JNA (1941-1992)

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#476 Re: JNA (1941-1992)

Post by dječak sa šibicama »

9. mart 1991. je nista drugo nego pripremno razracunavanje unutar srpskog naroda, hoce li u rat pod petokrakom ili pod kraljevom kokardom.

Vuk Draskovic je te godine postrojavao paravojne formacije i prijetio odrezanim rukama koje pokusaju podici zelenu zastavu.

Nazvati njegov miting nekakvim mitingom za mir ili nesto slicno, ne da je bezobrazno.

Nista drugo nego unutarsrpski sukob rojalista i komunista, a i jedni i drugi su imali iste planove, vivovitica-kavvovac-kavvobag
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#477 Re: JNA (1941-1992)

Post by madner »

Problem i jeste bio sto je Milosevic nastupao sa pro jugoslovenske stranke i tako pokupio glasove tih glasaca a vodio veliko srpsku politiku.

JNA je tada izasla da ne bi doslo do ozbiljnih sukoba izmedju tog mitinga i dosta veceg mitina Milosevicevih pristalica.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#478 Re: JNA (1941-1992)

Post by LBVIEW »

dječak sa šibicama wrote:9. mart 1991. je nista drugo nego pripremno razracunavanje unutar srpskog naroda, hoce li u rat pod petokrakom ili pod kraljevom kokardom.

Vuk Draskovic je te godine postrojavao paravojne formacije i prijetio odrezanim rukama koje pokusaju podici zelenu zastavu.

Nazvati njegov miting nekakvim mitingom za mir ili nesto slicno, ne da je bezobrazno.

Nista drugo nego unutarsrpski sukob rojalista i komunista, a i jedni i drugi su imali iste planove, vivovitica-kavvovac-kavvobag
Nemoj tako,jedino je Seselj javno govorio o ciljevima srpske politike dok se ostatak valjda borio za Jugoslaviju. :-)
Logika na nivou djeteta predskolskog uzrasta pomijesanaa s nevidenim bezobrazlukom i vrijedanjem inteligencije,hebo te ko da
prica s nekim iz Zimbabvea na tu temu.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#479 Re: JNA (1941-1992)

Post by dječak sa šibicama »

Da su se Milosevic i JNA i u jednom momentu borili za Jugoslaviju, nebi pustili Sloveniju da ode, odnosno nebi ta avantura JNA bila zapravo greska Ante Markovica koji je nasjeo na pricu o "ocuvanju granica" i poslao sa corcima naoruzane mladice u rat koji Srbija i JNA prosrpski generali ionako nisu ni zeljeli.
Plus, Sloveniji su prepustili oruzje TO odnosno nisu ga kao u slucaju Hrvatske i BiH spakovali u JNA skladista, sto takodje govori mnogo.
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#480 Re: JNA (1941-1992)

Post by PM72 »

A odakle ti to da su u Sloveniju išli sa ćorcima? Da je generalštab htio,mogao je za 24 sata srediti situaciju,izvesti vojsku i blokirati komplet Sloveniju,pohapsiti rukovodstvo,razoružati slovenačku TO...
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#481 Re: JNA (1941-1992)

Post by LBVIEW »

dječak sa šibicama wrote:Da su se Milosevic i JNA i u jednom momentu borili za Jugoslaviju, nebi pustili Sloveniju da ode, odnosno nebi ta avantura JNA bila zapravo greska Ante Markovica koji je nasjeo na pricu o "ocuvanju granica" i poslao sa corcima naoruzane mladice u rat koji Srbija i JNA prosrpski generali ionako nisu ni zeljeli.
Plus, Sloveniji su prepustili oruzje TO odnosno nisu ga kao u slucaju Hrvatske i BiH spakovali u JNA skladista, sto takodje govori mnogo.
Ljudi "uramljivali" teritorije koje su smatrali srpskima po onoj famoznoj crti a k'o biva nisu htjeli Veliku Srbiju. :-) K'o sto nisu malo kasnije fakticki okupirali BiH ukopavajuci se oko gradova i na strateske tacke pod izgovorom vojnih vjezbi.Rat je naravno poceo ubistvom starog svata,a uzroke treba trazit u "preglasavanju" jednog naroda.Ovaj Vukov pristasa Brat umislio kako je nekom serpskom patriotskom forumu pa gusla li gusla.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#482 Re: JNA (1941-1992)

