Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#276 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by stakasa »

seln wrote:
stakasa wrote:Cudi me da dosad nije bilo osvrta na BeHa Jevreje... Emerik Blum kao socijalisticki privrednik, Isak Samokovlija pisac, onaj sto je Malika glumio :D , ko su jos istaknuti Jevreji u nas? Mozda su se ljudi jednostavno kroz vijekove bili "uklopili" u okolinu, uninali :D , svugdje u svijetu jevrejska zajednica prsti uticajem i milijarderima, meni se cini i nasi su "dobro je dok ne puca" soja
Bosanski sefardi su sigurno jedna od najljepsih mikrokultura na ovim prostorima... kulturelno, po karakteru i odnosu prema ostalim narodima.
Sad, da svaka jevrejska zajednica sirom svijeta prsti uticajem i milijardama... nisam bas siguran. To je uglavnom u razvijenim kapitalistickim drzavama.
Nije samo u razvijenim drzavama, pisao sam o tome na prethodnim stranicama, nevjerovatno je kakve su socijalne skokove u samo par generacija pravili po Austrougarskim zabitima kada bi dobijali sansu. Istu takvu sansu su imali i "nasi" Jevreji ulaskom Austrougara ali rezultati nisu bili tako dramaticni. Kazem ti, nasi se uklopili s rajom :D
U Hrvatskoj je znatan broj Jevreja presao na katolicanstvo, licno poznajem neke. Ali je to i u Jugoslaviji proslo ispod radara
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#277 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Connaisseur Karlin »

Jevreji , tokom Jugo perioda, su bili, kao zajednica, prilicno socijalno "nevidljivi". :)
User avatar
sinuhe
Posts: 11476
Joined: 03/06/2011 11:33

#278 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by sinuhe »

Sada kada ih nema lako je reci. Zapravo bili su sveprisutni. Za prve Jugoslavije najbogatiji Jugosloveni su bili iz zagrebacke jevrejske porodice Alexander. Odlikovani i rado vidjeni na dvoru Karadjordjevica.
Jevreji su dugo cinili znacajan udio stanovnistva Sarajeva i sigurno da su vodili istaknutu ulogu kako Sefardi tako kasnije i Askenazi. Sarajlija Judah Alkalai je jedan od zacetnika cionizma.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#279 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Woody »

stakasa wrote:Cudi me da dosad nije bilo osvrta na BeHa Jevreje... Emerik Blum kao socijalisticki privrednik, Isak Samokovlija pisac, onaj sto je Malika glumio :D , ko su jos istaknuti Jevreji u nas? Mozda su se ljudi jednostavno kroz vijekove bili "uklopili" u okolinu, uninali :D , svugdje u svijetu jevrejska zajednica prsti uticajem i milijarderima, meni se cini i nasi su "dobro je dok ne puca" soja
Sve je to dijete moje, zato što je dragi Allah dž.š, svijetu dao A. Einsteina, S. Wiesenthala, S. Freuda ... a nama M. Pijadu, J. Fincija i E. Taubera :sad:
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#280 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by shake69 »

stakasa wrote:Cudi me da dosad nije bilo osvrta na BeHa Jevreje... Emerik Blum kao socijalisticki privrednik, Isak Samokovlija pisac, onaj sto je Malika glumio :D , ko su jos istaknuti Jevreji u nas? Mozda su se ljudi jednostavno kroz vijekove bili "uklopili" u okolinu, uninali :D , svugdje u svijetu jevrejska zajednica prsti uticajem i milijarderima, meni se cini i nasi su "dobro je dok ne puca" soja
Zanimljivo je pitanje koliko ih se vratilo u Sarajevo nakon odlaska iz opsade. Koliko znam, osim Malika (Moreno de Bartoli) nije niko poznat. A ne bi izgleda ni ´´Malik´´ da mu Bristol/Novotel nije ponudio vecu platu sefa kuhinje nego hotelske gazde u Izraelu.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#281 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by stakasa »

shake69 wrote:
stakasa wrote:Cudi me da dosad nije bilo osvrta na BeHa Jevreje... Emerik Blum kao socijalisticki privrednik, Isak Samokovlija pisac, onaj sto je Malika glumio :D , ko su jos istaknuti Jevreji u nas? Mozda su se ljudi jednostavno kroz vijekove bili "uklopili" u okolinu, uninali :D , svugdje u svijetu jevrejska zajednica prsti uticajem i milijarderima, meni se cini i nasi su "dobro je dok ne puca" soja
Zanimljivo je pitanje koliko ih se vratilo u Sarajevo nakon odlaska iz opsade. Koliko znam, osim Malika (Moreno de Bartoli) nije niko poznat. A ne bi izgleda ni ´´Malik´´ da mu Bristol/Novotel nije ponudio vecu platu sefa kuhinje nego hotelske gazde u Izraelu.
Ma kakvo vracanje, dugo iza rata se nije bilo rodilo nijedno jevrejsko dijete u BiH. Sumnjam da je i nakon toga osim ako Malik nije bio aktivan
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#282 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by sekerbay »

Odlična tema. Čestitke učesnicima. Uživao sam čitajući.

