Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#351 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by славянин »

stakasa wrote: 1913-e:
Jevreji 60K
Muslimani 45k
Grci 40K
Bugari 6K
PS
Polupismene grcke izbjeglice iz Turske su supljak, bili su kudikamo civilizovaniji od domicilnog stanovnistva ali nisu znali - grcki
Inace dijelovi Turske gdje su Grci bili vecina poput Izmira - Smyrne su i dan danas liberalniji nego unutrasnjost i istok naprimjer-to vazi i za obrazovanje i generalno razvijenost. to se pripisuje nekoj vrsti spoja kultura za vrijeme otomanskog carstva.Poslije su Grci izbaceni prilikom I sv rata i nakon toga u Grcko Turskom ratu.
Moenx
Posts: 1625
Joined: 26/06/2013 10:36

#352 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Moenx »

ngranica.nisamo znao da su Jevreji toliko bili prisutni u Solunu
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#353 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by stakasa »

Prvi jevrejski geto napravljen je u Veneciji. To rjesenje sa srednjovjekovnim getoima je najcesce odgovaralo i samim Jevrejima jer su unutra imali odredenu samoupravu, rabinima se niko nije mjesao u posao. A i osjecali su se sigurniji jer su ih pljackali redovno. Ovako se zamandali navecer, ujutro otvori i u nove radne pobjede
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7493
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#354 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by AleksoMKD »

Nije Evropa ali je relativno novo.

https://www.telegraph.co.uk/news/worldn ... agers.html

Jewish sect expelled from Guatemalan village after clashes with Mayan villagers
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#355 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Gojeni H »

Psiholoska dislokacija uzrokovana tranzicijom iz Gemeinschaft u Gesselschaft (velika migracija seoskog stanovnistva u njemacke gradove u 19. vijeku, opa.) postavila je osnovu za nacionalisticku ideologiju baziranu na intenzivnoj nostalgiji za zamisljenom prosloscu snazne zajednice u kojoj nisu postojale podjele i konfuzija modernog pluralistickog drustva. Mnogo prije uspona Adolfa Hitlera 30-ih godina, njemacki pisci su zalili nad gubitkom Gemeinschaft i onim sto su oni vidjeli kao perverzijom kosmopolitskog liberalnog drustva.

Historicar Fritz Stern analizirao je odredjeni broj ovih ranih ideologa njemackog identiteta, ukljucujuci izuzetno uticajnog polemicara i biblijskog ucenjaka Paul-a de Lagarde-a. Lagarde je zivio u Bizmarkovoj tek ujedinjenoj Njemackoj kasnog 19. vijeka, u trenutku kada je ta zemlja prolazila kroz cudo ekonomskog rasta, industrijalizacije, i rastuce vojne i politicke moci. Ipak, Lagarde, u bezbroj clanaka i pamfleta (sabranih u njegovim Njemackim spisima iz 1886. god.), oko sebe je vidio samo kulturolosku dekadenciju; njemacki duh je posrnuo u samotrazenje, kao rezultat liberalne doktrine bazirane na racionalnosti i nauci.
Stara Njemacka je bila bazirana na vrijednostima i jakoj zajednici i takvu ju je trebalo uskrsnuti.
Zamisljao je novu religiju koja bi bila hibrid krscanstva i "nacionalne karakteristike Nijemaca", religiju koja bi bila osnova novog nacionalnog identiteta.

Lagarde je pisao:"Kada postanu nacija, ljudi imaju jednu zelju i svi konflikti prestaju".
Neka vrsta akademskog odmetnika, on nikada nije dozivio slavu koju je mislio da zasluzuje za svoj prevodilacki rad na knjizi Septuagint.
Jedinstvo sa njemackim narodom je znacilo trenutno rjesenje njegove usamljenosti i predstavljalo je izvor za dignitet koji nije mogao ostvariti kao akademik.

