JNA (1941-1992)

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#1176 Re: 2. maj '92.

Post by LBVIEW »

Nekako s proljeća wrote:Bivša JNA je bila predhodno i zvanično proglašena stranom vojskom u RBiH, koja nije smjela , bez predhodnog dopuštenja i pratnje MUP-a RBiH, da pravi bilo kakve pokrete izvan objekata vojne namjene u kojim se nalazila, . Kršenjem te naredbe je postala legitimna vojna meta i tu se sva priča završava, a počinje ona o odbrani glavnog grada države RBiH. Da epilog nije bio ovakav, drugačije bi se pisalo na temi. Ko gubi ima pravo da se ljuti.
:thumbup:
Pokusali uRAMiti pa dobili po labrnjama, a danas kao "nije logicno, amaterski" i sl.
fear the beard
Posts: 137
Joined: 02/05/2018 15:24

#1177 Re: JNA (1941-1992)

Post by fear the beard »

Da su htjeli uramiti kako treba izašli bi s 2 hiljade ljudi i osvojili bi u tom momentu bilo šta..
User avatar
BHCluster
Posts: 23432
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1178 Re: JNA (1941-1992)

Post by BHCluster »

fear the beard wrote:Da su htjeli uramiti kako treba izašli bi s 2 hiljade ljudi i osvojili bi u tom momentu bilo šta..
To sta kolega @LBVIEW napisao odnosi se na "Opraciju/Plan RAM".
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#1179 Re: JNA (1941-1992)

Post by zateznistub »

fear the beard wrote:Da su htjeli uramiti kako treba izašli bi s 2 hiljade ljudi i osvojili bi u tom momentu bilo šta..
Haj' ne lupaj
User avatar
BHCluster
Posts: 23432
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1180 Re: JNA (1941-1992)

Post by BHCluster »

User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#1181 Re: JNA (1941-1992)

Post by LBVIEW »

fear the beard wrote:Da su htjeli uramiti kako treba izašli bi s 2 hiljade ljudi i osvojili bi u tom momentu bilo šta..
RAM ste sprovodili u cijeloj Hrvtaskoj i BiH, a uspjehe ste uglavnom imali gdje nije bilo naoruzanih. :oops:
Inace je 'rabra serpska vojska dobijala po picokama :izet:. Cuj niste hteli, pa sta ste koji kurac radili u oklopnim transporterima i tenkovima, krenuli brati cvece?
fear the beard
Posts: 137
Joined: 02/05/2018 15:24

#1182 Re: JNA (1941-1992)

Post by fear the beard »

Kako izritirate tako covjeka kad odma idete u kontru da je četnik pa bolan prvo što sam dijete borca drugo što mi je pola muške ubijeno u Sarajevu.
Na stranu to svakako je forum i ovo možeš uzeti kao da serem i pricam nebuloze ja ti kazem ono sto mi su mi oni borci pricali..

Upravo kao sto kaze ovo su sve stihijski u Sarajevu bili ne mozes ba s 3 tenka i par oklopnjaka i koliko 40 - 50 vojnika jel pokoriti grad?

Šta ti je ba pa nije igrica i kao takvi s tim naoruzanjem mora se priznati su nasim zadali probleme što se zna i što se vodi kao dan D za nas zajedno s pofalickom..

Pa budi jednom realan jebote zamisli stvarno da je bio cilje osvajanje dakle predsjednistva i da su izletili s 2 hiljade vojnika na skenderiju s 3 tenka i oklopom šta misliš šta bi se desilo u takvom napadu?

Pa svo naoružanje skoro su nam iznjeli..
Sam jedan Vikic ti kaze da su bili stihijski napadi bez neke kordinacije snaga i da je bilo grad bi pao u to nema sumnje.

Što se mene tice ovo je više manje gotovo s moje strane što se tice ovog datuma nemam potrebe bilo šta pisati više oko tog dana.
User avatar
BHCluster
Posts: 23432
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1183 Re: JNA (1941-1992)

Post by BHCluster »

fear the beard wrote:Kako izritirate tako covjeka kad odma idete u kontru da je četnik pa bolan prvo što sam dijete borca drugo što mi je pola muške ubijeno u Sarajevu.
Na stranu to svakako je forum i ovo možeš uzeti kao da serem i pricam nebuloze ja ti kazem ono sto mi su mi oni borci pricali..

Upravo kao sto kaze ovo su sve stihijski u Sarajevu bili ne mozes ba s 3 tenka i par oklopnjaka i koliko 40 - 50 vojnika jel pokoriti grad?

