Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#101 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by sekerbay »

Black swan wrote:čisto me s aspekta znanstvene fantastike zanima
a nešto slično sam čitao u knjizi pola andersona čuvari vremena ( spomenuto samo u jednom pasusu)

što mislite
da su židovi uništeni za vrijeme babilonskog sužanjstva
bil bilo danas kršćana i muslimana :D
Kršćana definitivno ne bi jer ne bi bilo njihovog indirektnog osnivača :mrgreen:
Što se tiče muslimana, pa bilo ih je oduvijek i biće ih do pred sudnji dan
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#102 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Challenger_ »

What Is the Jewish Belief About Moshiach (Messiah)?
- Oprostite na ljenosti da prepričam tekst, ostavljam samo :arrow: LINK
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#103 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Challenger_ »

- Sanhedrin (sinedrion) apelovao na Trumpa i Putina da "udruže napore" da se izgradi Hram na gori.

Image


Isto tako od kandidata za gradonačelnika Jerusalima traže da ulože napor da se Hram konačno izgradi.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#104 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by zagortenej »

Jesu li ga konačno napravili?
Od ovog teksta prošlo 2 god.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#105 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by insomnia78 »

Samo jos kubure da postave
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#106 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Challenger_ »

zagortenej wrote:Jesu li ga konačno napravili?
Od ovog teksta prošlo 2 god.
- Pa, desilo da je nakon toga, zvanični Vašington, u decembru 2017-e, sproveo "The Jerusalem Embassy Act of 1995" iz davne '95-e godine koji podrazumjeva priznanje Jerusalima kao glavnog i nedjeljivog grada države Izrael i izmještanje ambasade iz Tel Aviva u Jerusalim.

- Pa se desilo da je taj isti organ (Sanhedrin) tražio od dvojice najozbiljnijih kandidata za gradonačelnika Jerusalima da se konačno pristupi izgradnji hrama. Izbor za gradonačelnika je prošao, vidjećemo šta će uraditi po pitanju izgradnje Hrama.


Čemu nestrpljenje u pitanju, nisu ovo, sad pa sad - balkanske stvari, oni ovo čekaju 2000 godina.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#107 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by JVC »

Challenger_ wrote:
Čemu nestrpljenje u pitanju, nisu ovo, sad pa sad - balkanske stvari, oni ovo čekaju 2000 godina.
Mlogo brate :-D Stara izreka "ko ceka, doceka" je tacna izgleda.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#108 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Challenger_ »

JVC wrote:Mlogo brate :-D Stara izreka "ko ceka, doceka" je tacna izgleda.
Ama... Iritantnan mi onaj cinizam u pokušaju: kao prošlo je dvije godine, "đe su pare"??! Mislim...

Kao da o naplati krompira pričamo.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#109 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by JVC »

Niko kao braca Palestinci :D samo ostro i nema uzmaka :-) Kukaju i dizu frku u vezi stvari za koje oni smatraju da imaju "povijesno pravo", a kada je u pitanju neko drugi onda udaraj novi beton i zapisaj teritoriju.
Moje misljenje je da je Izrael jedina zemlja na Bliskom istoku koja se smatra liberalnom demokracijom.

Since the 19th century, however, Protestants have venerated this rock, and the adjacent Garden Tomb, as the real site of the crucifixion, in large part due to its remarkable resemblance to a skull:
Image

Six months ago, Jerusalem's Islamic Waqf, the trust that controls the city's Islamic holy sites, erected two signs on top of the Golgotha rock, part of its expansion of a two century-old Islamic cemetery.

