JOSIP BROZ TITO- najveći državnik dvadesetog stoljeća

User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#76

Post by kekec »

Moj stav o Titu je mnogima poznat, ne bih ga ponavljao, a dosta od toga je vec napisano od strane par forumasa na ovoj temi.
A ne mogu odoliti da se, bar sa par recenica ne ukljucim, tek toliko da se zna.
A vi, koji kevcete na Tita i na njegovo doba, znajte samo jedno, nikada narodu na nasim prostorima nije bilo bolje (necu ulaziti u detalje), nego za vrijeme Tita.
A da bi se dostigao kvalitet zivota kakav je bio u godinama prije ovoga rata, jos ce dosta vremena proci, a sve zbog nesposobnih politicara i njihovih pristalica, koji i na ovoj temi pokazuju svoje zablude i lutanja.

Kevcite i dalje, to je vase pravo, ali dovoljno je samo reci: TITO
i sve je jasno.

Image
spiel4
Posts: 113
Joined: 17/11/2004 20:35

#77

Post by spiel4 »

Kaktusssss wrote:
Jasho wrote:SF Mujo ne bulazni! Titin pasoš je bio najcjenjeniji u svijetu! Mogli smo gdje smo htjeli bez vize! Jednom su novinari iz BiH bili u Italiji i u hotelu im na recepciji preporučili da pasoše stave u sef. Na pitanje novinara zašto?, rekoše im da su SFRJ pasoši najtraženiji i najvrijedniji na tržištu i zbog toga postoji mogučnost da im neko ukrade pasoše! Tito je bio jedan i drugi se neće roditi! O Titu mislim sve najbolje i bilo mi je divno u njegovoj državi, za razliku od sadašnje BiH koju vode nesposobni idioti čiji je jedini interes da što više skrenu novca sebi u đep, a nama kako bude, možemo i krepati njih zaboli briga!
Jos samo da dodam sljedece :D Popis Titove imovine nakon smrti je vrlo kratak: penzija, kuća, tri štedne knjižice (jedna od zajma za preporod Srbije, druga za prugu Beograd – Bar i devizni račun od 6.000 DM koji mu je uplatio njemački izdavač za knjigu memoara) ukupno, po ondašnjem kursu 47.000 DM. To su podjelili njegovi brojni nasljednici! To se može provjeriti u predmetu ostavinske rasprave u Četvrtom opštinskom sudu u Beogradu. Po tome se on razlikuje od većine Jugoslovena, njegovih savremenika. Neki su imali i više kao vikendice, kola itd. Tito nije imao u svom vlasništvu ni kolibu!
a ptica Galeb
Uh
Posts: 225
Joined: 22/01/2003 00:00
Contact:

#78

Post by Uh »

Tile je bio jedan od NAJvecih hostaplera na svijetu,,,,,,ali ipak u odnosu na njegove nasljednike bio je i velemjstor na svim poljima osim ekonomije.


Ali svi, bas svi, tek kad su nas smetovi zatrpali, shvatismo smisao koju je Tile provlacio.
bosanski mrki
Posts: 103
Joined: 11/12/2004 00:35

#79

Post by bosanski mrki »

Zivo me interesuje koliko je onih sto su ga voljeli i kleli se njime i danas pljuju po njemu, a sutra bi im isti, kad bi vaskrsnuo, bio zakletva? Sta to govori o takvim ljudima? Je li se vrijedno uopste upustati u diskusiju sa takvima?
violentjack
Posts: 3469
Joined: 17/03/2003 00:00

#80

Post by violentjack »

Tito je bio diktator ali bar je bio voljeni diktator..jer je suzbio Srpski fasizam i Hrvatski nacizam za to vrijeme

Raskinuo se sa Staljinom vec 1948..onda kada su Poljaci..Cesi i ostali narodi..neki su vec sad u Eu bili duboko pod njegovim nadzorom i Sovjetskom cizmom

Reci NE STALJINU..koji je pobio preko 20 miliona Sovjeta..je znacilo da si lud ili da imas velika Mu..ali Tile je bar bio covjek..iako naravno nije uradio dovoljno za Muslimane..a mogao je mnog..mnogo vise..ipak tu je i Jovankin uticjecaj

Tek 1963 Muslimani su se mogli izjasniti kao Muslimani..da bi se 1971 vec i poceli izjasnjavati..Tile je zabranio djelovanja Bosnjackih novina koje su postojala u 1 Jugoslaviji i u Austrougarskom periodu..zabranio je nacionalno osvjescivanje Bosnjaka..porusio je nekoliko stotina dzamija..samo u Sarajevo je razvalio bar 5 dzamija..a mozda i vise po predavanju starijih Sarajlija

Rusio je mezarje..sto je nepojmljivo..radio je na laznom suzivotu..iako je i on sam znao :)

Mislim da je on bio najgori i najbolji covjek..

