JRT-Jugoslovenska radio i televizija

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

User avatar
zateznistub
Posts: 15516
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#376 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by zateznistub »

saibaba wrote:
touch brain wrote:isli su u njemacku jer je njemackoj bila potrebna radna snaga a bili su placeni i vise nego dobro....to sto su isli ne znaci da se prezivljavalo od plate jer u yugi si sa 500 maraka zivio solidno..ako si zelio vise para onda si isao u njemacku gdje su zaradjivali puno vise... danas se ide prezivilo... tada sigurno ne


ps: samo nemojte kao protuargument stavljat neki klip koji je na nivou disney filmova
Izanaliziraj malo svoj post pa ce ti biti jasno zasto ne treba zaliti za jugoslavijom ...

Jugoslavija je bila zatvorena zemlja sa dogovorenom ekonomijom ... Takva privreda nije prezivela nigdje izuzev S.koreje koliko ja znam .... Raspad ekonomskog sistema je bilo samo pitanje vremena a sto se tice poitickog ustrojstva ja se nesto nebi vracao u vrijeme dozivotnih vladara marsala i velikih faraona ...
Posto ne znas,

Nema kontinenta na koji juga nije izvozila. za broj firmi i proizvoda stvarno nemam ni snage ni volje pisati.

Za zatvorenost juge, raspitaj se koliko je kostao pasos na crnoj berzi, sa njim nisi mogao samo na jupiter, tamo smo imali zabranu.

Gdje ono mozemo sa bosanskim? toliko o zatvorenosti.
User avatar
touch brain
Posts: 579
Joined: 28/01/2012 23:22
Location: negdje na moru

#377 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by touch brain »

saibaba wrote:
Izanaliziraj malo svoj post pa ce ti biti jasno zasto ne treba zaliti za jugoslavijom ...

Jugoslavija je bila zatvorena zemlja sa dogovorenom ekonomijom ... Takva privreda nije prezivela nigdje izuzev S.koreje koliko ja znam .... Raspad ekonomskog sistema je bilo samo pitanje vremena a sto se tice poitickog ustrojstva ja se nesto nebi vracao u vrijeme dozivotnih vladara marsala i velikih faraona ...

prosjecna plata u jugi je bila 500 +,- njemackih maraka i od nje se zivilo soildno..ako si htio vise isao si u njemacku..doduse,bilo je pojedinaca koji bas nisu mogli naci posao pa su isli u njemacku ali toga je uvjek bilo cak i u mnogo bogatijim zemljama....vrlo jednostavno i nevidim sta se tu ima analizirat

jugoslavija je bila recimo djelomicno ekonomisli zatvorena..izvozila je manje vise svugdje ali je uglavnom bila okrenuta vlastitom trzistu.. sve industriske grane su bile pokrivene..od bijele tehnike,auto,teske i prehranbene industije itd..u jugi se proizvodilo sve..od igle do lokomotive
tako na polici nije bilo 3 miliona vrsta cokolade vec 3-4 ali sve su bile domace..tada si je barem mogao kupit za razliku od danas kad imas nevjerovatan izbor a nemas s cime da kupis
Last edited by touch brain on 27/07/2012 13:49, edited 1 time in total.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#378 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by poznanik »

saibaba wrote:...Jugoslavija je bila zatvorena zemlja sa dogovorenom ekonomijom ... Takva privreda nije prezivela nigdje izuzev S.koreje koliko ja znam .... Raspad ekonomskog sistema je bilo samo pitanje vremena a sto se tice poitickog ustrojstva ja se nesto nebi vracao u vrijeme dozivotnih vladara marsala i velikih faraona ...

Pišeš i ti "jordanske" gluposti, kako vidim :-)

Zašto se organiziraju države Evrope i stvaraju ekonomsku cjelinu, zašto se prije organizirala istočnoevropska ekonomska regija, zašto se organiziraju države Južne Amerike, ili neke sa Dalekog Istoka, i svi opet stvaraju ekonomske regije? Upravo zato što nisu ovladale proizvodnjom i potrošnjom u ciklusu, zato što nisu "zatvorile" svoju privredu, i zato što pojedinim državama članicama tih privredno-ekonomskih zajednica uvijek nešto nedostaje, ili što vodeća, privredno snažnija nema prostor za plasman viška svojih proizvoda, i time stvara sebi tržište i zavisnost drugih.

SFRJ je postigla još 50-tih godina ono što danas nastoji postići EU (Evropska Ekonomska Zajednica, da te podsjetim :oops: ): Postigla je izuzetno jeftinu proizvodnju svih proizvoda, počev od poljoprivrednih po Vojvodini, Slavoniji, Semberiji, dolinama Neretve, Vardara, Zete, do "atomskih" u Vinči :D ), dakle - postigla je proizvodnju "od igle do lokomotive", i za svaki taj proizvod našla kupca - kod sebe! Jesi li ikad čuo za "UPI", npr, ili druge velike privredne sisteme? Ne vjerujem, u vjerskim školama se to ne uči :oops:

Na taj način, jedinstven u svijetu, svi su mogli zadovoljavati svoje egzistencijalne potrebe, a bilo je para i za štednju, za trošenje, za nadgradnju... Sve dok nisu došle "demokrate" da nam "otvore oči" i uvedu u bolji život :lol:
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#379 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by Sezam »

poznanik wrote:
saibaba wrote:...Jugoslavija je bila zatvorena zemlja sa dogovorenom ekonomijom ... Takva privreda nije prezivela nigdje izuzev S.koreje koliko ja znam .... Raspad ekonomskog sistema je bilo samo pitanje vremena a sto se tice poitickog ustrojstva ja se nesto nebi vracao u vrijeme dozivotnih vladara marsala i velikih faraona ...

