Jezički standardi u BiH

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#126

Post by Shoshana »

Sarafcina wrote:moze li jedno pitanje... koji je cilj pravila koja uredjuju pravilno i nepravilno u jeziku?
O ovom bi se pitanju dalo dobro diskutovati... Samo ne na ovoj temi. Jezik je, kao i mnoge druge stvari vec bio koristen u svrhu stvaranja elitizma i povlacenja granica izmedju 'visoke kulture' i 'masovne' ili 'popularne kulture'... Sto se i na ovom forumu redovno potvrdjuje, u nedostatku drugih argumenata.
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#127

Post by FX900 »

Ma kakav elitizam, kakva koncepcija, sve što sam napisao je tačno, pa nemam razlog da intervenišem. Evo sad će me isključiti zbog svađe na drugom forumu, pa se i neću moći više javljati da se branim. 8-) 8)
Ako je nekom krivo zbog mojih komentara šta vam ja mogu, ne misle svi isto. :zzzz:
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#128

Post by Sarafcina »

sulesavic wrote:Taj jezik koji je dijete nauèilo ima neku strukturu, neka pravila, makar on izmi¹ljen bio - neki kostur mora postojati.

tacno tako, ali dijete niti zna ikakva pravila niti zna strukturu niti zna sta je strukutura niti moze razluciti pravilno i nepravilno, a ipak nauci strani jezik bez ikakvih problema... dakle postojanje pravila nije neophodno da bi se ucio strani jezik.

ono.. nije mi do polemike, nego me vise zanima nacin (i vase misljenje) nastanka i postojanja pravila.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#129

Post by Jara »

Sarafcina wrote:
sulesavic wrote:Taj jezik koji je dijete naučilo ima neku strukturu, neka pravila, makar on izmišljen bio - neki kostur mora postojati.

tacno tako, ali dijete niti zna ikakva pravila niti zna strukturu niti zna sta je strukutura niti moze razluciti pravilno i nepravilno, a ipak nauci strani jezik bez ikakvih problema... dakle postojanje pravila nije neophodno da bi se ucio strani jezik.
Sarafcino, to su interesantne teme.
Po nekim istraživanjima ( nemam link , nažalost) usvojeni maternji jezik se "uskladištava" u lijevi dio mozga, a svi strani koji se kasnije uče, u desni. Međutim, ispitivanja su pokazala da se kod djece koja strani jezik nauče do pete, šeste godine i taj strani jezik " smješta" u lijevi dio !
Druga stvar je da malo dijete moze izgovarati razne glasove, a kasnije izgubi tu mogućnost i koristi samo one iz maternjeg jezika. Npr. japanska djeca umiju izgovoriti "r" i "l", ali odrasli Japanci uglavnom ne.
Last edited by Jara on 30/03/2007 18:57, edited 1 time in total.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#130

Post by Jara »

seka wrote:@jara da nisi pomjesala/o kineze i japance?
Nisam... ( jedno vrijeme sam učila japanski - ne i naučila :D ).
Isto važi i za Kineze ( u pravu si :) ) , Koreance, čini mi se i Vijetnamce.
Slučajno uzeh Japance za primjer, mogla sam bilo koje narode i jezike.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#131

Post by zlata »

Shoshana wrote:
Sarafcina wrote:moze li jedno pitanje... koji je cilj pravila koja uredjuju pravilno i nepravilno u jeziku?
O ovom bi se pitanju dalo dobro diskutovati... Samo ne na ovoj temi. Jezik je, kao i mnoge druge stvari vec bio koristen u svrhu stvaranja elitizma i povlacenja granica izmedju 'visoke kulture' i 'masovne' ili 'popularne kulture'... Sto se i na ovom forumu redovno potvrdjuje, u nedostatku drugih argumenata.
Ha...ha...ha...! Sad si me dobro nasmijala. SVE si rekla. Samo jos da si dodala...da nam se elite naglo promjenise....i preko noci...jope nam 'niska kultura" pravo pise...a nekadasnja "visoka" postade "nacio-izdajnicni krivopis"!!
lija86
Posts: 96
Joined: 11/03/2007 15:07
Location: Između vrata i prozora

#132

Post by lija86 »

sulesavic wrote:Ta kvalifikacija seosko-bošnjački mi se nimalo ne sviđa.

Poenta moje poruke je: Ako lija86 ide u školu za profesore, ne smije se služiti argumentom čula sam da...

Hej dečko, smiri doživljaj. Nego reci ti nama kako si ti tako kompetentan i uzimaš za pravo da ljude toliko napadaš? Prije svega, prelistaj malo PRAVOPIS BOSANSKOGA JEZIKA i posebnu pažnju obrati na PISANJE RIJEČI STRANOG PORIJEKLA.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#133

Post by zlata »

Panasonic wrote:Tacno Klapac,

srpsko-hrvatski jezik je nastao beckim knjizevnim dogovorom Vuka Karadzica u Srbiji i ilirca Ljudevita Gaja u Hrvatskoj.
Tvorci zakljucaka Dogovora, iz politickih razloga, potpuno su zanemarili i bosansku i crnogorsku knjizevnu tradiciju.

Ali, ono sto je vrlo vazno reci, je da su ilirski pisci govorili da "je bosanski jezik najljepsi" i da se svi ilirski pisci "trebaju okrenuti bosanskom jeziku u pisanju.". Katolicki Bosnjak fra Matija Divkovic iz 16. st. je djela pisao na bosanskom jeziku i bosancicom, a ilirac Ivan Frano Jukic je svoj jezik takodjer nazivao bosanskim!