Lagarde, kao i Julius Langbehn, Arthur Moeller van den Bruck, i ostali njemacki nacionalisti 19. vijeka, vidio je njemacki narod kao zrtvu vanjske sile. Lagarde je imao zavjerenicko vidjenje razloga zasto je njemacka kultura u fazi dekadencije: Jevreji su bili nosioci liberalne modernosti, koji su se ubacivali u kulturni zivot nove moderne Njemacke, donoseci sa sobom univerzalne ideje demokratije i socijalizma, a to su bile ideologije koje su potkopavale jedinstvo njemackog naroda.
Da bi se ponovo ostvarila velicina njemackog naroda, Jevreji su morali biti izbaceni iz novog sistema o kojem je sanjao.

Intelektualci poput Fridrich-a Nietzsche-a, Ernst-a Troeltsch-a, i Thomas-a Mann-a, gledali su na Lagarde-a sa simpatijama. Njegova djela bice siroko distribuirana od strane nacista.
Lagarde je imao odgovor na nesigurnost ljudi koji su prolazili tranziciju iz drustva agrarnih sela u zivot modernog, industrijskog doba …
Bio je ovo trenutak kada je licno postajalo politicko pitanje.
Odgovor zbunjenom seljaku kao sto je bio Hans, od strane ideologa tipa Lagarde-a bio je jednostavan: Ti si ponosni Nijemac, nasljednik stare kulture, zajednickim jezikom povezan sa milionima drugih Nijemaca razbacanih sirom centralne i istocne Evrope.
Usamljeni i zbunjeni radnik sada je imao cist osjecaj za vlastiti dignitet. Dignitet, sada mu je bilo sasvim jasno, koji je ponizen od strane losih ljudi koji su se na neki nacin uspjeli infiltrirati u drustvo.

Identitet, str. 65-66 - Francis Fukuyama
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#356 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by stakasa »

Gojeni H wrote:Psiholoska dislokacija uzrokovana tranzicijom iz Gemeinschaft u Gesselschaft (velika migracija seoskog stanovnistva u njemacke gradove u 19. vijeku, opa.) postavila je osnovu za nacionalisticku ideologiju baziranu na intenzivnoj nostalgiji za zamisljenom prosloscu snazne zajednice u kojoj nisu postojale podjele i konfuzija modernog pluralistickog drustva. Mnogo prije uspona Adolfa Hitlera 30-ih godina, njemacki pisci su zalili nad gubitkom Gemeinschaft i onim sto su oni vidjeli kao perverzijom kosmopolitskog liberalnog drustva.

Historicar Fritz Stern analizirao je odredjeni broj ovih ranih ideologa njemackog identiteta, ukljucujuci izuzetno uticajnog polemicara i biblijskog ucenjaka Paul-a de Lagarde-a. Lagarde je zivio u Bizmarkovoj tek ujedinjenoj Njemackoj kasnog 19. vijeka, u trenutku kada je ta zemlja prolazila kroz cudo ekonomskog rasta, industrijalizacije, i rastuce vojne i politicke moci. Ipak, Lagarde, u bezbroj clanaka i pamfleta (sabranih u njegovim Njemackim spisima iz 1886. god.), oko sebe je vidio samo kulturolosku dekadenciju; njemacki duh je posrnuo u samotrazenje, kao rezultat liberalne doktrine bazirane na racionalnosti i nauci.
Stara Njemacka je bila bazirana na vrijednostima i jakoj zajednici i takvu ju je trebalo uskrsnuti.
Zamisljao je novu religiju koja bi bila hibrid krscanstva i "nacionalne karakteristike Nijemaca", religiju koja bi bila osnova novog nacionalnog identiteta.

Lagarde je pisao:"Kada postanu nacija, ljudi imaju jednu zelju i svi konflikti prestaju".
Neka vrsta akademskog odmetnika, on nikada nije dozivio slavu koju je mislio da zasluzuje za svoj prevodilacki rad na knjizi Septuagint.
Jedinstvo sa njemackim narodom je znacilo trenutno rjesenje njegove usamljenosti i predstavljalo je izvor za dignitet koji nije mogao ostvariti kao akademik.

