Josip Broz Tito

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
geralt
Posts: 5184
Joined: 14/09/2017 12:45

#1376 Re: Josip Broz Tito

Post by geralt »

LBVIEW wrote:
славянин wrote:
LBVIEW wrote:Ne mislim crtati, status civilnih zrtava rata, ovako su svrstani u " gubitke neprijatelja". U SUBNOR - u se 80 - tih vodila debata o 10+ hiljada "muslimanskih civilnih zrtava" koje "nediostaju", nisu zavedene nigdje, nerijetko i neshumirane, nema svjedoka, niko nista ne zna. :oops:
O tome, izmedju ostalog, pise Max Bergholz u postiranom naucnom radu koji je dio knjige "Violence as a generative force".
Zasto su vodili debatu o nestalim ? Zasto pricati o necemu sto oces da krijes ili sta vec ?? Jos Bosnjaci/Muslimani statisticki su i dobro prosli ako se uzmu zrtve drugih naroda.
Zato sto se radi o zrtvama fasizma kojima taj status nije priznat, a inicijativu su pokrenuli pojedinci u SUBNOR-u.
No, zaljucak je bio kako se tu nije radilo o sistematskoj diskrimininaciji, u suprotnosti s cinjenicama - nepostojanje obiljezja, neeshumirani posmrtni ostaci(primjer kulenvakufskog mezarja s praznim grobovima). Cilj je bio izbrisati iz kolektivne memorije sjecanje na zrtve, sto nedozvoljavanjem sahrane, sto neprocesuiranjem zlocinaca, a sve u interesu onih koji su u zlocinima ucestvovali, a nakon rata zauzimali pozicije u drustvenoj hijerarhiji.
A ovim "statisticki dobro prosli" upravo potvrdjujes ono o cemu Max Bergholz pise. A ako je 8000 hiljada samo u Foci, ili 2000 u malom Kulen Vakufu "dobro prosli", onda. :oops:
Ovdje cu se sloziti s tobom da je poslijeratni tretman zrtava u Kulen Vakufu ogromna nepravda.

No, ekstrapolirati iz tog jednog slucaja da je u SFRJ postojalo sistematsko negiranje zlocina na Bosnjacima jednostavno nije tacno. Zlocin u Foci je bio jedna od tacaka optuznice po kojoj je Draza Mihajlovic osudjen na smrt, a o zlocinima nad Bosnjacima su javno pisali i najvisi ljudi u komunistickoj hijerarhiji (Dedijer, Djilas), i pisci fikcije koji su se bavili tim periodom (Copic).
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#1377 Re: Josip Broz Tito

Post by LBVIEW »

asurbanipal wrote:
LBVIEW wrote: Oni su spasavali bosnjacku stanovnistvo dok VS jos nije znao da li je s cetnicima ili ne.

I četnici su spašavali srpsko stanovništvo od podivljalih ustaša, pa su iz "taktičkih razloga" sarađivali sa Talijanima, nacistima, pa i ustašama.

Naime, takva je retorika pročetničkih revizionista koju susrećem, a koliko vidim i kod bošnjačkih nije nimalo drugačija. Za sve se traži i može naći opravdanje, a obraza ni za lijeka.
Izgleda da su i oni u sjeveroistocnoj Bosni trebali docekati "oslobodioce" nenaoruzani, poput mjesta u istocnoj Bosni, pa da lazni moralisti budu zadovoljni.
Zajebi politicku korektnost i "pravu stranu", ljudi su spasavali glave od "ustanika" kojima je bilo bitnije "tuci Turke", nego ustase. Eno till primjer Kulen Vakufa gdje, nakon rata, nisu dozvoljavali eshumirati ubijene, a kamoli obijeziti stratista. Da bi u ovom zadnjem ratu ponovili zlocin. :oops: Toliko o obrazu.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1378 Re: Josip Broz Tito

Post by славянин »

Ma lipo cvice tako je ... da se ostalo u NDH iako politicki nekorektno obiljezavao bi stratista za razliku od komunista koji su ubijali muslimane.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1379 Re: Josip Broz Tito

Post by insomnia78 »

Rekao sam im naše mišljenje. Ustao je jedan visok, koštunjav seljak, srednjih godina da nam odgovori.

Braćo – počeo je nesigumim ali odlučnim glasom.

Čitav kotar je poklan. Nećete naći nijednog muslimanskog sela, koje nije zapaljeno, ljudi pobijeni, žene osramoćene, djeca poklana. A bez ikakva razloga. U Donjem Curevu su čitavo selo sa ljudima zapalili. Čitav kraj je smrdio od ljudskog mesa nekoliko dana. I mi, da nas četnici ne pokolju, sabrali smo oružje i odlučili izginuti ko ljudi, a ne dati se zaklati kao janjci. Mi se protiv vas partizana nećemo biti. Nitko od nas neće napustiti selo ni sa oružjem ni bez oružja. A ni u kakvu politiku mi se ne miješamo. Mi branimo živote naše djece i žena. Zar da mi damo oružje vama?! Nekoliko kilometara odavde su četnici. Oni to i čekaju i poklaće nas kao ovce.