Komentar moderatora: Post ti je prijavljen, kao antisemitski, video prilog je uzrok i obrisao sam ga.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#283 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Connaisseur Karlin »

http://www.diskursi.com/uploads/2011/06/jevr.pdf

c/p uvod, plus 15 stranica :thumbup:
Elijas Tauber1

JEVREJI KAO NERAZDVOJNI DIO
RAZVOJA PRIVREDE I KULTURE
U BOSNI I HERCEGOVINI

Istorija privrede Balkanskog poluostrva, a posebno Bosne - o kojoj je uglavnom
ovdje rijeĉ, bila bi nepotpuna bez naroĉite paţnje na ulogu Jevreja u njoj. Kad se govori
ili piše o bosanskim Jevrejima prvenstveno se spominje privredno pitanje, kojem se pridaje
najveća vaţnost i znaĉenje, a nepravdano zaboravlja doprinos Jevreja u kulturnom,
urbanom i drugom razvoju Bosne i Hercegovine. Jak priliv Jevreja (Sefarada) u balkanske
zemlje, koje su tada bile pod osmanskom vlašću, javlja se krajem XV vijeka, poslije
izgona Mavara iz Španije. Veliki dio jevrejskih familija, koje su sa sobom ponijele kljuĉ
iz Španije, odluĉio je da za svoje utoĉište izabere Bosnu - odnosno Sarajevo, gdje će
1565. godine osnovati i Jevrejsku opštinu. U okviru nastalih demografskih promjena, uz
domaće Sefarde koji su uz srpske trgovce do 1878. godine bili glavni reprezentanti bosanskohercegovaĉke
spoljne trgovine i glavni zajmodavci, stiţu i Jevreji iz Monarhije -
Aškenazi. Uopšte, Jevreji u Bosni ĉine takvu zajednicu koja raspolaţe sa svim i najrazliĉitijim
zanimanjima, za razliku od jevrejskih zajednica na zapadu gdje pojedina zanimanja
upravo pate od prezastupljenosti dok u ostalim zajednicama Jevreji ni nemaju svojih
zastupnika. MeĊu bosanskim Jevrejima ima svih zanimanja: od advokata, ljekara, ĉinovnika
pa do bojadţije i hamala - sve socijalne klase i sva zvanja su zastupljena. Sav privredni,
kulturni i uopšte društveni jevrejski aktivitet u Bosni i Hercegovini bio je neodvojiv
od onih istorijskih uslovljenosti koje su se ticale svih naroda našeg podruĉja. Nesumnjiivo
je, naime, da su Jevreji u Bosni i Hercegovini vijekovima stvarali neke elemente
osobene kulture i da je ta kultura, bila i ostala, integralni dio naše opšte baštine.
Kljuĉne rijeĉi: Jevreji, Sefardi, Aškenazi, Bosna i Hercegovina, doprinos, privreda,
pisci, umjetnici, identitet
http://www.cendo.hr/upload/dok-8587557306774007801.pdf

c/p , plus 30 i nesto strnica :thumbup:

Melita Švob
Sefardska židovska općina
u Zagrebu i Holokaust

Migracija Židova iz Bosne i Hercegovine
u Hrvatsku,osobito u Zagreb.
 Ovu migraciju bismo mogli povezati sa velikim promjenama u I. Svjetskom ratu koje su
uvjetovale raspad velikih multinacionalnih carstava Austrougarskog i Osmanlijskog.
 Židovi koji su živjeli u Bosni i Hercegovini, u Osmanlijskom carstvu, imali su mogućnosti
kretanja i trgovanja bez ograničenja. Austrougarska aneksija Bosne i Hercegovine
nametnula je novi režim, administraciju, pravila trgovanja, službeni jezik ..
 Zbog toga se Židovi Bosne sve manje orijentiraju na dosadašnje trgovačke partnere u
Dubrovniku i Italiji i okreću prema zapadnim zemljama. Njihova se djeca školuju u Beču,
Pragu i drugim središtima,
 Nakon raspada Austrougarske prelaze u Zagreb, gdje osnivaju svoju općinu (sefardska
općina) i svoja udruženja (Benevolencija).
 Ekonomska kriza u Jugoslaviji uvjetovala je njihovu daljnju migraciju u Hrvatsku osobito
u Zagreb.



