Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#376 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by stakasa »

Woody wrote: 08/02/2021 11:45
stakasa wrote: 08/02/2021 09:59 Bosnjaci su Jevrejima najmanji problem, niti su ih tamanili niti u geta zatvarali. Smjernice su odredene na prvoj stranici, znaci od selidbe do Hitlera
E, tačno sam znao da ćeš ovo našvrljati.

Po tvom ispade da ni Srbi ni Hrvati (isto tako) nisu (bili) nikakav problem Jevrejima. Pa ko je onda bio, u pičku materinu?

Pa gdje onda nestade 30% sarajevskog stanovništva? Pojela ih maca? Šta se desilo pa da, druga po broju gradska konfesija, 1946 postade po brojnošću jednaka statističkoj grešci? Ako ih nismo, kako ti kažeš, "ni tamanili ni u geta zatvarali"? A jesmo! I tamanili i u konc logore (što je malo niža smještajna kategorija od geta) zatvarali. Jesmo. Jesmo! I zbog svega toga i ono malo šake jada što preživi našu tradicionalno bošnjačku "blagost" i "nagon za multikulturalnošću i religioznom tolerancijom" ne htje da ostane u (bošnjačkom) Sarajevu, nego ode "tamo daleko" (u Izrael), bez ijedne misli da bi se nekad vratili "dragim" komšijama" koji su im detalno "opuhali" i devastirali templ i prije nego što je kržljavi moler zapišao ovo malo zemlje koju nazivamo domom.
Fino ti pise u recenici koju citiras vec ne vidis od huje - do Hitlera. Otvori temu Nezavisna Drzava Hrvatska / Nediceva Srbija
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#377 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Grean »

He, he, sta kaze, "losih pisaca", vljda sto nije na fonu SANU-a :D

A i muka sto nas AH smatra svojima, eto ne moramo mi njega prisvajati. Njemu je neupitno ciji je.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#378 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by stakasa »

Woody wrote: 23/03/2018 13:46
stakasa wrote:Imas li neki link? Koliko ih je otprilike bilo po zavrsetku WW1 i kasnijeg turskogrckog raskusurivanja? Sta je bilo sa tim ljudima, u koje su zemlje otisli nakon sto su protjerani iz Soluna? U Tursku skupa s muslimanima (ono je i Ataturk iz Soluna?)? Ili je to vec vrijeme masovnih odlazaka u Ameriku?
Imaš Jevrejski muzej u Solunu: http://www.jmth.gr/, a meni je predobra i knijga "Solun, grad duhova" (Mark Mazower)

Image

S mnoštvom statističkih i istorijskih podataka na tu temu :thumbup:
U meduvremenu sam procitao Mazowera - topla preporuka. Knjiga se odlicno uklapa u temu
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#379 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Truba »

Ja sam u knjizi o krstaskim ratovima Fajfric dr Zeljko
Procitao da je mrznja s fizickim nasrtajima pocela bas u to vrijeme u europi
Dakle stara je skoro 1000 godina
Nastala je sasvim slucajno i neplanski

Govorimo o dakle fizickom progonu...pljacki radnji i ljudi...masovno

Mozda sam.nesto pobrkao ili ima tu jos prije dogadjanja
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#380 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Škobo Habu »

trocadero wrote: 01/02/2021 15:41 Evo možel ova od " našeg" Jergovića?


Image

Zaista izuzetna knjiga o jevrejskoj djevojčici čija je radnja smještena u osvit holokausta. Doduše" zagreBčani" mu zbog nje jebavaju majku.
Vjerujem da ju je Grean već pročitao.
Koliko se sjećam i Jevrejska opština u Zagrebu je demantovala neke Jergovićeve tvrdnje u ovoj knjizi.

Toliko je daleko bolje dokumentovanih knjiga i filmova na temu Holokausta da Jergović po tom pitanju i nije neki izvor.

O Holokaustu treba učiti, prvenstveno, od historičara.
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#381 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by trocadero »

Škobo Habu wrote: 02/02/2022 15:28
Koliko se sjećam i Jevrejska opština u Zagrebu je demantovala neke Jergovićeve tvrdnje u ovoj knjizi.

Toliko je daleko bolje dokumentovanih knjiga i filmova na temu Holokausta da Jergović po tom pitanju i nije neki izvor.

