Još jedan odlazak

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72571
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#126 Re: Još jedan odlazak

Post by Velkoski »

A "tjelovježba" može biti veća patnja nego sama depresija, pogotovo ako pratiš ishranu precizno. Znaš šta bi "bilderi" ili bilo koji drugi sportisti dali za kilu čokolade? :sad: :mrgreen:

Ili zamisli nekoga od 150 kilograma kako mora svaki dan na kardio... Mislim da ti ljudi preferiraju samoubistvo :mrgreen:
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#127 Re: Još jedan odlazak

Post by mali_balon »

Cuj kako srednjevjekovni kmet nije znao za depru, nije znao za infarkt rak i mnoge druge bolescure......kako nauka napreduje tako i dijagnoze i otkrica....
Ako cemo se vodit tom logikom oda se od raka nije umirao svew do njegovog otkrica ili TBC-a.....
Ja opet kazem nema ga na kugli zemaljskoj ko ne pati od nekog oblika depresije.....neko lakse devera.....neko teze....neko se objesi...predozira.....
I previse se olako shvata pogotovu kod nas

P
rema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), od depresije danas boluje oko 300 do 350 miliona ljudi, a do 2020. godine postat će drugi globalni zdravstveni problem (sada je na 4. mjestu), a u ženskoj populaciji prvi. Ona je prominentni javno zdravstveni problem, jer je uzrok ne samo visokog pobola, već i smrtnosti (15 posto depresivnih osoba izvrši suicid), radne nesposobnosti, povećanog rizika kardiovaskularnih i ostalih tjelesnih bolesti, ističe dr. Petrana Brečić
.
Najbitniji simptomi na koje treba obratiti pažnju:

1. Različite metode skrivanja i zanemarivanja problema. Osoba koja je u depresiji nerijetko se pretrpava obavezama i juri s jednog zadatka na drugi kako ne bi morala razmišljati ili razgovarati o onome što ju muči, pri čemu je često dovoljno da netko zagrebe po površini osjećaja koje skriva, pa da se cijeli taj "zid" raspadne.

2. Pretjerana sklonost plakanju, negativnom gledanju na stvari, trajan osjećaj da će sve čime se bavimo poći po zlu, te nemoć da primijetimo da su neke stvari ipak završile dobro unatoč našim negativnim očekivanjima.

3. Često isticanje uvjerenja "meni nitko ne može/ne želi pomoći", ili stava "meni nema pomoći", odnosno osjećaja da smo u bezizlaznoj situaciji.

4. Gašenje emocija, odnosno faza apatije, tokom koje osoba ne pokazuje zanimanje ni za stvari koje su joj nekad bile važne, tako da se čini da "vozi" na autopilotu.

5. Neobjašnjivi bijes također je jedan od načina izražavanja depresije: Na primjer, ako se osoba ne može nositi s tugom zbog toga što ju je povrijedio partner, umjesto da s njim riješi probleme, ponekad može reagirati tako da je stalno ljutita i viče na djecu.

6. Prekritično ponašanje prema sebi, stalno insistiranje na greškama koje smo napravili, na tome da nismo dovoljno sposobni ili dorasli za posao i obaveze s kojima smo suočeni.

7. Ako osoba prestane mariti za ljude koji je vole, pa i za vlastitu sigurnost – tako se, na primjer, može dogoditi da postane sklona prebrzoj vožnji, ili pretjeranom uživanju u alkoholu.
image
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#128 Re: Još jedan odlazak

Post by uglavnomja »

Bloo wrote:Yay!
Hajmo ozliječiti sve poremećaje sa dovoljno vježbe, hidriranjem i prisilnim socijaliziranjem uz obilate količine organskog voća i povrća.

Baš me interesuje kako će bipolarci da reaguju na ovaj režim, pogotovo kada ih se skine sa lijekova. :mrgreen:
Možda se neka nova Jeanne d'Arc izrodi iz ovog svega, ali bude pravo pasionirani pobornik joge i zdravog života.
pricamo iskljucivo o depresiji, koja se stice tokom zivota, ne o urodjenim oboljenjima, cesto neizljecivim oboljenjima ili poremecijima koji odskacu od normale, ali nisu bolest, napr. ti bipolarci, transvako transnako, homo, aseks blabla ...
cak su i ekstremno intiligentni ljudi na granici neke dijagnoze ili je imaju, samo ko ce lijeciti ika sa 140 iq :D


a i sama depresija ima vise stadija, ko dodje do zadnjeg - tu nista osim hemije, i to mozda, za goli opstanak ne pomaze.
samopomoc uz vjezbu, hranu i sl. pomaze u blazim slucajevima, na pocetku bolesti

daje ide kombinacija lijekova, psihijatra-psihologa i ovog gore navedenog

inace depresija je izljeciva bolest ako se pocne lijeciti na vrijeme.

