Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply

Jeli zivot u CH zaista tako dobar?

Da
117
72%
Ne
46
28%
 
Total votes: 163

User avatar
star(i)mo
Posts: 11062
Joined: 21/06/2010 14:25

#76 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by star(i)mo »

musa_2004 wrote:
bubavi1 wrote:
nemoj lose svatiti (boldirano) to je cinjenica, bitno im je da ti nesto nadju makar ti se ne svidjeli ili se ne poklopilo s tvojom strukom ili iskustvom, u zakonu stoji da ti mogu naci bilo kakav prihvatljiv posao. A za 80% ne dobija svak, u vecinu slucejva je 70%, 80% je za one koje imaju na primjer porodicu.
Sto se tice integracije, sve zavisi s kojeg ugla gledas, kazes da da su svicarska jedna od naj otvorenija drzava u Europi, zato danas zivi 4 generacija stranaca koja se jos vodi Stranac. Dosta se o CH pricalo ova zadnja dvije godinu dana kada je rijec o strancima, sjeti se sve inicijative od SVP/UDC...

Sad ako poredis sa BIH, normalno da je bolje u CH :)
A za ostalo se 100% slazem,ko zeli da radi moze nesto naci i ako pazi moze fino izaci na kraj.
i opet nevidim problem, to osiguranje (alv) je da ti omoguci "normalan" zivot dalje ako bih kojim slucajem ostao
bez posla da imas vremena da se snadjes i meni je samo normalno da nemozes odbivati svaki posao koji ti se ponudi samo sto se trazi et nesto extra.. prihvati taj posao i trazi to nesto extra onda.

iskreno nisam nikad koristio to, na srecu mi nije trebalo, jednog jedinog jarana znam koji je bio na rav-u i nije imao problema i nije morao prihvatiti bilo kakve ponude neko je 3-4 mjeseca od njih dobio pare dok nije nasao nesto sto se njemu svidja, mislim da je ovdje bitno da vide da se trudis i trazis (barem u tom slucaju tako bilo), valjda je sigurno i do toga kako je taj regionalni rav.

ta 4ta generacija koja se vodi stranac je to svojom voljom.
puno ih poznajem sto na primjer nezele drzavljanstvo, prema tome cemu onda se buniti ako se i dalje po statistici vodis kao stranac kad ne zelis lokalno drzavljanstvo?

sto se tice svp: svaki put kad je bilo stvarno neko bitnije glasanje i kad je odaziv ljudi bio veci propala im je sve i jedna inicijativa (kao najvaznija ona od 18% prije par godina) i gledajuci na absolutne brojeve i nije toliko jaka "partija" to prilicno dobro pokazuje koliko prisatlica imaju u normalnom drustvu.


naravno, odi kod nekog x zadrtog cuces svasta.. ali tako ti je svagdje, kao sto rekoh najvise u bosni.
ali mislim da to nebih nikom trebalo smetati, moze covjek lijepo zivjeti i bez kontakta sa tim, sad ako baska trazis da se nerviras.. jebiga.. to onda vec ide po cejf :)

pozz.

@Industrialyzer
jesi pogledo imali ta kategorija na linku koji sam stavio vise gore? da otprilike dobijes prestavu. ja sam "nazalost" iz informatike pa nemogu tu dati kvalificirano izjavu
Poput one o olaksanoj integraciji mladih ("erleichterte Einbürgerung") ili o zabrani dzamija? :wink: Svicarci, stari ksefonobi. :D
S ostatkom se slazem.
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#77 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bubavi1 »

i opet nevidim problem, to osiguranje (alv) je da ti omoguci "normalan" zivot dalje ako bih kojim slucajem ostao
bez posla da imas vremena da se snadjes i meni je samo normalno da nemozes odbivati svaki posao koji ti se ponudi samo sto se trazi et nesto extra.. prihvati taj posao i trazi to nesto extra onda.

iskreno nisam nikad koristio to, na srecu mi nije trebalo, jednog jedinog jarana znam koji je bio na rav-u i nije imao problema i nije morao prihvatiti bilo kakve ponude neko je 3-4 mjeseca od njih dobio pare dok nije nasao nesto sto se njemu svidja, mislim da je ovdje bitno da vide da se trudis i trazis (barem u tom slucaju tako bilo), valjda je sigurno i do toga kako je taj regionalni rav.

ta 4ta generacija koja se vodi stranac je to svojom voljom.
puno ih poznajem sto na primjer nezele drzavljanstvo, prema tome cemu onda se buniti ako se i dalje po statistici vodis kao stranac kad ne zelis lokalno drzavljanstvo?

