Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#76 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by MarlboroGold »

asurbanipal wrote:Možda je kraljica Elizabeth u stvari Mehdi ili Mehdijevka :mrgreen:
:lol: :lol: :lol:
Aha... bio Brexit, pa se riješila EU. Sad može slobodno praviti kalifat od UK :lol:

O ovome sam čitao prije par mjeseci... čak je i za Izabelu (Zaida) upitno, a kamo li Elizabetu II :D
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#77 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Challenger_ »

Irsar wrote:...

Shodno tome, "jevrejski mainstream"/"jevrejska većina" zapravo ne čeka neku ličnost, već čeka da zavlada svijetom i "popravi ga" sukladno svom "Tikkun olam" doktrini; oni sami su Mesija, "Tijelo Adema", koje treba "spasiti" svijet.
Može se i tako intepretirati, ali... Sve frakcije judaizma iščekuju Mesiju kao osobu, ličnost, posebnog čovjeka, to je izvan svake sumnje.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#78 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Sanjarko »

Cekaju dvojicu. Jednog ratnika, drugog nisam bas razumio kakvog.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#79 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by zijancer »

ustvari, čeka se weather modification technology :P
da skratimo priču
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#80 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Irsar »

Challenger_ wrote:
Irsar wrote:...

Shodno tome, "jevrejski mainstream"/"jevrejska većina" zapravo ne čeka neku ličnost, već čeka da zavlada svijetom i "popravi ga" sukladno svom "Tikkun olam" doktrini; oni sami su Mesija, "Tijelo Adema", koje treba "spasiti" svijet.
Može se i tako intepretirati, ali... Sve frakcije judaizma iščekuju Mesiju kao osobu, ličnost, posebnog čovjeka, to je izvan svake sumnje.
Ne bih se složio, rekao bih da "Talmudska" frakcija gotovo sigurno iščekuje same sebe kao "Mesiju"; istina, nisam nešto upućen u sve to, niti me posebno to zanima, ali koliko sam čitao o Talmudu i jevrejima koji ga prihvataju - Mesija kao čovjek je puka metafora i ništa više.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#81 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by JVC »

Irsar wrote: Ne bih se složio, rekao bih da "Talmudska" frakcija gotovo sigurno iščekuje same sebe kao "Mesiju"; istina, nisam nešto upućen u sve to, niti me posebno to zanima, ali koliko sam čitao o Talmudu i jevrejima koji ga prihvataju - Mesija kao čovjek je puka metafora i ništa više.
Ovim si sve rekao. Kako se ne mozes sloziti sa necim kad nisi upucen u to nesto?
Upravo kad citas komentare rabina, i to koristeci se sa Midrash, Targum, Zohar, Talmud, itd mogu se naci tako jaka objasnjenja Mesije i opisa njegovih nadnaravnih obiljezja. Znaci svi komentari rabina, posebno oni najstariji upravo govore o Mesiji kao covjeku, a ne kao puka metafora.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#82 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Irsar »

JVC wrote:
Irsar wrote: Ne bih se složio, rekao bih da "Talmudska" frakcija gotovo sigurno iščekuje same sebe kao "Mesiju"; istina, nisam nešto upućen u sve to, niti me posebno to zanima, ali koliko sam čitao o Talmudu i jevrejima koji ga prihvataju - Mesija kao čovjek je puka metafora i ništa više.
Ovim si sve rekao. Kako se ne mozes sloziti sa necim kad nisi upucen u to nesto?
To sam s razlogom rekao, znajući i da će se naći neko poput tebe da mi na to ukaže. Kad kažem da "nisam nešto upućen" u sve to, to kažem u odnosu na šta jesam dobro upućen. Npr. znam dosta o Islamu, dok o Judaizmu (i Talmudizmu) naravno ne znam mnogo. Ali ono što znam, kao i oni koji znaju više od mene a koje sam čitao ili čitam, govore mi da je situacija ovakva kakvu sam ja ovdje naveo.