O Holokaustu treba učiti, prvenstveno, od historičara.
Jevrejska opština?
Zbog Rute Tannenbaum sam u jednom mafijaškom tjedniku u Zagrebu, od jednoga prolupalog urednika, jedne umirovljene Bakarićeve televizijske urednice i jedne priglupe ženske, koja slučajno nosi židovsko prezime, a inače je posve bezvezna Hrvatica, oglašen kao antisemit i mrzitelj Zagreba. Ta stvar je zatim razglašena preko Hrvatske televizije, i potvrđena time što u obranu romana nije želio stati ni njegov urednik, nego se, istina u kuloarima, ograđivao od Rute Tannenbaum, i kako ovih dana saznajem, implicitno potvrđivao njezin antisemitski karakter. Na koncu je i Anto Đapić, predsjednik HSP-a, bivši sljedbenik nauka Ante Pavelića, i bivši hrvatski fašist, dakle ražalovani i raščinjeni ustaša, iz potrebe da se prikaže kao ispravan Hrvat, mene optužio, istina bez imenovanja, za ruganje na židovski račun, pisanje židova s malim ž, i ismijavanje židovskih prezimena. Sve u svemu, na osnovu čudnoga čitanja jednoga romana, već će i retardirani hrvatski fašisti preko moga imena dokazivati vlastiti ispravni odnos prema Židovima. Jedan dobar, pametan i fin čovjek neki dan mi je, nakon čitanja romana, poručio kako Zagreb nije Široki Brijeg, pa da tako pišem o njegovoj kolektivnoj kolaboraciji s nacizmom i ustašama. Smijao sam se od muke, jer mi u toj stvari osim muke i nije puno toga ostalo, pošto nisam u prilici postavljati pitanja tipa: koliko je širokobrijeških Židova deportirano u konc- logore, ili kada su to na Širokome doneseni rasni zakoni
Mogu razumjeti tvoj animozitet prema Jergoviću ali probaj sagledati širu sliku. Slavko i Ivo Golštejn najznačajniji Jevreji u Zagrebu sigurno su na njegovoj strani. Slavko je čak bio i organizovao promociju "Rute" dok su ga ti "dušebrižnici" napadali a izdavač uklonio knjigu iz prodaje.
Jesi li ti uopšte čitao knjigu? Znaš li njezin sadržaj? Ona nije samo o holokaustu a po tebi o holokaustu treba prvenstveno učiti od istoričara???
Zanemariti ostale pisce, predstave....filmove gledati samo dokumentarne?
Miljenkov "Sarajevski Marlboro" ne shvatati za ozbiljno, šta će nam to...o ratu trebamo učiti od istoričara???

E da...najnovija, remake Marlbora...ovo će sigurno biti dosta, dosta zapaljivo.
Kad pročitam mogu ti poslati. :D

Image
Last edited by trocadero on 05/02/2022 20:42, edited 1 time in total.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#382 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by babanovac »

https://www.timesofisrael.com/20-years- ... forgotten/

U sred civilizirane Evrope - Veidlinger

Znas, nejak i mali ispasta . Cesto o tome razmisljam, kako pripadam narodu koji ispasta, jer je mali i slab. Razmisljam, OK, citava kugla je bila polarizovana na istok i zapad. Kad je zeljezna zavjesa pala, samo nad mojim narodom izvrsise genocid.
" U sred civilizirane Evrope" , moglo bi se reci i za Bosnjake. Ista sudbina. Mislim da se cak ne radi ni o mrznji. Nepostojanje prava na zivot u oeostoru koji krscani smatraju svojim. Kao strsljen kad mi uleti u sobu, uzmem krpu i ubijem, bez emocija i pitanja poslije, da li sam trebao...
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#383 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Škobo Habu »

trocadero wrote: 05/02/2022 19:59
Škobo Habu wrote: 02/02/2022 15:28
Koliko se sjećam i Jevrejska opština u Zagrebu je demantovala neke Jergovićeve tvrdnje u ovoj knjizi.

Toliko je daleko bolje dokumentovanih knjiga i filmova na temu Holokausta da Jergović po tom pitanju i nije neki izvor.

O Holokaustu treba učiti, prvenstveno, od historičara.
Jevrejska opština?
Zbog Rute Tannenbaum sam u jednom mafijaškom tjedniku u Zagrebu, od jednoga prolupalog urednika, jedne umirovljene Bakarićeve televizijske urednice i jedne priglupe ženske, koja slučajno nosi židovsko prezime, a inače je posve bezvezna Hrvatica, oglašen kao antisemit i mrzitelj Zagreba. Ta stvar je zatim razglašena preko Hrvatske televizije, i potvrđena time što u obranu romana nije želio stati ni njegov urednik, nego se, istina u kuloarima, ograđivao od Rute Tannenbaum, i kako ovih dana saznajem, implicitno potvrđivao njezin antisemitski karakter. Na koncu je i Anto Đapić, predsjednik HSP-a, bivši sljedbenik nauka Ante Pavelića, i bivši hrvatski fašist, dakle ražalovani i raščinjeni ustaša, iz potrebe da se prikaže kao ispravan Hrvat, mene optužio, istina bez imenovanja, za ruganje na židovski račun, pisanje židova s malim ž, i ismijavanje židovskih prezimena. Sve u svemu, na osnovu čudnoga čitanja jednoga romana, već će i retardirani hrvatski fašisti preko moga imena dokazivati vlastiti ispravni odnos prema Židovima. Jedan dobar, pametan i fin čovjek neki dan mi je, nakon čitanja romana, poručio kako Zagreb nije Široki Brijeg, pa da tako pišem o njegovoj kolektivnoj kolaboraciji s nacizmom i ustašama. Smijao sam se od muke, jer mi u toj stvari osim muke i nije puno toga ostalo, pošto nisam u prilici postavljati pitanja tipa: koliko je širokobrijeških Židova deportirano u konc- logore, ili kada su to na Širokome doneseni rasni zakoni
Mogu razumjeti tvoj animozitet prema Jergoviću ali probaj sagledati širu sliku. Slavko i Ivo Golštejn najznačajniji Jevreji u Zagrebu sigurno su na njegovoj strani. Slavko je čak bio i organizovao promociju "Rute" dok su ga ti "dušebrižnici" napadali a izdavač uklonio knjigu iz prodaje.
Jesi li ti uopšte čitao knjigu? Znaš li njezin sadržaj? Ona nije samo o holokaustu a po tebi o holokaustu treba prvenstveno učiti od istoričara???
Zanemariti ostale pisce, predstave....filmove gledati samo dokumentarne?
Miljenkov "Sarajevski Marlboro" ne shvatati za ozbiljno, šta će nam to...o ratu trebamo učiti od istoričara???