Pišeš i ti "jordanske" gluposti, kako vidim :-)

Zašto se organiziraju države Evrope i stvaraju ekonomsku cjelinu, zašto se prije organizirala istočnoevropska ekonomska regija, zašto se organiziraju države Južne Amerike, ili neke sa Dalekog Istoka, i svi opet stvaraju ekonomske regije? Upravo zato što nisu ovladale proizvodnjom i potrošnjom u ciklusu, zato što nisu "zatvorile" svoju privredu, i zato što pojedinim državama članicama tih privredno-ekonomskih zajednica uvijek nešto nedostaje, ili što vodeća, privredno snažnija nema prostor za plasman viška svojih proizvoda, i time stvara sebi tržište i zavisnost drugih.

SFRJ je postigla još 50-tih godina ono što danas nastoji postići EU (Evropska Ekonomska Zajednica, da te podsjetim :oops: ): Postigla je izuzetno jeftinu proizvodnju svih proizvoda, počev od poljoprivrednih po Vojvodini, Slavoniji, Semberiji, dolinama Neretve, Vardara, Zete, do "atomskih" u Vinči :D ), dakle - postigla je proizvodnju "od igle do lokomotive", i za svaki taj proizvod našla kupca - kod sebe! Jesi li ikad čuo za "UPI", npr, ili druge velike privredne sisteme? Ne vjerujem, u vjerskim školama se to ne uči :oops:

Na taj način, jedinstven u svijetu, svi su mogli zadovoljavati svoje egzistencijalne potrebe, a bilo je para i za štednju, za trošenje, za nadgradnju... Sve dok nisu došle "demokrate" da nam "otvore oči" i uvedu u bolji život :lol:
:lol:

Eke, jel to Alija ostavio 23 milijarde dolara SFRJ duga u amanet?


Zeljezara u Niksicu je najbolji primjer kako se "pametno" gradilo u SFRJ. :roll:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#380 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by poznanik »

Sezam wrote:Eke, jel to Alija ostavio 23 milijarde dolara SFRJ duga u amanet?

Alija je svojom "genijalnom" idejom sa certifikatima uspio rasparčati i uništiti sve do tada postignuto.
Saberi današnji dug današnjih "nezavisnih", ili "suverenih" država, bivših republika Jugoslavije, i prikaži nam taj podatak :oops:

Pronađi stopu uvoza-izvoza, kako za BiH, tako i za ostale Republike iz SFRJ, i prikaži nam ih, da vidimo koliko su naljednice sposobne da same proizvode i izvoze u druge države, koliko su "nezavisne" :lol:
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#381 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by Sezam »

poznanik wrote:
Sezam wrote:Eke, jel to Alija ostavio 23 milijarde dolara SFRJ duga u amanet?

Alija je svojom "genijalnom" idejom sa certifikatima uspio rasparčati i uništiti sve do tada postignuto. Saberi današnji dug današnjih "nezavisnih", ili "suverenih" država, bivših republika Jugoslavije, i prikaži nam taj podatak :oops:

Pronađi stopu uvoza-izvoza, kako za BiH, tako i za ostale Republike iz SFRJ, i prikaži nam ih, da vidimo koliko su naljednice sposobne da same proizvode i izvoze u druge države, koliko su "nezavisne" :lol:


Nisi odgovorio na pitanje.

SFRJ je postigla još 50-tih godina ono što danas nastoji postići EU (Evropska Ekonomska Zajednica, da te podsjetim :oops: ): Postigla je izuzetno jeftinu proizvodnju svih proizvoda, počev od poljoprivrednih po Vojvodini, Slavoniji, Semberiji, dolinama Neretve, Vardara, Zete, do "atomskih" u Vinči :D ), dakle - postigla je proizvodnju "od igle do lokomotive", i za svaki taj proizvod našla kupca - kod sebe!

Na taj način, jedinstven u svijetu, svi su mogli zadovoljavati svoje egzistencijalne potrebe, a bilo je para i za štednju, za trošenje, za nadgradnju...


Otkud u takvom raju na zemlji u kojem smo sami od sebe pravili profit :lol: da djecu hrane secernim tablama u osamdesetim?
detroit-mercy
Posts: 16171
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#382 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by detroit-mercy »

poznanik wrote:
saibaba wrote:...Jugoslavija je bila zatvorena zemlja sa dogovorenom ekonomijom ... Takva privreda nije prezivela nigdje izuzev S.koreje koliko ja znam .... Raspad ekonomskog sistema je bilo samo pitanje vremena a sto se tice poitickog ustrojstva ja se nesto nebi vracao u vrijeme dozivotnih vladara marsala i velikih faraona ...

Pišeš i ti "jordanske" gluposti, kako vidim :-)

Zašto se organiziraju države Evrope i stvaraju ekonomsku cjelinu, zašto se prije organizirala istočnoevropska ekonomska regija, zašto se organiziraju države Južne Amerike, ili neke sa Dalekog Istoka, i svi opet stvaraju ekonomske regije? Upravo zato što nisu ovladale proizvodnjom i potrošnjom u ciklusu, zato što nisu "zatvorile" svoju privredu, i zato što pojedinim državama članicama tih privredno-ekonomskih zajednica uvijek nešto nedostaje, ili što vodeća, privredno snažnija nema prostor za plasman viška svojih proizvoda, i time stvara sebi tržište i zavisnost drugih.