Lagarde, kao i Julius Langbehn, Arthur Moeller van den Bruck, i ostali njemacki nacionalisti 19. vijeka, vidio je njemacki narod kao zrtvu vanjske sile. Lagarde je imao zavjerenicko vidjenje razloga zasto je njemacka kultura u fazi dekadencije: Jevreji su bili nosioci liberalne modernosti, koji su se ubacivali u kulturni zivot nove moderne Njemacke, donoseci sa sobom univerzalne ideje demokratije i socijalizma, a to su bile ideologije koje su potkopavale jedinstvo njemackog naroda.
Da bi se ponovo ostvarila velicina njemackog naroda, Jevreji su morali biti izbaceni iz novog sistema o kojem je sanjao.

Intelektualci poput Fridrich-a Nietzsche-a, Ernst-a Troeltsch-a, i Thomas-a Mann-a, gledali su na Lagarde-a sa simpatijama. Njegova djela bice siroko distribuirana od strane nacista.
Lagarde je imao odgovor na nesigurnost ljudi koji su prolazili tranziciju iz drustva agrarnih sela u zivot modernog, industrijskog doba …
Bio je ovo trenutak kada je licno postajalo politicko pitanje.
Odgovor zbunjenom seljaku kao sto je bio Hans, od strane ideologa tipa Lagarde-a bio je jednostavan: Ti si ponosni Nijemac, nasljednik stare kulture, zajednickim jezikom povezan sa milionima drugih Nijemaca razbacanih sirom centralne i istocne Evrope.
Usamljeni i zbunjeni radnik sada je imao cist osjecaj za vlastiti dignitet. Dignitet, sada mu je bilo sasvim jasno, koji je ponizen od strane losih ljudi koji su se na neki nacin uspjeli infiltrirati u drustvo.

Identitet, str. 65-66 - Francis Fukuyama
Odlican tekst. Cudno mi je samo da je Thomas Mann gledao sa simpatijama. Da su ga ufatili razapeli bi ga
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#357 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Gojeni H »

stakasa wrote:
Gojeni H wrote:
Identitet, str. 65-66 - Francis Fukuyama
Odlican tekst. Cudno mi je samo da je Thomas Mann gledao sa simpatijama. Da su ga ufatili razapeli bi ga
Vrhunski!
Iako nema jednog kategoricnog odgovora, mozda je ovo naznaka onog predjenog praga od jevrejskog geta I povremenih pogroma, do ideoloske vizije spasenja njemacke nacije potpunim brisanjem jevrejskog naroda sa lica zemlje.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#358 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by stakasa »

Gojeni H wrote:
stakasa wrote:
Gojeni H wrote:
Identitet, str. 65-66 - Francis Fukuyama
Odlican tekst. Cudno mi je samo da je Thomas Mann gledao sa simpatijama. Da su ga ufatili razapeli bi ga
Vrhunski!
Iako nema jednog kategoricnog odgovora, mozda je ovo naznaka onog predjenog praga od jevrejskog geta I povremenih pogroma, do ideoloske vizije spasenja njemacke nacije potpunim brisanjem jevrejskog naroda sa lica zemlje.
Da. Otprilike kao reakcija kad su Bosanci prestali biti glupi
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11512
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#359 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by japin_mutapi »

Imate li kakve linkove za e-knjige na bhs na ovu temu
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7493
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#360 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by AleksoMKD »

https://www.timesofisrael.com/prominent ... ood-libel/

Prominent Italian painter unveils a work depicting anti-Semitic blood libel

Giovanni Gasparro uploads ‘the Martyrdom of St. Simon of Trento for Jewish ritual murder,’ which shows several grinning Jews as they collect blood from body of a child

Image

Image


:shock:
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#361 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Zeleni12 »

William Shakespeare u svojoj drami "Mletacki trgovac" govori o uzrocima mrznje prema jevrejima, jer su na pozajmice uzimali visoke kamate. U toj drami vidimo nastojanja krscanske Evrope da iskorijene kamatu tako sto su bogati krscani davali pozajmice bez kamate i tako kvarili posao jevrejskim lihvarima. U knjizi vidimo da krscanin posudjuje novac od jevreja, a u slucaju da novac ne vrati na vrijeme, jevrej ima pravo na funtu(oko pola kg) - MESA SA TIJELA KRSCANINA!
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#362 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Grean »

Image

Jedna prelijepa knjiga i to od naseg Hemona bavi se ovim pitanjem, tj. radnja je zasnovana na ovoj problematici.