Post by LBVIEW »

PM72 wrote:A odakle ti to da su u Sloveniju išli sa ćorcima? Da je generalštab htio,mogao je za 24 sata srediti situaciju,izvesti vojsku i blokirati komplet Sloveniju,pohapsiti rukovodstvo,razoružati slovenačku TO...
Ne znam za corke,ali je akcenat na ovo "htio".Nisu, a zna se i zasto-premalo Srba da bi se mogao imati izgovor za akciju.
Rat su i poceli pod izgovorom "zastite" srpskog stanovnistva od "ustaskog terora" na granicama zamisljene Velike Srbije.Kasnije su u pricu
ubaceni "muslimanski ekstremisti" i "dzamahirija" pa su morali pociniti i "preventivni" genocid.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#483 Re: JNA (1941-1992)

Post by dječak sa šibicama »

PM72 wrote:A odakle ti to da su u Sloveniju išli sa ćorcima? Da je generalštab htio,mogao je za 24 sata srediti situaciju,izvesti vojsku i blokirati komplet Sloveniju,pohapsiti rukovodstvo,razoružati slovenačku TO...
cuj odakle, u par dana ratovanja, poginulo bubam 100 vojnika JNA, i 2 teritorijalca, od prijateljske vatre.

Pogledaj nekad snimke iz Slovenije, iz tog vremena, ima na YT. Golobradi mladici kojima je naredjeno da izadju na granicne prijelaze, docekuju ih do zuba naoruzani slovenacki teritorijalci i bubaju iz svih oruzja dok se prezivjeli ne predaju.

Jedino sto je JNA koristila avione, ali i tu su vise tukli civilne ciljeve nego TO Slovenije. Pobili par slovenackih seljaka koji zive uz granicu, i masakrirali kolonu teretnih vozila odnosno vozaca kamiona iz Bugarske, Turske, Srbije, Grcke.

Upravo, generalstab nije htio, a vec je odavno od strane samih generala receno da je taj kratkotrajni rat zapravo pogresna procjena situacije od strane Ante Markovica koji je radio na svoju ruku i brzo skontao da nema od toga nista.
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#484 Re: JNA (1941-1992)

Post by Bratov brat »

LBVIEW wrote: Ljudi "uramljivali" teritorije koje su smatrali srpskima po onoj famoznoj crti a k'o biva nisu htjeli Veliku Srbiju. :-) K'o sto nisu malo kasnije fakticki okupirali BiH ukopavajuci se oko gradova i na strateske tacke pod izgovorom vojnih vjezbi.Rat je naravno poceo ubistvom starog svata,a uzroke treba trazit u "preglasavanju" jednog naroda.Ovaj Vukov pristasa Brat umislio kako je nekom serpskom patriotskom forumu pa gusla li gusla.
Jedini guslar ovde si ti, video Srbina na temi , odmah potrcao kao mlad ovan da izblebece svoje sovinisticke zamisli . Nemoj da me citiras kad nemas nista pametno da kazes , a tu je vidim i ovaj dezurni farmer . :mrgreen: Niciji ja pristasa nisam , samo sam rekao da sam tih 90-tih podrzavao Draskovica. Ajde dovidjenja i nemoj da me citiras vise , izlaze mi notifikacije radi tvojih nepovezanih gluposti.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#485 Re: JNA (1941-1992)

Post by dječak sa šibicama »