sto se tice svp: svaki put kad je bilo stvarno neko bitnije glasanje i kad je odaziv ljudi bio veci propala im je sve i jedna inicijativa (kao najvaznija ona od 18% prije par godina) i gledajuci na absolutne brojeve i nije toliko jaka "partija" to prilicno dobro pokazuje koliko prisatlica imaju u normalnom drustvu.

naravno, odi kod nekog x zadrtog cuces svasta.. ali tako ti je svagdje, kao sto rekoh najvise u bosni.
ali mislim da to nebih nikom trebalo smetati, moze covjek lijepo zivjeti i bez kontakta sa tim, sad ako baska trazis da se nerviras.. jebiga.. to onda vec ide po cejf :)

pozz.

@Industrialyzer
jesi pogledo imali ta kategorija na linku koji sam stavio vise gore? da otprilike dobijes prestavu. ja sam "nazalost" iz informatike pa nemogu tu dati kvalificirano izjavu
Ne trebas me ubjedjivati slazem se s tobom kada je u pitanje ALV. Kad govoris o 4oj generaciji stranaca koji ne zele postati Svicarci svojom voljom...tu se ne slazem 100%. Kad je Svicarska toliko idealna, sto ne dizu svicarski pasos kako bi mogli dati svoj glas na glasanje? Nadji mi ijednu drzavu u EU koji ima strance od 4e generacije a sam priznajes da CH ima dosta prednosti sprem ostalim zemljama u europi. Kad je toliko idealna svak bi se trudio da postane Svicarac zar ne?
A sto se tice SVP, kada ljepe sve svoje radikalne xenofobske plakate, zar se osjecas u normalnom drustvu?
PS: U zadnje 3 ili 4 godine gotovo im je sve proslo od inicijativa..


Pozzz
musa_2004
Posts: 88
Joined: 17/06/2004 12:10

#78 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by musa_2004 »

bubavi1 wrote:
Ne trebas me ubjedjivati slazem se s tobom kada je u pitanje ALV. Kad govoris o 4oj generaciji stranaca koji ne zele postati Svicarci svojom voljom...tu se ne slazem 100%. Kad je Svicarska toliko idealna, sto ne dizu svicarski pasos kako bi mogli dati svoj glas na glasanje? Nadji mi ijednu drzavu u EU koji ima strance od 4e generacije a sam priznajes da CH ima dosta prednosti sprem ostalim zemljama u europi. Kad je toliko idealna svak bi se trudio da postane Svicarac zar ne?
A sto se tice SVP, kada ljepe sve svoje radikalne xenofobske plakate, zar se osjecas u normalnom drustvu?
PS: U zadnje 3 ili 4 godine gotovo im je sve proslo od inicijativa..


Pozzz

jedan od boljih i blizih prijatelja je jedan takav slucaj.
rodjen ovdje (i stari mu ovdje vec 40 godina), on je iz spanije..
reci i jedan razlog zasto bi to uradio? jednostavno ne "mari" za tim.

ima C, i tako ima eu pasos (spanija), nije quellenbesteuert, nemora u armiju, nema militärpflichtersatz (sto sam ja morao placati jer nisam zelio u armiju), kupio je stan ovdje, zavrsio i skolu i studij... a moze putovati sa svojom licnom gdje moze?

prico sam sanjim, kaze nevidi razlog zasto bi to uradio kaze glupo mi i tih par stotina franaka administracije
da imam svicarski pasos kad nema NIKAKVIH prednosti sa tim. puno ljudi ne mari za tim, kao standardan "bosanac".


plakati svp su sve drugo nego po mom ukusu (kao i cjela stranka, po meni su jace retardirani) ali isto tako njihovo pravo, do sada nisu prekrsili zakon, pa bilo je par sporova na sudu.
dobar "okus" sigurno su daleko promasili, ali to je druga thema.


kazem da vaznije inicijative svp-u nisu prosle. osim naravno ako im sami "protivnici" nisu igrali u ruke.

iskreno se nadam da ce proci da se moraju transparentno dokazati financiranje stranke, to ce biti interesantno.

a inace je svaki svp leader bas fail, govorim iz iskustva :)
musa_2004
Posts: 88
Joined: 17/06/2004 12:10

#79 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by musa_2004 »

star(i)mo wrote:
Poput one o olaksanoj integraciji mladih ("erleichterte Einbürgerung") ili o zabrani dzamija? :wink: Svicarci, stari ksefonobi. :D
S ostatkom se slazem.