Šta ti je ba pa nije igrica i kao takvi s tim naoruzanjem mora se priznati su nasim zadali probleme što se zna i što se vodi kao dan D za nas zajedno s pofalickom..

Pa budi jednom realan jebote zamisli stvarno da je bio cilje osvajanje dakle predsjednistva i da su izletili s 2 hiljade vojnika na skenderiju s 3 tenka i oklopom šta misliš šta bi se desilo u takvom napadu?

Pa svo naoružanje skoro su nam iznjeli..
Sam jedan Vikic ti kaze da su bili stihijski napadi bez neke kordinacije snaga i da je bilo grad bi pao u to nema sumnje.

Što se mene tice ovo je više manje gotovo s moje strane što se tice ovog datuma nemam potrebe bilo šta pisati više oko tog dana.
Do maja ubilo preko 200 sarajlija, granatiraju grad, snajperi, tenkovi, oklopna vozila, elitne jedinice, diverzije, napadi iz zraka... Mone me demagogije.
User avatar
BHCluster
Posts: 23432
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1184 Re: JNA (1941-1992)

Post by BHCluster »

Image
Image
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66239
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1185 Re: JNA (1941-1992)

Post by _BataZiv_0809 »

BHCluster wrote:
Ne znam je li do sminke ali general mi malo blijed izgleda :roll: Jedva dolazi do daha u kadru na Čobanija mostu :sad:
User avatar
BHCluster
Posts: 23432
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1186 Re: JNA (1941-1992)

Post by BHCluster »

_BataZiv_0809 wrote:
Ne znam je li do sminke ali general mi malo blijed izgleda :roll: Jedva dolazi do daha u kadru na Čobanija mostu :sad:
Ima on godina meni se cini 81, a i supruga mu je umrla (pokojnu teta Vera je dosta pogodilo oko cika Jovinog hapsenja sav taj proces)...
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#1187 Re: JNA (1941-1992)

Post by archi_a »

Uglavnom, genocidlije će slaviti onaj dan kad generala Divjaka jednom ne bude. Možda ga neće fizički biti, ali njegovo ime i njegova djela će se spominjati i slaviti, znaj te to!!!
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1188 Narodni heroji !

Post by invincible1921 »

Orden narodnog heroja Jugoslavije dodjeljivao se osobama kao priznanje za posebne zasluge u razdoblju od 1945. godine, pa sve do raspada SFR Jugoslavije. Prvi narodni heroj bio je Petar Leković, a posljedni bio je Milan Tepić koji je samoubilačkim potezom 29. rujna 1991. godine sa sobom u smrt odveo 11 hrvatskih branitelja.

Josip Broz Tito bio je trostruki narodni heroj. Orden su ukupno dobile 1.322 osobe, od toga 19 stranih državljana.

Narodni heroj je skraćeni počasni naziv za Narodnog heroja Jugoslavije, odnosno osobu koja je odlikovana Ordenom narodnog heroja. Narodni heroj isprva je bilo počasno zvanje, a kasnije je ukazom vrhovnog štaba NOV od 15. kolovoza 1943. godine ustanovljen kao službeno odličje.
Image

Među dva vjerovatno najpoznatija, ali i licno najomiljenija narodna heroja izdvajam Savu Kovačevića i Ljubu Čupić.

Sava Kovačević
Sava je postao gotovo mitski heroj zahvaljujući svojim djelima i hrabrošću. Pored mnogih posebno se izdvaja kada je za vrijeme bitke na Neretvi golim rukama bukvalno zaustavio tenk skočivši na njega i ubivši posadu italijanskog tenka. Poginuo je na Sutjesci.

U najtežem periodu bitke na Sutjesci, lipnja 1943. godine, Sava je bio postavljen za zapovjednika Treće udarne divizije. Diviziji je tada dodijeljeno biti zaštitnicom Glavne operativne grupe, zatim štititi središnju bolnicu i probiti se iz okruženja. U desetodnevnim borbama pod Savinim zapovjedništvom, divizija se je borila s neprijateljem koji je bio gotovo dvadeset puta brojniji i učinila sve za spasiti ranjenike te obaviti ostale zadaće. Pokušavalo se naći pogodnu mogućnost za proboj. U teškim borbama 11. i 12. lipnja na Vučevu, pod Maglićem, kod Borovna, na desnoj obali rijeke Sutjeske, odbijeni su snažni udari neprijatelja, spašena bolnica i pokušalo na lijevoj obali Sutjeske formirati mostobran. Dne 13. lipnja, glavne snage divizije su pošle u opći napad na lijevoj obali Sutjeske. Divizija je uspjela potisnuti neprijatelja, ali nije slomila njegov otpor na Košuru, padinama Ozrena, Lastve, Kazana. U najkritičnijem trenutku, Sava je odlučio da se novim jurišem izvrši proboj. S Pratećom četom i skupinom kurira izbio je u prvi strjeljački stroj, zapovijedio juriš te pucajući iz puškomitraljeza, pošao naprijed. Pao je pokošen neprijateljskim rafalima.