http://www.znaci.net/00001/191_1.pdf

c/p, plus 50 i nrsto strnica :thumbup:

Jevreji Jugoslavije

Jevreji Jugoslavije 1941 — 1945.
žrtve genocida i učesnici NO
Kao jedan od malog broja preživelih pripadnika jevrejske zajednice u Jugoslaviji
oseća o sa m obavezu da pripremim ovaj rad koji obuhvata period od 1941. do
1945. godine, taj najtragičniji i najmračniji period u istoriji te zajednice; period
u kome je zbog nacističko-rasističke »ideologije« stradalo četiri petine jugoslovenskih
Jevreja.
Jevrejska zajednica u Jugoslaviji bila je između dva svetsk a rata u stalnom us -
ponu i razvoju. To se ogledalo ne sam o u povećanju brojnog stanja, već i u
aktivnom uključivanju Jevreja u društveni, privredni, kulturni, prosvetni i naučni
život u okviru cele jugoslovensk e zajednice. Jugoslovensk i Jevreji dali su značajan
doprinos u svi m oblastima života, ali je proces njihovog daljneg razvoja naglo
prekinut okupacijom Jugoslavije, i nacističkim genocido m nad jugoslovenski m
Jevrejima.
U knjizi se daje kratak, dokumentovani prikaz kataklizme kroz koju su prošli
pripadnici jevrejske zajednice Jugoslavije u toku drugog svetsko g rata i ukazuje
na specifičnosti nacističkog genocida izvršenog u Jugoslaviji nad Jevrejima, zbog
kojih je proces uništavanja Jevreja u Jugoslaviji dobio tako masova n karakter. U
progonu i uništavanju Jevreja, pored Trećeg Rajha, učestvovale su i države koje
su, kao saveznici Rajha, izvršile upad u Jugoslaviju u aprilskom ratu 1941. godine
(Mađarska , Bugarska, Italija), kao i brojni domaći izdajnici (ustaše, folksdojčeri,
Ijotićevci, nedićevci, četnici, balisti). Začelo bi se mnog o viš e Jevreja spasio
da kvislinški i satelitski saradnici, odnosn o domaći izdajnici, nisu sarađivali
sa Trećim Rajhom u uništavanju Jevreja u Jugoslaviji.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50406
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#284 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Bloo »

danke Karlinka :thumbup:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#285 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Connaisseur Karlin »

Bloo wrote:danke Karlinka :thumbup:
sa zadovoljstvom :kiss:
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#286 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by asurbanipal »

Zoran Mandlbaum


HOLOKAUST NAD JEVREJIMA MOSTARA (1)


http://www.most.ba/116/065t.aspx


Jedna od najstarijih članica mostarske Židovske zajednice, čija je bila dugodišnja predsjednica, Erna Danon Cipra, preminula je u svojoj 84.godini. Ova rođena Mostarka, jedina pripadnica sefardskih Židova u Mostaru, preživjela je holokaust, a bila je prva elektro-tehničarka u Hercegovini.


User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#287 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Gojeni H »

stakasa wrote:Cudi me da dosad nije bilo osvrta na BeHa Jevreje... Emerik Blum kao socijalisticki privrednik, Isak Samokovlija pisac, onaj sto je Malika glumio :D , ko su jos istaknuti Jevreji u nas? Mozda su se ljudi jednostavno kroz vijekove bili "uklopili" u okolinu, uninali :D , svugdje u svijetu jevrejska zajednica prsti uticajem i milijarderima, meni se cini i nasi su "dobro je dok ne puca" soja
Postoji polusvjesna samocenzura uzrokovana stalnim kmetovskim napadima i pokusajima da se bosnjackom narodu nametne nepostojeca krivica za zlocine u 2 svj. ratu. Ova je samocenzura instiktivna reakcija.

Poznata je cinjenica da ni nase maslo nije bilo za Ramazana, ali se ne naslucuju ozbiljniji pokusaji istrazivanja uloge pojedinaca (ali i mikrozajednica) medju Bosnjacima u Holokaustu na nasim prostorima. Ne znam da li postoji neko starije djelo koje bi pomoglo ... ?

Realtivno skoro, istrazujuci nesto sto nema nikakve veze sa Jevrejima, u jednoj maloj bosanskoj carsiji naidjem na dnevnik ucenika iz osnovne skole iz 20 i neke godine 20. vijeka. Naravno, postoji rubrika o vjerskom opredjeljenju djeteta i izmedju 10 i 20% djece u razredu su bila Jevreji.
Jedna tuzna slika kao svjedok jednog vremena, ali i jedne sramote ... sramote onih, mozda i nama relativno bliskih, koji su mogli nesto uraditi, ali nisu to ucinili.