Pobogu, čak sam i Wikipedijine linkove stavio za svoje navode, tvoje i vaše je da saberete 1+1.
Upravo kad citas komentare rabina, i to koristeci se sa Midrash, Targum, Zohar, Talmud, itd mogu se naci tako jaka objasnjenja Mesije i opisa njegovih nadnaravnih obiljezja. Znaci svi komentari rabina, posebno oni najstariji upravo govore o Mesiji kao covjeku, a ne kao puka metafora.
Kako god. Jevreji sebe smatraju odabranim narodom od Boga. Logično je stoga da bi trebali da predvode kompletno čovječanstvo. Na neki način već to sugeriše da su jevreji kao narod sam Mesija (Mesija = pomazani, odabrani, blagoslovljeni), jer kroz jevreje treba da dođe do "spasenja, reforme" svijeta.

To da li će doći nekakav "Mesija" kao čovjek i nije naročito bitno, kada jevreji svakako smatraju da on mora biti od njih samih. I opet, ako Mesija i dođe kao jevrej, čiji interes i čiju vjeru bi taj Mesija trebao da promoviše i širi? Da, pogađaš, interes i vjeru jevreja. Sve je to vrlo jednostavno kao što vidiš. Konačni rezultat je u oba slučaja isti, bilo da je Mesija pojedinac ili sav jevrejski narod; u praksi, ništa se ne mijenja. A u suštini, jevreji se osjećaju slobodnim da se nazivaju "odabranim narodom" i da sukladno tome rade sve što smatraju ispravnim, a nekakav Mesija kojeg čekaju (ako ga čekaju) to promijeniti neće.

Bar ako uzmemo u obzir Talmudski "jevrejski mainstream".
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#83 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by JVC »

Irsar wrote:
JVC wrote:
Irsar wrote: Ne bih se složio, rekao bih da "Talmudska" frakcija gotovo sigurno iščekuje same sebe kao "Mesiju"; istina, nisam nešto upućen u sve to, niti me posebno to zanima, ali koliko sam čitao o Talmudu i jevrejima koji ga prihvataju - Mesija kao čovjek je puka metafora i ništa više.
Ovim si sve rekao. Kako se ne mozes sloziti sa necim kad nisi upucen u to nesto?
To sam s razlogom rekao, znajući i da će se naći neko poput tebe da mi na to ukaže. Kad kažem da "nisam nešto upućen" u sve to, to kažem u odnosu na šta jesam dobro upućen. Npr. znam dosta o Islamu, dok o Judaizmu (i Talmudizmu) naravno ne znam mnogo. Ali ono što znam, kao i oni koji znaju više od mene a koje sam čitao ili čitam, govore mi da je situacija ovakva kakvu sam ja ovdje naveo.

Pobogu, čak sam i Wikipedijine linkove stavio za svoje navode, tvoje i vaše je da saberete 1+1.
Upravo kad citas komentare rabina, i to koristeci se sa Midrash, Targum, Zohar, Talmud, itd mogu se naci tako jaka objasnjenja Mesije i opisa njegovih nadnaravnih obiljezja. Znaci svi komentari rabina, posebno oni najstariji upravo govore o Mesiji kao covjeku, a ne kao puka metafora.
Kako god. Jevreji sebe smatraju odabranim narodom od Boga. Logično je stoga da bi trebali da predvode kompletno čovječanstvo. Na neki način već to sugeriše da su jevreji kao narod sam Mesija (Mesija = pomazani, odabrani, blagoslovljeni), jer kroz jevreje treba da dođe do "spasenja, reforme" svijeta.