SFRJ je postigla još 50-tih godina ono što danas nastoji postići EU (Evropska Ekonomska Zajednica, da te podsjetim :oops: ): Postigla je izuzetno jeftinu proizvodnju svih proizvoda, počev od poljoprivrednih po Vojvodini, Slavoniji, Semberiji, dolinama Neretve, Vardara, Zete, do "atomskih" u Vinči :D ), dakle - postigla je proizvodnju "od igle do lokomotive", i za svaki taj proizvod našla kupca - kod sebe! Jesi li ikad čuo za "UPI", npr, ili druge velike privredne sisteme? Ne vjerujem, u vjerskim školama se to ne uči :oops:

Na taj način, jedinstven u svijetu, svi su mogli zadovoljavati svoje egzistencijalne potrebe, a bilo je para i za štednju, za trošenje, za nadgradnju... Sve dok nisu došle "demokrate" da nam "otvore oči" i uvedu u bolji život :lol:
Tito dragi, kakvih ti sve ovdje gluposti navalja :mrgreen:. Pa ovo ko da je proglas iz Komiteta :mrgreen: .
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#383 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by saibaba »

poznanik wrote:
saibaba wrote:...Jugoslavija je bila zatvorena zemlja sa dogovorenom ekonomijom ... Takva privreda nije prezivela nigdje izuzev S.koreje koliko ja znam .... Raspad ekonomskog sistema je bilo samo pitanje vremena a sto se tice poitickog ustrojstva ja se nesto nebi vracao u vrijeme dozivotnih vladara marsala i velikih faraona ...

Pišeš i ti "jordanske" gluposti, kako vidim :-)

Zašto se organiziraju države Evrope i stvaraju ekonomsku cjelinu, zašto se prije organizirala istočnoevropska ekonomska regija, zašto se organiziraju države Južne Amerike, ili neke sa Dalekog Istoka, i svi opet stvaraju ekonomske regije? Upravo zato što nisu ovladale proizvodnjom i potrošnjom u ciklusu, zato što nisu "zatvorile" svoju privredu, i zato što pojedinim državama članicama tih privredno-ekonomskih zajednica uvijek nešto nedostaje, ili što vodeća, privredno snažnija nema prostor za plasman viška svojih proizvoda, i time stvara sebi tržište i zavisnost drugih.

SFRJ je postigla još 50-tih godina ono što danas nastoji postići EU (Evropska Ekonomska Zajednica, da te podsjetim :oops: ): Postigla je izuzetno jeftinu proizvodnju svih proizvoda, počev od poljoprivrednih po Vojvodini, Slavoniji, Semberiji, dolinama Neretve, Vardara, Zete, do "atomskih" u Vinči :D ), dakle - postigla je proizvodnju "od igle do lokomotive", i za svaki taj proizvod našla kupca - kod sebe! Jesi li ikad čuo za "UPI", npr, ili druge velike privredne sisteme? Ne vjerujem, u vjerskim školama se to ne uči :oops:

Na taj način, jedinstven u svijetu, svi su mogli zadovoljavati svoje egzistencijalne potrebe, a bilo je para i za štednju, za trošenje, za nadgradnju... Sve dok nisu došle "demokrate" da nam "otvore oči" i uvedu u bolji život :lol:

Jel to ti ozbiljno ? Pa jeste zato se svako malo odbijalo po tri nule na novcanicama zbog stabilnosti i blagostanja ...

Ta ekonomija je kratkog daha kralju moj kad tad se morala zorina cokolada uporedit sa milkom i stojadin za mercedesom... Nisu dosle "demokrate" kao sto ti kazes nego realnost ...
User avatar
dale cooper
Posts: 28546
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#384 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by dale cooper »

Danas imamo Milku, Nestle i druge strane čokolade, ali nemamo para za njih.
Tad je bilo uglavnom domaće i nije bila samo šećerna tabla (vjerujte mi jer govori poguzija
i gurman :D ), a ko je htjeo šta strano, mogao je komotno otići preko vikenda u šoping
u Italiju, Njemačku ili u ove istočno Evropske zemlje kao Mađarska (koje su imale
poprilično jeftinu hranu)
detroit-mercy
Posts: 16171
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#385 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by detroit-mercy »

