Josip Broz Tito

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1276 Re: Josip Broz Tito

Post by seln »

Woody wrote:Jah....

Predmetni ađutant se zvao Marko Rapo, gen.maj. JNA (1919-1991). Rođen u Tušiloviću, Hrvatska (Srbin). Član NOVJ i KPJ od 1942. Za vrijeme rata bio je zapovjednik nekoliko jedinica.

Nakon rata bio je komandant brigade, zamjenik komandanta divizije, komandant gardijske brigade, ađutant predsjednika Republike ...

Smijenjen po komandnoj naredbi sa mjesta ađutanta 1976 (ne zbog vrata, nego što ga Joka nije mogla očima podnijeti: "Ostavite ta vrata, generale! Gadi mi se samo kad vas vidim, a ne još i da mi otvarate vrata. Kako vas nije sramota da se ovde pojavljujete kada vam je nekoliko puta poručeno da ne želim da vas vidim. Gde vam je generalska čast? Da li ste se ikada pogledali u ogledalu? Da li ste svesni kako izgledate? Vi ste jedan debeli, masni, prljavi generalčić sa ptičjim mozgom. Treba li batinama da vas najurimo iz službe, jer za vas reči ništa ne znače. Poslednji put vam kažem - gubite se i da vas moje oči više ne vide!" Ha, na koja je vrata mislila, ne znam da me jebeš. A, možda... Tko zna... Krhko je znanje ;-)

Ubrzo nakon toga otišao u penziju.
Je li to najnoviji haber iz Dodikove guzice? Ili opet sa Stormfronta?

Ipak, za tebe najvaznija informacija je ova:
(Srbin)
Ostavi taj forum, skutonoso! Gadi mi se kad te citam! Kako te nije sramota da se pojavljujes na forumu kad si vec odavno provaljen?
Gdje ti je cast jednog intelektualca?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1277 Re: Josip Broz Tito

Post by seln »

Ah, evo i Moodyjevog izvora:
http://www.novosti.rs/
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1278 Re: Josip Broz Tito

Post by Woody »

@sele, jesi l' to ti, maajke ti? Ili je to LBVIEW? Ili je to isto?

Image

Jebeš mu mater, ja tebe nikad neću skontat'. Koliko god se trudio... A-a. Jok! Ne ide. Ne kontam, nema logike...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1279 Re: Josip Broz Tito

Post by seln »

Woody wrote:
Jebeš mu mater, ja tebe nikad neću skontat'. Koliko god se trudio... A-a. Jok! Ne ide. Ne kontam, nema logike...
Naravno da neces. Da bi mene skontao, potrebna ti je bar mrva obraza.
jebemmumater, je li bas tolika kriza? Je li doslo do toga da nemas nista za jelo, pa moras obraz pod noge?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1280 Re: Josip Broz Tito

Post by insomnia78 »

Mislim da je ovo ipak iz ubedjenje
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#1281 Re: Josip Broz Tito

Post by zateznistub »

:meza1:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#1282 Re: Josip Broz Tito

Post by Banksy »

seln wrote: Naravno da neces. Da bi mene skontao, potrebna ti je bar mrva obraza.
jebemmumater, je li bas tolika kriza? Je li doslo do toga da nemas nista za jelo, pa moras obraz pod noge?
Za početak, prvo ga moraš imati...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1283 Re: Josip Broz Tito

Post by seln »

Banksy wrote:
seln wrote: Naravno da neces. Da bi mene skontao, potrebna ti je bar mrva obraza.
jebemmumater, je li bas tolika kriza? Je li doslo do toga da nemas nista za jelo, pa moras obraz pod noge?
Za početak, prvo ga moraš imati...
Ma, meni se u pocetku cinilo da ga ima, ali onda je pokazao pravi lik (da ne kazem lice, jer i to je obraz).
Sto je najgore, neki su njegove nebuloze, prepisane sa Stormfronta, uzeli za ozbiljno i poceli se nesto pravdati.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#1284 Re: Josip Broz Tito