LBVIEW wrote:
dječak sa šibicama wrote:Da su se Milosevic i JNA i u jednom momentu borili za Jugoslaviju, nebi pustili Sloveniju da ode, odnosno nebi ta avantura JNA bila zapravo greska Ante Markovica koji je nasjeo na pricu o "ocuvanju granica" i poslao sa corcima naoruzane mladice u rat koji Srbija i JNA prosrpski generali ionako nisu ni zeljeli.
Plus, Sloveniji su prepustili oruzje TO odnosno nisu ga kao u slucaju Hrvatske i BiH spakovali u JNA skladista, sto takodje govori mnogo.
Ljudi "uramljivali" teritorije koje su smatrali srpskima po onoj famoznoj crti a k'o biva nisu htjeli Veliku Srbiju. :-) K'o sto nisu malo kasnije fakticki okupirali BiH ukopavajuci se oko gradova i na strateske tacke pod izgovorom vojnih vjezbi.Rat je naravno poceo ubistvom starog svata,a uzroke treba trazit u "preglasavanju" jednog naroda.Ovaj Vukov pristasa Brat umislio kako je nekom serpskom patriotskom forumu pa gusla li gusla.
Sama reorganizacija vojnih oblasti iz `88 odnosno karta novih vojnih oblasti, govori puno za sebe. Peti Banjalucki korpus je imao maltene granice na onoj Seseljevoj liniji.

Rat u BiH je samo nastavak rata u Hrvatskoj, JNA je `91 ostvarila vecinu zacrtanih ciljeva u Hrvatskoj. Oni na "sarajevsko primirje" nisu pristali jer su morali, vec sto je ocito plan bio da se nakon zaokruzenja teritorija u Hrvatskoj odnosno Krajini, pocne sa ciscenjem "trbuha Velike Srbije".

Nisu u Hrvatskoj izasli na zamisljene granice, istina, nesto zbog otpora u Dalmaciji (ali uspjeli su na Maslenici presjeci Hrvatu, sto je bio uspjeh kojim su se tada zadovoljili) i zbog debakla u Vukovaru nakon cega nisu uspjeli osvojiti cijelu Slavoniju do Papuka i Virovitice. Cak su u decembru `91 dozivjeli veliki poraz u zapadnoj Slavoniji, nakon sto im je Hrvatska zauzela varazdinske i bjelovarske kasarne sa gomilom naoruzanja (sto je u Beogradu dozivljeno kao fijasko i zbog cega je general Trifunovic, komandant korpusa u Varazdinu, i na sudu odgovarao) otjerali su srpske snage iz Podravine, sa Papuka i Psunja, i zbili ih oko Okucana i kod Pakraca.
Ali su ostvarili vecinu zacrtanih ciljeva. Tada.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#486 Re: JNA (1941-1992)

Post by LBVIEW »

Bratov brat wrote:
LBVIEW wrote: Ljudi "uramljivali" teritorije koje su smatrali srpskima po onoj famoznoj crti a k'o biva nisu htjeli Veliku Srbiju. :-) K'o sto nisu malo kasnije fakticki okupirali BiH ukopavajuci se oko gradova i na strateske tacke pod izgovorom vojnih vjezbi.Rat je naravno poceo ubistvom starog svata,a uzroke treba trazit u "preglasavanju" jednog naroda.Ovaj Vukov pristasa Brat umislio kako je nekom serpskom patriotskom forumu pa gusla li gusla.
Jedini guslar ovde si ti, video Srbina na temi , odmah potrcao kao mlad ovan da izblebece svoje sovinisticke zamisli . Nemoj da me citiras kad nemas nista pametno da kazes , a tu je vidim i ovaj dezurni farmer . :mrgreen: Niciji ja pristasa nisam , samo sam rekao da sam tih 90-tih podrzavao Draskovica. Ajde dovidjenja i nemoj da me citiras vise , izlaze mi notifikacije radi tvojih nepovezanih gluposti.
To su,delegat, historijske cinjenice, a to sto ih ti i tebi slicni ne mogu prihvatiti nije problem ovog foruma-ako te istina boli imas mnostvo
serpskih patriotskih foruma pa opleti po zaverama,ha ja.Ne mozes,nakon svega sto se desilo,svjedocima srpske agresije guslati kako je jedino Seselj bio za malo vecu Srbiju.Ako Sloba nije javno istu zagovarao. ne znaci da u praksi nije radio na stvaranju iste,da ti pojednostavim posto izgleda drugacije ne moze.
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#487 Re: JNA (1941-1992)

Post by Bratov brat »

