JNA (1941-1992)

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
oskarboy
Posts: 755
Joined: 25/09/2014 13:04

#451 Re: JNA (1941-1992)

Post by oskarboy »

Sarajmen wrote:
oskarboy wrote:
Sarajmen wrote:Vukovar je bio mamac JNA koji HV nije progutala a bila je u velikom iskušenju da to uradi, što bi za posljedicu imalo potrošnju i ono malo sredstava koje su tada imali na raspolaganju.Po meni bi to bio debakl HV-e. S druge strane transformisana VJ (naslov teme nije adekvatan) je u toj fazi postala sredstvo za postizanje cilja u tzv ''puzajućem ratu'' gdje se puškara povremeno i drže zauzete pozicije na okupiranim dijelovima u Hrvatskoj.
jna je nestala sa napadom na sloveniju,vec tad je ta vojska skrenula sa svog puta i krenula da ide putem slobe.jna je bila prava jna kad su u njoj bile sve bivse republike.
Ne bih to tako formulisao, da je nestala, već kako sam već prethodno napisao -da je izdala SFRJ u njenim međunarodno priznatim granicama.Dakle, nije zaštitila državne granice, pa tako i onu koju je činila teritorija Republike Slovenije. Neki su bili mišljenja , hajd' jebo slovence, vazda su bili nekako za sebe...al' već bez Hrvatske to jednostavno nije bila Jugoslavija. Kasnija izdaja ostalih naroda i narodnosti je bila samo logičan slijed događaja i posljedica politike kojoj se priklonila i koja ju je nastavila finansirati. Za Vukovar sam već rekao šta je predstavljao u tom vremenu za obje strane.
o kojoj ti izdaji naroda pricas? pa jna je izdala svoje narode sem srba i crnogoraca,ta jna je udarila na sloveniju i hrvatsku.ta jna nije htjela da udari na cetnicke paravojne formacije.sa tim cetnickim formacijama su napadali vukovar gdje su pocinili ratne zlocine.ta jna odnosno srbocetnicka armija je udarila na dubrovnik
oskarboy
Posts: 755
Joined: 25/09/2014 13:04

#452 Re: JNA (1941-1992)

Post by oskarboy »

Sarajmen wrote:O izdaji naroda koji su je činili ''narodnom'' , pa i dijela časnih pripadnika srpskog i crnogorskog naroda , nemalog broja podoficira i oficira iz tih naroda.
jna su izdali srbi a ne ostali narodi.ta jna je trebala da izvrsi drzavni udar 1991 i da zaustavi krvoprolice i stvaranje velike srbije
oskarboy
Posts: 755
Joined: 25/09/2014 13:04

#453 Re: JNA (1941-1992)

Post by oskarboy »

Kuzenstov@
zasto se pravis budala :? fino ti kazem da pored rusa,juga je imala jedina u evropi organizovanu vojsku koja se borila protiv okupatora i domacih izdajnika.tu su bile prave bitke i ofanzive a ne samo neka gerila.pa sta i da je gerila? opet je to bila jedna vojska u kojoj su se zajedno borili svi narodi jugoslavije.rusi su oslobodili samo beograd,dok su ostale gradove oslobadjali partizani.
i ti pricas nebuloze,cuj grci ,italijani i norvezani bjelorusi i ukrajinci imali toliko partizana ko juga :lol: :lol: :lol: nisu imali ni priblizan broj partizana kao juga.citavu italiju su ameri oslobodili a ne italijanski partizani.isto tako grcku nisu grci oslobodili vec saveznici,isto tako norvesku.dok su jugu vecinski oslobadjali partizani
oskarboy
Posts: 755
Joined: 25/09/2014 13:04

#454 Re: JNA (1941-1992)

Post by oskarboy »

rezervisti su tad i bili pozvani da naprave belaj,pa rezervisti su u tuzli 15 maja 1992 napravili belaj ,tako sto su provocirali i prvi zapucali na policiju
oskarboy
Posts: 755
Joined: 25/09/2014 13:04

#455 Re: JNA (1941-1992)

Post by oskarboy »

najbolje je onaj mladi regrut rekao u sloveniji." mi smo ovde jer ovi zele da se odcijepe,a mi im ,kao ne damo"
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#456 Re: JNA (1941-1992)

