prvi za kojeg cujem da je uspio pojesti secernu tablu. nedo bog takvog uzasa nikome. :D

A ta iluzija sjecanja, da su i tada sva djeca mogla priustiti Smecernu Tablu... :roll:
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#373 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by zateznistub »

Sezam wrote:
zateznistub wrote:
Sezam wrote:Ufatila ih nostalgija za Secernim Tablama :lol:
Da, mi smo mozdda samo imali te secerne table, ali smo ih mogli kupiti i pojesti.

Danas ima svega, al' nejma para da ih dijete kupi jer im babo i majka ne rade
Ti si prvi za kojeg cujem da je uspio pojesti secernu tablu. nedo bog takvog uzasa nikome. :D

A ta iluzija sjecanja, da su i tada sva djeca mogla priustiti Smecernu Tablu... :roll:
Ne sva, ali ogromna vecina. Sto je danas dijametralno drugacije. Koju epizodu ispuni mi zelju ili bilo koju drugu tog zanra si gledao prije rata?
I da, skupi para pa kupi Milku, ona je puno bolja
User avatar
Tiger 033
Posts: 8695
Joined: 12/11/2010 09:47
Location: Sarajevo

#374 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by Tiger 033 »

Sezam wrote:Ti si prvi za kojeg cujem da je uspio pojesti secernu tablu.
Danasnja djeca NE jedu "secerne table" to im je ispodnizenja, puno su "napredniji" u odnosu na nekadasnju ,ona danas šmču :x
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#375 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by saibaba »

touch brain wrote:isli su u njemacku jer je njemackoj bila potrebna radna snaga a bili su placeni i vise nego dobro....to sto su isli ne znaci da se prezivljavalo od plate jer u yugi si sa 500 maraka zivio solidno..ako si zelio vise para onda si isao u njemacku gdje su zaradjivali puno vise... danas se ide prezivilo... tada sigurno ne


ps: samo nemojte kao protuargument stavljat neki klip koji je na nivou disney filmova
Izanaliziraj malo svoj post pa ce ti biti jasno zasto ne treba zaliti za jugoslavijom ...

Jugoslavija je bila zatvorena zemlja sa dogovorenom ekonomijom ... Takva privreda nije prezivela nigdje izuzev S.koreje koliko ja znam .... Raspad ekonomskog sistema je bilo samo pitanje vremena a sto se tice poitickog ustrojstva ja se nesto nebi vracao u vrijeme dozivotnih vladara marsala i velikih faraona ...
Post Reply