LBVIEW wrote:
To su,delegat, historijske cinjenice, a to sto ih ti i tebi slicni ne mogu prihvatiti nije problem ovog foruma-ako te istina boli imas mnostvo
serpskih patriotskih foruma pa opleti po zaverama,ha ja.Ne mozes,nakon svega sto se desilo,svjedocima srpske agresije guslati kako je jedino Seselj bio za malo vecu Srbiju.Ako Sloba nije javno istu zagovarao. ne znaci da u praksi nije radio na stvaranju iste,da ti pojednostavim posto izgleda drugacije ne moze.
Cuj delegat. :lol: Rekoh ti ja da me zaobidjes, ako imas nesto protiv Milosevica obrati se njegovim pristalicama i njegovoj stranci, ne umaraj temu bez razloga. :wink: Za nauk ti je da sledeci put procitas sta neko pise pa onda das misljenje na osnovu toga ,a ne da pises proizvoljno i citiras na forumu zamisli iz sopstvene glave.

Image
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#488 Re: JNA (1941-1992)

Post by dječak sa šibicama »





srecom, nemamo svi pamcenje covjecije ribice... vuk dlaku mijenja, cud nikada.
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#489 Re: JNA (1941-1992)

Post by Bratov brat »

dječak sa šibicama wrote: srecom, nemamo svi pamcenje covjecije ribice... vuk dlaku mijenja, cud nikada.
Idi vidi da li je Maja Nikolic lepo rucala. Batali i politiku i JNA, nije to za tebe.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#490 Re: JNA (1941-1992)

Post by dječak sa šibicama »



sapienti sat

a sad nazad na temu
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#491 Re: JNA (1941-1992)

Post by _BataZiv_0809 »

Bratov brat wrote:
dječak sa šibicama wrote: srecom, nemamo svi pamcenje covjecije ribice... vuk dlaku mijenja, cud nikada.
Idi vidi da li je Maja Nikolic lepo rucala. Batali i politiku i JNA, nije to za tebe.
Lako ti je sa LBWIEW jer on samo parla ideolosku matricu, ali te djecak sa sibicama ubio argumentima, sto jest jest.
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#492 Re: JNA (1941-1992)

Post by PM72 »

dječak sa šibicama wrote:
PM72 wrote:A odakle ti to da su u Sloveniju išli sa ćorcima? Da je generalštab htio,mogao je za 24 sata srediti situaciju,izvesti vojsku i blokirati komplet Sloveniju,pohapsiti rukovodstvo,razoružati slovenačku TO...
cuj odakle, u par dana ratovanja, poginulo bubam 100 vojnika JNA, i 2 teritorijalca, od prijateljske vatre.

Pogledaj nekad snimke iz Slovenije, iz tog vremena, ima na YT. Golobradi mladici kojima je naredjeno da izadju na granicne prijelaze, docekuju ih do zuba naoruzani slovenacki teritorijalci i bubaju iz svih oruzja dok se prezivjeli ne predaju.

Jedino sto je JNA koristila avione, ali i tu su vise tukli civilne ciljeve nego TO Slovenije. Pobili par slovenackih seljaka koji zive uz granicu, i masakrirali kolonu teretnih vozila odnosno vozaca kamiona iz Bugarske, Turske, Srbije, Grcke.

Upravo, generalstab nije htio, a vec je odavno od strane samih generala receno da je taj kratkotrajni rat zapravo pogresna procjena situacije od strane Ante Markovica koji je radio na svoju ruku i brzo skontao da nema od toga nista.
Dječače,
Na strani JNA poginulo je 44 oficira i vojnika a na slovenačkoj 19.I nemoj bubati nego se fino raspitaj.Golobradi mladići su već bili na prelazima tj. na karaulama koje su imale po 20 - 30 vojnika i podoficira.To je bilo lako blokirati.Što nisu zarobili i pobili pripadnike 63-će padobranske brigade iz Niša što je intervenisala na vojnom aerodromu u Cerklju? Ili pripadnike Saveznog SUP-a koji su transportovani helikopterima i raspoređeni na vitalnim graničnim prelazima? Oni su povučeni tek nakon dogovora.JNA je koristila avione samo u dva slučaja kad su razbijali blokade.A da su naletili još stotinjak puta pa im istresli bombe po skladištima slovenačke TO,da su podigli kompletnu JNA pa zaposjeli kompletnu granicu,janezi bi se smirili za par dana.Nekom to nije bilo u interesu.Onima u Ljubljani i Beogradu.Ali,jebaji ga sad...
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#493 Re: JNA (1941-1992)