– Mi ćemo dati jednu četu, da čuva vaše selo, – rekao je Lola Ribar.

– Da se ne bi mučili, ostavite vi nama naše oružje i nas na miru. Mi ćemo se sami braniti kako možemo.

– Šta će se dogoditi, ako se vi morate povući sa ovoga terena? Rat je, vi niste jučer ovdje bili, a možda nećete ni sutra? – upitao je jedan starac.

Ribar je počeo da govori da mi nećemo trpiti, da na našem terenu itko ima vojne formacije osim nas.

– Mladiću, ovo je naš teren stotine godina, ovdje su naši domovi. Mi ćemo na ovoj zemlji ostati. Ne dirajte nas i nećemo vas dirati. Zaludu trošimo vrijeme.

Oprostili smo se i pošli.
nemavisemojselvire
Posts: 14
Joined: 07/05/2019 00:47

#1380 Re: Josip Broz Tito

Post by nemavisemojselvire »

francuz ne moj pit artane više rat je završijo a tebi se ope ukazuju šeitani tobejarabi
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1381 Re: Josip Broz Tito

Post by salik79 »

славянин wrote:
salik79 wrote:Zato sam ja uvijek onako reagovao, kada je neko pokusavao Muhamed-agu Hadziefendica r.a. prikazati kao fasistu, a legiju kao nacisticke/ustaske kolaboracioniste. Jer, da nije bilo njega i njegove legije, ista sudbina bi zadesila vecinu SI Bosne.
Koju legiju ?
DOMDO.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1382 Re: Josip Broz Tito

Post by славянин »

salik79 wrote:
славянин wrote:
salik79 wrote:Zato sam ja uvijek onako reagovao, kada je neko pokusavao Muhamed-agu Hadziefendica r.a. prikazati kao fasistu, a legiju kao nacisticke/ustaske kolaboracioniste. Jer, da nije bilo njega i njegove legije, ista sudbina bi zadesila vecinu SI Bosne.
Koju legiju ?
DOMDO.
Sta ti je to sad, da nije neka podruznica IRGCa :lol:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1383 Re: Josip Broz Tito

Post by salik79 »

славянин wrote:
salik79 wrote:
славянин wrote: Koju legiju ?
DOMDO.
Sta ti je to sad, da nije neka podruznica IRGCa :lol:
To je jedina vojna formacija koja je branila SI Bosnu od cetnickih pokolja od '41 do '43.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1384 Re: Josip Broz Tito

Post by славянин »

salik79 wrote:
To je jedina vojna formacija koja je branila SI Bosnu od cetnickih pokolja od '41 do '43.
To DOMDO je skracenica za sta ? ima li slika tu kakvih od te formacije ?
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1385 Re: Josip Broz Tito

Post by salik79 »

славянин wrote:
salik79 wrote:
To je jedina vojna formacija koja je branila SI Bosnu od cetnickih pokolja od '41 do '43.
To DOMDO je skracenica za sta ? ima li slika tu kakvih od te formacije ?
Domobranske dobrovoljacke postrojbe. Kasnije su je svi zvali Hadziefendiceva legija.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1386 Re: Josip Broz Tito

Post by славянин »

salik79 wrote: Domobranske dobrovoljacke postrojbe. Kasnije su je svi zvali Hadziefendiceva legija.
Ovi ?
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... p.vp9.webm
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1387 Re: Josip Broz Tito

Post by salik79 »

славянин wrote:
salik79 wrote: Domobranske dobrovoljacke postrojbe. Kasnije su je svi zvali Hadziefendiceva legija.
Ovi ?
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... p.vp9.webm
Jok. Tih domobranskih jedinica je bilo mali milion. Zato ova i jeste bila izdvojena kao Hadziefendiceva legija.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1388 Re: Josip Broz Tito

Post by славянин »

salik79 wrote:
славянин wrote:
salik79 wrote: Domobranske dobrovoljacke postrojbe. Kasnije su je svi zvali Hadziefendiceva legija.
Ovi ?
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... p.vp9.webm
Jok. Tih domobranskih jedinica je bilo mali milion. Zato ova i jeste bila izdvojena kao Hadziefendiceva legija.
Bojnik domobranske dobrovoljačke pukovnije

sluzio u

Austro - Ugarskoj vojsci

Kraljevoj jugoslovenskoj vojsci

Hrvatskom domobranstvu

Wafen SS

Muhamed Hadžiefendić, poznat i kao Muhamedaga Hadžiefendić oficir u NDH koji je formirao i komandovao muslimanskom legijom, jednicom u sastavu oružanih snaga NDH u Bosni i Hercegovini u čijem sastavu su bili isključivo muslimani iz Bosne i Hercegovine.
Ovaj

Image
Image
Image ?
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1389 Re: Josip Broz Tito

Post by salik79 »

Taj.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1390 Re: Josip Broz Tito

Post by славянин »

salik79 wrote:Taj.
A taj ustasa fasisticki aha.