Prilicno sam siguran da ce neko nekada tako gledati dnevnik iz Nevesinja ili Vlasenice, sa imenima bosnjacke djece, koje vise nema ...
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#288 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Gojeni H »

Hannah Arendt u djelu Ajhman u Jeruzalemu - bestijalnost zla prilicno negativno govori o ulozi tzv. Jevrejskih vijeca.
Naime, Arendt-ova tvrdi da su Vijeca u mnogim velikim evropskim gradovima u velikoj mjeri doprinijela "preciznosti I sveobuhvatnosti" Holokausta.
U zemljama gdje je "kooperativnost" vijeca izostala, mogucnost da ljudi uspiju izbjeci zatvaranje u logore I smrt je bila daleko veca.

U Becu je na primjer, kooperativnost bila na takvom nivou, da su nacisticke vlasti od Jevrejskog vijeca dobile sve podatke, od imena svih clanova zajednice, njihovih adresa, nepokretne imovine, itd.
Jewish Councils (Judenraete)

During World War II, the Germans established Jewish councils, usually called Judenraete (sg., Judenrat). These Jewish municipal administrations were required to ensure that Nazi orders and regulations were implemented. Jewish council members also sought to provide basic community services for ghettoized Jewish populations.

Forced to implement Nazi policy, the Jewish councils remain a controversial and delicate subject. Jewish council chairmen had to decide whether to comply or refuse to comply with German demands to, for example, list names of Jews for deportation. In Lvov, Joseph Parnes refused to hand over Jews for deportation to the Janowska forced-labor camp and was killed by the Nazis for his refusal. In Warsaw, rather than aid in the roundup of Jews, Jewish council chairman Adam Czerniakow committed suicide on July 22, 1942, the day deportations began.

Other Jewish council officials advocated compliance, believing that cooperation would ensure the survival of at least a portion of the population. In Lodz, Mordechai Chaim Rumkowski, who tried in vain to persuade the Nazis to reduce the number of Jewish deportees, urged ghetto residents to report for deportation as ordered. Rumkowski also adopted a policy of "rescue through labor," believing that if the Germans could exploit Jewish labor, deportation might be averted.

https://www.ushmm.org/wlc/en/article.ph ... d=10005265


U djelu historija Jevreja, Paul Johnson daje svoje vidjenje nastanka I uloge Jevrejskih vijeca. Od Aleksandrije do Frankfurta, s obzirom da su Jevreji zivjeli u poluparalelnom svijetu, gdje su u nedostatku ukljucensoti u redovne drustvene tokove, bili prinudjeni da se sami staraju o stvarima kao sto su nasljedno I porodicno pravo, jevrejska vijeca su obavljala pozitivnu I nuznu ulogu u mikro drustvu.
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#289 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by sekerbay »

sekerbay wrote:Odlična tema. Čestitke učesnicima. Uživao sam čitajući.

Komentar moderatora: Post ti je prijavljen, kao antisemitski, video prilog je uzrok i obrisao sam ga.
E svašta... Samo mi je trebalo to da doživim da me se smatra antisemitom :lol:
Tema je namijenjena raspravi oko uzroka mržnje prema jevrejima. Postavio sam video u kojem neki čovjek govori o nemoralu kojeg su širili mediji koje su opet držali jevreji.
Nisam ulazio u to da su vlasti vršile propagandu protiv jevreja niti sam spominjao režime, nego sam upitao da li je dokazani nemoral kojeg su širili jedan od razloga za mržnju.
U razgovoru sa starijim nijemcima čujem da su do 60-ih godina prošlog vijeka i raznih revolucija bili vrlo osjetljivi što se tiče tog nemorala.

Nego, da priložim nešto da ne bude da nasjedam na izmišljotine pa ih onda širim.

Pa, krenimo redom. Aksel springer u međuvremenu najveća izdavačka kuća srbije(blic, 24 sata, alo, blic žena, itd), vlasnik je i najprodavanije dnevne novine u njemačkoj - bild cajtunga(Zeitung)
Osim bilda, u njihovom vlasništvu su i die welt, berliner zeitung, morgenpost, hamburger abendblatt, business insider, stepstone.de, i još bezbroj drugih od kojih neke prepuštaju prijateljskim firmama.

Vlasnica je friede springer, jevrejka koja se udala za axela i naslijedila ga kada je umro.