Post by LBVIEW »

_BataZiv_0809 wrote:
Bratov brat wrote:
dječak sa šibicama wrote: srecom, nemamo svi pamcenje covjecije ribice... vuk dlaku mijenja, cud nikada.
Idi vidi da li je Maja Nikolic lepo rucala. Batali i politiku i JNA, nije to za tebe.
Lako ti je sa LBWIEW jer on samo parla ideolosku matricu, ali te djecak sa sibicama ubio argumentima, sto jest jest.
To nije ni potrebno kad frajer ima logiku trogodisnjaka-nije bitno sto neko radi ako glasno ne zastupa to sto radi.Dalje,samo serpskim mitomanima kao nije jasno ono sto je celom svetu-takvi kakvi su ne mogu ni biti ravnopravan suduonik diskusije vec predmet sprdnje ili sasazaljevanja.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#494 Re: JNA (1941-1992)

Post by Lajavikrelac »

KUZNETSOV wrote:
pukla bi jugoslavija jarane bez ikakvog veceg otpora... nisam znao da se atomskim bunkerima i tunelima brani drzava.. sta ste vi mislili od bosne afganistan napraviti? jednostavno nemamo obicaje i kulturu kao ti ljudi tamo koji te udomace preko dana a preko noci ti se sjete matere :lol: šta ste mislili primjeniti taktiku iz ww2? pa i tad da nije bilo sovjeta ne bi nikada sa planine sišli, ko vam oslobodi Beograd? pogotovo sa arsenalom naoruzanja koji je Sovjetski Savez posjedovao + clanice varšavskoga pakta :-) ništa onda samo da se zahvalimo jugoslaviji sto nije ni kilometar autoputa napravila kroz BiH jer eto mi smo trebali da budemo prva linija odbrane :lol: ili je to bilo samo prikrivanje ocite nesposobnosti da se napravi autoput kroz jednu brdovitu zemlju...
Koja glupost :-) JNA nije bila 4 sila u Evropi slažem se, ali da je bila sila - jeste! Proizvodila je sve osim lovačkih aviona, od pertli i fišeklija do podmornica i to vlastitom pameću i vlastitim sredstvima (uglavnom). Neko priča da smo vozali T-34 i 55, Helkete i sl, pa jedna I.Njemačka i Poljska koje su bile sile su u rezervi imale T-34 do raspada bloka, a modernizovane Pattone i Šermane su koristile mnoge jače države od nas do početka 90tih uz modernizacije naravno. Poljaci i Bugari su imali bolje i brojnije avione i tenkove od nas, ali su imali i rusku čizmu za vratom koja je budno pazila na sve to, i za razliku od nas oni su po direktivi to morali da kupe i imaju pa im je narod kupovao sapun i tariguz na bonove ako ga ima u prodavnici....
A koliko nas nisu šljivili govori i činjenica da je JNA bila u mirovnim misijama širom svijeta, školovala dosta stranih oficira u svojim školama i bila garant mira i stabilnosti u svijetu. U Poljskoj koja mrzi sve što je komunističko izlazi strip "Partizani" o Titovim borcima za slobodu naroda i borbi protiv fašizma :) više cijene NOB od nas samih, i to zemlja koja je podnijele velike žrtve u 2 SR i imala jednu slavnu Armiju Krajowu kojom se ponosi.
Prva asocijacija mladih sa kojima sam pričao tamo na naše prostore je - Josip Broz Tito :) smatraju ga velikim čovjekom i vođom, jer je on vodio svoj narod za slobodu, i što najviše cijene imao cojones da odjebe Staljina!
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#495 Re: JNA (1941-1992)

Post by KUZNETSOV »