Post by KUZNETSOV »

oskarboy wrote:Kuzenstov@
zasto se pravis budala :? fino ti kazem da pored rusa,juga je imala jedina u evropi organizovanu vojsku koja se borila protiv okupatora i domacih izdajnika.tu su bile prave bitke i ofanzive a ne samo neka gerila.pa sta i da je gerila? opet je to bila jedna vojska u kojoj su se zajedno borili svi narodi jugoslavije.rusi su oslobodili samo beograd,dok su ostale gradove oslobadjali partizani.
i ti pricas nebuloze,cuj grci ,italijani i norvezani bjelorusi i ukrajinci imali toliko partizana ko juga :lol: :lol: :lol: nisu imali ni priblizan broj partizana kao juga.citavu italiju su ameri oslobodili a ne italijanski partizani.isto tako grcku nisu grci oslobodili vec saveznici,isto tako norvesku.dok su jugu vecinski oslobadjali partizani
ja ne znam ko se pravi budala... ti crvenu armiju ne mozes da porediš sa gerilskim jedinicama koje su ovdje "oslobadjale" kao ni da porediš tita i staljina u to vrijeme... cuj rusi su oslobodili samo Beograd, pa kud ces ista vise da ti oslobode? jel' ti stvarno misliš da je švabo nakon pada Beograda imao išta više da radi ovdje? ne znam cemu samo smijanje u vezi broja bjeloruskih partizana...
By Summer 1942 the sentiments in Belarusian population were strongly anti-Nazi. It is at this time a serious partisan and underground resistance fight brakes out on the occupied territory in Belarus. Already in the Summer of 1941 approximately 12,000 of Belarusian partisans have conducted military operations against German occupants. At that time the partisan forces were comprised mostly of Red Army soldiers that escaped surrounding or from German captivity. By January 1, 1943 there were 448 Belarusian partisan detachments and 64 diversion groups. They counted approximately 58,000 partisan fighters. At the same time Ukraine with 4 times larger population than Belarus had 68 partisan detachments with 9,000 people in them. Smaliensk region of Russia just East of Belarus had counted 120 partisan detachments and 9 diversion groups - 10,000 people total.
pazi jugu su oslobadjali partizani, jesu al' kad su pali Beograd i Budimpešta, partizani su imali zadatak da se obracunaju sa "domacim izdajnicima" a i to je tesko islo... zadnja operacija Drugog svjetskog rata jel' znas gdje se odigrala? u bosanskoj posavini, grad Odžak... znaci partizani nisu imali protiv koga da se bore jer je pao Beograd i Budimpešta, tj. ovdje švabo nije imao više šta da traži... Jel' znas kako su Sovjeti usli u Beč? Kao kap :lol:
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#457 Re: JNA (1941-1992)

Post by KUZNETSOV »

oskarboy wrote:
Sarajmen wrote:O izdaji naroda koji su je činili ''narodnom'' , pa i dijela časnih pripadnika srpskog i crnogorskog naroda , nemalog broja podoficira i oficira iz tih naroda.
jna su izdali srbi a ne ostali narodi.ta jna je trebala da izvrsi drzavni udar 1991 i da zaustavi krvoprolice i stvaranje velike srbije
JNA je zlocinacka organizacija koju su hranili svi narodi i narodnosti iz cijele Juge, hranili su svoga neprijatelja... Šabani iz vrha JNA da su poslusali Antu Markovica mozda i ne bi bilo krvi prolivene...
putokaz1
Posts: 12409
Joined: 31/05/2014 23:56

#458 Re: JNA (1941-1992)

Post by putokaz1 »

oskarboy wrote:najbolje je onaj mladi regrut rekao u sloveniji." mi smo ovde jer ovi zele da se odcijepe,a mi im ,kao ne damo"
Bosanac neki garant
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#459 Re: JNA (1941-1992)

Post by Gojeni H »

putokaz1 wrote:
oskarboy wrote:najbolje je onaj mladi regrut rekao u sloveniji." mi smo ovde jer ovi zele da se odcijepe,a mi im ,kao ne damo"
Bosanac neki garant
Iz Tuzle. Poginuo poslije rata. :(
putokaz1
Posts: 12409
Joined: 31/05/2014 23:56

