Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#176 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Hajvan »

kakve su ovo debilane ovdje??

ova tema moze u rang s onom o Rizi Ruži.
enrique83
Posts: 190
Joined: 25/02/2012 14:24

#177 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by enrique83 »

ovo sam danas odgledao, odličan dokumntarac...

Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#178 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Palmalma »

Evo, procitah temu.'
Nisam nesto vele znala o svemu ovome, pa se kontam;

Sta mislis, sagrade taj Treci Hram a niko se ziv ne pojavi?

Koji bi to cirkus onda bio - ode im cijela religija onda pod upitnik.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#179 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Sanjarko »

Palmalma wrote: 28/05/2021 00:12 Evo, procitah temu.'
Nisam nesto vele znala o svemu ovome, pa se kontam;

Sta mislis, sagrade taj Treci Hram a niko se ziv ne pojavi?

Koji bi to cirkus onda bio - ode im cijela religija onda pod upitnik.
Ne ocekuju oni bas nekog da se pojavi, ne znam odakle vam bas to. Nego hoce da sruse Al Aksa dzamiju i na tom mjestu da podignu treci Solomonov hram i da u njemu prinose zrtve na oltaru. Nesto kao Muslimani s kurbanima za Bajrame i srecu.

To hoce, a Mesija pojavi se ili ne, briga ih. Jos ce agresivniji bit ubuducnosti prema susjednim drzavama jer Izraelu raste populacija samim tim ce im trebat teritorija za sirenje, a to su uvijek i htjeli.

Ostaje da vidimo hoce li uspjet u tome i koliko, i hoce li im susjedne drzave i narodi to dopustit i koliko.

Ja mislim da imaju pik na Arapsko cijelo poluostrvo da ga citavog zauzmu, a Amerika i co im pomaze u tome i radi za njih prljavi posao.
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#180 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Palmalma »

Pa ovdje svi pišu na temi da Jevreji čekaju Mesiju, a isti se neće pojaviti dok se Hram ne obnovi.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#181 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Sanjarko »

Palmalma wrote: 28/05/2021 09:51 Pa ovdje svi pišu na temi da Jevreji čekaju Mesiju, a isti se neće pojaviti dok se Hram ne obnovi.
Pisu ali neznaci da bas to cekaju? Da im je Al Aksu srusit, pa na tom hram podignut, ne obnovit, nego novi izgradit. A onda da im je tu zrtve prinosit na oltaru, nesto slicno kurbanima kod Muslimana.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#182 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by AleksoMKD »

Sanjarko wrote: 28/05/2021 14:05
Palmalma wrote: 28/05/2021 09:51 Pa ovdje svi pišu na temi da Jevreji čekaju Mesiju, a isti se neće pojaviti dok se Hram ne obnovi.
Pisu ali neznaci da bas to cekaju? Da im je Al Aksu srusit, pa na tom hram podignut, ne obnovit, nego novi izgradit. A onda da im je tu zrtve prinosit na oltaru, nesto slicno kurbanima kod Muslimana.
Ako sam ja dobro shvatio, Americki Evangelisti svoju podrsku Izraelu zasnivaju na ocekivanju da kada se sva Jevrejska dijaspora naseli tamo i izgradi Hram, vratit ce se Isus.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#183 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Sanjarko »

AleksoMKD wrote: 28/05/2021 14:18
Sanjarko wrote: 28/05/2021 14:05
Palmalma wrote: 28/05/2021 09:51 Pa ovdje svi pišu na temi da Jevreji čekaju Mesiju, a isti se neće pojaviti dok se Hram ne obnovi.
Pisu ali neznaci da bas to cekaju? Da im je Al Aksu srusit, pa na tom hram podignut, ne obnovit, nego novi izgradit. A onda da im je tu zrtve prinosit na oltaru, nesto slicno kurbanima kod Muslimana.
Ako sam ja dobro shvatio, Americki Evangelisti svoju podrsku Izraelu zasnivaju na ocekivanju da kada se sva Jevrejska dijaspora naseli tamo i izgradi Hram, vratit ce se Isus.
Vratit ce se kad svi ovdasnji narodi stanu pod jednu sljivu, da ne lanem nesto. :zoka:
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#184 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by AleksoMKD »

Sanjarko wrote: 28/05/2021 14:25 Vratit ce se kad svi ovdasnji narodi stanu pod jednu sljivu, da ne lanem nesto. :zoka:
Ma jasno, ali tako sam ja skontao da rezonuju Evangelisti.
Mozda gresim ali mi se cini da je to razlog podrske Izraelu.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#185 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Capljina74 »

AleksoMKD wrote: 28/05/2021 14:49
Sanjarko wrote: 28/05/2021 14:25 Vratit ce se kad svi ovdasnji narodi stanu pod jednu sljivu, da ne lanem nesto. :zoka:
Ma jasno, ali tako sam ja skontao da rezonuju Evangelisti.
Mozda gresim ali mi se cini da je to razlog podrske Izraelu.
Niko više ne može pohvatati u šta protestanti vjeruju.