ai kao sto neko gore rece: svaki oblik psihickog poremecaja je tabu tema, ta osoba je stigmatizirana za citav zivot

lijeceni alkos ili narkos je vellcome back u drustvo, ali lijeceni depresivac - out
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#129 Re: Još jedan odlazak

Post by dječak sa šibicama »

treba ukinuti psihologiju i psihijatriju, forumasi nasli rjesenje

ali fora, padnes u depresiju, nije ti ni do cega, a onaj ti kaze 'idi okopaj 2 hektara zemlje'.... odes do prve grane :D
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#130 Re: Još jedan odlazak

Post by Hakiz »

pizarro wrote:najgore je kad se covjek pocne previse opterecivati nebitnim stvarima :D
U pravu si. Zato meni ne idu u glavu ljudi koji gube vrijeme, živce pa i puno novca zbog 22 lika koja ganjaju loptu po livadi.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72571
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#131 Re: Još jedan odlazak

Post by Velkoski »

Tako tim likovima koji gube živce zbog 22 goniča lopte nisu jasni ljudi koji gledaju nekakvo kuhanje na televiziji. Sve ti je to začarani krug :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#132 Re: Još jedan odlazak

Post by Bloo »

uglavnomja wrote:
Bloo wrote:Yay!
Hajmo ozliječiti sve poremećaje sa dovoljno vježbe, hidriranjem i prisilnim socijaliziranjem uz obilate količine organskog voća i povrća.

Baš me interesuje kako će bipolarci da reaguju na ovaj režim, pogotovo kada ih se skine sa lijekova. :mrgreen:
Možda se neka nova Jeanne d'Arc izrodi iz ovog svega, ali bude pravo pasionirani pobornik joge i zdravog života.
pricamo iskljucivo o depresiji, koja se stice tokom zivota, ne o urodjenim oboljenjima, cesto neizljecivim oboljenjima ili poremecijima koji odskacu od normale, ali nisu bolest, napr. ti bipolarci, transvako transnako, homo, aseks blabla ...
c
Zapravo depresijan može biti i nasljedna :) ne stečena. Čak može biti i lažna, oponašana.
Također manji kuršlus u procesu inhibotora kod otpušanja i preuzimanja serotonina (povremeno može biti ključan okolinski faktor, npr. stres, a povremeno je genetski), koji iako se da kontrolisati lijekovima, ne treba zaboravljati kada se sagledava kompletna slika, jer serotonin, odnosno manjak istog, nije jedini i isključivi uzrok kliničke depresije.

Tako da tvrdnja da se depresija stiče tokom života je poprilično hrabra sa tvoje strane. To implicira da ako otklonimo sve vanjske uzročnike (ili inhibitore), tehnički onda niko nikada ne bi razvio depresiju iako možda ima genetički make up da razvije istu.

Depresija je jedan kompleksan poremećaj koji se još uvijek istražuje i najbitnije u svemu ovome je pružiti podršku onima koji pate.

Depresija koja se stiče tokom života kako si je ti nazvao je i dalje poremećaj mentalni (možda zvuči ružno izraz, ali takva je kalsifikacija kod unipolarnih poremećaja).


edit: i can't
Last edited by Bloo on 10/06/2018 12:35, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#133 Re: Još jedan odlazak

Post by Hakiz »

Bloo wrote:Ako je neka duševna bolest postojala oduvijek (nekada se zvala melanholija duše, danas možda depresija), ali tek u "moderno" doba je detaljnije istražena, objašnjena (miracles of modern science!) i postoji više podataka o oboljelim odnosno evidentiranih slučajeva (nekako nas i više ima na ovoj jadnoj planeti), to ne znači da su ljudi prije bili mentalno zdraviji ili da današnje generacije jednostavno izvoljevaju jer su besposlene.
To je uvreda za sve oboljele.