dale cooper wrote:Danas imamo Milku, Nestle i druge strane čokolade, ali nemamo para za njih.
Tad je bilo uglavnom domaće i nije bila samo šećerna tabla (vjerujte mi jer govori poguzija
i gurman :D ), a ko je htjeo šta strano, mogao je komotno otići preko vikenda u šoping
u Italiju, Njemačku ili u ove istočno Evropske zemlje kao Mađarska (koje su imale
poprilično jeftinu hranu)
Odvadi malo ba, eto to bilo ici u inostranstvo ko napiti se vode :mrgreen: . Jarane, kada slusam neke price ispada da je zaposlenost bila 100% da su svi vozali auta, isli na odmore, isli u inostranstvo i tako to.
Malo realnosti, imao sam komsiluk koji je radio u textilnoj industriji tada, iz svake kuce po dvoje radilo jedva sastavljalo kraj sa krajem i u masi drugih industrija. Vise od pola djece iz ulice nikada nije vidjelo mora iako je bilo samo par stotina kilometara daleko i fakat u svojoj drzavi. Da ne pricamo o ljudima sa sela iz ruralnih krajeva. Isto tako svi oni koji su tada gradili kuce nije im bilo ba do mora i ostalog, bilo je onim koji su se ogrebali za stan od drzave.
Pasos nam bio cijenjen, a od raje i iz srednje i iz osnovone ja znam samo dvoje ili troje da je bilo u inostranstvu.
Mada i sve to je bolje nego ovo danas, sto je u principu jedno obicno sranje ali pretjerivati i govoriti da smo bili neko eknomsko cudo, standard kakav nije imao niko u svijtu i drugo stvarno nema uporista.
Bilo je lijepo, svi smo u principu bili pomalo kokuzasti ali nije bilo velikih razlika pa nas to u principu nije ni peklo.
User avatar
Tiger 033
Posts: 8695
Joined: 12/11/2010 09:47
Location: Sarajevo

#386 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by Tiger 033 »

kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#387 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by kojeime »

Moja drugarica odlucila da proputuje Evropu tamo negdje pretkraj 1980-ih. Upisala 1. godinu faxa. Pa je, umjesto da ode na more, preko studentskog servisa nasla dva posla koja je radila 2 mjeseca. Jedan je bio raznosenje Oslobodjenja ramo ujutro pretplatnicima (ne prodaja kao kolporter, vec da po stanovima podijeli novine koje su ljudi na pretplatu kupili), i drugi je bio da opere nekoliko stubista. Poslije dva mjeseca uzme novac, pasos, sudentsku kartu za voz i provece 2 mjeseca na putovanju kroz Evropu.

Hajde danas to uradi. To jeste prvo nadji posao, drugo i kada ga nadjes zaradi za dva mjeseca da putujes Evropom.

Ja nisam morao to raditi, kao sto sam vec napisao firma u kojoj je radio moj otac je poslije njegove smrti davala mi stipendiju dok god sam se skolovao. Pa sam imao novca za takva putovanja i da ne radim. Ne samo meni vec svoj djeci svih umrlih njihovih radnika.

Koja firma danas to radi?

I sta mislis kome vise da vjerujem, tome sta ti pricas ili onome kako sam zivio?
detroit-mercy
Posts: 16171
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#388 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by detroit-mercy »

kojeime wrote:Moja drugarica odlucila da proputuje Evropu tamo negdje pretkraj 1980-ih. Upisala 1. godinu faxa. Pa je, umjesto da ode na more, preko studentskog servisa nasla dva posla koja je radila 2 mjeseca. Jedan je bio raznosenje Oslobodjenja ramo ujutro pretplatnicima (ne prodaja kao kolporter, vec da po stanovima podijeli novine koje su ljudi na pretplatu kupili), i drugi je bio da opere nekoliko stubista. Poslije dva mjeseca uzme novac, pasos, sudentsku kartu za voz i provece 2 mjeseca na putovanju kroz Evropu.

Hajde danas to uradi. To jeste prvo nadji posao, drugo i kada ga nadjes zaradi za dva mjeseca da putujes Evropom.

Ja nisam morao to raditi, kao sto sam vec napisao firma u kojoj je radio moj otac je poslije njegove smrti davala mi stipendiju dok god sam se skolovao. Pa sam imao novca za takva putovanja i da ne radim. Ne samo meni vec svoj djeci svih umrlih njihovih radnika.

Koja firma danas to radi?
I sta mislis kome vise da vjerujem, tome sta ti pricas ili onome kako sam zivio?
Od moje sestere mali pretprosle godine isao na ekskurziju u Spaniju i Italiju, i ne samo on nego cio razred ili generacija iz srednje skole. Skoro nam u posjetu dolazio rodjak iz BiH. Pogledaj ko sve nije bio na ljetovanju u Turskoj, Tunisu, Maroku, Egiptu :mrgreen: U nase vrijeme, nezamislivo. Iskreno, danas raja iz BiH puno vise putuje nego prije. Na kraju pogledaj broj letova iz Sarajeva za druge destinacije sada i prije 20-30 godina. Neusporedivo, ako vec gledas na putovanja :mrgreen: .
I ako mozes reci nam u kojoj ti je firmi stari radio jer sve firme nisu radile tako.
User avatar
zateznistub
Posts: 15516
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#389 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by zateznistub »

detroit-mercy wrote:
kojeime wrote:Moja drugarica odlucila da proputuje Evropu tamo negdje pretkraj 1980-ih. Upisala 1. godinu faxa. Pa je, umjesto da ode na more, preko studentskog servisa nasla dva posla koja je radila 2 mjeseca. Jedan je bio raznosenje Oslobodjenja ramo ujutro pretplatnicima (ne prodaja kao kolporter, vec da po stanovima podijeli novine koje su ljudi na pretplatu kupili), i drugi je bio da opere nekoliko stubista. Poslije dva mjeseca uzme novac, pasos, sudentsku kartu za voz i provece 2 mjeseca na putovanju kroz Evropu.

Hajde danas to uradi. To jeste prvo nadji posao, drugo i kada ga nadjes zaradi za dva mjeseca da putujes Evropom.