E da...najnovija, remake Marlbora...ovo će sigurno biti dosta, dosta zapaljivo.
Kad pročitam mogu ti poslati. :D

Image
Sa obzirom da je "Ruta" izazvala u svoje doba gomilu reakcija, kao i polemika, valja se vratiti petnestak godina unazad, a od tog slučaja, u sferi virtualnosti je malo ostalo. Vrlo dobro se sjećam da su se oko "Rute Tannenabaum" podjelili i historičari, i književnici, i književna kritika.

Oni koji su bili protiv Jergovićeva stila i opisa tadašnjeg Zagreba, zapravo mu spočitavaju da malo toga ima biografskog po pitanju sudbine Rute/Lea Deutsch.

https://www.politika.rs/sr/clanak/4515/ ... Tannenbaum

https://www.matica.hr/vijenac/333/Sredstvo%20i%20cilj/

https://mvinfo.hr/clanak/polemicki-tono ... ve-nagrade

Ako išta, dobro je što si me podsjetio na Jergovićem "akademski" riječnik iz tog doba. Ako mi je išta drago - to je da je Jergović, napokon, našao razumjevanje između Zagreba i sebe. Tad mu ništa nije odgovaralo, danas nema primjedbe.

By the way, ne znam da li čitao zadnji intervju Jergovića za mostarski "Bljesak". U jednom dijelu intervjua navodi kako u BiH samo daje izjave za portale, pazi sada, Dnevnik.ba, Bljesak i Prometej. Kako nemati odijum spram intelektualca koji u istu rečenicu stavlja zajedno Šarčevićev Prometej i Čovićev katotalibanski Dnevnik.ba. Na koncu, to je anti-reklama za sam Prometej.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#384 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Sanjarko »

Doselili se neki Jevreji u Istocno Sarajevo i odmah bojazan, sekta i sl., jer nisu kao ovdasnji Jevreji, jer se valjda mole puno, nose onu Jevrejsku tradicionalnu nosnju itd. Srbi i Hrvati odmah na njih poceli seruckat po forumima itd.

Jedan nas im dobro rece, sta vas briga ako i dok god nikog nediraju.

Sto se tice Jevreja u II svjetskom ratu pokusavalo ih se spasit nesto na prostoru cijelog Zapadnog Balkana, i ostale isto tako ali nije moglo uopste, prejaki su ovdje fasisti i nacisti bili. Bilo je i pravednika koji su i medalje dobili.

Nije im se moglo vise pomoc. Brutalna realnost.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#385 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Sanjarko »

Image

:roll:
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#386 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by trocadero »

Škobo Habu wrote: 05/02/2022 22:35



Sa obzirom da je "Ruta" izazvala u svoje doba gomilu reakcija, kao i polemika, valja se vratiti petnestak godina unazad, a od tog slučaja, u sferi virtualnosti je malo ostalo. Vrlo dobro se sjećam da su se oko "Rute Tannenabaum" podjelili i historičari, i književnici, i književna kritika.

Oni koji su bili protiv Jergovićeva stila i opisa tadašnjeg Zagreba, zapravo mu spočitavaju da malo toga ima biografskog po pitanju sudbine Rute/Lea Deutsch.

https://www.politika.rs/sr/clanak/4515/ ... Tannenbaum

https://www.matica.hr/vijenac/333/Sredstvo%20i%20cilj/

https://mvinfo.hr/clanak/polemicki-tono ... ve-nagrade

Ako išta, dobro je što si me podsjetio na Jergovićem "akademski" riječnik iz tog doba. Ako mi je išta drago - to je da je Jergović, napokon, našao razumjevanje između Zagreba i sebe. Tad mu ništa nije odgovaralo, danas nema primjedbe.

By the way, ne znam da li čitao zadnji intervju Jergovića za mostarski "Bljesak". U jednom dijelu intervjua navodi kako u BiH samo daje izjave za portale, pazi sada, Dnevnik.ba, Bljesak i Prometej. Kako nemati odijum spram intelektualca koji u istu rečenicu stavlja zajedno Šarčevićev Prometej i Čovićev katotalibanski Dnevnik.ba. Na koncu, to je anti-reklama za sam Prometej.
Posle ll.svjetskog rata u hrvatskoj književnosti nema nijednog pisca koji se bavio stradanjem Jevreja niti je to neko kao Kiš, Tišma, Samokovlija donekle i Andrić sprovodio u svojim djelima. U Hrvatskoj 70 godina muk.Onda Jergović napiše "Rutu" pa ajmo mu kroz polemike jebavati majku..smeta im stil i jezik izražavanja....ko je on da se drzne da o tome uopšte piše? Ko je on da Šimunića sa mikrofonom na stadionu ( hajmo sad svi ruke gore " Za Dom, Za Dom,) naziva nacističkim gadom? Kako se uopšte smio da time uvrjedi 30 000 onih koji su horski odgovarali "Spremni" ?
Ne samo kroz Rutu/Lea Deutsch već i kroz ostala dela i priče u svom stvaralaštvu Jergović se dotiče stradanja Jevreja. Izgleda da si ti njega prestao čitati odavno kad se on "sukobio" sa Sarajevom ili obrnuto Čaršija sa njim.
Nisam te ja podsjetio na njegov "akademski rječnik" ...on je oduvijek bio i sad je takav. Vidiš to i u postavljenom tekstu. Posebno prema onima koji ga ne čitaju a palamude o njemu , sitne duše koje sitničate i traže bilo šta u nekim njegovom izjavama da bi ga ocrnili i zadovoljili svoju sujetu.
Za to razumijevanje sa Zagrebom koje navodiš u tekstu da je našao možeš vidjeti da isto čista srca i duše kaže i za Sarajevo. Šta si time mislio reči? Da si čitao njegovu noviju knjigu "Herkul" vidio bi o kakvom se tu zapravo "razumijevanju" hrvatskog društva i političke scene radi.
Ocrnio ih je više nego ikad i ne možeš napisati da se prilagodio sem onom građanskom što mu paše na šta je ustvari on i mislio.
Hvala na uputu za intervju , odličan kao i uvjek. :thumbup:
Ne pratim nešto te portale ...ovaj Bljesak , Dnevnik ne znam ni kad sam otvorio niti znam ko stoji iza njih.Zašto bi Prometeju bila antireklama? Mnogi ostali daju intervjue i pišu kolumne za različite medije.Bazdulj da se nije grlio sa Handkeom bi još pisao za Oslobođenje, Basara piše kolumne za Kurir, Nikolaidiš sa šovinističku Antenu....