Odlukom Vrhovnog štaba NOV-a i POJ-a, 6. srpnja 1943. godine, proglašen je za narodnog heroja, među prvim borcima NOV-a i POJ-a. Odlukom Prezidija Vrhovnog sovjeta SSSR-a odlikovan je Ordenom Kutuzova.

Iako su kolale razne teorije zavjere da je Sava ubijen po naredbi nekoga iz VŠ ipak u to je teško povjerovat. Ekvivalent tome je samooptuživanje u vrhovnom štabu nakon bitke što je najbolje opisao Filip Švarm u svom tekstu:

Tokom bitke na Sutjesci partizani su imali 7543 poginula borca – 6946 muškaraca i 597 žene od kojih 352 bolničarke, stoji u knjizi Borci Sutjeske Viktora Kučana. Nijemci su ubili i oko hiljadu i po civila, seljaka. To je bila najteža i najkrvavija bitka NOVJ. I najveće iskušenje. Preživjeli su zauvijek ostali obilježeni, osakaćeni. Odmah nakon proboja u vođstvu su započela preispitivanja, svađe i prozivanja zbog propusta, grešaka, nesnalaženja. Tito je čak naredio Koči Popoviću da se javi u Vrhovni štab gdje trebalo da bude smijenjen zbog "samovlasnog" proboja, ali se brzo ohladio i predomislio. I Terzić, s kojim je Popović bio u stalnom sukobu, pošteno je otklonio mogućnost da preuzme Prvu proletersku diviziju.

Sve ove svađe i sukobi, posljedica su tereta pretpljenih žrtva i neizrecive grižnje savjesti zbog ostavljenih ranjenika. Partizani, kao srpska vojska i vlada nakon sloma 1915. i prelaska Albanije, u pokušaju racionaliziranja katastrofe tražili su stvarne ili izmišljene krivce u svojim redovima. A u biti, nisu imali zbog čega. Neprijatelj je bio toliko jači i nadmoćniji – deset puta brojni, neupredivo bolje naoružan – da je to što su se izvukli i probili čista pobjeda, ravna čudu. Niti jedna partizanska jedinica nije se predala, niti jedna nije dezertirala.


Image

Ljubo Čupić
Čedomir Ljubo Čupić (1913—1942) je bio komesar čete u nikšićkom partizanskom odredu i narodni heroj Jugoslavije.

Čupić je član ilegalne KPJ postao ratne 1941. godine. Početkom 1941. godine, izbjegao je iz okupiranog Nikšića, potom pristupio partizanskoj četi Đuro Đaković. Zarobljen je aprila 1942. godine, nakon borbe protivu četnika na Kablenoj Glavici kod Nikšića. U zatvoru, gdje je bio mučen, pokazao je junačko držanje i prkos.

Kvislinzi u Nikšiću organizovali su javni proces grupi boraca i komunista. Na ovom procesu Ljubo je otvoreno podvrgao poruzi vijećnike tog sramnog suda. Njegove riječi su odzvanjale kao optužbe pa su organizatori procesa, na brzu ruku, donijeli odluku o smrtnim presudama.

Mirno je saslušao smrtnu presudu, a poznat je i njegov prkosni osmijeh. Tog sunčanog maja 1942. godine izveden je na strelište ispod Trebjese kod Nikšića. I na strelištu je nastavio da bodri drugove, čime je podizao duh otpora kod stanovništva, prisiljenog da prisustvuje javnom strijeljanju komunista i rodoljuba. Klicao je: “Živjela slavna komunistička partija!”

Kad su ga prvi rafali pogodili, stajao je uspravno i gordo dovikujući da će doći dani slobode. Ostao je upečatljiv njegov svijetli lik, a okupatori i izdajice su ga se i mrtvog plašili. Za narodnog heroja proglašen je jula 1953. godine.