Druga jevrejka na čelu ogromnog koncerta je izvjesna Liz Mohn, vlasnica bartelsmanna.
U vlasništvu bartelsmana su svi oni RTL-ovi, gruner+Jahr, random house, brigitte, Stern, bmg(muzika) i još bezbroj drugih.
Nekih 80% tržišta poklapaju mediji u vlasništvu par jevrejskih porodica.
I sad, pitam se ja, šta nam to nude ti silni mediji, kakav je program? :)
Treba li da prilažem? :)
Ps.
Ako je ovo antisemitizam, slobodno me stavite na stub srama.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#290 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Woody »

Sarajmen wrote:Kako se ne bi upadalo u moguću perfidnu zamku, nužno je ukazati na mjesto i ulogu medija u razmišljanjima cionističkog pokreta, koji su medije smatrali važnim sredstvom do cilja.
Ne znam jesam li uspio da se dovoljno dobro izrazim, da je nužno napraviti razliku po pitanju jevrejskog i cionističkog novca/kapitala u medijima
E, evo da i ja dam svoju repliku/neslaganje sa tvojim postom (jedva sam čekao, a nisam odavno, jel'de ;-) )

Jevreji kontroliraju medije (ili često prilagođeno "Cionisti kontroliraju medije") je nedavno usvojen slogan, ili bolje rečeno ratni poklič kako ekstremne desnice tako i krajnje lijevice. Kontrola medija dio je antisemitske teorije zavjere po kojoj Jevreji kontroliraju svijet, nešto što su pokrenuli Protokoli Sionskih mudraca, a koju su koristili i caristička Rusija i nacisti kako bi opravdali napade na Jevreje.

"Jevreji kontroliraju medije" je izvorno započela krajnja desnica, jerbo je fašizam je trebao "žrtvenog jarca". "Noviji uspon cionističke kontrole medija" je mit i krajnje lijevice što predstavlja kombinaciju markiranja Jevreja kao cionista ili Izraela, odn. prozivanja Izraela za sve manjkavosti imperijalizma (naročito Britanskog imperijalizma). To je takođe potaknuto i od strane arapskih skupina u pokušaju dobivanja povoljnog pritiska i diskreditiranja Izraela u palestinsko-izraelskom sukobu. Mora se naglasiti da je riječ o narativu koji se podigao s ekstremno desne propogande, zajedno s mitom da Cionisti kontroliraju banke ili, tradicionalnije, da Jevreji kontroliraju banke na primjer.

Ujedinjeno Kraljevstvo

Korištenje antisemitskog mita da cionisti kontroliraju medije, ili da Jevreji kontroliraju medije, može se vidjeti u izjavama političara i na krajnjoj desnici i na krajnjojlijevici u Velikoj Britaniji.

Nick Griffin i Britanska nacionalna stranka (BNP)

Jedna od najznačajnijih antisemitskih publikacija u Velikoj Britaniji temelji se na mitu da Jevreji kontroliraju medije. "Ko su perači mozgova?" su napisali Nick Griffin i Mark Deavin, za BNP. BBC je opisao BNP kao "jedinu ozbiljnu političku stranku ekstremne desnice" (29. 06. 2001.). Unatoč pokušajima čišćenja rasističke slike BNP-a, prof. Griffin (nisu u srodstvu) iz Oxford Brooksa primjećuje "da je ovdje riječ, u osnovi, o nacističkoj mržnji prema rasnim inferiorima". Pored guranja mitova da Jevreji kontroliraju medije, Nick Griffin se proglasio i za negatora holokausta.

"Tko su perači mozgova?" bio je napisan 1997. godine i prema BBC-u "istakao je jevrejsku zavjeru za ispiranje mozgova britanskog naroda u vlastitoj domovini ". Nick Griffin je 1998. godine proglašen krivim za distribuciju materijala koji će vjerojatno potaknuti rasnu mržnju i osuđen na dvogodišnju uslovnu kaznu.

George Galloway i Respect Party

Anti-Izraelski političar George Galloway promovirao je mit o tome da cionisti kontroliraju medije, na televiziji Al-Jazeera (nakon što je pogrešno predstavljen kao bivši član parlamenta), kojom prilikom je odgovorio: "Ja sam još član parlamenta i uzastopno biran već pet puta... Posljednji put sam ponovno izabran, unatoč novinama i vijestima koje kontroliraju cionisti. "

Mark Gardner, direktor komunikacija u britanskoj Zajednici za sigurnost, izjavio je: "Ovo je zastrašujući jezik koji jedan zastupnik može koristiti. Prijedlozi kontrole jevrejskih medija mogu samo dati poticaj antisemitima svake vrste. "