Ne znam je li zabranjeno kopiranje testa ispod, autorska prava i slično... :D
Drago mi je da se opet dotakao Damira Ovčine i njegovog djela. Jergović ga je u jednom svom osvrtu svrstao u sam vrh BH književnosti što on to zaista i jeste.
JERGOVIĆ: Iz povijesti proizlazi nedovoljno strukturiran, nesiguran tekst, koji zahvaća plitko, katkad i neprecizno. Historiografija, kao ni sama znanost o povijesti, nije u stanju da opiše i objasni, a kamoli da živim održi jedno vrijeme. Recimo, kada povjesničari pokušavaju opisati opsadu Sarajeva, oni to danas čine s vrlo jasnom političkom i ideološkom agendom. I u tekst upisuju samo ono što je u skladu s agendom. Ili što je u skladu s tezom koju zastupaju. Život, međutim, nije jednostavan. I dobar dio stvarnosti izmiče odabranoj političkoj i ideološkoj agendi, kao i svakoj tezi historiografskog teksta. Zato je, na primjer, roman Damira Ovčine “Kad sam bio hodža” precizniji i istinitiji tekst o opsadi Sarajeva, nego što će to biti ijedan historiografski tekst. Pritom, naravno, roman se ne smije čitati kao historiografski tekst, niti kao faktografska istina o onom što se dogodilo. Dobar roman traži pametnog čitatelja. Budale će se još i nekako provući kroz historiografski tekst, pa će ga nekako i shvatiti, a iz književnog djela izvući će sve krive zaključke. Kao što će iste budale, o nacionalističkim huljama i ništarijama, naročito onim većinskim, da i ne govorimo, iz ovog intervjua izvlačiti svoje majmunske, ograničene i idiotske zaključke. Zato biste mi veliku uslugu učinili, tojest vaše bi mu uredništvo učinilo uslugu, koju bih znao cijeniti, da negdje već u naslovu ili podnaslovu istakne da je ovaj tekst zabranjeno prenositi, kako u cjelini, tako i u dijelovima, po drugim portalima. Kao i da će svako fragmentarno prenošenje, po zakonu dijelom dopušteno, biti shvaćeno kao trganje iz konteksta. Ološ, naime, a o ološu je po internetu uglavnom riječ, krade vam sadržaje, da bi ih koristio kao platforme za hajku protiv vas. Za njih, jedini je to razlog što i prenose tekstove ili intervjue. Pogotovo u Bosni, i pogotovo kad prenose sadržaje markiranog ili targetiranog pripadnika druge nacije. Zašto bi se nešto što kaže ili napiše pripadnik druge nacije danas u Bosni prenosilo, osim u svrhu hajke? Naravno da postoje i izuzeci među portalima. Među njih ubrajam i vaš, jer inače ne bih za njega ni govorio, kao i Dnevnik, kao recimo i banjalučku Buku, sarajevske Prometeja i Polis. Nađe se još poneki, uglavnom manji, djelo usamljenog entuzijasta, da ne bih koga povrijedio prešućivanjem
.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#387 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Škobo Habu »

trocadero wrote: 07/02/2022 11:13
Posle ll.svjetskog rata u hrvatskoj književnosti nema nijednog pisca koji se bavio stradanjem Jevreja niti je to neko kao Kiš, Tišma, Samokovlija donekle i Andrić sprovodio u svojim djelima. U Hrvatskoj 70 godina muk.Onda Jergović napiše "Rutu" pa ajmo mu kroz polemike jebavati majku..smeta im stil i jezik izražavanja....ko je on da se drzne da o tome uopšte piše? Ko je on da Šimunića sa mikrofonom na stadionu ( hajmo sad svi ruke gore " Za Dom, Za Dom,) naziva nacističkim gadom? Kako se uopšte smio da time uvrjedi 30 000 onih koji su horski odgovarali "Spremni" ?
Ne samo kroz Rutu/Lea Deutsch već i kroz ostala dela i priče u svom stvaralaštvu Jergović se dotiče stradanja Jevreja. Izgleda da si ti njega prestao čitati odavno kad se on "sukobio" sa Sarajevom ili obrnuto Čaršija sa njim.
Nisam te ja podsjetio na njegov "akademski rječnik" ...on je oduvijek bio i sad je takav. Vidiš to i u postavljenom tekstu. Posebno prema onima koji ga ne čitaju a palamude o njemu , sitne duše koje sitničate i traže bilo šta u nekim njegovom izjavama da bi ga ocrnili i zadovoljili svoju sujetu.
Za to razumijevanje sa Zagrebom koje navodiš u tekstu da je našao možeš vidjeti da isto čista srca i duše kaže i za Sarajevo. Šta si time mislio reči? Da si čitao njegovu noviju knjigu "Herkul" vidio bi o kakvom se tu zapravo "razumijevanju" hrvatskog društva i političke scene radi.
Ocrnio ih je više nego ikad i ne možeš napisati da se prilagodio sem onom građanskom što mu paše na šta je ustvari on i mislio.
Hvala na uputu za intervju , odličan kao i uvjek. :thumbup:
Ne pratim nešto te portale ...ovaj Bljesak , Dnevnik ne znam ni kad sam otvorio niti znam ko stoji iza njih.Zašto bi Prometeju bila antireklama? Mnogi ostali daju intervjue i pišu kolumne za različite medije.Bazdulj da se nije grlio sa Handkeom bi još pisao za Oslobođenje, Basara piše kolumne za Kurir, Nikolaidiš sa šovinističku Antenu....
Razvodnio si potpuno ono o čemu sam pisao.

