Jesam li rasista?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#1 Jesam li rasista?

Post by vesela »

U ovom svedskom drustvu sam brzo shvatila da moja djeca imaju kontakt sa djecom razlicitih rasa. Kroz obdaniste, skolu i druzenje van skole. To je bilo nesto novo za mene, jer toga nije bilo u Sarajevu, kad sam ja isla u skolu i radila.

Tad sam shvatila da bi se moglo desiti da se zaljube i, mozda zasnuju bracnu zajednicu. Panika me uhvatila!!!!

Pogotovo zbog sina, koji jako naginje nekim tajlandjankama, vijetnamkinjama i irankama. Sve su te njegove djevojke bile lijepe i zgodne k'o san, ali ja sebe zamislim da dodjem u Sarajevo sa "unuce crnce ili arapce"...pa nikako da to svarim!

I stavim djeci zabranu! Dok sam mogla, naravno!

Kazu da sam rasista! A ja kazem da bi i oni i djeca imali bespotebne probleme!

Ima li neko od vas slicnih iskustava i kako reagujete na ovo?

Nemojte me samo napadati, molim vas! :roll:
Hadzi-Murat
Posts: 261
Joined: 25/04/2006 11:44

#2

Post by Hadzi-Murat »

Nazalost, odgovor je DA, barem kako ja gledam na rasizam...
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#3

Post by vesela »

joj Murate, de me malo utjesi! :D ...vidis da sam se zadeverala!
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#4

Post by stickitout »

Ja nazalost, nisam rasista.....i nemam nista ni protiv vrabaca a ni protiv sismisa, imaju i oni svoje probleme :oops:
Hadzi-Murat
Posts: 261
Joined: 25/04/2006 11:44

#5

Post by Hadzi-Murat »

Pa eto ovo ti je najbolje, pocinjes da se suocavas sa istinom, to je odlican pocetak...Dakle, djeci branis da se druze sa djecom druge rase...Stvar je jednostavna... Zbog cega? Zbog rase. Neko jednom rece, da se voli ono sto se razumije, a to mozes i obrnuto posmatrat, mrzi se ono sto se ne razumije...to je stvar predrasuda, a one se mogu razbiti u upoznavanju...Ljudi su ljudi, nema tu velike filozofije...
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#6

Post by Qler »

ja mrzim crnce, kineze i rasiste :D:D:D:D:D:D

ovo je bila sala :P



a jesi vesela rasista... pusti djecu da se vole... bolje da vode ljubav nego rat...;)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9882
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#7

Post by Bosanac sa dna kace »

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
ne mogu da vjerujem da si to ti??????
da nije shejtan u tvom ruhu? :shock: :shock: :shock: :shock:
rasista neg sta!!!! :x
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#8

Post by bosan »

Cini mi se da i sama zivis u mjesovitom braku.U cemu je onda problem? :-)
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#9

Post by vesela »

mogu li se racunati moja jaaako losa iskustva zbog "mijesanog braka"?...i djeca su to osjetila na svojim ledjima!...i to smo bili "u svom i na svom" sto se kaze...ja se samo bojim da bi njihova djeca imala jos gore probleme...a znate kako srce boli za djetetom!


ja bih pustila djecu da se vole, samo da se ne zene!

kcerku sam rijesila...udala se za "bijelca"!

sin me pravo zabrinjava!...sve naginje na aziju!...a ja se samo sekiram!
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#10

Post by vesela »

Bosanac sa dna kace wrote::shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
ne mogu da vjerujem da si to ti??????
da nije shejtan u tvom ruhu? :shock: :shock: :shock: :shock:
rasista neg sta!!!! :x

nemoj ba 'vako ostro!...pa zamisli da mi je unuk crnac!...ma ne mogu ni da zamislim!...ili kosook!?...kuku meni!

ko bi od vas to dozvolio, bez trunke razmisljanja?
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#11

Post by stickitout »

Prestat ces se sekirat kad razbijes predrasude u svojoj glavi. Ako su ta djeca sretna svojim izborom sta se ti imas sekirat oko toga? Pa sta i ako se zajebu, mozes im samo stvorit vise problema u zivotu sa naglasavanjem svoga misljenja. Nije razlika ljudi u boji koze nego u kulturi i nacinu razmisljanja. Kani se ti rasizma, nije nikad kasno uvidjeti i priznati svoje greske....
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#12