Post by Banksy »

seln wrote:
Banksy wrote:
seln wrote: Naravno da neces. Da bi mene skontao, potrebna ti je bar mrva obraza.
jebemmumater, je li bas tolika kriza? Je li doslo do toga da nemas nista za jelo, pa moras obraz pod noge?
Za početak, prvo ga moraš imati...
Ma, meni se u pocetku cinilo da ga ima, ali onda je pokazao pravi lik (da ne kazem lice, jer i to je obraz).
Sto je najgore, neki su njegove nebuloze, prepisane sa Stormfronta, uzeli za ozbiljno i poceli se nesto pravdati.
Ono koji znaju šta je i ko je, nisu.
Oni koji jesu, upitnih su motiva...
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1285 Re: Josip Broz Tito

Post by Connaisseur Karlin »

NeenaSa wrote:Plus:
Image
:D
IzvinjaJEm , al' moradoh. :run:
kkave veze JBT ima sa doticnim aviJonima :D
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1286 Re: Josip Broz Tito

Post by KENJAC »

Svima nama, potomcima boraca protiv fasizma, koji danasnji dan slavimo, zelim sve najbolje i da se vampiri nikad vise ne ustanu !
Smrt fasizmu , sloboda narodu !
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#1287 Re: Josip Broz Tito

Post by Zokipfc »

KENJAC wrote:Svima nama, potomcima boraca protiv fasizma, koji danasnji dan slavimo, zelim sve najbolje i da se vampiri nikad vise ne ustanu !
Smrt fasizmu , sloboda narodu !
Vampiri su medju nama

Vampiri smo mi :evil:


:D
RtrnOfSalisbury
Posts: 3555
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#1288 Re: Josip Broz Tito

Post by RtrnOfSalisbury »

... a onomad kad se hladan talas prosirio od urala i u toku noci zafatio i nase krajeve i napravio pravi picvajz medj studentima koji nesta nisu bili zadovoljni vremenskom prognozom, tito umjesto da posalje tenkove, topove i avijaciju na njiha, dodje i dade besjedu: drugovi studenti potpuno ste u pravu, svaki vas zahtjev je opravdan i ce bude ispunjen :-D odma nakon besjede se tu naso i vo(l)(e) i razanj i uz logorsku vatru se zaigralo kozaracko i uzicko kolo :shock: bice da je tad zdogovoren i nacin razvoja domaceg rke rola dje se na rezultate moralo malo pricekat ... ipak dugmetu nisu dali svirat pred titom koju godinu poslije
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1289 Re: Josip Broz Tito

Post by Edin H. »

User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1290 Re: Josip Broz Tito

Post by Connaisseur Karlin »

Edin H. wrote:Karlin, je si li bila? :oops:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/vise-od ... /170527072
jesam, al' druga polovina '80tih, sto djeca znaju o zaviacaju, a jes't mi jezik bio nerazumljiv :lol: ali je interijer kuca bio interesantan :) seljacka hortikulutra sredjena :thumbup:

najmanje me intereserilao sto je Tito radio :D
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1291 Re: Josip Broz Tito

Post by Edin H. »

Connaisseur Karlin wrote:
Edin H. wrote:Karlin, je si li bila? :oops:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/vise-od ... /170527072
jesam, al' druga polovina '80tih, sto djeca znaju o zaviacaju, a jes't mi jezik bio nerazumljiv :lol: ali je interijer kuca bio interesantan :) seljacka hortikulutra sredjena :thumbup:

najmanje me intereserilao sto je Tito radio :D
Evo ti u tom slucaju ukratko. :oops:

Last edited by Edin H. on 27/05/2017 17:35, edited 1 time in total.
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1292 Re: Josip Broz Tito

Post by Edin H. »

Connaisseur Karlin wrote:
Edin H. wrote:Karlin, je si li bila? :oops:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/vise-od ... /170527072
jesam, al' druga polovina '80tih, sto djeca znaju o zaviacaju, a jes't mi jezik bio nerazumljiv :lol: ali je interijer kuca bio interesantan :) seljacka hortikulutra sredjena :thumbup:

najmanje me intereserilao sto je Tito radio :D
Evo ti u tom slucaju ukratko. :oops:

User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1293 Re: Josip Broz Tito

Post by Connaisseur Karlin »

Edin H. wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Edin H. wrote:Karlin, je si li bila? :oops:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/vise-od ... /170527072
jesam, al' druga polovina '80tih, sto djeca znaju o zaviacaju, a jes't mi jezik bio nerazumljiv :lol: ali je interijer kuca bio interesantan :) seljacka hortikulutra sredjena :thumbup:

najmanje me intereserilao sto je Tito radio :D
Evo ti u tom slucaju ukratko. :oops:

ma mislila sma na njegov zivot u Kumrovocu :)
User avatar
Batal
Posts: 137
Joined: 22/11/2012 19:14
Contact:

#1294 Re: Josip Broz Tito

Post by Batal »

sabina1 wrote:
Batal wrote:Pročitao sam negdje jednu anegodtu o nekom njegovom susretu sa nekim od Njemačkih kancelara na pitanje šta bi bilo da je ostao u Njemačkoj odgovorio je da bi parafraziram "bio največi kapitalista".
Iako vrlo skromno poznajem revolucionarni put Maršala Tita , usudila bih se reći da on nikada nije bio u Njemačkoj. Njemački je naučio u AU vojsci ali koliko znam u Njemačkoj nije bio. Ostavljam mogućnost da je u vrijeme odmah za vrijeme ili iza I svjetskog rata posjetio Berlin ili eventualno do 1933 mada o tom nema govora....ipak i te posjete bi bile strogo konspirativne tako da on tamo nikako nije mogao ostati i razmišljati da bude kapitalista.

Rujna 1913. godine Broz stupa na odsluženje vojnog roka, prvo u Beču,nije njemačka ali je blizu :)

Tito je u djetinjstvu bio više gladan nego sit , od gladi ga je spasio odlazak u slovensko selo Podsused kod majčinog oca Martina gdje je imao koliko-toliko sretnije djetinjstvo....koliko su bili gladni mislim da su kao djeca čak lizali svijeće od loja ili sl , Tito je u ranoj mladosti sahranio sina starog svega dva dana zbog loših uvjeta života....tako da on nikako ali nikako nije mogao izjaviti da bi bio kapitalista. Kapitalisti su i onda kao i danas izrabljivali radnike i na osnovu viška neisplaćene vrijednosti sticali bogatstva. Tito je bio radnik - ne i kapitalista.

za socijalistu "komunistu" je malo previše volio šarena odijela i mnogobrojne viledruženje sa kraljevima i holivudskim glumcima wiski i mercedese :)
Batal wrote:Ova anegdota i ne mora biti istinita ali uveliko objašnjava njegovu (veliku) ličnost.
Niti je anegdota , niti je istinita niti objašnjava bilo šta osim velikih propusta tvog učitelja historije.
Ne diraj mi nastavnika"učitelja"istorije on mi je mnogo pomogao da istoriju ne gledam "bubatorski" i ne prihvaćam da je sve što "zvanična istorija" kaže za apsolutnu istinu.npr srpska istorija opisuje bitku na kosovu kao pobjedu šta mislioš šta o tome kaže turska "istorija":) takođe srpska istorije ne (koju smo i mi učili) ne pominje bosanski bitku na kosovu.Jesi li ti učila o njoj.
Batal wrote: U Komuniste je zapao jer baš i nije bio neki radnik,""veliki jugoslovenski ustanak" je digao po Staljinovoj direktivi nakon Njemačkog napada na SSSR. Preživio ga je bježeči od nacista i primajuči u partizanske redove četničke koljače i prenebegavajuči njihove pokolje nad Bošnjacima te je (to se dokazalo u proteklom ratu) istima i maltene prepustio vođenje države i vojske.
U komuniste je zapeo jer je bio prosječan radnik iz Južne Evrope tog vremena , gladan , bos bez imovine iako je radio kao sivonja , pa je želio da ispravi revolucionarnim putem ekstremne nepravde u ugnjetavanju radnika i smanji socijalnu razliku između bogatih i siromašnih vrlo , vrlo sličnoj kao i danas ali nažalost mnogo izraženijoj u fizičkom smislu.
Ustanak u Evropi prije njemačkog napada na SSSR nije podigao - niko pa samim tim ni KPJ. Ni samozvana "kraljeva vojska u otadžbini" a stvar je vrlo jasna , svi su čekali napad na SSSR kako bi se lakše napalo Nijemce - na dva fronta , čak su i Amerikanci i Englezi sačekali da se Hitler porazi na Staljingradu pa da izvrše iskrcavanja. I šta to po tvojim famoznim mjerilima znači ? Ti umanjuješ tekovine ustanka i NOB-a zato što je ustanak podignut nakon napada na SSSR ? Za razliku od partizana , Nijemce u Jugoslaviji nije napao NIKO DRUGI ni ustaše , ni domobrani , ni četnici , ni belogrardisti , ni zelena milicija , NIKO IZUZEV PARTIZANA , čudna je kritika vremena kad se kasnilo mjesec i čitav život.
Niti JEDAN JEDINI ČETNIK DOKAZANI RATNI ZLOČINAC nije mogao obavljati bilo kakve javne funkcije nakon rata ukoliko su mu zločini bili ravni nekoj vremenskoj kazni. NAVEDI ČETNIKA - ZLOČINCA funkcionera nakon rata ? SAMO JEDNOG.
To što je nakon rata proglašena amnestija je jednako istoj amnestiji koju je Alija Izetbegović proglasio nakon reintegracije Grbavice.
I ? Koliko DOKAZANIH ČETNIKA danas obavlja javne funkcije ? Jako puno , uz osmijeh i tapšanje SDA-ovskih koalicionih partnera - jarana.
Jedina VOJSKA KOJA JE SISETMATSKI ŠTITILA BOŠNJAKE OD GENOCIDA u II svjetskom ratu je bila partizanska. Niko nije "prenebegavao" bilo kakve zločine nad Bošnjacima ukoliko je za iste podignuta optužba , a to da je on ČETNICIMA PREPUSTIO PREDVOĐENJE DRŽAVE I VOJSKE je smrtna uvreda za sve poginule i preživjele antifašiste i njihove potomke odnosno za ovu zemlju koja počiva NA ANTIFAŠISTIČKIM tekovinama.

