Jeste li znali da...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
admin-x
Forum administrator
Posts: 201
Joined: 15/03/2004 16:51

#1 Jeste li znali da...

Post by admin-x »

Perma itsrazivanjima jendog engleksog Univreziteta, poptuno je sveejdno kjoim se resdolijedom psiu solva u nkeoj rijcei, jeidno je btnio da pvro i psoljednje slovo bduu isparvno naipasni. Osatatk mzoe btii skorz izmejsan, a da rijcei iapk bduu lkao citljvie. To se dogdaa sotga jer cvojek ne ctia sovlo po svolo, ngeo cjielu rjiec ojdednom.
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#2

Post by pape »

:razz: Interesantno. Upravo na tvom tekstu sam to isprobao i funkcionira.
Medjutim, ... ako to forumasi budu primjenjivali, obrali ste bostan. Naime, moci ce vam svasta pisati i necete imati argumente da nekoga banujete. Moze vam komotno odgovoriti, .... da je vas problem kako citate. Jednostavno, ... ja to nisam napisao. :P
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#3

Post by car-x »

cista besmislica.. isti mail sam dobio na njemackom i na prvi pogled je funkcioniralo.. medjutim, neki frajer je na isti fazon otipko neki marksov ili nitzsche-ov tekst i malo je reci da se nijedna rijec nije mogla razumjeti bez duzeg razmisljanja..

prepoznajemo rijeci koje svakodnevno upotrebljavamo, jer ih citamo i gledamo svaki dan, pa ih vise ne citamo nego skeniramo.. u slucaju da se pojave nove rijeci, ode sve u kurac..
dajdzarile
Posts: 270
Joined: 16/10/2003 00:00
Location: Sarajevo- donji prdonjici bb

#4

Post by dajdzarile »

slazem se sa gorenavedenim 8)
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#5

Post by Qwert »

Da oprobamo :oops:

Saatrc jneodm nasčijee u pilanni dvra i pogndie ih na pećla. Kad je već
ntavoraen pvriealo dug put, uroamn sikne dvra i satne dioztvai srmt.
Buućdi da je srmt oamdh pulristpia i plitaa ga rzaolg ztašo je zvoe,
satrac rčee: "Da to bmree pongdieš i ntpariš mi ga."


:-? :-)
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#6

Post by r_faruk »

da vam ja kazem :)

to neko nije znao sta ce od sebe pa se uhvatio zjabeavat', hehe, lakse napisat rijec normalno neg' se patit koliko si slova napiso fali li ti sta et, hajd vozdra
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#7

Post by manijak1 »

Znao sam da nađem vazda dobru temu. :D
zili
Posts: 656
Joined: 10/02/2003 00:00

#8

Post by zili »

e, hajd kad si je vec nasao, samo da dodam da ovo nije neko super novo otrkice i nije ti trebao taj institutu u Londonu, to je u lingvistickog teoriji poznato odavno.

Slicno je i sa govorom. Recimo, telefon otklanja do 60% zvucnih varijacija (zato kad ono nesto diktiras preko telefona slovo po slovo moras reci z kao zimbabve, i kao Italija, L kao luksemburg...). Dakle i kad cujes samo 40% zvukova necijeg govora, mozete sasvim nesmetano komunicirati.

i_to ta_o je mog_c_ i_ba_iti d_st_ s_ova iz r_c__ice a d_ s_ m_anj_ _ise z_a o _em_ pr__as

vokale skro skrz mzs zbcti st mngi n frmu rde
Post Reply