#460 Re: JNA (1941-1992)

Post by putokaz1 »

Šta je rijet sudbina
možda mi je i komšija tu sma ja negdje
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40176
Joined: 29/06/2011 23:39

#461 Re: JNA (1941-1992)

Post by dječak sa šibicama »

oskarboy wrote:
Sarajmen wrote:Vukovar je bio mamac JNA koji HV nije progutala a bila je u velikom iskušenju da to uradi, što bi za posljedicu imalo potrošnju i ono malo sredstava koje su tada imali na raspolaganju.Po meni bi to bio debakl HV-e. S druge strane transformisana VJ (naslov teme nije adekvatan) je u toj fazi postala sredstvo za postizanje cilja u tzv ''puzajućem ratu'' gdje se puškara povremeno i drže zauzete pozicije na okupiranim dijelovima u Hrvatskoj.
jna je nestala sa napadom na sloveniju,vec tad je ta vojska skrenula sa svog puta i krenula da ide putem slobe.jna je bila prava jna kad su u njoj bile sve bivse republike.
Ona je ideoloski pretvorena u srpsku vojsku par godina ranije, a sa pojavom Milosevica i raspadom drzave, i de facto postaje srpska vojska.

JNA je prije svega bila velika masinerija, koja zahtjeva i velike financije. Oni koji su je "srbizovali" racunali su i na to, kada se republike pocnu odvajati, i oni kadrovi JNA koji nisu na liniji Slobodana Milosevica bice primorani da se presaltaju jer im egzistencija ovisi o Srbiji i Milosevicu.

Kad se sve sabere, ostaje cinjenica da je JNA oruzjem koje su kupili svi gradjani Jugoslavije, porusila, pobila, sravnila sa zemljom velike dijelove te iste drzave. Drugim rijecima, ljudi su godinama placali oruzje kojim ce jednog dana biti ubijeni.

I kao takva, zasluzuje zaborav u umu svakog normalnog covjeka. Ako vec kazne ne mogu stici nikoga, mislim na generale koji vecinom vise nisu ni zivi.
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#462 Re: JNA (1941-1992)

Post by Bratov brat »

oskarboy wrote: jna su izdali srbi a ne ostali narodi.ta jna je trebala da izvrsi drzavni udar 1991 i da zaustavi krvoprolice i stvaranje velike srbije
Za stvaranje te Velike Srbije zalagao se jedan jedini covek, a njegovo ime je Vojislav Seselj i apsolutno niko drugi, na pocetku rata stranka koja se zalaze za Veliku Srbiju ima jednog jedinog poslanika koga sam vec pomenuo, a ti mitomanisi do sutra.

JNA je prvi put zloupotrebljena 9.marta 1991. kada su tenkovi te armije izvedeni na srpski narod u centru Beograda.
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#463 Re: JNA (1941-1992)

Post by Bratov brat »

Gojeni H wrote:
putokaz1 wrote:
oskarboy wrote:najbolje je onaj mladi regrut rekao u sloveniji." mi smo ovde jer ovi zele da se odcijepe,a mi im ,kao ne damo"
Bosanac neki garant
Iz Tuzle. Poginuo poslije rata. :(
Bahrudin Kaletovic.

Znaš, care, bio si u vojsci, znaš kako je. Šta ti kaže, radiš. A nijedan oficir nije poginuo, sve moji jarani poginuli.
putokaz1
Posts: 12409
Joined: 31/05/2014 23:56

#464 Re: JNA (1941-1992)

Post by putokaz1 »

nISAM BIOVOJNIK
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#465 Re: JNA (1941-1992)

Post by Bratov brat »

putokaz1 wrote:nISAM BIOVOJNIK
Citirao sam Bahrudina, nisam mislio da si ti bio vojnik.
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#466 Re: JNA (1941-1992)

Post by Bratov brat »

Sarajmen wrote:@Bratov brat, ja sam svjestan onog na šta ukazuješ i sam to tvrdim, da je JNA izdala većinu naroda i narodnosti koji su je stvarali, popunjavali, hranili i oblačili što bi rekli. Međutim te činjenice teško se prihvataju, upravo jer smo platili golemu cijenu njene izdaje a onda i svu pogubnost politike kojoj se je priklonila . Ako neko iznese tvrdnju da je JNA, kasnije VJ imala problema sa popunom ljudstva ... on indirektno potvrđuje činjenicu da nisu svi u Srbiji ''išli rado u vojnike''. Ali ponavljam, veliki je zulum došao od te JNA kod nas u većem dijelu BIH , pa nije čudo....
Pa kako i da ne dodje kad u vrhu te iste JNA sve go seljak sa planine teske. Sta su njima znacile nase vrednosti ? Nista !

