JOVANKA BROZ

Locked
iz dna duše

#1 JOVANKA BROZ

Post by iz dna duše » 24/05/2009 10:45

Približava se Dan mladosti, koji se zvanično slavio kao Titov rođendan.
Čitam da je Jovanka Broz prestala odlaziti na njegov grob. Već dugo znamo da se prema njoj Srbija odnosi maćehinski. Nema adekvatan smještaj, penziju...
Nekako se ne mogu sjetiti detalja, a da i mogu, vjerovatno to tada što sam čula nije odgovaralo istini, ali često se pitam zašto je Jovanka Broz odstranjena iz Titovog života. Pričalo se o nekoj izdaji i sl. u što se u to vrijeme i moglo povjerovati, a sada razmišljam da sve one nacionalističke zvijeri koje su se nalazile oko Tita su odstranili svakoga, ko se tada nije uklapao u njihove planove. Sjetimo se nerazjašnjenih uslova pogibije Džemala Bijedića, njegove supruge i pratnje, pa i ovo sa g-djom Jovankom...Možda im je trebalo slobodno polje oko Tita, tako da im je on zadnjih godina bio samo marioneta, a konce su oni povlačili, oni isti koji su kasnije povlačili i konce u ratu. Mada sam svjesna i da postoje neke teorije oko njihovog braka, da je i to bila "štela" od strane srbijanskih političara....
Šta vi mislite da znate na ovu temu....
Dakle bez vrijeđanja, čak i ako ste niste poklonik Tita, Jugoslavije, pokušajte dati neko objektivno mišljenje, vaša saznanja :?:

Prolaznik

#2 Re: JOVANKA BROZ

Post by Prolaznik » 24/05/2009 10:52

Od prilike i sam znam ovo što si napisala. Ne znam šta je mogla toliko skriviti da su je gurnuli u stranu. Žao mi je da pod stare dane sama čami u nekoj neuslovnoj rupi. Jednom prilikom sam čitao da nema grijanja, penzije... Pitam se od čega živi? Predlažem da joj Željko Komšić ponudi preseljenje u Sarajevo. Ovdje bi joj zasigurno bilo bolje.

desetina

#3 Re: JOVANKA BROZ

Post by desetina » 24/05/2009 11:02

nisam baš neki poznavalac druga tita.
uvijek me je zanimalo da li ima istine u toj nekoj priči da je poginuo i da je ono bio njegov dvojnik.
možda je zato jovanka udaljena iz njegovog života.
ne sječam se svih detalja priče davno sam je čula.(rekla-kazala)

kebele

#4 Re: JOVANKA BROZ

Post by kebele » 24/05/2009 11:05

desetina wrote: uvijek me je zanimalo da li ima istine u toj nekoj priči da je poginuo i da je ono bio njegov dvojnik.
To za Titovu "pogibiju" je za mene informacija ista kao i ona da "ljudi nikad nisu bili na mjesecu", da je "Sadam Hussein živ, da su pogubili njegovog dvojnika" ... i slične "teorije zavjere" i gluposti.

turban

#5 Re: JOVANKA BROZ

Post by turban » 24/05/2009 11:05

Posto ja imam arhivske gradje o ovom bracnom paru... :-) evo i vama...malko,onako na kasicicu,nedam vise... :D