Sjedinjene Države

Mit o tome da Jevreji kontroliraju medije je živ i u SAD-u. Rasistički časopis "National Vanguard" kaže da je "jevrejska kontrola američkih masovnih medija najvažnija činjenica života, ne samo u Americi, već i u cijelom svijetu danas". Navodi "Jevreje" (od kojih neki čak i nisu Jevreji!) na svim vrstama položaja u medijima i tvrdi da to dokazuje da Jevreji kontroliraju medije. Ako prihvatite njihovo razmišljanje, može se postaviti slična tvrdnja i da žene kontroliraju medije, osobito one s plavim očima, ili one s crvenom kosom ;-)

Web site JewWatch (klon site-a IslamWatch), pak ima drugačiju pjesmu. Oni uzimaju naslove medija kao što su "Jevreji kontroliraju medije i vladaju Amerikom" iz obskrnih publikacija i navoda iz jevrejskih medija (koji prikazuju uspjehe Jevreja) za optužbe da Jevreji kontroliraju medije. Oni također imenuju i Jevreje na vrhunskim poslovima u američkim medijima i iznenađujće, koristeći vrlo sličnu lingvistiku i citate članka "National Vanguard" ;-) kojima pokušavaju dokazati da Jevreji kontroliraju medije.

Mit "U Americi Jevreji kontroliraju medije" poprima tradicionalniji oblik. Verzija "Cionisti kontroliraju medije" jedva da se i spominje. To možda više govori o utjecaju antisemitizma u britanskoj lijevici, nego o američkoj desnici. Britanska ljevica također je prilagodila poruku kojom poručuju da "Cionisti kontroliraju Ameriku". Čudna kombinacija antiameričkog sentimenta i mita da Cionisti kontroliraju medije.

Eto, diskusija je otvorena, pa bujrum...
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#291 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Woody »

Hvala... Ono što sam ja nanijetio je da ukažem na mit koji se konstantno provlači u svijetu (nešto manje kod nas), a evo primjetim ga i kod tebe (ispravi me ako griješim):

"Cionisti vladaju medijima", ili pogubnija varijanta: "Jevreji vladaju medijima"

Pa da krenem od toga da ti naglašavaš "mjesto i ulogu medija u razmišljanjima cionističkog pokreta", a ja na to odmah dodajem: "A koji to pokret na ovom dunjaluku ne "razmišlja o mjestu i ulozi medija kao važnim sredstvom do cilja"? Po meni, ne postoji takav. I komunistički i sufražetski i LGBT i hippy i punk pokret o tome "razmišlja" 7/24 dnevno. pa što bi Cionistički pokret bio drugačiji?

E, ali ti ga okarakterisa kao "drugačiji" pominjući jevrejski i cionistički novac/kapital u medijima.

Za prosječno obrazovanog antisemitu (mala matura - i, kapak!), ova tvoja crvena krpa se tumači:

1. Svi Jevreji su Cionisti
2. Svi Jevreji su bogati
3. Svi Jevreji žele vladati svijetom

Naravno, nemam namjeru tebe okarakterisati kao anti-semitu (jer znam da nisi), već samo ukazujem (i potkrepljujem sličnim razmišljanjima pametnijih ljudi od mene) na pogubnost mitova koji mogu doći glave milionima (nedužnih) ljudi i dovesti do tektonskih izmjena populacijskih slika u svijetu.

Ako sam u krivu, ne zahateri :thumbup:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#292 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Connaisseur Karlin »

asurbanipal wrote:
Zoran Mandlbaum


HOLOKAUST NAD JEVREJIMA MOSTARA (1)


http://www.most.ba/116/065t.aspx


Jedna od najstarijih članica mostarske Židovske zajednice, čija je bila dugodišnja predsjednica, Erna Danon Cipra, preminula je u svojoj 84.godini. Ova rođena Mostarka, jedina pripadnica sefardskih Židova u Mostaru, preživjela je holokaust, a bila je prva elektro-tehničarka u Hercegovini.


hvala :thumbup:
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#293 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by sekerbay »

Nisu to nikakvi mitovi kako želiš da prikažeš, nego se ipak radi o činjeničnom stanju.
Antisemitizam jeste kada se vrši generalizacija tj kada se svi jevreji guraju u isti koš i terete nekim lažnim optužbama.
Ja to ne radim. Ko ima trun dostojanstva i ljudskosti, mora priznati da se radi o narodu nad kojim su izvršeni najstrašniji zločini, između ostalih i holokaust.
Sad, znači li to da se pojedinci među njima mogu ponašati kako im volja i onda se kriti iza cijelog naroda potezuci batinu zvanu antisemitizam?
Antisemitizam =generalizacija, a nikako ukazivanje na bolesne i po društvo pogubne radnje koje vrše pojedinci ili male grupice, pa čak i vlade.
Kritika političkih partija nije antisemitizam.

