Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

suncana_strana
Posts: 156
Joined: 03/01/2018 18:09

#1 Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by suncana_strana »

Poyzdrav svima.
Naime, prije par tjedana sam u Sarajevu rjesavala neku papirologiju,i to mi je iziskivalo obilazak raznih institucija, gdje sam u par prilika dozivjela:

u opcini Centar, u salter sali sam vidjela 10 saltera, i na svakom su radile zene :D znaci apsolutno bez izuzetka, na svih 10 saltera, bile su zene.
U kantonalnom birou za zaposljavanje, 5 zaposlenika u sobi, i svih 5 su zene.
U bolnici , skoro na svakom odjeljenju uvijek sam vidjela zenu, med. sestru, ili da radi na recepciji, ili na prijemu i sl,
U sudu mi je to nekako izgledalo izjednacenije, (70% zene, 30% muskarci).
Recimo , meni je to fenomen. U kojem sam god kancelariju usla, u pravilu ih je sjedilo 5,6 natrpani jedno do drugog, i uglavnom su tu prednjacile zene.
Isto tako, po buticima, prodavnicama, dole u Konzumu i sl, 90% zaposlenika cine zene. U Deichmannu, sam vidjela 1 muskarca koji tu radi, ostalo su bile zene.
U SCC -u, takodjer u raznim ducanima uglavnom su zaposlene zene. Na drugom katu kojim sam setala, mislim da sam vidjela 2 samo zastitara da tu rade i osiguravaju, u svim ostalim radnjama svi zaposlenici su obavezno zene.
U DM-u , takodjer sve rade mahom zene.


Na sarajevskom aerodromu, na prijemnom salteru bile su tri zene kad sam odlazila na let. I onda takodjer, u kaficu sam vidjela dvije konobarice koje tu rade.

Dok u Njemackoj , u DM - u nije nista cudno vidjeti muskarca da tu radi. Na aerodromu je bila jedna zena zastitar. Pa zatim jedna policajka u patroli aerodromom.
Nista cudno nije vidjeti zenu koja vozi taksi. Dok sam se vozila, autobus je vozila zena. (Flixbus operator)
Zasto nema zena u BIH koje voze taksi, gradski prijevoz npr

U drzavnim institucijama je podjednak omjer, mislim da oni tu postuju pravilnik o ravnopravnosti spolova i sl.

Mene zanima, (postoji mediji danonocno trabunjaju o nekoj toboze diskriminaciji i ugrozenosti) kako se posmatra diskriminacija u BIH, tko je tome vise podlozniji, i u kojim oblastima postoji, kako se manifestuje i kako se nosite sa tim?
Navela sam zaposlenje kao primjer gdje se najvise osjeca diskriminacija.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#2 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by Nadzorna_ploca »

Đe iskopate sve crnjake i teske teme..ima li iole sta sto sluti na radost, srecu, olaksanje..
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#3 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by Jack Be Nimble »

Možda je do diskriminacije, a možda je društvo odlučilo sta je čiji posao. Diskriminacija bi bila ako žene odu da se prijave na kurs vožnje autobusa da bi radile za gradski saobracaj a njima se kaže ne može jer ste zene.

Kada bi zafalilo radne snage možda bi se ta slika promijenila. U americi žene su većinom med sestre, a toj struci treba i te kako radne snage. U mjestima gdje su se fabrike/rudnici zatvarali i većinom muškarci radili, bolnice su pravili seminare da muškarce privuku na novu obuku da bi radili kao med brat. Bolja plata, a bolje za njihovo zdravlje nego rudnik. U početku većina muškaraca to nije htjelo prihvatiti jer je to "zenski" posao a i sta će njegova raja kazati ako se zaposli kao med brat. Al nakon pet godina i takvim mjestima sada je omjer 60-40 u takvoj struci.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by moonca »

Ocigledno gdje nije zahtjevan fizicki rad vecinom su zene tu zastupljene.
Recimo u restoranima kuvari su vecinom muskraci dok sluzenje odnos je podijeljen. Interesantno je do, da u vrlo skupim restoranima, muskarci su konobari. :-)
hali gali halid
Posts: 2381
Joined: 08/10/2007 22:45