iz neke arhive.
�...Tokom referisanja i susreta sa drugom Titom meni su ostala u sjecanju dva-tri mucna, teska susreta, kada smo nalazili druga Tita neraspolozena, utucena, zabrinuta. Govorio je da je situacija na dvoru nesnosna, da nema uslova za rad, da sve to sto se preduzima ne daje rezultate. Presao je 80 godina, njemu je trebao mir, a on ga nije imao. Rekao sam mu: Dobro, druze Tito, da li bi mi nesto mogli Vama pomoci? Moguca je bila promene personala i uslova rada, a ako treba i da se Tito zastiti, jer smo se bojali da ne dodje u fizicku opasnost. On je govorio da to ne dolazi u obzir, da ne veruje da bi bilo kakve promene na Jovanku Broz pozitivno delovale. Sukob izmedju Jovanke Broz i predsednika Republike poprimio je sire razmere narocito posle 1974. godine. Saznanja o tome izlazila su i van rezidencije, pa je KOS morao da intervenise. To je postalo predmet interesovanja kako unutar zemlje, tako i u inostranstvu, u prvom redu raznih obavestajnih centara. Spekulacije su isle ka tome da se sve to prikaze kao sukob u politickom i drzavnom vrhu zemlje, a ne kao licni odnos Jovanke i Tita. To se dovodilo i u vezu sa �posttitovskim danima�, da u tome Jovanka Broz nije bezazlena, da ona ima odgovarajuce politicke pretenzije i da su te ambicije kod nje podgrejavane od pojedinaca ili odredjenih snaga. Definitivni raskol je bio kada je drug Tito posao u Kinu, jer je Jovanka zahtevala da u delegaciji ne budu neki ljudi. Stane Dolanc i jos neki. To je druga Tita razljutilo. Do tada su se ipak odrzavali kakvi-takvi odnosi. Oni su bili puni prekida, trauma, sukoba, nesporazuma. Tito je odlazio povremeno negde da radi, izbegavao je sukobe. Tada je bio definitivan sudar i raskid. Drug Tito je bio cvrsto uveren da se ne radi o politickim pretenzijama Jovanke, da je to borba za vlast. Naravno, nije ni on odbijao da postoji neka ambicija, zelja za nekakvim afirmisanjem. To je bila njegova procena, da je dosta mladja zena, pruzila joj se velika sansa, velike mogucnosti, da je ona to delom iskoristila. Inace je malo samosvojna, ni sa kim ne moze. Prilikom dolaska na referisanje kod Tita, ja sam vec po osoblju znao atmosferu, jer je osoblje koje je bilo blize, bilo vrlo upuceno u to. Oni su cinili sve da mu olaksaju situaciju. Ljubicic ih je drzao da ne padnu pod uticaj Jovanke. Koliko god su oni ispoljavali brigu za Tita, ipak ono najintimnije nije moglo da mu se pruzi. Vrhovni komandant mi je rekao da je nemoguce tako ziveti: �Ja sam � rece Tito � pobjegao. To je ludnica�.

Soul_Sista

#6 Re: JOVANKA BROZ

Post by Soul_Sista » 24/05/2009 11:14

turban wrote:Posto ja imam arhivske gradje o ovom bracnom paru... :-) evo i vama...malko,onako na kasicicu,nedam vise... :D