Tudman je bio samo smrad..o njemu nemam nijedne pozitivne rijeci :oops:
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#81

Post by Vodenjak »

violentjack wrote:Tito je bio diktator ali bar je bio voljeni diktator..jer je suzbio Srpski fasizam i Hrvatski nacizam za to vrijeme

Raskinuo se sa Staljinom vec 1948..onda kada su Poljaci..Cesi i ostali narodi..neki su vec sad u Eu bili duboko pod njegovim nadzorom i Sovjetskom cizmom

Reci NE STALJINU..koji je pobio preko 20 miliona Sovjeta..je znacilo da si lud ili da imas velika Mu..ali Tile je bar bio covjek..iako naravno nije uradio dovoljno za Muslimane..a mogao je mnog..mnogo vise..ipak tu je i Jovankin uticjecaj

Tek 1963 Muslimani su se mogli izjasniti kao Muslimani..da bi se 1971 vec i poceli izjasnjavati..Tile je zabranio djelovanja Bosnjackih novina koje su postojala u 1 Jugoslaviji i u Austrougarskom periodu..zabranio je nacionalno osvjescivanje Bosnjaka..porusio je nekoliko stotina dzamija..samo u Sarajevo je razvalio bar 5 dzamija..a mozda i vise po predavanju starijih Sarajlija

Rusio je mezarje..sto je nepojmljivo..radio je na laznom suzivotu..iako je i on sam znao :)

Mislim da je on bio najgori i najbolji covjek..

Tudman je bio samo smrad..o njemu nemam nijedne pozitivne rijeci :oops:
Zbog pocetka tvog posta zasluzujes da ti se obratim bez imalo ironije i "bockanja"
A taj pocetak koji pomenuh govori da, s obzirom da si mlad, stvarno imas sanse da neke stvari spoznas o zivotu i da ih prihvatis na pravi nacin.
Shvatam tvoju bol koju si prosao jer sam malo "pohvatao konce" o tome sta se tebi i najblizima ti izdesavalo u ovom prokletom ratu.
Ali nastoj samo da vidis razlike izmedju istina i "istina", da pokusas da gledas uzroke raznoraznih odluka i dogadjanja iz nase dalje i blize istorije.
Necu ti proturijeciti za bilo sta gore napisano jer ne zelim da otvaram raspravu.
Postavicu ti samo jedno pitanje, a ti, molim te, SAM razmisli o njemu.

Kako to da se desilo da su cetnici (i ne samo oni) uspjeli da sruse toliki broj dzamija pocev od 92. pa na ovamo? Otkud te dzamije? Kad su napravljene? Ko ih je gradio, odrzavao, posjecivao?
Jesi li zaista siguran da onaj koji je osjecao u sebi vjeru u Boga nije mogao to da iskaze?
Koliko je, znas ti to, samo u Kozarcu dzamija bilo? Otkud?
I ne cini li ti se da je bila PREDNOST to sto su mjestani sami, sirom i Bosne ali i Jugoslavije gradili sebi bogomolje od svojih sredstava da bi mogli reci, s ponosom, ovo je NASA dzamija!
Jesi li siguran da mnogobrojne, velike, a neke, (gradjevinski i arhitektonski) rugobadne dzamije napravljene na brzinu poslije ovog rata TUDJIM parama (primjer glavne dzamije u mom gradu, ako bas hoces da znas!) narod isto tako dozivljava SVOJIM dzamijama?
Ja ZNAM da ne dozivljava. Za njih je to objekat, dzamija, mjesto gdje treba otici pomoliti se Bogu.
A one mnogobrojne srusene, osjecali su podjednako i Bozjom i SVOJOM kucom! A ti znas kako i koliko covjek moze voljeti SVOJU kucu!
E vidis, umjesto da nabrajas koliko dzamija je Broz srusio (a o tome ne znas u stvari mnogo kao ni ja) bolje je, cini mi se, da nabrojis koliko je dzamija napravljeno!
Danas se mnogi, i ovdje na forumu trude da pokazu koliko smo vezani za arapske zemlje i arapske narode.
Violentjack, to je lako provjeriti, nikad nas arapi i njihove zemlje nisu vise voljele i postovale nego za vrijeme Josipa Broza!
Danas nas vise dozivljavaju kao one kojima treba sadaku udijeliti!
Razmisli, zasto je to tako i bi li nas stvarno toliko postovali i cijenili onda da su tvoj i moj babo bili ugrozeni kao muslimani na nacin kako se danas o tome trabunja!