#5 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by hali gali halid »

Ma hajte molim vas...
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#6 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by vješalica »

Ocito nije vidjela da dosta zena voza tramvajeu nas ;)
Zene rade kao i zastitari i imaju svoju ulogu
Jednostavno,autor teme ne moze da shvati da nije u pitanju diskriminacija vec mentalitet u kojem zena radi i jednomoze da radi tzv zenske poslove
Bila jednom diskusija ima na drugoj temi koncept iste tako da je nepotrebno 50 tema otvarati
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#7 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by triconja »

vješalica wrote:Ocito nije vidjela da dosta zena voza tramvajeu nas ;)
Zene rade kao i zastitari i imaju svoju ulogu
Jednostavno,autor teme ne moze da shvati da nije u pitanju diskriminacija vec mentalitet u kojem zena radi i jednomoze da radi tzv zenske poslove
Bila jednom diskusija ima na drugoj temi koncept iste tako da je nepotrebno 50 tema otvarati
Sjecam se kad sam davno nekad vidio da zensko vozi trajvan, znaci nije mi bilo milo ic dje sam naumio, ali eto naviko sam se :lol:
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#8 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by Streptokok »

U laksim poslovima i administraciji diskriminirani su muskarci. Dok svi uvale svoje zene, svalerke za ostale nema mjesta. Vaganalno napredovanje u sluzbi odavno je standard u bih. Ima i postenih zena koje ovo pogađa.

U tezim poslovima poput rudnika diskriminirane su zene, grozno. Mislim da ovo treba popraviti pa ove ljubavnice prebaciti interno u rudnik.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18712
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#9 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by SmokingMan »

Na mom poslu su žene brojčano dominantnije,ne žalim se,niti mi smeta,niti se osjećam manje vrijednijim.Općenito,žene su odlični radnici,dobre kolege,barem na poslu kojeg radim.Ne mogu to tvrditi da je u globalu svugdje ista atmosfera,poslovni učinak,jer sve to zavisi od karaktra do karaktera,radne atmosfere,ja barem imam sreće da sam sa ljudima gdje se osjećam ugodno,i gdje postoji neka harmonija u obavljanu radnih zadataka.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#10 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by uglavnomja »

:-)
na svaku eksponiranu zenu iz uvodnosg posta dolazi najmanje jedan zaposleni muskarac koji sjedi u kancelariji, kravata, sako ... i ima debelo vecu platu


ili generalno gedano svi poslovi iz uvodnog posta su najslabije placeni, prodavacice, salteruse i slicne usluszne djelatnosti
kako se dizu plata, strucnost, a i "vidljivost" to je manje zena.


planetarno gledano zene rade slabije placene poslove i to bez obzira na obrazovanje. cak i u norveskoj gdje su premijerka vlade, ministrice finasija, odbrane ... ima ih jos ... zene - po statistickom zavodu zene u prosjeku zaradjuju manje, i to ne zanemarljivo.



glavna diskriminacija zene na balkanu je kod kuce.
ocekuje se da uci, studira, radi, radja djecu, vaspitava ih ... i da uz to samo ona kuha, cisti, sprema, drzi 3 coska kuce na ledjima - kako to pnosno zvuci :-) a u stvari rinta k'o konj
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#11 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by beautyfool »

Uzas, isto tako na gradjevini i u rudniku sve sami muskarci, nema nam drugog nego da se bunimo zbog diskriminacije :roll: :-)
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by Truba »

neki dan u tramvaju od 18 sjedećih mjesta u prvom dijelu tramvaja 17 žena sjedi
odavno sam primijetio tu anomaliju
da je gras žensko prevozno sredstvo :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#14 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by ExNihilo »

Problem je u afirmativnoj akciji. Suluda ideja da se diskriminacija treba okončati legalnom diskriminacijom u suprotnom pravcu.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#15 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by HAVANA »

I nidje muska prostitutke vidjeti :twisted:
Image
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#16 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by muha_sa »

vrijedi pratit


pratim
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#17 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by hAZNADAR »