iz neke arhive.
�...Tokom referisanja i susreta sa drugom Titom meni su ostala u sjecanju dva-tri mucna, teska susreta, kada smo nalazili druga Tita neraspolozena, utucena, zabrinuta. Govorio je da je situacija na dvoru nesnosna, da nema uslova za rad, da sve to sto se preduzima ne daje rezultate. Presao je 80 godina, njemu je trebao mir, a on ga nije imao. Rekao sam mu: Dobro, druze Tito, da li bi mi nesto mogli Vama pomoci? Moguca je bila promene personala i uslova rada, a ako treba i da se Tito zastiti, jer smo se bojali da ne dodje u fizicku opasnost. On je govorio da to ne dolazi u obzir, da ne veruje da bi bilo kakve promene na Jovanku Broz pozitivno delovale. Sukob izmedju Jovanke Broz i predsednika Republike poprimio je sire razmere narocito posle 1974. godine. Saznanja o tome izlazila su i van rezidencije, pa je KOS morao da intervenise. To je postalo predmet interesovanja kako unutar zemlje, tako i u inostranstvu, u prvom redu raznih obavestajnih centara. Spekulacije su isle ka tome da se sve to prikaze kao sukob u politickom i drzavnom vrhu zemlje, a ne kao licni odnos Jovanke i Tita. To se dovodilo i u vezu sa �posttitovskim danima�, da u tome Jovanka Broz nije bezazlena, da ona ima odgovarajuce politicke pretenzije i da su te ambicije kod nje podgrejavane od pojedinaca ili odredjenih snaga. Definitivni raskol je bio kada je drug Tito posao u Kinu, jer je Jovanka zahtevala da u delegaciji ne budu neki ljudi. Stane Dolanc i jos neki. To je druga Tita razljutilo. Do tada su se ipak odrzavali kakvi-takvi odnosi. Oni su bili puni prekida, trauma, sukoba, nesporazuma. Tito je odlazio povremeno negde da radi, izbegavao je sukobe. Tada je bio definitivan sudar i raskid. Drug Tito je bio cvrsto uveren da se ne radi o politickim pretenzijama Jovanke, da je to borba za vlast. Naravno, nije ni on odbijao da postoji neka ambicija, zelja za nekakvim afirmisanjem. To je bila njegova procena, da je dosta mladja zena, pruzila joj se velika sansa, velike mogucnosti, da je ona to delom iskoristila. Inace je malo samosvojna, ni sa kim ne moze. Prilikom dolaska na referisanje kod Tita, ja sam vec po osoblju znao atmosferu, jer je osoblje koje je bilo blize, bilo vrlo upuceno u to. Oni su cinili sve da mu olaksaju situaciju. Ljubicic ih je drzao da ne padnu pod uticaj Jovanke. Koliko god su oni ispoljavali brigu za Tita, ipak ono najintimnije nije moglo da mu se pruzi. Vrhovni komandant mi je rekao da je nemoguce tako ziveti: �Ja sam � rece Tito � pobjegao. To je ludnica�.
:D :D :D

Ova tvoj "neka" arhiva...ima li ime, prezime, broj, odakle je arhiva, ko je sastavljao tekst...ja sam mislila da si za bocu ozbiljniji :D :lol:

zlajo

#7 Re: JOVANKA BROZ

Post by zlajo » 24/05/2009 11:18

desetina wrote:nisam baš neki poznavalac druga tita.
uvijek me je zanimalo da li ima istine u toj nekoj priči da je poginuo i da je ono bio njegov dvojnik.
možda je zato jovanka udaljena iz njegovog života.
ne sječam se svih detalja priče davno sam je čula.(rekla-kazala)
kao sto i sama kazes, sve je to rekla-kazala.

Josip Broz je tokom svog zivota i nemalo puta posjetio svoje rodno Zagoje. Znao je obici i one sa kojima je nekada odrastao. Ako ikog drugog, barem njih nije mogao prevariti. To sto je jos rano otisao od svog rodnog kraja, i sto je njegov zivotni put ga ucinio jednim sasvim drugacijim covjekom od nekog tipicnog Zagorca , :) , ne znaci da je on zaboravio taj dio svog zivota (djetinstva) i da su njega zaboravili oni koji su sa njim odrasli.
O tome se nije cesto pisao, ali tu i tamo se moglo naici pogotovo nakon rasapada Jugoslavije. Za vrijeme Juge, njegov privatni zivot je ionako postala tabu tema. Njegovo djetinstvo i zivotni put je sa jedne strane idealiziran, a sa druge strane mistificiran.... Jedna krajnost je povlacila drugu...