Post by dinash »

ja ti savjetujem da navuces sina na heroin pa da onda imas pravi problem kojim ces razbijati glavu.
mr2
Posts: 815
Joined: 27/06/2005 20:03
Location: amsterdam

#13

Post by mr2 »

slicno je i kod mene..zena mi je holandanka,ali ja ne bih mogao podnijeti,svarit...da mi kcerka kasnije dovede bilo sta osim bijelca..

nema sanse :x :x :x crnci varaju,a arapi biju.....trebam se ja kasnije sa njima za......
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#14

Post by vesela »

ovo si bas dobro rekao...i moj muz tako rezonuje, a ja se vazda nesto bojim...mora da sam pravo istraumatizirana!
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9882
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#15

Post by Bosanac sa dna kace »

Al si ti kontradiktorna!
po tebi bi ti nebjelci trebali da zive sasvim sasvim odvojeni od bjelaca, jer ako tvoj sin ozeni tamo neku tamnoputiju iz Laosa, Shurina jetrva sa Jekovca ce dobit secernu bolst, a teb bezbeli preca Shuhrina jetrva sa Jekovca od vlastitog sina, a ona teb usput dodje amidzisnine dajdzisnine sestrichne zaova!
ja sve mislio ljudi koju odu van Bosne prosire vidike, a jes malo sutra ne vide dalje od vlastitog nosa!
A kontradikorna si do bola;
vesela wrote:@blenta

nisam mislila na oruzje, a ponajmanje na "oruzhju masovnog unishtenja", jer za svako oruzje sam laik...mislila sam na totalno otvoreno omalovazavanje i "obiljezavanje" pojedinca i manjine u drustvu koje namece obicaje i drustvene vrijednosti brojcano vecinskog stanovnista...pa bilo to u iranu ili u svedskoj...isti klinac!...samo drugo pakovanje!

a ja se, da prostis, bojim takvog omalozavanja i obiljezavanja!
a sto onda omalovazavas druge? kodar ti ''drugi'' nemaju svoje kvalitete! :-)
Hadzi-Murat
Posts: 261
Joined: 25/04/2006 11:44

#16

Post by Hadzi-Murat »

mr2 wrote: crnci varaju,a arapi biju.....trebam se ja kasnije sa njima za......
a holandjani su na kreku :-)

:lol: :lol: :lol:

...Tipicna predrasuda...
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#17

Post by Santos »

Evi i mene isti slucaj.Musko hajd nek radi sta hoce mislim skim hoce.Ali sam malo na cerku osjetljiviji.Ja licno nebi mogo podnjet sto kaze MR2 da je sa crncem ili Turcinom i sta ti ja znam.Ali sta ako se zaljubi.Sta ako jednostavno kaze ja hocu tako i vozdra.Kad bi vidio da je tako tj.nemoze drugacije nebi joj pravio probleme jer bi tim samo njoj naskodio.
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#18

Post by stickitout »

dinash wrote:ja ti savjetujem da navuces sina na heroin pa da onda imas pravi problem kojim ces razbijati glavu.
pa sa nacinom na koji razmislja :roll: .....ne reci dvaput, dijeca ce svasta iz revolta napravit. Zamisli da te dijete prestane cijeniti zbog nacina na koji razmisljas.....to je pravi problem a ne kakve ce ti unuci boje bit :roll: :( :oops: :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9882
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#19

Post by Bosanac sa dna kace »

vesela wrote:
Bosanac sa dna kace wrote::shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
ne mogu da vjerujem da si to ti??????
da nije shejtan u tvom ruhu? :shock: :shock: :shock: :shock:
rasista neg sta!!!! :x

nemoj ba 'vako ostro!...pa zamisli da mi je unuk crnac!...ma ne mogu ni da zamislim!...ili kosook!?...kuku meni!

ko bi od vas to dozvolio, bez trunke razmisljanja?
u gradu iz kojeg dolazim jedna nasa se udala za crnca u dijaspori, crnji od cumura, a ona blijeda ko secer, i bez problema sa njim se prosece carsijom kad dodju, cojk doso u dzamiju, niko nije ni primijetio da je crn, isto tako jos jedan tip se ozenio crnkinjom, bez ikakvih problema ona sama ode na pijacu, u kupovinu, niko je nije mrko pogledo, roditelji ni rijeci, jer je to njegov izbor, cak su dobili i kcerku!
vani studiram, i mnogi nasi studenti se zabavljaju sa kosookim, i svi ih sasvim normalno prihvatamo kao da su Bosanke.
mislio sam da si bez predrasuda, i zao mi je sto sam se ovoliko razocaro! :(
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#20