Black swan wrote:neki dan u tramvaju od 18 sjedećih mjesta u prvom dijelu tramvaja 17 žena sjedi
odavno sam primijetio tu anomaliju
da je gras žensko prevozno sredstvo :D
Iskreno receno - ustupanje mjesta zeni u tramvaju samo zbog spola, davanje ruke koja pomaze, bilo kakva pomoc koja se tumaci kao kavaljer, gentleman,.. je isto neka vrsta diskriminacije. Na lijep nacin zeni dajes do znanja da je fizicki slabija, smotana pa nezna nesto sama, maltene hendikepirana,....
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#18 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by moonca »

Black swan wrote:neki dan u tramvaju od 18 sjedećih mjesta u prvom dijelu tramvaja 17 žena sjedi
odavno sam primijetio tu anomaliju
da je gras žensko prevozno sredstvo :D
...i .....zvocaju li :zoka: :lol:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58776
Joined: 03/08/2010 19:04

#19 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by kakavdanakneiskustvu »

hAZNADAR wrote:
Black swan wrote:neki dan u tramvaju od 18 sjedećih mjesta u prvom dijelu tramvaja 17 žena sjedi
odavno sam primijetio tu anomaliju
da je gras žensko prevozno sredstvo :D
Iskreno receno - ustupanje mjesta zeni u tramvaju samo zbog spola, davanje ruke koja pomaze, bilo kakva pomoc koja se tumaci kao kavaljer, gentleman,.. je isto neka vrsta diskriminacije. Na lijep nacin zeni dajes do znanja da je fizicki slabija, smotana pa nezna nesto sama, maltene hendikepirana,....

da,tako ja bliskoj zenskoj osobi se ponudi da joj pomognem ponijeti tesku torbu jer je cijeli dan na putu,sama rece da je umorna,kaze ona,ne treba pa mogu i sama,ostadoh ko popišan,a s druge strane ako nisu fizicki slabiji spol,sto ne idu u rudnik raditi?
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#20 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by Hajvan »

zive duze od mushkih u sve i jednoj zemlji evrope.. to sve govori. :mrgreen:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#21 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by uglavnomja »

kakavdanakneiskustvu wrote:
hAZNADAR wrote:
Iskreno receno - ustupanje mjesta zeni u tramvaju samo zbog spola, davanje ruke koja pomaze, bilo kakva pomoc koja se tumaci kao kavaljer, gentleman,.. je isto neka vrsta diskriminacije. Na lijep nacin zeni dajes do znanja da je fizicki slabija, smotana pa nezna nesto sama, maltene hendikepirana,....

da,tako ja bliskoj zenskoj osobi se ponudi da joj pomognem ponijeti tesku torbu jer je cijeli dan na putu,sama rece da je umorna,kaze ona,ne treba pa mogu i sama,ostadoh ko popišan,a s druge strane ako nisu fizicki slabiji spol,sto ne idu u rudnik raditi?
nas su ucili kad smo bili mali da se ustaje starijim osobbama, bez obzira na spol, invalidima, trudnicama, ... valjda skontas kome treba mjesto, ...
nikad iskljucivo jedino samo zato sto je zena.


zene su, uz izuzetak norveske :D ) manje, nize, imaju manje misicne mase ... fizicki jesu slabije. u prosjeku naravno. ima raznih razija m. sandri p. itd ...

a onaj stari bonton :-)
zeni pridrzati vrata, ali on ulazi prvi u nepoznato, zatim pridrzati stolicu, kaput ... :lol:


ne znam je li bilo u bontonu,ali i danas postoji, kad dodje zena u drustvo, a svi vec sjede, nema stolica, neko od muskih ustupa stolicu i ide sebi traziti drugu.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#22 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by hAZNADAR »

kakavdanakneiskustvu wrote:
hAZNADAR wrote:
Black swan wrote:neki dan u tramvaju od 18 sjedećih mjesta u prvom dijelu tramvaja 17 žena sjedi
odavno sam primijetio tu anomaliju
da je gras žensko prevozno sredstvo :D
Iskreno receno - ustupanje mjesta zeni u tramvaju samo zbog spola, davanje ruke koja pomaze, bilo kakva pomoc koja se tumaci kao kavaljer, gentleman,.. je isto neka vrsta diskriminacije. Na lijep nacin zeni dajes do znanja da je fizicki slabija, smotana pa nezna nesto sama, maltene hendikepirana,....