Iskreno zelim da sve ono sto se ocito trudis da naucis iskoristis na nacin da kriticki sve prihvatis i uz dozu SVOG razmisljanja i rezona doneses sud o naucenom!
Mozes to i nastoj da tako bude!

Ziv mi bio!
crniroko
Posts: 161
Joined: 18/08/2004 20:39

#82

Post by crniroko »

ake wrote:
pape wrote:
ake wrote:cetiri mi ocila, da je postedio drazu i ja bih se slozio,
ovako, sorry :(
:) Eto ... vidis, .... a bunio si se sto si svrstan ultradesno. :zzzz:
ipak je draza bijo prvi gerilac evope u WW II 8-)
biJo ha?
krmelj
Posts: 94
Joined: 14/01/2005 11:25

#83

Post by krmelj »

Ova dva podataka, a ima ih jos, lijepo oslikavaju tehnoloski polozaj Titove i nase Yu u svijetu:

- jedna od devet zemalja svijeta (Italija, Japan, Francuska, USA, Kanada, SSSR, Svedska, NJemacka) koje su tada proizvodile lokomotive.

- jedna od zemalja koja je u svom proizvodnom asortimanu imala nadzvucne lovce-bombardere.


Da je pozivio imali bi i astronaute. Istina, letili bi sa Rusima, ali za pocetak sasvim dovoljno.
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#84

Post by winetou »

- jedna od devet zemalja svijeta (Italija, Japan, Francuska, USA, Kanada, SSSR, Svedska, NJemacka) koje su tada proizvodile lokomotive.

- jedna od zemalja koja je u svom proizvodnom asortimanu imala nadzvucne lovce-bombardere.
:-)

Čehoslovačka je bila ispred Jugoslavije u tehnologiji 100 godina :oops:
Npr Čajavec je sve komponente uvozio iz Čehoslovačke :)
Avioni su vjerovali ili ne razvijani u saradnji sa zaostalom Rumunijom, a u Mostaru su samo montirani, da ne pomislite da bi proizvodnja mogla opet početi u Mostaru jer know-how je u Temišvaru :shock:

O Titu ne bih. Fino je rekao Miki Manojlović nedavno u Startu :D
krmelj
Posts: 94
Joined: 14/01/2005 11:25

#85

Post by krmelj »

winetou wrote:Čehoslovačka je bila ispred Jugoslavije u tehnologiji 100 godina :oops:
Npr Čajavec je sve komponente uvozio iz Čehoslovačke :)
Avioni su vjerovali ili ne razvijani u saradnji sa zaostalom Rumunijom, a u Mostaru su samo montirani, da ne pomislite da bi proizvodnja mogla opet početi u Mostaru jer know-how je u Temišvaru :shock:

O Titu ne bih. Fino je rekao Miki Manojlović nedavno u Startu :D
To koliko je Cehoslovacka bila ispred Juge u tehnologiji znamo svi koji smo rodjeni prije 1970.
A ovu budalastinu sa Rumunijom ne zelim ni da komentarisem.

Ustvari, da ja ne bih bio prepametan i sve znao, hoces biti ljubazan, pa navesti po cemu je Ceha bila 100 godina ispred nas 70ih i na koji nacin su Rumuni doprinijeli razvoju nase avio industrije?
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#86

Post by manijak1 »

Poljaci , Bugari , i ini ruski sateliti ...........su bili iza nekadašnje SFRJ..
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#87

Post by winetou »

To koliko je Cehoslovacka bila ispred Juge u tehnologiji znamo svi koji smo rodjeni prije 1970.
A ovu budalastinu sa Rumunijom ne zelim ni da komentarisem.
Kladim se da je bilo više Škoda u Jugoslaviji nego Zastava (dobrim dijelom italijanska tehnologija nego jugoslovenska) u Čehoslovačkoj, a vjerujem da su vam govorili da je Jugoslavija naprednija od pola svijeta :D
A Rumuni i avioni su živa istina. :D
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#88

Post by manijak1 »