To da li će doći nekakav "Mesija" kao čovjek i nije naročito bitno, kada jevreji svakako smatraju da on mora biti od njih samih. I opet, ako Mesija i dođe kao jevrej, čiji interes i čiju vjeru bi taj Mesija trebao da promoviše i širi? Da, pogađaš, interes i vjeru jevreja. Sve je to vrlo jednostavno kao što vidiš. Konačni rezultat je u oba slučaja isti, bilo da je Mesija pojedinac ili sav jevrejski narod; u praksi, ništa se ne mijenja. A u suštini, jevreji se osjećaju slobodnim da se nazivaju "odabranim narodom" i da sukladno tome rade sve što smatraju ispravnim, a nekakav Mesija kojeg čekaju (ako ga čekaju) to promijeniti neće.

Bar ako uzmemo u obzir Talmudski "jevrejski mainstream".
Osito je da nemas znanja ni o Islamu kad nesto ovako pises. Bog, je imenovao Zidove da budu njegov izabrani narod da bi postavio primjer svetosti i etickog ponasanja svijetu. To je cak potvrdeno i u islamskim spisima i literaturi (sem ako Smrcak ne objasnjava).
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#84 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Irsar »

JVC wrote:Bog, je imenovao Zidove da budu njegov izabrani narod da bi postavio primjer svetosti i etickog ponasanja svijetu. To je cak potvrdeno i u islamskim spisima i literaturi (sem ako Smrcak ne objasnjava).
Hahaha.

Prvo, ako i uzmemo da ih je "imenovao" kao odabrani narod, to je dio prošlosti. Oni više nisu odabrani, a nisu bili niti zadnjih hiljadu i po godina, tj. od pojave Islama.

A drugo, možda su nekada prije više od 2000 godina bili "primjer svetosti i etičkog ponašanja", ali Isa (Isus) nije došao bez razloga, niti im je Hram uništavan više puta bez razloga. Uglavnom, primjer već dugo nisu. Naravno, oni vjeruju da ipak jesu, tako da...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#85 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by JThomas »

mesija je bukvalan, kao i drugi dolazak u kršćanstvu, i to je opšteprihvaćeno stanovište (naravno među onima koji i ostalo shvataju bukvalno). da nije kršćanstvo nikad ne bi nastalo.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#86 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Irsar »

Mesija je bukvalan u Judaizmu... kojeg ne slijedi "jevrejski mainstream", jer isti slijede "Talmudizam"; tj. "rabinski judaizam".

A to znači da prosječni "mainstream" jevrej današnjice pojma nema niti o Judaizmu niti o Mesiji kao čovjeku, niti ga to zanima. Nešto kao prosječni bošnjak i njegovo "znanje" o Islamu. :lol: Dovoljno je vidjeti da među jevrejima postoje i ateisti, koji kao i mnogi ostali jevreji ipak se smatraju dijelom naroda koji treba da "popravi svijet". A očekivati od ateiste jevreja da "vjeruje" u Mesiju kao nekog čovjeka je apsurdno; dok nije apsurno očekivati od istog da slijedi štošta od Talmuda (jer Talmud nije samo stvar vjere, već i načina života jevreja i skup "preporuka" koje isti trebaju da slijede kao jedna nacija), uključujući primjerice doktrinu o "popravci svijeta" i onu da su "svi jevreji [dakle, uključujući ateiste koji ne vjeruju u Mesiju] odgovorni za sve ostale jevreje".

I drugo.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#87 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Irsar »

A i vezano uz ovo da su jevreji kao narod navodno "odabrani" od Allaha:

- Jevrejski predak, od kojeg potiču, je Ibrahim poslanik, a sam Ibrahim je bio pojedinac među svojim narodom, koji opet nije bio "odabran" po bilo čemu. Sam Ibrahim poslanik je bio odabran sukladno svojoj dobroti i vjeri, a znamo da dobrota i vjera nisu nasljedno vezane za genetski materijal po kojem bi potomci Ibrahimovi kao trebali također biti odabrani. Zapravo, koliko me informišu bolji od mene u znanju o ovome, prvobitno je pojam Izraelićanin označavao svakog ko je "hodao sa Allahom", dok se jevrejski termin za ostale ljude (gojim) odnosio na one koji nisu takvi bili. Shodno tome, Izraelićanin je mogao biti bilo ko, od Ibrahima potomak ili od nekog drugog, neovisno od rase, etniciteta i drugog.