da,tako ja bliskoj zenskoj osobi se ponudi da joj pomognem ponijeti tesku torbu jer je cijeli dan na putu,sama rece da je umorna,kaze ona,ne treba pa mogu i sama,ostadoh ko popišan,a s druge strane ako nisu fizicki slabiji spol,sto ne idu u rudnik raditi?
Pa nisam ni ja trazio posao gdje se nosa namjestaj stepenicama. Da sam malo razvijeniji - mozda.
A nekako nisam ni trazio posla u jaslicama, obdanistu, kao medicinski brat,...

Svako radi ono sto zeli i sto moze. Ili bar pokusava. Naravno da postoje razlike izmedju spolova u tijelu i afinitetima,... ali opet nema izuzetaka ni postede nikoga ako cemo furati ravnopravnost. Tako da zenska osoba mora imati iste sanse za bilo koji posao(ako ga moze obavljati), istu platu kao i muske kolege,... i nema privilegija ni postede.

Kako sam osjedio - dozivljavam i sam da mi neko mladji nesto kao ustupi, izmakne se,... sto redovno odbijem jer nisam bas toliko star i onemocao - a ako se neko nadje uvrijedjen sta cu mu ja.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58776
Joined: 03/08/2010 19:04

#23 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by kakavdanakneiskustvu »

uglavnomja wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
hAZNADAR wrote:
Iskreno receno - ustupanje mjesta zeni u tramvaju samo zbog spola, davanje ruke koja pomaze, bilo kakva pomoc koja se tumaci kao kavaljer, gentleman,.. je isto neka vrsta diskriminacije. Na lijep nacin zeni dajes do znanja da je fizicki slabija, smotana pa nezna nesto sama, maltene hendikepirana,....

da,tako ja bliskoj zenskoj osobi se ponudi da joj pomognem ponijeti tesku torbu jer je cijeli dan na putu,sama rece da je umorna,kaze ona,ne treba pa mogu i sama,ostadoh ko popišan,a s druge strane ako nisu fizicki slabiji spol,sto ne idu u rudnik raditi?
nas su ucili kad smo bili mali da se ustaje starijim osobbama, bez obzira na spol, invalidima, trudnicama, ... valjda skontas kome treba mjesto, ...
nikad iskljucivo jedino samo zato sto je zena.


zene su, uz izuzetak norveske :D ) manje, nize, imaju manje misicne mase ... fizicki jesu slabije. u prosjeku naravno. ima raznih razija m. sandri p. itd ...

a onaj stari bonton :-)
zeni pridrzati vrata, ali on ulazi prvi u nepoznato, zatim pridrzati stolicu, kaput ... :lol:


ne znam je li bilo u bontonu,ali i danas postoji, kad dodje zena u drustvo, a svi vec sjede, nema stolica, neko od muskih ustupa stolicu i ide sebi traziti drugu.

sad bi ti neke rekle neka mogu ja i sam uzeti sebi stolicu,nisam invalid
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#24 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by triconja »

kakavdanakneiskustvu wrote: sad bi ti neke rekle neka mogu ja i sam uzeti sebi stolicu,nisam invalid
Zato jaro mani se te kavaljerske propagande, ona vise ne pije vode, svak za se travu pase :D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58776
Joined: 03/08/2010 19:04

#25 Re: Jesu li zene ili muskarci u BIH vise diskriminirani?

Post by kakavdanakneiskustvu »

triconja wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote: sad bi ti neke rekle neka mogu ja i sam uzeti sebi stolicu,nisam invalid
Zato jaro mani se te kavaljerske propagande, ona vise ne pije vode, svak za se travu pase :D
a sta cu,takav sam
Post Reply