Njegovo hrabro držanje i pobjedonosni osmjeh na gubilištu ovjekovječen je fotografijom, koja je postala jedan od simbola crnogorske antifašističke borbe.

Njegova fotografija nastala nekoliko minuta prije smrti, objavljenja je i u novinama u NEW YORKU.
Image
Ljubo Čupić na strijeljanju

Eto pisite o ostalim narodnim herojima koje znate ili koji su pozanti u vasim krajevima. Ja cu navesti jednu cinjenicu na koju ne da nisam ponosan nego mi je zao, ali sta je tu je. Moj pradjed porijeklo Gacanin je u okolini tog istog mjesta tokom brobi ubio je vec spomenutog PETRA LESKOVICA covjeka koji je prvi od svih proglasen za narodnog heroja. Pradedo je bio clan ustaske vojske...

Prema prici koja je u mojoj porodici ostala do dana dasnjeg , pronasao je Leskovica tesko ranjenog i metkom u potiljak mu je presudio.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1189 Re: JNA (1941-1992)

Post by insomnia78 »

Imal kakih friskijih heroja?
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#1190 Re: JNA (1941-1992)

Post by LBVIEW »

insomnia78 wrote:Imal kakih friskijih heroja?
Ima, oni sto se smese s bilboarda - " eroj, a ne zlocinac".
Doduse, Jugosloveni ce reci da to nije JNA, verovatno su teleportirani odnekud.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1192 Re: JNA (1941-1992)

Post by The 51st State »

fear the beard wrote:Kako izritirate tako covjeka kad odma idete u kontru da je četnik pa bolan prvo što sam dijete borca drugo što mi je pola muške ubijeno u Sarajevu.
Na stranu to svakako je forum i ovo možeš uzeti kao da serem i pricam nebuloze ja ti kazem ono sto mi su mi oni borci pricali..

Upravo kao sto kaze ovo su sve stihijski u Sarajevu bili ne mozes ba s 3 tenka i par oklopnjaka i koliko 40 - 50 vojnika jel pokoriti grad?

Šta ti je ba pa nije igrica i kao takvi s tim naoruzanjem mora se priznati su nasim zadali probleme što se zna i što se vodi kao dan D za nas zajedno s pofalickom..

Pa budi jednom realan jebote zamisli stvarno da je bio cilje osvajanje dakle predsjednistva i da su izletili s 2 hiljade vojnika na skenderiju s 3 tenka i oklopom šta misliš šta bi se desilo u takvom napadu?

Pa svo naoružanje skoro su nam iznjeli..
Sam jedan Vikic ti kaze da su bili stihijski napadi bez neke kordinacije snaga i da je bilo grad bi pao u to nema sumnje.

Što se mene tice ovo je više manje gotovo s moje strane što se tice ovog datuma nemam potrebe bilo šta pisati više oko tog dana.
Beograd 41 su zauzela dvojica na motociklu.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1193 Re: JNA (1941-1992)

Post by Woody »

The 51st State wrote:Beograd 41 su zauzela dvojica na motociklu.
A Sarajevo, jedan s bubnjem

Image
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1194 Re: JNA (1941-1992)

Post by The 51st State »

Tefteras, los ti fazon, pretpostavljam da skidaju nesto oko principa sto znaci da je grad vec zauzet, Haj sad nadji sliku za drugi fazon.
User avatar
Edin H.
Posts: 47034
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1195 Re: JNA (1941-1992)

Post by Edin H. »

Woody wrote:
A Sarajevo, jedan s bubnjem

Image
A to je znaci skidanje te cuvene ploce koju su poslije odnijeli Hitleru.
Last edited by Edin H. on 19/06/2018 23:09, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56764
Joined: 09/08/2004 16:35

#1196 Re: JNA (1941-1992)

Post by madner »

The 51st State wrote:
fear the beard wrote:Kako izritirate tako covjeka kad odma idete u kontru da je četnik pa bolan prvo što sam dijete borca drugo što mi je pola muške ubijeno u Sarajevu.
Na stranu to svakako je forum i ovo možeš uzeti kao da serem i pricam nebuloze ja ti kazem ono sto mi su mi oni borci pricali..

Upravo kao sto kaze ovo su sve stihijski u Sarajevu bili ne mozes ba s 3 tenka i par oklopnjaka i koliko 40 - 50 vojnika jel pokoriti grad?