Toffee karamela

#8 Re: JOVANKA BROZ

Post by Toffee karamela » 24/05/2009 11:27

Prvo čega se mogu sjetiti o Jovanki iz svog ranog djetinjstva (yes, ja pamtim Tita 8) ) je psovka:"K.... ona, hoće da ga ubije". Danas kad se tog sjetim jasno mi je da je na djelu (i kod običnog naroda a i možda na višim instancama) bila tipična balkanska mržnja prema ženi koja se izdigla i koja mužjacima može predstavljati prijetnju. Statusnu, egzistencijalnu, političku, koju god hoćete. Jovanka je bila proskribirana i anatemisana u društvu a da se nikad niko nije sjetio da ode do te žene i čuje njenu verziju priče.
Ne znam, ona je meni djelovala uvijek nekako tužno, a pogotovo je tužno kako dekadama životari u nekoj kućici u Beogradu bez penzije. :(
Zbog svega tog i njene punđe i šta ti sve ne, zaboravilo se da je bila u partizanima (ona je rodom iz Hrvatske, mislim Lika ili Banija), kažu da je bila hrabra i požrtvovana, a s Titom ju je upoznao nekji njen rođak, utjecajni general u to vrijeme.

turban

#9 Re: JOVANKA BROZ

Post by turban » 24/05/2009 11:30

Soul_Sista wrote:
turban wrote:Posto ja imam arhivske gradje o ovom bracnom paru... :-) evo i vama...malko,onako na kasicicu,nedam vise... :D

iz neke arhive.
:D :D :D

Ova tvoj "neka" arhiva...ima li ime, prezime, broj, odakle je arhiva, ko je sastavljao tekst...ja sam mislila da si za bocu ozbiljniji :D :lol:
Marko Lopusina, "UBIJ BLIZNJEG SVOG" :oops:

turban

#10 Re: JOVANKA BROZ

Post by turban » 24/05/2009 11:33

evo vam jos...ja odoh dok nije ozna dosla... :oops:
http://www.serbianunity.net/culture/library/Lopusina2/

KIA

#11 Re: JOVANKA BROZ

Post by KIA » 24/05/2009 11:34

iz dna duše wrote:Približava se Dan mladosti, koji se zvanično slavio kao Titov rođendan.
Čitam da je Jovanka Broz prestala odlaziti na njegov grob. Već dugo znamo da se prema njoj Srbija odnosi maćehinski. Nema adekvatan smještaj, penziju...
Nekako se ne mogu sjetiti detalja, a da i mogu, vjerovatno to tada što sam čula nije odgovaralo istini, ali često se pitam zašto je Jovanka Broz odstranjena iz Titovog života. Pričalo se o nekoj izdaji i sl. u što se u to vrijeme i moglo povjerovati, a sada razmišljam da sve one nacionalističke zvijeri koje su se nalazile oko Tita su odstranili svakoga, ko se tada nije uklapao u njihove planove. Sjetimo se nerazjašnjenih uslova pogibije Džemala Bijedića, njegove supruge i pratnje, pa i ovo sa g-djom Jovankom...Možda im je trebalo slobodno polje oko Tita, tako da im je on zadnjih godina bio samo marioneta, a konce su oni povlačili, oni isti koji su kasnije povlačili i konce u ratu. Mada sam svjesna i da postoje neke teorije oko njihovog braka, da je i to bila "štela" od strane srbijanskih političara....
Šta vi mislite da znate na ovu temu....
Dakle bez vrijeđanja, čak i ako ste niste poklonik Tita, Jugoslavije, pokušajte dati neko objektivno mišljenje, vaša saznanja :?:
ebiga , i beogradska elita je posle II sv. rata ostala bez adekvatnog smestaja i uslova za zivot kada ih je njen muz " olaksao " za visak imovine ...

KIA

#12 Re: JOVANKA BROZ

Post by KIA » 24/05/2009 11:35

p.s. koliko ja znam , ona odavno ne zivi u memljivom sobichku ...

Soul_Sista

#13 Re: JOVANKA BROZ

Post by Soul_Sista » 24/05/2009 11:51

turban wrote:evo vam jos...ja odoh dok nije ozna dosla... :oops:
..ja ovom Lopusini ne bih dala cenere za knjige poput "Ceca - izmedju ljubavi i smrti" balkanska melodrama :D , "Adresar Srba u Dijaspori" wtf?! :D "Srbi su harali svetom" :lol: :lol: ..lista je dugacka, evo bas sam mu pogledala stranicu...