- Mnogi od jevreja su postali Kršćani, zapravo prvi i najbolji među kršćanima su bili upravo jevreji. Toliko o "odabranosti" toga da se bude jevrej.

- Zanimljiv ajet iz Kur'ana o Ibrahimu poslaniku i njegovim potomcima (tj. jevrejima):
I kad je kušao Ibrahima Gospodar njegov riječima, pa ih je ispunio. Reče: “Uistinu! Ja sam Taj koji je učinio tebe imamom ljudima.” Reče: “A od potomstva mog?” (Allah) reče: “Moje obećanje neće doseći zalime. [2:124, Mlivo]
Jevreji su uspjeli sami sebe prevariti idejom o odabranosti, u svojoj aroganciji su toliko promašili istinu da i dan danas mnogi od njih pojma nemaju ni o čemu.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#88 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by JThomas »

normalno da u mesiju ne vjeruje onaj ko uopšte nije vjernik, ili ko vjeru doživljava samo tradicionalno ili metaforički. i među jevrejima je sve više takvih, kao i generalno na svijetu. ali ko vjeruje bukvalno, ko je "pravi" vjernik, mesija je bukvalan i vrlo važan dio tog vjerovanja. nema kraja svijeta bez njega i tačno se kaže šta će on uraditi kad dođe. nisu rabini i talmud to pobili, to je ostao ključni dio svega. majmonides je napisao da onaj ko ne vjeruje u mesiju nije uopšte jevrej.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#89 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by JVC »

Irsar wrote: Hahaha

Prvo, ako i uzmemo da ih je "imenovao" kao odabrani narod, to je dio prošlosti. Oni više nisu odabrani, a nisu bili niti zadnjih hiljadu i po godina, tj. od pojave Islama.
Muhamed je pokrenuo kampanju i ulozio je sav svoj napor kako bi Jevreje doveo pod okrilje Islama. Prihvatio je zidovskog Boga i proroke kao i mnoge zidovske prakse, ukljucujuci Jeruzalem kao orijentaciju pri molitvi. U samom Kuranu Muhamed se Jevrejima obraca kao ODABRANOM NARODU a zemlju Izraela kao OBECANOM ZEMLJOM. Nakon sto je shvatio da se Zidovi nece pridruziti njegovoj novoj verziji judaizma, Muhamed je nastavio uspostavljati zasebnu religiju. Od tog je trenutka odnos naspram zidovskim susjedima se ubrzo pogorsao, i nakon proglasenja Meke kao svetog grada, a ne Jeruzalema, poceli su i napadi na jevrejska plemena, oduzimanja imanja, poroboljavanja itd...
Kuran neprestano optuzuje Jevreje za laz, izvrtanje i "oni koji si iskrivili pismo". Ti sam tvrdis da Jevreji nisu zasluzili da budu "odabrani" i zbog njihovih grijeha su osudeni. Usmena Muhamedova tradicija, kao i tvrdnja da ce suparnistvo sa Jevrejima nastaviti do svrsetka, a tu spada i ona poucna prica gdje ce se Jevreji kriti iza kamenja i drveca, a kamenje i drvece ce progovoriti i reci da se tu krije Jevrej.
Samim tim sa "zamjenom" u teologiji koja tvrdi da je islam zamijenio izabrane Jevreje, za Muslimane je posebno zbunjujuca i iritirajuca nakon povratka Jevreja u njihovu domovinu, i jos gore, njihove pobjede nad arapskim vojskama 1968.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#90 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Irsar »