Post by vesela »

@bosanac sa dna kace

ovo je bilo direktno spustanje na zemlju, po kratkom postupku!...svaka ti cast!...i jos sam se morala i nasmijati...pravo u sridu!

ja bih samo da mi neko odgovori ima li ovakva iskustva i KAKO reaguje!...eto, nesto bi mi bilo lakse da neko kaze:moje dijete zivi sa...osobom druge rase, nebitno koje...ili ja zivim sa osobom druge rase...i da nema nikakvih problema...

taj bi me mozda i ubijedio da sam rasista!...da priznam sama sebi!

i ja drugima kazem isto sto i vi meni...i mislim tako!...ali NE MOJ SIN, za Boga miloga!
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#21

Post by wels »

vesela wrote:U ovom svedskom drustvu sam brzo shvatila da moja djeca imaju kontakt sa djecom razlicitih rasa. Kroz obdaniste, skolu i druzenje van skole. To je bilo nesto novo za mene, jer toga nije bilo u Sarajevu, kad sam ja isla u skolu i radila.

Tad sam shvatila da bi se moglo desiti da se zaljube i, mozda zasnuju bracnu zajednicu. Panika me uhvatila!!!!

Pogotovo zbog sina, koji jako naginje nekim tajlandjankama, vijetnamkinjama i irankama. Sve su te njegove djevojke bile lijepe i zgodne k'o san, ali ja sebe zamislim da dodjem u Sarajevo sa "unuce crnce ili arapce"...pa nikako da to svarim!

I stavim djeci zabranu! Dok sam mogla, naravno!

Kazu da sam rasista! A ja kazem da bi i oni i djeca imali bespotebne probleme!
Ima li neko od vas slicnih iskustava i kako reagujete na ovo?

Nemojte me samo napadati, molim vas! :roll:



Poenta je u recenici koju si vec napisala.

Ne troshi se razmisljajuc o tome jesi li rasista ili ne vec pokushaj iznac nacin na koji bi djeci ukazala na sve eventualne probleme za koje crno-bijele veze imaju puno vecu vjerovatnocu.

Savjet,vrlo vazan:Izuzetno obrati paznju na umjerenost,nenapadnost i na, ne po svaku cjenu prihvatanja tvojih savjeta.

Pazljivo,strpljivo,nenametljivo!

Ukoliko tvoj sin dozivi uistinu nesvakidasnju ljubav sa osobom vrijedne postovanja i ljubavi,prepusti stvari da idu svojim tokom.



Ni u kakvom slucaju nisi rasista.
Last edited by wels on 20/05/2006 16:33, edited 1 time in total.
mr2
Posts: 815
Joined: 27/06/2005 20:03
Location: amsterdam

#22

Post by mr2 »

Hadzi-Murat wrote:
mr2 wrote: crnci varaju,a arapi biju.....trebam se ja kasnije sa njima za......
a holandjani su na kreku :-)

:lol: :lol: :lol:

...Tipicna predrasuda...
daj mi nadi 1 crnca u holandiji...koji nema DIJECU NA SVE STRANE....
ili brak arapa i bijelkinje koji je potrajao duze od 6 godina....
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9882
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#23

Post by Bosanac sa dna kace »

@vesela ima jedna mala kosooka, super slatka, sve super, ali nazalost problem je visinski, ja 193 cm ona tek metar i zilet! :D tako da smo samo.....prijatelji! :-)
Hadzi-Murat
Posts: 261
Joined: 25/04/2006 11:44

#24

Post by Hadzi-Murat »

mr2 wrote:
Hadzi-Murat wrote:
mr2 wrote: crnci varaju,a arapi biju.....trebam se ja kasnije sa njima za......
a holandjani su na kreku :-)

:lol: :lol: :lol:

...Tipicna predrasuda...
daj mi nadi 1 crnca u holandiji...koji nema DIJECU NA SVE STRANE....
ili brak arapa i bijelkinje koji je potrajao duze od 6 godina....
A koliko ti imas prijatelja crnaca ili arapa, iskreno?

Jednog ili nijednog?
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#25

Post by vesela »

dinash wrote:ja ti savjetujem da navuces sina na heroin pa da onda imas pravi problem kojim ces razbijati glavu.
ovo je do sada bilo najjace i najubjedljivije!...ostala sam bez teksta!...pokazao si mi da, u stvari nemam problem!
Post Reply