Dvije paralelne price, jedna se odvija u vrijeme pogroma u Ukrajini, bjekstva jevrejske familije u Kraljevinu Austro-Ugarsku (najmanje o tome) te dolaska u USA gdje je antisemitizam takodje bio rasiren.

Druga prica se odvija u danasnje vrijeme, Sarajlija ukrajinskog porijekla putuje sa drugom, sarajevskim carsijanerom iz USA u Ukrajinu prateci trag i pricu o ovoj jevrejskoj porodici.

Ko voli citati grehota je propustiti.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#363 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Woody »

Grean wrote: 31/01/2021 20:57 Jedna prelijepa knjiga i to od naseg Hemona bavi se ovim pitanjem...
Našeg?!
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4781
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#364 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Woody wrote: 01/02/2021 09:24
Grean wrote: 31/01/2021 20:57 Jedna prelijepa knjiga i to od naseg Hemona bavi se ovim pitanjem...
Našeg?!
ti bas imas kuveta zakuhavati bezveze
broj dva
Posts: 4484
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#365 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by broj dva »

Mrznja prema jevrejima je proizvedena za unutrasnjo-politicke potrebe kriscanskog klera i podjekojeg vladara.
As simple as that.
A izlgeda da je mrznja dugotrajan prozivod, jednom proizvedena drzi se friskom i van frizidera.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#366 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Woody »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 01/02/2021 09:26 ti bas imas kuveta zakuhavati bezveze
Ja, i? Kako ću ja njega smatram "našim", ako on mene ne smatra svojim? Nemoj maaajke ti care!
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#367 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by trocadero »

Evo možel ova od " našeg" Jergovića?


Image

Zaista izuzetna knjiga o jevrejskoj djevojčici čija je radnja smještena u osvit holokausta. Doduše" zagreBčani" mu zbog nje jebavaju majku.
Vjerujem da ju je Grean već pročitao.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2803
Joined: 14/01/2019 04:56

#368 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Porodice Foht »

Grean wrote: 31/01/2021 20:57 Image

Jedna prelijepa knjiga i to od naseg Hemona bavi se ovim pitanjem, tj. radnja je zasnovana na ovoj problematici.

Dvije paralelne price, jedna se odvija u vrijeme pogroma u Ukrajini, bjekstva jevrejske familije u Kraljevinu Austro-Ugarsku (najmanje o tome) te dolaska u USA gdje je antisemitizam takodje bio rasiren.

Druga prica se odvija u danasnje vrijeme, Sarajlija ukrajinskog porijekla putuje sa drugom, sarajevskim carsijanerom iz USA u Ukrajinu prateci trag i pricu o ovoj jevrejskoj porodici.

Ko voli citati grehota je propustiti.
Druga prica je, koliko znam, autobiografska. Odista je njegov drug iz Sarajeva isao s njim u Ukrajinu jer je bas tada dobio dobru stipendiju da kopa po svojim korijenima u Ukrajini.
A Sasa je jako ''nash'', cim je napisao otvoreno i javno Republika Sumska 1992 godine. Tada su mnogi kalkulisali s tim, ne zeleci se zamjeriti a on je ostao dosljedan tom imenu za djikansku tvorevinu i danas ga koristi. E da je vise Sasha ostalo i u tudjini takvo prema Sarajevu kao Hemon.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#369 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Grean »

Woody wrote: 01/02/2021 09:24
Grean wrote: 31/01/2021 20:57 Jedna prelijepa knjiga i to od naseg Hemona bavi se ovim pitanjem...
Našeg?!
Jasta je nego nas, kao i mnogi drugi zbog kojih tebe zulja.
Woody wrote: 01/02/2021 09:45
Tvrtko II Kotromanić wrote: 01/02/2021 09:26 ti bas imas kuveta zakuhavati bezveze
Ja, i? Kako ću ja njega smatram "našim", ako on mene ne smatra svojim? Nemoj maaajke ti care!
Nisam te prepoznao Hemone :oops: Ti si antipod svemu sto je on tako da nemoj sebi laskati.
trocadero wrote: 01/02/2021 15:41 Evo možel ova od " našeg" Jergovića?