Ovako to vide sami jevreji

Image
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#294 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by stakasa »

Ova tema ima jasne vremenske okvire - do Hitlera. Otprilike od Napoleona do dolaska nacista na vlast. I tu smo jedni druge informisali i pisalo i cinjenicama koje su nesporne. Sacirbeju, pises da ti se je svidilo i zahvaljujes se ucesnici. Welcome, ali se drzi zadatih okvira. Da si se sa ovim linkovima pojavio na drugoj strani i ostao nesankcionisan do cetvrte bi se prica i zavrsila. Zato molim moderatora da obrise postove koji izlaze iz zadatih okvira pa da nastavimo dalje
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#295 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by stakasa »

sekerbay wrote:
sekerbay wrote:Odlična tema. Čestitke učesnicima. Uživao sam čitajući.

Komentar moderatora: Post ti je prijavljen, kao antisemitski, video prilog je uzrok i obrisao sam ga.
E svašta... Samo mi je trebalo to da doživim da me se smatra antisemitom :lol:
Tema je namijenjena raspravi oko uzroka mržnje prema jevrejima. Postavio sam video u kojem neki čovjek govori o nemoralu kojeg su širili mediji koje su opet držali jevreji.
Nisam ulazio u to da su vlasti vršile propagandu protiv jevreja niti sam spominjao režime, nego sam upitao da li je dokazani nemoral kojeg su širili jedan od razloga za mržnju.
U razgovoru sa starijim nijemcima čujem da su do 60-ih godina prošlog vijeka i raznih revolucija bili vrlo osjetljivi što se tiče tog nemorala.

Nego, da priložim nešto da ne bude da nasjedam na izmišljotine pa ih onda širim.

Pa, krenimo redom. Aksel springer u međuvremenu najveća izdavačka kuća srbije(blic, 24 sata, alo, blic žena, itd), vlasnik je i najprodavanije dnevne novine u njemačkoj - bild cajtunga(Zeitung)
Osim bilda, u njihovom vlasništvu su i die welt, berliner zeitung, morgenpost, hamburger abendblatt, business insider, stepstone.de, i još bezbroj drugih od kojih neke prepuštaju prijateljskim firmama.

Vlasnica je friede springer, jevrejka koja se udala za axela i naslijedila ga kada je umro.

Druga jevrejka na čelu ogromnog koncerta je izvjesna Liz Mohn, vlasnica bartelsmanna.
U vlasništvu bartelsmana su svi oni RTL-ovi, gruner+Jahr, random house, brigitte, Stern, bmg(muzika) i još bezbroj drugih.
Nekih 80% tržišta poklapaju mediji u vlasništvu par jevrejskih porodica.
I sad, pitam se ja, šta nam to nude ti silni mediji, kakav je program? :)
Treba li da prilažem? :)
Ps.
Ako je ovo antisemitizam, slobodno me stavite na stub srama.
Imas li sta o jevrejskom uticaju na medije nekih stotinjak godina unazad, od 1890 do 1930 je bio veci nego sada. I ocigledniji
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#296 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by stakasa »

Sarajmen wrote:Autor teme se s razlogom žali na činjenicu da sadržaj dijela mišljenja na predhodnoj stranici teme, ne pripada vremenskom okviru od oko 40 godina , odnosno periodu od 1890 do 1930. godine. Da se prije reagovalo, bilo bi lakše izdvojiti i ukloniti takva mišljenja. Predlažem da se uvaži ova sugestija autora, i da svako svoje predhodne komentare koriguje ili prilagodi vremenskom okviru 1890-1930 ukoliko za tim ima potrebe. U neznanju se ne bi trebalo nikome zamjeriti. Priznajem da sam i sam bio smetnuo sa uma navedeni okvir pa se :thumbup: zahvaljujem autoru teme što nam je ukazao na njega.
Hvala Sarajmen!
Evo interesantnog videa o BeHa Jevrejima

Spominje se i Solun iz osmanskog perioda gdje su Jevreji cinili 2/3 stanovnistva
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#297 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by sekerbay »

stakasa wrote:Imas li sta o jevrejskom uticaju na medije nekih stotinjak godina unazad, od 1890 do 1930 je bio veci nego sada. I ocigledniji
Sasvim dovoljno. I nećemo se ograničavati na medije, nego kompletnu uslužnu djelatnost. I da ponovim, ne govorim o jevrejima kao narodu što bi bio antisemitizam, nego o pripadnicima tog naroda, tačnije pojedincima ili grupama.
Kad bude bilo vremena i raspoloženja za tako ozbiljnu temu, mogu ostaviti komentar.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#298 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Woody »

stakasa wrote:
Sarajmen wrote:Spominje se i Solun iz osmanskog perioda gdje su Jevreji cinili 2/3 stanovnistva
da, da... Solun/Thessaloniki.