Dao sam ti smjernice sa imenima aktera, a ti, pod uslovom da ti nije mrsko, možeš googlati dalje i tražiti ko je u pravu ili ne.

Davno je to bila, pratila se tema o Miljenku na Forum.hr, pa po pamćenju govorim ko se sve oglašavao.
Nije sporno Jergovićevo književno dijelo, ni on sam kao autor, već koliko u samoj knjizi ima književne fikcije, a koliko autobiografski detalja da bi se stvorila kompletna slika o stradanju Jevreja u Zagrebu i Hrvatskoj. O tome je riječ.

Što se tiče samog Jergovića, siguran sam da u svojoj biblioteci imam više njegovih knjiga nego li ti, pa prema tome ne sudi tako naglo.
Pročitalo se mnogo toga samo što ja Jergovića nikada nisam uzmao zdravo za gotovo, pogotovo ne kao moralnu vertikalu.
Imam svoje razloge, ali nije ovo topic na temu toga.

Na koncu, za intelektualca kojem su prihvatljivi podjednako isto i Buka i Prometej i Dnevnik. ba, a mnim da mu se gade ili nisu po konti mnogi sarajevski portali sa kojima nije "raja, moram imati rezervu i odrđenu skepsu, jer mu je sistem vrijednosti potpuno pogrešan, pa, prema tome, i sud o bilo čemu na ovdašnje teme.
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1200
Joined: 27/10/2021 22:23

#388 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by ljubicasti limun »

Sanjarko wrote: 06/02/2022 08:41 Doselili se neki Jevreji u Istocno Sarajevo i odmah bojazan, sekta i sl., jer nisu kao ovdasnji Jevreji, jer se valjda mole puno, nose onu Jevrejsku tradicionalnu nosnju itd. Srbi i Hrvati odmah na njih poceli seruckat po forumima itd.

Jedan nas im dobro rece, sta vas briga ako i dok god nikog nediraju.

Sto se tice Jevreja u II svjetskom ratu pokusavalo ih se spasit nesto na prostoru cijelog Zapadnog Balkana, i ostale isto tako ali nije moglo uopste, prejaki su ovdje fasisti i nacisti bili. Bilo je i pravednika koji su i medalje dobili.

Nije im se moglo vise pomoc. Brutalna realnost.
Tacno.

A Bosna je jevrejska koliko je i muslimanska i kriscanska. Tj. ne pripada nikom, osim samoj sebi, a svima nama dala je utociste i dom. Niko je nema pravo svojatati i svako dobronamjeran dobro nam dosao.
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#389 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by trocadero »

Škobo Habu wrote: 07/02/2022 12:12

Razvodnio si potpuno ono o čemu sam pisao.

Dao sam ti smjernice sa imenima aktera, a ti, pod uslovom da ti nije mrsko, možeš googlati dalje i tražiti ko je u pravu ili ne.

Davno je to bila, pratila se tema o Miljenku na Forum.hr, pa po pamćenju govorim ko se sve oglašavao.
Nije sporno Jergovićevo književno dijelo, ni on sam kao autor, već koliko u samoj knjizi ima književne fikcije, a koliko autobiografski detalja da bi se stvorila kompletna slika o stradanju Jevreja u Zagrebu i Hrvatskoj. O tome je riječ.

Što se tiče samog Jergovića, siguran sam da u svojoj biblioteci imam više njegovih knjiga nego li ti, pa prema tome ne sudi tako naglo.
Pročitalo se mnogo toga samo što ja Jergovića nikada nisam uzmao zdravo za gotovo, pogotovo ne kao moralnu vertikalu.
Imam svoje razloge, ali nije ovo topic na temu toga.