Umro na krilima svoje supruge Svetlane Cece Raznatovic u 48 godini zivota. Nikog drugog nije bilo u tim kobnim trenucima da mu pomogne. Ljudi oko njega uplasili su se njegove smrti vise nego on sam.

Zeljko Raznatovic Arkan je bio slika i prilika vremena u kome se dogodio raspad druge Jugoslavije i duboka kriza trece Jugoslavije. I u kome je srpski narod ostao bez svoj junackog identiteta, a sam Arkan bez zivota. Njegovo ubistvo pokazalo je su i heroji rata i ulice smrtni, ali mitovi o njima nisu. Arkan je ziv !?

http://www.lopusina.com/knjiga.html?id=21

ma dosta za zdrav ukus :D

..vidimo se turbanko, na nekoj drugoj temi! :lol: :lol: :D

Toffee karamela

#14 Re: JOVANKA BROZ

Post by Toffee karamela » 24/05/2009 11:55

Stvarno čovječe, pa kakvom se literaturom ti šopaš? :shock:

Soul_Sista

#15 Re: JOVANKA BROZ

Post by Soul_Sista » 24/05/2009 11:58

Toffee karamela wrote:
..zamisli samo kakve se dobre trave mozes napusiti za pare koje idu ovom Lapusini :D :D :D :sax:

zlajo

#16 Re: JOVANKA BROZ

Post by zlajo » 24/05/2009 11:59

Toffee karamela wrote:Prvo čega se mogu sjetiti o Jovanki iz svog ranog djetinjstva (yes, ja pamtim Tita 8) ) je psovka:"K.... ona, hoće da ga ubije". Danas kad se tog sjetim jasno mi je da je na djelu (i kod običnog naroda a i možda na višim instancama) bila tipična balkanska mržnja prema ženi koja se izdigla i koja mužjacima može predstavljati prijetnju. Statusnu, egzistencijalnu, političku, koju god hoćete. Jovanka je bila proskribirana i anatemisana u društvu a da se nikad niko nije sjetio da ode do te žene i čuje njenu verziju priče.
Ne znam, ona je meni djelovala uvijek nekako tužno, a pogotovo je tužno kako dekadama životari u nekoj kućici u Beogradu bez penzije. :(
Zbog svega tog i njene punđe i šta ti sve ne, zaboravilo se da je bila u partizanima (ona je rodom iz Hrvatske, mislim Lika ili Banija), kažu da je bila hrabra i požrtvovana, a s Titom ju je upoznao nekji njen rođak, utjecajni general u to vrijeme.
Jovanka je Licanka i to Srpkinja....
A sto se tice tih glasina iz 70-tih, neke su isle toliko daleko da se govorilo kako je ona sa jednim od generala(navodnim ljubavnikom) planirala puc....Mislim da je sve to plasirana laz kojom se ona (Jovanka) kao moguci politicki faktor (posto je ipak bila Titina supruga) iskljucila iz Titinog zivota.
Ona je kao takva nekima smetala, jer je sasvim sigurno i mogla utjecati na Titine odluke. Bila je daleko mladja od njega i dok je (kako kazu) Tito trazio zadnjih godina zivota koliko toliko jedan mirniji zivot, ona je bila jos puna zivota i po svemu je i te kako bila svijesna sivih eminencija jugoslavenske politike.

Njena sudbina je zapravo cjena kojom se placa zivot u visokoj politici. Da je bila potpuno bezopasana, sigurno je ne bi jugoslavenski generali iskljucili iz javnog zivota. Mislim da su oderedeni krugovi vidjeli u njoj prepreku za ostvarenje svojih ciljeva, te su je zbog toga i gurnili u stranu.