Onaj tetreb u Vukovaru zove onog drugog tetreba da izadje iz rupe " i junacki megdan podele" ( ili kako se vec kaze) .

Znaci nama bitne utakmice, filmovi, muzika i sve ostalo njima ne znam sta je bilo bitno.

A ovo "rado ide u vonike" - najgori odziv u istoriji mobilizacije u Srbiji. :lol: Mislim da se 9 procenata odazvalo , prosek godina 40. :mrgreen:

Nisam uracunao one koji su u rat isli radi licne koristi jer njima nije bilo bitno gde se ratuje, vec sta moze da se drpi. A takvih je bio dobar broj .
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#467 Re: JNA (1941-1992)

Post by Danguba »

Bratov brat wrote:
Za stvaranje te Velike Srbije zalagao se jedan jedini covek, a njegovo ime je Vojislav Seselj i apsolutno niko drugi, na pocetku rata stranka koja se zalaze za Veliku Srbiju ima jednog jedinog poslanika koga sam vec pomenuo, a ti mitomanisi do sutra.

JNA je prvi put zloupotrebljena 9.marta 1991. kada su tenkovi te armije izvedeni na srpski narod u centru Beograda.
:-)

Daj Boze da je to bilo i zadnji put, danas bi stotine hiljada bilo zivo.
Poslije su zloupotrijebljeni gdje je ko stigao i to sve u korist jednog naroda. Od mjesne zajednice do GS.
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#468 Re: JNA (1941-1992)

Post by PM72 »

JNA je prvi put zloupotrebljena 9.marta 1991. kada su tenkovi te armije izvedeni na srpski narod u centru Beograda.
Srpski narod u tim demonstracijama vodio je deklarisani četnik Vuk Drašković.Da su tad iskoristili sva raspoloživa sredstva i pohapsile i pobile četničku bagru,mnoge stvari bi drugačije bile.
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#469 Re: JNA (1941-1992)

Post by Bratov brat »

PM72 wrote: Srpski narod u tim demonstracijama vodio je deklarisani četnik Vuk Drašković.Da su tad iskoristili sva raspoloživa sredstva i pohapsile i pobile četničku bagru,mnoge stvari bi drugačije bile.
Ti i posle 24 godine citiras Milosevicev dnevnik u 19 i 30 , samo si izostavio ZNG jer su i oni optuzeni da su pomagali demonstracije. Uci @ Pm , nikad nije kasno. https://www.youtube.com/watch?v=KWscwzeutt8 pogledaj ovo dobro. A to sto si mi upravo rekao pricali su i Milosevicevi komunisti . A kolege ti iz RS-a ispod linka dodali lazni cetnik. :mrgreen:
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#470 Re: JNA (1941-1992)

Post by PM72 »

Hoćeš da kažeš da je Vuk Drašković bio na demonstracijama ispred saveza izviđača? malo ga stajling jebe.Jesi li ti pročitao ijednu njegovu knjigu?
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#471 Re: JNA (1941-1992)

Post by Bratov brat »

PM72 wrote:Hoćeš da kažeš da je Vuk Drašković bio na demonstracijama ispred saveza izviđača? malo ga stajling jebe.Jesi li ti pročitao ijednu njegovu knjigu?
Procitao sve njegove knjige pa i ovu najnoviju u narodu nazvanu Noz 2 , o ratovima 90-tih gde je noz u rukama Srba.

Izvini ako sam prenaglio ali ovaj upis u stilu RTS 1991. nisam ocekivao na ovom forumu.