Ja nisam morao to raditi, kao sto sam vec napisao firma u kojoj je radio moj otac je poslije njegove smrti davala mi stipendiju dok god sam se skolovao. Pa sam imao novca za takva putovanja i da ne radim. Ne samo meni vec svoj djeci svih umrlih njihovih radnika.

Koja firma danas to radi?
I sta mislis kome vise da vjerujem, tome sta ti pricas ili onome kako sam zivio?
Od moje sestere mali pretprosle godine isao na ekskurziju u Spaniju i Italiju, i ne samo on nego cio razred ili generacija iz srednje skole. Skoro nam u posjetu dolazio rodjak iz BiH. Pogledaj ko sve nije bio na ljetovanju u Turskoj, Tunisu, Maroku, Egiptu :mrgreen: U nase vrijeme, nezamislivo. Iskreno, danas raja iz BiH puno vise putuje nego prije. Na kraju pogledaj broj letova iz Sarajeva za druge destinacije sada i prije 20-30 godina. Neusporedivo, ako vec gledas na putovanja :mrgreen: .
I ako mozes reci nam u kojoj ti je firmi stari radio jer sve firme nisu radile tako.
Od moje zene sestra digla kredit da spremi dijete na tu ekskurziju, eno je udara ko muha bez glave, ne zna kako da vrati kredit.
User avatar
luckylaka
Posts: 22621
Joined: 15/01/2010 06:28

#390 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by luckylaka »

CINI MI SE U ZADNJIH 10 STRANICA ne procitah ni jedan post na temu,,JRT,,zamolio bih administraciju da malo upozore ,,politicare,,jer tema je davno otisla u qrac :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28546
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#391 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by dale cooper »

detroit-mercy wrote:
dale cooper wrote:Danas imamo Milku, Nestle i druge strane čokolade, ali nemamo para za njih.
Tad je bilo uglavnom domaće i nije bila samo šećerna tabla (vjerujte mi jer govori poguzija
i gurman :D ), a ko je htjeo šta strano, mogao je komotno otići preko vikenda u šoping
u Italiju, Njemačku ili u ove istočno Evropske zemlje kao Mađarska (koje su imale
poprilično jeftinu hranu)
Odvadi malo ba, eto to bilo ici u inostranstvo ko napiti se vode :mrgreen: . Jarane, kada slusam neke price ispada da je zaposlenost bila 100% da su svi vozali auta, isli na odmore, isli u inostranstvo i tako to.
Malo realnosti, imao sam komsiluk koji je radio u textilnoj industriji tada, iz svake kuce po dvoje radilo jedva sastavljalo kraj sa krajem i u masi drugih industrija. Vise od pola djece iz ulice nikada nije vidjelo mora iako je bilo samo par stotina kilometara daleko i fakat u svojoj drzavi. Da ne pricamo o ljudima sa sela iz ruralnih krajeva. Isto tako svi oni koji su tada gradili kuce nije im bilo ba do mora i ostalog, bilo je onim koji su se ogrebali za stan od drzave.
Pasos nam bio cijenjen, a od raje i iz srednje i iz osnovone ja znam samo dvoje ili troje da je bilo u inostranstvu.
Mada i sve to je bolje nego ovo danas, sto je u principu jedno obicno sranje ali pretjerivati i govoriti da smo bili neko eknomsko cudo, standard kakav nije imao niko u svijtu i drugo stvarno nema uporista.
Bilo je lijepo, svi smo u principu bili pomalo kokuzasti ali nije bilo velikih razlika pa nas to u principu nije ni peklo.
Da, ko napiti se vode. Moj poznanik i dobar prijatelj mojih roditelja je u to vrijeme držao disko klub u
mom gradu. Išao je i po 4-5 puta godišnje u Englesku zbog nabavke opreme i aktuelnih (tada) singl
ploča. Da, u Englesku kojoj danas ne možes prići bez vize koju i nije tako lako dobiti. Ja sam sa starcima
bio i po Italiji i Njemačkoj, a kako sam spomenuo išlo se i ove istočno Evropske zemlje za čije građane smo
mi iz bivše Jugoslavije bili kao zapad. Iako su i tada imali kulturu, tradiciju i profinjenost, onoga što je
nama vjerovatno nedostajalo. Ja se lično ne sjećam godine da nismo išli na more, od starog preduzeće
imalo svoja odmarališta na Jadranu. Kao što onaj jednom na dnevniku reče, morao si ići jarane, tjerali
ako nećeš. :D Dozvoljam da je neko i lošije živjeo, ali ovu se neka moja iskustva i ono čega se ja sjećam.
User avatar
Tiger 033
Posts: 8695
Joined: 12/11/2010 09:47
Location: Sarajevo

#392 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by Tiger 033 »

Sto je covjek gluplji,sebe ozbiljnije shvata... :D
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#393 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by Sezam »

Tiger 033 wrote:Sto je covjek gluplji,sebe ozbiljnije shvata... :D
Niste valjda vec odustali od JRT? :lol:
User avatar
dale cooper
Posts: 28546
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#394 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by dale cooper »