Jevreji su nastanjivali Solun od XII vijeka, čak postoje i špekulacije da ih Sv. Pavle pominje u svojoj "Prvoj poslanici Solunjanima". Nakon imigracijskog boom-a Sefardskih jevreja nakon "Alhambrijskog dekreta, 1492" pa sve do WW2 Jevreji su činili relativnu do apsolutnu većinu stanovništva Soluna.

Čak stoji i činjenica da je Solun, nakon Haife, smatran drugom najvećom jevrejskom lukom na svijetu, nazvan na Ladinu: "la madre de Israel".

Pa čak i tu, takvi uticajni i većinski Jevreji doživljavaju 1931. pogrom pod vođstvom ultra-nacionalističko-fašističkog "Grčkog nacionalnog jedinstva (Εθνική Ένωσις Ελλάδος, Ethniki Enosis Ellados ili EEE)", koje je "dobilo krila" njemačkom okupacijom Grčke, obilato podržanih od (polu-pismenih) grčkih izbjeglica iz Turske, da bi se do danas jevrejska populacija Soluna svela na jedva 1200.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#299 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Woody »

Sarajmen wrote:Spominje se i Solun iz osmanskog perioda gdje su Jevreji cinili 2/3 stanovnistva
da, da... Solun/Thessaloniki.

Jevreji su nastanjivali Solun od XII vijeka, čak postoje i špekulacije da ih Sv. Pavle apostol pominje u svojoj "Prvoj poslanici Solunjanima". Nakon imigracijskog boom-a Sefardskih jevreja nakon "Alhambrijskog dekreta, 1492" pa sve do WW2 Jevreji su činili relativnu do apsolutnu većinu stanovništva Soluna.

Čak stoji i činjenica da je Solun, nakon Haife, smatran drugom najvećom jevrejskom lukom na svijetu, nazvan na Ladinu: "la madre de Israel".

Pa čak i tu, takvi uticajni i većinski Jevreji doživljavaju 1931. pogrom pod vođstvom ultra-nacionalističko-fašističkog "Grčkog nacionalnog jedinstva (Εθνική Ένωσις Ελλάδος, Ethniki Enosis Ellados ili EEE)", koje je "dobilo krila" njemačkom okupacijom Grčke, obilato podržanih od (polu-pismenih) grčkih izbjeglica iz Turske, da bi se do danas jevrejska populacija Soluna svela na jedva 1200.
Last edited by Woody on 23/03/2018 13:39, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#300 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by stakasa »

Woody wrote:
stakasa wrote:
Sarajmen wrote:Spominje se i Solun iz osmanskog perioda gdje su Jevreji cinili 2/3 stanovnistva
da, da... Solun/Thessaloniki.

Jevreji su nastanjivali Solun od XII vijeka, čak postoje i špekulacije da ih Sv. Pavle pominje u svojoj "Prvoj poslanici Solunjanima". Nakon imigracijskog boom-a Sefardskih jevreja nakon "Alhambrijskog dekreta, 1492" pa sve do WW2 Jevreji su činili relativnu do apsolutnu većinu stanovništva Soluna.

Čak stoji i činjenica da je Solun, nakon Haife, smatran drugom najvećom jevrejskom lukom na svijetu, nazvan na Ladinu: "la madre de Israel".

Pa čak i tu, takvi uticajni i većinski Jevreji doživljavaju 1931. pogrom pod vođstvom ultra-nacionalističko-fašističkog "Grčkog nacionalnog jedinstva (Εθνική Ένωσις Ελλάδος, Ethniki Enosis Ellados ili EEE)", koje je "dobilo krila" njemačkom okupacijom Grčke, obilato podržanih od (polu-pismenih) grčkih izbjeglica iz Turske, da bi se do danas jevrejska populacija Soluna svela na jedva 1200.
Imas li neki link? Koliko ih je otprilike bilo po zavrsetku WW1 i kasnijeg turskogrckog raskusurivanja? Sta je bilo sa tim ljudima, u koje su zemlje otisli nakon sto su protjerani iz Soluna? U Tursku skupa s muslimanima (ono je i Ataturk iz Soluna?)? Ili je to vec vrijeme masovnih odlazaka u Ameriku?
Post Reply