JThomas wrote:nema kraja svijeta bez njega i tačno se kaže šta će on uraditi kad dođe. nisu rabini i talmud to pobili, to je ostao ključni dio svega.
Čega svega? Jer Judaizam u svojoj izvornoj formi više praktično niti ne postoji. A većina jevreja su samo nominalni "judaisti". Ne sporim ja šta ti tvrdiš da je dio Judaizma, već čitavo vrijeme govorim da nikoga među "jevrejskim mainstreamom/većinom" nije briga niti za Judaizam niti za čovjeka-Mesiju.
majmonides je napisao da onaj ko ne vjeruje u mesiju nije uopšte jevrej.
Samo ću napisati: Kol Yisrael Arevim Zeh Bazeh.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#91 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Irsar »

JVC wrote:
Irsar wrote: Hahaha

Prvo, ako i uzmemo da ih je "imenovao" kao odabrani narod, to je dio prošlosti. Oni više nisu odabrani, a nisu bili niti zadnjih hiljadu i po godina, tj. od pojave Islama.
Muhamed je pokrenuo kampanju i ulozio je sav svoj napor kako bi Jevreje doveo pod okrilje Islama. Prihvatio je zidovskog Boga i proroke kao i mnoge zidovske prakse, ukljucujuci Jeruzalem kao orijentaciju pri molitvi. U samom Kuranu Muhamed se Jevrejima obraca kao ODABRANOM NARODU a zemlju Izraela kao OBECANOM ZEMLJOM. Nakon sto je shvatio da se Zidovi nece pridruziti njegovoj novoj verziji judaizma, Muhamed je nastavio uspostavljati zasebnu religiju. Od tog je trenutka odnos naspram zidovskim susjedima se ubrzo pogorsao, i nakon proglasenja Meke kao svetog grada, a ne Jeruzalema, poceli su i napadi na jevrejska plemena, oduzimanja imanja, poroboljavanja itd...
Kuran neprestano optuzuje Jevreje za laz, izvrtanje i "oni koji si iskrivili pismo". Ti sam tvrdis da Jevreji nisu zasluzili da budu "odabrani" i zbog njihovih grijeha su osudeni. Usmena Muhamedova tradicija, kao i tvrdnja da ce suparnistvo sa Jevrejima nastaviti do svrsetka, a tu spada i ona poucna prica gdje ce se Jevreji kriti iza kamenja i drveca, a kamenje i drvece ce progovoriti i reci da se tu krije Jevrej.
Samim tim sa "zamjenom" u teologiji koja tvrdi da je islam zamijenio izabrane Jevreje, za Muslimane je posebno zbunjujuca i iritirajuca nakon povratka Jevreja u njihovu domovinu, i jos gore, njihove pobjede nad arapskim vojskama 1968.
Svašta ti ovdje napisa, uglavnom van teme. Zamoliću da mi se predoče konkretni ajeti gdje Allah navodno se jevrejima obraća kao "odabranom narodu" i spominje nekakvu "odabranu zemlju". Ne sumnjam da postoje ajeti koji nešto tako možda aludiraju, ali nekako mislim da ih nisi razumio, jer nema odabranog naroda niti može biti.

A zašto ne može biti je jednostavno zato što vjera i dobrota nisu nasljedni niti su nešto što je vezano za DNK ili slično. Čak sam i naveo ajet koji tako nešto tvrdi (2:124). Tvrditi da postoji "odabrani narod" je isto kao tvrditi da taj narod ima nešto genetski u sebi što ih predodređuje da budu bolji nad ostalima, što naravno nije istina jer vjera i dobrota nisu stvar puke genetike.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#92 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by JVC »

Irsar wrote:
Svašta ti ovdje napisa, uglavnom van teme. Zamoliću da mi se predoče konkretni ajeti gdje Allah navodno se jevrejima obraća kao "odabranom narodu" i spominje nekakvu "odabranu zemlju". Ne sumnjam da postoje ajeti koji nešto tako možda aludiraju, ali nekako mislim da ih nisi razumio, jer nema odabranog naroda niti može biti.