Pročitaj neke tekstove Adila Zulfikarpašića partizana,prvoborca i borca do konačne pobjede nad nacistima,čovjeka koji trebao daleko dogurati u Jugoslaviji ali nije mogao zbog četnika.Jedan primjer."đeneral" ratko Mladić nakon pada Srebrenice "došlo je vrijeme da se konačno osvetimo turcima na ovim prostorima...." da ne citiram cijeli tekst koji možeš pronači na netu :).Misliš da je to došlo iznenada i bez četničke "naobrazbe".
Batal wrote:Staljinu je rekao ne jer se usrao od straha nakon što je skontao da je on sljedeči na listi za odstrijel.
Staljinu je rekao NE JER JE TO MORAO kako bi očuvao istinsku nezavisnost zemlje za razliku od današnjih čizmoljubaca trećerazrednih stranih generala i birokrata a sve zarad sitnokrijadžijske zarade u džepovima.

Hajde sada malo ti zanemari svoju učiteljicu istorije i razmisli :)
Batal wrote:Bošnjacima nije dopustio da uzmu svoje povjesno ime več ih je nazvao "Muslimanima" popuštajuči velikosrpskim projekantima koji nam se i danas zbog toga smiju.
Bošnjacima nije niko ZABRANIO da uzmu svoje "povjesno ime" , ne postoji povelja , odluka , akt , dokument koji to jasno ZABRANJUJE niti postoji pisani trag da je to iko ikada TRAŽIO , živo me zanima kako su se Bošnjaci izjašnjavali kao zasebni kod bilo kog Sultana pa na kraju Husein Beg plati glavom , kod Ferdinanda po čijem imenu niču silni hosteli po gradu a koji je naš jezik nazivao "psećim" , kod Kralja Aleksandra koji je turskog premijera primio u - Sarajevu , kod dr. Pavelića i svih ostalih njihovih "intelektualaca i pomagača".....
Puna i istinska ravnopravnost bosanskohercegovačkih Muslimana - Bošnjaka kao građana ove zemlje se desila tek u Jugoslaviji. Titovoj naravno.