The first sign reads: Cemetery For The Islamic Mujahideen
Image

The second reads: There Is No God But Allah, And Muhammed Is His Messenger
Image

Image
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#110 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by dacha bosanac »

sekerbay wrote:Samo sam napisao koga očekuju. Nisam ni mislio da se radi o istoj osobi.
Kršćani i velik broj muslimana čekaju da se vrati isus/isa tj mesija/mesih, dok jevreji čekaju svog mesiju.
Nisam pročitao sve odgovore i stranice poslje...došao sam do ovde, pa samo kratko da ti odgovorim.
Jevreji ne čekaju svog mesiju. Mesija je jedan i to je Ješua ili ti Isus. I njega isto tako čekaju Jevreji, ali Biblija jasno kaže da imaju pokrivalo na očima. To pokrivalo stoji radi spasenja pagana. Zato, kada se hram bude obnovio, prvo će doći lažni mesija tj. antikrist, koji će biti Jevrejin po tijelu kao što je bio i Isus. Zato Biblija i govori da će ući u hram što znači da će ga Jevreji pustiti da uđe, misleći da je on taj mesija, ali onda tek počinju događaji koji će dovesti do ponovnog dolaska pravog mesije, Isusa ili ti Ješue. Tada će, kako Biblija kaže, njima (Jevrejima) spasti pokrivalo sa očiju i reći će "Baruh haba b'shem Adonai" ili ti blagoslovljen onaj koji ide u ime Gospodnje i ispuniće se Zaharija 12:10: "Pogledaće na mene kog su proboli..."
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#111 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by dacha bosanac »

Irsar wrote:A i vezano uz ovo da su jevreji kao narod navodno "odabrani" od Allaha:

- Jevrejski predak, od kojeg potiču, je Ibrahim poslanik, a sam Ibrahim je bio pojedinac među svojim narodom, koji opet nije bio "odabran" po bilo čemu. Sam Ibrahim poslanik je bio odabran sukladno svojoj dobroti i vjeri, a znamo da dobrota i vjera nisu nasljedno vezane za genetski materijal po kojem bi potomci Ibrahimovi kao trebali također biti odabrani. Zapravo, koliko me informišu bolji od mene u znanju o ovome, prvobitno je pojam Izraelićanin označavao svakog ko je "hodao sa Allahom", dok se jevrejski termin za ostale ljude (gojim) odnosio na one koji nisu takvi bili. Shodno tome, Izraelićanin je mogao biti bilo ko, od Ibrahima potomak ili od nekog drugog, neovisno od rase, etniciteta i drugog.

- Mnogi od jevreja su postali Kršćani, zapravo prvi i najbolji među kršćanima su bili upravo jevreji. Toliko o "odabranosti" toga da se bude jevrej.

- Zanimljiv ajet iz Kur'ana o Ibrahimu poslaniku i njegovim potomcima (tj. jevrejima):
I kad je kušao Ibrahima Gospodar njegov riječima, pa ih je ispunio. Reče: “Uistinu! Ja sam Taj koji je učinio tebe imamom ljudima.” Reče: “A od potomstva mog?” (Allah) reče: “Moje obećanje neće doseći zalime. [2:124, Mlivo]
Jevreji su uspjeli sami sebe prevariti idejom o odabranosti, u svojoj aroganciji su toliko promašili istinu da i dan danas mnogi od njih pojma nemaju ni o čemu.
Pošto čitam sve od početka, pa dođoh do ovoga i tvog upisa prije ovoga da ti odgovorim (ne znam da li je neko to već uradio, ali ne bitno):

- Jevreji jesu obećani narod Božji (JHWH-in) i Bog ih nije odbacio (Rimljanima 11:1 "Pitam dakle: Zar je Bog odbacio narod svoj? Nipošto? Ta i ja sam Izraelac, iz potomstva Abrahamova, plemena Benjaminova."
To što im stoji pokrivalo na očima i što su odbacili Mesiju je isključivo zbog spasenja pagana. Na kraju krajeva Isus, ili ti Ješua kaže Ivan/jovan 4:22 "jer je spasenije od Jevreja."