Princ NSU nije bio loš .Pa se prešlo na Golfove ........pa na Opele ( neđe u Srbiji , Kikinda može biti ) ...........Renault , Peugeot ,Citroen ...........su imali prednost nad Škodama :D :D kantama.
Znači Galeb je iz Temišvara :? :?
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#89

Post by winetou »

Princ NSU nije bio loš .Pa se prešlo na Golfove ........pa na Opele ( neđe u Srbiji , Kikinda može biti ) ...........Renault , Peugeot ,Citroen
Jugo tehnologija :?
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#90

Post by winetou »

krmelj
Posts: 94
Joined: 14/01/2005 11:25

#91

Post by krmelj »

winetou wrote:Kladim se da je bilo više Škoda u Jugoslaviji nego Zastava (dobrim dijelom italijanska tehnologija nego jugoslovenska) u Čehoslovačkoj, a vjerujem da su vam govorili da je Jugoslavija naprednija od pola svijeta :D
A Rumuni i avioni su živa istina. :D
Zaista pises gluposti, ali zelim samo jos ovo da dodam.

Cesi su uvijek imali jake univerzitete i sposobne inzinjere. Uoci 2. svjetskog rata Skoda je kvalitetom parirala, pa cak i prevazilazila njemacke proizvodjace, a danas bude staru slavu. Za njihov cucanj u svim mogucim domenima krivi su Rusi i na njihovom primjeru mozemo da vidimo od cega nas je Tito spasio kad je odjebao Staljina. Zato, djeco draga, trebate da ustanete kad pricate o tom covjeku. NAravno da je i on imao gresaka i ljudskih nedostataka, ali su se gubile u moru dobrih stvari koje je ucinio za sve nas, a prvenstveno za radnicku klasu i nacionalne manjine.
Last edited by krmelj on 15/01/2005 14:06, edited 1 time in total.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#92

Post by Alfons Kauders »

manijak1 wrote:Princ NSU nije bio loš .Pa se prešlo na Golfove ........pa na Opele ( neđe u Srbiji , Kikinda može biti ) ...........Renault , Peugeot ,Citroen ...........su imali prednost nad Škodama :D :D kantama.
Znači Galeb je iz Temišvara :? :?
Nije Galeb, al jest Orao, iliti IAR93... :D

Radilo se dosta stvari, namjenska industrija, gradjevina, komunikacije, a o energetskom sektoru da i ne govorimo. Sta se izvozilo i radilo u inostranstvu, to je strahota jedna, pogotovo u bratskim nesvrstanim zemljama.

Ono sto neki zaboravljaju je sta je i kakva je bila Juga neposredno nakon rata (i bez rata bi bila nerazvijena), i kakva je bila u sedamdesetim i osamdesetim. Dok su Ceha, Poljska, Rumunija & Co. propadale, mi smo grabili naprijed, al haman nam je bolje danas, pa se pljuje i po pozitivnim stranama mrskog jednoumlja. :wink:
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#93

Post by winetou »

A Rumuni i avioni. Kao rođen prije 1970 trebao bi znati :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#94

Post by Alfons Kauders »

krmelj wrote:
winetou wrote:Kladim se da je bilo više Škoda u Jugoslaviji nego Zastava (dobrim dijelom italijanska tehnologija nego jugoslovenska) u Čehoslovačkoj, a vjerujem da su vam govorili da je Jugoslavija naprednija od pola svijeta :D
A Rumuni i avioni su živa istina. :D
Zaista pises gluposti, ali zelim samo jos ovo da dodam.

Cesi su uvijek imali jake univerzitete i sposobne inzinjere. Uoci 2. svjetskog rata Skoda je kvalitetom parirala, pa cak i prevazilazila njemacke proizvodjace, a danas bude staru slavu. Za njihov cucanj u svim mogucim domenima krivi su Rusi i na njihovom primjeru mozemo da vidimo od cega nas je Tito spasio kad je odjebao Staljina. Zato, djeco draga, trebate da ustanete kad pricate o tom covjeku. NAravno da je i on imao gresaka i ljudskih nedostataka, ali su se gubile u moru dobrih stvari koje je ucinio za sve nas, a prvenstveno za radnicku klasu i nacionalne manjine.
Potpisujem ! :D

Bili bi Albanija, i sad bi palamudili na kafama, umjesto na forumima, IRIS ! :lol:
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#95

Post by winetou »