Sa trećim hramom se pojavljuje antihrist.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#186 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by AleksoMKD »

Capljina74 wrote: 27/06/2021 23:17 Niko više ne može pohvatati u šta protestanti vjeruju.

Sa trećim hramom se pojavljuje antihrist.
Konkretno deo Evangelista koje sam upoznao u Americi veruje da sa trecim hramom sledi povratak Isusa, prihvacanje istog kao spasitelja od strane svih ne-Hriscana/ne-Evangelista (tu se ne slazu svi) te "Rapture" pravovernih.

Ostali ce svakako najebati zestoko.

No uzimajuci u obzir da neki plesu sa otrovnim zmijama........

Kako god deo zestoke podrske Izraelu je zbog Evangelista t.j. dobrog dela njih.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#187 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Capljina74 »

AleksoMKD wrote: 29/06/2021 14:01
Capljina74 wrote: 27/06/2021 23:17 Niko više ne može pohvatati u šta protestanti vjeruju.

Sa trećim hramom se pojavljuje antihrist.
Konkretno deo Evangelista koje sam upoznao u Americi veruje da sa trecim hramom sledi povratak Isusa, prihvacanje istog kao spasitelja od strane svih ne-Hriscana/ne-Evangelista (tu se ne slazu svi) te "Rapture" pravovernih.

Ostali ce svakako najebati zestoko.

No uzimajuci u obzir da neki plesu sa otrovnim zmijama........

Kako god deo zestoke podrske Izraelu je zbog Evangelista t.j. dobrog dela njih.
To nije Hrišćansko učenje.

Protestanti su odavno otišli u helać.

Imaš i u Srbiji onog sektaša Miroljuba koji tjera sljedbenike da se obrezuju i uče Hebrejski.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#188 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by AleksoMKD »

Capljina74 wrote: 29/06/2021 17:07 To nije Hrišćansko učenje.

Protestanti su odavno otišli u helać.

Imaš i u Srbiji onog sektaša Miroljuba koji tjera sljedbenike da se obrezuju i uče Hebrejski.
Hebiga, na papiru su Hriscani. Barem je u Americi lako registrirati crkvu.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#189 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by KraljicaIzJajca »

asurbanipal wrote: 30/06/2018 18:50 Ljudi previše daju značaj ovim stvarima. Kroz istoriju je bilo ihihaj Antikristova, ali nijedan nije ispunio očekivanja.

Jerusalem među muslimanima dobija na značaju tek za vrijeme emevijske dinastije, pogotovo u periodu dvovlašća i vladavine Ibn Zubeyra u Mekki i Medini. Zbog toga je emevijski halifa Abdul Melik nastojao preusmjeriti hadž u Jerusalem, pridajući mu veliki značaj. Mnogi hadisi o značaju Jerusalema i Mesdžid-ul Aqse nastali su upravo u tom periodu. Iako se pretpostavlja da je izgradnja Mesdžid-ul Aqse započela za vladavine halife Omera ibn Hattaba, neki izvori navode da je najveći dio izgrađen i dovršen za vrijeme Muavije I. Koliki je značaj Jerusalem imao govori i činjenica da je prvih 30 godina sjedište muslimana bilo u Ramli, oko 30-ak km od Jerusalema.

Ako ćemo realno, previše je krvi proliveno zbog ljudskih gluposti, pa tako i zbog ove.
https://www.historytoday.com/archive/ra ... en-capital

:?
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#190 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by dacha bosanac »

Capljina74 wrote: 29/06/2021 17:07 To nije Hrišćansko učenje.

Protestanti su odavno otišli u helać.

Imaš i u Srbiji onog sektaša Miroljuba koji tjera sljedbenike da se obrezuju i uče Hebrejski.
Zbog čega? Šta to u protestantskoj teologiji, i pogledu na posljednja biblijska događanja, nije tačno po Bibliji?
I još nađeš da porediš jednog čovjeka, toga Miroljuba, sa protestantizmom i protestantima. Ja eto,on je mjerodavan za čitav protestantizam 😂
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#191 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by broj dva »

Sanjarko wrote: 28/05/2021 14:05
Palmalma wrote: 28/05/2021 09:51 Pa ovdje svi pišu na temi da Jevreji čekaju Mesiju, a isti se neće pojaviti dok se Hram ne obnovi.
Pisu ali neznaci da bas to cekaju? Da im je Al Aksu srusit, pa na tom hram podignut, ne obnovit, nego novi izgradit. A onda da im je tu zrtve prinosit na oltaru, nesto slicno kurbanima kod Muslimana.