- Jevreji nisu postali kršćani već sljedbenici Puta. Isus je rekao: ja sam Put, Istina i Život i niko ne dolazi k Ocu sem kroz mene. Tato su prvi učenici, Jevreji, i bili sljedbenici Puta. Pojam kršćani se pojavljeje tek kasnije u Antiohijskoj crkvi.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#112 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Sanjarko »

Samo znam ako sruse dzamiju staru 14 stoljeca eto belaja pravog. A izgleda da hoce to. Jos mnogi i navijaju za to.
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#113 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Mišo_Kovač »

Šta će biti ako sruše dzamiju? Ko ce uputiti oštru protestnu notu? :P
Last edited by Mišo_Kovač on 15/01/2019 10:14, edited 1 time in total.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#114 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by zijancer »

''Now that we know roughly how Minkowski space looks, it’s time to talk about the weird stuff''.
thephysicsmill
ima još :suzasuzugoni:
''I mentioned that we treat time as a sort of distance, related to position by the speed of light. What I didn’t mention was Hermann Minkowski’s great innovation: the minus sign.
If we measure the distance between two events that both occur at a particular time, the distance is, of course, positive. If we square the distance (multiply it by itself), it is, of course, still positive. However, if we choose a place and measure the square of the distance between two events that both occur there, the square is negative. This is what separates time from space. This minus sign tells us that time is different.''
razumije li iko o čemu se ovdje radi, help :-|
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#115 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Hadzi Lojo »

Ja koliko sam citao onaj zid placa je pripadao rimskoj utvrdi zvanoj Antonia a ne hramu.
Po Bibliji je u dvoristu hrama bio zivi izvor vode, a ovdje gdje su dzamije ga nema.
Mnogi naucnici jos nisu nacisto gdje se tacno nalazio Hram po nekim tvrdnjama.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#116 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Sanjarko »

Mišo_Kovač wrote:Šta će biti ako sruše dzamiju? Ko ce uputiti oštru protestnu notu? :P
Srbi su ratove vodili i zlocine cinili na Kosovu radi crkvi. Mislis da bi Muslimani tek samo preko toga presli.
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#117 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Mišo_Kovač »

Vizionar 1985 wrote:
Mišo_Kovač wrote:Šta će biti ako sruše dzamiju? Ko ce uputiti oštru protestnu notu? :P
Srbi su ratove vodili i zlocine cinili na Kosovu radi crkvi. Mislis da bi Muslimani tek samo preko toga presli.
Htijenje je jedno, mogucnosti su drugo. Šiptari nisu imali nuklearni arsenal, i svejedno su uspjeli poravnat te crkve. Izrael nije zemlja koja bi se ustručavala da istrese nuklearku na Rijad, Kairo, Meku, Ankaru ili Teheran u slucaju da budu ugrozeni.
Izmedju njih i novog hrama, u ovom trenutku ne stoje muslimanske zemlje, vec unutarnja teoloska prepirka o tome da li je doslo vrijeme da se gradi hram. Kad odluce da je doslo vrijeme, dzamija je rahmetli. :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#118 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Sanjarko »

Pa vidjet cemo sta ce biti. Bit ce belaja uglavnom.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#119 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Hadzi Lojo »

Mišo_Kovač wrote:
Vizionar 1985 wrote:
Mišo_Kovač wrote:Šta će biti ako sruše dzamiju? Ko ce uputiti oštru protestnu notu? :P
Srbi su ratove vodili i zlocine cinili na Kosovu radi crkvi. Mislis da bi Muslimani tek samo preko toga presli.
Htijenje je jedno, mogucnosti su drugo. Šiptari nisu imali nuklearni arsenal, i svejedno su uspjeli poravnat te crkve. Izrael nije zemlja koja bi se ustručavala da istrese nuklearku na Rijad, Kairo, Meku, Ankaru ili Teheran u slucaju da budu ugrozeni.
Izmedju njih i novog hrama, u ovom trenutku ne stoje muslimanske zemlje, vec unutarnja teoloska prepirka o tome da li je doslo vrijeme da se gradi hram. Kad odluce da je doslo vrijeme, dzamija je rahmetli. :D
Pa daj mi slike tih poravnatih crkvi. Tvoj zargona o mojoj braci Albancima mi puno lici na one koljacke zargone sa Youtube.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#120 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by JVC »

Sto ne mogu na rende kora... :D
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#121 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Irsar »

Mišo_Kovač wrote:Izrael nije zemlja koja bi se ustručavala da istrese nuklearku na Rijad, Kairo, Meku, Ankaru ili Teheran u slucaju da budu ugrozeni.
:lol: :lol: :lol:

Prije bi bio poravnat Pariz, Rim i Berlin, ali hajd' nastavi maštati.