Šta ti je ba pa nije igrica i kao takvi s tim naoruzanjem mora se priznati su nasim zadali probleme što se zna i što se vodi kao dan D za nas zajedno s pofalickom..

Pa budi jednom realan jebote zamisli stvarno da je bio cilje osvajanje dakle predsjednistva i da su izletili s 2 hiljade vojnika na skenderiju s 3 tenka i oklopom šta misliš šta bi se desilo u takvom napadu?

Pa svo naoružanje skoro su nam iznjeli..
Sam jedan Vikic ti kaze da su bili stihijski napadi bez neke kordinacije snaga i da je bilo grad bi pao u to nema sumnje.

Što se mene tice ovo je više manje gotovo s moje strane što se tice ovog datuma nemam potrebe bilo šta pisati više oko tog dana.
Beograd 41 su zauzela dvojica na motociklu.
I to je malo mit.
Prethodnica 2 SS divizije Das Reich je trazeci nebranjeni prelaz preko Dunava se nasla odsjecena na ulazu u Beograd. Otisli su na blef kod gradonacelnika da mu ponude uslove za predaju kako bi grad bio postedjen razaranja. Ovaj je te uslove prihvatio i vojnici JA su ostali u kasarnama dok ostale snage nisu dosle.
Kada je shvatio da je prevaren i da situacija jos nije zahtjevala predaju, gradonacelnik se ubio.

JNA 1992 nije imala 2000 vojnika da izlete, cak ni poslje mobilizacije u Martu. Pa ovi zastitni pukovi su oformisani jer je bio bukvalno raspad sistema.
User avatar
Edin H.
Posts: 47034
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1197 Re: 2. maj '92.

Post by Edin H. »

BHCluster wrote:
cyprus wrote:
I dalje ostaju sljedeća pitanja:

1) Kako to da je zgrada predsjedništva važnija od samog predsjednika predsjedništva? Znači, imali su u svojim rukama Aliju, ali im to nije bilo toliko bitno, koliko zauzet zgradu??? Ako su već imati razrađen plan državnog udara, zašto nisu zarobljavanje Alije iskoristili da nešto urade po tom pitanju?

2) Zašto je koordinacija tih jedinica i vozila koje su navodno jurišali na predsjedništvo bila tako amaterska? I eto, uvažavajući i te podatke koje si ti iznio - zar opet to nije premalo za takav zadatak? Ja ne mogu nikako svariti da je neko mogao pomisliti da se osvajanjem jedne zgrade (ma koliko značajna bila) može napraviti totalna promjena stanja na terenu, kao ni da zgradu u samom srcu grada punom protivničkih snaga možeš osvojiti sa nekoliko desetina vojnika i jednocifrenim brojem vozila...

3) Da li su ostali članovi predsjedništva u vrijeme odvijanja bitke bili u zgradi predsjedništva? Odgovor na pitanje zaista ne znam sa sigurnošću, zato bih volio odgovor... Ako su bili - zašto su bili? Zašto su rizikovali da ih ovi uhapse - zar bi bio problem da se premjeste na nepoznatu lokaciju, npr. u neki podrum ili kuću u Starom Gradu, odakle bi mogli donositi odluke i praviti poteze bez opasnosti da im neprijateljska vlada svakog momenta bane na vrata... Ako nisu bili - šta bi se promijenilo sa eventualnim padom zgrade predsjedništva? Zašto bi napadači uopšte smatratli da će ih u zgradi čekati ostatak članova predsjedništva?

4) Da li postoji ikakav dokaz za tvrdnju o napadu na zgradu predsjedništva? Postoji indicija - činjenica da se bitka odvijala u neposrednoj blizini i da je tenk gađao tu zgradu... Međutim, ima li neki transkript, dokument, snimak razgovora, izjave svjedoka, išta što potvrđuje da se radilo o planu osvajanja zgrade predsjedništva? Obzirom da je ovo bio jedan od najdokumentovanijih ratova u svjetskoj historiji, mi danas praktično za svaku akciju ili događaj iz perioda 92-95 imamo neki papir, snimak ili svjedočenje... Nešto mi se čini (možda i griješim), da o planu napada na predsjedništvo sa ciljem osvajanja istog nemamo ništa...

5) Ko je mastermind cijele operacije? Kukanjac? Milošević? Karadžić? Neko iza zavjese? Neki trust srpskih mozgova?