Za sve ove koji predlažu više fizičke aktivnosti u cilju liječenja duševnog oboljenja, da fizička aktivnost jeste bitna, ali ne liječi duševno oboljenje. Hvala lijepo.
Prije ih se sklanjalo i ignorisalo. Ako se nije imalo koristi od ljudi nije si ni vodilo brigu o njima. Ljudska prava, a naročito prava mentalno "izazvanih" ljudi su nov izum.

Ima u Africi mjesta koja pokazuju kako je to nekada izgledalo.

Imao dvije epizode akutne depresije, uspješno ih prevazišao (naravno uz stručnu pomoć i lijekove, ne uz internet i youtube), ali neću da vam pametujem.

Samo ću opet pitati, zašto o ovome ne pričamo na podforumu zdravlje, pogotovo mentalno zdravlje?
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#134 Re: Još jedan odlazak

Post by Hakiz »

Velkoski wrote:Tako tim likovima koji gube živce zbog 22 goniča lopte nisu jasni ljudi koji gledaju nekakvo kuhanje na televiziji. Sve ti je to začarani krug :mrgreen:
Znam. Samo hoću da goniče lopte skinem sa pijedestala na koje misle da imaju pravo.

Na kraju, nemoj igrati lopte, preživjećeš. Nemoj jesti, nećeš. Kuhar je važniji od lopte.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#135 Re: Još jedan odlazak

Post by Bloo »

Hakiz wrote:
Samo ću opet pitati, zašto o ovome ne pričamo na podforumu zdravlje, pogotovo mentalno zdravlje?
Ne znam.
Zadnji put kada sam tamo boravila i pružila par savjeta, uglavnom sam dobila odgovore tipa: jebo naše institucije, truju nas, blabla...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#136 Re: Još jedan odlazak

Post by moonca »

Zato sto je depresivno. :-)
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#137 Re: Još jedan odlazak

Post by dječak sa šibicama »

kazu dok je ovaj kuhar snimao emisije, djevojka mu po Rimu sa drugim setala i vacarila se

znao sam da je zena krivac :D
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72571
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#138 Re: Još jedan odlazak

Post by Velkoski »

Hakiz wrote:
Velkoski wrote:Tako tim likovima koji gube živce zbog 22 goniča lopte nisu jasni ljudi koji gledaju nekakvo kuhanje na televiziji. Sve ti je to začarani krug :mrgreen:
Znam. Samo hoću da goniče lopte skinem sa pijedestala na koje misle da imaju pravo.

Na kraju, nemoj igrati lopte, preživjećeš. Nemoj jesti, nećeš. Kuhar je važniji od lopte.
Ne mora značiti, možda ću se ubiti od dosade jer ne postoji ništa što me zabavlja i ubija mi vrijeme. Znam da karikiram, ali to je otprilike tako. A pravo imaju, bar dok se vrte milijarde oko sporta, nije džaba najvažnija sporedna stvar na svijetu. Čovjeku je potrebna razonoda, a hljeba i igara je najlakša metoda, jer smo svi jednostavniji nego što mislimo da jesmo. Komplikovanost je došla sa širenjem interneta. :mrgreen:
dječak sa šibicama wrote:kazu dok je ovaj kuhar snimao emisije, djevojka mu po Rimu sa drugim setala i vacarila se

znao sam da je zena krivac :D

Misogyny :twisted: :mrgreen:
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#139 Re: Još jedan odlazak

Post by Streptokok »

Hakiz wrote:
pizarro wrote:najgore je kad se covjek pocne previse opterecivati nebitnim stvarima :D
U pravu si. Zato meni ne idu u glavu ljudi koji gube vrijeme, živce pa i puno novca zbog 22 lika koja ganjaju loptu po livadi.
E ovo gonjanje lopte je za proucavanje. Mase navijaju da onaj sto gonja loptu, da je turi u go i pritom umjesto milion zaradi dva miliona. Onda on ode u japan i svojim navijacima salje slike a navijaci bijeda ko sto su i bili ne mogu ni onu pivu uz utakmicu da plate. No bitno da su sretni jer je junak price zaradio dva miliona.