neznam gdje problem, ja sam imao erleichterte einbürgerung mislim da tu puno zavisi od opstine.
gdje sam ja svp nije vecina ali ih ima.

taj famozni razgovor zavrsio sa 15 minuta, jedino pitanje vezano za politiku (i nije bas bila) je kad bi igrala bih i ch nogomet za koga bi navijao, sto sam odgovorio da nepratim nogomet i u novinama vidim rezultat tako da je kasno za navijanje.. inace.. je bilo bas easy.

zabranu dzamija sam bas pratio, netice me se direktno, nemam religiju ali kad vidim kako se islamska zajednica (sa onim tipom iz biel-a... ) postavila, ili jedan nas govornik (zaboravi mu ime ali iz bih je tip) bio je slagacu ili u areni ili u drugoj emisiji na sf/sf2... neznam kako neko sebi sam moze skakati u stomak onako kao on.. da nisam znao sta cu glasati.. glaso bi i ja za zabranu poslje onakvog tipa..

da su to drugcije odradili bolje bi prosli.

pozz.
User avatar
star(i)mo
Posts: 11062
Joined: 21/06/2010 14:25

#80 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by star(i)mo »

musa_2004 wrote:
star(i)mo wrote:
Poput one o olaksanoj integraciji mladih ("erleichterte Einbürgerung") ili o zabrani dzamija? :wink: Svicarci, stari ksefonobi. :D
S ostatkom se slazem.

neznam gdje problem, ja sam imao erleichterte einbürgerung mislim da tu puno zavisi od opstine.
gdje sam ja svp nije vecina ali ih ima.

taj famozni razgovor zavrsio sa 15 minuta, jedino pitanje vezano za politiku (i nije bas bila) je kad bi igrala bih i ch nogomet za koga bi navijao, sto sam odgovorio da nepratim nogomet i u novinama vidim rezultat tako da je kasno za navijanje.. inace.. je bilo bas easy.

zabranu dzamija sam bas pratio, netice me se direktno, nemam religiju ali kad vidim kako se islamska zajednica (sa onim tipom iz biel-a... ) postavila, ili jedan nas govornik (zaboravi mu ime ali iz bih je tip) bio je slagacu ili u areni ili u drugoj emisiji na sf/sf2... neznam kako neko sebi sam moze skakati u stomak onako kao on.. da nisam znao sta cu glasati.. glaso bi i ja za zabranu poslje onakvog tipa..

da su to drugcije odradili bolje bi prosli.

pozz.
Off topic ali se na ovo ne moze presutjeti.
Majstore, "erleichterte Einbürgerung" nije to sto si ti imao i ne zavisi od toga koliko ti je trajao razgovor, niti koliko i kakva pitanja su ti postavljali. :wink:
Idemo dalje... kakve veze ima jesi li ti licno ili neko drugi bio za inicijativu o zabrani izgradnje dzamija (tacnije minareta)?! Zabrana je blago receno neustavna jer postoji nesto sto se zove vjerska sloboda ("Glaubensfreiheit") i sto predstavlja jedno od osnovnih i neotudjivih prava svakog covjeka, bio on musliman, krscanin, zidov, nesto cetvrto ili peto... Samim tim sto su razmatrali i pripremili (a vjerovatno ce ga i usvojiti) zakon o zabrani gradjenja minareta (ali ne i krscanskih i jevrejskih prepoznatljivih svetih kuca) je diskriminirajuci akt jedne suverene drzave koja je ratificirala Europsku konvenciju o ljudskim pravima.

Strasno me podsjecas na jednu kolegicu iz BiH, koja je za za vrijeme razgovora s opstinskim komitetom za imigraciju (tamosnji "Einbürgerungsamt") na pitanje "Sta bi ste prvo ucinili da poboljsate Svicarsku i svicarsko drustvo?" najozbiljnije odgovorila da bi najradije izbacila sve strance iz zemlje. :-) :thumbup:
musa_2004
Posts: 88
Joined: 17/06/2004 12:10

#81 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by musa_2004 »

star(i)mo wrote:
Off topic ali se na ovo ne moze presutjeti.
Majstore, "erleichterte Einbürgerung" nije to sto si ti imao i ne zavisi od toga koliko ti je trajao razgovor, niti koliko i kakva pitanja su ti postavljali. :wink:
Idemo dalje... kakve veze ima jesi li ti licno ili neko drugi bio za inicijativu o zabrani izgradnje dzamija (tacnije minareta)?! Zabrana je blago receno neustavna jer postoji nesto sto se zove vjerska sloboda ("Glaubensfreiheit") i sto predstavlja jedno od osnovnih i neotudjivih prava svakog covjeka, bio on musliman, krscanin, zidov, nesto cetvrto ili peto... Samim tim sto su razmatrali i pripremili (a vjerovatno ce ga i usvojiti) zakon o zabrani gradjenja minareta (ali ne i krscanskih i jevrejskih prepoznatljivih svetih kuca) je diskriminirajuci akt jedne suverene drzave koja je ratificirala Europsku konvenciju o ljudskim pravima.