Već su mi mnogi pokušali svašta staviti u usta, i nastavit će, ali da ipak probam približiti ono kako ja ovaj događaj od 2. maja vidim... Ne aboliram ja ovim srpsku stranu... Jasno je da su sranja počela dobro prije ovoga, i da je bilo samo pitanje dana kad će se najcrnje lice srpskog nacionalizma sručiti na Sarajevo... Jasno je i kakvu je ulogu JNA (ili kako se već tad zvala) imala na početku rata... Ja, međutim, nisam nimalo ubijeđen da je ono što se 2. maja 1992. godine desilo na Skenderiji bio pokušaj osvajanja zgrade predsjedništva... Pogotovo ne dobro promišljen i organizovan...Meni djeluje da je i JNA tih dana djelovala stihijski bez konkretno promišljene strategije, osim "rokaj po gradu"... Jasno je da je srpska strana nastojala da zauzme što više teritorija i što bolju poziciju na terenu, ali ne mislim da su smatrali da mogu baš čitavu državu staviti pod svoju kontrolu, pa ni čitavo Sarajevo, te mi se čini da im to i nije bio ozbiljan cilj... Cilj je više bio u stilu "uzeti što se više može"...

I da - zbog toga sam sklon misliti da je čitava ova 'operacija' bila zapravo stihijski pokušaj izvlačenja onih iz Doma armije, bar je od toga počelo, pa se poslije iskomplikovalo... Ali kako rekoh, nisu mi svi detalji najjasniji, pa nije nemoguće i da promijenim mišljenje...
Pa zato sto nije bio predsjednik, nego jedan od, a zato im je kroz sve cetnicke blokade u Sarajevo uspio doci Abdic, da je predsjednistvo palo onu upadne javi se preko TV kao takav, sto se tice Alije moza bi i bio likvidiran da je poslo po planu a posto nije onda su ga oteli jer su znali da imaju svoje u kazarni.

S obzirom na brzinu okupacije u Podrinju i jedinice koje su koristene za napad na predsjednistvo a koje su vec imale iskustvo na ratistu u Hrvatskoj kao se moze zakljuciti da je napad bio amaterski? Zapaljena Posta, Elektrodistribucija, napadnuta zgrada Skupstine, TV Relej na Humu raketirali avionima Predsjednistvo zarobljen predsjednik predsjednistva, granatiranje grada, pa samo u Aprilu te godine je poginulo 225 Sarajlija.

Za ovo trece ne znam.

Dokaz za mobilizaciju i slanje ljudi iz TO-a da brane predsjednistvo je bio presretnuta naredba na sistemu veze iz druge vojne oblasti upucena diverzantskom odredu da uzme Predsjednistvo. Pukovnik Ratko Katalina optuzio Kukanjca za propast napada na Predsjednistvo BiH. I sam Kukanjac je izjavi da pod njegovom omandom zaokruzio Srpske zemlje. Sto se tice masterminda pa Kukanjac, Đurđevac i oni kojim su oni podredjen.

Da nisu imali plan djelovanja nebi se ukopavali oko Sarajeva, pa tenkove, avione, pa ove specijalne jedinice JNA samo nisu izgleda ocekivali onakav otpor. Da ne govorimo i Podrinju itd...

Znaci Abdic kojega je neko vrbovao valjda dok je bio u zatvoru odbija i prepusta funkciju predsjednika predsjednistva Aliji Izebegovicu premda je legalno pobjedio na izborima znatnom vecinom 47.4 naspram Alijinih 39.9 posto, a u isto vrijeme kada je poceo rat bori se da pucom JNA i nelegalno preuzme tu istu funkciju predsjednika. To je barem otprilike bila ta prica koju je provlacio Ganic i drugi o drzavnom udaru koja nije previse logicna.

Alija stavlja potpis na sporazum o podjeli BiH, koji poslije povlaci, u avionu mu javljaju da ce ga uhapsiti pri slijetanju, mogao je birati gjde ce sletiti, a on ipak slijece u Sarajevo. Gagovic ga privodi zbog "njegove sigurnosti" u nekakvu kancelariju na aerodromu. Niko veze nema gdje je i sta se desava sa predsjednikom. Zena sa televizije zove da se raspita da li su joj djeca otisla Kikasevim avionom, javlja se Alija na telefon :-) poslije ide ona prica sa Senadom iz studija u kojoj se ako se dobro sjecam provlaci i ova prica o Abdicu.