Ako ovo nije za psihijatrije onda jagomir ne treba ni da postoji.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#140 Re: Još jedan odlazak

Post by Hakiz »

Velkoski wrote:...sporedna...
Case closed :evil:
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#141 Re: Još jedan odlazak

Post by Hakiz »

dječak sa šibicama wrote:kazu dok je ovaj kuhar snimao emisije, djevojka mu po Rimu sa drugim setala i vacarila se

znao sam da je zena krivac :D
Ima jedna izreka koja kaže da svako ko je upropašten, žena ga je upropastila i svako ko će biti upropašten, žena će ga upropastiti.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#142 Re: Još jedan odlazak

Post by dječak sa šibicama »

to oko 22 sto gonjaju koznu loptu, ima tu neke filozofske dvojbe, mozda da nam vrate arene, gladijatore, odsjecene ruke i glave, bacanje krscana ili nekih drugih nepozeljnih pojava lavovima, mozda bi se raja vise izzivila nego u ovom novcem unistenom sportu od nogoloptanja
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72571
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#143 Re: Još jedan odlazak

Post by Velkoski »

Hakiz wrote:
Velkoski wrote:...sporedna...
Case closed :evil:
Pa da, ali bez sporednih i zabavnih stvari bi se desilo ono što spomenuh - ja bih lično pao u depresiju, možda se i ubio :sad: :mrgreen:

Zamisli sport kao bijeg od stvarnosti, nešto slično kao gaming. :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#144 Re: Još jedan odlazak

Post by Bloo »

dječak sa šibicama wrote:to oko 22 sto gonjaju koznu loptu, ima tu neke filozofske dvojbe, mozda da nam vrate arene, gladijatore, odsjecene ruke i glave, bacanje krscana ili nekih drugih nepozeljnih pojava lavovima, mozda bi se raja vise izzivila nego u ovom novcem unistenom sportu od nogoloptanja
Amen.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72571
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#145 Re: Još jedan odlazak

Post by Velkoski »

Bloo wrote:
dječak sa šibicama wrote:to oko 22 sto gonjaju koznu loptu, ima tu neke filozofske dvojbe, mozda da nam vrate arene, gladijatore, odsjecene ruke i glave, bacanje krscana ili nekih drugih nepozeljnih pojava lavovima, mozda bi se raja vise izzivila nego u ovom novcem unistenom sportu od nogoloptanja
Amen.
Baca li tebi dječko na sadistu? :mrgreen:
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#146 Re: Još jedan odlazak

Post by Hakiz »

Velkoski wrote:
Hakiz wrote:
Velkoski wrote:...sporedna...
Case closed :evil:
Pa da, ali bez sporednih i zabavnih stvari bi se desilo ono što spomenuh - ja bih lično pao u depresiju, možda se i ubio :sad: :mrgreen:

Zamisli sport kao bijeg od stvarnosti, nešto slično kao gaming. :mrgreen:
Ali bez kuharskih stvari, depresija od dosade te ne bi ni dovela do samoubistva. Ne bi ni pao u depresiju. Prvo bi umro od gladi.

Kuhar je važniji od lopte. Kraj diskusije :P
Last edited by Hakiz on 10/06/2018 12:47, edited 1 time in total.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72571
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#147 Re: Još jedan odlazak

Post by Velkoski »

Kuhar kao kuhar da, gledanje kuhara na TV-u ne. :mrgreen:

Nikada mi nisu bili jasni 24kitchen i slični kanali :sad:
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#148 Re: Još jedan odlazak

Post by Hakiz »

Velkoski wrote:Kuhar kao kuhar da, gledanje kuhara na TV-u ne. :mrgreen:

Nikada mi nisu bili jasni 24kitchen i slični kanali :sad:
Pa kada već moraš da jedeš, zašto ne bi naučio kako da napraviš jela koja će uz preživljavanje omogućiti ti i uživanje u toj hrani.

Usput, 24kitchen ni ja ne volim. Nešto mi ne leži.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#149 Re: Još jedan odlazak

Post by dječak sa šibicama »

Loptaci imaju svoje kuhare, kuhari nemaju svoje loptace 8-)

Sto bi rekao legendarni Magdic, nekad su siromasi sutali loptu a na tribinama sjedila gospoda, danas je obrnuto.

Ne dodje depresija od dosade, nego od loseg zivota, ili neispunjenih ciljeva... mozda smanjiti ciljeve ali drustvo ih obicno namece, recimo zenama da budu stiglici, a one ne mogu jer vole da jedu. I niko im nece reci da one manekenke sa reklame rucaju list salate a za veceru gomilu suza, pa se onda samoubije kad se udeblja 300 grama a svi se pitaju pa zasto, izgledala je tako sretna a i zgodna je bila, pozeljna.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#150 Re: Još jedan odlazak

Post by Bloo »

Velko očito ne osjeća joie de vivre, osim ako ne uključuje fudbal :mrgreen:
Post Reply