Izmedju njih i novog hrama, u ovom trenutku ne stoje muslimanske zemlje, vec unutarnja teoloska prepirka o tome da li je doslo vrijeme da se gradi hram. Kad odluce da je doslo vrijeme, dzamija je rahmetli. :D
"Teološka prepirka"? Hram je srušen, Mesije nema niti će biti (kao čovjeka) jer su pravog Mesiju (aka Isaa) probali ubiti kao što su i prije poslanike ubijali, odnosno ako si kršćanin onda vjeruješ da su Mesiju ubili. Nema nikakve "teološke prepirke" o tome "kad je vrijeme građenja hrama", obzirom da se Hram i ne može sagraditi bez Mesije (koga, je li, nema niti će biti) ako se vodimo tradicionalnim stavom judaizma, odnosno može se sagraditi ako se uzme da Jevreji sebe smatraju "tijelom Adema" i Mesijom kao takvim što su stavovi post-kršćanskog "judaizma" koji sa tradicionalnim i nema neke veze. Doduše Jevreji, odnosno bar oni među njima koji se pitaju stvari, se svakako smatraju "Mesijom" tako da im je svejedno šta Tevrat/Tora kaže i neće ih takve "teološke nekonzistentnosti" ikada spriječiti u tome.

A šta čekaju? Pa ništa, preferiraju da se bave "popravkom svijeta" radije nego građenjem besmislenog i bezvrijednog "hrama".
Last edited by Irsar on 19/01/2019 14:17, edited 1 time in total.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#122 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Irsar »

dacha bosanac wrote:Pošto čitam sve od početka, pa dođoh do ovoga i tvog upisa prije ovoga da ti odgovorim (ne znam da li je neko to već uradio, ali ne bitno):

- Jevreji jesu obećani narod Božji (JHWH-in) i Bog ih nije odbacio (Rimljanima 11:1 "Pitam dakle: Zar je Bog odbacio narod svoj? Nipošto? Ta i ja sam Izraelac, iz potomstva Abrahamova, plemena Benjaminova."
To što im stoji pokrivalo na očima i što su odbacili Mesiju je isključivo zbog spasenja pagana. Na kraju krajeva Isus, ili ti Ješua kaže Ivan/jovan 4:22 "jer je spasenije od Jevreja."

- Jevreji nisu postali kršćani već sljedbenici Puta. Isus je rekao: ja sam Put, Istina i Život i niko ne dolazi k Ocu sem kroz mene. Tato su prvi učenici, Jevreji, i bili sljedbenici Puta. Pojam kršćani se pojavljeje tek kasnije u Antiohijskoj crkvi.
1. Jevreji, ako su i bili "odabrani", onda su... BILI odabrani. Odabrani više nisu.
2. Nisam rekao da su "odbačeni", jednostavno su Jevreji (narod) umislili da se "odabranost" odnosi na njih, a ne na jevrejina kao sljedbenika Objave. Plus što su umislili da njihova "odabranost" znači da su takvima zauvijek, ili da je svjedno šta čine.
3. Nećemo o semantici, jer je jasno da kad kažem "kršćanin" mislim na "sljedbenika Isusa", a kad kažem "jevrej" mislim na "sljedbenika Objave unutar Tore i onoga šta su rekli njihovi predvodnici prije dolaska Isusa".

Uglavnom sve je to manje bitna priča. Od jevreja danas najveću moć imaju ovi progresivni, koji usput svakako misle da su "odabrani" i da su Jevreji (narod) jedno tijelo ("tijelo Adema") koje ima da bude "mesija" svijetu kroz "popravku svijeta". To je sažetak moje priče ovdje.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#123 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Sanjarko »

World is f..... up. Tako da nevidim da su nesto svijet popravili. Suoceni smo sa Eleom.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#124 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Irsar »

Vizionar 1985 wrote:World is f..... up. Tako da nevidim da su nesto svijet popravili.
That's the joke.

Odnosno znanje o tome šta je "popravka" a šta "kvarenje", ispada, ipak nije u ekskluzivnom posjedu jevreja. Ko bi rekao, je li? :wink:
Post Reply