Da ne bude sve što sam rekao offtopic :D , da kažem nešto o ovoj ideji JRT-a.
Lično ne vidim poentu jedna ovakve televizije. Ta se država (nažalost) raspala i
mislim da je ništa više ne može vratiti. Ono što nije loše je promicanje ideja tolerancije
mira i međusobne saradnje, jer mislim da će se i to kad tad morati početi događati.
Takođe ne bi bilo loše da se pojavi stranka u BiH (možda čak i nova KP), koja će pokušati
iskoristit i primjeniti one stvari koje su valjale u Jugoslaviji kao što su besplatno školstvo,
zdravstvo, socijalna skrb i veća briga i prava običnog čovjeka i radnika.
detroit-mercy
Posts: 16171
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#395 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by detroit-mercy »

dale cooper wrote:
detroit-mercy wrote:
dale cooper wrote:Danas imamo Milku, Nestle i druge strane čokolade, ali nemamo para za njih.
Tad je bilo uglavnom domaće i nije bila samo šećerna tabla (vjerujte mi jer govori poguzija
i gurman :D ), a ko je htjeo šta strano, mogao je komotno otići preko vikenda u šoping
u Italiju, Njemačku ili u ove istočno Evropske zemlje kao Mađarska (koje su imale
poprilično jeftinu hranu)
Odvadi malo ba, eto to bilo ici u inostranstvo ko napiti se vode :mrgreen: . Jarane, kada slusam neke price ispada da je zaposlenost bila 100% da su svi vozali auta, isli na odmore, isli u inostranstvo i tako to.
Malo realnosti, imao sam komsiluk koji je radio u textilnoj industriji tada, iz svake kuce po dvoje radilo jedva sastavljalo kraj sa krajem i u masi drugih industrija. Vise od pola djece iz ulice nikada nije vidjelo mora iako je bilo samo par stotina kilometara daleko i fakat u svojoj drzavi. Da ne pricamo o ljudima sa sela iz ruralnih krajeva. Isto tako svi oni koji su tada gradili kuce nije im bilo ba do mora i ostalog, bilo je onim koji su se ogrebali za stan od drzave.
Pasos nam bio cijenjen, a od raje i iz srednje i iz osnovone ja znam samo dvoje ili troje da je bilo u inostranstvu.
Mada i sve to je bolje nego ovo danas, sto je u principu jedno obicno sranje ali pretjerivati i govoriti da smo bili neko eknomsko cudo, standard kakav nije imao niko u svijtu i drugo stvarno nema uporista.
Bilo je lijepo, svi smo u principu bili pomalo kokuzasti ali nije bilo velikih razlika pa nas to u principu nije ni peklo.
Da, ko napiti se vode. Moj poznanik i dobar prijatelj mojih roditelja je u to vrijeme držao disko klub u
mom gradu. Išao je i po 4-5 puta godišnje u Englesku zbog nabavke opreme i aktuelnih (tada) singl
ploča
. Da, u Englesku kojoj danas ne možes prići bez vize koju i nije tako lako dobiti. Ja sam sa starcima
bio i po Italiji i Njemačkoj, a kako sam spomenuo išlo se i ove istočno Evropske zemlje za čije građane smo
mi iz bivše Jugoslavije bili kao zapad. Iako su i tada imali kulturu, tradiciju i profinjenost, onoga što je
nama vjerovatno nedostajalo. Ja se lično ne sjećam godine da nismo išli na more, od starog preduzeće
imalo svoja odmarališta na Jadranu. Kao što onaj jednom na dnevniku reče, morao si ići jarane, tjerali
ako nećeš. :D Dozvoljam da je neko i lošije živjeo, ali ovu se neka moja iskustva i ono čega se ja sjećam.
Pa mislis li da i danas vlasnici disko klubova ne mogu ici bilo gdje u svijet da kupuju opremu :mrgreen: e bas si napravio reprezentativni uzorak :mrgreen: vlasnik disco cluba :lol: .
Sta je sa Pisonjom i Zugom koji nisu nikada stigli do mora, hebote uporno se presucuje cinjenica da masa raje nikada nije vidjela mora, da pola Sarajeva nije znalo da pliva. O selima oko Sarajeva u kojima nije bilo struje niko nista, covjek kada slusa neke od vas ko da je bio Diznilend. Onaj ko je imao prosjecnu placu u Jugi nije mogao vidjeti Njemacke i Italije (osim ako nije isao na baustelu) da se ne lazemo. Pa gro ljudi nisu vidjeli Slovenije ili sjevera Hrvatske, o Makedoniji da ne pricamo. To sto se islo u Orebic ne govori nista i ne otiso 200km daleko na odmor :mrgreen: . I da famozni pasos, od onog vremena stanje u svijetu se je promijenilo 100%, globalni terorizam, kurci palci, svugdje u svijetu su drugacije konotrole nego onda.
Svijet se je promijenio. Da ti dam primjer zlatnog doba USA, radnici zaposleni u GM, Fordu, Chrysleru (za ove govorim posto sam vezan za auto industriju) su u zlatno doba zivjeli ko u komunizmu, ono nase nije bilo ni k od komunizma za njih :mrgreen:. Ostati bez posla si mogao samo ako ubijes nekog na poslu :mrgreen: , nema boga da ti daju otkaz. Pola raje iz trecih smjena bi radilo pola spavalo, bolovanja, ne dolasci na posao, ma hebote kod nas ali na trecu. Ljudi iz tih firmi su se penzionisali sa nenavrsenih 50, dobijali punu penziju od firme (3-4 tisuce US doalara), da ne pricam u bonusima na kraju godine :mrgreen: . Hebote, prodjes kroz naselje, pred svakom kucom Harley, gliser, parkiran veliki pick-up truck :mrgreen: , pitas sta ovi rade, rade na liniji montaze auta :mrgreen: . Pola od njih nema ni srednju zavrsenu. Pocetna stanica tih godina je bila $25, dvadeset i koju godinu kasnije (danas) pocenta je $15, pa ti vidi. Sve i jedan ima vikendicu up-north (na jezerima), trosilo se, razbacivalo se ko ludo.
U medjuvremenu desi se mnogo toga, poce ovo otvaranje, globalizacija, armija njih bi da radi za $2.75 (Mexico i druge zemlje) na sat i da bude sretna. Velikodusna davanja firmi dodjose mnogima glave, danas nema vise onih penzija od prije 20tak godina, firme se suocavaju sa globalnom utakmicom, znaci i kod njih taj sistem izdasnih davanja je zavrsen. Ali raja je svjesna toga. Iste price ces cuti i u Njemackoj i u Francuskoj, Italiji, bilo gdje u svijetu.
E samo kod nas pametolozi misle da je to moglo vjecno trajati. Niko da se pita sto je taj sistem bio suocen sa tolikim ekonomskim krizama, kakve su se pouke izvlacile iz tih ekonomsih kriza. Promasene investicije, pa citava masa firmi koje su gradjene samo jer je neki pametolog mislio da bi eto i mi trebali da imamo tako nesto.
Meni je bilo lijepo u Jugi, na kraju bio sam mlad, ali sam u isto vrijeme svjestan da sa onakvom eknomijom, produktivnoscu i ostalim mi ne bismo izdrzali ovaj udar promjena i lomovi bi bili jako veliki.
nickname-83
Posts: 111
Joined: 31/01/2011 20:26