Strasno me podsjecas na jednu kolegicu iz BiH, koja je za za vrijeme razgovora s opstinskim komitetom za imigraciju (tamosnji "Einbürgerungsamt") na pitanje "Sta bi ste prvo ucinili da poboljsate Svicarsku i svicarsko drustvo?" najozbiljnije odgovorila da bi najradije izbacila sve strance iz zemlje. :-) :thumbup:

onda pojasni sta si sa erleichterte einbürgerung mislio? mislis na inicijativu koja im nije prosla kod nationarat a poslje Bundesgericht (ono oko emmen-a) ?


mora onda da imas skroz pogresan pogled na mene ako te na takvu kolegicu podsjecam. pogresno si me razumio

- rekao sam ti zasto je inicijativa prosla, jer upravo IZ i ljudi koji su se borili protiv nje su uradili sve pogresno sto se moze pogresno uraditi
- dzamija kao objekat nije zabranjena (i ima ih po svicarskoj) samim ti nije religija i vjera zabranjena, radi se samo o munari. samim tim vjerska sloboda ti nije povrjedjena.

kao nevjernik to me se netice puno, uvjek cu se zalagati da svako moze vjerovati sta hoce, ali isto tako za sebe. nevidim zasto tako nesto treba imati "zastavu" u javnom zivotu. mislim da to treba, ako neko vec vjeruje, biti nesto intimno i osobno za sebe.

isto bi trebalo vaziti i za crkve, koje naravno jos uvjek sjede na regularnom budzetu (ne kirchensteuer) kao u kt. bernu koji trosi nekih 0.9 % regularnog budzeta na to sto mi je vise nego retardirano.

pogresno si me svatio, nit sam pristalica svp-a nit sam za bilo kakav zakon protiv stranaca, naprotiv. i kazem da tu nista vaznije proslo nije sa njihove strane.

zabrane za munare je bio autogol upravo onih koji su se borili protiv ove inicijative.
i iskreno kad vidim koga su oni mobilizirali.. jedan "hassprediger" poslje drugog iskreno me cudi da nije bio jasniji rezultat na glasanju.

kad cujem one tipove kao Nicolas Blancho i Qaasim Illi i jos kad zovu onog njemca kojem je zabranjen ulaz u ch... svaka cast.. skoci sam sebi u stomak pa onda opet nesto reci.

predaleko u offtopic... samo da pojasnim.

pozz.
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#82 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bubavi1 »

Sad je onaj tip iz Biela kriv sto su Svicarci glasali za zabranu izgradnje munara?..Koliko se sjecam, Svicarci su upravo trazili argumente Muslimana i da se manifestuju oko tog pitanja sto naravno nisu uradili vec ostali diskretni, samo se onaj glavni Hodza iz Geneve cuo..
Kada citam Musine izjave jako me posjecaju na one SVPovcine fanatike da pojasnim:
_ Nije zabrana vjere ili dzamija, munara je samo simbol i ne krsi se vjera ( uhodana retorika) sto se onda ne uklanjaju zvona s crkvi?? Diskriminacija i Ksenofobija
_ Kada je u pitanju Automatsko izbacivanje stranih kriminalaca, odgovor: ako se fino drze nemaju sta se sikirati, ne tice se svih stranaca vec kriminalce (za domace Svicarske kriminalce samo novcane kazne i to je sve) a ako stranca tuzi jedna osoba koja je osamarena bila recimo ili ako izgubi na pod novcanik pa mu stranac da, odma ce ga tuzit za kradju. Taj stranac gubi sve i salju ga onda tamo gdje nikad nije zivio ako opet uzmemo primjer 4e generacije. Diskriminacija i Ksenofobija
_ Zene kuci : Odogovor, kako bi bolje uzgajali dijecu, nebi dijeca bila na ulici i iskljucena skolskog sistema, i otvorilo bi se vise radnih mjesta. Diskriminacija cista, sto ljudi ne sjede kuci??
itd itd
U glavnom imaju simplisticki odgovor to je pakovanje a sadrzaj je cisto diskriminacija, ksenofobija, islamofobija, sovinizam itd
Tako isto kada je bilo glasanje za smanjenje ALVa i vecu uplatu iste, sva kampanja je bila usmjerena na strance koje profitiraje, granicare itd a nikad nisu govorili da se to toci SVIJU pa cak i one svicarce koje su glasali za to, sami su sebi skocili u stomak, april mjesec i preko 15000 od njih su bili iskljuceni iz evidencije i na socijalu otisli.