U medjuvremenu ide nas napad na Dom JNA, ima zarobljenih vojnika, ali i par nasih momaka.
Da li je izvlacenje njihovih vojnika bio cilj napada kao sto pretostavlja Cyprus? Ako jeste sta imaju vrsiti diverziju u posti? Zasto se krecu i sakrivaju u Teatru, a ne ide u suprotnom smjeru? Transportere unistene na Skenderiji sam vidio taj dan kada su prosli na Cengic Vili, sta je bio njihov cilj? Bila je i prica da su se htjeli povezati sa Marsal Tito kasarnom, presjeci grad i odsjeci dijelove grada koji su procentualno manje bili naseljeni muslimanskim stanovnistvom. Ima dosta pitanja, pa i nelogicnosti, nisam siguran da cemo ikada dobiti odgovor, jer sada svako prica neku svoju pricu i brani svoju poziciju. Logicno je da su napali sa nekim planom, a u biti je sve djelovalo stihijski. Dobro naravno pruzeni otpor im je izjalovio kakvi god da su bili planovi.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1198 Re: JNA (1941-1992)

Post by The 51st State »

madner wrote:
The 51st State wrote:
fear the beard wrote:Kako izritirate tako covjeka kad odma idete u kontru da je četnik pa bolan prvo što sam dijete borca drugo što mi je pola muške ubijeno u Sarajevu.
Na stranu to svakako je forum i ovo možeš uzeti kao da serem i pricam nebuloze ja ti kazem ono sto mi su mi oni borci pricali..

Upravo kao sto kaze ovo su sve stihijski u Sarajevu bili ne mozes ba s 3 tenka i par oklopnjaka i koliko 40 - 50 vojnika jel pokoriti grad?

Šta ti je ba pa nije igrica i kao takvi s tim naoruzanjem mora se priznati su nasim zadali probleme što se zna i što se vodi kao dan D za nas zajedno s pofalickom..

Pa budi jednom realan jebote zamisli stvarno da je bio cilje osvajanje dakle predsjednistva i da su izletili s 2 hiljade vojnika na skenderiju s 3 tenka i oklopom šta misliš šta bi se desilo u takvom napadu?

Pa svo naoružanje skoro su nam iznjeli..
Sam jedan Vikic ti kaze da su bili stihijski napadi bez neke kordinacije snaga i da je bilo grad bi pao u to nema sumnje.

Što se mene tice ovo je više manje gotovo s moje strane što se tice ovog datuma nemam potrebe bilo šta pisati više oko tog dana.
Beograd 41 su zauzela dvojica na motociklu.
I to je malo mit.
Prethodnica 2 SS divizije Das Reich je trazeci nebranjeni prelaz preko Dunava se nasla odsjecena na ulazu u Beograd. Otisli su na blef kod gradonacelnika da mu ponude uslove za predaju kako bi grad bio postedjen razaranja. Ovaj je te uslove prihvatio i vojnici JA su ostali u kasarnama dok ostale snage nisu dosle.
Kada je shvatio da je prevaren i da situacija jos nije zahtjevala predaju, gradonacelnik se ubio.

JNA 1992 nije imala 2000 vojnika da izlete, cak ni poslje mobilizacije u Martu. Pa ovi zastitni pukovi su oformisani jer je bio bukvalno raspad sistema.
Pa eto upalio blef I to je dio ratnih operacija, poenta je da uopste ne bi bilo nemogece da jna zauzme sarajevo 2 maja92 da su Im se neke stvari poklopile I da su imali vise odvaznosti.
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#1199 Re: JNA (1941-1992)

Post by klosar pravi »

Ma šta nemoguce u tenama nam bili branioci s te 2 hiljade i oklopom su nas mogli sabiti na Vratnik.
Al' bili su stihijski i to je to..

Eh sad je pitanje šta je bio cilj onim koji su bili ubijeni jer napad kakav takav jeste bio.

Inace znate li koliko je bombi palo na Beograd?
Znaš li uopšte za koliko je vremena pala jedna Francuska koja je bila sila u to vrijeme?