Ono sto cudi je da je srbijanska politika nastavila sa tom praksom i to dobar broj godina. Spekulira se da razlog nije politicke prirode, nego iskljucivo iz koristoljublja (navodna Titina ostavstina). U svakom slucaju, drago mi je da je ta zena napokon dobila svoje putne isprave, te ce moci i putovati van Srbije. Bilo bi i te kako korisno i zanimljivo za sve nas da cujemo i sto ona ima za reci o Titi i zbivanjima u Jugoslaviji. Nadam se da ce ipak jednog dana osvanuti neki njeni memoari. Bilo bi to i te kako vrijedno za procitati, i upoznati se bolje sa nekim obicnim detaljima iz njenog i Titinog zivota, i onom sto je desavalo u jugoslavenskom rukovodstvu iza kulisa.

iz dna duše

#17 Re: JOVANKA BROZ

Post by iz dna duše » 24/05/2009 12:22

Image

oldplague

#18 Re: JOVANKA BROZ

Post by oldplague » 24/05/2009 13:43

Toffee karamela wrote:
Odgovarajućom. Po potrebi. Zabranimo Brenin koncert! :lol: :lol: :lol:

Lincoln-Burrows

#19 Re: JOVANKA BROZ

Post by Lincoln-Burrows » 24/05/2009 14:46

Po meni situacija izgleda ovako:
Jovanka je kao figura imala smisla samo u Jugoslaviji, brak Hrvata i Srpkinje,
to je valjda bilo simbolično. Ja čak pretpostavljam da ona i nije bila njegova žena
t.j. nije bila bliska s njim. O tome svjedoči i gradnja odvojenih soba u najvećem podzemnom
nuklearnom skloništu kod Konjica, koje je Tito sagradio za sebe i još 350 ljudi.
Danas je Jovanka samo ono što je vjerojatno i bila, nebitna figura.

Toffee karamela

#20 Re: JOVANKA BROZ

Post by Toffee karamela » 24/05/2009 15:21

Lincoln-Burrows wrote:Po meni situacija izgleda ovako:
Jovanka je kao figura imala smisla samo u Jugoslaviji, brak Hrvata i Srpkinje,
to je valjda bilo simbolično. Ja čak pretpostavljam da ona i nije bila njegova žena
t.j. nije bila bliska s njim. O tome svjedoči i gradnja odvojenih soba u najvećem podzemnom
nuklearnom skloništu kod Konjica
, koje je Tito sagradio za sebe i još 350 ljudi.
Danas je Jovanka samo ono što je vjerojatno i bila, nebitna figura.
Pa svega ti u kojem se to nuklearnom skloništu grade sobe sa bračnim krevetima i baldahinima, pa valjda se ide s pretpostavkom da će glavnokomandujući da komanduje a ne da se seksa? :D

A što se tiče Jovankinih memoara, ja sam odavno čula da su skoro pa gotovi, izdavačke kuće iz cijele regije otimaju se za prava objavljivanja. Uh, kakva će to političko-tračerska delicija da bude, yummmmi!

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#21 Re: JOVANKA BROZ

Post by Pera Trta » 24/05/2009 15:28

Toffee karamela wrote:
Pa svega ti u kojem se to nuklearnom skloništu grade sobe sa bračnim krevetima i baldahinima, pa valjda se ide s pretpostavkom da će glavnokomandujući da komanduje a ne da se seksa? :D

A što se tiče Jovankinih memoara, ja sam odavno čula da su skoro pa gotovi, izdavačke kuće iz cijele regije otimaju se za prava objavljivanja. Uh, kakva će to političko-tračerska delicija da bude, yummmmi!
Očito nisi čula za sklonište o kome Lincoln govori. Bila je prije nekoliko godina na TV reportaža o njemu, i zaista ima pun komfor.
Atomska skloništa se grade za duži boravak ljudi (zbog opasnosti od radijacije). Kad se grade za vladare uvijek su to mali podzemni gradovi. Josip Broz nije bio tu izuzetak.