A na demonstracijama je bio ispred Srpskog Pokreta Obnove. Jedine prave opozicije Milosevicu, ali ako smo vec svi Srbi cetnici podrzavali ratove ili se borili protiv ratova, onda da se kupim ja lagano, ne mogu da prozivljavam flasheve od pre 20 godina kad sam pojedinima bio sumnjiv da sam americki placenik :mrgreen: jer podrzavam Vuka.
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#472 Re: JNA (1941-1992)

Post by PM72 »

A šta su ono Vuk i Vojo zajedno osnovali? Jesu li ono bili kumovi? Vojo je ćosav pa nije mogao da pusti bradu ali nemoj me ubjeđivati kako su njih dvojca bili za očuvanje Jugoslavije u "avnojevskim granicama".Vuk je radio za očuvanje Jugoslavije na poznatoj liniji "K-V-K".To što je poslije promjenio ploču pa ispade mirotvorac kod mene ne prolazi.Vuk dlaku mjenja...
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#473 Re: JNA (1941-1992)

Post by Bratov brat »

PM72 wrote:A šta su ono Vuk i Vojo zajedno osnovali? Jesu li ono bili kumovi? Vojo je ćosav pa nije mogao da pusti bradu ali nemoj me ubjeđivati kako su njih dvojca bili za očuvanje Jugoslavije u "avnojevskim granicama".Vuk je radio za očuvanje Jugoslavije na poznatoj liniji "K-V-K".To što je poslije promjenio ploču pa ispade mirotvorac kod mene ne prolazi.Vuk dlaku mjenja...
Nemam nameru da ti menjam misljenje, posto kod tebe to ne prolazi. Mogu samo da izrazim zaljenje sto su drugi imali muda ko pauci pa je Vuk morao da predvodi opoziciju. Ovu temu verovatno i mladjarija cita, pa im ti objasni otkud to da prvo izdanje Islamske deklaracije stampa bas Vukova Srpska rec. A Vuk i Voja su se razisli 2 godine pre rata , odnosno 2 godine pre rata u BIH. Kaze Vuk jednom "Kad sam napisao Noz , dodjem u Gacko Srbi me pljuju sto ih svadjam sa komsijama Muslimanima , a sad kad odem pljuju me sto sam izdajnik srpstva" . Komunjarama nikad ugoditi, a onaj nije umro nego je samo privremeno odsutan kako rekose u jednoj presudi jednom coveku 1983. godine u Srbiji .

Prema tome, necu da vas ometam vise na ovoj temi.
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#474 Re: JNA (1941-1992)

Post by PM72 »

Vidiš,ja sam kusao tu njihovu čorbu koju su pristavili dvije godine prije rata u BiH.Na mene lično su pucali Vojini ljudi aprila 1992 u sred Sarajeva.Vuk je slao dobrovoljce u Hrvatsku pa malo izmakao guzicu dok je Vojo ostao dosljedan četništvu do dana današnjeg.I zato im hebem mater obojci.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#475 Re: JNA (1941-1992)

Post by LBVIEW »

Bratov brat wrote:
oskarboy wrote: jna su izdali srbi a ne ostali narodi.ta jna je trebala da izvrsi drzavni udar 1991 i da zaustavi krvoprolice i stvaranje velike srbije
Za stvaranje te Velike Srbije zalagao se jedan jedini covek, a njegovo ime je Vojislav Seselj i apsolutno niko drugi, na pocetku rata stranka koja se zalaze za Veliku Srbiju ima jednog jedinog poslanika koga sam vec pomenuo, a ti mitomanisi do sutra.

JNA je prvi put zloupotrebljena 9.marta 1991. kada su tenkovi te armije izvedeni na srpski narod u centru Beograda.
Aha,a "JNA" onako slucajno zaokruzila teritorije koje su smatrali srpskim na crti:"Kavlobag,Oguvin,Kavvovac,Vivovitica".
Bosna je svakako trebala biti srpska,a da tako i bude pobrinula se ta ista JNA "cisteci" sve nesrpsko u UZP-u, sve presudeno i zavedeno kao historijska cinjenica.Dok,na drugoj strani i danas imamo dreku o "zaveri","belosvetskoj nepravdi" is s.I ti bi nekog,delegat,nazvao mitomanom? :-)
Post Reply