#396 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by nickname-83 »

touch brain wrote: prosjecna plata u jugi je bila 500 +,- njemackih maraka i od nje se zivilo soildno..ako si htio vise isao si u njemacku..doduse,bilo je pojedinaca koji bas nisu mogli naci posao pa su isli u njemacku ali toga je uvjek bilo cak i u mnogo bogatijim zemljama....vrlo jednostavno i nevidim sta se tu ima analizirat
Nemoj me nasmijavati, na kakvim li si ti drogama volio bih znati. Evo jedna cinjenica iz historije: tadasnji politicki vrh je uvidio da ce se ekonomija urušiti sama od sebe zbog sve veceg broja nezaposlenih, pa su odlucili da otvore granice. Toliko o pojedincima. Bila je situacija da su cijele porodice, pa i cijelo stanovnistvo jednog sela radi u inostranstvu. Dajte ljudi molim vas, nemoj te crpiti informacije iz politckih pamfleta komunisticke partije. Naravno da je tada bilo fino zivjeti u vecim gradovima, komunisti su se svojski trudili da u vecim centrima stvore jedan privid utopije. Zato kada se malo odmaknete od vecih gradova (ili cak i manjih koji su imali srece da imaju jednu fabriku ili rudnik u blizini) vidjela bi se sva bijeda i težak život o kojoj se tada nije smjelo govoriti ili pisati.
poznanik wrote: Na taj način, jedinstven u svijetu, svi su mogli zadovoljavati svoje egzistencijalne potrebe, a bilo je para i za štednju, za trošenje, za nadgradnju... Sve dok nisu došle "demokrate" da nam "otvore oči" i uvedu u bolji život .
Ovo je klasicni primjer kada neko "usisa" sve što piše u partijskim pamfletima i slijepo vjeruje u to. Postoji samo jedna zemlja na planeti koja je koliko-toliko mogla (nisam siguran da danas to mogu, možda grješim) da zadovoljava svoje potrebe: SAD i niko drugi na svjetu. Vjerovatno nemaš pojma koliko si se sa ovim "prosuo". :run:
User avatar
Tiger 033
Posts: 8695
Joined: 12/11/2010 09:47
Location: Sarajevo

#397 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by Tiger 033 »

Sezam wrote:Niste valjda vec odustali od JRT?
Kako nekom' koje u ratu biJo u Njmackoj ispricat' kako je bilo npr. u Sarajevu...mozes mu pricat' 2godine coj'k ce samo klimati glavom i nikad nece saznat jer to nije prozivio...e to je isto sad ovim "balavcima" objasnjavat' kao je bilo u Yugi...jbte ni lopovi nisu isti.... zivim na Bitriku i znam tipve koji su bili pazi LOPOVI ali LOPOVI u ono doba, koji su vani krali miJune a u Sarajevu bili gospoda...ako padnu znaju za sto su pali upitanju su bile tisuce ili miliJuni DM...a danasnji LIHVARI pazi LIHAVRI nisu to ba lopovi dobiju 5 godina za 3 kasetofona...đe smo mi đe EU :dance:

Pogledati film "Praznik u Sarajevu" skoro pa sve jasno :bih:
User avatar
dale cooper
Posts: 28546
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#398 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by dale cooper »

detroit-mercy wrote: Pa mislis li da i danas vlasnici disko klubova ne mogu ici bilo gdje u svijet da kupuju opremu :mrgreen: e bas si napravio reprezentativni uzorak :mrgreen: vlasnik disco cluba :lol: .
Sta je sa Pisonjom i Zugom koji nisu nikada stigli do mora, hebote uporno se presucuje cinjenica da masa raje nikada nije vidjela mora, da pola Sarajeva nije znalo da pliva. O selima oko Sarajeva u kojima nije bilo struje niko nista, covjek kada slusa neke od vas ko da je bio Diznilend. Onaj ko je imao prosjecnu placu u Jugi nije mogao vidjeti Njemacke i Italije (osim ako nije isao na baustelu) da se ne lazemo. Pa gro ljudi nisu vidjeli Slovenije ili sjevera Hrvatske, o Makedoniji da ne pricamo. To sto se islo u Orebic ne govori nista i ne otiso 200km daleko na odmor :mrgreen: . I da famozni pasos, od onog vremena stanje u svijetu se je promijenilo 100%, globalni terorizam, kurci palci, svugdje u svijetu su drugacije konotrole nego onda.
Svijet se je promijenio. Da ti dam primjer zlatnog doba USA, radnici zaposleni u GM, Fordu, Chrysleru (za ove govorim posto sam vezan za auto industriju) su u zlatno doba zivjeli ko u komunizmu, ono nase nije bilo ni k od komunizma za njih :mrgreen:. Ostati bez posla si mogao samo ako ubijes nekog na poslu :mrgreen: , nema boga da ti daju otkaz. Pola raje iz trecih smjena bi radilo pola spavalo, bolovanja, ne dolasci na posao, ma hebote kod nas ali na trecu. Ljudi iz tih firmi su se penzionisali sa nenavrsenih 50, dobijali punu penziju od firme (3-4 tisuce US doalara), da ne pricam u bonusima na kraju godine :mrgreen: . Hebote, prodjes kroz naselje, pred svakom kucom Harley, gliser, parkiran veliki pick-up truck :mrgreen: , pitas sta ovi rade, rade na liniji montaze auta :mrgreen: . Pola od njih nema ni srednju zavrsenu. Pocetna stanica tih godina je bila $25, dvadeset i koju godinu kasnije (danas) pocenta je $15, pa ti vidi. Sve i jedan ima vikendicu up-north (na jezerima), trosilo se, razbacivalo se ko ludo.
U medjuvremenu desi se mnogo toga, poce ovo otvaranje, globalizacija, armija njih bi da radi za $2.75 (Mexico i druge zemlje) na sat i da bude sretna. Velikodusna davanja firmi dodjose mnogima glave, danas nema vise onih penzija od prije 20tak godina, firme se suocavaju sa globalnom utakmicom, znaci i kod njih taj sistem izdasnih davanja je zavrsen. Ali raja je svjesna toga. Iste price ces cuti i u Njemackoj i u Francuskoj, Italiji, bilo gdje u svijetu.
E samo kod nas pametolozi misle da je to moglo vjecno trajati. Niko da se pita sto je taj sistem bio suocen sa tolikim ekonomskim krizama, kakve su se pouke izvlacile iz tih ekonomsih kriza. Promasene investicije, pa citava masa firmi koje su gradjene samo jer je neki pametolog mislio da bi eto i mi trebali da imamo tako nesto.
Meni je bilo lijepo u Jugi, na kraju bio sam mlad, ali sam u isto vrijeme svjestan da sa onakvom eknomijom, produktivnoscu i ostalim mi ne bismo izdrzali ovaj udar promjena i lomovi bi bili jako veliki.
Nije čovjek bio vlasnik, nego je prostor iznajmljivao od države i disko klub mu je bio kao
dodatna aktivnost. Nije bio neki lovator ako na to ciljaš. Ni moj otac nije imao neku posebno
visoku poziciju. Srednja stručna sprema sa pozicijom poslovođe u magacinu. Plata dobra, ne
previsoka, ali sasvim dovoljna da podmiri sve potrebe porodice (ja, sestra i majka),
i da se ode na godišnji i eventualno na koji izlet u inostranstvo. Znači sa samo tom jednom
platom je to uspjevao (jer mi je majka bila domaćica).
I ovdje se uopšte ne radi o tome da poredimo Jugoslaviju sa zapadom, jer tu nema poređenja,
uvijek su bili jači. Ali poređenja sa tadašnjom Jugoslavijom i današnjom BiH nema, jer mi danas
nemamo pa gotovo ništa u usporedbi što smo imali tad.
I zašto je to tako teško prelomiti ljudima preko jezika i reći da je ovo danas što imamo sranje?
Je li možda zato što se moramo pogledati u ogledalo i reći da smo se grdno zajebali i da nam
"demokratske" promjene i ljudi koje smo birali tada nisu donijeli ništa osim bjede i patnje?
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#399 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by saibaba »

Bas si sa prosjecnom platom od 500 KM u divljoj valuti mogao skakat po nemackoj ... pa karta je kostala kao jedna mjesecna plata..
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#400 Re: JRT-Jugoslovenska radio i televizija

Post by riko-ga »

saibaba wrote:Bas si sa prosjecnom platom od 500 KM u divljoj valuti mogao skakat po nemackoj ... pa karta je kostala kao jedna mjesecna plata..
Cuj to.Kolika je bila karta do Njemacke u 80-tim ako mi mozes reci.A kolika prosjecna plata u Yugi u to vrijeme?

Vrijeme u osamdesetim i sadasnje se nemogu porediti.Ko nije tada zivio nezna o cemu pricam.Pa tada je Yuga bila za Cesku,Rumuniju,Bugarsku da ne pricamo Albaniju ne Njemacka vec Amerika.Pogledaj te sada gdje su oni a gdje mi i pametnom dosta.
Post Reply