Za Svicarske patriote...nemojte zamjeriti....istina je!
musa_2004
Posts: 88
Joined: 17/06/2004 12:10

#83 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by musa_2004 »

bubavi1 wrote:Sad je onaj tip iz Biela kriv sto su Svicarci glasali za zabranu izgradnje munara?..Koliko se sjecam, Svicarci su upravo trazili argumente Muslimana i da se manifestuju oko tog pitanja sto naravno nisu uradili vec ostali diskretni, samo se onaj glavni Hodza iz Geneve cuo..
Kada citam Musine izjave jako me posjecaju na one SVPovcine fanatike da pojasnim:
_ Nije zabrana vjere ili dzamija, munara je samo simbol i ne krsi se vjera ( uhodana retorika) sto se onda ne uklanjaju zvona s crkvi?? Diskriminacija i Ksenofobija
_ Kada je u pitanju Automatsko izbacivanje stranih kriminalaca, odgovor: ako se fino drze nemaju sta se sikirati, ne tice se svih stranaca vec kriminalce (za domace Svicarske kriminalce samo novcane kazne i to je sve) a ako stranca tuzi jedna osoba koja je osamarena bila recimo ili ako izgubi na pod novcanik pa mu stranac da, odma ce ga tuzit za kradju. Taj stranac gubi sve i salju ga onda tamo gdje nikad nije zivio ako opet uzmemo primjer 4e generacije. Diskriminacija i Ksenofobija
_ Zene kuci : Odogovor, kako bi bolje uzgajali dijecu, nebi dijeca bila na ulici i iskljucena skolskog sistema, i otvorilo bi se vise radnih mjesta. Diskriminacija cista, sto ljudi ne sjede kuci??
itd itd
U glavnom imaju simplisticki odgovor to je pakovanje a sadrzaj je cisto diskriminacija, ksenofobija, islamofobija, sovinizam itd
Tako isto kada je bilo glasanje za smanjenje ALVa i vecu uplatu iste, sva kampanja je bila usmjerena na strance koje profitiraje, granicare itd a nikad nisu govorili da se to toci SVIJU pa cak i one svicarce koje su glasali za to, sami su sebi skocili u stomak, april mjesec i preko 15000 od njih su bili iskljuceni iz evidencije i na socijalu otisli.

Za Svicarske patriote...nemojte zamjeriti....istina je!

Ocigledno nisi procitao moj post ili si sebi vec napravio misljenje o meni pa onda nema svrhe?

- da vidis po meni jeste upravo tako. naravno po meni rado i sa svih crkava i zvona smaknuti. mogu mozda razumjeti da su prije 1000 godina imali svrhu da oznace vrijeme ali sada su dosadna i bezvrjedna. inace zelim i ja svoju rock "crkvu/dzamiju" koja ce svakih sat vremena pustiti rock muziku da oznaci vrijeme... sta je vama bog.. to je meni jimi hendrix. prema tome.. smaketi po meni rado sve, iskreno se nadam da ce se ovim putem i nastaviti.

jesi ti objektivno slusao sta onaj tip govori i kako govori? ako se on bori protiv zabrane munara, nije me ni cudilo sto je vecina glasala upravo za poslje negove debate i njegovih govora. kao i hrpe drugih iz toga.

smaknite se sa tripa da je svima religija (nebitno koja) sveta.. ako neko pocne u ime iste mrznju siriti (sta taj tip vise nego radi) i treba da se dobije racun za to. ljudi koji klasificiraju ljude na vjernike i nevjernike zele toleranciju.
sto se mene tice mozemo rado sve crkve, sinagoge i dzamije smaketi. vjeruj al nemoj mene zamarati sa tim, imam pametnijeg posla.