Jos jedna stvar, s-h jezik je nastao na osnovi bosanskog stokavskog govora, pa su moderni hrvatski i srpski jezik zapravo preuzeli bosanski stokavski govor. Madjarizacija je ostavila ogroman uticaj na hrvatski jezik(narjecje i rijeci) , tako da je on najnehomogeniji jezik u ex-yu.

I na kraju naravno da kazem da mi ne govorite da pricam gluposti dok ove gore navedene teze ne provjerite!

Pozdrav
Pa skoro sve istina...osim da ijekavica nije bosanska...kao ni hrvatska....a da se danas ipak svi prsimo "svojim" cistim jezikom!...i jos...da nam je nakon 1945-e jezik naglo....politicki....srbiziran...da nam se danas namecu turcizmi...kao bosanski...itd.
Klapac
Posts: 48
Joined: 23/02/2007 14:14

#134

Post by Klapac »

zlata wrote:Pa skoro sve istina...osim da ijekavica nije bosanska...kao ni hrvatska...
Molim te pojasni ovo...
Mislim da sam negdje vidio povijesne karte po kojima su samo Sandzak, Crna Gora, Istocna Hercegovina i Dubrovnik pricali jekavstinom, docim su Zapadna Hercegovina, Dalmacija, Bosna i Slavonija pricali ikavstinom, a Zagreb ekavstinom! Kakva zbrka...
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#135

Post by Hierarchia »

zlata wrote:
Panasonic wrote:Tacno Klapac,

srpsko-hrvatski jezik je nastao beckim knjizevnim dogovorom Vuka Karadzica u Srbiji i ilirca Ljudevita Gaja u Hrvatskoj.
Tvorci zakljucaka Dogovora, iz politickih razloga, potpuno su zanemarili i bosansku i crnogorsku knjizevnu tradiciju.

Ali, ono sto je vrlo vazno reci, je da su ilirski pisci govorili da "je bosanski jezik najljepsi" i da se svi ilirski pisci "trebaju okrenuti bosanskom jeziku u pisanju.". Katolicki Bosnjak fra Matija Divkovic iz 16. st. je djela pisao na bosanskom jeziku i bosancicom, a ilirac Ivan Frano Jukic je svoj jezik takodjer nazivao bosanskim!

Jos jedna stvar, s-h jezik je nastao na osnovi bosanskog stokavskog govora, pa su moderni hrvatski i srpski jezik zapravo preuzeli bosanski stokavski govor. Madjarizacija je ostavila ogroman uticaj na hrvatski jezik(narjecje i rijeci) , tako da je on najnehomogeniji jezik u ex-yu.

I na kraju naravno da kazem da mi ne govorite da pricam gluposti dok ove gore navedene teze ne provjerite!

Pozdrav
Pa skoro sve istina...osim da ijekavica nije bosanska...kao ni hrvatska....a da se danas ipak svi prsimo "svojim" cistim jezikom!...i jos...da nam je nakon 1945-e jezik naglo....politicki....srbiziran...da nam se danas namecu turcizmi...kao bosanski...itd.
Pa de nas prosvijetli i pojasni gdje je refleks jata dao "ije"? Mozda u Bangladešu? :D
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#136

Post by sulesavic »

Sarafcina wrote:
sulesavic wrote:Taj jezik koji je dijete nauèilo ima neku strukturu, neka pravila, makar on izmi¹ljen bio - neki kostur mora postojati.

tacno tako, ali dijete niti zna ikakva pravila niti zna strukturu niti zna sta je strukutura niti moze razluciti pravilno i nepravilno, a ipak nauci strani jezik bez ikakvih problema... dakle postojanje pravila nije neophodno da bi se ucio strani jezik.

ono.. nije mi do polemike, nego me vise zanima nacin (i vase misljenje) nastanka i postojanja pravila.
Dijete ne poznaje pravila, ono ne poznaje ni strukturu, nije svjesno ni da postoji taj pojam, ali smatram da prepoznaje ne¹to ¹to æe mu poslu¾iti kao osnova za uèenje stranog jezika. Ili mo¾da nekog novog - da li bi dijete bilo u stanju nauèiti jezik u kojem bismo imenice uzimali iz njemaèkog, glagole iz engleskog, a na sve to lijepili bosansku morfologiju?
jezičar
Posts: 65
Joined: 27/03/2007 09:07

#137

Post by jezičar »

sulesavic wrote:
Sarafcina wrote:
sulesavic wrote:Taj jezik koji je dijete naučilo ima neku strukturu, neka pravila, makar on izmišljen bio - neki kostur mora postojati.

tacno tako, ali dijete niti zna ikakva pravila niti zna strukturu niti zna sta je strukutura niti moze razluciti pravilno i nepravilno, a ipak nauci strani jezik bez ikakvih problema... dakle postojanje pravila nije neophodno da bi se ucio strani jezik.

ono.. nije mi do polemike, nego me vise zanima nacin (i vase misljenje) nastanka i postojanja pravila.
Dijete ne poznaje pravila, ono ne poznaje ni strukturu, nije svjesno ni da postoji taj pojam, ali smatram da prepoznaje nešto što će mu poslužiti kao osnova za učenje stranog jezika. Ili možda nekog novog - da li bi dijete bilo u stanju naučiti jezik u kojem bismo imenice uzimali iz njemačkog, glagole iz engleskog, a na sve to lijepili bosansku morfologiju?
Tačno,tačno. Zato je sve ispravno napisao i zaključio fx-900.
Post Reply