Lajavikrelac wrote:
KUZNETSOV wrote:
pukla bi jugoslavija jarane bez ikakvog veceg otpora... nisam znao da se atomskim bunkerima i tunelima brani drzava.. sta ste vi mislili od bosne afganistan napraviti? jednostavno nemamo obicaje i kulturu kao ti ljudi tamo koji te udomace preko dana a preko noci ti se sjete matere :lol: šta ste mislili primjeniti taktiku iz ww2? pa i tad da nije bilo sovjeta ne bi nikada sa planine sišli, ko vam oslobodi Beograd? pogotovo sa arsenalom naoruzanja koji je Sovjetski Savez posjedovao + clanice varšavskoga pakta :-) ništa onda samo da se zahvalimo jugoslaviji sto nije ni kilometar autoputa napravila kroz BiH jer eto mi smo trebali da budemo prva linija odbrane :lol: ili je to bilo samo prikrivanje ocite nesposobnosti da se napravi autoput kroz jednu brdovitu zemlju...
Koja glupost :-) JNA nije bila 4 sila u Evropi slažem se, ali da je bila sila - jeste! Proizvodila je sve osim lovačkih aviona, od pertli i fišeklija do podmornica i to vlastitom pameću i vlastitim sredstvima (uglavnom). Neko priča da smo vozali T-34 i 55, Helkete i sl, pa jedna I.Njemačka i Poljska koje su bile sile su u rezervi imale T-34 do raspada bloka, a modernizovane Pattone i Šermane su koristile mnoge jače države od nas do početka 90tih uz modernizacije naravno. Poljaci i Bugari su imali bolje i brojnije avione i tenkove od nas, ali su imali i rusku čizmu za vratom koja je budno pazila na sve to, i za razliku od nas oni su po direktivi to morali da kupe i imaju pa im je narod kupovao sapun i tariguz na bonove ako ga ima u prodavnici....
A koliko nas nisu šljivili govori i činjenica da je JNA bila u mirovnim misijama širom svijeta, školovala dosta stranih oficira u svojim školama i bila garant mira i stabilnosti u svijetu. U Poljskoj koja mrzi sve što je komunističko izlazi strip "Partizani" o Titovim borcima za slobodu naroda i borbi protiv fašizma :) više cijene NOB od nas samih, i to zemlja koja je podnijele velike žrtve u 2 SR i imala jednu slavnu Armiju Krajowu kojom se ponosi.
Prva asocijacija mladih sa kojima sam pričao tamo na naše prostore je - Josip Broz Tito :) smatraju ga velikim čovjekom i vođom, jer je on vodio svoj narod za slobodu, i što najviše cijene imao cojones da odjebe Staljina!
pazi momak tema je JNA a ne to kako je poljski narod zivio i pod cijom je cizmom bio... ides u oftopik... mi smo narodi koji nemaju neku historiju, najsvijetlija tacka je tito, što je žalosno....
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#496 Re: JNA (1941-1992)

Post by Lajavikrelac »

Tito je i osnovao NOVJ koja je postala JA pa JNA, sigurno ga ne cijene bez razloga....i da slažem se da je on naša najsvjetlija tačka u novijoj istoriji, a da smo narodi bez istorije e to griješiš....
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#497 Re: JNA (1941-1992)

Post by KUZNETSOV »

Lajavikrelac wrote:Tito je i osnovao NOVJ koja je postala JA pa JNA, sigurno ga ne cijene bez razloga....i da slažem se da je on naša najsvjetlija tačka u novijoj istoriji, a da smo narodi bez istorije e to griješiš....
Pa uredu stoji to da je on organizirao otpor i sve to, ali govorim u odnosu na Poljake mi imamo q od historije... stalno smo pod necijom cizmom bili i bilo je uredu, izborili smo se za slobodu i eto ti sranja :lol:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#498 Re: JNA (1941-1992)

Post by Lajavikrelac »

I Poljaci su bili pod tuđom čizmom dugo, slabo poznaješ istoriju, bez uvrede.
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#499 Re: JNA (1941-1992)

Post by PM72 »

Proizvodila je sve osim lovačkih aviona
Proizvodila je lovac-bombarder pod imenom "Orao".
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#500 Re: JNA (1941-1992)

Post by KUZNETSOV »

Lajavikrelac wrote:I Poljaci su bili pod tuđom čizmom dugo, slabo poznaješ istoriju, bez uvrede.
ako odbiješ kolonije, mi smo šapioni sto se tice "zivota pod tudjom cizmom"
Post Reply