Zaista izuzetna knjiga o jevrejskoj djevojčici čija je radnja smještena u osvit holokausta. Doduše" zagreBčani" mu zbog nje jebavaju majku.
Vjerujem da ju je Grean već pročitao.
Nisam citao a i on je nas pa makar bio od govana sto kazu :) Definitivno ima prilicno dijametralan stav kontra sugradjana Bosnjaka u poredjenju sa Hemonom ali ga to ne cini manje nasim, bosanskim, nije Bosna jestejednako Bosnjaci mada smo mi jedini zajedno sa probosanskim Hrvatima i Srbima koji je ne negiraju na ovaj ili onaj nacin (tipa Bosanski Brod > Brod). Ovo je naravno kako ja dozivljavam obojicu sto je opet subjektivna stvar.

Hvala na preporuci, procitat cu svakako.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#370 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Grean »

Image

Sve je rasvijetljeno (2005)
EVERYTHING IS ILLUMINATED (Originalni naziv)

komedija drama film ceste

Samozatajan pisac kreće u Ukrajinu pronaći ženu koja je njegovog djeda spasila od nacista

Film počinje kao komedija no kako putovanje odmiče tako komedije nestaje i pretvara se u dramu, sjećanje na bolnu prošlost. Liev Schreiber osim režije potpisuje i scenarij za ovaj film tj. prilagodbu autobiografskog romana Jonathana Safrana Foera koji je ovim romanom kao dvadesetpetogodišnjak izazvao pravu senzaciju dobivši 2002. Guardianovu nagradu za prvi roman (Guardian First Book Award).
I ovaj film je odlican a na tu je temu, mogu misliti kakva je tek knjiga jer to obicno tako biva.

Ne bavi se uzrocima nego opisuje dogadjaje kroz koje dobijes perspektivu tadasnjeg stanja u Carskoj Rusiji i sjeveroistoku Evrope kad je u pitanju antisemitizam.

Rijetko nesto sto se zove komedijom ima kvalitet a ovo je izuzetak. Doduse ovo pocinje kao komedija a poslije je sve drugo samo ne to.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#371 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by stakasa »

Woody wrote: 01/02/2021 09:45
Tvrtko II Kotromanić wrote: 01/02/2021 09:26 ti bas imas kuveta zakuhavati bezveze
Ja, i? Kako ću ja njega smatram "našim", ako on mene ne smatra svojim? Nemoj maaajke ti care!
Materija je "eksplozivna", tema je dobacila dovde jedino iz razloga sto smo se drzali - teme. Zato je zaobidi sa tim srpskim prepucavanjima, toliko je namjenskih poligona samo na ovom forumu. Ako imas cime konkretnim doprinjeti, a imas, pisao si konstruktivno dosad npr o Solunu, pisi ne bilo ti zapovjedeno
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#372 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Woody »

Prozva me ti... Pa evo... Naravno da je tema "eksplozivna", i biće takva sve dok mi svi ne priznamo svoj lični/nacionalni doprinos uzroka mržnje prema Jevrejima (u Evropi, naravno. Pa neće na Novom Zelandu). A ima ga itekako. Ne priznaju se odgovori: "Mi Bošnjaci nikada nismo mrzili Jevreje, i nemamo se zbog čega kajati", jer to NIJE TAKO!

Veliš da je tema dobacila dovde... E ja ti velim da je dobacila dovde i zbog toga što se nije komentarisalo o lošim piscima koji su napisali još gore knjige (na temu PDF). Da. Mislim na AH. Ne vidim ništa tu "srpsko". A nazivati ga "našim" meni je još tragičnije.

Eto toliko. Ti odvagaj, probaj (kabina ti je slobodna). A ja ću i dalje pisati.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#373 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by stakasa »

Woody wrote: 08/02/2021 09:48 Prozva me ti... Pa evo... Naravno da je tema "eksplozivna", i biće takva sve dok mi svi ne priznamo svoj lični/nacionalni doprinos uzroka mržnje prema Jevrejima (u Evropi, naravno. Pa neće na Novom Zelandu). A ima ga itekako. Ne priznaju se odgovori: "Mi Bošnjaci nikada nismo mrzili Jevreje, i nemamo se zbog čega kajati", jer to NIJE TAKO!