Na koncu, za intelektualca kojem su prihvatljivi podjednako isto i Buka i Prometej i Dnevnik. ba, a mnim da mu se gade ili nisu po konti mnogi sarajevski portali sa kojima nije "raja, moram imati rezervu i odrđenu skepsu, jer mu je sistem vrijednosti potpuno pogrešan, pa, prema tome, i sud o bilo čemu na ovdašnje teme.
Nisam razvodnio već citirao dio intervjua na koji si me uputio.Naravno da se u knjizi moraju sudariti fikcija i realnost a ne samo detaljno nepouzdana autobiografija od prije 80 godina.Inače knjiga ne bi bila zanimljiv roman već više istorijski dokument koji bi ličio na policijski izvještaj.
To je objašnjeno i u osvrtu na Damirovu knjigu, kojoj ne treba tražiti tačne podatke ili kritikovati njegovu fikciju ako je time kroz način pisanja prenio stvarna događanja i stradanja na Grbavici .
Vjerujem da je tvoja biblioteka 10 puta veća od moje, eto. :wink: To se i vidi tvojim pisanjem na forumu i da ti ne laskam jedan si od omiljenih čije postove volim pročitati .Nevezano za književnost već i ostalo kad odudaraš u svojim stavovima od jednolične mase. Što ne znači da si uvjek u pravu ili načitano pametniji i da se nećemo preganjati. :D
Po meni Jergovićeve knjige su odlično dokumentovane. Zna se on dobro zaroviti u biblioteke i prašnjave antikvarnice da bi našao ono što mu treba. Glavno po meni da nije prepotentan , uobražen i nafuran iako je poznat, čitan, prevedeno mu preko 100 djela na razne jezike.
I najvažnije naručito prati mlađe BH pisce i u regionu , objavljuje na svom sajtu i stranicama njihova djela i ono što oni stvaraju.Daje pozitivne kritike i podstrek koji njima mnogo znači.
Nije teško pretpostaviti i zašto ti nije moralna vertikala što nema veze da li daje intervjue onima koji na njega dižu hajku. :D
Nije to ni tema da ne trunim dalje , ajd ostaj mi zdravo.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#390 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Škobo Habu »

trocadero wrote: 07/02/2022 18:51
Nisam razvodnio već citirao dio intervjua na koji si me uputio.Naravno da se u knjizi moraju sudariti fikcija i realnost a ne samo detaljno nepouzdana autobiografija od prije 80 godina.Inače knjiga ne bi bila zanimljiv roman već više istorijski dokument koji bi ličio na policijski izvještaj.
To je objašnjeno i u osvrtu na Damirovu knjigu, kojoj ne treba tražiti tačne podatke ili kritikovati njegovu fikciju ako je time kroz način pisanja prenio stvarna događanja i stradanja na Grbavici .
Vjerujem da je tvoja biblioteka 10 puta veća od moje, eto. :wink: To se i vidi tvojim pisanjem na forumu i da ti ne laskam jedan si od omiljenih čije postove volim pročitati .Nevezano za književnost već i ostalo kad odudaraš u svojim stavovima od jednolične mase. Što ne znači da si uvjek u pravu ili načitano pametniji i da se nećemo preganjati. :D
Po meni Jergovićeve knjige su odlično dokumentovane. Zna se on dobro zaroviti u biblioteke i prašnjave antikvarnice da bi našao ono što mu treba. Glavno po meni da nije prepotentan , uobražen i nafuran iako je poznat, čitan, prevedeno mu preko 100 djela na razne jezike.
I najvažnije naručito prati mlađe BH pisce i u regionu , objavljuje na svom sajtu i stranicama njihova djela i ono što oni stvaraju.Daje pozitivne kritike i podstrek koji njima mnogo znači.
Nije teško pretpostaviti i zašto ti nije moralna vertikala što nema veze da li daje intervjue onima koji na njega dižu hajku. :D
Nije to ni tema da ne trunim dalje , ajd ostaj mi zdravo.
Kad kažem razvodinio tu sam mislio na samu knjigu.

Agramovci su u mnogome Jergoviću zamjerili na prikazu tadašnjeg Zagreba i njegovih žitelja. Zbog takvih prikaza se i razvila kompletna polemika.
Donekle se to da uporediti sa čitanjem Andrića kod dijela bošnjačke inteligencije.

Ja, lično, i jesam zagovornik da se historija može validno tumačiti samo na osnovu dokumenta i svjedočanstava, pa tako i Holokaust.
Recimo, po tom pitanju me ne treba uopšte Jergović kao vodič, više mi je tu od koristi jedan Isak Samokovlija i ona njegova priča o plavoj jevrejskoj djevojčici koju će zaklati ustaše u Jasenovcu. Ta priča je na mene više uticala na mene po pitanju Holokausta, nego li kompletna "Ruta", koju zapravo i ne pamtim ni po jednom detalju.

Kad se bolje prisjetim - ne pamtim niti jednu mentalnu sliku koja mi se urezala iz bilo kog Jergovićevog dijela. Zato postoji gomila drugih autora čiji su mi pasusi još uvijek u glavi, iako sam ih čitao prije dvadeset godina.

Sve u svemu, hvala na ijepim riječima, a ja Jergovića gedam malo šire od njegove tradicionalne publike.

Ipak je to neko ko se, nakon izlaska iz Sarajeva 1993. godine, i to - kako tvdri Aralica - uz njegovu pomoć, čak je i Praljak tvrdio da mu je pomogao da izađe, obreo uz Smiljka Šagolja na nekakvoj herceg-bosanskoj tribini u Grudama. Iz "BH Dana" je prebjegao u "Slobodnu Dalmaciju", i bilo bi dobro naći njegove tadašnje kolumne pa ih uporediti sa ovim danas.
Last edited by Škobo Habu on 08/02/2022 13:16, edited 1 time in total.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#391 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by PM72 »

Da se vežem na post uvaženog forumaša Trocadera (bivšeg dušmana :D )...Škobo Habu je jedan od rijetkih čiji svaki post sa pažnjom pročitam.Zna sklopit tekst i po potrebi pismenu šuknut sagovorniku. :thumbup:
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#392 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by trocadero »

Škobo Habu wrote: 08/02/2022 11:50
Ja, lično, i jesam zagovornik da se historija može validno tumačiti samo na osnovu dokumenta i svjedočanstava, pa tako i Holokaust.
Recimo, po tom pitanju me ne treba uopšte Jergović kao vodič, više mi je tu od koristi jedan Isak Samokovlija i ona njegova priča o plavoj jevrejskoj djevojčici koju će zaklati ustaše u Jasenovcu. Ta priča je na mene više uticala na mene po pitanju Holokausta, nego li kompletna "Ruta", koju zapravo i ne pamtim ni po jednom detalju.