Zar nije fer ? Ipak je njihov hram bio tu par hiljada godina prije džamije.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#192 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Sanjarko »

broj dva wrote: 25/12/2023 10:08
Sanjarko wrote: 28/05/2021 14:05
Palmalma wrote: 28/05/2021 09:51 Pa ovdje svi pišu na temi da Jevreji čekaju Mesiju, a isti se neće pojaviti dok se Hram ne obnovi.
Pisu ali neznaci da bas to cekaju? Da im je Al Aksu srusit, pa na tom hram podignut, ne obnovit, nego novi izgradit. A onda da im je tu zrtve prinosit na oltaru, nesto slicno kurbanima kod Muslimana.

Zar nije fer ? Ipak je njihov hram bio tu par hiljada godina prije džamije.
Jarane ta džamija je stara skoro 1 400 godina. Ali vidim i to se opravdava.

A za hram se ne zna gdje je tačna lokacija bila njegova.

Nego ruši postojeću kulturnu baštinu staru 1 400 godina, da izgradiš nešto novo, oko čega ima kontraverzi samo tako od lokacije do prinošenja žrtava.

Ali dobro, opravda će neki što šta pa i ovo.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#193 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by broj dva »

Dilema nene Fate..
Da se deklarišem, nisam vjernik i nije ne briga čiji je hram, židovski ili islamski, samo je činjenica da su na istom mjestu (dobro se zna gdje je bio hram) izgrađena prvo 2 židovska koja su srušena, te jedan islamski. Što pokazuje da se hramovi mogu srušiti ili promjeniti denominaciju...
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#194 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by dacha bosanac »

A prihvata li se promjena crkve u džamiju (Aja Sofija kao primjer)? Može li džamija u crkvu? Ima li kakve tolerancije po tom pitanju?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#195 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Sanjarko »

dacha bosanac wrote: 25/12/2023 12:36 A prihvata li se promjena crkve u džamiju (Aja Sofija kao primjer)? Može li džamija u crkvu? Ima li kakve tolerancije po tom pitanju?
Po pravilu ne, ali kažem nače se bilo šta da opravda se ovo.
User avatar
Isner
Posts: 803
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#196 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Isner »

Jedino su pravoslavni hramovi bivali pretvoreni u džamije jer je arhitektura odgovarala.. Katolicke crkve a posebno sinagoge nisu odgovarajuce za preurediti u džamiju i obratno..
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#197 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by dacha bosanac »

A što bi se preuređivalo? I kada je dopušteno nešto mijenjati? Evo, npr. sad da je jedna džamija prazna i ja hoću da je pretvori u crkvu. Može? Čisto sumnjam.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#198 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by KraljicaIzJajca »

broj dva wrote: 25/12/2023 10:08
Sanjarko wrote: 28/05/2021 14:05
Palmalma wrote: 28/05/2021 09:51 Pa ovdje svi pišu na temi da Jevreji čekaju Mesiju, a isti se neće pojaviti dok se Hram ne obnovi.
Pisu ali neznaci da bas to cekaju? Da im je Al Aksu srusit, pa na tom hram podignut, ne obnovit, nego novi izgradit. A onda da im je tu zrtve prinosit na oltaru, nesto slicno kurbanima kod Muslimana.

Zar nije fer ? Ipak je njihov hram bio tu par hiljada godina prije džamije.
Istocni Jerusalem ne pripada Izraelu na razini Internacionalnog Zakona, vec iskljucivo cionickom zakonu Izraela.

Postoje arheološki ostaci prethodna dva hrama, zato graditi treci je moguce bez rusenja dzamije.
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#199 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by hamos »

AleksoMKD wrote: 28/05/2021 14:18
Sanjarko wrote: 28/05/2021 14:05
Palmalma wrote: 28/05/2021 09:51 Pa ovdje svi pišu na temi da Jevreji čekaju Mesiju, a isti se neće pojaviti dok se Hram ne obnovi.
Pisu ali neznaci da bas to cekaju? Da im je Al Aksu srusit, pa na tom hram podignut, ne obnovit, nego novi izgradit. A onda da im je tu zrtve prinosit na oltaru, nesto slicno kurbanima kod Muslimana.
Ako sam ja dobro shvatio, Americki Evangelisti svoju podrsku Izraelu zasnivaju na ocekivanju da kada se sva Jevrejska dijaspora naseli tamo i izgradi Hram, vratit ce se Isus.
Glupost
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#200 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by AleksoMKD »

hamos wrote: 27/12/2023 16:50 Glupost
I ne samo to nego ce onda Jevreji postati Hriscani.
Post Reply