DOMDO.

To je jedina vojna formacija koja je branila SI Bosnu od cetnickih pokolja od '41 do '43.
Sad se mogu i pavelicevi bojovnici hvaliti po forumu...
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1391 Re: Josip Broz Tito

Post by salik79 »

славянин wrote:
salik79 wrote:Taj.
A taj ustasa fasisticki aha.


DOMDO.

To je jedina vojna formacija koja je branila SI Bosnu od cetnickih pokolja od '41 do '43.
Sad se mogu i pavelicevi bojovnici hvaliti po forumu...
Nemam zivaca, vec sam ovo visestruko prolazio i o ovome pisao. Ako zelis potrazi, ima na forumu.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1392 Re: Josip Broz Tito

Post by славянин »

salik79 wrote:
Nemam zivaca, vec sam ovo visestruko prolazio i o ovome pisao. Ako zelis potrazi, ima na forumu.
Slika se sa njemcima,zastavom ndh,polozio zakletvu pavelicu dio domobrana koji su formacija NDH ... pisi dalje ?? :lol:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1393 Re: Josip Broz Tito

Post by salik79 »

славянин wrote:
salik79 wrote:
Nemam zivaca, vec sam ovo visestruko prolazio i o ovome pisao. Ako zelis potrazi, ima na forumu.
Slika se sa njemcima,zastavom ndh,polozio zakletvu pavelicu dio domobrana koji su formacija NDH ... pisi dalje ?? :lol:
A da ti postavim slike partizana sa cetnicima? Ili cetnika sa nacistima? Ili ustasa i cetnika?

Bojim se da bi to bilo previse za tvoj kapacitet.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1394 Re: Josip Broz Tito

Post by славянин »

salik79 wrote: A da ti postavim slike partizana sa cetnicima? Ili cetnika sa nacistima? Ili ustasa i cetnika?

Bojim se da bi to bilo previse za tvoj kapacitet.
Kojih partizana ? Oni sto su drazu negdje zatrpali ? ili mislis na neke partizane kao sto je ovaj bojovnik ndh nosio uniformu ndh i zaklinjao se poglavniku ?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1395 Re: Josip Broz Tito

Post by insomnia78 »

Draza je zatrpan jedino radi konkurencije
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1396 Re: Josip Broz Tito

Post by salik79 »

славянин wrote:
salik79 wrote: A da ti postavim slike partizana sa cetnicima? Ili cetnika sa nacistima? Ili ustasa i cetnika?

Bojim se da bi to bilo previse za tvoj kapacitet.
Kojih partizana ? Oni sto su drazu negdje zatrpali ? ili mislis na neke partizane kao sto je ovaj bojovnik ndh nosio uniformu ndh i zaklinjao se poglavniku ?
Jok, onih partizana koji su koalirali sa partizanima kao "antifasisticki" pokret. Isto ovako, na pocetku rata, sastancili, slikali se, dok ih ovi jednog "lijepog dana" nisu preklali.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1397 Re: Josip Broz Tito

Post by insomnia78 »

Onih sto ih docekase na Igmanu :lol:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1398 Re: Josip Broz Tito

Post by славянин »

salik79 wrote:
Jok, onih partizana koji su koalirali sa partizanima kao "antifasisticki" pokret. Isto ovako, na pocetku rata, sastancili, slikali se, dok ih ovi jednog "lijepog dana" nisu preklali.
Samo citam koliko daleko se moze ici .. mislim koliko smeca napisati. Da je jedan ustasa bio heroj a da su partizani istrebljivali muslimane/bosnjake... :thumbup:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1399 Re: Josip Broz Tito

Post by славянин »

insomnia78 wrote:Onih sto ih docekase na Igmanu :lol:
Terapija metadona, fulio si izgleda.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1400 Re: Josip Broz Tito

Post by salik79 »

славянин wrote:
salik79 wrote:
Jok, onih partizana koji su koalirali sa partizanima kao "antifasisticki" pokret. Isto ovako, na pocetku rata, sastancili, slikali se, dok ih ovi jednog "lijepog dana" nisu preklali.
Samo citam koliko daleko se moze ici .. mislim koliko smeca napisati. Da je jedan ustasa bio heroj a da su partizani istrebljivali muslimane/bosnjake... :thumbup:
Dokle nepoznavanje historije moze dovesti. Za tebe je i Adil Zulfikarpasic bio ustasa, je li tako, cim je onako pisao?!

Ovo ti pisem ja, kao unuk i potomak familija iz kojih su listom svi bili partizani. Samo jedan nenin rodjak je bio crnokosuljas, a cim je za nju i njenog brata saznao da su u partizanima, dosao je u Tuzlu kod njihovih roditelja da ih trazi, s rijecima: "Gdje je ona crvena kurva (bila je politicki komesar sreza), zaklat cu je kad je nadjem!".
Post Reply