Radilo se dosta stvari, namjenska industrija, gradjevina, komunikacije, a o energetskom sektoru da i ne govorimo. Sta se izvozilo i radilo u inostranstvu, to je strahota jedna, pogotovo u bratskim nesvrstanim zemljama.
----------------------

Ali ako želite da se to vrijeme vrati morate mijenjati i svijet, ne samo Jugoslaviju. To nikako da shvatite :oops:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#96

Post by Alfons Kauders »

winetou wrote:Radilo se dosta stvari, namjenska industrija, gradjevina, komunikacije, a o energetskom sektoru da i ne govorimo. Sta se izvozilo i radilo u inostranstvu, to je strahota jedna, pogotovo u bratskim nesvrstanim zemljama.
----------------------

Ali ako želite da se to vrijeme vrati morate mijenjati i svijet, ne samo Jugoslaviju. To nikako da shvatite :oops:
Donekle imas pravo, medjutim, dosta smo ispusili i radi vlastite gluposti, nesposobnosti i lopovluka voljenih lidera...

U "ono vrijeme" bi umjesto podobnih radili sposobni, pa sad vidi... :roll:
krmelj
Posts: 94
Joined: 14/01/2005 11:25

#97

Post by krmelj »

zna Joza koliko je uzeo Rumunima da se i oni upisu u proizvodjace nadzvucnih aviona. To je u taj vakat mnogo znacilo za Causeskua, a bogami i za Tita, da moze izaci pred narod i reci: "I mi smo u stanju da letimo nadzvucnom brzinom."

Orao je proizveden, jer su sa njim zeljeli probiti zvucni zid, a ne zato sto smo imali vojne potrebe za takvim avionom. Dakle, to je bio samo marketing i PR.

I ako cemo pravo, Orao je mogao probiti zvucni zid samo "nizbrdo" :D
botulin
Posts: 83
Joined: 14/01/2005 01:43
Location: Seher Sarajevo
Contact:

#98

Post by botulin »

jel ko gledo onaj live performans u zagrebu danas

"savremeni umjetnik" brusilicom ukide glafu titi sa statue

pade glafa na sto...uj

:-) :D :zzzz:
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#99

Post by nineac »

Jel ona država, Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija, imala mana? Itekako! Ali ljudi su bili sretni, imali smo cjenjen pasoš, koji je na crno koštao 10.000$. Pitaj te to svoje roditelje! Svi su znali za nas.
Ja sam 2002 prilikom boravka na Uuniverzitetu Pittsburgh na zidu vidio kako još uvjek stoji jugoslovenska zastava sa petokrakom! Nigdje bosanske, hrvatske, srpske, makedonske, to govori koliko smo mi bili cjenjeni, i imali smo državu. Na tom zidu su samo zastave najnaprednijih država (nemislim samo ekonomski, nego u svim pravcima) i mi smo bili ponosna nacija.
Šta danas imamo? prvo, nemamo uopće državu! Drugo, ljudi koji bi trebali štititi našu proizvodnju su najobičniji ljigavi lopovi (čitaj: Hasan Čengić), treće, predsjednik nam je ratni zločinac (paravac), četvrto, nemamo pasoša, peto, živimo kao kokuzi i ponosimo se onim što smo imali, a to je SFRJ!
A to za Izetbegovića nije tačno da je bio monstrum ili zločinac. On je bio GLUP čovjek! Glup, jer da je htio svom narodu bolje, nebi dozvolio da oko njega sjede Hasan Čengić, Tihić,Ganić.ef.Cerić,Palavrićka itd!
papak_eliminator
Posts: 941
Joined: 06/01/2005 20:39
Location: Sarajevo-x
Contact:

#100

Post by papak_eliminator »

nineac wrote:
A to za Izetbegovića nije tačno da je bio monstrum ili zločinac. On je bio GLUP čovjek! Glup, jer da je htio svom narodu bolje, nebi dozvolio da oko njega sjede Hasan Čengić, Tihić,Ganić.ef.Cerić,Palavrićka itd!
Samo da te ispravim: Izetbegovic nije bio glup vec naivan i previse je vjerovao drugima.


Tito je bio i ostao Tito. Koliko god mana imao, znao je sta zeli. To je i stvorio. Taj pasos o kojem govoris se koristio kao sada autobuska karta. Gdje god zelis da odes, KARTU IMAS. A sada nam treba licna, ups osobna da odemo do Splita. Tako nam i treba. Kad nismo mogli sacuvati ono sto smo imali.
Pozdrav

PS SFSN
Post Reply