Kad se bolje prisjetim - ne pamtim niti jednu mentalnu sliku koja mi se urezala iz bilo kog Jergovićevog dijela. Zato postoji gomila drugih autora čiji su mi pasusi još uvijek u glavi, iako sam ih čitao prije dvadeset godina.

Sve u svemu, hvala na ijepim riječima, a ja Jergovića gedam malo šire od njegove tradicionalne publike.

Ipak je to neko ko se, nakon izlaska iz Sarajeva 1993. godine, i to - kako tvdri Aralica - uz njegovu pomoć, čak je i Praljak tvrdio da mu je pomogao da izađe, obreo uz Smiljka Šagolja na nekakvoj herceg-bosanskoj tribini u Grudama. Iz "BH Dana" je prebjegao u "Slobodnu Dalmaciju", i bilo bi dobro naći njegove tadašnje kolumne pa ih uporediti sa ovim danas.
U sklopu različitosti je kako čitalac prilazi pojedinom piscu. Ja ne mogu izbrisati sliku Jergovićevog opisa sa Fuadom Midzićem kad mu u Jasenovcu ustaški inžinjer od spaljenih kostiju donosi kantu ljudske masti na analizu. On gledajući je premišlja koliko je u njoj ljudi i da li su tu i njegovi drugovi Danijel Ozmo i Ozren Novosel?

U Jergovićevu tradicionalnu publiku valjda spadaš i ti jer broj njegovih knjiga u tvojoj biblioteci je dvocifren tj. veći od mog. :D

Ne vidim smisao toga kad i kako je Jergović izašao iz Sarajeva? Znaš i sam da se sa Aralicom stalno prepucavao, o Praljku govorio krajnje negativno a taj skup mislim naveo da je Šagolj bio samo voditelj.

Ima tema o Jergoviću pa bujrum.

@PM72 hvala na uvažavanju, sve ti srećno i veselo bilo! :-D
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#393 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Škobo Habu »

trocadero wrote: 09/02/2022 09:16
U sklopu različitosti je kako čitalac prilazi pojedinom piscu. Ja ne mogu izbrisati sliku Jergovićevog opisa sa Fuadom Midzićem kad mu u Jasenovcu ustaški inžinjer od spaljenih kostiju donosi kantu ljudske masti na analizu. On gledajući je premišlja koliko je u njoj ljudi i da li su tu i njegovi drugovi Danijel Ozmo i Ozren Novosel?

U Jergovićevu tradicionalnu publiku valjda spadaš i ti jer broj njegovih knjiga u tvojoj biblioteci je dvocifren tj. veći od mog. :D

Ne vidim smisao toga kad i kako je Jergović izašao iz Sarajeva? Znaš i sam da se sa Aralicom stalno prepucavao, o Praljku govorio krajnje negativno a taj skup mislim naveo da je Šagolj bio samo voditelj.

Ima tema o Jergoviću pa bujrum.

@PM72 hvala na uvažavanju, sve ti srećno i veselo bilo! :-D
Super. Sve pet. To znači da si se ti sa monstruoznošću NDH počeo susretati sa Jegovićem, a ja Samokovlijom, koji je bio obavezna lektira u srednjoj školi.
Ne u ex-Yu, već u tek konstruisanoj daytonskoj BiH.

Ako mene pitaš po pitanju odnosa spram Holokausta, onda mi je prvi na spisku Kiš, koji mi je uzgred omiljen od svih ovdašnjih pisaca, dok je Samokovlija odmah iza njega ako želiš da se uvjeriš u stvarni život ovdašnjih Jevreja. Uglavnom se radilo o sirotinji koja je teško živjela.

Zašto dajem prvenstvo prolaza njima dvojici? Zato što su oni svjedočili o o nečemu što su poznavali, doživjeli, neposredno svjedočili.
Kišev opis oca kojag odvode u logor je možda nešto najupečatljivije i najemotivnije što sam doživio kao čitalac.
Tako hladnokrvno opisano, gotovo sa ravnodušnošću, a opet tako znalački emotivno.

No, ono što je razlika između Kiša i jednog Jergovića jeste što je prvi sebe nikada nije lišio svog iskustva, niti ga se odricao. Kiš je smatrao da pisac koji piše kao da sipa kao iz rukava, a da ne piše iz vlastita iskustva, odnosno da svako svoje dijelo krvavo ne porađa, i nema ništa za reći.

Zato kod Kiša i nećeš naći opise tipa Jergovićevih, jer je on znao da to ne funkcioniše na taj način. Njemu su trebale decenije da bi se napokon suočio sa gubitkom vlastitog oca, dok Jergović o takvim sudbinama može pisati sa takvom lakoćom i imaginacijom da ga ne pritiska teret prošlosti.
Jergović se cijelog svog života u svojim knjigama oprašta od nečega, dok, kako sam tvrdi, on nema sjećanja, memorablija, to je sve samo šlagvort za priču!? Opet, sve živo u njegovoj književnosti su artefakati, suveniri, spomenari na prošle živote?