Nijemci su bili nenormalna sila u to vrijeme i da nisu budalasto išli na Rusiju imali bi evropu danas.
Inace došli ljudi na 20 km od Moskve ma smijesno pricat kakva sila.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1200 Re: JNA (1941-1992)

Post by Maraschino »

Sarajmen wrote:Za izvođenje državnog udara, vojnog puča ili prevrata u nekoj državi, nužno je da on bude podržan od određenih snaga u zemlji i onih izvan zemlje. Ovo rekoh jer vidim da se ne pominje Alija Delimustafić, u to vrijeme na funkciji ministra unutrašnjih poslova (MUP) međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine. On je imenovan na tu poziciju na insistiranje člana predsjedništva R BiH Fikreta Abdića, umjesto Muhameda Bešića koji je prvobitno bio predložen. Fikret Abdić jeste bio uspješan privrednik i tvorac ekonomskom giganta ''Agrokomerc'' iz Velike Kladuše, kojeg su nekoliko godina prije, iako su haman svi ostali u poslovanju koristili mjenice sa ili bez pokrića , u montiranom procesu optužile i pritvorile iste snage iz druge Republike, da bi preko njega (s)rušile ugled porodice Pozderac. Ranije puštanje Abdića iz zatvora, ostavlja dosta prostora za sumnje da je bio pod ucjenom. (Radovan Karadžić je navodno izjavio da ako Bihaćem ne bude mogao da vlada, onda u tom gradu mora vladati srpski prijatelj, vjerovatno rezonujući tako i indirektno ukazujući na važnost to područja u planovima ujedinjenja ''srpskih krajina''. Taj rezon će biti očit tamo negdje 1994 i priči o tzv Autonomnoj Pokrajini Zapadna Bosna).
Da se vratim u vremenski okvir, Abdić je zbog svoje popularnosti bio želja Stranke Reformskih snaga, kao i ugledni Kecmanović koji je predhodno odbio da stane na čelo SDS-a. Razbijači projugoslovenskog bloka su se, u odnosu na ogorčenog Pozderca, radovali kada je Abdić prihvatio ulazak u SDA. Brojem osvojenih glasova na demokratskim izborima je potvrdio svoju popularnost i, u odnosu na ostale pa i Aliju Izetbegovića, osvojio najviše glasova.Koalicija pobjedničkih stranaka (SDA, SDS i HDZ) je imala neke svoje rezone saradnje i podjele osvojene vlasti, pa je navodno SDS bio protiv toga da Abdić bude ''prvi među jednakima'' u Predsjedništvu SR BiH, pa je on, pozivajući se na svoje bolje vrijednosti na polju privrede povukao i tako je njegovu poziciju zauzeo Alija Izetbegović. Zauzvrat je za ministra MUP-a predloženi Muhamed Bešić povučen, a umjesto njega imenovan Alija Delimustafić. Priču o njemu bi trebali da znate, meteorskom usponu od ugostiteljskog radnika u Domu JNA do ministra MUP-a. Valjda i dobru saradnju sa Aleksandrom Vasiljevićem, sve dok ga Slobodan Milošević nije smijenio u paketu sa velikim brojem projugoslovenskih generala i drugog osoblja. Zamijenit će ga general Bošković, on će se pominjati kao bitan akter u pričama o iseljavanju sarajevskih kasarni ex. JNA, s tim da će umjesto Kukanjca biti novopostavljeni Mladić.

U vezi leta aviona Predsjednika Izetbegovića, valjda je jasno da su aerodromi , naš sarajevski ali i onaj surčinski u Beogradu, bili pod kontrolom vojske i milicije. Navodno je tokom leta Izetbegoviću rečeno da zbog njegove sigurnosti ne preporučuju slijetanje u Sarajevo, i preporučili su preusmjeravanje za slijetanje na surčinski aerodrom. Ovaj je to primio na svoj način i odlučio da sleti na aerodrom u Sarajevu, glavnom gradu međunarodno priznate države čiji je on legalno izabrani predsjednik.

Ostalo je priča koju je dosta objektivno opisao još jedan kladušanin Munir Alibabić, mislim da je naslov ''Ptica je sletjela''. Milutin Kukanjac je tu vijest primio i protumačio na svoj način. Alija Delimustafić na svoj. Jerko Doko na svoj, Branioci grada Sarajeva na svoj. Fikret Abdić , Ejup Ganić i Stjepan Kljujić na svoj. Senad Hadzifejzović na svoj. Peta kolona na svoj.

JNA je već bila zvanično proglašena nepoželjnom na području BiH, i nije smjela praviti bilo kakve pokrete izvan vojnih objekata bez saglasnosti i pratnje MUP-a R BiH. Jednostranim kršenjem te odluke postajala je legitimna vojna meta. Epilog valjda znamo. Ko je do tada škiljio ili zatvarao oči nad svim onim dotadašnjim primjerima rata, zločina i razaranja od Ravnog, Bijeljine ili Podrinja, morao je spaliti iluzije i suočiti sa surovom realnošću.
:thumbup:
Post Reply