Toffee karamela

#22 Re: JOVANKA BROZ

Post by Toffee karamela » 24/05/2009 15:36

Pera Trta wrote: Očito nisi čula za sklonište o kome Lincoln govori. Bila je prije nekoliko godina na TV reportaža o njemu, i zaista ima pun komfor.
Atomska skloništa se grade za duži boravak ljudi (zbog opasnosti od radijacije). Kad se grade za vladare uvijek su to mali podzemni gradovi. Josip Broz nije bio tu izuzetak.
Da čula sam i vidjela reportažu o tom skloništu, ono meni izgleda baš onako kako sam i zamišljala takve građevine-donekle komforno ali bogami i asketski, više sivo, vojnički...E sad po nekom mojem rezonu (a možda ja griješim) logičnije je za Head of the state iliti Tita napraviti posebnu sobu, jer valjda je nuklearni rat, majka mu stara, prioriteti iz mirnodopskog života otpadaju, pa tako i te zajedničke prostorije za supružnike...
Izvlačiti iz toga zaključak da mu je ona bila fiktivna žena malo mi je prenagljeno i nategnuto.

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#23 Re: JOVANKA BROZ

Post by Pera Trta » 24/05/2009 15:38

Ali i gospođa Broz bi boravila u skloništu. I nikad se ne zna koliko bi se moralo ostati, možda godinama. I zar dozvoliti da Maršal sve vrijeme spava sam :D
Slično je bilo i u Hitlerovom bunkeru, samo on nije volio žene toliko kao Joža :)

HAVANA

#24 Re: JOVANKA BROZ

Post by HAVANA » 24/05/2009 15:40

[quote="Lincoln-Burrows"]
Jovanka je kao figura imala smisla samo u Jugoslaviji, brak hrvata i srpkinje,

:shock: :cry:
Stvarno grozno i nezamislivo :-)
Dje ja živim mila majko. :(

Toffee karamela

#25 Re: JOVANKA BROZ

Post by Toffee karamela » 24/05/2009 15:50

HAVANA wrote: :shock: :cry:
Stvarno grozno i nezamislivo :-)
Dje ja živim mila majko. :(
Nemoj tako žuriti, ima tu nekog vraga. Nekad davno čitala sam miislim u hrvatskom "Globusu" ispovijest neke ruske pjevačice (ali da me ubijete ne mogu se sad sjetit njenog imena). Ona je bila Rusima za vrijeme i poslije WWII nešto ko nama Lepa Brena u Jugoslaviji..helem nejse, ta se djevočka spetljala opasno bila sa Titom (mislim tokom neke posjete ruskih emisara Beogradu a ona je bila tu pridodata kao kulturni dekor).

Da ne duljim, planula je ljubav, jadna Ruskinja se ponadala čak da će ostati kod nas kao Prva dama da bi joj naš Joža navodno rekao:"Ljubavi moja, ja bih te sada istog trena oženio, ali moj narod nikad neće prihvatiti da se ja oženim Ruskinjom".

Iz svega gore napričanog vidljivo je:

a) Joža se već počeo osjećati kao monarh koji mora paziti koga će oženiti.

b)sukob sa Rusima je sigurno već visio u zraku a i oni nisu bili ostavili baš dobar utisak tamo gdje su se pojavili na teritoriji Srbije i Vojvodine (bilo je tu svašta, čak i silovanja, a o tome se stidljivo govorilo)

c)i kao pametan monarh Joža je skontao da će on kao Hrvat morat stavit krunu na glavu nekoj Srpkinji,opet čisto iz političkih razloga (mada to opet ne znači da on nju nije volio). Da su Makedonci bili na mjestu Srba sigurno bi tražio kakvu Makedonku, dakle opet ništa lično.
Last edited by Toffee karamela on 24/05/2009 15:57, edited 2 times in total.

Locked