- neznam gdje procita da je ikakvo automatsko izbacivanje podrzavam? nit je to odrzivo nit moguce, zna to i svp samo neznaju levati koji su glasali za njih i misle da to stvarno ima smisla.
mislim da je zadnji koji je u evropi imao mehanizam automatskog osudjivanja i razlicitih kaznih za razlicite rase bio hico u njemackoj.. slabo prodje. isto tako od tad nevidih da se nesto za stsrance promjenilo.. nit ce... jer je nemoguce.

zato nemoj stavljati moje izjave iza necega iza cegu nisu bile misljenje niti tako napisane.
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#84 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bubavi1 »

Ok, takodje nemoj mislit da branim ista oko religije, nego samo kazem da je totalna diskriminacija, kad su zabranili simbol neka ga zabranjuju svima.
Onaj vehabija iz Biela koji je cisti svicarac ali presao na Islam je imao radikalno misljenje i mislim da o njemu ne treba dalje pricati, jedini koji je imao smisla je onaj hodza iz Geneve.

Sad te primjere vezane sa SVP je slika trenutne situacije u CH, svi stranci su krivi za sve, od manjka stanova, skupoca zivota, manjka posla iako ima 3% nezaposlenih! itd
Eh ta propaganda je jednostavno ne podrzavam niti cijenim taj mentalitet kao i reklamiranje patriotizma.
Ako si se nasao uvrijedjen, oprosti.
Pozz
musa_2004
Posts: 88
Joined: 17/06/2004 12:10

#85 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by musa_2004 »

bubavi1 wrote:Ok, takodje nemoj mislit da branim ista oko religije, nego samo kazem da je totalna diskriminacija, kad su zabranili simbol neka ga zabranjuju svima.
Onaj vehabija iz Biela koji je cisti svicarac ali presao na Islam je imao radikalno misljenje i mislim da o njemu ne treba dalje pricati, jedini koji je imao smisla je onaj hodza iz Geneve.

Sad te primjere vezane sa SVP je slika trenutne situacije u CH, svi stranci su krivi za sve, od manjka stanova, skupoca zivota, manjka posla iako ima 3% nezaposlenih! itd
Eh ta propaganda je jednostavno ne podrzavam niti cijenim taj mentalitet kao i reklamiranje patriotizma.
Ako si se nasao uvrijedjen, oprosti.
Pozz
Ja sam bio na demonstraciji protiv inicijative u bernu, i kad sam vidio sta su organizirali pokupio se i otisao.
i tu smo istog misljenja da je mozda diskriminacija mislim isto tako da ce se to "produziti" i na ostasle "objekte", nazalost lokalne religije se jos drze malo za onaj "gewohnheitsrecht" ... bice bice :)

opet nebih rekao da je toliko lose.

u realnost i svakodnevnom zivotu nevidis puno tih svp, da nemozes zivjeti lijepo i kvalitetno bez njih. u apsolutnim brojevima (ako izidje 40% ljudi na glasanje oni od toga ni pola nepokupe) na srecu nisu tako jaki, niti ce ikad biti.

a mislim da je to bila originalna thema: dali ti standardni svp biraci smeta u svakodnevnici.. rekao bih da ne bas.

nisam se nasao uvrjedjen samo si me pogresno bio razumio pa zbog toga.

pozz.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#86 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by vrtlar »

.
Last edited by vrtlar on 18/09/2012 22:04, edited 1 time in total.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#87 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by vrtlar »

liberty wrote:pravu sliku o ch mozete steci samo ako boravite duze vrijeme u njoj (turisticki posjeti ne mogu u tome pomoci)...
lagodan zivot imaju domacini (svoj na svome), kao i neke kategorije stranaca (sa zvanjima mr., dr.), dok za ostale kategorije vadi pravilo zivljenja ili prezivljavanja - odavno je iz ch zivota nestao srednji sloj...
govoriti o visini plata je malo neozbiljno jer i tu vlada kategorizacija na domace i strance...
cijene stanoca su u odnosu na neke eu zemlje isuvise visoke, u zadnje vrijeme kod balkanaca je u modi kupovina stanova...
zdravstveno osiguranje je obavezno i placa se iz svog dzepa i u usporedbi sa drugim eu zemljama je isto tako previsoko (kvalitet usluga opada u zadnje vrijeme zbog kopiranja tudjih modela ali i najezde radne snage iz susjednih zemalja)...
stranci se ubise za bijesnim autima (krediti majka rjesenja svih problema)...
svicarci zive za ferije (odmor) i mana im je da se nakon tog vrate sa hrpom fotografija te postanu vise nego dosadni...
integracija je u zadnje vrijeme takodjer u modi, ali sve vise gubi svoj smisao...



tema o ch zivotu je isuvise zahtjevna za ovo mjesto i ne znam vrijedi li razglabati vise...