Pročitaj malo tekstove i istorijeske dokaze mimo onih koje ti je učitala tvoja učiteljica koja je kladim se u marku bila "bez da stvaram stereotipe" pravoslavka.Bošnjaci se nisu nikako nisu mogli izjasniti kao Bošnjaci/Bosanci sa velikim B već je pronađen "kompromis" da se izjašnjavaju kao Muslimani.Razmisli malo i skontaj da li to ima l I TEK MNOGO KASNIJE DOBIO ODGOVORE[/bogike,meni nije imalo logike ni u šestom osnovne kad sam se zapitao ZAŠTO i tek kasnije mnogo kasnije dobio odgovore
Batal wrote:I na kraju največa greška poput svih diktatora nije dopustio razvoj nikoga ko bi ga iole mogao zamijeniti nakon smrti .
Sve u svemu čovjek sa puno mana i učinjenih grešaka koji je ipak uspjeo preživjeti jedno turbulento istorijsko razdoblje kao veliki lider.Uspjeo je od balkanskih plemena u jednom kratkom istorijskom trenutku stvoriti veliku naciju od male ustaške Hrvatske stvoriti veliku RHrvatsku od nedičevske i četničke Srbije napraviti centar Balkana i od Bosne olimpijski centar svijeta.
Svima bi nam bilo bolje da smo pokušali pratiti njegove riječi za koje je i on najvjerovatnije znao da su nebuloze i da ćemo se poklati kad tad.
Ovo ne vrijedi komentarisati - besmisleno je.

ne kontam šta ti je tu besmisleno,ovo sam baš dobro napisao:)


Titovo djelo za ovu zemlju je vječno.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6064
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#1295 Re: Josip Broz Tito

Post by Lajavikrelac »

Kad sam bio u Poljskoj prije dvije godine mladi Poljaci su u razgovoru o istoriji i geografiji svi znali za jednu osobu: Josip Broz Tito :) A Poljaci mrze komunizam i sve u vezi sa njim i SSSR. Kažu meni on je bio veliki čovjek i vođa, reko jeste najveći je bio, i najbolje što ga poštuju: on je pokazao srednji prst Staljinu i nije ga se bojao kao ostali :mrgreen: Toliko.
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1296 Re: Josip Broz Tito

Post by detroit-mercy »

Lajavikrelac wrote:Kad sam bio u Poljskoj prije dvije godine mladi Poljaci su u razgovoru o istoriji i geografiji svi znali za jednu osobu: Josip Broz Tito :) A Poljaci mrze komunizam i sve u vezi sa njim i SSSR. Kažu meni on je bio veliki čovjek i vođa, reko jeste najveći je bio, i najbolje što ga poštuju: on je pokazao srednji prst Staljinu i nije ga se bojao kao ostali :mrgreen: Toliko.
A sto je tek mladu picetinu volio :mrgreen:
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1297 Re: Josip Broz Tito

Post by Edin H. »

Batal wrote:
Pročitaj neke tekstove Adila Zulfikarpašića partizana,prvoborca i borca do konačne pobjede nad nacistima,čovjeka koji trebao daleko dogurati u Jugoslaviji ali nije mogao zbog četnika.Jedan primjer."đeneral" ratko Mladić nakon pada Srebrenice "došlo je vrijeme da se konačno osvetimo turcima na ovim prostorima...." da ne citiram cijeli tekst koji možeš pronači na netu :).Misliš da je to došlo iznenada i bez četničke "naobrazbe".
:D

Odgovara li ta tvoja knjiga na tri pitanja:

1. Kako i zasto su ustase pustise Adila iz logora u Jasenovcu da bi mogao prisustvovati zasjedanju Avnoja?
2. Gdje je bio Ministar Adil kada mu je UDBA pokucala na vrata 1946-e?
3. Kako postade najbogatiji Bosnjak na svijetu? :oops:

Bonus pitanje za koga je radio postavi sam sebi kada odgovoris na navedena pitanja. :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1298 Re: Josip Broz Tito

Post by seln »

detroit-mercy wrote:
Lajavikrelac wrote:Kad sam bio u Poljskoj prije dvije godine mladi Poljaci su u razgovoru o istoriji i geografiji svi znali za jednu osobu: Josip Broz Tito :) A Poljaci mrze komunizam i sve u vezi sa njim i SSSR. Kažu meni on je bio veliki čovjek i vođa, reko jeste najveći je bio, i najbolje što ga poštuju: on je pokazao srednji prst Staljinu i nije ga se bojao kao ostali :mrgreen: Toliko.
A sto je tek mladu picetinu volio :mrgreen:
Znao covjek sta valja.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#1299 Re: Josip Broz Tito

Post by Heller »

Pitanje. Prvi predsjednik SFRJ je bio Ribar, jel on vladao samostalno ili je bio Titova marioneta.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#1300 Re: Josip Broz Tito

Post by Zokipfc »

I mene to zanima.

Prosvjetljite nas starci :mrgreen:
Post Reply