A zašto ne može biti je jednostavno zato što vjera i dobrota nisu nasljedni niti su nešto što je vezano za DNK ili slično. Čak sam i naveo ajet koji tako nešto tvrdi (2:124). Tvrditi da postoji "odabrani narod" je isto kao tvrditi da taj narod ima nešto genetski u sebi što ih predodređuje da budu bolji nad ostalima, što naravno nije istina jer vjera i dobrota nisu stvar puke genetike.
Naravno da vjera i dobrota nisu nasljedni, niti su vezani za DNK. Ono sto zelim da kazem jeste da Izrael postoji po "bozanskom pravu" a to tako pise i u Kuranu, Sura 5:21 gdje kaze da im je Bog dao tu zemlju i naredio im da se ondje nastane. Cak sta vise, Bog ce dovesti Izraelce da se ponovno vrate u zemlju, sakupljajuci ih iz razlicitih zemalja i naroda Sura 17:104 (isto tako i Pismo kaze) sto se i desilo.
Ono u cemu ti pravis gresku, po mom skromnom misljenju je da ti pogresno tumacis naziv odabrani narod.
Cinjenica da Zidovi sebe nazivaju Bogom izabrani narod ne znaci da su na bilo koji nacin nadmocni prema drugim narodima. Biblijski stihovi jednostavno govore da je Bog odabrao Zidove kako bi primili i proucavali Pismo. Zidovi nisu izabrani da budu bolji od drugih, vec su bili odabrani da primaju teze odgovornosti i samim tim i teze kazne ako ne uspiju. Bog, kazu, imenovao Zidove da budu njegov izabrani narod da bi postavio primjer. I kao sto sam ranije rekao to je potvrdeno u islamskim spisima i literaturi Kuran: 2:47, 17:12, 2:40.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#93 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Irsar »

JVC wrote:Ono u cemu ti pravis gresku, po mom skromnom misljenju je da ti pogresno tumacis naziv odabrani narod.
Ja se samo vodim onime kako jevreji sami sebe vide, ako zamjeriš meni na tumačenju riječi "odabran" onda zamjeri i jevrejima kolektivno.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#94 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by JVC »

Irsar wrote:
JVC wrote:Ono u cemu ti pravis gresku, po mom skromnom misljenju je da ti pogresno tumacis naziv odabrani narod.
Ja se samo vodim onime kako jevreji sami sebe vide, ako zamjeriš meni na tumačenju riječi "odabran" onda zamjeri i jevrejima kolektivno.
Ti si rekao da nisi upucen u ovu temu, vec da si cuo od "ljudi koji znaju vise od tebe".
Po onome sto sam procitao sta ti pises, vidim da si pogresno shvatio i znacenje tikkun olam-a...i otkud ti ideja da ja tebi nisto zamjeram?
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#95 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Irsar »

JVC wrote:
Irsar wrote:
JVC wrote:Ono u cemu ti pravis gresku, po mom skromnom misljenju je da ti pogresno tumacis naziv odabrani narod.
Ja se samo vodim onime kako jevreji sami sebe vide, ako zamjeriš meni na tumačenju riječi "odabran" onda zamjeri i jevrejima kolektivno.
Ti si rekao da nisi upucen u ovu temu, vec da si cuo od "ljudi koji znaju vise od tebe".
Po onome sto sam procitao sta ti pises, vidim da si pogresno shvatio i znacenje tikkun olam-a...i otkud ti ideja da ja tebi nisto zamjeram?
Evidentno da sam više upućen od tebe; ponavljam, ja pričam o onome šta jevreji današnjice vjeruju, ne šta navodno stoji u Tori, Starom Zavjetu, Kur'anu i td. za koje jevreje nije niti najmanje briga. I šta, mene nije stid da kažem kako sam te informacije "pokupio" od onih za koje sam uvjeren da znaju više, uostalom ako malo zastaneš i promisliš uočit ćeš da ništa drugačija situacija po ovom pitanju nije ni kod tebe niti kod bilo koga ovdje. Niko ovdje nije pročitao Talmud u cjelosti, i to ne samo zato jer postoji mali milion "izdanja" istog gdje su rabini stavljali i izbacivali šta im je bilo drago.