Potpisujem :thumbup:
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#88 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bubavi1 »

vrtlar wrote:Ili bi plako ili bi se smijao kad procitam neke stvari.Ovaj jedan kaze kako hoce kriminalce strance da izbacuju a Svicarce kriminalce osudjuju na novcane kazne.PA po tvom trebaju ga protjerati.Tipicne Bosnje nek je politika hebo posao.Imam drzavljanstvo dobili ga porodicno i sad da li sam imao nesrecu ili srecu pa sam od svog gazde preuzeo posao i da kazem ovome koji napisa da nema sat placen ispod 20 CHF e vidi ja kao privatnik radim i po 15 CHF sat.A da bi prezivio i platio sve dazbine radim sve cistim bazene,kosim travu,kresem grane sklapanje namjestaja,preseljenje,radim oko vinove loze.pasage,stavljam betonske ploce na stazama.sadim cvijece itd.A imao sam diplomu faksa namjerno napisao imao jer mi je ovdje nisu priznali.I taman ce priznati bosanske diplome.Ima minimum plate ispod kojeg ti gazda ne smije dati ali ali ali.Plata ti je kako se sa gazdom dogovoris.A te linkove i neke statistike macku o rep okaci.A ovaj jedan napisa u vezi munare da ne treba ni crkvama dati da se prave ovo me pravo nasmijalo ali sta ces. :mrgreen: :lol:
Vidi se da si postao veci svicarac od svicaraca, naravno ko god kriminal pravi treba ga suditi na isti nacin kao ostali, zasto bi se protjeralo jednog francuza u francuskoj kada moze se vratiti istog dana, kako srbina?? Cista diskriminacija, ako se svicarce kaznjava novcanim kaznama onda je tako svima, svakako ne mogu taj zakon uspostaviti, NE MOGUCE!
Drugo ako je zabrana munara onda isto treba zabraniti ostale simbole drugih vjerski objekata.
Ti privatnik, bravo, ljubomoran sam na tebe.... ako je fazon bit privatnik i raditi sve i bilo sta pored satnice od 15CHF onda si pravi Biznisman!
U BIH bi na taj isti nacin gulio radnika placao bi ga svaki 5 mjesec i nebi mu uplacivao penziono...

pozzz
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#89 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by vrtlar »

.
Last edited by vrtlar on 18/09/2012 22:08, edited 1 time in total.
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#90 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bubavi1 »

tvoj izraz te naj ljepse opisuje!
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#91 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Melami »

OK. Stan u svici nije 1800 kako sam procitao. STan u Svici ljepsi u Genevi je 4k.
Doci do stana>>?? treba biti sretan pa naci stan.
parking?? nadji prazan ko da si dobio na lotu.
''Obicnih poslova'' sve manje. Plate? Sa srednjom skolom malo boljom, ekonomskom i tkao to, ako si sretan mozes odmah uletiti negdje sa platom od 4-5k pa i vise.
Sa fakultetom je tek belaj, bolje da ti ne pricam kako ljudi sa fakultetima zaradjuju.
Istina, lijepo zive, ili su zivjeli, ali je pogodila kriza i njih. Znam iz prve ruke, manje poslova.
Cijene nisu kao sto je neko naveo)slicne ko kod nas) Naravno da je sve skuplje, od auta, pa na dalje. Doduse nisu ni u Bosni male cijene.
Sve u svemu, nije Svica sto je nekad bila al je jos uvijek jedna od boljih drzava za zivot.
A to sto vozaju bolja auta, to im je sve za sta rade, da dodju u BiH sa limuzinom nekom.
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#92 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by sha_ba »

bubavi1 wrote:tvoj izraz te naj ljepse opisuje!
procitah tvoje postove i vjeruj prijatno se iznenadih...:) mislim da si u 2-3 posta manje vise opisao situaciju u CH...
a o tvom sagovorniku (vrtlar) zaista nemam komentar, sa nekim ljudima uopste nema svrhe raspravljati...
na tu temu samo bi da dodam da nazalost jako malo naseg naroda koji zivi u CH je da se izrazim ruzno "skolovan".. starije generacije i razumijem, ali je strano kad pogledas ove mladje, znaci koji su od malena tu ili su rodjeni... manje vise svi na zanate idu itd itd.... e onda imamo i dlaje generacije koje sto u zivotu a evo sad i po forumu na sve usta pricaju, galame :D, i namecu svoje ono kako je ko sta napravio, postigao, itd. i ona sve to za satnicu od 15 fr..... :shock: :shock:
(iskreno ne znam ikog ko radi za 15 fr sat) :zoka: :zoka: al hajd... opet svakom svacije....