Kao da takve stvari nisu dio njegova identiteta: on recimo sa današnjom BiH nema nikave veze, no stalo mu je do nje na nekom - haj'mo reći - ezoterijskom nivou. On se nje ne odriče, ali u njoj danas ne može pronaći ništa sa čim bi se identifikovao. Njegova Bosna je utopija u kojoj smo mi svi pomalo Srbi, pomalo Hrvati, pomalo Bošnjaci. Plemenito nema šta. Nemam ništa protiv.

Eh, sada je pitanje koliko su na to spremni svi oni koji su na njegovu stranu dok kritikuje sarajevsku "građansku" politiku, jer njima ništa "građansko" nije po volji. Eno ti zadnja kolumna Josipa Mlakića na "Bljesku", gdje se možeš uvjeriti da Forto nije ništa bolji od Komšića.
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#394 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by trocadero »

Vidi Škobo...to kad sam se počeo susretati sa monstruoznošću rata je od tebe krajnje degutantno. Ako se ne varam Samokovlija možda i krajem Osnovne škole, uz Ivana G Kovačića...još i kao djeca obavezno gledanja filma "Krvava bajka" posle čega par dana jedva da smo sebi došli. Tako da to poređenje sa Jergovićem ti je udarac ispod pojasa.

Usporedba Kiša i Jergovića ti je ok ali ne znam čemu je ona toliko potrebna. Tu se bez sumnje zna ko je jači i bolji pisac. Pitanje da Kiš, Samokovlija ...nisu preživjeli ko bi o Holokaustu kod nas pisao ili da su preživjeli oni Jevreji koji nemaju dara da nešto kao roman ili priču stave na papir. Zato je Jergović i bitan jer je jedan od rijetkih koji se time bavi a možda i jedini a da u sebi ne vuče nekog jevrejskog porijekla.



Ostalo oko Jergovića i Bosne što si napisao neću ni komentarisati jer to je već prežvakana priča i u odnosu na neke druge umjetnike. Mogli bi naširoko i nadugačko i znam da si spreman na takav maraton ali ja nit imam vremena, volje, niti mi je cilj nekome nametati stavove ili nešto dokazivati jer na kraju ćemo ionako ostati zacementirani na svojim stranama.


Ima i drugih tema , pametnih i knjiških ljudi na forumu željnih sličnih diskusija pa koga ufatiš. :D
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#395 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by AleksoMKD »

Pre neki dan je u Kumanovo dosla grupa od 38 pripadnika ultra konzervativne sekte Lev Tahor no iznajmljena kuca u kojoj su boravili je gadjana jajima i kamenjem od strane lokalnih mestana a vrata su razbijena pa ih je policija prebacila u hotel u Skopju.

Grupa je dosla iz Bosne i Hercegovine gde su vlasti odbile produziti dozvolu za boravak grupe.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#396 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by KraljicaIzJajca »

AleksoMKD wrote: 16/02/2022 14:40 Pre neki dan je u Kumanovo dosla grupa od 38 pripadnika ultra konzervativne sekte Lev Tahor no iznajmljena kuca u kojoj su boravili je gadjana jajima i kamenjem od strane lokalnih mestana a vrata su razbijena pa ih je policija prebacila u hotel u Skopju.

Grupa je dosla iz Bosne i Hercegovine gde su vlasti odbile produziti dozvolu za boravak grupe.
https://www.timesofisrael.com/several-d ... in-bosnia/

Pročitaj članak, vrlo je informativan :)
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#397 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by AleksoMKD »

KraljicaIzJajca wrote: 16/02/2022 17:20
AleksoMKD wrote: 16/02/2022 14:40 Pre neki dan je u Kumanovo dosla grupa od 38 pripadnika ultra konzervativne sekte Lev Tahor no iznajmljena kuca u kojoj su boravili je gadjana jajima i kamenjem od strane lokalnih mestana a vrata su razbijena pa ih je policija prebacila u hotel u Skopju.

Grupa je dosla iz Bosne i Hercegovine gde su vlasti odbile produziti dozvolu za boravak grupe.
https://www.timesofisrael.com/several-d ... in-bosnia/

Pročitaj članak, vrlo je informativan :)
:thumbup:
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#398 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by detroit-mercy »

AleksoMKD wrote: 16/02/2022 14:40 Pre neki dan je u Kumanovo dosla grupa od 38 pripadnika ultra konzervativne sekte Lev Tahor no iznajmljena kuca u kojoj su boravili je gadjana jajima i kamenjem od strane lokalnih mestana a vrata su razbijena pa ih je policija prebacila u hotel u Skopju.

Grupa je dosla iz Bosne i Hercegovine gde su vlasti odbile produziti dozvolu za boravak grupe.
A sto su ih gadjali kamenjem i jajima, to smetaju nekome :skoljka:
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#399 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by AleksoMKD »

detroit-mercy wrote: 17/02/2022 14:43 A sto su ih gadjali kamenjem i jajima, to smetaju nekome :skoljka:
Jos ne znam.

Navodno su lokalci videli nove komsije (cudno obucene ljude) i otkacili. Isto tako navodno puno hotela u Skopju nije htelo da ih primi.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#400 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by detroit-mercy »

AleksoMKD wrote: 17/02/2022 16:18
detroit-mercy wrote: 17/02/2022 14:43 A sto su ih gadjali kamenjem i jajima, to smetaju nekome :skoljka:
Jos ne znam.

Navodno su lokalci videli nove komsije (cudno obucene ljude) i otkacili. Isto tako navodno puno hotela u Skopju nije htelo da ih primi.
Inace mi Balkanci se volimo hvaliti kako smo tolerantni i da su svi drugi rasisti, mizogeni itd. itd.
Post Reply