Veliš da je tema dobacila dovde... E ja ti velim da je dobacila dovde i zbog toga što se nije komentarisalo o lošim piscima koji su napisali još gore knjige (na temu PDF). Da. Mislim na AH. Ne vidim ništa tu "srpsko". A nazivati ga "našim" meni je još tragičnije.

Eto toliko. Ti odvagaj, probaj (kabina ti je slobodna). A ja ću i dalje pisati.
Bosnjaci su Jevrejima najmanji problem, niti su ih tamanili niti u geta zatvarali. Smjernice su odredene na prvoj stranici, znaci od selidbe do Hitlera
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#374 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Woody »

stakasa wrote: 08/02/2021 09:59 Bosnjaci su Jevrejima najmanji problem, niti su ih tamanili niti u geta zatvarali. Smjernice su odredene na prvoj stranici, znaci od selidbe do Hitlera
E, tačno sam znao da ćeš ovo našvrljati.

Po tvom ispade da ni Srbi ni Hrvati (isto tako) nisu (bili) nikakav problem Jevrejima. Pa ko je onda bio, u pičku materinu?

Pa gdje onda nestade 30% sarajevskog stanovništva? Pojela ih maca? Šta se desilo pa da, druga po broju gradska konfesija, 1946 postade po brojnošću jednaka statističkoj grešci? Ako ih nismo, kako ti kažeš, "ni tamanili ni u geta zatvarali"? A jesmo! I tamanili i u konc logore (što je malo niža smještajna kategorija od geta) zatvarali. Jesmo. Jesmo! I zbog svega toga i ono malo šake jada što preživi našu tradicionalno bošnjačku "blagost" i "nagon za multikulturalnošću i religioznom tolerancijom" ne htje da ostane u (bošnjačkom) Sarajevu, nego ode "tamo daleko" (u Izrael), bez ijedne misli da bi se nekad vratili "dragim" komšijama" koji su im detalno "opuhali" i devastirali templ i prije nego što je kržljavi moler zapišao ovo malo zemlje koju nazivamo domom.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4781
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#375 Re: Jevreji u Evropi - uzroci mrznje

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Woody wrote: 08/02/2021 11:45
stakasa wrote: 08/02/2021 09:59 Bosnjaci su Jevrejima najmanji problem, niti su ih tamanili niti u geta zatvarali. Smjernice su odredene na prvoj stranici, znaci od selidbe do Hitlera
E, tačno sam znao da ćeš ovo našvrljati.

Po tvom ispade da ni Srbi ni Hrvati (isto tako) nisu (bili) nikakav problem Jevrejima. Pa ko je onda bio, u pičku materinu?

Pa gdje onda nestade 30% sarajevskog stanovništva? Pojela ih maca? Šta se desilo pa da, druga po broju gradska konfesija, 1946 postade po brojnošću jednaka statističkoj grešci? Ako ih nismo, kako ti kažeš, "ni tamanili ni u geta zatvarali"? A jesmo! I tamanili i u konc logore (što je malo niža smještajna kategorija od geta) zatvarali. Jesmo. Jesmo! I zbog svega toga i ono malo šake jada što preživi našu tradicionalno bošnjačku "blagost" i "nagon za multikulturalnošću i religioznom tolerancijom" ne htje da ostane u (bošnjačkom) Sarajevu, nego ode "tamo daleko" (u Izrael), bez ijedne misli da bi se nekad vratili "dragim" komšijama" koji su im detalno "opuhali" i devastirali templ i prije nego što je kržljavi moler zapišao ovo malo zemlje koju nazivamo domom.
jes jes Nezavisna Država Bosna i njeni organi su to sve potamanili

slična ti je priča Jergovićevoj, u suštini isto zlo su ustaše i (ne)pismena i izgubljena sarajevska sirotinja
Post Reply