A što se tiče značenja "Tikkun Olam", stvari po tom pitanju su jasne, dovoljno je vidjeti šta jevreji današnjice rade širom svijeta i na čelu kakvih ideologija se nalaze (napomena: dekadentnih ideologija).
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#96 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by JVC »

Irsar wrote: Evidentno da sam više upućen od tebe; ponavljam, ja pričam o onome šta jevreji današnjice vjeruju, ne šta navodno stoji u Tori, Starom Zavjetu, Kur'anu i td. za koje jevreje nije niti najmanje briga. I šta, mene nije stid da kažem kako sam te informacije "pokupio" od onih za koje sam uvjeren da znaju više, uostalom ako malo zastaneš i promisliš uočit ćeš da ništa drugačija situacija po ovom pitanju nije ni kod tebe niti kod bilo koga ovdje. Niko ovdje nije pročitao Talmud u cjelosti, i to ne samo zato jer postoji mali milion "izdanja" istog gdje su rabini stavljali i izbacivali šta im je bilo drago.

A što se tiče značenja "Tikkun Olam", stvari po tom pitanju su jasne, dovoljno je vidjeti šta jevreji današnjice rade širom svijeta i na čelu kakvih ideologija se nalaze (napomena: dekadentnih ideologija).
Svaka cast. Mislim da bi Abdul Rahman al-Sudais bio veoma ponosan na tebe.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#97 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by JThomas »

jevrej je danas dvoznačan pojam, nacionalni i vjerski. naravno, ko nije vjernik ne vjeruje u stari zavjet, po definiciji pojma. ali ovo ispade k'o da niko od današnjih jevreja nije vjernik njihove religije, što je presmiješno. pa samo onih što u stvarnom životu na ulici hodaju isključivo sa onim kapama (haredi, ultra-ortodoksni) ima milion i po.
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#98 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Truba »

čisto me s aspekta znanstvene fantastike zanima
a nešto slično sam čitao u knjizi pola andersona čuvari vremena ( spomenuto samo u jednom pasusu)

što mislite
da su židovi uništeni za vrijeme babilonskog sužanjstva
bil bilo danas kršćana i muslimana :D
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#99 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by Irsar »

JVC wrote:
Irsar wrote: Evidentno da sam više upućen od tebe; ponavljam, ja pričam o onome šta jevreji današnjice vjeruju, ne šta navodno stoji u Tori, Starom Zavjetu, Kur'anu i td. za koje jevreje nije niti najmanje briga. I šta, mene nije stid da kažem kako sam te informacije "pokupio" od onih za koje sam uvjeren da znaju više, uostalom ako malo zastaneš i promisliš uočit ćeš da ništa drugačija situacija po ovom pitanju nije ni kod tebe niti kod bilo koga ovdje. Niko ovdje nije pročitao Talmud u cjelosti, i to ne samo zato jer postoji mali milion "izdanja" istog gdje su rabini stavljali i izbacivali šta im je bilo drago.

A što se tiče značenja "Tikkun Olam", stvari po tom pitanju su jasne, dovoljno je vidjeti šta jevreji današnjice rade širom svijeta i na čelu kakvih ideologija se nalaze (napomena: dekadentnih ideologija).
Svaka cast. Mislim da bi Abdul Rahman al-Sudais bio veoma ponosan na tebe.
Ne znam ko je lik kojeg spominješ niti me je briga, ali vjerujem da ga spominješ u neuspjelom pokušaju da zvučiš pametno. :wink:
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#100 Re: Jerusalim, Hram na Gori, tripartitna eshatološka perspektiva

Post by JVC »

Irsar wrote: Ne znam ko je lik kojeg spominješ niti me je briga, ali vjerujem da ga spominješ u neuspjelom pokušaju da zvučiš pametno. :wink:
Jes' vala, mudro zboriš :thumbup:
Post Reply