tebi bubavi1 lijep pozdrav :)
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#93 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by minjonja »

samo da mi ostane u mojim postovima posto kontam bjezat odavle cim fax zavrsim :D
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#94 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Melami »

minjonja wrote:samo da mi ostane u mojim postovima posto kontam bjezat odavle cim fax zavrsim :D
iz CH??? Pa u svici ko fax zavrsi zivi ko kralj, malo je reci. a u Bosni od tog faksa nemas nista.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#95 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by minjonja »

Melami wrote:
minjonja wrote:samo da mi ostane u mojim postovima posto kontam bjezat odavle cim fax zavrsim :D
iz CH??? Pa u svici ko fax zavrsi zivi ko kralj, malo je reci. a u Bosni od tog faksa nemas nista.

ma mislim bjezat iz bosne u svicarsku :D
User avatar
Truba
Posts: 81762
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#96 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Truba »

Melami wrote:OK. Stan u svici nije 1800 kako sam procitao. STan u Svici ljepsi u Genevi je 4k.
Doci do stana>>?? treba biti sretan pa naci stan.
parking?? nadji prazan ko da si dobio na lotu.
''Obicnih poslova'' sve manje. Plate? Sa srednjom skolom malo boljom, ekonomskom i tkao to, ako si sretan mozes odmah uletiti negdje sa platom od 4-5k pa i vise.
Sa fakultetom je tek belaj, bolje da ti ne pricam kako ljudi sa fakultetima zaradjuju.
Istina, lijepo zive, ili su zivjeli, ali je pogodila kriza i njih. Znam iz prve ruke, manje poslova.
Cijene nisu kao sto je neko naveo)slicne ko kod nas) Naravno da je sve skuplje, od auta, pa na dalje. Doduse nisu ni u Bosni male cijene.
Sve u svemu, nije Svica sto je nekad bila al je jos uvijek jedna od boljih drzava za zivot.
A to sto vozaju bolja auta, to im je sve za sta rade, da dodju u BiH sa limuzinom nekom.
ovo je vjerovatno dijelom odgovor na moj post otprije boktepito koliko mjeseci a odnosi se na razdoblje 2007.

stan (podstanarostvo) je 1800 u iverdonu lesbians geneve pored katoličke crkve koja liči na protestantsku jer nisu smjeli praviti katolilčku lookalike zbog straha :D i to je kod njih nekad tako bilo
podstanar u toj kući radi na skeli i ima 7000
doktoru se smije ići ali gazda te uvijek može provjeriti koliko si bio kod doktora a ne pola dana kući pola dana u gradu kao kod nas a lafo bio kod doktora
cura subotom na kasi ima 17 ili 18 franaka/ sat nedjeljom ne rade skoro svi sve zatvoreno
kad krenu otkazi prvi dobivaju oni koji su kod doktora non stop išli i oni što luftaju i muljaju :D
čistačica i radnik na skeli dobro žive s obzirom da imaju 2 auta i školuju dvoje djece i obnovili su kuću u BiH
tako je bilo 2007.
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#97 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by sha_ba »

@black swan

za stan od 1800 i 150 kvadrata vjerovatno si mislio u iverdon les bains... jer u zenevi je itekako skuplje, jos kao sto MElami rece jako je tesko naci, bas moras imati srece... za doktore i uopsteno ostalo si u pravu, jako su strozi kad su u pitanju bolovanja (muljanja) i luftanja....
i slazem se, sasvim se lijepo i solidno moze zivjeti, od nk radnika pa na dalje ...
:thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81762
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#98 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Truba »

pa sad sam rekao iverdon :D
tu ima prvi muzej SFa :mrgreen:
nacafaca
Posts: 28
Joined: 10/01/2012 21:03

#99 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by nacafaca »

A kakve plate imaju vozaci kamiona mislim na C kategoriju a i CE ali tu bez iskustva??????Da li vozacka iz eu vazi u ch ili mora da se zameni???
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#100 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by sha_ba »

nacafaca wrote:A kakve plate imaju vozaci kamiona mislim na C kategoriju a i CE ali tu bez iskustva??????Da li vozacka iz eu vazi u ch ili mora da se zameni???
nazalost za plate ti ne mogu reci, a mogu da se raspitam nije frka... a za vozacke ako je osoba nastanjena u CH poslije 1 godine mora da zamijeni vozacku. ako ima vozacku iz EU samo ide na zamjenu dokumenta, a iz BiH mora na polaganje (samo voznja)
Post Reply